De Ring van den Brand te Gentbrugge Ergs Autobotsing te Lebbeke Moord ie Chdielincau leening Verwoeste Oewesfen 12 Sept. H. Guide, uil arme ouders te Aiidci'Iorht geboren, achtte hij zich door zijn nederige levensvoorwaarden meer gelijkvormig' aan Jezus dan deze die meer bedeeld werden dan hij. Hij «Stief in 1012. i1 Algemeene wereldtentoonstelling van Brussel 1935. Er wordt een wed strijd uitgeschreven onder alle Belgi- schè toonkunstenaars tot het compo- neeren van den «Marscti van Oud-Brus sel op de Tentoonstelling van 1935. Hel. reglement is te bekomen'bij het Algemeen Bestuur van de Tentoonstel ling, Kunstlaan 51, Brussel. De handschriften moeten vóór 30 September 1934 worden voorgelegd. De h. Jaspan te Parijs. De Belgi sche minister van Buitènlaïidsche Za ken, de h. Henri Jaspar; en de h. Sue- tens, bestuurder vtijr de htihdelsafdóc^ ling van het- Belgische departement van buitenléjdsèW Za|ten, hebben ver-r dere besprekingen gevoerd met. b.ooge Fransehe ambtenaren. Volledige venzami8ling van postzegels Om op het'huidige oogenblik een volledige verzameling postzegels te be zitten, zou men niet minder dan 58.607 verschillende specimen moeien kunnen bijeenbrengen. In een jaar .tijd werden niet min dan 1.733 nieuwe zegels uitgegeven, name lijk 542 in Europeesche landen, 392 in Afiikaansche, 357 in Aziatische, 53S- in Noord- en Zuid-Amerika, 109 in Ocea nië. De handelsbetrekkingen met Finland De Belgische handelsafvaardiging is Ie Helsingsfors aangekomen. Ter ont vangst was onder meer minister Pro cope aanwezig. Ter eere van de Belgische gasten heeft en feestmaal plaats gehad. Vertering van den ekonomischen toe stand. Over het eerste halfjaar van 1934 zijn er in het land 2.424 aanvra gen ingediend voor het openen van nij verbeidsinrielitingen, tegen 2.316 ver leden jaar. In Brabant waren "er 65 aanvragen, tegen 586 in 1933. In den loop van Mei j.l. werden er in ons land en in Kongo 61 nijverheids en handelsmaatschappijen .gesticht, met 4 1 millioen fr. aan kapitaal. Dat zijn cijferswelke op een. zeker herleving van. de economische- zaken blijken te wijzen*- BITTERE MOND BELADEN TONG ONTREDDERDE MAAG De g e urn '-d.ie.zich inbeelden dat bij hel ontwaken hei" iMl'maal_ js een bittere mond te hebben en een"beladen long; en ie in zulken toestand verschillende maanden voortgaan, bedriegen zich. Hun maag werkt slecht, en hel is on- ermijdelïjk dal 'zij 'op iekeren dag, an hevige slapeloosheid zulllen lijden en schele hoofdpijnen die ze tot nu toe niet kenden, (Winderigheid, zure opris pingen, maagbran.d, en pijnen na de aaltijden. Op dat oogenblik zou liet nog mogelijk zijn zich van deze onge makken te. ontdoen, door- na de maal- jden" een kleine dosis poeder of 2 of tabletten Magnésie Bismurée te ne men. Te lang verwaarloosd ontaarden automatisch .deze symptomen in de popsic die.na langen duur chronisch ordt. iP.czc kwalen zullen geen ernsti ge gevolgen hebben zoo men ze in het 'Cgin verzorgt," maar uitstellen is ge aarlijk. Met de Magnésie Bismurée kunt' 'gij 'u-w geliefkoosde gerechten ne men zonder vrees voor maagpijnen. Ze is te koop in alle apóThekcn in poeder Of 'tabletten"aan den prijs van Fr.8. 