lieuwe Schepencrisis 13 Rusland en ds Volkenbond BelQisGfi-Duüsclis schulden Donderdag BSEPTEMBERJ934 De Volksstem in groepreis naar de Passiespelen van Oberaminergau G 0 N 0 De Brand op de Morro Castle Publiciteit buiten bet JCXXX JAAItGANQ &UI4MSR J£Ü2 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Acrond, AARSX is Agentschap HAVAS, Adolt Maxlaan 43. ie. Prussel Rue. de RiCReJeu, H. Amatus Zonop5,24Zonaf6.09 E. K. 16 V. M. 23 £ar.ijS Londres \V. G Bank iB.uiding/Kingsway, Voleens ingewonnen inlichtingen heeft do liborale partij, op haar verga* dering van Maandag 11. besloten, dat M. Cornelia ontslag moet nemea als schepen van Onderwijs. Dat ontslag aal natuurlijk wat opschudding verwekken, want door de deelname der Liberalen aan bet bestuur der stad, gingen er wonderen gebeuren, en nu loopt bet uit op «'no slag lu 't water Op de vergadering van Maandag avond heeft M. Cornells verslag uitga- bracht over zijn werkzaamheden binst stijl» scbeponscbap. In dat verslag heeft M. Cornells verscheidene wantoestanden in het stadsbestuur aan den kaak gesteld. We hebben niet kunnen vernemen waarin de werkzaamheid van M Cornells bestaan heef!, doch men heelt ons de twee redenen van sijn ontslag-nemen medegedeeld Ten oerste Afzijdigheid of weigering der katholieken, tot deelname aan 't bestuur Ten tweede Da baggerwerken aan den Dender (uitgave van meer dan 100.000 fr.) of volledig gebrek aan controol. Geht'&fs aan controol. D* draagwijdte van die beschuldiging tegen het bestuur der stad zal niemand ontsnappen, We verwachten derhalve uitleg vanwege burgemeester «n schepen. We willen ook doen opmerken dat het buiten de bevoegdheid ligt van het Schepencollege, openbare werken te laten uitvoeren die de 100.000 fr. te boven gaan. j Of weet M. Nichels niet, dat bij verplich» is te blijven in de palen der begrooting Het huidig schepencollege dat elechts een minderheid vertegenwoordigt van den gemeenteraad mag geen enkel centiem uitgeven zonder goedkeu ring van den gemeenteraad. De katholieken zijn vast besloten geen enkele uitgaat goed te keuren zonder voorafgaandelijke kennisgeving en dringende noodzakelijkheid. De eerste reden vinden we eenvoudig weg belachelijk, om niet te zeggen kinderachtig. Dq liberalen verkoopon onzin. f De katholieken hebben toch immers va ft In 'I begin der Bchepencrisis uit- drukkalijk verklaard, dat ze niet konden medebesturen in de huidige be- Bluursvoorwaarden, de reden zijn genoegzaam bekend gemaa De correcte houding der katholieken en de misnoegdheid van hun eigen mannen hebben de liberalen den misstap doen inzien, dien le begaan heb- ben. Aankomst van de «Albertville» Een talrijk publiek wachtte Dinsdag morgen de Belgische stoomboot «Al bertville» af, van de Compagnie Man- time Beige, die stipt te 9 uur, ondeT bevel van kapitein Bosquet, komende van Congo, onze haven binnenliep. Aan boord bevonden zich 112 passa giers, verdeeld als volgt: komende van Matadi en van Boma, 55 passagiers in eerste klas, 28 in tweede en 2 intus- schenklas ingescheept te Lobito, J passagiers in eerste klas, 10 in tweede en 8'in tu&schenklas. Tusschen de terugkeerenden bevon den zich tal van missionarissen, waar onder zij zagen Mgr F. Reggio, secre taris1 van den Apostolischen delegaat Monseigneur Deliepiane; de Eerw. Pa ters A. Clieville, C. de Crom-brugghe, E. Decampe, M. Moers, I. Struyf, A. Ter- linck en P. Troumont, der Jezuieten de Eerw. Paters P. Despas' en G. Du fontcny, der Redemptoristen; de Eerw. Zuster L. Cousebant d'Alkemade, der Liefdezusters van St. Yencentius Paulo; de Eerw. Zusters J. Van Nieu wenhuizen en E. Veys, der Zusters van O. L. Vrouw van Namen Eerw. Pater E. Burron der Franciscanen. Die lading, welke ongeveer 3063 ton bedroeg, was verdeeld als volgt: 37 ton cacao. 