De nieuwe visehmijn 12 In de Volkenbond De Socialistische leuters en de Baak van den Arbeid Ge toestand in 't Mijnbedrijf De Ramp van de Morro-Castle Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Woeusdag SEPTEMBEBI934 Duitscliland en de Koloniën t De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberammergau &XXX JAARGANG, N.UMJVIER 201 publiciteit buiten het Arrond. AALST S Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan |3, ie grussel Jlue de niOheley, Parjje Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* H. Guido Zonop5,22Zonaf6,11 E. K. 16 V. M. 23 De laatste vergadering van den So- eialistischen Algemeenen Raad heeft ons igeleerd dat de roode broeders lee- ïijk overhoop liggen, niet alleen op. het stuk Aan de tucht en van muilbunding der leden, die de waarheid durven zeggen, maar ook op het avontuur van de Bank van den Arbeid en op de ver antwoordelijkheid in deze zaak van sommige socialistische leiders. De verantwoordelijken zijn dus de socialisten zelf iLfat is wat nieuws. Tot hiertoe hebben de socialistische gazetten de verantwoordelijkheid op de reaktie geworpen, op de krisis, op de campagne der burgerp'ers en ande re bliksemafleiders. Nu vernemen wij Uit het gekibel in den Algemeen en Raad dat de socialistische leiders zelf de verantwoordelijken zijn. Die beken tenis ist goud wa'ard. Max Buset vroeg dat de Raad de zaak der Bank van den Aribeid zou liquiideeren en dat de ver_ anl woordelijken zouden (gestraft wor den. Wie zijn die verantwoordelijken Spaak heeft ze reeds lang met zijne zweep gestriemd. Het is maar. de Alge- ineene Raad alleen die de verantwoor delijken niet ziet. Geen erger blinden dan die niet zien willen! De Algemeene Raad heeft over verscheidene maan den cene ondorzoekskommiss-ie inge steld, die opdracht kreeg de verant woordelijken op te sporen. Die kom missie schijnt nog niets gevonden te hebben. Geen wonder, zeggen de jongere so cialisten, de kommissie ist samenge steld uit lieden, die zelf in het avon tuur der bank betrokken zijn. Die kommissie is dus* rechter en partij.Da leden ervan kunnen toch zelf niet vooruit komen als verantwoordelijken! Zooveel moed en zelfopoffering mag men er niet van verwachten. Die jongere socialisten hebben een reeks zeer inlerassante vragen gesteld: 1. De iijst van de socialistische ka pitalisten, die 'hun geld van de bank hebben afgehaald, zoodra zij gewaar werden dat de pot 'aangebrand was. 2. De lijst van de socialistische lei- dors, die in de bank zonder dekking Voorschotten kregen, en het bedrag van deze voorschotten. 3. Be tekst en de datum der omzend brieven van Balthazar, schepen te Gent, en De Bruyne, schepen te Ant. werpen, waarbij zij de syndikaten aan spoorden hunne fondsen in de BaFik van den Arbeid to beleggen. Deze drie punten vergen wat nadere toelichting 1. Zijn er dan onder de socialistische kapitalisten froussards geweest, die meegedaan hebben aan de paniek der geldafhalers Alleszins, en in private gesprekken fluistert men de namen \an zekere socialistische parlementsleden, dit van zoodra. zij wisiten dat hunne par tijbank in moeilijkheden verkeerde,in volle gaz naar de bank snelden en ei hun geld uit trokken, om hun schaap jes elders op 't droge te brengen. Het zijn die lieden zelf die de paniek zaai den. Zij hadden geen vertrouwen in de bankorganisatie van hun eigen partij. Hun voorbeeld vond navolgers, en zoo waren zij zelf schuld dat de winketten van de bank bestormd wer den. Nu worden de namen van deze frous sards en verantwoordelijke geldafha lers geëischt. Wij zijn benieuwd of de fameuze onderzoekskommissie van den Algemeenen. Raad het zal aandurven deze namen ibekend te maken. "2. Het schijnt, dat er socialistische leiders in de bank geld kregen zonder dat zij er eene geldbelegging hadden, dus zonder borg. Ook de namen van deze profiteurs worden geëischt, met het bedrag'van de door hen opgestre ken sommen. 