5 Indrukwekkende plechtigheid te Lonrdes DeNoord-Europeesciie Landen Het Eucharistisch Kongres te Zinnik De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau De Besprekingen te Parijs Vroege Koude Woensdag H. Laurentius Zonopö, N. M. 9 E. K. me vragen, goede lezers Moeilijk te beantwoorden vraag Laten we ze.ggen dat het hemelhoo- ge bergen zijn met rotsachtige toppen, dlie de eigenaardigste en grilligste vor men aannemen. Hier zijn zij vorme- looze massieven uit dewelke spitsen steken die in hun geheel, van verre gezien, ons doen denken aan reusach tige kathedralen, of middeleeuwsche gravenkasteêlen Ginder steken ze honderden meter hun toppunt boven hun voet .uiit, en schijnen alles te wil len vermorzelen wat -er onder staat. Verder nog zijn het als. fijne naalden, hun punten hoog ten hemel ^tekende in de wolken die ze omfloersen. Ande re zijn afgebrokkeld en geven den in druk dat zij ieder oogenblik in de ra vijnen gaan 'storten. Doch het specifiek mooie van deze bergen is het kleurenspel dat zich op hunne flanken afspeeld kleurenspel dat niet te beschrijven is, dat veran dert van den morgen tot den middag, van den middag tot den avond, van den avond tot den nacht, als naar gelang de zon of maan er mede ispelen of de wolken er omslingeren, ruimten latend aan 't licht van zon of maan om er op te tooveren de grilligste kleuren. Wij hebben ze gezien blauw, van 't lichtste tot 't donkerste, gansch tot tonengam- ma van grijs en geel wasi er op aïge- beeld. Dan weer was het scharlaken rood. wat men noemt het Alpen - glühen om dan onmiddellijk over te slaan tot- een witte spookachtige kleur, d'ie in tegenstelling stond met donkere massieven en bebosehte doelen onder- aan. Denkt nu niet, geachte lezers, dat gij een juist gedacht hebt van wat de Dolomiten ziju I Geen pen kan be schrijven, geen kunstenaar, kan uit beelden in kleur, noch in lijn, noch manner wat deze natuurwonderen, zijn, niet alleen op zich zelf doch Voorna melijk in het midden waarin ze'staan als allesbeheersehers in de wolken, dicht bij den hemel, om van daarboven getuigenis af te leggen van 't bestaan van God, den Schepper van dit wondere heelal. Aan het boveneinde van bet Fassa- dal, dat van al de Dolomitendalen het meest afwisselend in vorm is, zien we aan alle kanten bet geweldige massief van den Sella en den eeuwig besneeuvv- den Marmolata, welke ons treffen door hunne overweldigende massa en door hunne buitengewone afwisseling van vormen. Deze bergen sluiten plotseling het dal af. Onmiddellijk daartegen ligt midden in door prachtige bosschen omgeven weiden het idyliscilie dorp Canazoi. Geen ander schouwspel kan den indruk overtroffen dien dit e.enig Dolomitenwonder op den toeschouwer maakt, door zijne zeldzame groottsch- heid. 't Is hier dat den eigenlijken Dolo- mitenweg aanvang neemt.We klimmen weldra naar den Col di Pordoi op 2250 meters hoogte gelegen, yan hier ook geniet men van een der prachtigste panorama's die men droomen kan,over de Ampezzo-)D|o.lomiten. We zakken nu tot 1G02 meters naar Arabba en Pieve di Livinallongo (vroeger Buchenstiein) op 1465 meters. Daar draait de weg rond de Col d>i Lana om Andraz te bereiken en klimt dan terug op naar Pian op 1900 me ters en noig hooger op naar Passo di Falgarezzo op 2117 metens. Terug af zakkende liangs Pocol (1527 m.)j be reiken we Gortina di Ampezzo in de Ampezzo vallei. Deze vallei vertoont in 't gansch be- zohider het eigenaardig karakteristisch uitzicht der Dolomiten, 't is. eene bree- de vallei, omringd van naakte en steile rotswanden bekroond met grillig uit- verhakkelde kruinen in allerlei vormen .van torens, kasteelen, enz., in alle mo gelijke kleuren getind. De weg yan. Bolzona naar Cortina heeft eene lengte van '109 Kilometers en men zet er gewoonlijk ietis, meer dan negen uren op om hem af te leggen. Om ui een klein gedacht te geven van het slingeren van den weg lanig's de bergwanden, kunnen wij nog mededee- len dat om 600 m. te dfaaien, wij 172 lussen geteld hebben, of bochten langs, den weg. Piie rit door de. dolomiten is' onbe schrijfbaar. Achtereenvolgens ziet men overweldigende bergen: