20 DEUGD EN VREUGD. De Regeling in de Mijnen Du vermindering der lasten van Werkloosheid Rusland in den Volkenbond De lang<verwaciite Regen Donderdag 1SEPTEMBERI934 Het verdrag van Versailles blijft een bestendig oorlogsgevaar Geen verhooging van den taks op de naphte De Taalwet in het Lager Onderwijs Koning Albert in de Geschiedenis VOLKSSTEM XXXX JAAHGAN.Gr NUMMER 208 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSÏ Agentschap HAVAS, Adolf. Mailaan 13, Je. Brussel t= Rue de RicReleu, Parijs Rank B.uiding/Kingsway, 20 Rondres W. C. 2, H. Eustaohius ÏZonop5,34Zonaf5,54| V. M. 23 L. K. 30 (FOLKLORE), Meester Lieven in den ouden tijd of beter en verstaanbaarder gezegd Pastoor Fideel Constant Ainand Du- villers van Woubrechtegem, (zo noe men dat dorp ook Oebrscblegem) bad dat maar al te wel begrepen en bij vrreaf en schreef voor zijn volk en voor de menscben van het vlaamsche land wijdvermaarde gelezen alma nakjes betiteld voor 't Maatjes en 't Peetjesland, maar toch ook voor jong en klein gelijk voor oud en groot opgesteld. Hij ala geestige schrijver* deed de deugd beminnen met vreugd eB stichtte vreugd door de deugd. Zoo most het ook. Meester Lieven was de deknaam van dien priestor-dicbter en schrijver en Kanunnik Dokter J. Muyldermans werkend lid der Koninklijke Vlaam sche Academie, almoezenier der be zetting van Mechelen en gewezen op ziener der echolen van 't Aartsbisdom gaf over deze volksschrijver een levenschets in 't licht alsook een overzicht van dezes sahrilten. Een portret, dat ik hem kon bezorgen luistert de uitgaaf op en vertoont ons de sterke, openhortige, minzame en kluchtige geestelijke wiena ziel uit zijne oogen straalt en het herderschap te Woubrechtagem waarnam van 1854 tol 1885. Duvillers was oen eenvoudig pas toor van te lande in Vlaanderen. Zijn leven is een leven van toewijding ge weest ten dienste van ons volk. Be. taamt het dan ook niet, dat dit volk zijne gedachtenis In eere houde. Frans De Potter schreef reeds over den waardigen priester ten jare 1885 in De Vlaamsche Wacht Meester Lieven werd geboren te Avelgem op 1 Oogst 1803. Zjjn vader was daar geneesmeester, doch de man stierf vroegtijdig. De jongen was dan elechta acht jaar oud en moeder ging zich vestigen te Somer- ghem in 't Meetjesland, waarvan zij geboortig was. Toen de knaap zes jaar was goworden liet de vader hem vlaamsche verzen van buiten leeren, en vier jaar nadien gal de kleine reeds fransclie les in eene kostschool aan een honderdtal leerlingen. Wal later werd onze vriend schrijver hij dsn zoon des ontvangers, hij de kin- tieren van den notaris, in een woord bij de bijzonderen van 'I dorp. Moe der was eeue vrouw met verstand be gaafd en zeer deugdzaam en men vertelt dat zij hare zijden kleederen en eenige sieraden van waarde ver kocht om het schoolgeld barer kin deren te betalen. Niet te verwonderen dat ze het ge luk smaakto haar verstandige en deugdzame zoon te zien opklimmen ten euïaar. Duvillers werd priester gewijd te Kamerijk in 1827. De bravo moeder stierf in den Heer in 1830, toen haar zo .ut reeds twee jaar learaarde in de poësis van 't Klein Semiuarie te Sint Nikoiaas. Dan gaf hij uit zijn eerste tooneelstukje Jan Van Wyneghem of de beheerde Student. Op 19 Sept. 1836 wierd Meester Lieven pastoor benoomd te Middelburg. Achttien jaar lang bleef hjj daar onverpoosd werken met woord, voorbeeld, daad, raad en pen. Verkleefd aan zijn volk dichtte hij aldaar De Lofspraak der Polders... en op 14 October 1854 werd hij verplaatst als pastoor naar Woubrechtegam. Aan een vriend priester wenschte hij een zalig nieuwjaar en dichtte Mogt gij honderd jaren leven Mogt gij langer uiv verstand Tot den roem en luister strekken Van het Vlaamsche Vaderland Op een officieele vergadering te Leuven wilde hij aflezen zijn lofdicht