19, Nog de Schepencrisis De Besprekingen te Genève Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD - 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. IVoeusdag SEPTEMBERI934 Najaarskleuren. KABINETSRAAD Het Kolenvraagstuk Inschrijving in het Handelsregister Op de werven der Wereldtentoonstel ling VOLKSSTEM XXXX JAARGANG HUMMER 207 Publiciteit buiten het Arronil, AALST li Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, .te Srussel Rue de Richeleu, £arjj( r-, Bank JBuiding/.Kingsway, 20 LondreS \V. C. 2. H. Tecla Zonop5,32Zonaf5,56 V. M. 23 L. K. 30 (Zaterdag 22 en Zondag 23 September vergaderen de katholieke werkgevers te Antwerpen in Congres, Aan de dagorde staan verscheidene zeer interessante punten in verband met de heerschcnde crisis. Is 'het geen feit van be teekenis, dat patroons samenkomen om redmiddels te zoeken tegen de voortdurende werk loosheid En heeft dit feit geen dubbele waar de, als die patroons zich stellen in het licht der Christelijke leer Daarom geven wij hier de uitnoodi- ging en het programma weer. Ze leggen in a! hun eenvoud gewicht genoeg op deze verblijdende gebeurtenis. Antwerpen, 10 Sept. 1934 «D.eze kwaal, die zoo hevig woedt onder Ons Pausschap... zij treft een groot aantal arbeiders, dom pelt hen in de ellende en stelt hen bloot aan duizendvoudige bekorin igen; zij vernielt den welstand der natiën en brengt over geheel de wereld, de openbare orde, den vre de en de rust in gevaar. Encycliek «Quadragesimo Anno* Welgeachte Heer, Mevrouw, Het zal en trouwens wel geen en kel werkgever meer, niet vreemd toe schijnen dat voor onderwerp, van een algemeene samenkomst van Katholieke patroons, het vraagstuk van de werk loosheid en de werkverschaffing op de dagorde worde geplaatst. Immers voor geheel de wereld is het een punt van gansch bijzondere actualiteit en van uitzonderlijk gewicht. Onder den druk van de meest tragi sche crisis, die het menschdom ooit heeft gekend, zou het voor Katholieke .Werkgevers1 een onuitsprekelijk veT- zuim moeten worden genoemd van te gen den vloed van de algemeene lieer «chende wanorde en de stoffelijke en zedelijke nooden, die er zijn uiige groeid, niet den dam op te werpen, die wij. Katholieken, onder het licht der richtlijnen ons gegeven dour liet Op perste Geestelijk Gezag, in de encyclie ken «Quadragesimo Anno», «Nova im pendet» en «Caritate compulsi» bezit ten. Voor ons Katholieke Werkgevers in het bijzonder zou het een plichtver zuim van belang daarslellen van d' hulp en de drijfkracht van de ohriste lijke gedachte niet te benutten, die ons met zulke vaderlijke liefde werden ge schonken door onzen roemrijk heer- schenden Paus Piius XI. Zonder dan nog verder te gewagen van de groote beteekenis en uitzonderlijk nu dat de oplossing van het vraagstuk voor ons Werkgevers heeft, zal het wel overbo dig zijn U het Congres van A.C.V.W, nog verder aan te hevelen. Wij hebben derhalve de eer TJ, Wel geachte Heer, Mevrouw, uit te noodi- gen op ons Congres dat zal plaats heb ben op 22 en 23 September a.s. Wij durven op Uwe aanwezigheid re kenen. Het zal ons werk een zeer ge waardeerde aanmoediging zijn waar voor wij U bij voorbaat danken. Aanvaard, Welgeachte Heer, Me vrouw, de uitdrukking onzer meest lioogaclilende gevoelens. Namens hel uitvoerend comité De Secretaris. De Voorzitter, Alb. Henderick. J. Musing. PROGRAMMA Zaterdag 22 September, om 2 uur, 45 In het St-Ignat/ius-Handelsinstituut: Prins-straat, 13, Antwerpen. Opening van het Congres Welkom door den Heer Karei Platt.eau, Alge meen Voorzitter van A.G.V.W., die het Voorzitterschap van het Congres over draagt aan den Heer Musing, Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur. 1. «De zedelijke plichten der burgers tegenover de werkloosheid», door Zeer Eerwaarde Heer Van Overbeke, Secre taris» en Proost A. C. V. W., afdeeling: West-Vlaanderen. 