De Ring van den Moordenaar Omtrent de zoogezegde verschijningen te Lokeren Naklanken der XVe Ijzerbedevaart Zedenadel - Studiedag Tegen de Alkoolwet Spionagezaak te Brussel Knaapje zwaar gewond te St'Niklaas Schrikkelijke aanrijding te Poelksppeüe Verschrikkelijk Motorfiets- onge.al te Heist-aan-Zee 1 September. H. Oil lis, geboren ;n tie Vile eoiiAV verliet ihij uit geest, van nederigheid zijn'omgeving die hem zeer aeill.te en vestigde zich in Frankrijk waar hij eenzaam leefde'in een kluis. Hij stierf in 'I begin der VIHe jouw. Cijfers I-n 1933 waren er in ons land 8210 scholen waar godsdienst onderwijs gegeven werd legen 24?. scholen waar dit onderwijs niet op den uurrooster stond. 750.026 kinderen volgden 'godsdienst - onderricht tegen 57,271 kinderen welke dit onderricht, niet genoten. Waarom zijn er duizenden ouders jnet meer dan drie kwaart, millioen kin deren die gelooven. in een Katholiek Opvoedingssysteem Alleen de Katholieke School schenkt aan de kinderen een liehaamlijke, ver standelijke, zedelijk-tgodsdienslige op voeding. Ouders Zendt uw kinderen naar 1c Iva ih olie-: ke School. Inschrijving alle dagen. Opening der klassen op Maandag 3. September. De socialistische jonge wachten en h«t kommunisme. In het socialisti sche orgaan «Le Peuple»bespr.eekt de h. De Wiiine de kwestie van een socialis- 1is< h-kommunistiscli eenheidsfront zon der veel geestdrift. Moest men naar liet hart luisteren, schrijft de h. De Winne, dan zou het vormen van een eenheidsfront zeer aantrekkelijk voorkomen. Maar er dient ook koel geredeneerd. In ieder geval is de li. il>e Winne er- niet mede ingenomen, dat het komiteit •van de socialistische jion,ge wachten reeds een verbond heelt gesloten met de kommunisten. liet komite'L had moeten wachten naar een besluit van de partij, terwijl liet in den grond nog boter ware de kwestie (e laten beslech ten door de socialistische .-Tweede In ternationale zelf. De daling van het Pond. De nieu we daling van het pond wekt een zeke re ongeruistheid in finaneieele kringen. Men wist reeds sedert eenigen lijd, dal men, op het vasteland, op de da ling van het pond spekuleerde, en die daling werd verhaast door het terug halen naar Frankrijk van siommigc F rans/-lie fondsen, die te Londen waren belegd. Verder worden, ook Engelsche kap-italoiv aangelrokken door dén hoo- geren rentevoet, die le Parijs wordt uitbetaald.. Nieuwe Goudverzendingen. Ka een onderbreking van verscheidene dagen, wordt opnieuw goud naar Europa ver scheept. De paketboot «Paris» die ve.ri.rek- kensgoreed is, zal een lading Ier waar de van anderhalf millioen dollar aan boord hebben. De mijnw'erkersloonen. We heb ben gemeld dat de li. Van Isacker, mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Woensdag de vertegenwoordigers der koolmijnbazen en arbeidersafgevaar digden ontvangen heeft. 's Namid dags, ontving de minister den h. Van Buggenhout, voorzitter van de Vrije. Mijnwerkers, en Donderdag had hij een nieuw onderhoud met de afgevaardig den der werkgevers. 