Kutlioiieke Scholen? lij zij!) 180311 &i6tfeM siiei De nachtelijke Vliegmanceuvers boven Brussel KATHOLIEKE OUDERS, 818 9 zitting van den Volkenbondsraad De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau De vastheid van den frank en de Socialistische Politiek Zondag 9 September H. Adrlanus Zon op6,18 Zon af6,17 Maandag 10 Septemb. 1934 H. Nikolaos Zon op5,20 Zon afG,15 E. K. 16 V. M. 23 I &XXX JAARGANG NUMMER £^8 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Cenliemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Ar rond. AALST 5 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, jte .Brussel iRue de Ricbeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway. 20 Londres W. C. 2* Bij dit nummer behoort eon bijvoeg icei en bestaat uit zes bladzijden. Een tijdje vóór don donder in hun wereldberoemde bank viel en een tijdje na die ramp, hielden de socialis- [ten zich koes in hun bladen, in hun tijdschriften en in hun meetingen geen aanvallen meer tegen den katho lieken godsdienst, geen noenmalen meer met rockende scholels van pas toors, paters of nonnen. Neen, de fa natieke kïerikalen zullen niet meer zeggen dat de socialisten tegen den godsdienst zijn. Maar de socialisten konden het niet Janiger uithouden hun «eeuwigen vijand bel katholicisme», in vrede te laten. Leer mij een ouden vos zijn knepen [vergeten Leer mij een ouden wolf bedaard op e>en lammetje te- doen kij ken De socialisten, d.e mannen der verdraagzaamheid», hebben dan ook maar hun geweer herladen, om het ka tholiek wild op te jagen. Sedert de lo- 3ge tot alle vrijdenkers en goddeloozen gezegd heeft dat, ter gelegenheid der opening van de scholen, een geweldige [strijd moet gevoerd worden Legen de [vrije school en al wat katholiek is, heb ben de roode «eerbiediger» van den ka tholieken godsdienst» al hun krachten Ingespannen, om in den prijskamp te gen God en de Kerk den eersten prijs te behalen. Citoyen Merlot, volksvertegenwoor diger en burgemeester van Seraing, •lieeft onlangs op de vergadering van een hoopje opgeblazen vrijdenker» eene rede uitgesproken, die toch niet meer belang verdient dat ze er heeft. Die man was er verre van maar hij meende het toch ziah bij een Grieksch orakel te kunnen vergelijken. Op een cn denzelfden dag zag men •zoo te Seraing eenige opgeblazen ge kozenen van hel gemeentebestuur ver broederen met de niet minder op.gebla- ïcn kik v ui am ren tter vrrjiiMVRei'ijr- wan den morgen tot den avond was het tus- schen die mannen een storm van be minnelijkheden zonder weega.Ge zoudt gezegd hebben allen uit de wieg der [vrijmetselarij. Seraing had hel geluk gloeiende vrij denkers te ontvangen en gloeiende vrijdenkers hadden liet geluk door gloeiende broertjes ontvangen te wor den Merlot merelde een groote redevoe ring; zoo had -hij het ten minste op. Opdat niemand zijn anti-klerikalisme luidde kunnen in twijfel trekken, zorgde hij er voor in 't lang en in 't breed, en met een zichtbare ijdelheid, de veel vuldige bewijzen te geven van de vu righeid der bestuurders van Seraing waarmede zij den strijd tegen den godsdienst voeren, dat is teigen den katholieken godsdienst en niet tegen het protestantisme, noch legen het Is lamisme, noch tegen liet Boedhisme Eene rookbom oniploft cp de Coliignon plaats Onnoodig te zeggen, dat de vrijden kers als katten hun lippen gelikt heb ben, toen Merlot liun dit schoteltje an tiklerikalisme voorzette. 