2. «De Sociaal-Economische factoren in de werkloosheid», door den Heer Ch. M. Verbeke, Bestuurslid A.C.V.W., af deeling. Oost-Vlaanderen, Nijveraar. te St-Niklaas. 3. «Wat is de functie van den Staat in het werkloosheids- en Werkverschaf- fingsprohlema door den Heer Renó Goris, lid van het Algemeen Bestuur van A.C.V.W. Pauze van een half uur. Thee?. 4. «C\e werkloosheid der jongeren», door den Heer. Alf. Van Bael, Bestuurs lid A.C.V.W., tak Turnhout, Beheerder der N. V. Papierfabrieken «Belgica» te Turnhout. 5. Werkverruiming en werkver schaffing in verband met de structu- reele veranderingen in onze economie», dooi; de Heer Ing Ch. Laurent, Secreta ris A.C.V.W., tak Mechelen. Zondag 23 September. Te 9 uur H. Mis in de kapel van St- Ignalius-Handelsinstituut, teiï nage dachtenis d$r overleden loden van A.C. V.W. Kanselrede door Z. Eerwaarde Heer Alb. Henderick, Algemeen Secre- arig van A.C.V.W. Te 10 uur 30, voortzetting van het Congres. 1. «Mildering der werkloosheid», door den Heer P. Berger, Bestuurder der Algemeene Bankvereeniiging te Ant werpen. 2. «Besluitselen van het Congres», door Heer Ing. Jos. Schiltz. Penning meester van A.C.V.W. 3. «Slotwoord», door Z. Exc. Heer Ph. Van Isacker, Minister van Arbeid eri Sociale Voorzorg. Om 1 uur 30 Lunch. liet verheugt ons buitenmate, dat de katholieke patroons hier het voorbeeld geven aan hun collegas. Wij verheugen ons vooral, omdat zij het arlucele vraagstuk der werkloos heid aanvatten met het doel een op lossing te vinden in verband met de struclureele veranderingen in onze eco nomie. Want veranderingen zijn op til. Elk voelt dat. Elk ziet dat. Willen wij naar het hachelijke com munisme niet verzijlen dan moeten wij de leer van Rome toepassen in haar breed-mensc-helijke en hooiger zedelij ke beteekenis. En ditmaal geen treu zelen a.u.b. In het verleden ligt een dure les voor de toekomst. Hadden alle werkgevers woeger het li beraal economisch juk wat rapper, af- geleekend we zouden heden zooveel so cialisme en communisme rond ons niet zien woekeren. We hopen dat de patroons de nood zakelijkheden van een welgeordend en economisch leven zullen begrijpen. We verheugen er ons in alle geval en met reden over, dat het Katholieke patroons zijn die de klaroen opsteken en een stichtend voorbeeld geven. EGO. Opgedragen aan Albert Vandervoort, 't Geluiv horen staat in schoven Buigend zij aan zij. Daar ivaar eens een zee van halmen Wiegde vr ij en blij. Blaren rijzen uit de hoornen, Dwalend vallen zij. Zie ze daar nu stervend liggen Langs de boomenrij. Najaarsrozen nog aan 't geuren Ktcijnen een voor een. Zie ze rond hun stengel sneven Minnend om hem. heen. Vog'len kweelen in de hoven Hagen en de hei. Bceds van in den vroegen morgen Treurig rondom mij. Klokken galmen om te loven, 't Stervend jaargetij. Steeds blijft toch lmn zoet herdmken, 'n Droeve melod ij. J.M. De Saiedt. houdingen wordt aan de Volkenbonds- zergadering aanbevolen Sovjet-Rusland in den Volkenbond toe te laten. De landen, die tegengestemd hebben, zijn Zwifserlan.d, Nederland en Portu gal. De volgende landen onthielden zich: België, Cuba, Luxemburg, Venezuela, Argentinië, Paraguay en Nicaragua. Genè've, 17 Sopt. In verband met den uitslag van de stemming van de zesde kommissie, zal de toelating van ■Rusland in den Volkenbond Dinsda door do vergadering worden behandeld. Waarschijnlijk zal Litvinof het woord nemen voor het. uitspreken van eën woord van dank. Litwlnoff bedankt Frankrijk iDie li. Litwinoff, Russisch volkscom missaris, heeft een brief gezonden aan den h. Bart'hou waarin hij dezen laat ste hartelijk bedankt voor de pogingen die hij gedaan heeft om de toetreding van Rusland tot den Volkenbond te be werken. Litwinoff bedankt ook dé afgevaar digden van de andere staten die den uitnoodiging-sbrief aan Rusland heb ben onderteekend.