De Werklooze Jeugd De Ring van den Moordenaar Oe Volkenbonds- Begrooting IS35 Yatache geldstukken in het Waalsche Verkeersongeval te Deslelbsrgen \s v\ein k eeo '*5' Overval te Antwerpen 6 Sept. H. Eugenius. Samen met andere inwoners van Cappadoeiö werd lii.j oin hot Jeypn gebracht, ter wil— je van zijn geloof. Blcsmenversiering' der staties. Dt groote prijs voor de versiering dei ppoorwegstaties is dit jaar gewonnen door den statieoverste van Arlon. Deze vleiende onderscheiding is ver diend. Al wie langs Arlon reisde kon de prachtige bloemenpai keii in .deze sta tie bewonderen; zij maken van de sta tie een waren tuin, een echte bloemen weelde. «De school zonder God is de school tegen God» Wal bet zoogezegd 'neu traal onderwijs, zonder godsdienst on derwijs waard is, en waartoe dit neu traal onderwijs leidt en fataal moet leiden, erkent de. Frunsehe socialist ■Marcel Sembat. Wij balen zijn woor den aan liet kind kennissenbijbrengen, /.'onder'bot gelnoi' "t'e: onderwijzen', dat is het kind bet geloof ontnemen; de school zonder God, is de .school tegen God. Wij kunnen bot niet'verhelpen. Het is de kracht der dingen. Genève, 4 Sept. De begrooting van den Volkenbond v.oor zijn vijf tiende zittingsjaar bedraagt 30.401,300 goud-frank, waaronder begrepen zijn de posten uitgetrokken ten bate van liet sekretariaat, de internationale arbelds- organisatiej bet internationaal ge rechtshof, liet opiumkomileit en de Nausen-dienst voor de vluchtelingen. Het cijfer is met 306.300 goud-frank lager dan in 1934 en met 3.067.832 goudfrank Iqh opzichte van 1933. Voor den middenstand. - M. Jaspar, zal zich eerstdaags naar Genève bege ven, waar de Volkerenbond op 10 Sep tember a.s. vergaderd. Inlusschen zullen de andere minis ters grondig de maatregelen be.sludee- ren getroffen ten gunste van den Mid denstand. Na de terugkomst van M. Jaspar, zal de laatste hand worden gelegd aan be doelde maatregelen die dan onverwijld zullen worden afgekondigd. Ccsyn.s in den grond in stee van In de lucht. lie Belgische stratosfeer vaarder, ingenieur Cosyns, is voorne mens binnenkort naar Yougo-Slavië terug te koeren, om een onderzoek in te stellen in de uitgestrekte onder- grom Is chc holen, die daar onlangs zijn ontdekt. Cosyns' vernam biervan, toen bij na de landing met zijn stratosfeer-ballon in Yougo-Slavië vertoefde. De holen bevatten vele overblijfselen oen er oude beschaving, alsmede meren en si alar- tie ton. D,e kommissie aangesteld door mi nister Van Isacker om bet vraagstuk van de werklooze jeugd Le bestudeeren, wordt binnen kort bijeengeroepen. Zij beslaat uit vertegenwoordigers van de syndikaten en de jeugdgroepeeringen, ambtenaren uit het ministerie van Openbaar Onderwijs, enz. Ook senato ren De Selys-Longehamps (lib.), Re- nard (soc.)/en Verbist (kath.)j maken er deel van uit. De kommissie zal bet vraagstuk na gaan in zijn verschillende uitzichten. onderwijs, technisch onderwijs, plaat singsmogelijkheden, enz. In verband hiermede zal ook bet vraagstuk van de kumul van ambten en betrekkingen worden onderzocht. liet. nemen van maatregelen blijkt dringend te worden, daar bet voor de jeugd steeds moeilijker wordt, aan een betrekking of aan werk le geraken. Wat natuurlijk de allerellendigste ge volgen heeft, uit .stoffelijk, maar voor namelijk uit zedelijk oogpunt. In andere landen, onder meer in Ne derland, blijken de genomen maatrege len reeds menigen uitslag te hebben op geleverd. Eurggraaf Pcuilct gaat niet Genève. De Belg. minister van Builcnluiid- -sclie Zaken heeft aan het, secretariaat van den Volkenbond late,li welen dat burggraaf Poul.lot in. België weerhou den wordt door zijn gezondheidstoe stand. Staatsminister Janson zal hem le Genève vervangen De werkloosheid in Engeland. Vol gens de jongste statistieken van het Kngelsehe ministerie van arbeid, lel- de men in Engeland 2.135.578 werk- loozen gedurende de maand Augustus, dit is 10.000 meer dan in .Juli. Anderzijds nochtans is bet cijfer 27 4.000 lager dan in Augustus 1933. De Mijnwerkerslconen. P;e natio nale gemengde mijnkommissie is bij eengeroepen voor Donderdagmorgen te Br us se Ij om bet loonvraagsluk te be spreken. Men weet dat de werkgevers voornemens zijn van 16 September al' een verlaging met 5 t.h. toe te passen. 