Zie onderaan volgonda kolom, De vermindering-, bezorgt sedert lang den minister van arbeid' en sociale voorzorg, veel 'hoofdbrekens; hij heeft overigens reegis waardeerbare resulta ten. bereikt wat betreft het afwenden van zeer talrijke misbruiken. Maar er blijft nog veel te onderne men op dit gebied en de tusschenkomst van M. Van Isacker op de jongste So ciale Week te Leuven, werd fel opgc- mehkt. De minister denkt aan den bevoor rechten toestand die in ons land, ten nadeele van eigen werkkrachten aan vreemdelingen wordt gegund. In ande re landen, zooals in Frankrijk en in Engeland, zijn radicale maatregelen genomen om de concurrentie van vreemde werkkrachten, die in dezen cri sistijd de plaats van werklooze landge- nooten innemen, uit het land le weren. Het is stellig dat op dit terrein eene nuttige tusschenkomst zou kuinnen plaats hebben en men zou, onder meer, de voorwaarden kunnen herzien dat aan de ondernemingshoofden bij het aanwerven van werklieden worde op gelegd. Men stelt verder vast dat het aantal in de fabrieken -gebezigde vrouwen ge voelig heeft toegenomen sedert 1930. Desaangaande gedane onderzoeken brachten beslissend© gegevens aan het liöht. Natuurlijk winne-n de vrouwen een lager loon dan de mannen. Maar 't is ten slotte de Staat die betaalt, aange zien heb dikwijls gebeurt dat het -glo baal inkomen van het werkersgezin in dit geval niet meer het vereischte mi nimum bereikt, zoodat dan to-c.h werk- loozensteun moet worden betaald. Minister Van Isacker bestudeert dit alles met het voornemen de belangen van den staal te vrijwaren, zonder die van de arbeiders le krenken. «Zestien jaar na bel einde van den groot-en oorlog, den oorlog gedurende denwelke men gevochten heeft om ge daan te maken met den oorlog, schrijft burggraaf Snow-deb, in de «Daily Mail», wordt Europa bedreigd door een ander nog verschrikkelijker .gewapend con flict. De Europeesche Staatslieden 'hebben voorzeker nog niets -geleerd uit de les- van den jongsten oorlog. Zij gaan voort om, volgens de methoden der verouder de politiek, naar een kunstmatige vei ligheid. le zoeken door middel van mi litaire bondgenootschappen. Zij trach ten deze politiek te verrechtvaardigen met de vals-che en in discrediet ge brachte reden, Volgens dewelke d;en vre de des le sterker verzekerd zou zijn, naarmate de grootere uitgebreidheid der bewapeningen. De voornaamste oor zaak der Europeesche onveiligheid, de koortsachtige pogingen .die men doet om de militaire machten te versterken en tot het onderteekenen van verdedi gingsverdragen, sc'huilt in h'et Verdrag van Versailles en in de verdragen die het. Oostenrijksch-Hongaarsch Keizer rijk ontwricht hebben. Fn men moet in Europa niet op den vrede rekenen, vóórdat deze verdragen zullen herzien zijn. De oorlog zal maar verschoven woi\lcn tot. den dag, waarop de miskende naties zich sterk genoeg zullen voelen om 1e trachten met ge weld het recht, te ontwringen, dat hun door de andere naties ontzegd wordt.» Het Ministerie van Financiën lieert volgende verklaring bekend gemaakt Beantwoordende aan zekere voorstel len, heeft het Ministerie van Finantiën de kwestie ter studie gelegd, om te we ten of het niet mogelijk zijn zon de huidige taksen welke op de automobie len geheven worden, te vervangen door eene eenige taks op de naphte. Na een aantal organismen te hebben geraadpleegd die de gebruikers der baan aangaan, 'heeft het belanghebbend Ministerie besloten het statu- quo te behouden. Met enkele uitzonderingen werden ongunstige stemmingen uitge bracht voor wat betreft de eenige taks op de naphte. Om heel en gansch de 'huidige taksen te vervangen, welke tegenwoordig wor den geïnd heeft men eene verhoogïng moeten -onder het oog "nemen van 60 tot- 70 centimeter per liter naphte. Een der gelijk vooruitzicht