- Een hoofdgebeurtenis te Genève is de ontmoeting geweest tusschen den Franschen minister van buitenland- sche zaken, Barthou en den Oostenrijk- schen bondskanselier Schusschnigg. De Habs-gurgsche herstelbeweging had eenige onrufl verwekt in interna tionale kringen, vooral in verband met sommige verklaringen van prins Star- hemberg. Hierover hebben zeker hoofdzakelijk de besprekingen tus schen de beide staatslieden geloopen, en men heeft redenen om te veronder stellen, dat alle oorzaak tot ontstem ming weggenomen is. Wat de ontwerp-overeenkomst tot internationale waarborgen van de Oostenrijksche onafhankelijkheid be treft waarvoor baron Aloisi thans werkzaam is, zijn er eenige moeilijkhe den gerezen van Engelsche zijde. En geland heeft immers, zooals men weet besloten geen politieke verplichtingen meer op zich te nemen jegens het vas teland. In de 6e Commissie. De zesde commissie van den Volken bond hield eene belangrijke vergade ring om te beslissen over de al of niet opname van sovjet-Rusland in den Volkenbond. Verschillende sprekers voerden het woord om te doen uitschijnen, dat hun land de sovjets niet horkend hebben en om te drukken op de gevaren die het communisme voor de maatschap pij bieden. Andere sprekers wezen op de be weegredenen die hen aanzetten om tot die opname over te gaan, zulks in het algemeen belang. Zulks was o.m. het geval met M. Barthou, afgevaardigde van Frankrijk. Voerder ook het woord de vertegen woordigers van Portugal, van Zwit serland, van Argentinië, van Neder land. Heer Jasp'ar, Belgisch minister van Buitenlandsche Zaken, sprak volgende rede uit voor de 6de commissie Belgie heeft geen diplomatieke be trekkingen aangeknoopt met de Sov jets. De redenen die deze houding heb ben ingegeven, zijn gebazeerd- op be schouwingen van hoogeren aard, die Zwitserland reeds zoo welsprekend heeft doen gelden op zeer gematigde en ontroerende wijze, waaraan ik hier wcnsch hulde te brengen. Ik zou diezelfde redenen willen uit eenzetten, namens mijn vrij en demo cratisch volk, zoo ik niet vreesde mis bruik te maken van uw tijd en uwe welwillendheid. Maar bij die beschouwingen, die van allereerste belang zijn, komen er nog andere, die bijzonder zijn voor mijn land. Ik heb de eer gehad zelf, als mi nister van Buitenlandsche Zaken der Belgische Rcgeering, op de conferen tie van Genua, ten jare 1922, uiteen te zetten wat een enorme schade zij beloopt vele milliarden goud-frank de Soiwjets aan mijn landgenoofen hebben veroorzaakt door zich tegen alle rechtvaardigheid in, meester te maken der ondernemingen, in Rusland opgebouwd dank aan het stage werk van Belgische ingenieurs» en arbei ders, di<T dit land hebben ingewijd in liet nijverheidsleven, waarop de huidi ge regeering thans zoo fier gaat. Nooit werd ten aanzien van die groo te schade, eenige restitutie gedaan, nooit eenig herstel, zelfs geen woord van spijt gegund nopens de niet te verrechtvaardigen diefstallen, ten na- deele van een klein land door een der grootste rijken der wereld. En toch denkt Belgie er niet aan negatieve stemming uit te brengen. Het zal zich onthouden. Deze houding wordt haar alleen in gegeven door volgende beschouwingen: De intrede van Rusland in den Vol kenbond werd gekenmerkt als zijnde een hulp aan de versteviging en aan een betere organisatie der internatio nale betrekkingen door uitbreiding van den Volkerenbond en dit doel was steeds het onze. :Plie* groote