8 0. L. Vrouw Geboorte Katholieke Scholen? De internationale Vredes- bedeveari der oud-strijders naar Lcurdes De Twist in de Socialistische Partij 1 KATHOLIEKE OUDERS, I De looiien der Mijnwerkers Zaterdag SEPTEM8ERI934 De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau De luchtmaneuvers te Brussel 2CXXX iAARÜANfi JJUMMEiV 207 DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALST i:. Agentschap HAVAS, Adolf .Maxlaan 13, Je Brussel Ruo de Richeley, £&.rjjg Rank Buiding/Kingsway, 20 Boedres \V. Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. c. 2, O. L. Vr. Geboorte Zonop5,17Zonaf6,19 N. M* 9 E. K. 16 Slechts drie geboorten zijn het voor werp van eene kerkelijke feestviering die van Maria, deze vna Sint Jan den JDooper, en de bovenal heugelijke ge boorte der Verlossers. Voor den feest dag der Heiligen neemt de kerk den dag van hunne dood, die 'hun natalis dies of geboortedag genoemd wordt, omdat zij voor de dood tot het eeuwig leven zijn overgegaan. 't Is voorzeker's Heilands geboorte die haren luister spreidt over die van Joannes en ook over deze van Maria. Met reden evenwel wordt ook dezer geboorte met een feestviering herdacht. Beider geboorte was heilig. Reeds in den schoot zijner moeder werd Joannes biet de genade van den H. Geest ver vuld. Maria werd ontvangen zonder vlek, en bij hare geboorte was zij reeds tot hoogeren trap van volmaaktheid geklommen, dan de grootste heilige op het einde zijner loopbaar bereikt heeft. Beider geboorte was eene oorzaak van blijdschap voor de wereld. Joannes bestemd tot Voorlooper des Heeren, om zijne komst aan te kondigen. Over ihem zei de Engel tot Zacharias, dat velen zich over zijne geboorte zou den verblijden. (Luc. I 14). Maria was degene die ons den Ver losser schenken zo-u, zij was, de Vrouw, over dewelke» God: reeds sprak tot onze zuchtende stamouders in het aardsch Paradijs. Met reden noemen wij de H. Maagd de oorzaak onzer blijdschap, want waarlijk hare geboorte was eene oorzaak van vreugde voor de wereld: zij was de overschoone dageraad, wiens heldere purperglans het opkomen der Heilzon verkondigde. Daar de 8ste September van ouds aan de gedachtenis van Maria's Ge boorte is toegewijd, kunnen wij aan nemen dat die feestdag ook wezenlijk aan de geschiedkundige dagleekening beantwoordt. Eene godvruchtige -le gende verhaalt, dat zekere eremijt in zijne eenzaamheid al meermaals op dien dag hemelsche melodieën' ge hoord had. Hij bad dan den Heer om .te mogen weten, wat dit beleekende en er wierd hem veropenbaard, dat de Engelen en de Heiligen in den Hemel den feestdag vierden van Maria's Ge boorte. De eremijt maakte de zaak kenbaar aan den Paus van Rome, die er dan ook op aarde eenen kerkelijken feestdag voor instelde. Volgens het schrijven der HH. Va- dersi werd de II. Maagd gebaren le Nazareth. Hare ouders waren de Heili ge J-oachim en de H. Anna, die beiden afstammelingen waren van Koning David. Lui diens ide overlevering werd hare geboorte, evenals die van andere bevoorrechte kinderen uit het Oud Verbond, door eenen engel gebood schapt, en werd zij geboren uit on vruchtbare ouders, die lange jaren in clen echt geleefd hadden zonder een huwelijkspand te genieten. Hare hei lige ouders hadden de gelofte gedaan, dat zij het kind, van God hun geschon ken, in den Tempel opofferen en aan Gods eeredienst zouden toewijden. Hun vurig en betrouwend gebed werd eindelijk verhoord, er werd1 hu'n eene dochter gegeven, die zij naar het woord des Engels zouden Maria heeten, en die de Moeder zou wezen van den be loofden Messias. Door Maria tot Jesus een kind .van Maria zal en kan niet vergaan Onze godsvrucht tot Maria moet no^ veld winnen en door Haar moeten we meewerken in en aan de Katholieke 'Actie. Geen actie zonder gebed en daarom eerst en vooral on& smeeken Jot Maria gericht en met en door clen dichter aangezet en opgewekt Hoort... 