't Was waar achtig een hoofdschotel En nu Nu worden de vrijdenkers nog weinig aangemoedigd in hun hate lijke propaganda tegen den godsdienst die alleen de maatschappij nog kan recht houden. Zij wonen nu de wonder, •bare uitbreiding 'bij der bonden cn gil den van de katholieke jeugd. Zij wor den door meest al d;e liberale hoofd mannen in den steek gelaten, omdat zij inet de socialisten en de kommunisten de samenleving vernielen willen. De vrijdenkers worden nog enkel aange moedigd door de socialisten, die «te gen den godsdienst niet zijn» door de kommunisten en anarchisten. En dat onderlijnen wij: Het socialisme is noodzakelijk, hoofdzakelijk, grondig anti-katlioliek. De Kerk is de voornaamste hinder paal tegen het verspreiden zijner ig.od- delooze leer. Aan het hoofd van het so cialistisch programma staat weg met de Kerk «Vooruit» en «Le Peuple» hebben schoon te protosteeren wij herhalen dat het. socialisme, op de eerste lijn, een geweldigen duivelschen strijd' voert tegen de Kerk en het Geloof, dat zij ons voorhoudt. «Wij moeten van de schotelvod der kapitalisten» rtiet weten, werd eens te Gent op het Garenplaatsje gezegd Wij weten genoeg, met het. gehoord of gelezen te hebben, wat. de verklaring der socialistische «verdraagzaamheid» Zie vervolg hlerneven. Ditmaal het bestoken van de Stadswijk van den Grooten Zavel Vijftien vliegtuigen kwamen t-us- schen 1.15 uur en 2.40 uur 207 bom men werpen op de oude stadswijk. Honderden personen werden gewond of edood, talrijke huizen ging in de vlammen op. Aldus luidde het officieel thema van den tweeden en laatsten luchtaanval op Brussel. Er werd zelfs aan toe gevoegd Bestoking van het centrum van de stad met giftgassen, spring'bom- men en brandbommen over eene breed te van 200 meters en >een afstand van 2000 meter lang.« Brussel stond bijgevolg voor een verschrikkelijken nacht. Gelukkig is alles goed afgeloopen. Rond 1 u. .7 loeiden de sirenen. Het tragisch uur was daar eveneens aan gekondigd door het geronk van een vliegtuig'. Nooit bleek een vijandelijk ylioufnitr voor eene gemakkelijkere taak te neuueu igcswau. v/p plaatsen ontstond een roode gloed, een bewijs dat er bommen waren ingesla gen en brand was ontstaan. Gelukkig was het maar Bengaalsch vuur. Rond 2.25 uur kwamen er nog meer vliegtuigen en werd er nog meer vuur werk afgestoken en pas te 2.40 uur kon men in den Grooten Zavel terug rustig gaan slapen. Naar het schijnt zijn 4e manoeuvers goed verloopen. Alle figuranten heb ben gehandeld zooals was opgelegd en de militaire overheid was tevreden. In den namiddag zou er een vijande lijken aanslag .gepleegd worden van uit de lucht op de omgeving van het park te Etterbeek, alwaar zooats de lezer weet, het plaatselijk legerpark het autovervoerkorps en de werkplaat sen voor herstellingen zich bevinden. Ook hier verliep alles volgens het opgemaakt plan. Er vielen zoogezeg de slachtoffers welke de noodige zor gen ontvingen, enz. enz. Ondertusscihen werd er eene proef genomen in de statie te Etterbeek over het opladen der lroepen in treinen. Alles verliep ook hier heel normaal. Hierboven een der manifestanten die wat te luid schreeuwde wordt door de politie weggevoerd De aanhouding van twee tegenbe- toogers. Alvorens de brandoefeningen plaats hadden was men getuige van een voor val, veroorzaakt door tiwee tegenbetoo gers, namelijk den bekenden anarchist Lazarevitsj en een vrouw, die een span doek ontihulde, waarop in het Fransch geschreven stond «Weg met den Oor. log!» Zij riepen tezelfdertijd «A bas la guerre». Gendarmen en politie, hadden ze echter spoedig vast en leidden ze naar het politiekommissariaat. De vrouw liet zich herhaaldelijk vallen en werd dan voortgetrokken. De menigte ging echter niet in op deze korte tegen'betooging. Er hadden geen andere voorvallen plaats. Op weg naar Verona Onmiddellijk uit de stad hebben we een prachtig zicht op- de bergenreek sen, die ons terug vriendelijk begroeten na ons verblijf in de vallei. De streek is zeer vruchtbaar. Een onzer medereizigers noemde ze terecht de Polders van Itlaië. Inderdaad over vloedig is o.m. de vijgen- en suiker- beetkweek. We laten Yicenne rechts liggen. De ze stad is ook op Bacchiiglione gelegen, aan den voet van de Borici-bergen, vol- kanische heuvelketen. Men treft er ver schillende paleizen aan, allen in we- dergeboortestijl opgetrokken door den aldaar geboren alomgekende bouw kundige Andreas Palladio. Verder de Basilica Palladiana (Kerk); met hare twee rijen arcaden en toren van 82 meters hoog, de