was wel van aard om de partijgangers! van het nieuwe systeem te ontmoedigen. Van een anderen kant zou de eenige taks wel voordeelig zijn voor degenen die slechts weinig gebruik maken van hun auto. Voor de anderen die hun au to zeer veel moeten gebruiken voor hunne bezigheden, zou dit niet het «ge val zijn. Tenslotte is men ook van meening dat deze taks noodlottig zou kunnen zijn voor het toerisme en de vreemde lingen zou kunnen weerhouden nog in zoo groot getal naar België te komen. Aan den vooravond der groote Wereld tentoonstelling van 1935, te Brusisel, zou een der,gelijken maatregel mins tens zeer slecht gekomen zijn. waarvan hieronder uittreksel Mijnheer en, gij verwacht ivelligt een aerdig vers van Pastoor Duvillers. Men zegt u 't Is een vies man en tvaerlijh ik en ben 't niet. Hoe ik dien name kreeg, van wit wacrom, 'k en ken 't niee. Maer 7c onderstel, 't is zoo ik neem de leugen aen, En 7c schrijf een rijmke neer, als had men veel gereten Arridet nobis dulce tnerum, In vino Veritas dicamus ergo verum Sa, broeders wenschen wij den heer Professor David, u Qui parvulos lacte pavit Ling na c spurcitias lavavü. Nog voort hetzelfde ivijs beleid. God geve hem daer bij vree, zegenvreugd, jolijt. En leve, leve 't Vlaemsch en d' Universiteit MARC. 7 Vervolgt De eerste afgevaardigd© van Zwitser land, lieer Motta, beklimt de tribune, en verklaart nogmaals waarom dc Zwit sersclie afvaardiging zich niet kan aansluiten bij de aanneming van de Söwjet Republiek. Heer Mtolla bekent dat de Sow jet Re publiek wel eene mogendheid is die waardig is om töëgeiaten te worden in- den Volkenbond, maar hij wijst er op dat die aanneming algemeen erkend wordt als een gevaarlijk waagstuk. Hij legt dus nogmaals de redenen uit w>aar om Zwitserland zich bij de stemming onthouden zal. Na hem komt heer de Valera, van den Ierschen Vrijstaat, op het spreekge stoelte. De aanneming van de Sowjet Republiek De vergadering van den Volkenbond liceft daarna de toelating van de Sow. jet Republiek in den Bond gestemd met 39 stemmen op de 49 stemmers. De Sowjet. Republiek zal dus over een bestendigen zetel in de zittingen van den Volkenbondsraad beschikken. De afvaardiging komt binnen Het was 19 ure 15 toen de Sowjet- afvaardiging, met heer Maxime Litvi- noff hare intrede in de groote zaal doet. Daverende toejuichingen begroeten dë intrede van het nieuwre lid. Ook de vertegenwoordiger van Ar gentinië, heer Cantillo, heeft de rede- non opgegeven waarom zijn land niet instemmen kon voor de- toelating van de Sovjet Republiek. Vervolgens spraken ooik nog versehil- lige afgevaardigden, en werd er bijzon der op aangedrongen dat de Sowjet. Re publiek zich breed zou to on en in het eerbiedigen der gewetensvrijheid. De h. Maistriau, minister van Open baar Onderwijs, heeft a.a.n de hoofdop zieners van het lager onderwijs een belangrijke aanschrijving gezonden met onderrichtingen nopens de toepas sing van de taalregeling in de lagere scholen. Die onderrichtingen zijn van zoo'n aard dat, indien zij door de schoolhoofden en de genieënteoverhe den eerlijk worden nageleefd, zij heel wat kuinnen bijdragen om gezondere toestanden te doen lieerschen, onder, meer ook in de scholen uit hel. Brussel- sche, waar men nog altijd niet begre pen heeft wat het belang van het Vlaam sche kind en dat van de Belgische ge meenschap eischen van onze onderwijs inrichtingen. De aanschrijving van den minister van Openbaar Onderwijs bestaat, uit Zooals we gemeld hebben is de rege ling slechts tijdelijk: zij zal niet langer dan tot 31 December a.s. in voege zijn. Deze overeenkomst, berust hoofdzake lijk op de verdeeling van de opbrengst der bijzondere laks op den invoer aan de bedrijven. Men zal zich herinneren dat oorspronkelijk, namelijk tot einde Januari van dit jaar, die taks