I 21 Nog de Schepencrisis In den Volkenbond 08 Begrooting van Nederland De Belgische Luchtvaarders te Warschau Vrijdag SEPTEMBER 1934 Staatsminister Segers Eseraamt bet tekort op één miliiard WERKLOOZEN FONDSEN KABINETSRAAD De Koning te Ramen Op de zeven raadsleden, die d© socialisten in den raad tellen zullen er dus vier schepenen zijn en een burgemeester. VOLESSn XXXX JAAHGANö SUMWEK 2Q9 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSX Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaaa 43, „te. Brussel tr= Hue de Ricb.eleu, Eajdjg Bank Buiding/Kingsway, 20 Bondres W. C. 2* H. Matheus Zonop5,35Zonaf5,52 V. M. 23 L. K. 30 Hoogdringends maatregelen yereischt Bezuinigingen De beer staatsminister Segers, beeft eens studie lateu verschijnen over de volmachtpolitiek van de re- geering. Daarin lezen wij Hot borstelwerk van da volmacht- rogeering is veelzijdig. Het beoogt tegelijk do begrootingspolitiek, de krodieipolitiek en de ekonomiscba politiek. l)e begrootingspolitiek beheerscht de andere. Immers, als de Schatkist ledig is dan loopt men gevaar de winketten van den staat te moeten sluiten. Dat is dan de faljiet van de openbare machten, en deze faljiet moet ook den ondergang van de par- tikulieren voor gevolg hebben. Wanneer de begrooting niet in evenwicht is, moet men zijn toevlucht nemen tot de leoningea en de belas tingen. Men verhoogt de schuld, en men bozwaart do budjetten der latere dienstjaren. Men verplettert handel en nijverheid. Men verarmt den las- tenbetaler. Men ruïneert den rente nier. Voor eonige maanden, wanneer M.Jasparnog minister van Financiën was, hield bij in het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Krin gen eene uiteenzetting van den be- grootingstoestand. Men kon er uit opmaken dat de begrooting voor 1934 iu evenwicht sloot en dat de thesau rie in orde was. Wij hebben dit le vendig toegejuicht. n Het schijnt dat wij nu een toon tje lager moeten zingen. De belastingen hebben de ver hoopte inkomsten niet opgeleverd. Een deliciet schyut zeker. Men be weert dat bet voor het loopend bud- jet meer dan een milliard zal bodra gen. Ilij die verwachtte dat de in voorbereiding zijnde bezuinigingen toelaten de belastingen te ver-| minderen, zal groen lachen. Noch tans levert de rentcpolitiok goede uit-1 slagen op. Misschien zal men binnen; kort tot eene conversie kunnen over-; gaan. Da begrooting zou aldus met meer dan een milliard verlicht worden. De lastenbetaler zou dan weer glimlachen. Hieruit moeten wij onthouden dat in zake begrooting nog niet alles gedaan is. Massieve bezuinigingen dringen zich cp. De staat moet zijne uitgaven verminderen... Daar is nog eon groots slap te doen. Het lot van bet budjet voor 1935 hangt er van af. Het is slechts te dien prijze dat de belastingen, welke te zwaar drukken op de nationale oconomie, «kunnen verminderd worden. Wat gezegd van bet door M. So gers vooropgestelde deficietcijfer van een miliard In andere midduns be weert men dat dit deliciet 11/2 mil liard zou bedragen, In de ministerieele middens erkent men dat er een deliciet zal zijn, doch dat er onmogelijk het bedrag kan van geschat worden, om de goede reden dat er nog goene vergelijkingen tus- scbsn inkomsten en uitgaven kan worden gemaakt. Alleszins zal bet noodig lijn zeer strenge maatregelen te treffen. Het is ook juist daarom dat de regeering volmacht heeft gevraagd. Bovendien wordt het volstrekt noodig met spoed te bandelen, daar er geen tijd meer te verliezen is om bet evenwicht dor beg rooting op stevige gronden te vss- tigen. Dit evenwicht moet verwezen lijkt worden door-de strengste bezui nigingen op de openbare uitgavee, want anders is bet onmogelijk de be lastingen te verminderen. En deza vermindering is voor handel en nij verheid nog noodiger dan de krediet- uitbreiding. Da aanstaande volmachtbeslniten zullen dus moeten slaan op de bezui nigingen. Deze zullen het deficiet moeten dekkc.o en zullen dan nog een boni moeten laten, in verbonding van betwolk de belastingen zullen kun nen verminderd worden. Hunne vervanging door diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid De MoniteuT bevat liet volgend ko ninklijk besluit Gelet op bet koninklijk besluit dd. 31 Mei 1933, betreffende