waartus- sclien heerlijke valleien. Op sommige momenten zaten we gaiusch in de wol ken om enkele oogenblikken nadien het ZL« venvoifl ondsra^a volgends kpjorrï Minister Jaspar zou eene nieuwe overeenkomst bewerken In verband met de reis van minister, Jaspar natir ParijiS; legt men er i.n de bevocgd'e Belgische kringen den na druk op dat de besprekingen door den minister van BuHenlandschc Zaken ge voerd, hoofdzakelijk sloegen op ekono- misclie vraagstukken. Men wijst er op, dat Frankrijk het voornaamste afzetgebied van België is, terwijl in verhouding België als de bes te klant, van Frankrijk kan worden be schouwd. De huidige staat van de han delsbetrekkingen tusschen. beide lan den geeft echter geen volledige voldoe ning. De krisis heeft ernstige belem meringen opgeworpen en Frankrijk zelf heeft allerhande mjaatregelen ge nomen, waarvan de nadeelige weerslag in ons land' sterk wordt gevoeld. Onder die maatregelen kunnen vermeld.1 de veralgemeening von het kontingenlee- ringstelsël, de verhooging van de sta- pelbijtaks, de bescherming, van de ar- beidsmjarkt, waarvan voornamelijk de Belgen gevestigd in Frankrijk, de na doelen ondervinden. De overeenkomst op de kontiiigen- teeringen, gesloten enkele weken gele den, bracht maar een gedeeltelijke en. voorloopige oplossing aan den huidigen toestand: zij mildert de nadeelige ge volgen van die krisismaartegelen slechts, op enkele bijzondere punten. Een ruimere overeenkomst bl'jkt dus noodig, die meer uitgaan zal van een werkelijk opbouwende gedachte en die doelmatig en geleidelijk tot een verbe tering van dien toestand zou leiden. Beide landen hebben hierb'ij een even groot belang, mede wegens de so lidariteit, waartoe beiden behouden zijn in verband' met hun goudpolitiek. Die politiek legt ons dezelfde ver plichtingen op en plaatst ons voor de zelfde belangen ten opzichte van do landen met neergedrukte munt. Ten einde de stevigheid van onze munt nog sterker 'te waarborgen, verplicht die politiek ons mind'er een twijfelachtig evenwicht in de handelsbalans na te streven dan een geleidelijke uitbreiding van den omvang van het ruilverkeer,. In de Belgische bevoegde kringen acht men deze politiek verwezenlijk baar van het oogenblik dat d'e regee ring er vast toe besloten zijn ze na te leven, en het partikulier belang onder geschikt te maken aan het algemeen belang. In verscheidene d«strikten van Enge land heeft in den nacht van Zondag gevrozen. Hier ten onzent is het 's morgens en 's avonds ook reeds vrij koud. Zeggen wij maar diat het toc-h nog wat vroeg is en laat ons hopen dat we nog eene reeks 'Sc-hoone en war,me dagen krijgen. De. Winter zia.l nog lang genoeg duren. In alle geval, in den nacht van Za terdag op Zondag is de temperatuur, tot 2 graden onder vriespunt gedaald, waardoor die lichte rijm te verklaren was, die kon waargenomen worden, Zondagochtend; Die vorst is' de vroegste sedert 1833, jaar, waarop de waarnemingen van duen aard zijn begonnen. Een slecht teeken is het dat de zwa luwen al van over veertien dagen weg zijn en die zijn een goede barometer. zonnelicht te zien dartelen over de bergflanken wraar de zon als plekken opzaaide om hondenden meter hoog de eeuwige sneeuw to laten glinsteren voor ons verbijsterd oog. Op' den Passo di Falgarezzo, waarvan we hierboven spraken was het koud. Hier. stopten we om te vernemen dat daar in den wereldoorlog een slag ge leverd werd tuisschen. de Italianen en de Oosterijkers. 200 soldaten stortten door; een ontploffing; honderden meter, in de diepte om er voor eeuwig begra ven te blijven onder de rotsblokken dio met hen den dood instortten. Rond 7 u. zagen we Gortina liggen in de vallei. De stad was verlicht en bood een feerisch uitzicht. Met een lekkere diner in liet luxueus hotel besloot dezen mooicn dag. Na geëten en ons wat opgefrischt te hebben deden we nog eén wandelings- ken in de stad om te 9 iu. een Concert in ons hótel bij te wonen. Oordeelt' zelf nu, besté lezers, 'of na zM een; dag de p.achtrust wglkopi was* XXX.X JAARGANG, NUMMER 204 Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSr, Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan A3, jte Brussel tRue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. 