10de Vervolg. liet is een waarschuwing van don *hemcl, die niet wil dat een onschuldige •omkome. Wannepr die geheime gang eens bestónd. Zij bestaat, maar alleen Silvio en Sk kennen baar. ip;e moeilijkheid is anaai- tot de gevangenis door le drin gen en hem naar de wapenzaal le lei den. Is mijn eclilgenoot niet inten dant i Ja, maar mijn plan moet hij u alleen bekend zijn. De gevangene is onder bewaking van uw echt,genoot Hoeveel toewijding hij 'ook voor mij heeft, hij kan noch mag den eed van trouw verbreken, dien bij mijn broe der gezworen heeft. Ik ken hem en ik moet, lot zijn eer zeggen, dat hij zijn plicht zal vervullen, zelfs tegen mij. Ook ik verwacht niets van hem AIa«ar ik weet waar .hij zijn sleutels be waart. Met een beetje geluk en over leg, zullen wij er in slagen ridder Ago- sthlo le bevrijden. Dit is slechts, éen middel waar van wij ons mogen bedienen wanneer elk ander vruchteloos' is. -En wanneer mijn broeder onmid dellijk zijn wraak koelt op Agóstino Daarom moet jg?ij hem opzoeken en al u>w invloed aanwenden, dien gij hij hem hebt. Dat heeft bij gitsleren wel ge toond Dat was de toorn, die hem een De aandacht van het gerecht werd gevestigd op hel feit, dat valsche stuk ken van 20 fr. in nikkel uitgegeven werden in de omgeving van Hoei. Een nauwkeurig onderzoek leidde tot de aststelling, dat de valsche munt voor al in omloop gebracht werd te Fise- Fonlaine, Amps in, Amay, Ben-Aliin en andere plaatsjes uit de omgeving van Hoei. In den loop van den voormiddag werden vier personen aangehouden, waarop ernstige verdenkingen wo gen. INvee ervan werden na de ondervra ging door den onderzoeksrechter terug in vrijheid gesteld, maar de twee ande re werden opgesloten. Het, zijn de 3.7- jarige A. Leelercq en zijn 18-jarige riendin Anna llodv, beiden wonend rue de P.uresse te Hoei. Tijdens een huiszoeking in de wo ning van de aangehoudenen werden een root aantal valsche stukken ontdekt. Leelercq en zijn vriendin bekennen hel geld in omloop te Rebben gebracht, maar zij loochenen hardnekkig mede plichtig le zijn aan de vervaardiging ervan. i De man vertelde, dat zekeren dag een onbekende man een valies bij hen achter gelalen, dat. zij opende, en dat het valsche geld bleek te bezitten. Declercq en zijn vriendin zouden dan besloten hebben den inhoud van het geheimzinnige valies in omloop le brengen, teneinde op ruimeren voet te kunnen leven. De twee aangehoudenen werden op gesloten onder aanhoudingsmandaat. Zekere Evraerd, uit den Haanhouf, groentenhandelaar, is Dinsdagnamid dag, rond 1,30 uifrj met zijn auto-ea- mionnctte, tengevoig'è van het sprin gen van een band, op een electrieke paal gereden langs den Aardemveg, op het «Gouden Hand». Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor, iDe auto werd erg be schadigd. Naphtalamp ontploft te Denderrnonde Dinsdag morgen heeft er zich eene ontploffing voorgedaan in de werkhui zen der Dijkstraat. te ip.endermonde. Toen men een mof or met zware olie, wilde ontsteken bij middel van eene naphtalamp ontplofte deze plotselings. Hierbij werden drie werklieden gewond en heel wat stoffelijke schade aange richt. i - Frans De Smet uil Denderrnonde en Cesar Moortgaat bekwamen erge brand wonden aan het hoofd en bet aangezicht De gekwetsten werden voor verzorging opgenomen in de kliniek van Dender-- monde. Doodelijk Ongeluk te Wenduine •Dinsdag middag rond 12 Yz ure, kwam de vrachtauto, toebehoorende aan lieer Legaye, kolenhandelaar, te Oostende, van Blankenberghe op de Koninklijke baan le Wenduyne. Voor een tot nu toe onbekende reden wilde de lieer X... greffier aan het beroeps hof