Wat is Dyspepsie Drama te Antwerpen De Ring van den Moordenaar De erge Mijnramp in 't Land van Wales Ongeluk te Desselghem Davidsfonds - Hofstade 26 Sept. H. Justina. Zij weid I ijilens de kerkvervolging van Diocle- lianus aangehouden en om "L leven ge bracht. Ten Paleize. De Koning heeft Maandagmorgen, den eerste-lninjstcr, graaf de Broqueville, ontvangen. De eerste voorzitter van het hof van beroep te Brussel, dc h. d'e le Court, heeft voor den Koning den eed afge legd. De h. de le Court werd aan den Koning voorgesteld' door den minister van Justitie, Bovcsse. b.» - nil Kabinetsraad. De leden der regee ring zullen Vrijdag a.s. in kabinets raad vergaderen onder voorzitterschap van graaf de Broqueville. Prins Karei tot majoor bevorderd. Een koninklijk besluit bevordert-Z.K.II. prins Karei, -kapitein-bevelhebber' bij het, le regiment gidsen, tot deh graad van majoor. Prins Karei werd' geboren té Brussel den 10 Oktober 19.03. Hij werd onderluitenant benoemd bij de ruiterij den 12 Juni 1926 en volgde de kursussen der Krijssphoöl, waar hij den 12 Juni 1929 zijne tweede ster .ver wierf. Dé prins werd bevorderd'tot.'kapitein den 5 Juni 1931; en lot kapitcin-kom- mandant den 22" Dee ember 1933. Minister Jaspar te Genève. Do h. Jaspar, minister van Buitenlandsclic Zaken is Maandiagochtend te Genève aangekomen evenals de Fransche alge- vaardigden Barthou, minister van Bui tenlandsclic Zaken, en Lamoureux. mi nister van Handel. De belangen van het toerisme. De h. Van Cauwelaei'l, minister van, Eco nomische Zaken heeft, besloten tot de oprichting in den schoot van de inter- ministerieele economische, kopunissie van een subcommissie, die zich speciaal met dc belangen van het toerisme zal bozig houden. Pine subcommissie, wel ke door tpedoen van den Belgisch-Lu- xemburgsehe dienst voor het Toerisme zal lot sland komen, zal vergaderen tel kens belangen van liet toerisme ter bespreking worden gebracht. De Kontingenteeringen. In de in- terminisleriecle ekonomisehe kommis sie, voorgezeten door M. Golson, alge meen sekre'taris in het departement van Ekonomisehe Zaken, komen talrij ke aanvragen loe tot kontiiigentécririg van allerlei landbouw- en nijverheids- prodiuktcn. Op hare jóngste vergadering zou dc kommissie zich uitgesproken hebben voor de kontingenteering dor visehvangst. Zij onderzoekt ook voor stellen tot kontingenteering van gevo gelte, van kampernoelies, van aardap- pelblocm, enz. Ten slotte werd ook on derzocht op welke wijze men de palm olie onzer kolonie zou kunnen in waar de v'erhoogcn. Internationaal Technisch landbou.v- congres te Brussel. Het 4de Interna tionaal technisch en scheikundig Land» bouwcongres zal plaats hebben Le Brus sel, van 14 tot 28 Juli, onder Voorzit terschap van senator Bcau'duin. Ka merlid Albert Maliën is. voorzitter van het uitvoerend comiteit; M. Henry Ickx, bijgestaan door M. Henri Sachs, neemt het algemeen secretariaat waar. 27sle Vervolg. Was Moreno werkelijk toeschouwer geweest bij het drama waarin Mateo een zoo afschuwelijke rol gespeeld had Voor Mateo was liet van het groolste belang hieromtrent zekerheid te ver krijgen. Om echter allen schijn van onge rustheid te vermijden, zcide hij op rreeibuigonden toon tot Moreno Waarin kan ik u van dienst zijn? En hoe komt het dat ge juist hier, op deze plaats, hulp komt. vragen Ik was op weg om -ui te zoeken, heer Mateo, toen ik u hoorde praten met Louise... Eerst dacht ik dat u haar hang wildet maken, maar bij de komist van Ottavia en van... Goed, goed viel Mateo lieni in rle rede, nu hij overtuigd was, dat Mo reno een gevaarlijke getuige was'. Een oogenblik kwam de gedachte in hem op om zich van Moreno te ontdoen maar hij bemerkte al spoedig dat deze sluwe booswicht eveneens op zijne hoede was. Het was dus raadzamer zijn geheimhouding le koopen. Maar wat is nu eigenlijk uw ver langen hernam Mateo weder. Ik haat- Luigi, antwoordde Ago stino en ik zou mij op hem willen wreken. Hij is mijn Agostino... Mateo begreep dat, hij voor Moreno geen geheimen meer behoefde le heb ben. t— Waarom haat ge hem vroeg Men duidt aan onder de naam van dyspepsie alle spijsverte- r i ngs on ge m a kken v oor t kom en- de van geen ernstige wonde. (Larousse Medical) Het meerendeel der gewone maag kwalen komen voort van een slechts spijsvertering. De winderigheid, zwaar- ten, voorbijgaande schele hoofdpijnen na de maaltijden, maagbrand, soma- tijds