7de Dag. Merano-Cortina (Italië) De menschenzee welke de plechtigheden bijwoonde. De groots dag Zondag was het te Zinnïk de groote dag van het Eucharistisch kongras. Te dezer gelegenheid was de stad feeste lijk bevlagd en versierd met zegepoor- len en giuirlanden. Niet minder dan vijf en twintig speciale treins, benevens talrijke autocars en autois; braehten honderden vereenigïngen met vlaggen eamen op de Groenplaats, wiaar een ra- öio-koncert werd uitgezonden. Z. E. Heer Kanunnik Scarmure, pas toor-deken van Zinnik, ontving er de personaliteiten, waaronder men be merkte Mgr Micara, pauselijk nuncius; JMgr Rasneur, bisschop van Doornik minister Van Zeeland; baron Hout,art, Staatsminister; Mgr Ladeuze, reetor- magnifieus der Universiteit van Leu ven; graaf de Lichtervelde, vertegen woordiger van den goevernertr van He- hegouw; Carton de Tournai, oud-mi nister; senators de la Barre d'Erquelin- fres, de Savoye en Debersé; de vikai'is- sen-gcneraal Lecouvet en Chevalier Mgr Ferdinand de Croy; volksvertegen woordigers Sinzot, Delannoy; Mgrs Schvrgens en Piecard; Z. E. H. kanun nik Brohée, enz. enz. Ten 10 ure werd op de Groen plaats de pontifikale Hoogmis opge dragen door Mgr Rasneur. De liturgi sche zangen, uitgevoerd door de semi naristen, werden door de volksmassa beantwoord. Na het Evangelie word door E. P. Humblet een treffend gelegenheidsser- moen gehouden over de groote be tee kenis van dezen dag. Indrukwekkend was het oogenblik der konsëeratie, toen de 15.000 aanwezigen neerknielden, terwijl d'e thebaansche trompetten weergalmden. Na de indrukwekkende plechtigheid begaf Mgr Rasneur zich in gezelschap van de aanwezige bisschoppen en pre laten naar het gedenkteeken der solda ten, gesneuveld1 op het veldl van eer. Na er enkele oogenblikken gebeden te heb ben voor de zielerust der gesneuvelde soldaten legde de bisschop een prach tige bloemenkroon neer aan den voet van het memoriaal. s;' Namiddags, ten 2 ure 30 werd; een machtige stoet gevormd, waarin tal van katholieke vereenigïngen uit. het bis dom Doornik opstapten, en die de bij zonderste straten der versierde stad doorkruisten. Op d'e Groote Markt werd de •stoet der 30.000 Katholieke toetoogers in oogensc'houw genomen door de geeste lijke en burgerlijke overheden. De plechtigheid sloot mat een plechtig Lol'. De eeretrtbuun. nnen bemerkt, van linxs naar rechts Baron Houtart, oud-mi nister van Financiën; Mgr Micara, Pauselijke Nuncius en Mgr. Rasneur, bis schop van Doornik. Ter nagedachtenis van Koning Albert Te Louiides werd Maandagvoormid dag, in de Basiliek, een plechtige dienst opgedragen ter zielerust van koning 'Albert. Naast Z. H. Exc. den aartsbisschop van Kamer ijk, Hunne H. Exc. de bis schoppen van Lmik, Lourdes en Valence en, een groot- .getal andere prelaten, wa ren ook nog aanwezig de h. Sap, Bel gisch minister van Financiën, die m tiet koor liadl plaats genomen; Mgr. Cruvsbei'gs, vice-rector van dè katho lieke Hoogeschool van Leuven; de h. consul van België en de h.burgemeester van Lourdes. Verscheidene Belgische en Vlaamsche vlaggen waren in de prach tige kerk opgesteld. Z. H. Exc. Mgr Heylen, bisschop van Namen, was aan liet altaar bijgestaan door Z. E. II. kan. Mahieu, vicaris-ge- tera'al van het bisdom Brugge, en an dere Belgische priesters. Z, E. Kan, Vonken, van het bisdom Luik, bracht, in 't Nederlandsch en in 't Fransch hulde aan het christelijk en stichtend leven van den overleden Ko ning. Na het misoffer nam de bisschop van Lourdes, Mgr Gerlier, op zijn beurt het woord, om te doen uitschijnen hoe koning Albert door heel de wereld be wonderd, ook door heel de wereld diep betreurd wordt. De bisschop1 van Lourdes zong daar na de Absouten en de plechtigheid, die gTooten indruk heeft gemaakt werd be sloten door de uitvoering viaji Naar Wijd en Zijd Onderlinge verstandhouding Een bijeenkomst te Stockholm Stockholm, 3 Sept. «De ministers van buitenlandsche zaken van de Noord Euroipeesche landen zullen den 6 of den 7 September bijeenkomen te Stockholm. Het