Macheien (guide) 6 Esn geschiedkundig Eokument De ooilsdieiisivefveliinoen in Sowjet-Rusiand Dertigste Wereldkongres voor den Vrede Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. mam Donderdag |SEPTEM0ERf934| KA3IKETSRMD De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau Nationale Maatschappij DE VOLKSSTEM 3iXX.ll JiAAKGAMfi HUMMER 205 Publiciteit buiten het Arrond, AALST, g Agentschap HAVAS, Adolf Maxi aan 13, te. Brussel Rue» da RiQbeley* Rarjjg =3 Bank Buiding/(Kingsway, 20 Londres W. C. 2< H. Eug«nius |Zonop5.14Zonaf6,23S N. M. 9 E. K. 16 (Slot). Hier zijn ook papieren vaantjes voor handen. De folklore wint er bij en de godsvrucht insgelijks. Verschillige typen van die vaantjes bestaan, nochtans ze komen allen overeen en verbeelden om trent hetzelfde zicht van de kerk en van de bedevaart. Zoo bemerken wij eene eerste soort uit de 18° eeuw met dubbelen rand, zon der naam van den uitgever, 't Is het oud ste model, gedrukt op koperen plaat, dewelke in 1726 werd vervaardigd en zeven gulden kostte. Deze plaat wordt bewaard ter pastorij van Macheien. Een ander model is van eene etsplaat (a l'eau forte) afgedrukt. Een derde model met wat min bedevaarders er op die in en uit de kerk gaan en komen is eene houtsnede ook van de 18® eeuw. Een vierde vaantje is wel een steendruk in 't blauw uit den tweeden helft der 19° eeuw, met den naam van den steendrukker H. Stepman Oudburg 30, Gent, er op vermeld. De bedevaartvaantjes zijn zeer typisch en kenmerkend want daar staat op afge beeld alles wat de pelgrim moet weten en doen om zijn dienen of bedevaren met verdienste ten uitvoer te brengen. Hachelen mag roemen op zijn talrijke varianten of soorten van die bedevaart vaantjes in papier. Gelijk het ten andere vroeger jaren overal het gebruik was zoo een kenteeken der bedevaart te koopen en mede te dragen naar huis, verkocht men er veel. En nu de uitleg van Machelens papie ren kleinood geheel het dingske vormt een rechthoekige driehoek. Van rechts naar links in den bovensten hoek zit St Cornelius op een wolk, omringd van en gel kens. Hij troont in pauselijk gewaad, met de tiaar of pauselijke mijter op het hoofd en houdende in de rechter hand do martelaarspalm en den hoorn en in de linkerden herdersstaf met het drievou dig kruis. Op den grond, op 't eerste plan van de dorpplaats, rechts van de teekening staat nen groep elegante heerschappen met gepoeierde pruiken en damen in kleedij volgens de mode van den tijd van Lode- wijk XV. Links staan de Heer en de Me vrouw van de heerlijkheid van Macheien en enkele andere personen van minderen rang en belangrijkheid, daarbij ook twee kloosterlingen. In 't ipidden van 't vaan tje eene menigte geloovigen waartusschcn een aantal krauken en al dat volk omringt de kerkgaat er in en komt er uit. Het heiligdom ziet ge op den achtergrond met eene reeks van zes ven sters met een beuk die eindigt met het koor. De toren staat boven den kruis- beuk en een tweede daar dicht tegen, 't Is de oude toren van de kerk welke in den oorlog niet werd stukgeschoten, want dan reeds was hij verdwenen en door een dikke korte vervangen. Een kalvarieberg bevindt zich tusschen den kruisbc.uk en den zij-ingang. Links van 't vaantje staan er eene reeks boomen lindekens op den barm die het kerkhof van de Leie scheidt. Langs de langste zijde van den rechthoekigen driehoek is aangebracht het opschrift Wijd ver maarde bedevaert naer Sinte Cornelis- Icercle tot Macheienhalfivege Ghendt en Cortryclc. Eu onder de gravuur O Cornell et Gislene Quiplacctis Deo bene, Exaudite nos serene, Et sanate morbos plene. Saint CorneüV et Saint Ghillain Grands amis du Souverain Ecoutez nous sans dédain Guérissez nous tout soudain. Sint Cornells en Ghüleyn Hoort ons suchten groot en hleyn Van ons quaelen in 't gemeyn, Maeclct ons ziel