7.50 of het groot' vbordeelig formaat fr. 3'50, stuurrad. Ook Dclal.vMaria bleek er ernstig aan. toe. Dé policie werd vejvtutligd en snelde, spoedig ter plaats oiii- éen onderzoek in té stellen naar dé verantwoordelijkheid. Hef parket, dat ook verwittigd werd, 'stapte Maandag ter plaats af. Geweldige Regen» in Zwitserland. Bern, 10 Sept. Tengevolge van de overvloedige regens die zich voordeden in Midden-Zwitserland, stortten van den Figi yersc-heidene hoeveelheden hout naar beneden, waardoor de toe gangsweg' tot den St-Gothard op drie plaatsen versperd werd, cenerzijds tus- schen Luzern en Goldau en anderzijds tusschen Goldau en Zug. De lokaaltrein die van Luzern naar Goldaui reed ontspoorde. De lokoniotief, de bagagewagen en een personenwagen sprongen uit de sporen. Er zouden slechts enkele personen licht gewond zijn. Reeds kon een gedeelte van de versperde spoorbaan terug ontruimd worden, maar tusschen lmmensee en Goldau zal het verkeer nog wel gedu rende twee dagen onderbroken blijven. Het rechtstreeksebe verkeer van den St-Gothard werd niet onderbroken, daar de reizigers tusschen Luzern en Brunnen per stoomboot vervoerd wor den. Zondag avond rond SM. 15 cue is brand uitgebroken in de- garage van de eerste villa, links van 'den Brussel sehen steenweg te Gentbbugge, name lijk bij den heer Ernest Tanüe Putte houthandelaar. Het vuur werd opgemerkt door. ge- buren, die onmiddellijk, het alarm ga ven en het grootste deel van den in boedel van liet huis, -bewoond door de concierge van den heer; Vande Putte en palende aan de garage, konden in vei iigheid brengen. •D,e brandweer van Gent, onder het bevél van luitenant Lagasse, was. reeds, rond 9,30 ure ter plaats, doch had aan vankelijk met watergebrek te kampen. Gèlukkiglijk 'kon de heer Snoeck. bloemist, door middel van zijn cpin- presseur voldoende wa.ter aan de. po-m piers verschaffen,zo.oniet had beFvuu r onafzienbare uitbreiding genomen. Om de slangen uit té leggen was de brandweer genoodzaakt' eèiie opening te kappen in een afsluitingsmuur. De garage van den heer Vande Putte is geheel opgebrand, evenals de boven verdieping van hel huis vanj de con cierge. In de garage bevoilden zich twee autos een groote Hors en een Master Buick. Deze beide 'autosi zijn in de Vlammen gebleven. Een onderaarüsehe essence-reservoir die zich dicht de garage bevond, kon gevrijwaard worden. M. Vande Putte was rond- 9 ure uit Aarschot, thuis gekomen met zijn Mas ter Buick en had dit rijtuig in de gara ge geplaatst zonder, jets. verdachts te bemerken. Vermoedelijk, heeft eene kortsluiting of een laatste explolie' van deze auto de noodlottige vonk gegeven die het vuur aan den auto en de garage heeft medegedeeld. M. Vande Putte was aan het avond malen, toen hij door de geburen van het onheil werd; verwittigd. De schade kan op 250.0.00 tot 300.000 fr. worden geraamd. Ongelukkiglijk is er enkel zeer lage vérzekering en on dergaat de benadeelde een zeer igroot verlies. Een man te Iddergem neergestoken Victor De Goorde, weduwnaar met vier kleine kinderen wonende op. het gehucht Bakergem, maakte zi<:h des avonds klaar om in den kom van de ge meente. waar liet kermis' is, een toertje doen. Hij werd echter afgewacht door ze keren R..., die achter een haag verdo ken zat en hem verscheidene messte ken toebracht. ■De Goorde werd naar zijne woning overgebracht terwijl de gendarmen uit Denderleeuw een onderzoek instelden. ft... schijnt uit wraak te hebben ge handeld. Het slachtoffer verkeert in stervensgevaar. Verkeersongeval te Assche De h. Leopold Van Woyenberg, 45 jaar wonende Fr'ère-Orbanstraat te Brussel kwam Maandag per moto uil de richting van Dendermonde gereden. De genaamde Celina De Bruyne,- zeilde adres, had plaats genomen op de duo- zolel. Nabij Maxenzëcle, op liet grond