De Koning te Namen Een ontzettende Wervelstorm teistert Japan België en de Goudstaten De Werkloosheid onder de Jeugd 0 0 N S 0 LXIe Zittijd van het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen Een betooging te Brussel gCXXX JAARGANG. NUMMER 211 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST. K Agentschap HAVAS, Adolf Jfaxlaan ï.3. Je grussel *-t Rue de Richeleu, Parijs Bank Buidtng/Kingsway. 20 Londres \V. C. t. Zondag 23 Seplembir H. Llnus Zon op5,38 Zon af5,47 Maandag 24Septemb. 1934 H. Gerardin Zon Op6,40 Zon af5,45 L. K. 30 N. M. Zoodus, de socialisten blijven... i' Heb) en 't beslist, met alge meens steimt Dor 'n zy.i geen menscben, die ioo gemakkelijk ja stemmen, op kom- mando als de socialisten... Dat geeft gemak aan de leiders. Vooral aan de opperlelders... Voor ketgene Aalst betreft, trekken de cbefs van Brussel of Gent aan 't koordoken, en de kleine cbefs begin nen bier te spartelen en al de spart»- laars spartelen bier mêe. Hun positie te Aalst, grenst aan de uitersta komiek. In den dans gekomen met 'n party, die in ben betrouwde, hebben ze op korten tijd niet alleen de eerste, maar Waarom alle plaatsjes en voordee- Ien voor enkelen Zijn we niet tegen den kumuul Hebben wij ni»t ge stemd te Brussel dal de kun.uul on der ons moet afgeschaft w orden Gaan we dat nu vergalen of gaaa we dat onthouden en gaan we dat nu toepassen Fred beeft met zijn huishouden al genoeg En Gesar volgt hem op de hielen. Het is maar redelijk dat het onze toer is. Zeven schepenen Maar welke schepsnzetele zou men dan bijschuiven Hoor, wat de aspiranten er op antwoorden Aan finantiën kunnea gemakkelijk twee van ons kompetontste financiers gebezigd worden, 't Ministerie pakt ook op den kortst mogelijken lyd een jer wal8drij Wal|rom ïou4ea dat tweede partij versleten. jniet doen? Elk menscb. met wat zin voor de realiteit, meende nu toch dat de so li alisten het na de tweede gebeurte nis zouden afgestapt hebben... Maar, neen Onze roodjes voelen dn slagen niet. Ze belmoren tot het geslacht der dikbuidigen ofte pacbidermen. Met het onnoozelste gezicht van de wereld hebben ze de zaak aan de partijvergadering onderworpen. En de partijvorgadering heeft natuurlijk niet meer zin voor de realiteit, dan da leiders se voalt de slagen vzn fron- ters en liberalen niet meer dan bun vertegenwoordigers. En de partij- vergadering heelt onnoozel-weg be sloten «We blijvon De burgemeester bljjft 1 (Monkel- lach van Fred De schepen» blijit 1 (raadselachtig gezicht van Cesar En we zullen er nog wat schepenen bijkiezen... (Hoopvolle glans op de wezens van Deprez en Compagnie I Heel diestemming isnietalleen een kweBtie van tucht, maar van appeteit I Tucht is ar Als Brussel beveel» m®eï Fred, moet Gesar, moe ten de kleine garnalen. En als datkommando beantwoordt aan den appeteit der kandidaten, wordt do tucht met geestdrift toege past en op toejuichingen onthaald. En appotait is er ook. Men vertelt zelfs in de stad,dat mo- noor de burgemeester Maandag gaat voorstellen bat Schepencollege uit te breiden. Hij zou zeven schepenen willen, zeven, dan worden al de socialis tische gekozenen schepene eti komt er geen ruzie in 't huishouden. Waarom moeten Fred en Gesar het allemaal alloon hebben, mompelt de simpele garnaal Aan openbare werken is er heel zeker nog plaats voor éénen. Twee man is niet te veel'k zou eencn pakken voor de vuiligheid