't is het Angelus, op, christen [volk, ter bede Kniel, sterveling, stilzwijgend neer, Kniel, sterveling, aanbid den Heer, Gagrcet, o morgenstond, o middaguur, o avondstond, deel Qodes zegen mede! Aanroept Maria de Moeder Gods en de onze. MARC. vaardigde gezonden worden. Ook de familieleden en vrienden der oud-strij ders mogen aan de bedevaart deelne men. De Vlaamsche en Waalsche groepen zullen te Lourdes; vereenigd' zijn onder hel algemeene voorzitterschap van Z. H. Dom Modest Van Assclie, O.S.B., den volksgeliefden abt der Benedictijnen te Stoenbrug-ge, zelf oud-strijder. De bedevaarten uit ons land reizen af op. 17 en 20 September 1934. Hel is dus noodzakelijk zoo spoedig mogelijk zijne toetreding lo zenden. Die Nationale commissie der mijnen moest de beslissing onderzoeken welke werd overgemaakt door de mijneige naars en waarin besloten was de loonen met 5 t.h. te verminderen van af .16 September. Tijdens do voorafjgaandelijke verga deringen, gehouden bij den minister van Arbeid, was het voorstel der pa troons het voorwerp eener langdurige bespreking zonder dat men echter kwa,m tot eene overeenkomst. De afgevaardigden der werklieden deden namelijk opmerken dat men wel had kunnen .overgaan tot het herzien der loonen zoo het indexcijfer .gedaald was; tot 646, maar dat zulks niet moge lijk was nu het indexcijfer integendeel steeg. Er werd bijgevolg besloten dat de gemengde commissie zou vergaderen ten einde de betwiste kwestie te be spreken en te geraken tot een verzoe ning tusschen de twee lijnrecht tegen over elkander .si-taande standpunlen. Deze vergadering had Donderdag morgen plaats. Verscheidene afgevaardigden der werklieden verklaarden bij het verlaten der vergadering. «De afgevaardigden der patroons blijven op1 hun standpunt. De werk lieden kunnen de loonsvermindering niet aanvaarden zooals zij werd voor gesteld. Wij gaan, zoo er zich geene verandering voordoet naar eene sta king. Wij hebben le vergeefsch voorge steld, voegden de afgevaardigden der werklieden er aantoe, d*e regeering op hoogte le brengen van den toestand en van hare aandacht te trekken op den ernst van den toestand. Dit voorstel rwerd evenmin aanvaard. Er werd nog niets beslist over de mogelijkheid van nieuw-e besprekingen. De «Centrale van de Mijnwerkers van. het Bekken van Charleroi» heeft Don derdagavond een algemeene vergade ring gehouden te Charleroi. Er werd o.rn. een motie aangenomen waarin werd gezegd, dat de konferentie van de gemengde nationale mijnkommissie tot nielsi heeft geleid en dat dientenjge-vol- ige de slakingsdatum wordt vastgesteld op 16 September, in geval de werkge vers het besluit de loonen te vermin deren, niet intrekken. Gp 22 en 23 September 1934 heeft te Lourdes eene indrukwekkende betoo ging van liefde tot O. L. Vr. plaats. Gp initiatief van Z. E. Mgr Geflier, bisschop van Tarbes en Lourdes, en hartelijk door Z. H. den Paus goedge keurd, richt de Fran&cjhe A.P.A.C. (As sociation des Prêtres Anciens-Combat- tants) eene grootsche internationale bedevaart in, ter intentie van den we reldvrede. Op deze Septemberdagen zullen d'e Oud-strijders uit alle landen te Lour des samenstroomen om voor de grot te knielen van de Lieve .Vromwe, Koningin van den Vrede. Veertien natiën zullen te Lourdes vertegenwoordigd zijn: België, Bulga- rijë, Canada, Duitschland, Frankrijk, Groot Britanje, Hongarie, Italië, Yugo- Slavie, Oostenrijk, Polen, Rumenie, Tchecho-Slovakijc, Vereenigde-Staten. Uit Frankrijk worden duizenden oud strijders verwacht. De Britsche afvaar diging, onder leiding van Aartsbisschop William, zal honderdenden deelnemers tellen. Aan alle Duitsche bisschoppen w-orden