11 Plectiilghsid te leper Bslgie's Invoking in 1933 Een brandende Amerikaansche paketboot Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Diasdag 1 SEPTEMBER 19341 Ter verovering van het Arbeidsmidden De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau &XXX JAARGANG; NUMMER Publiciteit buiten het Arrond, AALST. 5 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .1.3, te Brussel e— Rue de Richeleu, Parijn Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. Z* H. Emilianus Zonop5.21Zonaf6,13l E. K. 16 V. M. 23 O De K.A. J. is geen vereeniging voor Jonge arlbeiders die lieel goed en braaf jes zijn, om die dan zorgvuldig af t,e trekken van de «slechte wereld-» De K. A. J. is een aanvallende, een veroverende beweging Zij vormt een keurbende van jonge kerels die als een rotsvaste Katholieke overtuiging heb ben en die door daadwerkelijk kristel ijk leven, niet door (geweld, al hun kame raden willen veroveren en winnen. Niet alleen al de jonge arbeiders willen wij veroveren, ook al de arbei'tfsmiddens. De verovering van het arbeidsmidden wiordt nogmaals speciaal aangepakt in bet nieuwe kajoIters-jaar dat in aan kocht is. Een van de vele hinderpalen bij dien strijd om het arbeidsmidden te veroveren is wel de propaganda en zelfs dc strijd tegen den godsdienst die daar dikwijls; gevoerd wordt Wij willen eerst even uitweiden over den koestand in dat opzicht, om dan in een volgend artikel over de strijdmiddelen «te handelen die de K.A.J. wil aanwen den. De gebrekkige toestanden in zede lijk opzicht zijn dikwijls de verderfe lijkste ontkersteningselementen in het arbeidsmidden. D;e promiscuiteit, het gebrek aan schaamtegevoel en beschei denheid, het tekort aan toezicht ge durende de rust- en maaltijden; het opzweepen der driften door gesprekken, de liederen, de lezingen, de prenten, de gebaren; de propaganda ten' voordeele der onzedelijke vermaken en onzedelij ke praktijken; het ophitsen tot haat, nijd en verwaarloozing, vormen een on- rechtstreeksche maar zeer doeltreffen de propaganda ten voordeele der on godsdienstige gedachtenstroomingen. Hetzelfde geldt voor de verplaatsin gen, de rust- en maaltijden buiten de ondernemingen. Daarom is het feitelijk de verlaten heid, de afzondering, waarin de jonge werkers zich in het arbeidsmidden be vinden, door zich zelf een groote oor zaak van ongodsdienstigheid en ont kerstening. Het voorbeeld van het. ongodsdienstig leven van de meerderheid der werkmak- kers, even als- het ongodsdienstig ka rakter van schier alle arbeidsmiddens oefenen onvermijdelijk een anti-gods- dienstigen invloed uit. De afwezigheid van het godsdienstig karakter in gelijk welk opzicht van het arbeidsleven het arbeidsmidden, is wel het meest oorzaak dat de beginnelingen van den arbeid hun (godsdienstig leven verlie zen. Alle, socialistische, politieke of beroepS'propaganda is gewoonlijk ver gezeld van anti-godsdienstige propa ganda, omdat zij op de Kerk, op den godsdienst, laat terugvallen de ver antwoordelijkheid der wettelijke en in gebeelde wantoestanden en zo aanwijst als de groote hinderpaal bij de ont voogding van den arbeidenden stand. De anti-sociale houding van sommi ge geloovigcn of zelfs van sommige vertegenwoordigers van den godsdienst, worden uitgebuit, tegen den godsdienst en leveren dikwijls bewijsredenen op welke diepen indruk maken op zwakke en onontwikkelde geesten. Een der meest gebruikte vormen Van anti-godsdienstige propaganda is het, uitlachen en 'bespotten van sommi ge godsdienstige praktijken: het gebed, de Zondagmis, de biecht., de communie. Soms maakt men ook sommige ver schillen hatelijk, welke zirh voordoen in den eeredienst voor rijken huwe lijksmissen, begravingen. Al die bemerkingen, die hatelijke zet ten, die vitterijen, brengen er den jon gen arbeider toe te twijfelen over de goddelijkheid