625 ton koffie, 24 ton caout. houcc, 63*8 Ion copal, 966 ton koper- matte, 1 ton koperafval, 357 ton katoen, It (on sesame, 294 ton tin-erts, 6 ton vellen. G ton sisal, 19 ton houtvezels, 76 ton pa Inmaten. Biet overige bestond uit «general cargo». Goud in Congo Men vindt goud over bijna de gan se-ho uikgesl reklheid van de Kolonie en er beslaat een heel net van maatschap pijen voor het ontdekken en uitbaten van goudlagen. Buiten Kilo Moto en de Minière des Grands Lacs ongerekend de Forminière en de Union Minière die enkel in bijkomende orde aan goud- delvingen doen) zijn al die maatschap pijen eerst in de laatste jaren tot stand gekomen. Men schat op 400 millioen frank (no. minaal kapitaal, leeningen niet inbe grepen) de som die ingelegd is in Con goleescbe goudondernemingen. De huidige jaarproductie, 10.000 kil. vertegenwoordigt eene waarde van 200 millioen frank en schijnt matigerwijze. Zie onderaan volgende kolom* Dinsdagmorgen is een bijzondere kommissie bijeengekomen, die zich be zig houdt met de wijze waarop Sovjet- Ruslanid in den Volkenbond zal worden toegelaten. De kommissie staat onder leiding van Ben&sj en de vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland, Ita lië, Zweden, Denemarken en Australië hebben er zitting ijl. Na afloop van de zitting vernam, men dat de kommissie nog niet in staat was bepaalde voorstellen aan bet bureel_ te doen. Het regelen van de intrede van Sovjet-Rusland in den Volkenbond schijnt moeilijker te zijn dan men wel denkt. In verband hiermede werd ook de voltallige zitting, die Dinsdagmiddag moest plaats hebben, verdaagd. Onthouding van België De Belgische afvaardiging beeft Dinsdag morgen beslist zioh te onthou den bij de stemming' over de aanne ming van Rusland in den Volkenbond. Bijgevolg werd de uitnoodiging aan de Soviets om hun yraag in te dienen, door de Belgische afvaardiging niet on- defteekend. In de kommissies De verschillende kommissies der Ver gadering kwamen Dinsdag bijeen om over te gaan tot de .samenstelling van hunne' bureelen. De leden der Belgi sche afvaardiging zijn als volgt ver deeld in deze kommissies le kommis sie (rechtskundige vraagstukken), MM. Jaspar en Junson; plaatsvervanger i: M. Bourquin; 2e kommissie (ekonomi- sche vraagstukken)M. Jaspar; plaats vervanger M. Bourquin; 4e kommissie ('beheer van den Volkenbond), M. Me- lot 5e kommissie (.sociale kwesties)', M. Carton de Wiart; 6e kommissie (po litieke vraagstukken), MM. Jaspar en Hymans; plaatsvervanger, M. Bourquin ieder jaar toe te nemen, tot dat de maatschappijen hunne volledige ont wikkeling zullen bereikt hebben. De Congoleesche goudlagen hebben' dus eene onbetwistbare belangrijkheid, maar zij kunnen niet vergeleken wor den aan de Zuid-Afrikaansche goudmij nen, noch onder oog-punt van regelma tigheid der uitbating, nocli onder; oog- uunt der res erven, Como-Andermatt'. Dezen Zondagnamiddag, 2n Septem ber, zullen we van. Gomo vertrekken, om in Zwitserland o.m. den gekenden St. Gothardberg te bestijgen Deze tocht zal wellicht de indrukwek kendste zijn van heel de reis, niet al leen omdat wij nu liet heerlijke Zwit serland met zijn reuzenbergen, met zijn eeuwige sneeuw zullen zien, doch voor namelijk omdat we den bijzondersten bergrit, welke deze reis ons aanbiedt zullen doen. t Is half twee als we liet verrukelijk'o Corno verlaten. Wat een heerlijk weêr- ken Zon Zon en nog eens zon Wat gaat dat zijn op die bemelhooge bergen die als reuzen nevens elkander, met hun witte kruinen de wacht hou den om er .als het getuigenis af te leg gen van de grootheid Van Gods natuur en de