Wat de Kerk heeft gedaan mr dan Arbeid Prinselijke Verlovingen De RsgeerifigsMuiten De Onafhaokelijkhaid \m België De Steeokolenkwestie Hitler bijna verongelukt De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberamniergau XXXX JAARGANG NUMMER 202 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf. .Maxlaan J3, .te Brussel Rue de Ricbeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2< gZondag 2 September! H. Justus Zon op5,08 Zon af6,42 Maandag 3 September^ 1934 n. Ramaclus Zon op5,10Zon af6,30 N. M. 9 E. K. 16 Een geschiedschrijver heeft gezegd,dat het Kruis, op den top van Kalvarie ge plant, de geschiedenis in twee eenige pe rioden deelt, de eene welke het Kristen- dom voorafgaat,de andere die Het begint. De eerste kan, voor het meerendeel der menschen, door het woord slavernij saamgevat worden. De andere maat schappij was gekenmerkt, onder oogpunc van 's menschen vrijheid, door die beide feiten eenerzijds, een klein aantaL lie den, in het bezit van den rijkdom, tegen over het grootste aantal, als slaven aan de eersten verbonden voor de gansclie maatschappij, den arbeid gekenmerkt door verlaging, verachting en misprijzen De slaaf had, naar de mecning der ou de samenleving, niets dat hem van het lastdier onderscheidde. Plato en Aristote- les, de twee grootste lichten der heiden- sche wijsbegeerte, betwijfelden of de slaaf een ziel bezat, en het Romeinsche Recht dat genoemd werd de «Geschre ven Rede» behandelt de slaven, niet in het hoofdstuk der personen maar in het hoofdstuk der bezittingen Al dus begrijpt men het gebaar van deu Pa triciër, welke zijn slaven wierp in den vijver, waarin zijn moeraalvissen werden gevet. Het Kristendom verschijnt en roept de gelijkheid uit voor God, der zielen,van deu meester en van den slaaf. Uit deze zedelijke gelijkheid, als een zaad in het sociale leven geworpen, zou, langs de trappen van ontvoogding en van lijfei genschap, de gerechtelijke gelijkheid op schieten. Ook, met het begrip der menschelijke waardigheid, worden dit der waardigheid en dor verhevenheid van den arbeid vast gezet. De nieuwe leering laakt de ledig heid door den mond van den H. Paulus en der HH. VadersDeze, die niet werkt, is niet waardig te eten.» Daarbij werd de handenarbeid in eere gezet door de godsdienstige orden, waar van hij het doel en de regel is. Zij sticht ten de kloosters in de woestijnen en in de moerassen. Zij staven het verhevene van den arbeid niet alleenlijk met op hun muren den Zoon van den schrijnwer ker te plaatsen, maar ook, door hun hauden maakten zij den grond gezond, bebouwden en deden hem vruchten dra gen. Zij verdienen den eeretitel, door Guizot hun later -geschonken Ontgin- ners, ontploegers van Europa. Dat was niet voldoende. Nadat de Iverk aan de arbeiders de vrijheid en de gelijkheid liad gebracht, ontvingen zij de broederlijkheid, terzelfdertijd met de sterkte in de gildenorganisatie. Zij groepeert hen in beroepsvereni gingen, waar zij hun belangen bespreken, zich inwijden in de publieke zaak, waar aan zij werkelijk deelnemen door de am- bachtsdekenen. De gilde is voortaan bet. middenpunt van het sociaal leven en zij behoogt ter zelfdertijd den economischen vooruitgang, de beroepshandigheid, de stoffelijke en zedelijke noodwendigheden harer leden. Haar standregelen zijn opgesteld in het belang van het grootste aantal, voorzien de misbruiken der mededinging, steunen den zwakke tegenover den sterke. Zij hebben betrek op de hoedanigheid der koopwaren, op de stevigheid der arbeids- werktuigen. Zij richten, ten behoeve der leden, hulp- en voorzienigheidsinstellin gen in, die toelagen verleenen, gaande zelfs tot het betalen, door de corporatie, der begrafenis onkosten van een armen genoot. De mensch, hoe minderwaardig hij ook weze, was aldus verbonden aan het centrum, waar hij een steunpunt en een kracht vond. Aan het toppunt dezer broederschap pen zweefde de beschermende figuur dei- Kerk. Zij schonk de confrérieën