uitnoodigingen gezonden, doch het getal deelnemers zal ongetwijfeld den invloed ondergaan van den bin- nenlandcshen toestand in Duitschland. Onze Vlaamsche oud-strijders kun nen bezwaarlijk anders niet, dat dit lof waardig initiatief toejuichen. Geduren de de wereldkatastroof van 1914-1918 gingen onze IJzerjongens nergens lie ver dan naar Lourdes, waar zij aan de voelen der H. Maagd vertroosting en opbeuring vonden. Anderzijds is liet van belang te doen uitschijnen, dat. het doel der interna tionale oud-strijdersbedevaart een vre- desdoel is. Onze oud-sti'ijders zullen niet ach terblijven bij hunne oud-wapenbroe ders der andere landen, daar waar het gaat den vrede te dienen, lteeds velen hebben zich gemeld, doch nog veel meer moeten er zijn. Uit elke parochie moet minstens één oud-strijdersafge- Zie vervolg onderaan vorige kolom. Het geval Spaak voor den Algemeenen Raad De socialistische partijraad verga derde Donderdagmorgen in het Vólks- luws te Brussel, onder voorzitterschap van den li. Bouchery. Aan de orde was de kwestie van de lucht in de partij, in verband met de klachten van de vakvereenigingen over het optreden en de kritiek van de igroep Spaak. De li. Jauniaux bracht verslag uit over deze kwestie, waarna het debat werd ingezet door de ihli. Gelders, Pie- rard en Vandervelde. De vergadering van den algemeenen socialistischen partijraad werd Don derdagnamiddag voortgezet. De be spreking liep andermaal over de tuclit in de partij, hoofdzakelijk aan de hand van de houding, van. L'Action Socia- liste orgaan van de groep Spaak, waarin kritiek wordt ge uit ten opzich te van het beleid van de partij, alsiine- d-e van de syndikale leiders. Voorna melijk vanwege deze laatste was hier tegen heftig protest uitgekomen, bij zooverre dat een socialistisch syndi- kaal kongreiSJ nagenoeg met afscheu ring dreigde indien niet ingegaan werd tegen de houding van het weekblad. In de vergadering van Donderdagna middag kwamen achtereenvolgens aan het woord' de hli. Vandevelde, Spaak, De Man, Delattre, Duchesne, Van Wal- leghem, Gryson cn Vandervelde, en tenslotte opni.èuw senator Jauniaux, verslaggever. Het besluit van den verslaggever was dat de tucht in de partij diende gevrij waard en dat "een medewerking aan «L'Action Socialiste» als onvereenig- baar diende beschouwd ;met de -hoeda nigheid van lid van de socialistische partij. Wat er dus op neerkomen zou dat de groep Spaak ofwel liaar blad zou prijsgeven, ofwel uit de partij zou ge sloten worden. In de bespreking kwam een stroo ming tot uiting om de zaak te laten be slechten door het socialistisch partij- Uöngres, bijeengeroepen voor 28 Octo ber. Ook werd er een voorstel gedaan om «L'Action Socialiste» te maken tot een blad, gewijd aan de socialistische dok- trine, maar onder toezicht yan de par tijleiding. Aan zijn kant stelde de h. Spaak eveneens voor het kongres uitspraak te laten doen, terwijl de 1ï. .Vandevelde zooveel mogelijk verzoenend optrad. Tenslotte werd' de volgende motie aangenomen «De algemeene raad van de socialisti sche partij besluit op het kongres van 28 October Le verklaren 1) dat de hoedanigheid van mede werker aan het blad «L'Action Socialis te» onvereenigbaar is geworden met die van lid yan de socialistische par tij 2)! dat er aanleiding toe bestaat, on der toezicht van de partij, een orgaan tot bespreking over de doktrinë uit te geven, geleid door een redaktiekomiteit samengesteld uit een hoofdredakteur, die alle waarborgen van onpartijdig heid geeft, "een redakteur die de strek king vertegenwoordigt, voor de huidige groep van «L'Action Socialiste» en een redakteur die de andere strekkingen vertegenwoordigt. Het eerste gedeelte van dié motie werd aangenomen met 49 tegen 7 stem men bij 4 onthoudingen; het