gebied Assche, stondi een gespan op den weg, waar eene ladder op lag. Al voorbijrijdend, kwam de moto er mede 11 aanraking en de twee personen wer den met geweld op. een paal van de eleëtrischë 'leiding geslingerd. De' heer Van \Veyenberg werd op' den slag ge dood. Juffrouw.P.e Bruyne was gekwetst maar kon, na eerste zorgen in ene kli niek, naar huis gebraehl worden. De rijkswacht van Opwijck opende het eerste onderzoek en verwittigde hel parket. Schipper den voet afgekoeld te Loosen Aan de grens -in de gemeente Loosen gebeurde er een vreeselijk ongeval. Verscheidene schepen lagen éi' Ie»' wachten om geklaard te worden. De sleepboot «Nooit Gedacht» maak te zich gereed om aan te zetten; liet schip «Progress was het. eerste dat.ge trokken werd. Schipper. Wilschut, van v-oornocnut schip, wilde den sleepdraad losmaken, doch bij het plols in gang zetten vani de sleepboot werd de ongelukkige met het linkerbeen in een lus van de strak gespannen koord gevat, met het tra gisch gevolg dat de linkervoet hem werd afgesneden, en in de vaart te recht kwam. Het slachtoffer, dat op het dek was neergevallen bleef bij kennis en werd na verpleging door twee dok ters naar het hospitaal te Weert over gebracht. Hot ie te De werkloozenk,aravaan naar Abyss nië. Er is weer -nieuws van de kara vaan van Belgische wertloozen, die pc; rijwiel naar Abvssinië vertrokken is in de hoop aldaar een landbouwkolonie kunnen oprichten. Op 5 September bevond zij zich Milroviea, in het Zuiden van Zuid-Sla vie. Ei' waren nog 21 deelnemers. De groep was op het punt, na 67 dag reizen, de Grieksche grens over te ste ken. De moreel blijkt goed, niettegen staande de .vermoeienis, de ontberingen den regen, de hitte, de slechte wegen. Zwaar was de tocht in de Macedonische bergstreek. Overal worden onze landgenoot en goed onthaald. Sedert l Juli heelt de karavaan 3,200 kilometer afgelegd, dus gemiddeld 47.5 kilometer per dag. De mogelijkheid be staal, dus dat zij omstreeks Nieuwjaar Abvssinië bereiken. Zondag nacht rond li.u-.30 deed zich eene zware botsing voor op den steen weg van Brussel naar Dendermonde, te Lebbeke. F.en heerenauto, komende uil Dendermoride en geleid door Ilenri Indersteëg, van St-Jans-Molenbeek, moest op een donkere plaats plots uit wijken voor twee. vrouwen die zich op den steenweg bevonden. De geleider zwenkte naar links en kwani niet zijn voertuig in botsing met den auto van Frans Dedccker, van Willebrock, die uit de richting van Assche kwam aange hold. <P;e schok was geweldig en de bei de voertuigen werden het vorenste to taal ingedrukt, zoodat beide autos ge heel vernield .werden. De beide autogeleiders, alsook de in zitlenden werden gekwetst. Zoo werden Reynaerls Louise, Sa- rens Anna, Doms Leon, Viktorina Van Kersebeek en Delat Maria (allen van Willebroek)Timmermans Fa rai ld; de echtgenoole van Indesleeg, Leopold Eemans en zijne vrouw, Roggemans Maria (deze drie van Moienbeek) min of meer ernstig gekwetst. Indestceg Uenri werd zwaar aan de borst getroffen door den druk van het 15de Vervolg. Van de vijfhonderd man waren er nog honderd overgebleven en hun commandant was gewond. Maar on danks zijn verwonding, gaf die dap pere aanvoerder ten vierde male last een aanval te doen. Op het gezicht van zooveel heldenmoed werd ik begeesterd om op te trekken. Kogels en hommeri decimeerden onze rangen, maar de batterij werd veroverd. Maar eens klaps zag ik. tot mijn ontzetting, dat de jonge Corsicaansche aanvoerder een slag dreigde