der Kerk en de goddelijke zending' barer vertegenwoordigers, als ook aan de veropenbaarde waarheden waarvan zij de bewaarders zijn. (Tie meest diepe oorzaak van bet wel slagen der anti-godsdienstige propa ganda is te vinden in de onmetelijke godsdienstige onwetendheid van de ar beidersmassa en in den afscheidsmuur, welke het liberalisme heeft welen op te trekken tusschen het godsdienstig le ven eenerzijds, en het sociaal, econo misch en politiek leven anderzijds. Die godsdienstige onwetendheid is te wijten aan de onbenullige eu schier belachelijke plaats welke hel gods- dienstigonderwijs inneemt gedurende de schooljaren van de .meeste leerlin gen en aan liet achterblijven van alle godsdienst-onderricht na de 14 jaar, juist, dan wanneer het broodnoodig wondt. Die onwetendheid is de oorzaak dat, de hoofdwaarheden van onzen godsdienst niet grondig begrepen zijn Zie vervolg onderaan volgend^ koiorrl Te leper heeft Zondag de onthulling plaats gehad van een gedenktceken ter eere van het 13de Belgisch artilïrie-re- giment. Talrijke personaliteiten woonden de onthulling ervan bij en even na den middag verdrong zich een dichte me nigte rond het plekje grond dat door de gemeente leper aan het 13de regiment veldartillerie is afgestaan. De geschiedenis van het regiment wordt opgeroepen door den h. de Itosée, voorzitter van de Verbroederingen waarna het gedenkteeken wordt ont huld. Dan wordt het woord gevoerd door den burgemeester van leper. Na een re devoering in liet Engelsch door major Athuander, legt generaal Gillieaux, ver tegenwoordiger van de Koning, een prachtige ruiker bloemen voor het ge denkteeken, waarop staat te lezen «Leo- pold-Astrid». Tenslotte wer.d ook nog gesproken door kolonel Serckx, oud-kommandant van een afdeeling van het regiment. Een ontvangst ten gemeentehuize be sloot deze hulde aan het verdwenen re giment. Ontvangst van Belgische Oud-strijders te Rome De Belgische ioud-strijders die de slagvelden bezoeken zijn Zaterdag te Rome aangekomen. Zij werden aan de statie ontvangen door den gezant van Belgie. alsook door volksvertegenwoor diger Amiliare Rossi, voorzitter van het Nationaal Verbond der Oud<-Strijders. Een detachement fascisten, met hunne fanfare, verzekerde den eere- dienst. Dc Belgische oud-strijders door hunne Italiaansche kameraden gefeest, waren het voorwerp eener hartelijke ontvangst, van wege de menigte dïo zich in den omtrek der statie bevond. Aan het graf van den Onbekenden soldaat had eene indrukwekkende plech tigheid plaats iDjaar werd door een detachement Italiaansche karabiniers, de eer bewe zen, terwijl het muziek militaire mar cher uitvoerde. Een kroon werd door de Belgische oud-strijders nedergelegd. 11 Dag. Verona-Andermatt partij is, wat aanleiding geeft lot liet 't Was vroeg uit de veeren te zijn, (zingen van Zonnelied De bevolking des Rijks op 31 Decem ber 1933 bedraagt 8.247.950 inwoners 't zij 34.50)1 (p.42,%meer dan in 1932. Deze aangroei is zwakker dan die der voorgaande jaren, dewelke 54.264 be liep in 1932 en 67.181 in 1931. De aangroei van bet aantal inwoners bedroeg 1,79 t.b. in Limburg, 0,92 t.h. in West-Vlaanderen, 0,82 t.h. in de de provincie Antwerpen, 0,54 t.h. in Brabant, 0,53 t.h. in Oost-Vlaanderen en 0,13 t.h. in Luxemburg; terwijl het bevolkingscijfer in de provincie Namen onveranderd is gebleven, is het daar tegen met 0.44 t.h. verminderd in He negouwen en met 0.07 t.h. in de pro vincie Luik. Het geboortecijfer is in 1933 nog merkelijk gedaald: de opgenomen ge boorten vertegenwoordigen inderdaad slechts een verhouding van 16.3 op 1000 inwoners (1932 17.5 op duizend 1931 18.1 op duizend) Deze coëfficiënt is in al de provin cies afgenomen; deze staan gerang schikt als volgt Limburg 26,8 West-Vlaanderen, 20.5; Oost -Vlaanderen 19,1 Antwerpen 18,4: Luxemburg, 16,6; Brabant, 15.9; Namen, 