3. Het derde punt is bijzonder be- 'angrijk en toont aan dat Balthazar en .Ie Bruyne. beheerder en kommissaris ran de Bank dus volledig op de fi-oogte van wat er daar omging en op handen was bij de syndikaten ge handeld hebben zooals bij de gemeen tekassen van Gent en Antwerpen. Men weet dat Balthazar door de regeering afgezet word als schepene van Gent, omdat hij de miljoenen- der stad nog in de bank gestoken heeft, wanneer hij wist dat deze op 't springen Sjtond. Uit de derde vraag, welke in den Algemee nen Raad gesteld werd, kan men oprna- Zie onderaan volgende kolom. Zooals wij onze lezers reeds hebben gemeld', werd tijdens het Congres dat de socialistische mijnwerkers Zondag hebben gehouden eene motie gestemd waarbij besloten werd in. algemeene werkstaking over te gaan van af 17 September. Betoogingen zullen op dien dag plaats hebben in de verschillende kolenbekkens. Ook de christelijk© mijnwerkers gaan in staking De Christelijke Centrale der Vrije Mijnwerkers vergaderde Maandag mor gen. De volgende motie werd aangeno men Het uitvoerend comileit en het colle ge van propagandisten van de vrije mijnwerkerseentrale vergaderd te Brus sel op 10 September verklaart zich te verzetten tegen de voorgenomen loonsverlaging; eischt van de regeering een krachtige en onmiddellijke tusschenkomst om het evenwicht te herstellen, dat gebroken is door de buitenlandsche dumping en om aan onze kolennijverheid toe te la ten op gelijken voet mede te dingen te gen haar 'concurrenten besluit dat de mijnwerkers het werk moeten neerleggen op Maandag 17 Sep tember, indien de dreiging met loons verlaging niet wordt ingetrokken. Een beroep op kalmte en waardigheid Tevens heeft, naar wij vernemen, het bestuur der Christene Centrale een be roep gedaan op de mijnarbeiders dat zij in de ernstige oogenblikken die wij doormaken, kalm en waardig zouden blijven, bewust van de draagwijdte van d'en strijd en dat zij met de strengste tucht de ordewoorden van de Centrale, de alleen-verantwoordelijke organisatie stipt zouden volgen. De Christene Centrale der Vrije Mijnwerkers waarschuwt de mijnwer kers, vanaf heden tegen de onruststo kers. die niets onverlet zouden laten om het geschil van zijn werkelijk doek* einde af te leiden. De staking te Cuesmes is geëindigd De 700 arbeiders die in dc kolenmijn «Levant de Flenu» te Cuesmes, in sta king waren gegaan, hebben het werk hervat. Tusschenkomst van de regeering Langs regeeringszijde is men om zichtig met verklaringen en mededee- lingen om in niets het geschil te ver scherpen. Anderzijds volgt de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heer Van Isacker, den toestand met alle aan dacht. Ook de li. Minister, Van C-auwelaert is reeds te Br.ussel teruggeweest, en zal Dinsdagnamiddag weer geheel de lei ding van zijn departement in handen nemen. De Minister van Arbeid zal dan ook met zijn collega van Economische Za ken beraadslagen over den toestand en over de wijze waarop de regeering kan optreden. De vreemde werklieden naar huis sturen Tn bevoegde kringen hoorden wij nog de mogelijkheid of tenminste de dringende wenschelijkheid vooruit zetten dat toch beperking zou worden opgelegd aan het gebruik van vreemde werkkrachten in het mijnbedrijf. Wanneer slechts de helft der onge huwde werklieden van vreemde natio naliteit- verplichtend zou worden afge dankt, zou een groot deel der huidige werkloosheid of gedeeltelijke werkloos heid worden opgeslorpt. Onze eigen mijnwerkers zouden in de meeste ge vallen, naar zorgvuldige berekeningen uitwijzen, 12 a 16 uren per week meer, kunnen werken en zoodoende hun loon vermeerderd zien. In verschillende