kathedraal, (Duomo) de Piazza dei Signori met marmeren standbeeld van Palladio, enz. ten zuiden der stad op den 123 m. Be- rico-berg, de Madonna del Monte. We doorkruisen verscheidene dorp- kens en steden onder dewelke Este van waar de machtigste familiën van Italië afkomstig zijn. Weet U, beste lezers, dat we in de richting van de Heilige stad van Rome rijden We zijn sléchts een paar honderd kilometer van Rome. •P,óch we moeten verder. We rijden naar Montebello, vanwaar we in de verte de Alpen zien liggen, en zoo naar Verona, de oude Romeinsche Stad, in dewelke wij te 1 uur aankomen en waar we heel den namiddag zullen doorbren gen en vernachten. Een namiddag te Verona. Na een copieus middagmaal geno men te hebben in een eerste-rang-hótel, rusten we wat uit. Er wordt aangekondigd dat we het genoegen zullen hebben het oude Vero na onder leiding van een gids te bezoe ken per auto-car, om af te stappen ULdw.Jffle e«» tóstol over deze stad. Ons bezoek aan Verona Verona, versterkte stad op de Adige, telt 90.000 inwoners. Onder de bijzon derste merkwaardigheden stipt men aan de Piazza Elbe, het oude forum, met. in het midden het «Capitello» bal omringd van prachtige gebouwen en paleizen. De Piazza dei Signori of ook piazza Dante genaamd met het paleis della Ragïone en het paleis del Corisi- glio, enz. Santa Maria Antica <oudc kerk met romaanschen toren, waar men de prachtige praalgraftomben der familie Scaligeri bewondert. De Kathedraal in romaanschen stijl van de Xlle eeuw. 0;p den linkeroever dei; Adige, San Giorgio in Braida, met het hoog-Allaar, het meesterstuk van Paul Veronese, de marteldood van Sint Goris. •Die Sint Zenokerk (San Zeno Mag- giore) gaat door als de schoonste ro- maansche kerk van Noord-Italië. Aan het portaal rusten de kolonncn op rood-marmeren leeuwen. Half verheven beeldhouwwerken stellen verschillende episoden uit de bijbelsche geschiedenis voor. De binnen-kerk bezit een tal fres- ken (muurschilderingen) der Xlle tot XVIe eeuw. Rechts in het koor geschil derd beeld van 851 van den H. Zeno, bisschop van Verona. Het Corso Cavour, bijzonderste straat der Stad, met verschillende paleizen, waaronder het gotisch paleis Pozzoni, het prachtig paleis Bevilacqua, thans technische school, het Paleis Portalu- pi, het Paleis Canossa enz. De piazza Vittorio Eminanuele ook Piazza Brè. genoemd, met ruiters- standbeeld van Victor Emmanuel en paleis Malfatti. De Arenen, onder Dio- cletianus, ten jare 290 gebouwd,plaats verleenende aan 25.000 toeschouwers (131 m. lang op 123 m. breed en 32 m. hoog); na het Coliseum van Rome is het het grootste gebouw van dien aard in Italië. Verders nog tal van kerken en mo numenten. 't Is te Verona dat zich in de mid deleeuwen het wereldberoemd liefde drama Romeo et Juliette afspeelde. Men toont er in het Carnpo di Fiera heUa-.r* T"u"'fö /Ut CiiM.. Voornamelijk trof ons hier o.m. het bezoek aan de Sint Zenokerk en aan de. ATenoi^.j 't Was 6 uur als we terug in het hotel waren. Het begon te regenen We waren in 't drooge Dies avonds heeft de stad' een doodsch uitzicht, we dakijn doT XVIe eeuw, op vier pilaren'bleven dan ook liefst binnen en gingen rustende waar men vroeger, de podesta- ""°ln tn ten (Burgemeesters) koos. De plaats is wat vroeger ter ruste, eens te voldaan over al het geziene meer, waard is Wij weten genoeg wat vrijmetselaar en socialist Vandervelde met de Kerk en hare instellingen zou doen, indien hij er, met zijne helschc trawanten, de macht toe had Wij kennen de flcemende taal der socialis tische kopstukken waarvan zij zich be dienen, om de massa te 'kunnen behou den, die van het anti-klerikalisme niet houdt. «Vooruit» en «Le Peuple» willen in het socialistische progrmama verdui ken al wat tegen den godsdienst, is. Dat komediespel is gekend Men slaagt er zoo gemakkelijk niet in water en vuur samen te doen gaan. Het is nog zoolang niet geleden dat de roode «Travailleur Beige» schreef «iPje gedachte van God is onzedelijk, volstrekt