en lichaem reyn. MARC. In den Kroonraad, vergaderd op 2 Augustus 1914. onder het voorzitter schap van Koning Albert, teneinde een beslissing te treffen tengevolge van het Duitsche ultimatum, werd er een komiteit-isamengesteld uit de heeren Carton de Wiart, minister van Justitie, Van den Heuvel en Paul Hymans, staatsministers, gelast mot een ant woord op dit ultimatum voor te berei den. Dit ontwerp werd door den Raad ne varietur goedgekeurd. Het op stellen van dit ontwerp had plaats lusischen middernacht en 2 uur 's mor gens in het kabinet van M. Davignon, toenmalig minister voor Buiienland- sclie zaken, die deelnam aan de werk zaamheden. Het klad is van 'de hand van M. Carton de Wiart. Het is: in haastige karakters geschreven en draagt teekenen van belangrijke va rianten, denkelijk in den loop de be sprekingen aangebracht. Dit dokument bleef in bezit van Minister Carton do Wiart, volgde de regeering naar Ant werpen. Wanneer einde Augustus graaf Carton de Wiart inscheepte met be stemming van dé Vereenlgde-Staten (hij was met een bijzondere zending bij president Wilson gelast) vertrouw de hij dit stuk 'toe aan M. Pieter Van den Bussche, rechter te Antwerpen. Bij de beschieting der Scheldestad werd het dokument haaist door een Piuitsche obus vernield. Thans heeft graaf Car ton de Wiart het dokument aan minis ter Jaspar overhandigd teneinde het neer te leggen in de archieven van de de Koninklijke bibliotheek. Minister Jaspar dankte graaf Carton de Wiart in naam der regeerinig. Te Locarno heeft een voltallige ver gadering' plaats gevonden van het 30ste wereldkongres voor den-^rede. Overgegaan is tot de aanstelling van het bestuursbuireel en van vijf kommis sies, die zich hebben bezig te houden met de studie van de vraagstukken van de kongres-agenda. In de ontwapeningskommissie is verslag uitgebracht over de punten, be treffende dewelke overeenstemming on der de mogendheden reeds mogelijk blijkt, volgens de jongste -besprekingen gevoerd door de ontwapeningskonfe- rentie. In de kommissie voor de behandeling van dringende kwesties, is een leven dige gedachtenwislseling ontstaan -over de politieke positie van Oostenrijk, de houding van de Hitler-reigeering te genover de pacifisten, Rusland's toe treding tol. den Volkenbond en het Saarvraagstuk. 3 personen, die zich gezamenlijk naar een huis begeven, waar een priester verblijf houdt, wordt reeds beschouwd als een bedevaart. Vooral deze laatste bepaling heeft wedefom duizenden ka tholieken beroofd van do H. Sacramen ten en het, bemoedigend woord yan de priesters. Naar de «Osservatore Romano»1, uit Moscow verneemt, wonen er. ondanks do langdurige vervolgingen in dé voor malige bisdommen Zyomierz en Ka- inienioc nog altijd honderden katho lieken. In dit uitgestrekte gebied zijn ook nog talrijke katholieke kerken, die nog niet door de Sowjet-overheden zijn onteigend; het aantal priesters is even wel voortdurend kleiner geworden, thans zijn er nog slechts 18 aanwezi Als ware apostelen van Christus heb ben deze het werk onder elkaar ver deeld en beurtelings bezoeken zij de parochies, die van hun zielenherder zijn beroofd. Op aanstoken van den Bond van God- loozen hebben de Sowjet-overheden thans évenwei verordend, dat geen en. kele priester zijn parochie meer mag verlaten, zonder een daartoe bekomen verlof van den plaatsélijken Sowjet'. De priester, die een bezoek brengt aan een andere parochie is eveneemsi verplicht aan de plaatslijke overheden verlof te vragen voor het uitoefenen van zijn ambt. Wie de Russische toestanden kent zal aanstonds inzien, dat het gewoon, lijk wel enkele dagen duurt of zelfs weken, alvorens een priester antwoord krijgt op zijn verzoek. Gewoonlijk wordt hem de toestem ming evenwel geweigerd. Om het apos tolisch werk der reizende priesters ge heel onmogelijk te maken, hebben de Sow jets thans alle bedevaarten strafbaar, gesteld. Een groep yan 2 of Zie vervolg onderaan vorige kplom. De Kabinetsraad vergaderde 'Piïns- dag, onder het voorzitterschap' van Graaf iI?