te Brussel, 'die vergezeld was van twee zijner kinderen de baan overste ken, toen hij met geweld ten gronde werd geslingerd door liet achtergedeel te van gezegde vrachtauto. De dood.' was oogenblikkelijk. Het parket van. Brugge werd verwit tigd en kwam in den namiddag, ter plaats om de .verantwoordelijkheid vast te stellen. oogenblik bedwelmde. Heden betreurt lii.j wat hij gedaan heeft, daar ben ik zeker van. Hoe meer bij tegenover u ongelijk beeft, des te sterker zijt gij tegenover hem. kon ik er in slagen Terwijl gij met ridder Silvio zult pralen, maak ik alles voor de vlurht gereed, wanneer deze nog noodi.g' zïjn moclit. En uw wonde f Ik gevoel mij beter. Zij is niét ernstig. Maria onderzocht de wondè zij was meer groot d-an gevaarlijk. Wees kalm, ging Ottavia voort Het. verlangen u nuttig te kunnen zijn geeft mij nieuwe kracht. Ik kan niet toestaan, dat gij uw leven waugl, door u bloot te stellen aan ongemakken die door een enkele onvoorzichtigheid kunnen ontstaan. Houdt mij toch niet op. Wij mo gen den kostbaren tijd niet verliezen ik voel dat niets mij werkeloos in bed zou kunnen houden, terwijl ik u van dienst zou kunnen zijn, geloof mij,ga zoo spoedig naar ridder Silvio. Reeds half. gewonnen en ook urn haar goede Ot.lavia tevreden te stellen ging Maria naar de vertrekken van haar broeder. VI. 'P,E ELLENDELING Toen Maria de vertrekken van liaar broeder 'bereikte, vernam zij dat deze vroeg in den morgen was uitgega; ten prooi a-an een lievige ontroering, en dat hij den gcbeelen nacht geen oog geloken had. Maria zocht hem in het park, maa tevergeefs. Dil park was. zop gi ooi dat ESrama te UySkerke Geruimen tijd reeds was de 27-jari- ge Ach iel Van Ilullebusch als landbou wersknecht in dienst van landbouwer G. Verkest, te Uytkerbe. Naar verluidt, zou in den laatstcn lijd oneenigheid ontslaan zijn lusschen den werkgever en zijn knecht wegens bet uitbetalen van het loon, maar niets liet vermoe den dat bet tot een aanslag zo.ui komen. Zoo was boer Verkest 's avonds te ruste gegaan, maar hij werd in den loop van den nacht opgeschrikt door gerucht uit een belendende kamer. Zon der 'verdedigingsmiddelen, trok hij de deur van het vertrek open en bij stond tegenover zijn knecht, die een dreigen de houding aannam. Met een hamer bracht de knecht een zwaren slag toe op liet hoofd vani den landbouwer die, om hulp roepend,1 ineenstortte. Daarop vluchtte de dader. Gelukkig was het slachtoffer slechts1 verdoofd. Verkest heeft een klacht ingediend tegen zijn knecht, die aanstonds door de rijkswacht ontdekt en onderhoord werd. Van Huilebu.seh verklaarde dat Verkest in gebreke gebleven was van betaling van zijn -loon en dat hij uit wraak handelde. Hij had gehoopt, geld in de woning te kunnen aantreffen om zich zelf te vergoeden. Van Hullebusch beweerde o. m. dal hij niet bet inzicht had iemand kwiaad tc berokkenen, maar den hamer had meegenomen om zich desnoods te ver dedigen.. Garage uitgebrand te Oudergem Dinsdag nacht om half twee brak brand uit in de garage van M. Rerny Van den Branden, aannemer van ver voer, woonachtig op de Willem Crock- laan le Oudergem. In deze garage stonden vier vracht wagens. Omstreeks half twaalf had M. Van den Branden zijd wagen gëgareéi'd. Twee uur later wekten de buren den aannemer en deelden hem mee dat zijn huis in brand slond. De pompiers van Elsene werden da delijk verwittigd en snelden onmiddel lijk ter plaatse. Twee slangen werden op den vuurhaard gericht. Hel. kwam er op aan een tweede garage, -die ernstig werd bedreigd Ie vrijwaren. Twee au to-wagens konden uit den vuurpoel ered worden. Na een uur werken Was de brand om schreven. De schade is zeer aanzienlijk. Die garage is volledig vernield. Een der wagens is volkomen onbruikbaar, ter wijl een tweede wagen ernstig geha vend is. De brand werd veroorzaakt naar men vermoedt door een kortslui ting in :de laatslgegareerden auto-. zij gemakkelijk haar nasporingen den