te krijgen op het hoofd. Met een zwaardslag sloeg ik den Manvallcr neer, die dood voor zijn voe len neerviel. De slag was gewonnen. Wij ver volgden den vijand. Na onzen terugkeer in hel. kamp kwam de jonge commandant die mij geen oogenblik uil hel. gezicht verlo ren had, met uil&esloken hand'op mij toe. Ik hen u eeuwigen dank verschut digd gij hebt mij liet leven gered Wees zoo goed en zeg mij uw naam Een ;oogenbikl aarzelde ik, maar dan een besluit nemende om mijn rol lot het einde te spelen, zegde ik. v Maleo Rafaelli Maleo riep hij uit, na mij oogenblik onderzoekend Ie hebben aangezien. Mijn neef Maleo, wiens af wezigheid wijzeven jaar hebben be- f reurd. Op mijn beurt den eoniniandanl Zwaar Verkeersongeluk te Hingeon Mathiéu Cap, uit Jambes, en Colli- gnon, gehuisvest in de Faubourg-St-Ni colas tc Namen, beiden soldaat in bet Kamp te Beverloo, besloten per mo torfiets naar huis te rijden. Te Hingeon, moesten zij van den goeden weg afwijken om een ander voertuig door te laten, maar tezelfder tijd botsten zij met gewold tegen een op den steenweg achtergelaten dorschma- chine. Terwijl bun motor verscheidene meters ver werd weggeslingerd, stort ten beide jonge mannon over de straat- steenen. Mathieu Cap werd opgenomen met inwendige wonden en een breuk aan het sleutelbeen, en. Gpllvgnon had, be nevens een schedelbreuk, verscheidene ribben gebroken. De toestand van den eerstgenoemde schijnt eenigszins geriisLellend, terwijl Collignon in levensgevaar verkeert. Het parket uit Namen is ter plaatse afgestapt. Ongeluk op de spoorlijn Jumelle-Dinant Zondag avond, te 8 "uur, is op de spoorlijn Jemelle-Dinant-ïammes een vreeselijk ongeluk .gebeurd, in zeer dramatische omstandigheden, met den Irein die kort nadien te Aisémont moest aankomen. Op zoowat anderhalven kilometer van de genoemde plaats, moet >de trein over een opgehoogd gedeelte, aan een korte bocht, waar telkenmale hard dient ge remd. Ditmaal was de schok door dat remmen veroorzaakt, zoo geweldig dat een deur van een wagen openvloog en een vierjarig kind dat er legen leunde, uit den trein viel. Désiré Dasse, tandarts te Jemappcs- sur-Sambre, die in dezelfde afdeeling reisde, poogde tevergeefs het noodsein te doen werken, waarop hij besloot i" een anderen wagen over te slappen ter wijl de trein voortreed,. Terwijl hij aan zijn echtgenoote, die de reis met hem meemaakte, nog enkele aanbevelingen gaf, liet hij zich op den grond glijden. Die eerste poging, plaagde, maar wan neer hij juist de .deur van een anderen wagen had opengetrokken om er in te stijgen, kwam uit de tegenovergestelde richting, een goederentrein gereden. De geopende deur werd afgerukt en de man verdween onder wielen van den reizigerstrein, zonder dat iemand het smokkelen aan de Grens De douanen van Pulte-Stabroeck kre gen in de gaten, dat er de laalste dagen' getracht werd om vee te smokkelen van. H o 11 a n d 11 a a' r ons land. ij h gön n c n een onderzoek en blélien goed gespeurd tehebben. In een weide bij de grens graasden, een partij kalveren bij zekeren O., wel ke klaarblijkelijk van smokkelen af komstig waren. De douanen hebben de veertien kalveren in beslag genomen. Het waren bijzonder schoone dieren, welke thans openbaar zullen verkocht worden ten voordeele onzer schatkist. Op dit ongetiblik hield de trein enke le minuten stil én liet kind werd onge deerd teruggevonden. Over bet eigenlijke ongeluk, aan den heer Dasse overkomen, kon niemand in lichtingen verstrekken en eerst toen