|E BROQUEVILLE, Eerste- Minister. De Minister van Buitenlandsche Za ken legde voor den 'raad het onderwerp en de uitslagen uiteen van de bespre kingen welke hij te Parijs- gevoerd heeft met den voorzitter yan den Franschen Ministerraad en met zijn collega's yan buitenlandsche zaken en handel. De raad hechtte zijne goedkeuring aan het programma dat hem door den beer minister Jaspar uit naam van het beperkt comiteit van den raad werd yoorgelegd en waarbij dé maatregelen worden bepaald welke de regeering ter uitvoering van de bijzondere machten in de eerstvolgende maanden aan 's Konings goedkeuring zal onderwer pen. Hij bésliste dat de eerste in de maand September uit te vaardigen maatregelen deze zouden zijn welke hoofdzakelijk den Middenstand aan belangen met name de wetgeving aan gaande de vereffening der vennoot schappen het akkoord en het faillis sement, de verlaging der gerechtskos ten, de aandeelen met meervoudig stemrecht, de regeling van de effecten en handelsbeurzen, het beroep van wisselagent, de uitbreiding van het krediet ten voordeele van de kleinnij- verheid, den handel en den midden stand, het istelsel der lecningen bij tus- schenkomst en van de hypothécaire leeningen, enz. De raad regelde vervolgens eene reeks vraagstukken van administra tieven aard. In dezen Ministernaad heeft de Re geering zich ook bezig gehouden met de internationale vraagstukken en on der meer met de kwestie von Ru3lands intrede in den Volkenbond. P,esaangaande zegden de ministers na de vergadering, dat volmacht gege ven werd, geen vaste beslissing getrof fen en heer Jaspar zal zelf te Genève een betslissing treffen, na onderhan deld te hebben met de vertegenwoor digers van andere landen, en namelijk met de vertegenwoordigers van Neder land. Hoogstwaarschijnlijk zal Belgie zich nochtans onthouden. Heer 'Jaspar, die daarover werd on dervraagd, heeft bovenstaande beves tigd. De raad zou zich ten slotte ook be zighouden met de benoeming van een nieuwen goeverneur-generaal van Kongo. Of er een besluit genomen is, werd niet medegedeeld. Nadere bijzonderheden Na de vergadering verklaarde de mi nister van Buitenlandsche. zaken aan de dagbladschrijvers dat hij de vraag stukken die hij te Parijs heeft behan deld, nog verder zal bestu'deeren om later de onderhandelingen voort te zetten. Bij deze besprekingen is 'er geen kwestie geweest van een economisch verdrag' en nog minder van- een ont werp van Tolunie. Ook zouden politie ke vraagstukken niet zijn behandeld. Indien wij een andere minister moe- ton gelooven, zouden bij de besprekin gen van verleden Zaterdag te Parijs, nog geene tastbare uitslagen bereikt zijn. Luchtoefeninqen te Brussel Boven de Belgische hoofdstad zullen in den nacht van 5 op 0 en ook in den nacht van 6 op 7 September belang, rijke tuchtoefeningen door de Belgi. sche militaire escadriljes worden ge houden. Het komt er op aan even als te Londen en te Parijs is geschied na te gaan of Brussel, in geval van een onverhoedschen nachtelijken lucht aanval, "tegen de vijandelijke vliegers kan worden beschermd. De meeste lichten, in dé stad, zullen tusschen half een en half vier 's nachts gedoofd blijven. Ook de voertuigen zul len zonder licht rijden en slechts een zeer geringe snelheid mogen hebben. In een deel van de stad, tusschen liet gerechtshof, de Naamsche straat^ de Zuidstraa.t en de Zuiddreef zal het ver keer voor het puibliek totaal verboden zijn. Andere luchlbeschcrmingsoeferiingen zullen bij dag plaats hebben. Zoo zijn o.m. aanvallen voorzien op de wijk van het Ambiorixpark, op de Brusselsché gasfabrieken, op het rangeerstation te Schaerbeek, dé stations te Etterbeek en Oudergem. In het Brussélsche raadhuis en in de raadhuizen van de voorstéden zullen, na de oefeningen, lezingen wor den gehouden door militaire deskundi gen, over de luchtbescherming van de bevolking tegen het gasgsvaar iri oor logst ijrl, 80 Dag. Cortina-Venetië Verrukt over den heerlijken bergrit I van gisteren begroeten d'e reisgenooten vriendelijk elkander, in het hótel. Wij hebben den voormiddag voor ons om de stad te bezoeken. 