en eeuen voor de propereteit En 'k zou er nog nen schepen»bij nemen voor de nieuwe belastingen, Die zal zijn banden vol hebbeR van den eersten dag. Als de burgemeester dat Maandag voorstelt, sullen wij met ons zevenen dat voorstel geweldig steunen en mot overtuiging stemmen. En als de tegenpartijen togen stem men.., dan vragen wij aen nieuwe partyvorgadering. Klaar blijven doen we toch We zijn éénen keer uit 't ministe rie gevlucht, 't was in 'Ijaar 192y. En nog nooit hebben we grootor domheid begaan, want we hebben er nen lepel van binnen. Van dan al Is 'I ordarwoord ge worden blijven, al moesten we in 't affront verstijven. Al was ones toestand nog zoo hachelijk.... al maakten wij one honderd keeren belacholijk Wij zullen do tegenstro vers doen pruimen en schuimen al kostte bet al ons pluimen Ge ziet dat we kunnea dichten, zonder ons uit den zetel te lichten. Al die politieke poëzy gelijkt een beetje op de mtlkttél Yan Perette... Meiskemet uw tcele melk,., enz Maar Perette stuikte op nen kei, de teel viel op den grond en al de droomen van 't onnoozel kind lagen in stukken. Mank, Thecel, Pharès.. Hêt woord is aan den gemeente raad 1 JEFKEN. De h. Jaspar, minister van Buiten- landsche Zaken, vertrekt op Maandag opnieuw naar Genève ten einde aldaar met de vertegenwoordigers! van de goudstal en besprekingen te voeren over gevaardigdon van de verschillende sta ten die daartoe in aanmerking komen verzocht zoo spoedig als mogeiijk hun meening te laten kennen over de prak tisehe uitvoering ervan. Oindertusschen hebben de afgevaardigden van Frank rijk en Nederland verklaringen afge le-gd waaruit blijkt dat zij ter bereiking van dit doel samenwerken willen. De komende onderhandelingen te Ge een mogelijke samenwerking tus-selien nève kunnen dus vruchtbaar zijn. goudstaten, in economisch en finan cieel opzicht. Die goudstaten zijn België, Frank rijk, Nederland, Italië en Zwitserland. Men heeft hier niet te doen met een wijziging van de Belgische politiek. Men herinnert zich dat wijlen Koning Albert aan den h. Renkin, toen deze als JBerste-Minister België op1 de conferen tie van Lausanne vertegenwoordigde, een schrijven beeft gericht waarin hij zich verheugde over liet afsluiten van het verdrag van Ouchy en de nood-zake lijkheid1 van een verstandhouding der staten om de economische moeilijk heden te overwinnncn als het ©enige redmiddel aanprees. Sindsdien hooft België allijd die po litiek voorgestaan. Tijdens zijn laatste verblijf Ie Genève heeft de h. Jaspar opnieuw voor de volvoering van die po litiek stappen gedaan. Ilij heeft de af- Er d'ient te worden aangestijt dat de goudstaten 24 t.h. van den internatio nalen handel vertegenwoordigen ei meer dan 40 t.h. van de goudreserve. De bijzondere kommissie, die belast is met het bestudeeren van de werk loosheid onder de jeugd, heeft haar eer ste zitting gehouden onder leiding van den h. Eyskens, kabinetshoofd van het ministerie van arbeid en sociale voor zorg. De kommissie heeft het programma van haar werkzaamheden vastgesteld en vier leden belast met een onderzoek over de wenschelijkheid het aantal leer jaren op de beroepsscholen te verlen gen. Konderden kinderen onder ingestorte scholen. Vijftig duizend huizen overstroomd. Tokio, 21 Sept. Het Zuiden van Japan werd door een hevigen wervel storm geteisterd. Twee treinen werden omvergeworpen. De storm bereikte een