de trein in het station te Aisémont bin nenreed werden vleeschklompcn en bloedvlekken aan de raderen van den treinwagen opgemerkt. Het lijk van den heer Dasse werd, vreeselijk ver minkt, tusschen-de sporen ontdekt. Me vrouw Dasse zette ondertusschen haar reis voort, zonder van het ongelukkig einde van haar man iets te weten. De 80-jarige weduwe Denis, woon achtig in de rue des Masuires, te Cha- telineain, is in dezelfde stad eigenares van een paar huizen. Een dezer wordt bewoond door den mijnwerker J. B. Coopmans, welke in onecnigheid leefde met de eigenares, daar hij zijne huur niet regelmatig be taalde. D,e zaak kwam voor hot gerecht. Coopmans was in het bezit van een geschreven voorstel van zijn advokaat, dat door de eigenares van het door hem bewoonde huis moest onderteekend wor den. In verband daarmede was Coop mans de oude vrouw gaan opzoeken. Opnieuw ontstond er een heftige woordenwisseling tusschen beiden en de zoon Emile Denis, die op enkele me ters vandaar verblijft, hoorde lawaai. Hij kwam buiten op het oogenblik dat Coopmans de hand naar zijn moeder uitstak-, waarschijnlijk om haai' lö be dreigen of te slaan. Emile' Deiiis Ïièp terug binnen oni een revolver, waar mee hij vier scholen loste in de richting van Coopmans. Deze stortte zwaar ge- bond neer en hij moest onverwijld naar eeii heelkundig "instituut worden over gebracht. Zijn toestand is hopeloos. Hij is gehuwd en vader van twee kleine kin deren. Denis werd aangehouden en op gesloten. eens nauwkeurig (Opnemende, vond ik hem wel een jaar of drie ouder dan ik en dus riep ik uit Mijn neef Silvio En wij ombelsden elkaar. Een oogenblik vreesde ik dat die ontmoeting mij noodlollijg ziou worden. Maar Silvio was zoo gelukkig zijn Maleo terug le -zien, dat bij mij geen enkele vraag stelde, die mij in ver legenheid had kunnen brengen. Verre van daar. En op de vragen die ik hem stelde en die de familie betroffen, gaf hij mij inlichtingen, die van het hoogste nut waren, over zijn vader, onzen neef Agostino, en zijn zuster Maria, die hij mij onmiddellijk uit dankbaar heid tol vrouw bestemde. ik antwoorde, dat het mij zeer aan genaam zou zijn, maar dat ik mijn hand niet mocht reiken aan zijn zus ter, die den roemrijken naam droeg der della Rocca's. Welnu rekent gij het voor niets, dat gij mij het leven gered hebt Wanneer dankbaarheid niet voldoende is, zal ik het gezag van mijn vader ter hulp roepen. Liefde wil niet gedwongen zijn. Vanaf dat oogenblik werden Silvio e.11 ik onafscheidbare vrienden. Onze vriendschap werd dagelijks groot er, toen het gerucht zich verspreidde dat de overwonnen Spanjaarden vrede hadden gevraagd en verkregen. Den volgenden dag zegde Silvio tot gesloten, Mateo, gij De vred kunt een roemvolle rust gaan genieten. Ernstige zaken houden mp nog ecni- gén lijd in Frankrijk terug, maar maak gij gebruik van deA gelegenheid om verlof te .vragen en. riaar, Corsica Ie gaan. Toen ik zweeg ging hij voort Dit voorstel schijnt u niet toe t'e lachen, wel. Ik zou liever in uw gelukkigen terugkeer deelen. Pjat is onmogelijk, ik wordt op gehouden. Maar nielS( yerliihclorl u. Maar... Ik wil niets meer hoorei). Mijn geheele familie zal maar al te gelukkig zijn u weer té zien. Hier is uw verlof door den generaal onder- teekend. Dit zeggende overhandigde hij mij het stuk. En om verdere tegenwerpin gen te verhinderen iging hij heen. Wat moest ik doen Wanneer ik niet ging, ziou men arg- waan krijgen. In de oogen van Silvio was ik zijn gelukkig