14,3; Luik, 12,7; Henegouwen 12.2. Per administratief arrondissement zijn de uiterste termen aan den eenen kant Maaseik (33.0) en Turnhout (27.4) en aan de anderen Aat (11,7) Charleroi (11.6), Hoei (11,8) en Luik (H.5) Al hoe zwak laatstgenoemde cijfers ook zijn, toch vindt, men er nog zwak kere in de Brusselsche en Luiksche ag glomeratie waar de coëfficiënten nog enkel 10.7 per duizend hebben bereikt. Te Brussel, Jette, Koekelberg, St. Gillis en Snit-Joost-ten-Noode zijn de verschillen tusschen de jgeboorte- en de sterftecoëfficiënten soms gevoelik. De zwakke nataliteit der groote ag glomeraties schijnt eveneens uit in dc cijfers betreffende de Antwerpsche (13.4 per duizend) en Gentsche agglo meratie (12,8 per duizend) waarvoor de coëfficiënten zeer veel lager staan dan dan voor de provincie waartoe ze be- hooren. Op 12 Km. van «te kust van New Jsrsey /Door een totnogtoe niet juist be paalde réden is brand ontstaan aan boord van een Amerikaansche paket boot, die zich op 12 km. bevond \an de kust van New Jersey. Aan boord van de «Morro Castle die Havana verlaten bad en zich begaf naar New-Tork, waar hij Zondag ochtend moest aankomen, bevonden zich 318 passagiers, meestal toeristen, terwijl de bemanning 240 leden telde. De «Morro Castte», die in 1930 van stapel liep, mat 11,520 ton en was een vrij kleine paketboot. Zij was de groot ste eenheid van de lijn Cuba-New-York en liep 21 knoopon. Meer dan 1GO geredden ontscheept. Uit New-York wordt gemeld dat meer, dan 100 drenkelingen, die door de on derscheiden reddingsbooten konden opgepikt worden, in verschillende kust steden aan land werden gebracht. Een hunner vertelde dat de brand door den bliksem werd veroorzaakt. Kapitein sterft aan hartverlamming Naar uit New-York wordt gemeld, is de kapitein van de Moto Castle door harverlamminig getroffen en gestorven, vóór het schip in brand geraakte. De eerste officier nam het bevel over het •schip over. Een te Springlake (New Jersey) aan wal gebrachte geredde zegt, dat er niet een bepaalde paniek aan boord is uitge broken. Hij gelooide, dat van de passa giers, die hun hutten boven de biblio theek hadden, niemand is gered. Hij achtte liet een wonder, dat de redding boot, waarin hij was gezeten, die elk oogenblik dreigde om te slaan op de zeer bewogen zee, nog de kust heeft bereikt. noch werkelijk uitgeleefd worden. Zij draagt de schuild van dat de kristelijke zedenleer niet beter gekend, bemind en beoefend woTdt. Vandaar het menschelijk opzicht, het defaitisme, de veronachtzaming, de on derschatting en eindelijk het teloorgaan van den godsdienstzin en het zedelijk heidsgevoelen vandaar die heidensche, neutrale leekenatmosfeer die er al- lengskens in slaagt al degenen te tref fen en te vergeven die in het arbeids midden leven. Ziedaar enkele uitzichten, van den toestand. Volgende week komen we te rug op de redmiddelen die wij willen gebruiken. K. HA JEE, Lijken aangebracht en aangespo-eld Verschillende schepen hebben veerli, lijken aangebracht en aan de kust zijn twintig lijken aangespoeld. Toen de brand ten naaste bij was gedoofd is de Morro Castle door sleep- booten met. een snelheid van twee knoo pen per uur naar de kust gesleept. On getwijfeld moeten er zich binnen in het schip nog verkoolde lijken bevinden van menschen, die niet hebben kunnen ontsnappen. Vreesclijke tocr.eelen en heldhaftige daden De adjunkt-kapitein. die het schip na den dood van den kapitein komman- deerde, bleef nog' niet een ploeg rna- troozen aan boord om de reddings diensten waar t'e nemen, toen het heele hip reeds in lichte laaie stond. Men vertelt nopens de ramp de vreeselijkste en de heldhaftigste dingen. Een ka menier sprong in het water met een kind op haar rug en bereikte al zwem mend een der sloepen een matroos deed hetzelfde. Mevr. Renée Mender Capot, dochter van den gewezen vice-president van Kuba werd door een matroos gered. Ze reisde naar Europa voor zaken, doch gaf er na haar redding den brui aan verdek te reizen. Van op de pier van Asbury Park, zagen honderden nieuws gierigen die daar te hoop geloopeu wa ren, de paketboot branden.