6dö; Vervolg Maar als ge mij toestaat 'een raad le geven, zou i|k zeggen, dat gij uwe liefde moet beheerschen, uw ge voelens moet verbergen, in de diepste diepten van uw hart en het moei ver mijden openlijk een andere meening le uiten dan die van uw broeder. De zaak die ik verdedig is lé rechtvaardig om te veinzen. Mijn ge negenheid is te levendig c:i te oprecht om ze te vërhergen Wanneer Agóstina zal bedreigd worden, zal ik met alle middelen het bedreigde slachtoffer tegen zijn vijan den verdediger*. Stil, daar komt iemand aan. Dat is.ongetwijfeld AgosUno, ant woordde Maria, terwijl zij eenige schre den deed in dc door Otlavia aangewe zen richting. Zij schrok terug, alsof zij op een reptiel getrapt had. Ilij Mal'eo hier fluisterde zij. Moed, beste meesteres. Denk er aan dat het dikwijls noodig is zijn ge voelens te beheerschen. Spoedig stond hij, dien Maria den naam Mal co gegeven had voor haar. Het was een jonge man, .van ongeveer zeven en twintig jaar, maar wiens uiterlijk weinig vertrouwen inboezem de. Langzaam trad hij het vertrek bin nen. Bonjour, lieve nicht, zeide hij, een diepe buiging makende; veroorloof mij «lal ik u mi in nederige groet én aanbied. Eergisteren gaven we melding van den brief van Z. Eni. Kardinaal Van Roey. Thans laten we een schrijven volgen dat ons vanwege het Sekréta- riaal van het bisdom Gent is toeg )- zonden. Aan 'de Geestelijkheid en de Geloovigon van ons Bisdom. Zeer Beminde Broeders, Het belang van onzen heiligen Gods dienst en het behoud yan onze eeuwen oude eerbiedwaardige Mariavercermg verplichten Ons thans, krachtens Ons Bisschoppelijk gezag Ons uit te spre ken over de gekende gebeurtenissen van Lokeren-Naastveld. Wij oordcelen dat de feiten -- zoo gezegde visioenen, openbaringen, voor zeggingen die zich, op die plaats, sedert eenigen tijd voordoen, niet van bovennatuurlijken aard zijn. Diensvolgens verbieden Wij streng aan Onze Geestelijkheid en aan Onze geloovigcn .zich ïiaauaJie plaats te be geven om deze gebeurtenissen bij lé wonen. De kloosteroversten zullen hetzelfde verbod voor hunne onderhooi-igen ge lieven uit..Ie vaardigen. En zal deze uitspraak zonder commentaar afgelezen worden in al de kerken en kapellen van het Bisdom; onder al de Missen, op Zondag 2 Sep tember. Gegeven te.Gent, den 25 Augustus 1934 f II ON O RE, Bisschop van Geilt, I. De film der XVe Yzerbedevaart (twee deelen 500 m.) is thans ge reed. In een prachtige opname ziet man gansch het verloop der eenige-sehoone KYe Yzerbedevaart. De massa. De 11. Mis. De Vlaggenoptocht, onthulling van het 4e IJzerbeeld Jef van Hoof de eed van tro'uiw aan .Vlaanderen de •sprekers de toren, enz. en.z Niet al leen voor bijzondere vereenigingen ol' Vlaamsche inrichters is deze film ge schikt, in alle kinema's' in Vlaanderen zou deze prachtige film eene eereplaats op het programma moeten bckleeden. Bedevaartvrienden maakt van uw in vloed gebruik bij de kinema's uwer streek; dringt aan bij de bestuurders „ervan, opdat zij hem op hun program ma zouden nemen. Inlichtingen op hél sekretariaat, Wilfordkaai 16, Temsche, telefoon 134. Deze week (vanaf 31 Augustus) draait deze prachtige film reeds; voot de eerste maal, in kvnenia Alaska, Bre- dabaan, Merksem. De Antwerpenaren die dit jaar zoo talrijk op de Bedevaart aanwezig waren, zullen deze gelegen heid zeker niet laten voorbijgaan. II. Foto's der XVe Ijzerbedevaart Het sekretariaat doet, zooals alle jaren, een warmen oproep, opdat alle fotografen, T zij vakoipnemers of lief hebbers, eene serie van de door hen opgenomen fotos der XVe Ijzerbede vaart, zouden willen zenden, voor zijne dukumentatie te vollediigen, gratis als het kan, mits vergoeding indien ge- wenscht. Dank bij voorbaat, .Wilford kaai, 16, Temsche. III. Spaarkassen voor de XVIe Wie had ooit zulk een machtige op komst als dit jaar durven denken Er was geen man minder dan andere jaren, integendeel en dat spijts krisis en andere moeilijkheden. Dit