kringen gelooft men dan ook -dat aan regeeringszijde dezen maatregel ernstige beperking van het getal vreemde werklieden in ons land zal worden overwogen. In de rede, idie hij op het kongres te Neurenberg voor de in het buiten land wonende Di'iitschers gehouden heeft, heeft Rudolf Hess veel aandacht gewijd aan de koloniën. Ondanks het'belang^at door Duitsch. land gehecht wordt aan de koloniën, waaruit grondstoffen geput zouden kunnen worden en waar ook een afzet gebied voor de Duilsche nijverheid zou liggen, kon Rudolf Hess slechts zeg gen, hetgeen hij kort geleden had ge zegd aan een Engelschman, die ver klaarde, dat men in Engeland wel iets voelde voor het teruggeven van kolo niën aan Duitscliland. Hess had hierop geantwoord, dat Duitscliland ongetwijfeld met voldoe ning vaststelt, dat in bevoegde krin. gen in het buitenland het teruggeven van de koloniën wordt bepleit. Duit-schland had echter geen enkele rede om in deze aangelegenheid aktiof op te treden en alzoo de buitenlandsche pers de gelegenheid te geven opnieuw de openbare meening tegen Duitscli land op te zetten door nieuw debat over de koloniën, dat zoogenaamd door Duitsc-hland zou zijn opgewekt. Hess was van meening, dat zij die nen te handelen, die koloniën te geven hebben. Ten slotte sprak Rudolf Hess nog de hoop uit, dat de verantwoordelijke per- sonen in de landen, die overvloedig ko loniën bezitten en waarvan de volkeren nauw betrokken zijn bij de ekonomi- sche en vredelievende ontwikkeling zul len bevorderen door Duitscliland in staat, te stellen zijn ekonomie weer ge zond te maken met behulp van koloniale grondstoffen. ken dat Balthazar en De Bruyne ook het geld der syndikaten naar de bank heb ben gedraineerd, wanneer zij reeds wisten dat dit geld' mede den dieperik in moest. Verscheidene socralis-tiscihe syndika ten hebben in de faljiet der bank yeel geld verloren. Zijn Balthazar en De Bruyne hiervoor verantwoordelijk Om dit uit te maken eis.Qht Mas; Buset de.n tekst „en den brievqn. Zaterdag a.s. zal de nieuwe visehmijn ingehuldigd en Maandag, 17 September zal de eerste verkoop er plaats hebben. Dit is een belangrijke gebeurtenis, niet alleen voor Oostende maar ook voor gansch het land daar zij een grooten invloed kan uitoefenen op den visch- handel in 't algemeen. Bje nieuwe mijn is de vrucht van jarenlange studie- voor; en na den oorlog; talrijke studiereizen werden ondernomen naar Holland, En geland en Frankrijk e*n 't is ten slotte IJmuide die als model werd uitgekozen met natuurlijk de noodige plaatselijke aanpassingen en verbeteringen wat sommige vastgestelde gebreken betreft. Aan deze voorbereidende studiën .en rei zen nam de veel belovende en te vroeg afgestorven Vlaamsche ingenieur H. Mullie een belangrijk deel en hij was bestemd om de leiding over de werken te nemen. De dood nochtans heeft hem aan die belangrijke taak ontrukt. De mijn gelijk ze zich daar nu ver- beft, aan den Oostkant van de haven- geul is de grootste inrichting van de zen aard' op het vasteland. Zij strekt zich uit over een lengte van 336 m. en een breedte van 66 m. niet langs beyie zijden ruime aanlegkaaien. De schepen immers zullen voortaan langsheen de kaai aanleggen, wat een buitengewone tijd- en vervoerbesparing z;al ten ge volge hebben. De miiddenhalle, geheel overdekt-, waar de verkoop zal plaats hebben, is omgeven van de magazijnen, groote en kleine, der vischhandelaars, 93 in getal waarvan de verpachting zoo wat 500.000 fr. opbracht- De huurders hebben meestal hun bureelen reeds in gericht. Hel gedeelte aan het beheer voorbe houden bevat de kelders, het gelijk vloers en één verdieping. Op het gelijkvloers' bevinden zich o. m. een woonst voor den portier, een hulppost van de pompiers, een dienst- plaats voor 't Roode