de tusschen komst van de openbare machten, de controle en de strafbepalingen inzake werkloosheid Gelet op de bepaling van de tweede alinea van artikel 31 van dit besluit, luidend als volgt De door de werkloosheid veroor zaakte uitgaven worden door de aan gesloten gemeenten gedragen, zonder dat er wordt te kort gedaan aan de beschikking van artikel 31 van liet koninklijk besluit dd. 31 Mei 1933 houdende wijziging van het regiem der werkloozenfondsen en van de commissies van reclamaties' Overwegende dat dit besluit, de werkloozenfondsen door diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid vervangt en deze onder het recht streeks gezag van den Staat stelt Gelet op de wet van 31 Juli 1934, waarbij aan den Koning bepaalde machten worden toegekend met het oog op het economisch en financieel herstel en de vermindering van de openbare lasten Op de voordracht van onzen minis terraad. Wij hebben besloten en Wij besluiten Artikel 1. De le alinea van ar- van 31 Mei 1933, betreffende de tes tikel 31 van bet. koninklijk besluit scbenkomst van de openbare machten, •Je controle en de strafbepalingen in zake werkloosheid wordt gewijzigd als volgt ÏP,o werkingskosten van de com missies van reclamaties, van de kan tonnale controlecommissies, van d'e provinciale commissies van beroep en van het Nationaal Crisisfonds, vallen ten laste van den Staat.», De 2e alinea van bovenvermeld arti kel wordt afgeschaft. Art. 2. De volgende bepalingen worden in hetzelfde besluit van 31 Mei 1933 ingelascht Art. 3 Ibis. Elke gemeente komt lu-sschen in de werkingskosten van de diensten voor arbeidsbemidde ling en werkloosheid voor een bedrag gelijk aan het aandeel door haar ge dragen in 1934 in de werkingskosten van het werkloozenfonds waarbij zij aangesloten was. Voor wat betreft de werkloozen fondsen, die voor het einde van het jaar 1934 afgeschaft worden, zullen de werkingskosten waarvan sprake in de bepaling van de voorgaande 'alinea', berekend worden oip het dubbel van de ze die gedurende het eerste halfjaar van bedoeld jaar gedaan werden. Indien gedurende de jaren volgen de op dit tijdens hetwelk het laatste werkloozenfonds zal opgehouden 'heb ben te bestaan, bet bedrag der wer kingskosten van al de diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid van het koninkrijk, lager voorkomt dan het bedrag der werkingskosten waar toe al de werkloozenfondsen in 193 4 aanleiding hebben gegeven, in eventu eel geval, geschat, zooals luidt in voorkomende alinea, z'al de globale last te verdeden tusschen de gemeenten, de betaling uit dien hoofde door iedere gemeente te doen en de tusischenkomst van den Staat, in evenredigheid wor den verminderd. Het innen der sommen door de gemeenten uit hoofde van dit artikel te betalen, zal door het, bestuur der Schatkist gedaan worden onder de voorwaarde voorzien bij artikel G.» Art. 3. Dit besluit zal van kracht worden naarmate de verscheidene ge meenten zullen ophouden deel uit te maken van een werkloozenfonds, om opgenomen te worden in het gebied van een dienst van arbeidsbemiddeling en werkloosheid. In ons blad van gisteren meldden wij dat de ministers Wo-ensdag in raad ver gaderd waren, en gaven we tevens een kort verslag over de besprekingen, waarover we thans breedvoerig kun nen uiitwijden. Door den h. Jaspar, minister van Builenlandsche Zaken, werd een uit voerige uiteenzetting gegeven over den internationalen toestand in verband met de besprekingen die hij te Parijs eerst en vervolgens te Genève heeft ge voerd. Deze besprekingen waren voor namelijk van economischen aard met het. doel de handelsbetrekkingen onder bepaalde landen uit te breiden. Het Kolenvraagstuk P.oor minister Van Cauwelaert werd verslag uitgebracht over de besprekin gen met de mijneigenaars, die, naar men weet, geleid hebben tot een voor- loopige regeling op grond' waarvan de toepassing van een loonsverlaging met ■5 t.h. werd prijsgegeven en meteen de dreigende mijnwerkersstaking voorko men. Die regeling geldt echter slechts bot het einde van het jaar. De minister van Ekonomische Zaken heeft den Raad medegedeeld dat hij reeds de volgende week nieuwe onderhandelingen met de mijneigenaars zal aanknoopen met het oog op een grondiger oplossing van het