sukses is wel Daar Maria niet antiwooddde, voegde hij er bij Ik hoop dat gij dezen keer min der wreed zult zijn en mij eenigen tijd wilt aanhoören. Het is zoo onaange naam aan zulk een beminnelijk per soon als gij zijt te mishagen.Maar uw deugden zelf zijn een hinderpaal voor mijn verlangens. Vele jonge ridders bewonderen u en zeggen het u heter dan ik'het kan. Daarom heb ik Silvio gevraagd bij u voor mij te spreken. Ridder Mateo beleedigt zich zelf, door zich van een tinsscihenpersoon te bedienen,, haastte. Ottavia zich te ant woorden, die het beter vond het stil zwijgen te verbreken, dat haar meeste res hardnekkig bewaarde. Het zou mij aangenaam zijn, nicht een gelegenheid te vinden om u aange naam te zijn. Welke nieuwe ijver beziéit, u antwoordde eindelijk Maria met een ironische glimlach. Er bestaat, niets, dat ik niet zou doen om u te behagen. Wat zou ik u kunnen vragen zei Maria na eenige «ogenblikken te hebben nagedacht, waarbij zij een prachtig plan in 'haar geest ontwierp. Spreek. Wat wenscht gij mijn bloed, mijn leven zijn ter uwer be schikking. Dat is te veel. Maar waarom zal ik ook mijn wënsch uitspreken Het geen ik 'u wilde voorstellen, zal u wel niet -bevallen. Daar ben ik bijna zéker van. Toch, lieve- nicht, neem mijn hulp aan. Ik zal u. trachten te volgen op den weg, dien gij mij zult aanwijzen. Gij grootendeels te danken aan de honder den spaarkassen die reeds, in zoovele gemeenten 'regelmatig in werking zijn. Waar spaarkazen bestaan is de op komst verzekerd-a Daarom doeii wij een warmen oproep. 4&F al de Bedevaarlin- ri.chtens: waar er .nog igeene bestaan «richt spaarkassen in en doe het nu nog deze week r- mw Vlaamscihe vrien den zullen er iii Augustus 1935 dank baar om zijn. IV. De 4 IJzerbeeJden. Die den Heldënhukle-Toren te Diks- muide tot iels.eenigs-maken in heel Eu ropa zijn thans voltooid. In eeuwen trotseerêniden hardsteen,roepen zij naai de vier windstreken, de beteekenis van het Vlaamsch lijden en het VlaamscL ideaal Maar vele Vlamingen kennen die heerlijke symbolen slechts bij naam. Het Komiléit gaf over elke fi guur. een prachtwerk uit. De 4 werken kant U tlhans ineens hekomen aan een bijzonderen gunstprijs 1. Renaat De Htidder, door Dr. F. Do Pellccyn. 2. Joe English, Leven en Wérken, door Dr. F. De Pilleeyn. 3. De Gebroeders Van •Raemdonck; door Dr. O. Dainbre, 4 De Offergang van Lode Bonn-inge: en Frans Van der Linden, dooi* een frontmakker. De 4 werken te saam ge nomen, vrachtvrij, yoor den gunstprijs van 24 fr. (Postclieckr. Cl. De Landts- heer, N. 113.465,\\Vilfordkaai, 16, Tem sche. Algemeene schikkingen 1. De zedenadel-Sludicdag van Zondag, 14 Oktober aanstaande, wordt gehouden te Antwerpen, in Sint Igna tius Handels Hopgeschool, Prinsstraat 13. Hij blijft toegankelijk voor eenie der, die, mits toezending van minstens 2,50 fr. (tot ónkbsten-dekkingj, dc deelnemingskaari zal aanvragen. 2. 'Deelnemers aan Zedenadel-slu- diedag bekomen desgewenscht, mits kennisgeving vóór- 10 Oktober, een kaart recht gevend op de gebruikelijke 35% ispoorvermtndering. 3. Er wordt een gezamenlijk gezellig middagmaal ingericht, in liet Restau rant Van Dijck, Korte Nieuwstraat, 4 4, Antwerpen. Wie vóór 10 Oktober het inschrijvings'reeht 12,50 fr. het maal drank niet inbegrepen), inzendt, zit in afgezonderde zaal mee aan bij de Ze- denadel-groep. 