tweede gedeelte met algemeene min vier. stem men. De tekst van die motie is duidelijk. De groeep Spaak krijgt dus te kiezen. Alhoewel de algemeene partijraad de onvereenigbaarheid «verklaart». wat dus een besluit en geenszins een voor stel beteekent, zal het socialistisch kongres van 28 Oktober den aangeno men tekst nog te bekrachtigen hebben alvorens hij voor. toepassing in aan merking komt. menlsopdracht rustig vervullen, daar door het opheffen van de manoeuvers niets ter verdediging werd gedaan. De aanvallen, die plaats grepen Don derdagmiddag werden door zes forma ties Breguet en Fox geleid, die van verschillende plaatsen Waren vertrok ken cn op verschillende uren plaats grepen. Alle formaties mét uitzonde ring van die op geringe hoogte werden door de artillerie onder vuur genomen. Een vliegende jacht, door draadlooze geleid wist een formatie te verdrijven vooraleer zij haar bestemming had be reikt en twee andere formaties werden verdreven terwijl zij zich boven hun doel bevonden, Onze laatste avond te Venetië Vooral 's avonds is Venetië verruk kelijk schoon. Gewoonlijk vaart een groote boot door het Canal Grande, prachtig versierd' en verlicht is hij be zet met zangers en muziekanten,waar onder" de mandolinen niet ontbreken, die serenades geven. De kleine gondels groepeeren er zich zachtjes nevens,en volgen den boiot, om hunne passagiers toe te laten van die eigenaardige nachtmuziek te genieten. Nooit vergeten wij derhalve de heer lijke muziek welke wij in die omstan digheden te genieten kregen in dezen onvergetelijken zoelen nacht I Deze heerlijke muziek deed' ons denken aan onze Meiavondconcerten in Vlaande ren en besloot aldus dezen eenig mooien dag 10e Dag. Venetië-Padua-Verona In onze laatste bijdrage deelden we onze lezers mede op welke aangename en leerrijke wijze wij het ydillische Ve netië bezochten. en er verbleven. Heden zouden we Venetië verlaten om over Padua naar Verona af te rei zen, de oude Romeinsche Stad. Na het morgendontbijt, vaarwel ge zegd aan het tooverachtige Venetië met al zijne schoonheid en pracht, een laat- sten blik geworpen op' de machtige koe pels en prachtige torens. 't Was 7 V-z u. De zon was, eens te meer, van de partij, als "wilde zij de reis medemaken. In de sierlijke gondels ge stapt en we vaarden door langs in de zon flikkerende binnenwateren van de stad, naar de groote «autostrade» om plaats te nemen in onze prachbcars. We rijden den Weg op naar Padua, de stad van den grooten yolksheilige Terwijl ons cars in vlugge vaart voortsnorden over de lange «autostraat» zagen we links met wel wat wee moed Venetië liggen. Eenigen onder ons zongen als afscheidsgroet, het overbekende «.gondellied», anderen wis selden onder, elkander dc nooit 'te ver geten indrukken over deze stad, éénig in haar aard. Tot Bellizona rijden we door een vruchtbare streek waac bijzonder de maïs- en de drüivenkwcek opvallen. We bollen door typisch Italiaansche dorpen Mestre, Rana, Malcontenta, Sibbionni, Miras, Dolo .en Fiesso d'Ar. lioo. Opmerkenswaardig de schouwen zijn gebouwd in smalle pijpen van op den grond, langs den buitenkant der veelal vaal-gele, slordige liuizekens. Eenige kilometer vóór Padua rijden we door het sedert enkele weken histo risch geworden stadje Stra, waar de samenkomst plaats had over dewel ke wij allen lazen in de kranten tus- schen Mussolini en Hitler, Zoo verder door over Ponte di Bren- la naar Padua. Te Padua 't Is juist negen uur als we te Pa dua aankomen de bronzen klokken verwelkomen ons l We stappen uit. Padua op de Bacchiglione gelegen, is een stad van meer. dan 100.000 in woners. Ze heeft haar wereldberoem- den faam te danken aan den grooten Volksheilige, Sint Antonius van Padua. Als bijzonderste merkwaardigheden dienen ihier, aangestipt