teruggevonden neef zijn neef, wien hij het leven dankte. Maar van den anderen kant konden zich onaangenaamheden voordoen wanneer ik mij alleen aap. zijn zooge naamde neven voorstelde, die mij ge heel onbekend waren. Ten slotte besloot ik te vertrekken Ik riep voor mijn vertrek niet den hemel aan zooals Maleo Rafaelli deed, voor hij hel boscb ingibg, maar mijn patroon Lucifer om mij le beschermen. vin. DE ONDERAARDSCHE GEVANGENIS Op de kille sfeenen zittend van een jonker gevangenhok, bad Agostino een onrustjgen nayht Ufidrgébracht. Maandag te 10 uur heeft de 148ste trekking plaats gehad der leening 1922 aan 5 per honderd van de Verwoeste Gewesten. Aan reeks 194.283 n. 1 viel het lot ten deel van 250.000 frank. Reeks 93.986 n. 12 en reeks 194,283 n. 2 he komen elk het lol van 100.000 frank. De andere nummers van deze reeks evenals reeks 37.911 zijn uilkeerbaai aan 300 frank. Meermalen was hij opgestaan, telkens was hij weder van uitputting neerge zonken. In zijn half wakenden, hall slapenden toestand zag hij de gestal te van Silvio, gewapend met een dolk, oor zijn geest opdoelmen. Vrees afgrijzen deden hem dan verschrikt opspringen. Hel .speet hem nu, wak ker geworden te zijn, want de werke lijkheid was 'bijna even verschrikke lijk als de droomen. Helaas prevelde, bij tob ni toe kende ik het verdriet en den te genspoed' slechts in naam. Zij zijn vci'vlogen, die schoone dagen, waarop ik met Silvio en Maria, onder de liefdevolle blikken van. onze ouders,on bezorgd en vol geluk rondwandelde,in de rustige dreven van ons gelukkig eiland. Wat is de fortuin tóch wissel vallig. En boe dwaas is hij, die yer- trouvven in haar stelt. Gelijk de sire nen lokt zij ons aan, maar alleen om ons in het vervolg des te smartelijke?» ons ongeluk le doen gevoelen. Wie zou nu zijn lot. met het. mijne willen ver wisselen Terwijl Agoslipo deze woorden uit sprak, liet. hij zijn hoofd op zijn borst zijlken. Vervolgens wierp hij, verplet terd door zijn smart, een verstrooiden blik op hef grove stuk broodi en de kruik waaier, die naast hem op een steen stonden en tegelijkertijd zag hij de deur van zijn gevangenis langzaam opengaan en een schaduw op hem toe treden. Agostino had niet het minste geluid gehoord. Heer Agostino, Tyerd nu mgt zachte stem geroe^eps Wie roept mij, vroeg Agostino, terwijl hij moeite deed 0111 zijn hoold op te richten. Waarom komt men mijn rust storen Is 'men dan nog niet voldaan Ik ben gereed om deri. dood in te gaan, en ik verlang lie 111 meer dan ik hem vrees. -Heer, zeide een zachte stem, ik kom geen.'rrieinV ongeluk boodschap pen. Agostino stond verwonder,!, op. deed eenige sëhrëden en trok de onbekende/ naar. pen lichtstraal, die dooi' de reet' van een luik binnen drong, en aan-' stonds slaakte hij een zucht van ver bazing. Ottavia... gij hier Ik dacht dat ge ernstig gewond waart. U ziel, dat de hemel mij bewaart heeft, zeide Oflavia, terwijl zij moeile, «leed 0111 le glimlachen. Maar nu heb ben wij bet eerst aan u te denken. Maria wacht u daarginds. Daarginds Ja. Waar: In de wapenzaal. Maar hoeJmoet ik daar komen?, vroeg Agostino, terwijl hij zijne blik ken door zijn gevangenishok liet rond dwalen. Wij hebben al onze maat regelen genomen volg mij maar. Agostino bleef onbeweeglijk slaan.; Die tijd dringt, zeide Ottavia,kom aanstonds mede, beer Wat is Maria dan toch vaiï plan Stelt u dan geen vertrouwen meeiy in hare. gehechtheid A i'i ^Vervolgt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2