's! Middags, wordt ons, een smakelijk middagmaal opgediend en te 1 Vï u. stappen we in voor het ydillische Vene tië Naar Venetië, de lagunenstad Van in dén morgen reeds was de zon van de partij I Dat zou een prachtrit worden. Waar we gisteren een bergrit onder de dhizend deden, zullen we van daag. een droom \ian een valleirit doen! Zoo volgen de dagen elkander afwisse lend op, ons biedend elk hun eigen schoonheid. Links van de baan steken dé heerlij ke dolomiten hun door de zon besche nen koppen omhoog als om ons een .vriendelijken afscheidsgroet te zenden. We rijden door een prachtige vallei naar Cortina d'Ampezzo, hoofdplaats der vallei van Ampezzo, is ook wonder schoon gelegen in het Dolomilisich ge bergte. 't Is een alombekende Winter sport-plaats. Behalve het aldaar kwis tig uitgebeelde natuurschoon, bezit het eene kerk om zijn houtsnijwerk be roemd. Het bezit talrijke groote en prachtige hotels. We rijden over Zuel waiar, men van een prachtig uitzicht geniet om den Sorapi-berg (3205 m.); en verder, tus schen San Vito en Borca op de Ante- laobergen (3263 m.) rechts en links op den Pelmo, reusachtige alleenstaan de rots van 3169 meters die van einde én verre de aandacht trekt 'j verder langs Vodo en Valle di Cadore, berei ken we Pieve di Cadore, op de Pi ave gelegen ahtfaar op de markt het bron zen standbeeld van den wereldberoem- den schilder Le Titien (Titiano Vecelli) aldaar in 1477 geboren. Hief stoppen we en wordt o. m. de mooie kerk be zocht, de openbare plaats' en meer an dere merkwaardigheden. Van hier af komen we in de écht oud- llaliaansche dorpen, we beduiden het oude Italië, dat deel dat vroeger nooit aan Oostenrijk toebehoorde. Langs henen de Piave, waar tijdens den oorlog in 1917 en 1918 drie groote veldslagen geleverd werden tusschen de Oostenrijkers en de Italianen dalen we door Peralolo, Ospitale naar Lon. garone, aan de samenvloeiing der Maé en Piava. Langs de kanten van Longa- rone vindt men talrijke vijgenboomen, Hier zien we rechts en links langs de baan groote bergmassieven boven wiens donkere zijden bontkleurige rotsblok ken hun koppen als reuzen uitsteken. Wé verlaten hier de Piave en bollen verder langs Ste Groce, Fatallo Serra- Valle naar Vittorio Veneto, stad van ongeveer 11.000 inwoners, waar. ook twee groote veldslagen geleverd wet den waarvan de tweede, op 23 Oktober .1918 begonnen op 31, Oktober 1918 eindigde met de volkomene nederlaa, der Oostenrijkers die, onmiddellijk na den slag, een wapenstilstand aan den Italiaanschen Generaal (P.iaz, vroegen en verkregen. Hier ook wordt voor een 20-tal minuten gestopt om het eigen aardig stadje t.e bezoeken. Over Gonegliano komen we terug aan de Piave en zoo stilaan het platte land van de Lombardo-Venetiaansche vlakte inrijdende, komen we te Treviso. 