4. De Misr (Missa Brevis) wordt door de deelnemers- meegezongen; 5 Alle. aanvragen, toetredingen, geldstortingen en gebeurlijk inlichtin gen hoeven uitsluitend te geschieden bij het hoofdise-kretariaat van Zeden-- ad'e|l, Cronjestraat, 16, Borgerhoul. (Postcheck: 178,27. Telëfoón i 560.62) Programma vólgt. Op het Congres van den Herber- giersb.ond te Brugge is besloten tot het handhaven der motie van 2 Augustus, waartegen veel protest was opgerezen wegen,haar opvallende overdrijving. De motie luidde dal, indien de kwes tie van de afschaffing van het alcohol verbod niét voor het Parlement zou worden gebracht, door den Nalionalen Bond van Herbergiers en Hotelhouders in bet buitenland een aanplukbricf zou worden verspreid, waarin de toeristen zouden worden uitgenoodigd Belgie niet te bezoeken, wegens de vele ver bodsbepalingen en de tergende hande- zult. mij leiden, want ik bezit niet zoo- als gij alle deugden. Gij zult er;van ischrikken als ik u de taak noenvd'e gij zoudt te. ver vullen hebben. Sla mij tot u»w ridder en ik zal onoverwinnelijk zijn. Gij wilt 'dan de ridder zijn van het ongeluk 1 Van het ongeluk Ja, want ik.heb een eed gedaan de ongelukkigen ter hulp te ko-men. Er biedt zich tlhans gelegenheid aan uw ijver le toanen. Mijn broeder wil zijn leven wagen om ridder Agostino aan te vallen. Is'het dan niet mijn plicht als zuster en de uwe als bloed verwant. en vriend, hem over te halen tot reehtvaardjgQr en barmhartiger gevoelens. Éen moord heeft alleen plaats op oogenblikken van groot e op gewondenheid. Zoodra de woede is ge kalmeerd, betreurt men maar al te zeer het misdrijf. Bréng Silvio lot kalmte: die thans door zijn haat gedreven zijn dorst naar wraak wil stillen. En nu gij uw taak kent, zijt gij mi bereid haar te vervullen Ik vrees', dat mijn opl reden geen succes zal hebben. Het goede ontmoet altijd tegenstand. Mijne moeilijkheden zijn onover komelijk. De ware móed neemt toe met de moeilijkheden. Gij weigert dus Is Agoslinö waardig, dat men zich voor hem interesseert Hij is aan onze en uwe familie verwant, en gij .beschuldigt hem m plaats van hem. te beklagen en zijn verdediging op u te nemen. Dc moffrd hoéft de bandog yer- lingen als taks op 'de hotelkamers, vor- Ulijflaks, liehtslaking en de bedreiging van vier maanden gevangenissl ra f op te loopen wegens bet bézit van een fleschje likeur, enz. Aan liet plan zal evenwel slechts uil- voering worden .gegeven, indien dc re geering voor 1 December geen besluit beeft genomen. Donderdag morgen, verschenen dne van de betichten in de bespiedingszaak, voor de raadskamer, te Brusel. De aan houdingsbevelen ten laste van Maurice Bomal, Aniüe Pees, en haar broer Leo Pees, werden voor een maand bekrach tigd. Johanna Pees is afkomstig; van Nie- derplein, doch woonde te AltsdorlT. Zij was naar Belgie gekomen om zooge zegd vrijer te leven. Zij wilde als meid gaan dienen om aan den kost te komen, doch de .veiligheidsdienst gaf haar geen l.oelaling «om in België te verblijven en zij werd, over de grens gezet, ten mui sje zij kreeg- een bericht dat zij binnen een bepaalden datum, Belgie^moest.ver laten, wat zij echter! niet deed. Zij maakte heel toevallig' kennis met Bo mal op straat. Bomal is laxivoerdé* en woont met vrouw en iknid in de Del- hassestraat. Annie Pees huurde een kamer in de Ca mille Lemonnierstraat. Bomal bracht haar geregeld bezoeken. Men kent het vervolg van de bespie- dingsgescihiedenis. Pje houding van B., bij onderofficie ren, kwam als verdacht voor de poli tie bewaakte liern zeer bescheiden, maar van dichtbij. Dra stelde men vast dal hij bespieding deed voor Duit ach land en dat hij aan dezen dienst het door .Ve-rew.ee gestolen stuk van «het machi negeweer verkocht. Annie Pees bezocht regelmatig drankgelegenheden, waar nogal officie ren kwamen, waar zij in betrekking mede kwam, doch nooit beeft zij hier iets van militaire aangelegenheden ge hoord of vernomen. Leo Pees bekende, dat hij geld ontving van Bomal voor de inlichtingen welke hij verstrekte. Donderdagnamiddag kwam K.