een zelf de bestemming had. De opbrengst er van werd namelijk aan de bedrijven geschonken om hen schadeloos te stel len voor- de kostelooze uitdeeling van kolen aan de arbeiders. De millioencn, die thans in de bijzondere kas zijn en die nu feitelijk voor de Schatkist wa ren bestemd, zullen voor eenzelfde doel worden gebruikt. Daartoe is een mach tiging vanwege de Wetgevende Kamers noodig, doch men twijfelt er niet aan dat Kamer en Senaat deze machtiging zullen verleenen. «Dit is een onmiddellijk le verwezen lijken punt van de overeenkomst. Van bevoegde zijde werd ons echter verzekerd dat tiit voordeel, aan de be drijven verleend, niet kan opwegen te gen de lasten, die het behoud van de huidige loonen met zich brengen. Ef zal. dus verder moeten onderzocht wor den welke middelen kunnen aangewend worden om het koolmijnbedrijf verd%£ te steunen. Hier stelt zich de kwestie van invoer, uitvoer, productie, ver koop, enz. De bazen zullen hierover be raadslagen in verstandhouding met de regeering. Zal het wetsontwerp, door minister Van Cauwelaert in de maand Juni 1.1. bij de Kamer ingediend, niet in toe passing worden gebracht kr,achtons de volmachtwet t? Op deze vraag werd ons geantwoord dat er in verband hiermede verwarring is ontstaan de regeering is krachtens de wet op de speciale machten niet bevoegd om dit ontwerp tot wet te maken. Anderzijds werd ons verzekerd dat er op dit ooigenblik geen kwestie is van een verhooging v,an de speciale taks op den invoer. Deze bedraagt thans 10 frank per ton voor de nijverheidsko len en 15 fr. voor de buiskolen. Het bedrag voor de nijverheidskolen zal stellig niet worden verhoogd'.Misschien zal later de taks op de huishoudkolen. met 5 frank worden opgedreven. De koolmijnbazen schijnen hierop aan le dringen. In zekere kringen is men van oor deel dat indien de redding van het koolmijnbedrijf te dien prijze kan ge schieden, ze wel kan worden aange nomen zonder dat te groote offers van de verbruikers worden gevraagd.Maar dat is voor later. De buitenlandsche mijnwerkera De voorloopige overeenkomst, waar bij de staking in het mijnbedrijf werd voorkomen, voorziet onderhandelin- en over een nieuwe loonovereenkomst. Waarschijnlijk zal dan meteen het vraagstuk van do vreemdelingen onder Luidens sommigen zou het vraagstuk van de werkloosheid onder mijnarbei ders groolendeels opgelost zijn door een afdanking van de buitenlandsche arbeidskrachten. Ook in het ministerie- van Arbeid en Sociale Voorzorg blijkt men zijn aan dacht a.an dit vraagstuk te wijden, dat weliswaar veel ingewikkelder is dan o.p het eerste zióht schijnt. Bedenk al leen maar dat een vrij groot aantal van die buitenlandsche arbeiders met Belgische vrouwen gehuwd zijn en dat het dus niet opgaat ze zoo maar, van vandaag op morgen, broodeloos ta stellen of naar hun land te doen. te- rugkeeren. Bedenk eveneens dat een dergelijke maatregel afbreuk zou doen aan onze traditie van gastvri/jheid en dat onze arbeiders in het buitenland blootgesteld zouden worden aan weer- wraakmaatreigelen. Dank aan de Regeering voor haar tusschenkomst «Het Bestuur van het Algemeen Christelijk Vakverbond, vergaderd' t© Brussel op 18 September 1934, na ver slag gehoond te hebben over de on derhandelingen die geleid hebben tot de oplossing van het loongeschil der mijnwerkers en tot het voorkomen dier staking, dankt de Regeering voor hare tus schenkomst dankt eveneens d.e openbare mee ning en de pers die, door hunne werk- dadige svmpalhie voor de mijnwerkers bijgedragen hebben tot de oplossing van het conflikt drukt de ho«op uit dat de Regeering voor 1 Januari a.s. een plan van her stel der kolënnijverheid zal kunnen verwezenlijken, herstel dat trouwens noodzakelijk is voor het land, voor do nijverheid en voor de mijnwerkers doet opnieuw beroep op de