geheelen dag vruchteloos had kunnen voortzetten. Daarom keerde zij na de meest bezochte plaatsen !e hebben on derzocht., naar het kasteel terug. lladde zij inlusschen geweten wat op dat oogenblik in het park voorviel, dan zou zij zeker hare nasporingen met koorlsachtigen ijver hebben voortge zet. Mateo was ook Silvio gaan zoeken Hij drong door liet park, toen hij uit zijn sombere gedachten werd opge schrikt door de legenwoordighi-;,] van Louise. Louisa was schitterend mooi had een slanke gestalte, een fraai be sneden gelaat vol van do teedere aan vuiligheid van zestien Ient.cn een don kerzwart haar, dat haar hoofd omgaf als een kroon en boven alles zij was onbewust van haar bekoorlijkheid en vol onschuld. Zij liep met gebogen hoofd en schijnbaar in die«pe gedachten verzon ken. Zoo liep zij Mateo le gemoel zon der hem op te merken. Hem plotseling opmerkende, meen de zij Silvio voor zich le zien en zeidi' op treurigen toon Ridder ik zoèh't u. Mij zei Maleo verwonderd. Verrast opkijkende antwoordde Loui sa onmiddellijk Ah ik zag u aan voor ridd Silvio Ik ben zijn vriend, dat weet. ge. Ge schijntwat opgewonden tc zijn wat wilt gij Gij ziet er zoo vriendelijk uit,dat ik u wel mijn wensedi kan mede de el en, V\ees*e*; o\sb°°* De doos van 20 OXO Blokjes (met Chromosbon) fr. 3.50 Die drukke buurt van het Jodenkw.ar- tier in Antwerpen is Dinsdagavond in beroering gebracht door een overval, waarbij liet slachtoffer liet leven heeft gelaten. Een diamantkoopman werd midden op straat: overvallen en moet gestruikeld zijn en tegen het voetstuk van een lantaafnpaial zijn gevallen, waarbij hem de seliedel werd gekloofd. De 46-jarige diamantkoopman Mozes Ursberg, wonende- Brialmontlei, 58, had omstreeks 9 uur zijn woning verlaten. In de Simonsstraat,-ter hoogte van de St Jacobsstraat, werd hij plotseling door twee kerels overvallen, die don h. Ursberg' eenige vuistslagen in het ge zicht toebrachten.. Het slachtoffer stak daarop de-straat, over, doch voor het hofje bij den spoorwegviadukt ontving hij nog èen stomp in den rug, waardoor het slachtoffer tegen den grond viel. Bij het naderen van een derden persoon namen de twee aanranders de vlucht. Deze derde getuige heeft de twee kerels in de richting van het centraal-staUon zien loopen. Politic-officier De Vuyst, van de vierde wijk, was spoedig, van den over val op de hoogte gebracht, en verscheer- dadelijk ter plaatse. Inlusschen was het slachtoffer een naburige apotheek binnengedragen. Het bleek echter, dat de li. Ursberg reeds overleden was. De achedel van bet, slachtoffer was letter lijk gekloofd, terwijl overvloedig bloed was verloren. Omstreeks 10 uur 's avonds kwam het parket op de plaats van den over val aan. Verschrikkelijke Motorbotsing te Meisbroek M. Baudon, geboren in 1881 woon achtig le Schaarbeek reed per motor fiets over den Haaehtschen steenweg in de richting van Brussel. Zijn eclit- jenoolc zat achter hem op de duozit ting. Ter hoogte van de Broekslraat te Meisbroek, reed hij den motorfiets aan, bestuurd door M. D.', van Hever- lee-hij-LêLwen, die zijn vriend Pierre V... van de zelfde gemeen!e op de duo zitting liad meegenomen. De schok was ongemeen lievig'. De machien bereden door de echtelingen Baudon, smakte enkele meter verder tegen de straat- stecnen. De naplitereservoir werd stuk cslagcn en de vloeistof ontbrandde op slag .Die echlgenootcn Baudon liepen al dus erge brandwonden op over heel hel, lichaam. De gendarmen van Diegem lieten de gewonden dadelijk naar lief. hospitaal vervoeren. M. Baudon is er aan l,oc. Benevens gevaarlijke brandwonden aan liet hoofd, vreezen. de dokters dat de ongelukkige een schedelbreuk heeft opgeloopen. Bij de vrouw, trad reeds een lichte verbete ring in. De beide andere motorfietsers moesten eveneens in een naburige kli niek verzorgd worden. Daarna konden zij huiswaarts keeren. De beide motorfietsen zijn buiten' ebruik. Het parket staple ter plaatse af.