22 De Teutoons elliiig 1935 In Bedevaart naar 0, L Vr. van Nazareth Een vernietiyend ooideel ever Rusiands toetreding fo; Genèvs Een Socialistische opstand verijdeld in Spanje Voor 's Lanos Financieel en Ekonomiscb Herstel De Dokters en de 6enees!tundige Specialiteiten Zaterdag SEPTEM934 Dr Van der Schueren van Qeeraardsbergen ten grave gedragen In afwachting der blijde gebeurtenis te Napels In den Volkenbond 2CXXX JAARGANG NUMMER 210 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten bet Arrond. AALST, g Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaaa 43, ie grussel Jlue de Richeleu, Parijs, t— iBank Buiding/Kingsway, 20 Uondres W. C. 2- H. Mauritius Zonop5.37Zonaf5,50 V. M. 23 L. K. 30 (FOLKLORE) Vroagor zoo bekend, befaamd en bezocht als Halle, thans, na de Fran- Bche omwenteling, vervaiien, sedert 1904 door Pastoor Ernest Présiaux, uit Lede, toenmalige herder dier volk rijke parochie heringericht, keet de bedevaart van O. L. Vrouw te Naza reth, sederidieu weer groei en bloei. Over dertig jaar hadden wij liet ^eluk als inboorling van dit Maria- oordj de herin richten d» plechtigheden bij te wonen, en zelfs een voorname rol, dank onzen Er». Vriend, Pas toor Présiaux, in de viering te speler. Devljftien kapellekens werden her bouwd opgesmukt, getooid. Een nieuw passendliedjewerd aangeleerd. Wie de muziek componeerde, kan ik niet zeggen, doch de woorden mooten wel door den Nazarethschen parochie- pape, ten tijde van Maria's Onbevlokt Ontvangenis' Jubeljaar gedicht ge weest zijn. Die man was de eerste de gereedste niet, hoor I Lede mag er nog eere van halen. Eene kanstschilderij vervaardigde de t iet al te bekende, doch door en door christens kunstenaar, Baron Ernest Kervye de Volkaerabeke, vroeger luitenant der Pauaelijko Zouaven te Rome en gewezen burge meester van Nazareth- Het stelt voor de ouderwetsclie go- tkieke kerk met de dorpplaats er rond eenig in haren aard, en nergens bewonderen, alsook bet mirakuieus beeld der Madona, omringd van bede vaarders en krankeu on vereerders, gelijk bet afgebeeld staat op het papieren vaantje ten tijde van Keizerin Maria Theresia, toen de pelgrimagis in haren schoousten bloei verkeerde. De ommegang, waarin vroeger Gentscbe fluitspelers en trommelaars in speelden en zangers van de besla gehalfe bun stemmen lieten hooren, alhoewel niet vervallen (zoover kwam bet nooit) werd insgelijks opgeknapt en met meer plechtigheid uitgerust en door meer volk bijgewoond, zoowel vreemdelinge:! als Nazareërs. Sedert dien komen op gestelde degen de palende en zelfs zekere niet aangren zende parochies ter bedevaart. De pastoors zingen eene plechtige Mis. De Deken van Nazareth houdt een sermoen, of dat gebeurt ook wel door oen of ander Pater. Gezamenlijk trekt men den langen ommegang, een uur gaans, op zekeren afstand op, van en rond bet Heiligdom. In 1904 deed men dien bedevaart tocht zoo plechtig mogelijk mot meer dan 10.000 geloovigen onder do ge leide van de geestelijkheid vau 't Kan ton Nazareth, Deinzeen omliggende. 't Was een zegepraal voor O. L. Vrouwke en de bedevaart was her steld. De Godadienstige Week van Vlaanderen beschreef later den om megang, den toeloop entwee wonde re genezingen alsdan voorgevallen. Een der genezinen leeft nog en zal u vertellen dat ze nietsken hoorde in bet begin van den bedetocht en binst de processie met bet mirakuieus boeld, die ze ook meeging, onverwachts en plotseling alles boorde wat roerde, bad, zong en gong enz. A propo van dien ommegang we weten genoeg dat zijn ofticleele uit gang den 8 Septembor is en blijft er, dat de processie met 't H, Sacrament plaata beeft den Zondag onder de Octaaf van O. L. Vrouw geboorte.Nu die ommegang