vraagstuk van een e-ko- nomiisohe isamenwerking zal besproken worden, benevens dit yan een onder linge verstandhouding ten. overstaan van de punten die enkele dagen latei; te Genève zullen worden beha.n'd£lcL Wat schrijven we hierboven Naar Oberammergau Jawel, de drie éér ste dagen, doch de 9 overige Vandaag was het de lang betrachte dag. We gingen dwars door de Dolomi ten rijden, deze Reuzen boven Reuzen, deze Natuurwonderen boven Natuur wonderen We vertrekken uit Merano, allen le venlustig naar de wonderen der we reld de Dolomiten We rijden eerst eenige kilometer door een vruchtbare vallei, waar vooral de druivenkweek hoogtij viert. De boomgaarden staan beplant met weel derig dragende boomen, waarvan elke tak moet onderschraagd woorden, zóó zwaar is hij beladen. Langs een prachtige baan gaat het over Bnirgstall, Gargazon naar Vilpia- no waar we reeds te 8 iui. zijn. Eenige kilometer verder hebben we Torlano, waar het dak der kerk belegd is^ met schaliënmozaïck, wat er een lief uit zicht aan geeft, vooral als de zon er op schijnt. Hier genieten we> eens te meer van de wijze van inrichten van de reis, op mooie plaatsen stopt de auto, we sta.ppen uit en bezichtigen ter plaats wat er te zien is. We komen rond 9 u. te Belzano aan. Hier beschikken, wij over den voormid dag. We zullen te 11 u. dejeuneren (3 gerechten maar!) om dan te 12 den «Weg der Dolomiten» aan te vangen. Een Voormiddag te Bolzano Bolzano met hare votorstadi Grie-3, telt, 35.000 inwoners. In die middeleeu wen wa'S' het een der bijzonderste han deldrijvende ste-den tusschen Venetië en het Noorden. Nu nog gaat ze door als een der belangrijkste handels-cen tra van den Tyrol. Evenals in Mera no is 'de bijzonderste straat er van de Laubengasse, langs beide kanten met arkaden versierd. De stad is heel pitto- Tesk gelegen aan d'en' samenloop van den Isarco (Eisack) en den Talfer. Van op de brug heeft men een verrukkend panorama op de Schlern en den. Rosen- garten ten Oosten, ten Westen op de Unberetch-heuvelen met kasteelen be kroond, en aan dien gezichteinder den langen rug der Mendelbergen. Des zo mers is-het er stikkend heet, in Juli en Augustus wijkt een groot deel der be volking -uit naar de 'hoogten van den Ritten. In groepjes verdieeld trekken we door Bolzano. We bezichtigen de gebouwen-, doen eenige aankoopen in de winkels, nemen enkele photo-kiekjes. Eenige bezochten het Jodenkwartier. Zij vonden er ergens een «Albergo» als Aal'stenaars hadden ze onmiddellijk begrepen dat zulks een herberg moest zijn Het uithangbord luidde i: «Service de Circoncisione» of «Besnij- denisdienst». Heel proper was het er niet Men had genoeg met den reukü Terug de trappen af, want de «Albergo» was op 't eenste verdiep en diende voor keuken, achterkeuken, salon, eetplaats, enz. enz. Rond 11 uur was alleman aan tafel. Eens te meer een pracht van een hótel! Eerst een «hors d'ceuvre varié» genoeg om u een indigestie te eten en dan nog tW€3 gerechten, fruit, koffie, enz, Op weg naar Cortina! Bij het verlaten van Bolzano trekken we den weg op, die, met reden, door gaat als de 'schoonste van gansch Eu ropa, -de weg naar Cortina di'Ampezzo, dwars door de prachtige Dolomiten. Onmiddellijk builen de stad rijden we door de rotsbergen heen, waar rots blokken, honderden meter boven ons, als bedreigend boven den weg uitste ken j Buiten 'de i&tad komen we in liet prachtig Egigental (Val Bga)i men klimt op naar Nova Levante (Welsch- no-fen) tot 1182 meters dan verder op langs de Karer-See (Lago di Garezza) met zijn blauw groen water, waar rond dicht bebosehte en bergachtige oevers en dan over den Karer-Pas (Passo di Catalunga) van waar men een prach tig uitzicht heeft op de Dolomili'sche Alpen van Fleims en Fassa. Men zakt dan af naar Vigo di Fassa (1382 m.)} In Vigo di Fassa is een kolonie ge vestigd van facisten. We komen ze op de baan tegen op oefening. Nu eerst komen we aan de ware Do lomiten. De eerste indruk is overwel digend. We lazen ergens In 't Paradijs der Dolomiten En inderdaad geen betere benoeming kan wordien uitge- kozen I Wat I^lomitefl. 2Ai,n, zult ge

De Volksstem | 1934 | | pagina 1