kolenvraagstuk. Een gunstigen uitslag hoopt bij vrij spoedig te zullen berei ken, zoodat liij denkt bij de herope ning van d'en parlementairen zitlings- tijd de zaak aanhangig te kunnen ma ken bij de Kamer en de kwestie van de baan te kunnen krijgen nog vóór het einde van bet jaar. De reorganisatie der Werkloozenfondsen Door den h. Van Isacker, minister' van Arbeid en So-ciale Voorzorg werd d'e Raad attent gemaakt op de noodza kelijkheid de reorganisatie der wenk- loozenfondsien, die bij zelf bijzonder bestudeerd heeft, spoedig in te voeren. Daartoe moeten hem echter de noodige middelen worden ter hand gesteld een bijkomend krediet,de noodige lolalcen en materiaal en he! personeel dat onont beerlijk is omjr;) bestaanden toestand ie reguïariseeren. pit alles zal natuurlijk kredieten vereischen, die evenwel spoedig terug gevonden zullen worden door de bezui nigingen, welke men van de toepasising van de hervorming verwacht. Nieuwe Besluiten Een eerste gedachtenwisseling had plaats over de tweede reeks maatrege len, die de regeering bij besluitwetten zal uitvaardigen met het oog op liet economisch en financieel herstel van het land. Elf voorontwerpen, opgesteld door het departement van financiën en justitie werden bij den Raad ingediend. Deze voorontwerpen betreffen de be scherming van den handel en van het sipaargeld, het regime der handels- en fondsenbeurzen, bet beroep van wi-S'- selagent, enz., waarschijnlijk ook het regime der huishuren. Het beperkt komiteit van den minis terraad vergaderde reeds Donderda.j morgen om deze -ontwerpen te onder zoeken. Er had op die vergadering ook een gedachtenwisseling plaats in verband met-de begrooting. De Minister van Financiën beeft nog een dringend beroep gedaan op de in krimping der begrootingen en ook op de kredieten van openbaar o-ndierwijs, landsverdediging, enz. acht hij bezui- ning mogelijk. Ten slotte werden een reeks zaken van bestuurlijken aard afgehandeld. We vernemen ook dat minister Van Cauwelaert over een paar weken bij den raad ontwerpen zal indienen betreffen de het ambachtscrediet, het delcredere en andore economische aangelegenhe den. ;D,e Koning brengt Vrijdag een be zoek aan Namen om een vaandel uit te reiken aan het regiment vestingartil lerie, opgericht bij Koninklijk besluit van 15 Februari 1932. De plechtigheid zal plaats hebben op de place d'Arm.es,, om 10 uur. De Koning zal verwelkomd worden door minister Devoze en luitenant-ge neraal Verhavert, bevelhebbers van de provinciën Namen en Luxemburg. Dë troepen van de plaats, onder bevel van kolonel Van Troeven, zullen de eer be wijzen. Na de plechtigheid zal hel. regiment vestingartillerie zich met zijn vaandel naar Marchc-les-Dame-s begeven en vervolgens naar de militaire begraaf plaats te Marchoyclctte. 't 'n Is er nog niet meê gedaan. Op de Molendries was er roering en beweging. De groote raad was samengeroepen. Er moest beslist worden over 't lot onzer goede stede Aalst. He laas 't Was Dinsdag avond dat de partijraad der socialisten een verga dering bad belegd, in verband met bet ontslag van M. Cornelis, ex- schepenen van onderwijs. 't Begint hier in Aalst te wemelen van ex-burgemeester en dito schepenen, dat 't een plezier wordt om ze na te tellen. Ze kunnen reeds voor d'aar'digiheid 'ne club vormen. M. Philips, ex-sohepen, was voorzitter van de partij vergadering. Besluit der vergadering M. Niohels, burgemeester en Cesar Haelterman, schepen van Openbare Werken, blijven op hunnen post, natuurlijk dat was toch elk te verwachten En de andere openstaande sahepenzetels Wel, die zullen aangevuld worden met raadsleden dier socialistische partij't Is slim gevonden. Br is inderdaad maar één Aalst! Mogen we onzen zegsman gelooven, dan wordt raadslid Deprez schepen van onderwijs 1- en kameraad Rimbaut sdhepen van finan ciën terwijl Guns of Lauwervs het schepenambt van burgerlijken stand zouden waarnemen z'Hebben lt verre gebracht 1 Nu gaan we ne gang Nachtwandelaars vertellen ons, dat Dirk Martens hij 't vernemen van dat nieuws op zijn pieterstoel stond te beven van verontwaardi ging en een zucht liet, z°o geweldig dat de Grauwe Steen op zij n grondvesten daverde 1 Er is maar één Aalst In zijn rede richtte De Valera, als enthousiast