geschiedt plechtig met kruis en vanen voorop, mat de hon derden en honderden schoolkinderen, met de talrijke congreganisten die 't wonderbeeld omringen en dragen, met de mannen, een vier, vijfhonderd leden, van den H, Ilartehond. en van de Xaveriusgenootschap met de kerk- en gemeenteraden, burgemees ter en schepenen aan 't hoofd, met de zangers en zangsters een honderdtal Zie vervolg onderaan volgende kolonf Donderdag voormiddag werd h. Arlh. Van der Schueren, den geleerden dok ter en gdooten weldoener der armen en noodlijdenden, onder een ontzaglijken volkstoelioop ten grave gedragen. Onder de aanwezigen herkennen we Hoogeerwaarde Heer Van Cwmbrugghe, Groot-Vicaris, -de lie enen Senator Moyersoen, volksvertegenwoordiger Van Ilecke en Van Schuylenberghe, Bo.uc- kaert, arrondissementskommissaris, De Vis, Flamant, Beert s, de geestelijkheid der -stad en de vertegenwoordigers van al de werkliedenorganisaties van Gee- raard.sber.gen. De hoofdkerk was veel te klein om de massa aanwezigen te bevatten. Op het kerkhof werden lijkreden uit gesproken door h. adv. van, Trimpont, h. Alb. Carlier en h. Ribbens. De Heer geve hem de eeuwige Rust De Fransche adfeeling op de wereld tentoonstelling zal belangrijk zijn. Zij wordt voortgezeten dioor den h. Baudet, ge-vvezen voorzitter van de kamer van koophandel te Parijs. Te Parijs wordt thans het program ma van deelneming ten uitvoer ge bracht. Men is reeds zeker van de me dewerking van velen. Naar men ver neemt zal de eerste steenlegging van het Fransche paviljoen plaats hebben einde October, bij een bezoek van den h. C'haumet, kommi-ssaris-generaal van die Fransche afdeeling. Men weet ook dat de Fransche kolo niën eveneens zullen deelnemen. Zij zullen een plaats innemen in het meest beboschte gedeelte van het tentoonstel lingsterrein. Duitschtands herbewapening De «Piaily Express» klaagt weer eens de herbewapening aan van DuiLschland, vooral in de lucht. Het Reich zou, met miskenning van het Verdrag van Ver sailles, reeds over een luchtvloot be schikken waarvan de toestellen strijd vaardiger zijn dan die van de Engelsche Royal Air Force. Duitsc.hland zou reeds over 50 esca- driljes beschikken, samengesteld uit toestellen van de laatste verbeteringen voorzien, van een minimum snelheid van 250 kilometer en een actiestraal van 1000 kilometer. In Zwitserland' worden twee bom bardementsvliegtuigen van het laatste model vervaardigd, dat generaal Goe- ring, minister van Luchtwezen, heeft helpen ontwerpen. door kostsr artist Almiar Latte, g* kend muziekkomponeerder en hoofd muzikant aan den kop bjj het bestie ren der uitvoeringen met de vreem de bedevaarders gemengeld met de talrijke opkomst van 't Nazarethsche volk zelf. Ne stoet van zeker meer dau 2000-Marlavoraerders. Dia ommegang wordt ookonderno men door enkelingen gausch alleen of door kleinere of meerdere groepen Het Nagaretsche volk is daarmede vergroeit, 't li bun ommegangen wie de ommegang niet gaat is geen echte bewoner van 't dorp of van daarrond. Zoo ziet men 's morgens vroeg van ten vier ure reeds menscbon op gang en hoort men ze luide bidden. Des avonds laat en zelfs 's nachts komt men van die bedevarende lieden op den ommegang legen. Zeker meost binst de vijftien dagen te beginnen met Maria's geboortefoeet, doch ook alle dagon van den zomer en ook binst den winter het jaar door. En die Mariadevotie bleef bestaan toen de vreemde bedevaarders van na de Fransche revolutie tot In 1904 niet moer kwamen en de schoone beduvaart hadden vergeten. Te Nazareth vindt ge geen huis of 't beeldje van O. L. Vrouw van Na zareth prijkt er op de eereplaats, nevens het Kruisbeeld. Ik zag liet ook vereerd in menige woning van de