Kruis, een eetzaal, en een zeer ruime garage. Op de verdieping zijn lokalen voor het beheer, een bureel van telefoon en telegrafen en bijbureelen van drie ban ken. Ook is nog voorhanden een ge lagkamer welke voor den schoonen prijs van 120.000 fr. werd verpacht. Een bféede inrijweg loopt door de twee rijen bureelen door. Het gansch complex, waarvan bet bouwen ruim 5 jaar heeft geduurd, kostte zoowat 2 Q>000.000 tr4 Naar Como I •We trekken dan door bergen en door dalen naar Lecco aan den Zuid-Ooster arm van het Lac de Cóme, aldaar Lec- co-Meer genaamd, omringd van reus achtige bergen waaronder de Resegone (1876 m.), en meer andere-. De Adda wordt hier gevormd door de waters van bet Lecco-meer en wordt overschreden door de Ponte-Grande, brug dagteeke- nende uit de XlVe eeuw op 11 bogen rustende. Of we daar zoo ineens waren Komt, goede lezers, rijdt mede !..-. Eerst hebben we Loretto, verder Curno, dan Ponte San Pietro, Pontida, Cisano. Hier bewonderen we de prachtige vallei van de Adda. We zijn te Mura, dan te Calol- zio Gorte. Links zien we hier -de blauwe wateren van bet meer d'Olginate. Voort gaat de éénig mooie tocht naar Vercurago. We rijden langsheen een ander meer de Carlate genaamd. We hebben geen oogen genoeg om te zien. Iedereen is onder den indruk; hier én daar hoort men een uitroep «heer lijk prachtig!... mooi Tot nen zwanzer de lachspieren in beweging brengt met te roepen (op zijn Aalst- ersch. natuurlijk) 't Is bijna zoo 9choon als aan de Puitenput II! Doch niet gelachen 1 Gekeken: We zijn in Ghiaso (Italiaansche grens)] en Miggianico, en Lecco. Hier stoppen onze cars voor eenige oogenblikken. We zien een groep facis- f.en opkomen met muziek aan 't hoofd We volgen het Como-meer (lac de Lecco)] gedurende eenigeïi tijd. D|0 in drukken welke we hier opdeden zullen ons voor immer bijblijven De baan veTlaal het meer om naar Suello te leiden aan den voet van den Cornizzoloberg. We gaan ip de richting van Pusiano, gelegen op den flank van een heuvel, waar we eens te meer een prachtig meer te bewonderen hebben. Zoo gaat het verder naar Erba-Inci- no, als uitgestald op een heuvelenrij Op den top van een berg zien we oen groot wit Kruis, blinkend in de zon 1 Kijkt en leest «De Passione Christi». In een openluchttheater, worden hier! o-ok Passiespelen opgevoerd en... «Pi- tatus» eens omkijkend roept «Zou er hier ook zooveel volk komen als bij ons Het antwoord: «Amore et Spel» Opvallend isi lvet, goede lezers, hoe christelijk de menschen hier zijn. Op, vele huizen zijn prachtige fresco's ge schilderd, tafereelen voorstellend uit de gewijde geschiedenis. Tientallen kruisen werden geplant op schier on genaakbare bergtoppen We beklimmen een nogal steile bel ling 1 Kijk eens wat een pracht van een landschap achter ons We zien er de Erba-vallei, met-tientallen kleine me ren, bezilverd door de tooverende zon in de blauwe wateren, en daarachter steekt de Resegoneberg en de Gorni di Canzo hup koppen omhoog Oh 1 Dat ik nu schilder ware en borstelen kon al die heerlijkheden, om ze vast te leggen op doek en ze aldus te vereeuwigen 1 Langs een nauwe baan komen we te Albese, wat verder hebiben we een prachtig uitzicht op ide Lombardische vlakte, de alpen en de Monte Rosa «Leert gij dan aardrijkskunde m vnen boek», zuchtte een der medereizigers, en we lazen spijt in zijn blikken omdat hij al die schoonheid niet kon medene- men naar ginder... ginder verre, bij ons thuis, waar ze ons in verbeelding vol gen en reeds verlangend naar ons uit zien 1 Doch kijk Daar. zien we het lang betrachte Como vóór ons in de vallei liiggen 1 De weg daalt naar de mooie stad en het eenig mooi meer 't Is middag We zijn te Como. Como is een Provincie-Hoofdstad, aan het Zuid-Ooster einde van het meer van Como gelegen, gansch