weTlc- evers der mijnnijverheid om de Re geering behulpzaam te zijn bij het zoeken naar de beste oplossingen verwacht nu ten spoedigste eene loonovereenkomst die aan de mijnwer kers de noodzakelijke inkomsten be- zorge en er toe bijdragen zal de loon- geschillen in de kolennijverheid" te voorkomen wenscht de Centrale der Vrije Mijnwerkers .geluk voor hare houding; neemt met voldoening akte van het besluit der Regeering dë vakorganisa ties te raadplegen in economische vraagstukken herinnert eraan dat d© ohristelijke vakbeweging, nu evenals in het verleden, bereid is hare mede werking te verleenen bij 'het bestudoe- ren, het opmaken en de uitvoering van maatregelen tot het economisch her stel van het land en der nijverheden. doet beroep op de «cihristene .arbei ders en op hen die de waarheid zoeken om de rangen der ohrislene vakbewe ging te komen versterken, en broe derlijk hand in hand, samen te werken voor de verwezenlijking van het chris- de mijnwerkers worden besproken. lelijk syndikaal programma van ver-. Deze worden op een 20.000 geschat. Istandhouding, vrede en voorspoed.» Onder voorzitterschap van graaf Carton de Wiart heelt pater Yves de la Brière, professor aan het katholiek in stituut te Parijs, te Gënève een konfe- rentie gehouden over het volgende on derwerp: «Behoudt de Volkenbond zijn bestaansrecht Wat Koning Albert van Belgie hierop antwoordde. Spreker zette uiteen hoe Koning Al- bert niet alleen de verdediger, van Bel gie ^as in onvergetelijke uren van de geschiedenis, doch de meest, vooruit ziende van de vorsten en staatshoofden van dezen tijd geweest is door te be grijpen, dat in de huidige wereld een vaste organisatie van alle landen nood zakelijk was voor het behoud' van den vrede en voor de ekonomisicbe samen werking;. Zijn rol in dit opzicht bleek duide lijk bij de bekrachtiging van hot alge meen arbitrageverdrag door België in 1928 en vervolgens bij het sluiten van het verdrag van Ouchy op 18 Juni 1932 drie deelcn. Het eerste heeft betrekking De brief van den Koning aan den toen- op liet Brusselsehe en de taalgrens' als- maligen eerste-mïnister Renkin, in ver. mede op de wijze, waarop de kinderen er ingedeeld dienon in Vlaamsche en Waalsche afdeelingen; het tweede slaat op de «transmutatie» in dë eentalige streek; het derde behandelt het vraag stuk van de tweede taal in het Brussel sehe en aan de taalgrens* band met dit verdrag, evenals de toe spraak tot president Doumergue te Br.ussel op 10 Oktober 1929, zijn een gedenkwaardig getuigenis voor den waren geesi van den Volkenbond, van liet samengaan van vaderlandsliefde met het gevoel y.an universaliteit. Na verscheidene iweken van warmte en droogte is Dinsdagavond1, omstreeks 4 uur, de eerste regen «gevallen. Dez© weersverandering komt overeen met~cl© voorspelling van het weerkundig insti tuut. Zooals onze lezers het in het «Weer bericht» kunnen nagaan verwijdert do anticvkloon, die ons gedurende de laat ste dagen, een zomersche temperatuut; heeft gebracht, zich in de richting van Rusland en werd vervangen door een cyklonale storing die zich tegen den avond dus reeds heeft laten gelden. De voorspelling van het weerlaundig instituut maakt verder gewag van een geleidelijke daling van de temperatuur. Een te grout betrouwen mag men in deze voorspellingen niet hebben,daar ze slechts geldig zijn voot een tijdstip van 8 uur. De zomer is zeer droog geweest, la hot instituut te Ukkel heeft men .van 1 December 1933 tot 31 Augustus 1934 slechts 414 mm. water opgevangen, terwijl de normale regenval 592 mm, bedraagt. In 1921 bedroeg de regenval, voor heb gansclie jaar, slechts 412 mm., terwijl! het voorziene gemiddelte 800 mm. was. Sedert een eeuw had zich dergelijke droogte niet meer. voorgedaan.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1