- De- ryeke, handelaar te Rupelmonde, met zijn auto langs Koog Klaveren gereden, toen de 12-jari<ge knaap Verc-auteren, wonende Schoolstraat, met zijn fiets van het velopad op den steenweg wou bollen. De knaap werd door den auto gevat, en ten gronde geslingerd, De jon gen werd erg- getroffen aan 't hoofd en in allerijl naar eene kliniek gevoerd. Alhoewel zijn toestand zorgwekkend is. kon hij naar huis worden overgebracht. Donderdagnamiddag kwam Versaevel Oyriel, kiekenhandelaar, 65 jaar, van 't land met zijn karretje, bespannen met bonden en geladen met aardappe len. Naast hem 'had een klein kind van 7 jaar plaats genomen. Op het ge hucht «De Spriet», rechtover de her berg «De Jager» wilde de man met het karretje den weg verlaten om zijn huis je le bereiken, toen eeii aware auto tractor van de firma De Coeck uit Roe- selafe aanholde. Het hondengespan werd gegrepen door het logge voertuig. Man en kind verdwenen onder liet bon denkarretje. De vader werd op slag ge dood en het kind erg gekwetst. Geheel het voertuig werd vergruisd. Het Par ket van leper stapte af. broken, die ons vereenigden. Zijn bla zoen is onkenbaar, bedekt als het is met bloed. Vreest, gij dan niet, dat hij hel slachtoffer is van een ellendig com plot Men moet den schuldige opzoe ken. Het.is vruchteloos, dat.de moor denaar zich verbergt, ik zal hem ont dekken. Bij deze woorden maakte Mateo een onwillekeurige beweging van schrik maar spoedig beheérsChle hij zich en antwoordde met eenige ironie Welk een warme toewijding Als mijn broeder optreedt als en gel der wrake, moet ik dan niet trach ten een vredesengel te zijn, Daarin herken ik het oude ge slacht della Roeea, .waarvan SilvJö de waardige afstammeling is dezelfde edele gevoelens, dezelfde grootheid van ziel, dezelfde toewijding voor de ongelukkigen. Verspil geen tijd met ijdele vleie rijen. Ik zie het en betreur bet, dat gij geen denkbeeld hebt van uw verheven taak. •Die scherpe opmerking vertoornde Mateo; maar hij hield zich in en zéi- de Gij vergist u, dappere nicht; ik zal naar Silvio gaan en vertrouw, dat ik niets' zal nalaten om u aangenaam te zijn. Hij ging heen, toen plotseling Agos tino binnenkwam. Een uitdrukking vin groote ontevredenheid lag op zijn ge laat. Hij had Mateo opgemerkt, en niet zonder afkeer zag hij, dat Maria zich met dezen man onderhield, wiens in gehouden vijandigheid tegenover, hem ilij vvel vermoedde. In den nacht van Woensdag op Don derdag, omsl reeks 1 uur, viel op dj' nieuwe Sasbivig der afieidiiigsvaa.it' l.usschcn Heysl en Zoebrugge, een pijn lijk ongeval voor, in dc volgende om standigheden De motorwielrijder Meleny Alfred, herbergier, wonende le Zeebrugge, Ileyststraat, had le zamen mét' zijn 'vriend Van W'aes Jan, vis'scher, 25 jaar, oud, wonende insgelijks in de Heyat- straat, dié op de duozitting had plaats; genomen, een uitstap'gedaan. Bij liet overrijden van voormelde brug, kwam dc moto van Meleny ten gevolge eener lot hiertoe onbekende oorzaak in aanraking- niet de borduur van ihct voetpad, waardoor Meleny het stuur verloor en met geweld