mogendheden, waarmee België zeer hartelijke betrekkingen onderhoudt, hebben het initatiel' geno men van deze politiek en hebben er zicb zeer in het bijzonder voor aan eengesloten. Welke bezwaren "en recht matige grieven België ook in te bren gen heeft, het wil hun pogingen niet tegengaan, waar zij de verantwoorde lijkheid opnemen om den vrede in Eu ropa en de wereld te 'handhaven. De rede van den Belgischen vertegen woordiger werd zeer hartelijk toege juicht. De toetreding goedgekeurd Met. 38 tegen 3 stemmen bij 7 ont- D» Liberaal van Zondag 11. schrijft letrakkalijk d* Scbepancrisis itt onze stad Besluit(Do libsralo partij). Gesion de katholieke partij volhoudt niot te villen medo bosturen mot socialisten an liberalen, en dus geen meerderheid kan gevormd worden, niet in minderheid te besturen Bat is liberale logika. Nooit hebben da katholieken geisgd niet te willen besturen met socialisten au liberalen. De katholieken hebben van in 't begin dor schepencriiis gezegd en her haald, dat bet wenschelijk is dat de 4 partijen, die in den raad vertegen woordigd zijn, deel zouden nemen aan 't bestuur, om reden dat er maat regelen dienen getrolfen. die door de eene of andere partij die in de oppositie zou blijven op politiek gebied geëxploiteerd laat ons bel woord toe zouden worden. Daarenboven, gezien de katholieken den sterksten groep in den gemeen- teraad hebben, vragen ze een katholieken burgemeester* En daar wordt nu bijgevoegd de katholieken zullen niet In 't bestuur treden, zonder een voorafgaandelijk en wol omschreven bestuurepiogramma en met duidelijk aangewezen bezuinigingsmaatregelen. Dat is duidelijk en klaar 1 Een kabinetsraad zal hecten W oens- daig morgen worden gehouden onder .voorzitterschap van M. de Broqueville, eersten minister. Aan de dagorde dezer vergadering staat vooreerst de mededeeling van M. Jaspar, minister van Buitenlandsche Zaken, over den internationalen toe stand, dit in verband met de bevindin gen door den minister opgedaan te Ge nève. De Raad zal ook kennis nemen van het akkoord dat voorloopig een einde heeft gesteld aan het mijnkonflikt. Verder zullen ook verschillende kwes ties worden onderzocht die deel maken ,van de tweede groep besluiten in ver band met het ekonomisöh herstel. 's Anderdaags zullen de ministers die deelmaken van het ekonomisch inter minis terieele-komiteit, op hunne beurt samen komen. M. Ir.gelbleeck zal, in den loop dezer vergadering eene uiteenzetting geven over den begrootingstoestand. Waar schijnlijk zullen de ministers dan de groote lijnen vaststellen van het pro. gramma dat te verwezenlijken is, tot het in evenwicht brengen der begroo- ting van 1935. Het staat vast dat er een verschil is tusschen die beraamde ontvangsten der verschillende administraties en de voor ziene uitgaven dor onderscheidene mi- nisterieele departementen. Men moet echter afwachten dat de maatregelen, diie men nernen gaat, onvoldoende zou den blijken, vooraleer van een begroo- tings tekort te spreken. t Is juist met het oog op die maatre gelen zegt men dat de regeering do vol machten heeft aangevraagd. De ver- eisehte krachtinspanning zal niettemin aanzienlijk wezen en het wordt hoog tijd dat men dezelve aanwende. Er wordt overigens verzekerd dat minister Sap bij zijne oollegas heelt aangedrongen op de noodzakelijkheid te handelen zonder uitstel. Zie vervolg onderaan vorige Ho lom, ln verband met de voorloopige rege ling, getroffen voor het kolenvraagstuk en waardoor, zooals gemeld, de staking van de mijnwerkers kon worden voor komen, is de vraag gerezen wat d-e taks op den koleninvoer opbrengt welke taks toelaten zal de bedrijfsleiders te ver goeden voor de niet-toepa-ssing van de loonsverlaging