't Is 5,45 u. We zijn te Treviso, stad van ongeveer 36.000 inwoners aan de Sale gelegen. Onder meer bemerkt men er het paleis der Xlle eeuw, «Consiglio de la Signoria» genoemd, eene kathe draal van de Xle eeuw, enz. We zakken verder af naar de Adriatische Zee, langs Preganzio en Meslre, voorstad van Venetië. Trekken we ook de .aandacht op do menigvuldige meren die in de vallei to lachen liggen met hun blauiw-groen water en waarvan wij er verscheiden© te bewonderen kregen onder den weg. Ook keken w.e op, langs heel' de baan schier, naar, de armtierige huizen, vaal rijs, we gingen haaist schrijven vuil en getuigend van armoede en van nood. Van af Treviso nochtans, schijnt meer welstand te heerschen. Prachtige banen zijn hief naaf men ons zegt door 'de werkloozen aangelegd1. Pas twee jaTen geleden was Mestro het -eindpunt voor al de au tori j tui gen die Venetië wilden bezoeken. Er was wel eene brug van 3,600 meters die de stad aan Venetië verhond, doch deze diende alleen voor den IJzeren Weg. Binst den oorlog echter werd er eene groote voorhaven van Venetië en een belangrijk industrie-centrum, gesticht te Mestre en Maghera recht over Vene tië gelegen op het vasteland. Een in tensieve trafiek ontstond weldra tus- sichen beide punten, en, einde April 1930, besloot Mussolini, Venetië aan het vasteland te verbinden met eene tweede brug. Op 25 April 1933, Sint- Marcus-dag, patroondag van Venetië, werd de nieuwe brug reeds plechtig in gehuldigd in tegenwoordigheid van Prins Umberto en Prinses Marie-José. Deze bmg heeft eene breedte van 20 metens'. Zij is ongeveer, vier Kilometers lang en rust op, 226 bogen. Zij bevat een autostrade, weg uitsluitend voor autorijtuigen, van 10 meters breedte, eenen weg uitsluitend voor trams en Trolley-autobussen, en eenen weg voor voetgangers. Tegen het groote Station van Venetië, splitis.t de brug zich in twee deeleu. Het eene deel leidt naar. de koopwaTen-stalie en de stapelhui zen, het andere naar eene openbare plaats waar een garage, op verschillen de verdiepen, en meer dan 2000 autos kunnende bergen, opgebouwd is. Een nieuw kanaal werd gegraven om deze plaats te verbinden met het Groot Ka naal. Dit kanaal kostte heel wat onteige ningen en is eene verfraaiing le meef voor het reed's zoo prachtige Venetië. Het binnenkomen van Venetië 's avonds, zooals' dit bij ons het g.eval was, laat een onuitwischbarcn prachtigen in druk op allen die dit wionderschoone' schouwspel mogen bewonderen hebben. Het is half-acht als we vóór Venetië staan. In gondolen varen we naar ons hótel. Nooit vergeten we dezen avondbooltocht op de binnenwaters van de stad der la gunen De avond te Venetië We verfrissichen ons en dineeren in het hótel. Nu nog even de stad in. Wié Venetië niet gezien heeft kan zich. moei lijk een gedacht van de stad maken. Morgen zeggen we hier derhalve meer, over. Het Is zoel warm. Op de St. Marcus- plaats zijn duizenden menschen veree- nigd en hebben we 't. genoegen een prachtig concert bij te wonen gegeven, door het «Mus'ique municipale» (100 1 uitvoerders).. Reeds elf uur 's avonds Hier nog volle dag Wat een leven, wat een be weging Wat een zaligheid 't Wordt middernacht en later nog!..? We gaan rusten. Morgen brengen we den gansche.n dag door in Venetië. Deze dag was weer ccn dei; mooiste van de reis 1 der Belg. Spoorwegen Op Zondag 9 September 1934 Radio- Trein naar Denee-Maredsous, Dinant- Lustin en Marche-les-Dames. Heenreis. Gent (St.P.);v. G.Wet- teren, 6,17; Aalst (Noord)J 6,29; Ter- nath 6.54. Terugreis: Tefnath A. 20.Aalst (Noord) 20,20; Wetteren 20,37; Gent (St. P.)] 20.55, Te iDjenee-Mafedsous3 uren opont houd; bezoek der Abdy en gelegenheid om II. Mis bij té wonen. Té Pinant 3uren oponthoud^ bezoek der stad en Grotten of boottocht op de Maas naar Rivière (Lustin)'. Te Marché-les-Dames 7 1 u. 30 op onthoud, wandeling naaf de tragische Rots, De Reis gaat langs de schilderachti ge boorden der Molignée cn der Maas; en wordt, geleid door gidsen aangesteld door de N. M. B. S. Prijs yan 't spoorwegbiljet: 35 fr. 20 De trein is samengesteld uit' rijtui gen 2e klasse en een restauratiewagen. Biljetten met bewijs van voorbehou den plaats, van nu af te bekomen op dé vertrekstations. Hel aantal plaatsen is. stipt beperkt. Abonnementskaarten zijn niet geldig^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1