tegen de brugomheinhig vloog in het diepe wa ter van de Sasput. Laatstgenoemdekon ni.et worden gered en zijn lijk werd enkel Donder dag morgen omstreeks 8 uur uit licL water gehaald. Meleny werd met gebroken schou derblad en erge kneuzingen huiswaarts, •gevoerd. De gendarmerie van Zeebruggo stel de het eerste onderzoek in en her. Par ket van Brugge stapte Donderdag na middag ter plaatse af. Het lijk van het slachtoffer werd te Zoebrugge naar liet doodenhuis ge voerd. Vrrchtauto met zeven kalveren aangeslagen ie Esschen De genaamde J. kwam des' avonds met een vrachtauto uR Holland naar Esschen gereden, in welke zeven kal vers verdoken waren. Het geval wilde, dat de tolbeambten aan dien weg dienst hadden en de sluiker zag goed in, dat hij in dc val ging loopen, waarna hij het stuur wendde om weer te koeren. Hij loste daarna dc dieren in een wei de bij de grens om ze daar te laten grazen. Den anderen morgen werden dieren opgeladen en trok J. er een eind terug mee in Holland, zekerlijk den kende daarmee de' tolbeambten te mis leiden. Deze vermoedden onmiddellijk, dat de vrachtauto met de kalvers nu langs een anderen weg' in ons land zont binnenkomen. Dit was «werkelijk het. geval want de smokkelaar had nu den weg- gekozen tusschen Esschen en Nieuwmoer. Doch ook hier waren onza kommiezen op hun post. In volle vaart kwam het voertuig aangehold en nauwelijks de grens over werd het door de kommiezen fel be schoten, met liet gevolg, dal er een de fect aan den wagen kwam en deze moest* stoppen. De bestuurder J. wilde de vlucht nemen, maar dit gelukte hem niet. Hij werd gearresteerd en de auto met de zeven kalvers werd in beslag genomen. Het schijnt, dat het smokke len van kalvers de laatste dagen weeij erg toeneemt. Brand in een mijn te Paturages In een mijn te Paturages brak plots; brand uit. Het alarm werd gegeven en de mijnwerkers werden opgehaald. Onder de leiding van M. .Carray, in genieur, werden de bluschwerken aan gevangen. Het gevaar voor uitbreiding was spoedig bestreden. Desniettemin :s de schade zeer groot. Gelukkiglijk zijn er geen persoonlijke ongevallen te be treuren. Het werk zal slechts over een paar weken kunnen hervat worden. De oorzaken van den brand zijn nog niet bekend. Ge komt juist op tijd, waarde heef, zoo begroette hem Mateo. Nadat ik het genoegen gehad heb mij met Maria te onderhouden. Ridder zeide Maria trots. Ik ga heen. De opdracht waarmo de gij mij belast ihebt, lieve nicht, zal aanstonds worden uitgevoerd. Deze man is een schurk Van de ergste soort, zeide Ottavia. Agostino vergenoegde er zich mede een verachtenden blik op Mateo te wer pen. Zich daarop lot Maria wenden le, zei de hij Is de toestand dan zoo wanhopig, dat gij uw toevlucht neemt lot zulk een man -Ga heen, Agostino, mijn broed jQ is hier. De aanwezigheid van zijn slech ten geest zegt mij genoeg. Mijn broeder wil noch naar da stem van da rede noch naar .ie stem van het bloed luisteren Hij heeft mijl afgewezen toen ik ten uwen gunste bij hem sprak. Waarom voor mij le sprekan ft Ben ik schuldig Zeker niet, Agostino. Maar Silvio beweert dat het zijn plicht is zich ift wreken over den moord, waarvan men u onrechtvaardig beschuldigt. Vlucht! zijn toorn. Dénk ge dan, dat ik één oogen-' blik gemeend heb, dal Silvio zijn wraak plannen zal opgeven, beïnvloed als bijj wordt door dien Mateo, dien neef metr wien wij reeds zeven jaar lang geen bel rekkingen meer hebben onderhou-. den 4 Vervolgt.-

De Volksstem | 1934 | | pagina 2