met 5 t.h. In 1934 zal vermoedelijk een hoeveel heid buitenlandsche steenkolen yan 3.9 millioen ton worden ingevoerd. De taks beloopt jO fr. per ton voor de nijverheidskolen, 15 fr. voor de huis- houdkolen. De opbrengst ervan zal dus ongeveer 45 millioen beloopen. Öp die opbrengst werd reeds een som van 2.100.000 frank op. grond van de vroegere regeling onder de bedcijfs leiders verdeeld, terwijl het Mijnbestuur op wiens postcheckrekening de taks wordt gestort, in 1934 er 12 millioen van afdragen zou aan de Schatkist. Er zou dus ongeveer 30 mjHioen overblijven. Een loonsverlaging met 5 t.h. in de mijnen voi ipaeiytfonrliigl het geheel ongeveer 20 millioen. De som waarover men beschikt zal dus vol staan om de bedrijfsleiders te vergoe den voor het prijsgeven van die veria ging. Zelfs blijft er een overschot van een liep. millioen. Ondanks de wet op. het Handelsregis ter reeds van kracht is .Sinds 1927,; zijn er nog tal handelaars die zich nog, altijd niet lieten inschrijven. Zij kun nen dit nog doen, zonder de boete té moeten betalen, tot 1 October a.s. Na' dien datum betalen ze 125 fr. in plaats, van 25 frank. Welke personen moeten zich laten Inschrijven Alle handelaars, particulieren of; maatschappijen, zoowel van Belgische als van vreemden oorsprong, en zoodra ij in België een instelling, een bijhuis; of gelijk welke agentie bezitten. Door handelaars verstaat men die personen die een bedrijf of beroep ma ken van daden dié door de wet als han delsverrichtingen beschouwd worden. De inschrijving moet gebeuren op de griffie der Handelsrechtbank van dé omschrijving waar de instelling, liet; bijhuis en het agentschap gelegen zijn. Het is dus wel verstaan, dat voor elk bijliuis of agentschap een bijzondere inschrijving noodig is. Is er in de om schrijving geen Handelsrechtbank, dan wende men zich op de griffie van het Vredegerecht. Wat er moet betaald worden Gewoon recht voor inschrijving 1 25: frank; wijzigingen 12 frank. Recht met boete inschrijving 125; frank: wijzigingen 60 frank. Zij die zich niet laten inschrijven# zijn aan veel last en groote moeilijk heden blootgesteld. Men oordeele even? zondér inschrijving op het handelsre gister is iedere actie met een handels-< karakter, in te leiden bij de rechtbank, zoo handels- als burgerlijke rechtbank,, onontvankelijk; met andere woorden# zonder inschrijving kan geen handelaaq gelijk welke klacht indienen die met den. handel betrekking heeft. Wie niet in geschreven is» op het handelsregister, mag geen deelnemen aan de stemming, voor de samenstelling der handelsrecht-* banken. Verder en dat is wel heli voornaamste geen rechter mag over gaan tot bet kortteekenen of viseeren der boeken van hen die niet ingeschre ven zijn, wat dus practisch de moge lijkheid uitsluit met zijn boekhouding^ volgens de wet, in regel te zijn. Polen houdt nog de vrome gewoontej in eere dat de grond, waar een gebouw, it opgetrokken worden, eerst ingeze gend wordt. i Zoo werd Maandag namiddag op dei weTven der. Wereldtentoonstelling té Brussel, het terrein ingezegend', w;aai\ het Paviljoen van Polen zal oprijzen# D.it terrein is gelegen tussch'én do Dik ke Linde en «Oud-België^* Talrijke per sonaliteiten, met M. J-ackowski, gezant van Polen, aan liét hoofd kwamen efl rond 3 uur bijeeft. Nadat de Poolsc-hé roodwitte kleunen aan een mast waren gelieschen die te midden van het terrein was opgericht, ging de E. II. Kudlacik, aalmoezenier der Poolsche kolonie to Brussel, over tot de liturgische gebé den der inzegening. Geen enkele rede voering werd uitgesproken. Het Poolsch paviljoen, waarvan de[ bouw eerlang zal aanvangen zal ongc^ veer 150 vierkante meter beslaan#

De Volksstem | 1934 | | pagina 1