parochies daarrond.. en zoo nog eens wordt bew aarheid dat Maria heerscht in Vlaanderen, als Koningin, meer dan elders. Laat ons liaar getrouw blijven, dan blijven we ook gehecht aan baar Gpddalijk Kind, MARC, HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Binnen enkele dagen zullen wij door de Bank een kwijtschrift laten aanbie- den voer de hernieuwing der driemaan- delijksche abonnementen die op 30 Sep tember a.s. eindigen. WELKOM, VERNIETIGER VAN DE CHRISTELIJKE BESCHAVING In d'e «Maasbode» lezen wij het vol gende stuk over de toetreding van. Rus land tot de Volkenbond. Het stuk is scherp van toon en woord, maar zegt de dingen zooals ze, zijn «De Volkenbond heeft Rusland, bin nengehaald. Geen Rusland-, zooals het theoretisch kan beschouwd worden, vat baar voor betere opvatting en hande lingen; maar het Rusland van het he den, zooals1 het concreet is, propagan distisch atheïst; elke gelegenheid met gretige handen aangrijpend om propa ganda voor de proletarische wereldre volutie' te maken; destructief voo-r de bestaande orde; vernietigend voor al les, wat aan Christelijke overtuiging en beginselen nog in de wereld bestaat. En aan een dergelijke macht wordt in permanentie een professorale zetel te Genève aangeboden, met de volle gele genheid' om voor het forum der geheele wereld zijn ideeën te verkondigen; met de mooiste kans om, zoover de oimstan- digheden van het loogenblik het telkens zullen veroorloven, ze in de practijk te verwezenlijken. In de politieke commissie heeft de Zvvitsersche 'gedelegeerde, bondsraad Motta en do Nederlandsche gedele geerde, de minister van buitenl. zaken De GraefT heeft er zich onvoorwaarde lijk .bij aangesloten een vernietigend requisitoir tegen sovjet-Rusland ge houden. Hij heeft een opsomming ge geven van de ongestrafte misdaden., welke tegen Zwitserland gepleegd zijn; de onvereenigbaarheid van de princi pieele Volkenhonds- en Russische op vallingen onweerlegbaar aangetoond, verklaard dat het eenig doel van het sovjetistisch communisme is de we rel-d'revolutie zoo snel mogelijk te vol tooien; den mogendheden, die voor sov jet-Rusland in de bre£ zijn gespron gen, het bijtend verwijt in het gelaat geslingerd, dat zij den be-estachtigsten onderdrukker der minderheden, den weerzinwekkenden godsdïenstvervolger, «zooals er in de wereldgeschiedenis nog geen is geweest», toelaten zonder eeni gen waarborg te durven vragen. Tegenover de geweldige beschuldi ging van Motta, welke zoo duidelijk de instemming van een overgroote meer derheid had, had de Fransche minister van buitenl and sclie zaken, Barthou, d'e groote promotor van deze slechte cau sa, zwaar en tegelijkertijd zeer licht werk. Licht omdat de uitslag bij voor baat vaststond, maar ook z-waar, wijl hij tegen geen enkel «j accuse», ook maar één bevredigende verontschuldi ging kon stellen. Zelden hebben wij zoo'n vergaarbak van sofismen gezien, als Barthou hier aan de VolkenbohJs- gedelegeerden moest vertoonen. En als eenig argument kon hij laten hooren: dat is alles in het verleden gebeurd. En het heden Heeft Rusland ook maar de geringste garantie gegeven, dat het van het oogenblik af, dat Rus land liidi van den bond zal worden, an ders en beter zal zijn. Men heei't het Livinolï zelfs niet durven vragen, wijl het antwoord: een volkomen afwijzing, bij voorbaat bekend was. Er waren mor eel e en-juridische kwes ties in het geding. Barthou hóeft ze eenvoudig en zonder meer op zijde ge schoven «Wij zijn hier ten sloitte toch bijeen om politieke kwesties te behandelen Daarmede heeft in onze moderne we- reld de moraal natuurlijk afgedaan internationale politiek is opportunisme, en de zedewetten kan men de gelegen heden niet