- Zie hlerneven. t was immers Zondag en... Zondag plicht voor alles Te 6 uur was' de gansche groep in de kerk te Verona. Een der medereizende priesters van 't Gezelschap droeg de H. Mis 'Op... 't Was nog zoo vroeg en... we kregen al een «aardig iets» te zien, namelijk een misdienaarken van 1,85 m. en wegende .125 kgr. Verona Verona I! Was dat misschien de oorzaak dat het regende Zou onze dag geen zo merdag wezen, nu dat we de schilder achtigste en meteen de woestste stre ken van Italië en Zwitserland gingen doorkruisen We zouden vandaag im mers naar het wereldbefaam.de Gomo rijden om dan Italië te verlaten en in Zwitserland te komen waar we 0. m. de St Gothardberg (2112 m.), zouden beklimmen Doch hoog de harten De zontij zien, menschen Na de H. Mis het morgenontbijt genomen in het hotel en dan onze confortabele cars in... 't Regende immer door. 't Was 7 u. Een weervoorzegger wist te voorspel len dat het te 8 u. zou opklaren en dat voor 9 u. de zon zich had laten aankondigen Met een zwans en een lol na men we afscheid van Verona en trok ken we den weg der bergen op We gingen vandaag de Italiaansche en Zwitsersche Alpen bewonderen We rijden langs Bosc-o, Castelnuovo di Verona, hebben hier een sterke da ling die ons te Cavalcaselle brcngt.Van hier af hebben we een heerlijk uit zicht op het Lac de Garde en op Pe- schiera-sul-Garda Zoudt ge 't gelooven... we hebben reeds 24 km. in de... wielen en tien tallen liederlijke landschappen in de verbeelding. .Fje regen vermindert l Hoera Er wordt gezongen Des morgens als het regent, dan zijn de paadjes diep Ja diep Doch geen tijd verloren... De Pul- mann-cars worden opengelegd. We zitten in de wijde wereld en, de zon zendt een straalken door twee rogen wolken heen, als om te zeggen «Over een half uurken rijd ik mêe Houdt .er den moed maan in Wc rijden in de richting van Pe- schiera, immer langs den boord van het Garde-meer met zijn blauw water. Rechts hebben we het meer. Links van ons hooge rotsblokken en in den ach tergrond steken de door de zon reeds beschenen Alpen hun koppen uit de wolken Een droom We zijn te Peschiera-sul-Garda. 't Is een oude versterkte plaats aan het zuid-ooster- einde van het prachtig meer gelegen. We verlaten deze plaat-s langs de Padana Superiore, volgen weer den boord van het meer, zien links, de baan van Sint Martino tegen het slag veld van Solférino, waarvan we de hoogten bemerken. Nu gaat het door Sermione waar we een prachtig kasteel uit de XlIIe eeuw de rotsen zien beheerschen, verder de grot van Catuille en prachtige ruïnen. Van hier uit hebben we een overheer lijk uitzicht. We zijn, 3 Km. verder te Rivoltella, verder naar Pesenzano. Hier verlaten we voor eenigen tijd de boorden van het Meer. 't Is 8 uur. Langs de vanten zitten talrijke villa's als neergehurkt op den boord en op de hellingen. Dit geeft een lief en afwisselend uitzicht, te meer daar de zon nu reeds vaii de Naar Brescia Op weg nu naar Brescia, een pro vincie-hoofdstad. We bollen 44 K t. om deze stad te bereiken door eeri heerlijke vallei Opvallend hoe deze reis toc.h goed ingericht is. Elke dag. brengt wat nieuws, en wat schoons Wc hadden specifieke berg- en vallei- ritten, wë kregen de wereldwonderen te zien welke men iDolomiten noemt; heden rijden we, de blauwe lucht bo ven ons, de blauwe wateren der meren aan onze zijde en hoog de harten, dooi} de heerlijkste streken van Italië Doch verder Geen bespiegelin gen i Kijken Zien Bewonderen Genieten Danken,... ja danken den Schepper van dit wondere heelal, dc God van hierboven