voorstander van den Vol kenbond. en als vertegenwoordiger van een landl, dat geenerlei geschil met sov jet-Rusland heeft tot de sovjet-regee- ring het dringende verzoek, om bij de ze gelegenheid uit eiigen vrijen wil de verklaring af te leggen, dat voortaan alle 'burgers van Rusland, onderdanen van vreemdie -staten of Russen zelf, vrij heid van geweten en Vrijheid van gods dienstoefening zullen hebben. Aan deze uitnoodiging heeft Litwinoff helaas geenerlei gev-olg gegeven. In de 5de Commissie Een uiteenzetting van graaf Carton de Wiart Graaf Carton de Wiart heeft een uit eenzetting gegeven over de werkzaam heden van de 5de commissie van de Kinder- en Jeugdbescherming sedert baar bestaan, dus over een tijdsver loop van tien jaa.r Een der groote vendiensten is ge weest, het op de hoogte brengen van zekere landen van den vooruitgang en de nieuwste methoden tot bescherming der jeugd, deze, voor den vooruitgang en de beschaving zoo noodzakelijke taak. Zoo werden door de werking de leef tijdsgrenzen voor het huwelijk opge voerd in sommige landen en gezondere opvattingen werden verspreid over de positie van het onwettige kind op het gebied van rechtspraak en maatschap pelijke verzekering. In de laatste zitting heeft de com missie zich vooral beziggehouden met het. vraagstuk van die werkloosheid en den deprimeerenden invloed er van op volwassenen zoowel als op kinderen, daar de kinderen in een zeer bijzondere omgeving opgroeien, die zeer neer slachtig werkt op de zich ontwikkelde mensolien. Sterk is ook het gevaar dat het vaderlijk gezag er door wordt on dermijnd. Graaf Carton de Wiart heeft er voor al op aangedrongen, dat bij de werk- loozensteun rekening zal vvord-en ge houden met de familieomstandigheden. Toen de commissie in 1924 ingesteld, werd onder voorzitterschap van den Belgischen afgevaardigde de Brouekè re, werd aan deze commissie alle werk zaamheid toevertrouwd ter bescherminj van de jeugd op liet gebied van recht spraak, hygiene, opvoeding en moraal. Wij zijn, zoo vervolgt de spreker, allen verantwoordelijk voor de generatie die rond ons aan bet opgroeien is en die naar gelang ons werk, een kastijding voor ons of een belooning zal zijn. Zie vervolg onderaan volgende kolont Een tekort van 92.992.000 gulden pr. Oud, minister van geldwezen heeft de begrooting voor 1935 bij de Tweede Kamer ingediend. Het tekort wordt op 92.992.000 gul den geraamd, inbegrepen 12 millioen voor de uitgaven in verband met de vloot van Nederlandsch Indië. Verscheidene maatregelen worden voorgesteld met het doel dlit tekort te, verminderen, onder andere de verlaging van de pensioenen, bezuinigingen op. het openbaar onderwijs en de lands verdediging: dank zij deze maatrege len wordt het tekort tot 762,758 gulden herleid:. Het ministerie zal insgelijks pogen, de kosten van het leven te verminde ren. M. Ernest Demuyter, bestuurder van den luchtballon «Belgica» die deel neemt aan den Gordion-Bennett-wed- strijd te Warschow op Zondag 23 Sep-+ lember a.s., is Woensdag middag, om 12u.50 uit de Noordsfcatie te Brussel vertrokken, vergezeld van den lucht vaarder Leon Gheule, dlie zijne voor bereidselen mede-maakte. De ballon ving reeds Zaterdag pei* seliip de reis naar Polen aan, ondier be waking van M. Leon Coeckelberg, die Demuyter als: helper tijdens den wed strijd zal vergezellen. M. Demuyter werd bij zijn vertrek' toegejuicht -door leden van den «Cercie Belgica», die hem hun luchtballon ter, leen gaf en de onkosten gedeeltelijk ojy zich nam. M.M. Quersin en Van Schille, lucht vaarders van den tweeden Belgischen ballon, die deelneemt aan den Gordon- Bennett-wodstrijid:, zijn Woensdag mor- gend per vliegtuig vertrokken. De tweede zitting In de tweede zitting van den Volken bond heeft lieer Van Langenhove, de vertegenwoordiger van België, het woor<| genomen om de mecning van ons land te laten h-ooren betreffende den econo mischen toestand. Hij maakte de in stemming van België bekend met de Fransclie voorstellen betreffende do studies over de accoorden voor com pensatie. Sedert jaren hééft België zicht uitgesproken ten voordeele eener en tente tusschen de landen die den goud slandaard zijn getrouw gebleven.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1