kapellen, en stelde, voor lien, godsdienstige feeste lijkheden in, ten naamdage van den H. Patroon der maatschappij. Wanneer, door het volk een recht was verworven werd bet onder de hoede der Kerk gesteld. Ik ken niets treffender, om de waarde eener verovering door het volk, tijdens de mid deleeuwen, te doen begrijpen, dan die schilderij, welke de Schepenzaal van het Stadhuis van Doornik versiert, en die liet charter herinnert, door Filip-August, koning van Frankrijk, aan de Doornikers in 1188, geschonken de prins staat recht op een verhoog, en overhandigt het per kament aan den vertegenwoordiger der stad, die, ter ontvangst vooruitkomt. Achter hem bevinden zich de ambachts- dekenen, eerbiedig, maar recht en fier. Op den achtergrond, als symbolisch kader bakent de indrukwekkende profiel dei- basiliek, alsdan volledig romaansch, door de majesteit harer torens bekroond. Op het le plan, nevens den troon, verleven digt de Bisschop het Evangelie. En de minst vooringenomen toeschouwer erkent in dit prachtig tafereel, deze waarheid, in kleuren omgezet De vrijheid van het volk is geheiligd geworden, omdat de Kerk haar bekrachtigt en beschermt En dit volk van arbeiders, aldus ver heven, zal de spil worden der openbare welvaart, door hem tot zeer hoog peil ge bracht het is hij die de fiere belforten zal oprichten, palladium der burgerlijke vrijheden, en die prachtige kathedralen, onvergelijkbare symbolen zijner godsdien stige vrijheid. ff ff Deze broederschappen, die zijn sterkte hadden gemaakt, werden, met één pen- netrek, door de Fransche Revolutie afge schaft, nadat Turgot beweerd had dat zij de oorzaak waren van al het kwaad. Er waren, volgens de juiste uitdrukking van een geschiedschrijver, spinnewebben in het gebouw een borstelwreef ware voldoende geweest om het gezond te ma ken. De Omwenteling wierp het gebouw omver, met verbod het ooit weder op te rechten. Alsdan begon de 19c eeuw, die de ar beiders verspreid zag als een stofje zij werden zoo iets als het raderwerk dei- machine die zij bedienden. Onder den dekmantel van vrijheid, werd de mensch slechts afzondering geschonken, en men keerde terug tot een zekere industrieele slavernij. Maar de reactie deed zich gevoelen en bevestigt zich nog altijd de buitensporig heid van het kwaad zelf veroorzaakte deze sociale hernieuwing en wetgeving begonnen sedert 50 jaar, en steunend op den eerbied der mensehelijke persona liteit en op de weldaad der professioneele vereeniging. Welnu, zulks is eenvoudig een terug keer tot de instellingen, door de Kerk geïnspireerd. Het is een verovering op den geest, die, meer dan een eeuw leden, den maatschappelijken voorrang van het Kristianisme vernietigde en van de aarde een verblijf van verdrukking voor den arbeider maakte. S. K. De militaire criticus van de Daily Mail wijdt een artikel aan de kwestie of Groot Briltannie in de toekomst nog Belgische onafhankelijkheid moet beschermen. Schrijver van het artikel 'haalt de verklaring aan van sir Edward- Grey, op 3 Augustas 1914 «Engeland kan j nooit •onverschillig toezien wanneer cene -groote mogendheid van het vas teland België of Nederlandi overoni- pelt». Hoe waar ook deze bewering eene eeuw- geleden klonk, zoo schrijft het blad, is zij thansi verouderd. In ver band met de onschendbaarheid van het Belgisch grondgebied kan Groot-Brit- tannie met bet oog op zijn eigen vei ligheid, zijne verbintenissen niet. meer uitbreiden. Na tgewezen te (hebben op de onwaar schijnlijkheid dat Belgie in staat zon zijn, zijn eigen 'grondgebied te verde digen, zegt het blad dat Belgie als' mi litair bondgenoot van geener waarde is en diensvolgens mag de veldtocht niet worden voortgezet om deze kleine streek te verdedigen. Groiot Brittanië zou dus, volgens chrijven van het artikel, en aan Bel gië en aan de mogendheden zijne nieu we stelling moeten bekend maken, want het gevaar dat thans Engeland be- drijgt, is de verwoesting van zijn eigen grondgebied, door