kleinheid van den zich soms groot wanenden mensch 1 Aan de Italiaansch-Zwitsersche grens Na een vijf-tal kilometer gebold te hebben zijn we aan de grens die bet zoete Italië van het jgrootsche Zwitser land scheidt. Tusschen Conio en Chiasso (Douane), bereden we de Strada dei Giovi, volgden een nauwe baan tot Capo-lago, beklom men dan een nogal steile helling van op dewelke wij een prachtig uitzicht hadden en daalden dan even snel, om aohter ons een mooi verregezicht te hebben op de flank van de Olimpino- berg. Te Chiasso hadden we niet de minste moeilijkheden met de grenswachters', alhoewel de grens daar afgesloten is met een ijzeren hek en ieder op zijn beurt mocht doorgaan, na zijn identi teit te hebben bewezen. in Zwitserland Nu gelooven we wat we vroeger wei- eens gelezen hebben dat geen ander land in de wereld op een zoo betrekke lijk weinig omvangrijk gebied zooveel natuurschoon schenkt a.ls; Zwitserland. De meer dan de helft van liet land be dekkende Alpen mot hunne eeuwige sneeuw en glinsterend-witte ijsbergen, donkere bosschen en wijde vlakten oefenen er, samen met de prachtig ro mantische meren, die er tusschen lig gen, de grootste aantrekkingskracht uit. Wij zullelï eerst het Italiaansche ge deelte van dit schoon land doorkruisen hi de richting van Lugano. Achtereenvolgens rijden we door Balerna, Mendrisio-, Capo-lago aan het Zuidelijk uiteinde .van het praohlig meer van Lugano gelegen. De baan volgt hier dat heerlijke meer met zijn hemelblauwe wateren, beheersclit, naar rechts- door de steilafs'Ghietende flan. ken van den Generosoberg. Het zicht is hier overprachtiig, onbe schrijflijk mooi Merken we meteen op dat hier meer welstand schijnt te wezen dan er was in de Italiaansche dorpen, door dewelke wij reden. Hier geen vuil-gele huisgevel-si meer maar helder wenkende lichte kleuren met de welke de zon speelt Mooie villa's zijn als rondgestrooid op de bergwanden en geven een prettig uitzicht aan deze streek die een waar lustoord moet we zen voor de talrijke toeristen. 't Is drie uur Op' weg naar Lugano! Achtereenvolgens worden we vriendelijk begroet in Melano-Morriggia, in Bris- sone waar we over een 816 m. lange steenen brug rijden, over het meer van Lugano. Dit was een der mooiste mo- ment en van gansch de reis 1 Verder naar Melide waar de weg aan den voet liigt van den San Salvatoreberg (915 m.) om le 3 Vï u. Lugann te bereiken, Lugano Het binnenkomen van Lugano maak te op ons- allen een diepen indruk 1 We zaten te zweeten in de brandende zon- ne!... En ginder, boven onze hoofden, op de toppen der bergen..;, die eeuwige sneeuw Lugano ligt aan het Luganb-meer gelegen aan den voet van den eigenaar- digen San-Salvatore-berg tusschen de Caprino, de Gen^roso (1704 m.). de Bré (933 m.) de Sasso-Grande (1492 m.)i Op weg nu naar Bellizona, 31 km. verder Voort gaat onze mooie tocht in de vallei van de Vendeggia over Ca- dempio1, Taverne om le stijgen naar Passo Monte Generi, van waaruit we een overprachtig uitzicht hebben op het gekende Majeur-Meer en op de vallei ran Ticino naar dewelke wij' stilaan afdalen. Eens te Cadenazzo kecren we van uit do vallei terug naar het ge bergte om over Giubiosco den strate gisch en sleutel der Sint Gotthard-pas sen, namelijk Bellizona te hereiken. T Was 4,15 u. als we hier toekwamen. Bellinzona is beheerscht door drie versterkte kasteelen de Castello San Michele (280 m.), Casjéllo Montehello (310 m.), en de dustello Corbaria (464 m.) men heeft er ook een prach tig uitzicht op de omliiggende bergen onder andere op' de Camoghé (2226m.). Over Molinazzo, in de vallei van de Ticino gaat het naar Gastione en Cla- r*o. Hier bemerken we op de flanken der hergen houten -huizekens, grazende koeien en een 'heele reeks z"warte berg geiten. Doch zie, we zijn te Cresciano en verder te Osogna en te Biasca. Hebben we reeds doen opmerken hoe tientallen watervallen, die soms van honderden, meter hoog langs bergsple- len hun weg zoeken naar de vallei als een betooverend uitzicht geven aan deze wild woeste -streek L? Dat het hier niet (gemakkelijk sturen is zal wel niemand verwonderen Ge lukkig hadden wij virtuozen-geleiders, die reeds. verscheidene malen den weg gedaan hadden en de onmogelijkste weg-lussen in één zwenk wisten te ne men Of daar door gewone aqtovoer- ders gesukkeld wordt hoeft niet ge vraagd Wij reden liever met onzen Pierre of Charles dan met dien voer der uit een heerenauto tegen denwel ken Pierre lachend riep, terwijl hij een der gevaarlijkste herg-lussen nam Quand on a peur, on reste chez s-oi, mon vieux Immer, stijgt de baan op dewelke den auto-car (120 H.P.) stilaan voort kruipt naar Polle.gio-Bodio. Kijk liie' naar den heerlijken waterval Cramosi- na. We komen te Giornico, te Lavorgo en bewonderen een anderen mooien waterval de Gribiasco. Nu naar Ghig- giogna en naar Faido waar we over een brug rijden geslagen over de Ti cino. Yan hier kruipt de slingerende baan in de smalle en wjilde spleten van de Monte Piottino, door denwelken de wild woeste stroom zich een be-dding heeft gewroet, hierin geholpen door onstuimige watervallen'. Verder... immer verder Rodi-Fies* so, Yarenzo, Ambri (waterval yan Foss), Piotta, over de Ponte Sordo op de Ticino zoo naar Airoio, aan den Zuider-injgang van den beroemden Sint Gothard-Tunnel gelegen aan den voet van den machtigen Pizzo Rotondo (3197 m,')] De bestijging van de St Gotthard (2112 m.)j Hier begint dé eigenlijke bestijging van den St Gotthard. Begonnen met volle zonne die danste op de bergtop pen, zou ze eindigen in de sneeuw. De indrukken beschrijven die we opdeden bij het bestijgen van den berg is niet te doen.Men voelt zulks aan,men zegt of schrijft dat niet I Een zaak viel op iedereen zweeg... elkeen van ons was diep' ondep den indruk van al het heer lijk-mooie dat Wé hier, te bewonderen hadden J Onze Pullman begint zich in een wijde bocht., langs een der merkwaar digste wegen van heel de wereld al kronkelend naar boven te werken. Het nauwe dal, de Tremolakloof genaamd, heeft de aanleggers' van den weg er toe genoodzaakt de hoeken der talrijke wentelingen zoo scherp te maken, dat bocht op bocht telkens vlak boven el kaar komt te liggen. Meer dan dertig van deze schijnbare spelenderwijs langs deze helling van het dal aange legde wentelingen worden achtereen volgens door onzen Pullman overwon nen te rechte dan ook wordt dezen wereldberoemden weg den Kurken- trekkerweg genoemd. 't Werd koud 't Begon te niezel- regenen We zaten in de wolken Opeens daar sneeuwt het 1 We hooren in de diepte de Tremola haar wilde, wateren voorthollen in de vallei, hon derden meter beneden ons We zit ten op den top Het sneeuwt Sneeuw boven on,s, sneeuw onder ons, sneeuw bezijden ons Is het een droom of is- het werkelijkheid ?..r En traag... voorzichtig kruipt onze sterke autowagen den bergreus op, als wou hij hem tarten Weldra wordt de pashoogte (2112 m>. bereikt. Op den top van den berg tusschen de weerspiegelende meertjes der Reuss-brönnen is een monument opgericht aan den Zwitserschen vliege- niet Greuss, aldaar verongelukt bij de .eerste poging tot overvlueht der Alpetf. Yolgens bericht van -de bevoegde, diensten, wordt ter kennis gebracht der, invoerders van Duitsche goederen, in België, Groot-Hertogdom Luxemburg en Belgisch Congo gevestigd, dat zij vanaf 10 September 1934 alle bedragen aan den verkooper in Duitschland ver