grijpen, waar ze maar lig gen, desnoods in de hel. Sovjet-Rusland werdi in den Volken hond binnengeleid. Er werd toegejuicht. Er werd over vrede gesproken. Maar de naam van Christus, de eeni- gen, waren Vredesvorst, werd gemeden, alsof Hij als een heiligschennis in dit millieu zou klinken. Welkom Rusland'; wolkom sovjet-bol- schewisme; welkom deride internatio nale: welkom propagandist van dc pro letarische wereldrevolutie; welkom, ver nietiger van dc Christ olijke beschaving, van godsdienst en samenleving-. Wel kom Lenin, TColf.ki, Sta Ito en LitvL noff x Djoor de regeerïng wordt officieel bevestigd dat zij in het bezit gekomen van de revolutionnaire plannen van d'e socialisten. De regeering is nu ook tot de overtuiging gekomen dat de extremisten van alle pluimage revol vers, geweren, ma'C.hienigeweren,vlam menwerpers, traangas, giftgasborn- men en zelfs kanonnen 'bezitten. De United Press bevestigt dat de regeering tot de ontdekking ge komen is dat de socialist.cn een volle dig plan voor d'e verovering van Ma drid gereed hebben. Dit plan is tot in de minste bijzonderheden uitgewerkt, zoodanig dat dc regeering eraan niet' twijfelt dat officieren van het Spaan- sohe leger eraan hebben medegewerkt. Doch <le socialisten beoogen niet en kel Madrid in handen te krijgen. Hun plan omvat hat gansche land. Oiveral worden voorbereidingen getroffen oim de regeering omver te werpen. De regeering kan slechts een maat regel treffen, namelijk de ontbinding v'an 'die socialistische en communisti sche partijen. Naar verluidt zouden rechtsche (groepen bij de heropening van de Cortes een wetsvoorstel in de zen zin indienen. Thans- is de strijd ontketend en zal worden beslist of Spanje in die handen van d'e revolutionnairen zal vallen of niet. Als zij wil kan de regeering den burgeroorlog voorkomen voor den welken de marxisten niet zullen terug deinzen. Maar dan moet ook zonder aarzelen het land worden gezuiverd van -d'e marxistische elementen. Hoe de opstand was voorbereid. -Die minister van Binnenlandsche Zaken heeft in den afgeloopen nacht de journalisten ontvangen en hun be vestigd dat de socialisten en andere extremisten een plan hadden opge maakt cm overal in liet land de re volutie te doen loskomen. De opstandelingen hadden het voor nemen al de openbare gebouwen tc be zetten, de ministeries' in de lucht te doen springen, alsmede het gebouw der posterijen en dat van den alge- meenen veiligheidsdienst. De opstandelingen hebben alles tot in de puntjes voorbereid'. De techniek van de moderne revolutie werd won derwel toegepast. Hienbij hebben zij de methodes gehuldigd van de gang sters. De revolutionnairen zijn in het be zit van een ontzaglijke hoeveelheid wapenen en nooit heeft men vastge steld in eenig ander land dat opstande lingen zoodanig gewapend waren. De wapenen waarover zij beschikken schijnen veel eer bestemd te zijn voor het voeren van een burgeroorlog dan voor het uitvoeren van een staats greep. Die minister legde eveneons d'en na druk erop dat ditmaal niet enkel de communisten en de anarchisten revo- lutionnajre doeleinden nastreven, doch dat ook d-c socialisten aan dep. gewa- penden opstand wilden meedoen. De Regeering, zoo besloot de Minis ter, was van alles op de hoogte. Als zij thans de stern verheft, dan is het omdat zij zich sterk voelt. Zooals we gemeld hebben werden Woensdag bij den Kabinetsraad' een reeks ontwerpen van kon. besluiten, behelzende maatregelen voor 's lands, financieel herstel en voorbereid door. de ministeries van Financiën en Justi tie, ingediend. Het beperkt ministerieel comiteit heeft Donderdagmorgen het onderzoek van deze ontwerpen aange vat onder voorzitterschap van graaf de