de vliegtuigen. Iets is zeker, zoo schrijft het blad, België is niet bewapend in verhouding met het gevaar dat het bedreigt, eli het kan niet altijd blijven rekenen op an dere landen om zijne onafhankelijkheid te verdedigen. Prins George die zooals bekend, nu niet zijn verloofde de gast is van zijn aanstaande (schoonbroeder, prins Paul Van Servie, op diens kasteel aan hot meer van Bied, wordt tegen het einde van de volgende week in Engeland ver wacht. Hij zal clan 'den koning op Balmoral Castlei bezoeken -om daar den datum .van hot huwelijk te bespreken. Naar verluki't zal de koning aan prins George den titel van hertog - waarschijnlijk van Kent- of van Edin- burg vericonen op zijni huwelijks dag ofwel op zijn 32sten verjaardag (20 December). Waarschijnlijk zal prinses. Marina Weldra, eenige dagen de gast zijn van den koning en de koningin van Enge land. •Daarna zal zij in den schoot van haar familie terugkeeren en eenige da gen voor liet huwelijk zich xoorgotd naar Engeland begeven. Het Koninklijke jacht Victoria and Albert, zal dan de prinses te Kalos ko men afhalen en daar naar Dover bren gen waar de prins haar zal verwelko men terwijl op liet kasteel van Dover een salvo kanonschoten zal afgevuurd worden. Tot den dag van het huwelijk zal de prinses Marina in Buckingham Palace te Londen verblijven. Prinses Juliana van Nederland verloofd? Hardnekkige geruchten doen de ron de volgens: welke prinos Juliana van Nederland, zich zou verloven met prrr Bertil van Zweden. De verloving zou openhaar; gemaakt worden in de eerste helft van Sep tem ber,. Alhoewel van officieel e zijde élke bevestiging uitblijft is het een feit, dat in Nederland door openbare instellin gen 'een voorraad van Zweeds'che iag- gen ingeslagen is, terwijl de beeltenis van den Zweedschen prins op grocte schaal yerspreid wordt^ Bij dit nummer behoort ©en bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. 6de Dag. De besluiten door de Belgische re geering krachtens de speciale machten genomen, wekken voel belangstelling in de bevoegde kringen. Een dezer he sluiten, namelijk dit betreffende cle be drijvigheid der banken en de bescher ming van de /spaargelden, en ra'likaal het bankregime wijzigt, beantwoordt aan de wenschen van liet grootste aan tal betrokkenen ear schijnt op eerste zicht verleidelijk door zijn stoutmoe digheid en nieuwigheid. In de Belgische zakenwereld legt men een 'uitstekenden indruk aan den dag en men is er, fier over dat het klei ne België zich op den voorgrond plaatst met een stoutmoedig actieplan en on tegensprekelijk nieuwe opbouwende pc- litiek. Van Fransche zijdie is' de indruk eveneens ',oed en de nieuwheid der uit gevaardigde maatregelen wekt de nieuwsgierige aandacht van de specia listen. Het standount van de werkgevers De voor tb rangers- hebben hun eisclien als volgt bepaald 1) De verlaging van de loonen 2). De buitenlandschei mijnwerkers, wier aanwezigheid als onmisbaar wordt aangezien, blijven behouden; on dier de 124.000 mijnwerkers in, 't land zijn .er 10.000 vreemdelingen. 3) Vermindering.van d'e bestaande voorraden in. de mijnen zelf, door e verkooppoli'iek in het buitenland, be gunstigd net uit.voerpremies, welke zouden betaald worden met de taks op de buitenland sell e 'steenkolen deze taks zou dus niet alleen de binnenmarkt beschermen, maar ook de Belgische steenkolen toelaten met de buitcnland- scjhe mede te -dingen op de uitvoer, markten. 