tegenstrijdig met allen voor uitgang. Het katholicisme moet vallen. Het papisme moet in het slijk ver smacht worden. Indien gij het land niet onchristelijk maakt, zult ge op niets uitkomen. Daar ligt die vooruit gang!» Ziedaar, hoe het socialisme ieders overtuiging eerbiedigt Ouders, die dat leest, vergeet niet dat de socialisten in de bres springen voor de «onzijdige» ofïicieele school nu beter dan ooit zult (gij weten dat ge uw kinderen naar de katholieke scho len zenden moet, z,oo niet vallen zij in handen van vrijmetselaars, vrijdenkers socialisten. kommunisten, die een gloeiende haat 'tegen God gezworen hebben. zijn Uw Kinderen reeds INGESCHREVEN in de 't Is in Uw eigen belang, en in dit van Uwe Kinderen In dè Katholieke Scholen worden uwe kinderen liciia» MELIJK, VERSTANDELIJK, ZE DELIJK en GODSDIENSTIG, in één woord Voileüèg Opgevoed !!1 Door de opvoeding Uwer Kinderen, moei Ge U een gelukkigen ouden dag voorbereiden ,rie 81ste. zitting van den Volken- bondsraad vergaderde lieden morgen onder voorzitterschap van M. Benes. Men hield ziah bezig met verschil lende vraagstukken van financieelen en administratieven aard'. De raad hernam dan het onderzoek van het geschil tusschen Bolivia en Paraquay. M. Costa da Reis, vertegen woordiger van Bolivia en Gaballero y Bedoya, vertegenwoordiger van Para- guay, werden aanzocht plaats te nemen aan de raadstafel. M. Najera, voorzitter van het comi- teit der drie en verslaggever, herin nerde er aan dat de reigeoring van Bo livia, met haar schrijven van 9 Juni 1.1. besloot het geschil voor den raad te brengen. De vertegenwoordiger van Bolivia verklaart datihij een uitdrukkelijk voor. behoud moet maken voor wat. de wet- lelijkheid betreft der maartre,gelen be trekkelijk don wapen uitvoer, die zou den getroffen worden onder het voo-r- wendsel van het pact, buiten de voor ziene maatregelen voor het geval van toepassing van sancties. Hij wijst op hel goede recht der rech. teflijke stelling in dit opzicht door Bo livia vooruit, gezet, wat door twee groo te Europeesche moig.endbeden erkend werd. Hij vraagt dat de leden van den bond strenge s-traffen zouden voorbe houden tegenover die genen waarvan de schuld zou bewezen worden. De vertegenwoordiger van Paraguay hernieuwde dan het voorbehoud door hem gemaakt betreffende de mogelijk heid der integrale toepassing der pro ceduur van artikel 15, daar er een ver klaarden oorlogstoestand bestaat t.us- schen Bolivia en Paraguay. Toen in 1926 het werk van de regee ring bemoeilijkt werd door zekere groe pen, die het blijkbaar op een keldering van den frank gemunt hadden, hebben wij deze praktijken, die slechts ingege ven waren door, het eigen belang be streden en gelaakt. De socialisten maakten toen deel uit van de regeerinig en teekenden ook ver zet aan tegen het gestook dat onder, voorwendsel der regeering te treffen feitelijk ook neerkwam op de onder mijning van het vertrouwen in onze munt. Thans ook werd van socialistische zijde, onder, meer door den h. Vander velde, verklaard dat de reeds zoo ge slonken waarde van onzen frank niet verder mag aangetast worden. Do vraag rijst echter waar sommige andere so cialisten heen willen die b.v. naar aan leiding van de daling van het pond be weren, dat het mooilijk zal vallen om de huidige waarde van den frank 'te bewaren. Dat is politiek op haar smalst welke tegen de regeering gericht is maar in den .grond slechts het alge meen krediet zou helpen ondermijnen indien men niet wist door welke parlij- beweegTedenen zij ingegeven is. De raad keurt vervolgens het voor stel van den verslaggever goed. Op vérslag van M. Bock trof de raad vervolgens eene beslissing in verband met den opiumhandel en gelastte het algemeen secretariaat niet het treffen van de voorziene maatregelen in ver band met in dit opzicht in China be staande toestanden. Die volgende zitting wordt morgen Zlo onderaan volgende kolom* gehouden.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1