snelheid van 12o kilo-meter per uur. In de streek van Osaka en van Kyoto ^ijn 21 scholen ingestort. Branden ke tenen los. Onder een der scholen werden 500 kinderen bedolven, waarvan de hellt moeilijk geholpen kan worden. Door de instorting eener andere school, ■werden n-og 400 andere kinde ren gedood of gekwetst. Talrijke treinen zijn ontspoord en in gansch de streek werden de verbindin gen verbroken. Het eiland Awadji werd door een springvloed geteisterd met het gevolg dat 2000 huizen overstroomd werden, waarvan men de bewoners onmogelijk hulp verleenen kan. Instorting eener pagode. Londen, 21 Sept. Men meldt uit Tokio aan het agentschap Reuter Het is een der meest geweldige wer velstormen die Japan sedert 30 jaar heeft gekend. De storm verplaatste zich met een verschrikkelijke snelheid1 van Kion Sion naar Kyoto en naar de Japansche Zee'. De streek van Osaka werd buitenge woon zwaar door den wervelstorm ge teisterd. Onder de slachtoffers' te Osaka telt men 300 kinderen die zich in de scho len bevonden voor de morgenleergan- gen en die onder de overblijfselen der verwoeste gebouwen bedolven werden. De gekende pagode met vijf verdie pingen van den tempel van Fiukura te Osaka is ingestort. Vijftien pewtonen kwamen daarbij om. De stad Fukura werd ten gevolge van een springvloed overstroomd. Bij Kyoto ontspoorde een sneltrein maar men meldde nog geen bijzonder heden over het ongeluk. Al de telefonische en telegrafische verbindingen in het Westen van Japan zijn verbroken. Eene ramp zonder voorgaande Tokio, 21 Sept. Het agentschap Reng.o meldt De wervelstorm was vergezeld van een zware zondvloed, overal zware schade aanrichtende. Boomen werden ontworteld, telegraafpalen omvergerukt en huizen vernield. Men vreest dat de balans dor slacht offers zeer hoog zal zijn. Te Osaka zijn talrijke huizen inge stort en tengevolge van het instorten der schoolgebouwen wordt er gevreesd d'ait talrijke leerlingen, dóe onder de overblijfselen bedolven werden, zullen omgekomen zijn. De troepen werden gemobiliseerd om aan de reddingswerken -deel te nemen. Vrijdagmiddag telde men reeds 400 dooden. Te Kyoto werden talrijke scholen en openbare gebouwen vernield. Meer dan duizend scholieren werden onder de overblijfselen bedolven. Vijf honderd dezer konden onmiddellijk ge red worden. Verschillende* kuststeden werden door een springvloed geteisterd, waardoor 50.000 huizen overstroomd werden. Het spoorwegverkeer te Tokio, Osaka en Shimomoseki is onderbroken. Meer dan tien treinen ontspoorden en kantelden om, een 100-tal slachtof fers vergende. De schepen werden betrekkelijk licht beschadigd. De staart van den wervelstorm be reikte Tokio maar richtte slechta ge ringe schade aan. Officieele cijfers Tokio, 21 Sept. Te Kioto telt men 103 dooden, benevens 352 gewonden. Volgens de ofl'icieele cijfers zijn te Osaka 225 kinderen omgekomen. Voorts telt men in deze stad 90 dooiden e,n 300 gewonden. In het geheel zijn 160.000 huizen ver nield, alstook een 20-tal vliegtuigen op het vliegveld te Hadena. 