4) Verhoogde voortbrengsit wolk zou verkocht worden door de Belgische mijnen vn staat te stellen meer te le veren op de Belgisch-Luxembufgsche markt. Volgens den Beilijnschen medewer ker van de «Echo de Paris» is Ilitler Zondag, In de Saartentoons-telling te Keulen, bijna aan een ongeluk geko men. Een reusachtig en zeer zwaar blusclï. apparaat stortte neer enkele oogen- blikken nadat de Rijkskanselier voor bij was gegaan. De inhoud van het toe- sitel verspreidde zich met een oorver- doovend gesis in het ronde. I-Iet gevolg van Hit Ier spatte uiteen, maar volgens een berichtgever uit Keulen^ bleef Hitleg zelf gnbeyypgSOi Van Oberammergau naar Insbruck. Heden morgen, 27 Augustus, verla ten we het lieve en voor ons thans on vergetelijke Oberammergau 1 In ons kort verslag van gisteren ver gaten we te melden dat o.m. Zijne Etc. Minister. Van Cauwelaert met veel an dere Vlamingen de Passiespelen bij woonden, evenals 3 bisschoppen. Vandaag gaat het nu, immer per Pullman-autocar, over Ettal en Obeiau naar Garmisch waar we reeds te 83/2 u-. zijn. We bezoeken daar de prachtige kerk. Geen stoelen hier in de Kerken, doch banken. Er was juist een begra fenis-dienst. De kerk was stampvol met een ingetogen menigte in eigenaardige nationale klecderdracht. Hier en daar nemen we in het dorp een mooi kiekje. We zien hier een monument opgericht voor de gesneuvelden van den groolen oorlog 1914-1918. DU monument wordt beheers'cht door een prachtige Madon na uit wit- marmer gebeiteld. Eigenaardig en opvallend ook zijn hier de) fresco's aangebracht op vele huizen. Zoo zien we o.m. op een mooie:i gevel geschilderd de geschiedenis van het vervoermiddel in de streek 1730: een vlot van boomen gemaakt; nog geen sH,eenwegen waren aangelegd 1830 Bespannen wagens en postkoets; 1930: De ijzerweig, de auto, bet vliegtuig 1 Alleman instappen De zon heeft hot gehoord en zij is van de partij l Nu wordt het. een heerlijke dag. Van Gar misch gaat het in de beste omstandig heden naar Partenkirschen (700 m.),. Het zijn twee lieve dorpen, schilder achtig gelegen in een mooie bergstreek, en zijn het vertrekpunt van vele uil stappen ;n de bergen. We zijn aan kilometer 34 en lezen Mittenwaid, liet is het laatste Beierseh dorpje beheerscht do-or de hooge cn steile kruinen van den Karwendel \vaar_ van deze rechts van een hoogte van 2375 meter schier loodrecht naar be neden komt 1 Weet U, 'beste lezers, dat Mittenwaid alom gekend en geprezen ls voor de fafricatie van smaarspeeltui- gen, die doorgaan als de beste van de wereld We zien daar ook het stand beeld van Mich-»] Klotz (f1743); de sticlhter van deze industrie aldaar. We bollen verder en zien in 'de vallei een kronkelend groen-blauw lint 'i het is een .kleine rivier die zich een weg baant. Op de flanken van de berggreji- zen liggen verspreid, als kinderspeel goed, mooi© dorpen met schier allen een wit kerkje met eigenaardigen, bol- vormigen en op een spits uUgaanden toren. We hebben geen oogen genoeg, om te zien En zeggen dat in de winter de sneeoiw bier regelmatig, 1 m. dik ligt I Doch luistert, wij nemen afscheid van een Beierschcn boer, die ons zegt: Grüss Gott Groet God l» Het is de goedeni dag in Beieren 1 Een bewijs Le meer van den diepen gods dienstzin van deze menis'chen. De hon derden Kmiislieven-Heeren geplant langs de baan hebben het ons 'ten an dere reeds lang gezegd, evenals de tientallen en tientallen fresco's, een godsdienstig onderwerp behandelend, op de zijgevels der huizen in harmo- nieerende kleuren aangebracht. We rijden nu naar den Scharnitz- Pas: (963 in.) die de grens tusschen Beieren en Oostenrijk uitmaakt. Eerst hebben we -die Duitsc-he tolbe ambten aan dewelke wij niets te dec-lareeren hebben en 100 m. verder hebben we af te rekenen met de Oos- tenrijksche tolbeambten. Dat duurt wat langer, doch zie, daar komen twee mu ziekanten onis vergasten met zang ei spel. Bij het vertrek spelen onze mu ziekanten bel Oostenrijksche Volks lied en wij zingen Mijn Vlaanderen» heb ik hartelijk lief.vr, Ze mogen ook weten van waar we zijn 1..? Merkt op, goede lezers, dat hier veel huizekens gedekt zijn met houten lat ten waarop dan steenen liggen g goed koop... of wat L?