omringd door prachtige bergen, dicht bezaaid met kasteelen, villa's1, wijngaardvelden. Como is een Bisschoppelijke zetel en bezit een der prachtigste gotische ker ken van Noord-Italië. We zullen hier middagmalen en eeni- gen tijd verblijven Gretig wordt hier van igebruik gemaakt om even langs het Meer te wandelen. De «pliotographen»; hebben -hun werk 1 Wat zal dat een prachtige verzameling van «kiekjes»; worden Konden die eens omgezet wor den in platen voor... een voordracht met lichtbeelden.11 Dht zou de moeite loonen Doch naar 't hotel De dorstigen gelaafd en de hongerigen gespijsd want' heden namiddag gaat het naar den St Qotthard 1 Een menigte van 125.000 personen heeft voor het ronkend wrak .van de «Morro Castle» gedefileerd. Het wrak ligt, bij een diepgang van 6 meter, op een vijftigtal meter van de badinrich ting Asbury Park. De deskundigen zijn van meening dat bet wrak niet meer vlot zal kunnen gebracht en ter. plaatse zal moeten ge sloopt worden. Bijeenkomst van de onderzoekskommissie De onderzoekskommissie aangesteld door het ministerie van koophandel, om- na te gaan welke de oorzaken zijn van d'en brand op de «Morro Castle» is reeds bijeengeroepen. De magazijnier. William O'Sullivan heeft bekend gemaakt dat er steeds een groote nalatigheid heerschte, wanneer de oefeningen tegen brandgevaar moes ten plaats hebben. Die leden van de be manning, welke niet op posten stonden in het gezicht van de passagiers, namen gewoonlijk geen dfeel aan de oefenin gen. Zij bleven doodeenvoudig te bed liggen. Een braspartij aan boord Yolgens de verklaringen van gered den van de «Morro Castle», heeft een talrijke groep passagiers den laatsten nacht van de rondvaart doorgebracht een slempartij, waarbij een onge woon aantal l'lescchen werden leegge dronken. Een ontploffing op het wrak Ten gevolge van een onbekende oor zaak heeft een zware ontploffing plaats gevonden aan boord van de Morro Castle». Een groote witte rookwolk en een vonkenregen sloegen uit de schouw pijpen. Het wrak zit ongeveer 3 nieter diep in het zand' vast en zinkt zienderoogen. Het aantal slachtoffers is nog steeds niet met zekerheid bekend. Tot dusver zijn 79 lijken herkend 56 personen worden vermist onder. 21 leden yan dfl bemanning, De 15e zitting van de .Volkenbonds vergadering is Maandag, onder voor zitterschap van den Tsjechoslovaak- Sichen minister van buitenlandsche za ken, Benes geopend. Op' de eeTste bank had de Belgische minister van buitenlandsche zaken plaats genomen, omringd door Carton de Wiart en fcaul-Bmiel Janson. Even voor de opening van de zitting was d'e Belgische afvaardiging bijeen gekomen en de verschillende vraag stukken, die op de vergadering bespro ken zouden worden, waren vluchtig on derzocht. Nadat alle afgevaardigden hadden plaats genomen verhief Benes zich om de openingsrede uit te spreken. Nadat het verslag van de kommissie tot het onderzoeken van de volmachten was goedgekeurd, ging d<e vergadering over tot de verkiezing van den nieuwen voorzitter. Met 49 van 52 stemmen wcrid de Zweed Sandler, tot voorzitter geko zen. Ru.slands toetreding wordt bij eenparig heid gestemd In den loop der geheime zitting wel ke de Volkenbondsraad dezen avond heeft gehouden, werd bij eenparigheid besloten, min de onthoudingen van Portugal en Argentinië, dat Ruisland moest toegelaten worden in den Vol kenbond, en dat het een bestendigen zeltel zal bekomen. D.e kwestie, te weten onder welken vorm- Rusland zal moeten uitgenood igd word'en, werd in den loop der bespre king aangeraakt, doch geen enkel be sluit werd desbetreffend reeds geno men. M. Carton de Wiart, Belgisch afge vaardigde werd verkozen tot voorzitter van de vierde commissie van den Vol kenbond. .(BegtQoting en organisatie);»

De Volksstem | 1934 | | pagina 1