Heeft het iemand gehoord Luistert een prachtige vrouwenstem zingt ons Le Credo de Paysan en wij zingen al zijn we in het heerlijke Italië, van het Land, heerlijke, stille natuur... van Vlaande ren, naar hetwelk we stilaan terug keeren Hier hebben we Lonato, verder Mo- lini, nu Ponte S. Marco. We rijden over een brug, de brug die over de Chiése loopt. Verder naar Treponti, Rezzato, S. Tufemin delaa Fonte. Hier. rijden we aan den voet van di M. Mad- dalena in een pracht van een streek. Zoo komen we te Brescia op do MelLa gelegen aan den voet der Alpen. Brescia bezit verschillige schoone ker ken. waaronder de Duomo Novo (Nieu we Kathedraal) met grooten koepel van 82 meters; hoog, rijke musea, en heb' oud kasteel der familie Visconti, wier afstammelingen het prachtig kasteel van Gaesbeeck bezaten dat door de laatste gravin Visoonti-d'Arconati aan België werd geschonken. Naar Bsrgamo Nu gaat het over Palazzalo naar Bergamo 1 Achtereenvolgens rijden we door, Mandolossa, Ospiialetto, rechts zien we de heuveltoppen van de Franciacor- ta uit het uiterste zuidelijk punt gele gen van het Isco-meer. Nu door Rovato. Hier hebben w.c den berg Orfano waar een St. Michaëlkloos- ter is gebouwd. Verder door Coccaglio en in snelle daling naar Pallazolo sul rO'glio te rijden. Over een brug loopend over de Cherio gaat het naar La Bet to la, Cavernago, Seriate om dan te Ber gamo aan te komen... waar het reeds stikkend heet is. 't Is daarom ook we vergaten het te zeggen dat te Palazzalo eens af gestapt werd om 'n vcrfris'sching te ne men en wat photo-kiekjes 1 Eens te meer bemerken we hier de verbroede ringsgeest die onder, al de medereizi gers bestaat Gewezen ministers; worden gefotografeerd met luidruchti ge studenten! Oude juffrouwen met 18. jarige broekmannen Notarissen met, visclrhandelaars, Koffiehandelaars met fruitverkoopers en Eerwaarde Heeren pastoors met hunne misdienaars Kijk ev.en nu We zijn te Bergamo. Deze stad is schilderachtig gelegen aan het doorsneepunt van den .Val Brembana en den Val Seriana. J?ie stad is verdeeld in lage stad (citta piana)J 247 m. en hooge stad, 325 a 368 m. (citta alta) beide steden beroemen zioh op schoone kerken, wandelingen en monumenten. Op de ibezonderste wan deling het Sentierone, standbeeld van Donzetti, den beroemden muziekant, al daar geboren in 1797 (t 1848),* Men vreesde een oogenblik dat de dat de brand door het inslaan van den wind het brandende schip tegen de pier zou stuiken. Tot dusverre 250 geredden Om 11 uur (plaatselijke tijd) waren reeds ongeveer 250 opvarenden van de «Morro Castle» gered. Er worden thans no.g 300 personen vermist. De gezag voerder, twee officieren en een ge deelte van de bemanning bevinden zich nog aan boord van het brandende schip. Naar een later bericht van den kustwachter «Tama» meldt, is dit vaar tuig er in (geslaagd de zich nog op de voorplecht van de «Morro Castle bevinden passagiers te redden. Enkele leden van /de bemanning zijn aan boord van het schip (gebleven. De oorzaak van den brand iDe eerste leden van de bemanning, die te Asbury aan land zijn gebracht, hebben het bericht, tegen gesproken, bliksem veroorzaakt zou zijn. Volgens hen is hij ontstaan in de bi bliotheek het schip vervoerde ple- zierreizigers van Havana naar New- York waardoor hij ook zoo snel om zich heen kon grijpen. Er zouden 114 slachtoffers zijn Men schat thans het aantal slacht offers van den scheepsbrand van de «Morro Castle» op 114 persionen. Er zijn 430 overlevenden, maar men kent nog niet het lot van 14 andere personen. I11 het doodenhuis bevinden zich 72 lijken, die nog niet konden herkend worden, namelijk 30 mannen 39 vrou wen en 3 kinderen. Het schip brandt nog steeds. Kapitein Warnes en tien mannen, waaronder een marconist, verlieten slechts Zondagmorgen het Sfehip.t

De Volksstem | 1934 | | pagina 1