-Ken ernstig onderzoek werd inge steld. De jeugd oordeelt steeds naar het uiterlijk en weet maar.zelden de ware van de valsche vrienden le onderschei den. AVat wenscht gij vroeg Mateo. Ik zou ridder Silvio willen zeg gen, dat ik zijn zuster bitter lieb zien weenën. indien hij eens wist hoe be droefd zij is Hij zou tot haar gaan om baar te troosten. Een-broeder moet zoowel deelen in de smarten als in de vreugden van zijn zuster. Ik voor mij, als ik vader en moeder bedroefd zie, ween ik met hen. En troosten uw tranen uw daders? vroeg Mateo niet gehuichelde welwil lendheid. Zij drukken mij in hunne armen en vragen mij waarom ik bedroefd ben. Wanneer zij dan hooren waarom ik schrei, is hun droefheid als bij toovor slag geweken. De kindsheid is een troost in die ellenden des levens. Vreugde en geluk ontspruiten waarheen zij haar schre den richt. Alles lacht haai; tegen. De zwarte droefheid vlucht op haar ge zicht en erkent haar onmacht... Mateo zou wellicht nog lang zijne sclioone beeldspraak hebben vooilgc- zet, toen hij opeens Silvio bemerkte die uit een der lanen te voorschijn kwam. Vreezende hem uit, hef, oog te verliezen, ging hij onmiddellijk op hem toe. Louise, die hel onderhoud der heide ridder,s! niet durfde storen, liep lang zaam door een zijlaan ten einde Silvio op haar beurt tc kunnen ontmoeten Mateo liep onmiddellijk op Silvio toe. Maai yoor jjjj hcEft ajmsprakjOYPJ'.- Verkeersongeluk ie Meenen Dinsdagmorgen werd de wijk van de KortrijkseUe poort te Meenen, in op schudding gebracht door een doodelijk verkeersongeluk, dat in de volgende omstandigheden plaats had De tienjarige 'Cyr.icl Herman en zijn vijfjarig' zustertje Adeline begaven zich omstreeks half negen naar hun valer, die arbeidde op zijn akker bij de Korf- rijkschestraat. Op een gegeven oogen blik, liet de kleine Adeline de hand van haar broertje los en liep achteloos den steenweg over. Halverwege, ontving het een ruk van lic-t .spatbord van een vrachtauto, bestuurd door Joris Pattyn, in dienst van de vervoermaatschappij «Chappy», uit. W.evclgcm. De bestuur der had bijtijds liet gevaar opgemerkt en hij deed den wagen zwenken, om op een halvcn meter van de langs de baan staande boomen stil le houden. Toen hij afstapte trof hem echter een vree- selijk schouwspel. Het. meisje lag naast de auto lieelernaal verminkt en met uit puilende ingewanden. Men vermoedt dat de kleine, na den ruk van het spatbord, naar de binnen zijde gevallen is en aldus overreden werd.: tuigde hij zich of Louise hem niet ge volgd was. Vruchteloos wierp hij ech ter doordringende blikken om zieli heen, hij ontdekte niets, en meende, dal, Louise, toen zij hem met Silvio zag naar het kasteel was teruggekeerd. Inlusschen had Louise in haar. on rust zich in de laan vergist. Zij was bevreesd, niet wetende hoe zij naar het kasteel moest te'rugkeere.n toen het geluid van een levendig gesprek tob haar doordrong. Instinctmatig bleef zij stilstaan. Spoedig herkende zij-de stem: Het was Silvio, die door Mateo voor alle zeker heid naar een der afgelegenste gedeel ten van het park was medegevoerd, om ongestoord al zijn slechten invloed op; den geest van zijn vriend Ie kunnen uitoefenen. Maar de beschikkingen van de men- sclien worden dikwijis door de ondoor- dringende raadsbesluiten van God le niet gedaan. Zoo hoorde Louise, liet jonge, oi.« schuldige kind, die niets van de hedrie- gelijkheden van de wereld afwist, een gesprek dat haar de duistere plannen van Mateo onthulde. Waarom, zoo zeide deze man, dia Maria beloofd, had liaar te helpen bijl haar plan lot verzoening, waarom laaf? gij nog langer toe, Silvio, dat ceiï moordenaar uw bestaan vergiftigd .'4 Gij zijt meester over het leven van Agoslino... Hij heeft tweemaal den dood verdiend eerstens, omdat hij do moordenaar is van uw vader en tweé-t deus wegens zijn onbeschaamdheid onrf u lot, in mv kasteel te komen uitdager^ 'J, Yervo.1 arW

De Volksstem | 1934 | | pagina 2