767 slachtoffers te Osaka Londen, 21 Sept. Uit Tokio woFdl gemeld, dat volgens de laatste berich ten uit achttien verwoeste steden, de balans van do stormramp als volgti is op te maken j 943 dooden, waarvan 767 te Os-aka'; 3.738 gewonden en 503 vermis tent- De Kcnrng crie DfJ zijne aankomst de Burgemeester der stad groet. Naast den Soeverein, Minister Devèze Z. M. Koning Leopold III beeft sinds zijne troonsbeklimming, Vrijdag voor de eerste maal een bezoek gebracht aan de stad Namen. Die vorst, ii> den loop eener schooné plechtigheid, heeft aan d-e garnizoen- troepen der vesting een vaandel over handigd, met het opschrift «Namen». Dit vaandel werd, enkele dagen vóór zijnen .dood d.oor Koning Albert aan het garnizoen toegekend. Van vóór 10 ure was de wapenplaats, versierd met masten met driekeurige zijden wimpels en eene tribuun met paarse drapcrijen, bezet door de school kinderen en eene dichte menigte. Op de Groote Markt hadden de batterijen der forten van Suarlée, Malonne, St. Heri- öert, Dave, Andoy, Maizcrel en Marcho- veletfe plaats genomen, evenals de of ficieren van het garnizoen en de va derlandslievende maatschappijen. Op de tribunen bevonden zich de hee_ ren gouverneur baron de Gaiffier d'IIes- troy, Fallon, arrondissenienl.skommis- saris, Huart, burgemeester, het, -sche pencollege en verscheidene generaals en ho-ogere officieren. De Koninklijke auto hield om 10 ure stil op de Markt, onder de luidruchtige toejuichingen der menigte. Zijne Ma jesteit werd begroet door M. Devèze. minister van landsverdediging en ge neraal Verhavert, bevelhebber -der pro vincie Namen en Luxemburg. De Koning na de troepen geschouwd te hehben sprak een dieptreffende re devoering uit, waarin hij de rol herin, nerde der versterkte vesting van Na men, gedurende den groot.en oorlo-g. Zijne Majesteit overhandigde dan het vaandel aan Kolonel Van Trooyen, die hetzelve toevertrouwde aan komman dant Lerouiise. De Koning onderhield zich 'vervol gens met den heer burgemeester Huart en zegde hem dank voor den ijver waarmede hij waakt over het behoud van het geheiligd landschap van Mar- che-1 es-Da mes. Daarop had het defiló plaats der troepen van het garnizoen, muziek aan het hoofd. Na de voorstelling der voorzitters van de patriotische maatschappijen, nam de vorst opnieuw plaats in zijn auto. onder nieuwe geestdriftige toe juichingen van het volk. Vertrek van de «Albertville» De Belgische stoomboot «Albertvilles- van do Compagnie Marit.iurie Beige, is Vrijdagnamiddag, te 2 u'uir, onder bevel van kapitein Bosquet, uit onze- haven naar Congo, via Lobito vertrokken. Aan boord bevonden zich 178 passa giers verdeeld als volgt met, Boma of Matadi als bestemming 88 in eerste klas, 59 in tweede klas en 2 in tus- schenklas; met Lobito als bestemming 16 in eerste, 0 in tweede en 7 in tus- schenklas. Tusschen do vertrekkersen bevonden zk'-h zes eervv. moeders van tiet kloos terorde van O. L. Vrouw van Belhanië van Lophem, namelijk de eerw. m. Ma ria ,T. Cravat te; Maria A. Funck; Maria A. Vidal; Maria E. Busson en Jeanne de Ghantal Du lier. Zij begeven zich naar Katanga, waar ze op verlangen van den apo'stolischen vicaris Mgr.de Hemp tinne te Mufunga, de hoofdplaats van Sam- puéë, een nieuwe post gaan stichten. Dat zal de vierde post zijn door deze jonge congregatie van Bethanië in Ka- tanga ingericht. De lading bestond uit 3200 ton, waar onder 220 ton sodasilicaat, 80 ton wa gonnetjes, 15 ton automobielen, enz. te Binche op 3 en 4 November 1934 Hel Verbond der Katholieke Vereeni gingen en Kringen, zijn zeer bijzondere genegenheid willende betuigen aan de Katholieken van Binche, die dit faar- hun vijftigjarig bestuur der stad vie ren, zal zijn Zittijd houden te Binche op Zaterdag 3 en Zondag 4 November. Leden van de regeering en leiders van de Katholieke Partij zullen heö woord voeren op de vergaderingen zoo- al-s ook tijdens het banket. programma. ZATERDAG 3 NOVEMBER. Te 15 uur. Zitting in de Katholie ke Kring, SL-Jacobusstraat, 51. 