schuldigd moeten storten ter. Nationale Bank van België, hetzij te Brussel, hetzij te Antwerpen of in hare agent schapen, op het krediet der rekening «Belgiseh-Duitsche Compensatie». Deze voorschriften zijn toepasselijk' ook op de goederen geleverd voor bo- vengenoemden idatum en ook wanneer! de betaling per wissel of onder weJken anderen vorm ook geschiedt. Niet navolging van deze voorschrif ten is strafbaar. De betalingen mogen ter Nationale Bank gedaan worden hetzij recht streeks, hetzij door tusschenkomst van kredietinrychtingen of doorj bankiers. De vereisehte bordereelcn worden aan de winketten der Nationale Bank ter beschikking van de belanghebben den gesteld. De ramp zou het werk van een brandstichter zijn Het onderzoek betreffende den brand van de «Morro Castle» is. begonnen met' het getuigenis van kapitein Warms, die na het overlijden van kapitein Wilmott het bevel van de paketboot op zich nam. Warms heeft verklaard, dat volgens hem de ramp' het werk van een brand stichter is, want de vlammen hebben zicli met groote snelheid verspreid en zijn op verscheidene plaatsen tegelijk opgegaan. Tijdens een vorige reis had trouwens een poging tot brandstichting plaats gehad. Een kast, die benzine of petroleum moet bevat hebben, is' bij het begin van den brand ontploft. Kapitein Warms heeft het gerucht' gelogenstraft, dat het schip door den bliksem zou getroffen zijn. Twee sterke ontploffingen hebben nog op de «Morro Castle» plaats ge had, waardoor de brand nog verergerde. Daar er te Havana geen ontvlambare goederen geladen werden, gelooft men meer en meer, dat deze ontploffingen aan een misdadiger le wijten zijn. Kapitein Hernendez, hoofd van de havenpolitie, heeft verklaard dat de ramp wel het werk van kommunisten zou kunnen zijn en dat waarschijnlijk een kerel op de Morro Castle metl brandwëkkende stoffen inscheepte. Onbevaren zeelui Sutphin, een volksvertegenwoordiger, uit New Jersey in het Congres te Was hington, heeft verklaard, dat de beman ning van de Morro Castle bestond uit lieden zonder tucht. Het waren onbe varen zeelui. Het was de gewoonte van de reeders der Morro Castle om voor iedere reis een nieuwe bemanning té laten monsteren. Wij .stappen uit 1... 't Is Zondag 2 September 7 uur 's- avonds (1). Daar hebben we het Een gevecht in,J,regel met sneeuwballen I Oh J die Jeugd Doch rap binnen zeker «binnen» op den top van den St. Gothard is een hotel 1... Een goeien cognaic', en nog •een, en dan nóg een verwarmen ons!!... Ons terug goed ingedoeffeld om naar Anderma-tt te dalen, waar we zullen vernachten. We zakken nu naar Bruggloch (1908 m.): Maettelli (1791 m.) langs het Gus- pisdal van waar men bij klaar weder den prachtigen Galenstock (3597 m.)^ kan bewonderen, en zoo langs Hospenthal wipns ouden (grijzen Langobardentoren we reeds van verre in het zicht kregen', komen we in het Duils,ph-sprekend ge deelte van Zwitserland, te Andermatt. Andermatt is met zijn 1000 inwoners een der bijzonderste plaatsen der Un- sereri-vallei, tijdens het Winter-Sport seizoen wordt het heel dr\ik bezocht. Het ligt midden in de Sint Gothardsver. sterkingen, en is het zomerkamp van het Zwitsersch leger, en ligt als een kuip, gansch omringd yan hoogé met sneeuwbedekte bergen. Benevens de nieuwe kerk staat er ook nog een kerk je aan Sint Cölomban toegewijd er was reeds in 766 (VlUe eeuw) sprank ei- van, op eene hoogte het prachtig ka pelleken Maria-IIilf. £ie vervolg onderaan volgende ko[onf (1); Heden, 12 September, als dit relaas verschijnt, meldt men dat de doortocht op de St. Gothardpas geslo ten is- tengevolge yan de groote lioe-« veelheid ijs en sneeuw^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1