Broqueville, Eerste-Minister. Woonden de vergadering bij bh. Sap, Van Cau- welaert, Jaïpar, Van Zeeland, Ingen- bleek, Dierckx en Bovesse. Naar we vernemen werden enkele der ontwerpen mits zekere opmerkingen, die verder zullen onderzocht wonden, in 'eerste lezing aangenomen. Het co miteit zal Dinsdag a.s. opnieuw verga deren. Voorbereiding van de Begrooting Die «financieele» ministers zijn thans druk bezjg met de voorbereiding van de Rijksbegrooting voor 1935. De regeering had' zich verbonden ze bij <de Kamers in te dienen omstreeks einde September. De voorbereiding er van wond't echter bemoeilijkt door de bezuinigingen, die dienen toegepast, en ook doordat rekening dient gehouden met den weerslag van sommige vol- machtsbesluilen. De indiening zal dus nog wel enkele weken- uitblijven. Inmiddels zijn er bladen die gewag maken van sommige «tegenstribbelin- gen» vanwege de ministers in wier de- parteimentsibegrootingen vooral het snoeimes zou worden gelegd. Zelfs zijn Cr die spreken van meeningsverschil onder ministers De besparingen dringen zich vooral op aan de departementen van landsver dediging en onderwijs. Wij hebben den indruk dat sommige berichtgevers hier wel wat voortvarend te werk gaan. Elk jaar, bij de voorbereiding van de begrooting, doen zich dezelfde ver schijnselen voor. Er is dus geen aan leiding om thans van «meeningsver- schil» te gewagen. Heer Sap houd't zich overtuigd dat als men hem volgt, hij den toestand, zal redden, maar dan moeten ook de mid delen worden gebruikt, die hij voor stelt. Tot dusver zijn d'e noodzakelijke be sparingen nog niet toegestaan. De groote vreugde der Italianen, uit zich door de talrijke geschenken <lie in het koninklijk Paleis, te NapePs, toe komen. Onze foto toont een schoctfne «porle- ënfant» geschonken door de leerlingen van het gesticht voor meisje «Helène de Savoie In verband met klachten door zeke- mutualiteilsvereenigingen ingediend, heeft het Algemeen Belgisch Genees- becrenverbond besloten, om misbruiken in het voorschrijven van kostbare ge neeskundige specialiteiten te vermijden, onderhandelingen aan t© knoopen met de vertegenwoordigers van de Bel gische en buitenlandsche firma's van gespecialiseerde artsenijen. Daar er meer da<n 40.000 dergelijke genees middelen zijn, heeft het vraagstuk een groot economisch belang. Op een eerste vergadering, in het Gbneesheerenhuis gehouden, werd be slist, in overleg met de firma's een ontwerp voor te bereiden, dat aan de bevoegde overheden zou voorgelegd worden. Een tweede vergadering zal op 9 Oktober plaats grijpen. Donderdag morgen is voor de Zesde Commissie de behandeling voorgeko men van 't Poolsche voorstel, strekken de tot het sluiten van een algemeene conventie inzake d© internationale be scherming der minderheden. Polen hield zijn voorstel staande en werd van vcrschillige zijden gedeelte lijk gesteund. De h. Radicynski heeft bij den aan vang van de bespreking verklaard dat hij geen verdere uitleggingen geven zou over de rede van d'en Poolschen eersten minister die destijds zooveel opspraak gewekt heeft. Hij heeft enkel verklaard dat in alle landen elhnisehe minderheden bestaan en dat dus het toezicht moet veralgomeend worden. Namens Haïti verklaarde de h. Fran- gulis dat de veralgemeening niet wen- schelijk is maar diat de beginselen, na- ïnelijk de vrijwaring van de vrijheden van alle minderheden, internationaal moeten worden vastgelegd. De afgevaardigde van Joeigo-Slavië zei namens zijn land ën de Kleine En tente diat hij het poolsche voorstel bij- treedt. Verschillendë sprekers hebben nog het woord gevoerd waarna de bespre^ .king op Vrijdag wepd verd^gd.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1