_ Verder nu de bergen op. Hoe lief die huizekens; kwistig als uitgestrooid te gen de groene bergwanden. We stijgen naar» Seefeld (1180 m.) waar men een prachtig zicht heeft op de Hohe Man de (2661 m.)' en de Reitlierspïtze (2375 m.)' Rond de bergen draaiend geniet men van (prachtige panorama's op de vallei, veranderend aan eiken bocht. Wat kan id© zon liiei* too v of en natuur zooals ze geschapen werd door den Öc-hepper... Daar klinkt het ineens in een clef cars Je erois en toi, Maïtre de la nature... .cn anderen hebben onmiddel lijk een Vlaamsche versie op hetzelf de lied gevonden J Hoe heerlijk nu de vallei der Inn Hoe indrukwekkend die sneeuwber gen en ijsvelden rond de Selbrain f-n. den Stubai... Na zoo ho.og geklommen te hebben langs kronkelende wegen zakken we tot op 622 m. om aan Zael te komen. Is. me dat een dalen Soms huivering wekkend in al zijn schoonheid.Op som mige plaatsen Ls de helling zoo sleik dat op 100 m. de baan van 16 tot 22 nieter daalt Of ihet heerlijk, of hot indrukwekkend was Ieidereen zwijgt... en kijkt en bewondert al d'-c pracht, al dien kleurenrijkdom We zagen soms twee, drie lagen wolken! tusschen de bergen drijven en daar, doorheen het -spel der zonne spelen! Zoo kwamen we, na dezen overnecrlij ken bergrit, rond i uur te Insbruck aan het einddoel van dezen bergrit. We stappen af in onze eerste-rnhg hotels om er het dejeuner te nomen. We laten het ons smaken 1 We worden er prinselijk bediend. Na den middag te Innsbruck. In den namiddag brachten we onder, bevoegde leiding van gidsen per auto car een bezoek aan de stad. Innsbruck, hoofdstad van den Tyrol, stad van ongeveer 70.000 inwoners op den rechteroever van den Inn gelegen. Innsbruck is in een der prachtigste val leien van Europa ganseh omringd van -hooge bergen waaronder ten Noorden, de Brandjoch (2580 m.7 de Frauhit,de Saeg'rubenspitzen,de Hafele- kar (2334 m.), ten Zuiden, de Wald- radspitze (2580 m.) de Sailerspitze, de Lanser-Koepfe (931 m.) De Patscher- kofel (2217 m.) enz. Bevrijd zijnde van alle noordefwin- den, dioor de nabijheid dier hooge ber gen, is bet klimaat er zeer zacht en wordt de stad als winterverblijf zeer aanbevolen en druk bezocht. Als de biz'onüerste merkwaardighe den, buiten al het natuurschoon dat Innsbruck omringd', dient aangestipt De Margarethen-platz, met fonte'-rï versierd met het bronzen Standbeeld van Hertog Rodolf IV. De Maria-Thereisia-Strasse, de be- zonderste straat der stad, waarin men aantreft bet «Landhaus», de Post, oud paleisi der prinsen van Turn en Taxis, de Sint Anna Kolom, magazijnen ea winkels bij de vleet, deze straat ein digt ten zuiden op eenen praalboog op gericht voor de blijde intrede van Ma- ria-T'heresia ter gelegenheid van baai* touiwelijk met Frans I die tijdens de feesten aldaar ter hunner eer op touw gesteld, er stierf. Het Gelden Daojlil, toren in 1425 op gericht met prachtig verguld koperen dak, gemaakt door een Bruggeling. De Hofkirche, Franciskanerkerk ge bouwd van 1553 tot 1563, waarin bet prachtig monument van Keizer MaximlU liaan I (f ,1519),. .Wij bezochten deze kerk. De Bung, Keizerlijk kasteel in roco costijl (1766-1770) de Schouwburg, da Universited, het Museum, Sint Jacobs- kerk, de brug over de Inn (Inns-Brüc- ke) van waarop men een prachtig pa norama aanschouwt, en vele andoren, Insbruck lelt 22 kerken en 6 klecs- ter-s met kerk. Na een rit in de stad kropen .v© (met' onzen Car, natuurlijk) een berg op, van waaruit we een praehtigen kijk' hadden op de stad. Nu, terug naar ons hötel. Ons wat. opgeschikt voor het diner om dan, in ons hötel een pracihtig Kunstconcert bij te wonen. De avond te Insbruck. Was dat nu toeval of niet Doch wjJ hadden liet \oorrecht in een der zalen van het hotel een prachtig concert bij te wonen. Een Tyrolergroep verlustig de er ons op mooie liederen,op Tyroler- dansen, op Simili gevechten. Wat heb ben we dien avond genoten, genoten, genoten .1. 't Was Ti it als 't- concert ten emdei liep I De meesten onder ons gingen rusten ten uiterste voldaan over al het' heerlijke dat we dien dag te geniete A hadden gekregen. En... mo.rgen, zei men bij 't afscheid, Hoe heerlijk en grootsah i£ ^ocli ffel woedt het nog mooier) J.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1