Madonna del Arena, Kapel op de oude Arenen ge bouwd, bezit prachtige muurschilde ringen; de Erimitandi-Kerk, de Uni- s'ersïteit met hare prachtige arkaden van 1552; het Paleis van Justicie met zijne prachtzaal «Salone» genoemd j het Stadhuis der XVIe eeuw, de Kathe draal, het machtige bronzen standbeeld van Generaal Gattamelata, (te paard), het grootste van Italië, verschillige pa leizen, prachtige openbare plaatsen en lanen, maar vooral de Sint Antonius- kerk. Zoo populair is. S. Antoontje in Padua dat men, en de kerk, en dc hei lige kortaf II Santo (de Heilige) noemt. De kerk is een prachtig gebouw met zeven koepels en 2 torens. Zij is be gonnen in 1232 en voleindigd in 1307, ze is 115 meters lang en 55 breed. Bin nen de kerk, rijkelijke versieringen en praalgraven, maar vooral in de Sint Antonius-Kapel, is het eene pracht van bouw- en snijkuns.t. Men bemerkt er onder meer twee bronzen kandelabers op wit-marmeTen voet rustende, ver sierd met engelen en bloemen, twee meesterstukken. Op de moren verschil lige, in marmer uitgebeitelde, episoden uit het leven van «II Santo». Onder het altaar is het graf van den Heilige. Het marmeren omhulsel er van is versleten door het devoot kussen en de aanrakin gen met allerhande voorwerpen. Wij ook hadden het voorrecht het graf aan te raken en te kussen. In de schatkamer der kerk' waar we binnentraden, bewaart men buiten an dere schatten een honderdtal relikwie- kasten en schrijnen, waaronder de be- zondërste de vurig-rood gebleven tong van Sint Antonius (bevat. Deze relikwie- kast wordt hedendaags op eene waarde van ongeveer 2% miljoen geschat. We bezoeken deze prachtkerk onder bevoegde leiding, vereeren er het graf van den goeden volksheilige, koopen er, eenige gedenkenissen van godsdienstig karakter. Terwijl wij de kerk bezochten ont moetten wij er Z. M. de Koning yan Spanje met zijn zoon. Eenige photo's worden nog genomen in de stad en té .10,30 u. verlaten we Padua. De verdedigingsmanceuversi werden in den namiddag voortgezet. Vooreerst werd overgegaan tot een aanval met ontplofbare sloffen en gassen, gericht tegen het militair park yan Etterbeek cn de omliggende straten. Het alarm bracht aanstonds dé medische hulp te been. Na afloop der oefeningen hebben de overheden een hulppost bezocht en een toevluchtsoord in een school inge richt. Ook een plaatselijke po<st om gas te onderzoeken, in een apotheek opge steld1 werd bezocht. Een tweede aanval was gericht op de statie van Etterbeek op het oogenblik dat een groep mitrailleurs aankwamen. De (bevelhebber heeft onmiddellijk al het noodige gedaan om de veiligheid van zijn manschappen te waarborgen. Beroep werd gedaan op het plaatselijk comiteit van het Roode Kruis. Onder leiding van de overheden werden de gekwetsten naar de gasthuizen over- gebraaht, Ook heeft het Roode Kruis allé zorg vooi; de zieken op zich genomen even eens voor wat de controle betrof en de nummering. De overheden hebben den nadruk ge legd op het feit, dat door den sleTken mist, die zich ove'r héél België uit strekte, de yluchten moesten onderbro ken worden, daax; het gevaarlijk werd om te landen jn den afgeloopen nacht. 'Alle vliegtuigen' zijn behouden neerge komen, maar een machien moest meer dere uren in de lucht blijven vooraleer de atmosferische" omstandigheden het toe lieten neer te strijken'. Dit, ylicgtuig kon zijn bomb'ardë- Zie yervolg onderaan vorige kolom. zijn Uw Kinderen reeds INGESCHREVEN In de 't Is in Uw eigen belang, en in dit van Uwe Kinderen I In de Katholieke Scholen worden uwe kinderen licha» MELIJK, VERSTANDELIJK, ZE DELIJK en GODSDIENSTIG, in één woord Volledig Opgevoed !!l Doer de opvoeding Uwer Kinderen, moei Ge U een gslukkigen ouden dag voorbereiden

De Volksstem | 1934 | | pagina 1