1 .^tfelkom door M. Derbaix, burge meester van Binche en M. Durnont, voorzitter van de Katholieke Kring van. Binche. 2. Antwoord van de voorzitter van het Verbond'. 3. Adres aan Z. H. de Paus1. 4. Studicvergadering «Naar hernieuwing Om uit da kris is te geraken 1. De krisis en het economisch vraag- stug, verslag van M. Bau-dhuin, profes sor aan de Hoogeschool van Leuven 2. De krisis en het sociaal vraagstuk verslag van M. Moyersoen, gewezen mi nister, senator. Gedachtenw-isseling. Te 21 u-uil*. Gezellig samenzijn in den Katholieken Kring. ZONDAG 4 NOVEMBER. Te 9 uur 45. Gelezen mis in d'e -col legiale kerk. Te 10 uur 20. Algemeene vergade ring in d'e Kursaal, 30, Vanderpepen- laan. Lezing der besluitselen betreffendö de verslagen van HH. Baudhuin en Moyersoen. 3. De krisis en het financieel vraag stuk, verslag van baron Houtart, Staats minister, senator. 4. De krisis en het moreel vraagstuk, verslag van H. Ch. dm Bus de Wamaffe, volksvertegenwoordiger, schepen van Brus-spl. Te 13 u-ut. Banket in de Waux- Hall, Groote Markt. DE ELEKTRIFIKATIE VAN DE LIJN BRUSSEL-ANTWERPEN De h. Dierckx, minister van Verkeers wezen, heeft Vrijdag, in gezelschap van ambtenaren van zijn kabinet, een in- spektietoeht gedaan in de werkplaatsen bot herziening van de nieuwe motor- treinen en verder op de elektrifioatie- werken van de lijn Brussel-Antwerpen. De eerstgenoemde werkplaatsen be vinden zich te Leuven en kunnen 72 motoren per jaar herzien. Wegens da uitbreiding van het motorverkeer op; het spoorwegnet ziuJlen de werkplaatsen, worden vergroot. Van Leuven begaf de h. Dierekx zich! naar Mechelen, om ec de elektrificatie- werken te bezichtigen. De sporen zul len er geplaatst zijn in de maand Ok tober. Van dit tijdstip af zullen ook aan de; Leuvensche vaart de overwegen afge-. schaft zijn, daar de sporen op een hon ger plan zijn gebracht en zal eon in tensief verkeer mogelijk wmrden van een trein om da tien minuten en ook een snel verkeer, waardoo-r de afstand Brussel-Antwerpen op dertig minuten zou afgelegd worden. Do palen die.den elektrischen stroom draad zullen moeten dragen op de lijn. worden nu opgericht. De stroom zal geleverd worden door de onderstations; te Haren, Mort.sel en Mechelen. Op 4 November zullen dé vaders van.' Groote Gezinnen een betooging houden te Brussel. Tot -deze betooging voorgesteld door hét bestuursoo-miteit, in vergadering van 12 Juli, werd besloten door hel. Centraal Comiteit in vergadering van 19 Juli. M. Gosseries kreeg opdracht ze in te richten met de medewerking van de h.h. Ballet, Depraetere en Ehi- villicr; zoo lezen we in den «Bond», maandblad der Groote Gezinnen. Do betooging zal omvatten: een op tocht, een meeting, een adres aan den Koning en aan de Regeering, het neer leggen van een kroon, op het graf van den Onbekenden Soldaat. Zij zal een aanvang nemen om 10 u'uir, en eindigen te 13 uur. De optocht zal slechts samengesteld zijn uit huisvaders. Voor de moeders' zullen echter plaatsen, voorbehouden worden, van waaruit zij den optocht in het Jubelpark zullen kunnen zien aan komen,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1