braak lust on dikwijls het plotse ling ontwaken na een of twee uren rust met de onmogelijkheid weder in te sla pen, zijn kleine ongemakken die niet weerstaan aan een kleine dosis poeder of aan 2 of 3 tabletten Magnésie Bis- in u,rée in een weinig water genomen. Nochtans'mag men deze symplonen niet verwaarloozcn die in ernstiger kwalen kunnen ontaarden en die moei lijker te verzorgen zijn en waarvoor een geneesheer moot geraadpleegd wor den. De Magnésie Bismurée verzacht de geprikkelde maagvliezen en bevor dert de normale werking der maag. Door haar te gebruiken na de maaltij den kunt gij uw geliefkoosde gerechten nemén zonder vrees voor d;e. pijnlijke gevolgen. 'De Magnésie Bismurée is te koop in allé apotheken in poeder of tabletten tegen den prijs van frs. 7,50 of het groot voordeeliger formaat frs. 13.50 Alle hoop van nog levende mijnwir- kers op te halen, is vervlogen. De reddingswerken zijn moeten stop gezet worden tengevolge van verschei dene instortingen, gevoegd dooi; ont ploffingen. Thans is opdracht gegeven aan de laatste reddingsploegen om naar boven te komen. Onmiddellijk daarna is men overgegaan tot het dichtgooien van de mijnschacht met zakkeni zand en steenen. Naar de reddens mededeelen, is liet onmogelijk, dot, de opgesloten mijn werkers weerstand hebben kunnen bie den aan de gasuitwasemingen en: de hitte. De reddingsploegen hebben gedu rende dc laatste uren van den dag ge werkt tusschen roodgloeiende muren en te midden van een onafgebroken reeks ontploffingen. Daar men aan de reeds lange lijst van dooden niet nog^meer slachtoffers wilde toevoegen, is ten slotte het be sluit genomen de mijn te sluiten. Waarschijnlijk zal zij nooit meer her opend worden. Het is nog onmogelijk het jiu-.iste cij- fey van het aantal slachtoffers op te gey.cn, maar, aangezien 26 lampen ont breken, schijnt liet wel, dat d'it 'het-aan tal slachtoffers zal zijn, dat bij d,c mijnramp liet loven heeft verloren. De mijnramp van Grcsford is een van dc zwaarste ongelukken, die zich heeft voorgedaan in Engeland sedert 1912, toen 439 mijnwerkers den dood vonden in een mijn van Zuid-Wales. Sedert liet. begin van deze eeuw zijn in het geheel slechts drie rampen van een dergelijken omvang voorgekomen. Gresford in diepen rouw gedompeld De vreeselijke mijnramp te Gresford heeft overal in Engeland diepen indruk gewekt. «Zoolang er nog de minste kans op redding overblijft, zullen wij strijden voor het leven van onze opgesloten ka meraden», had de leider van de red dingsploegen Zaterdag avond ver klaard. Helaas, het -heeft nog. niet mo- ggggggg hij. Het hangt mij nu de keel uit,hem voortdurend Luigi den Dappere'te lioo- ren noemen. Men zou. zeggen dat hij alleen veclit om zijn wapenmakkers te beleedigen. Gisteren heb ik moedig de vazallen van Agostino aangevallen en omdat dc kleine afdeeling die ik aan voerde, moest zwichten voor de over macht begon Luigi mij le bespotten. O, ik haat hem zoo Ja, ik haat hem en vooral omdat hij zich heeft weten op te dringen aan Pamela, de rijke erfgename van den pachter Beppino dezelfde Paméla, die mij afgewezen heeft en met wie hij morgen gaat trou wen. En wat zou n willen doen, om dat huwelijk te verijdelen Alles Welnu, luister dan eens. En de heide booswichten beraad slaagden fluisterend over de voorwaar den van hun donkere plannen. XIV. DE HINDERLAAG. Op dc hofstede van den pachter Beppino was het feest. De moeder van Paméla was druk m de weer. Beppino had uit een antieke kast een stel on- derwelsche kleederen te voorschijn gehaald, die waarschijnlijk nog dag- tcekenden van zijn eigen huwelijksdag. Maar vooral de bruid trok aller blik ken tot zich. Zij was ongemeen lieftal lig in haar fraaien bruidstooi, die nog beter haar bevalligheid deed uitkomen. Het geluk maakle haar schoon. Haar heerlijke droomen gingen immers ver wezenlijkt worden. Binnen eenige o ogenblikken zou Luigi; 'haar aan den gen baten. Het is onmogelijk gebleken om zich een weg door de vlammenzee te banen en daar ree-ds drie redders door verstikking' hot leven hadden ver loren, werd' ten slóUcybeslolon de ver dere pogingen op te geven en niet meer mensehenlevens te wagen. 'De gclieeie stad ;Qgesford en ook de omstreken, zijn in'diepen rouw gedom pelde Sommige families &jjn door dc ramp buitengewoon zwjarr, beproefd. Een vr.ouw heeft den gelièfelen nacht door gebracht voor de mijn, waarin ha,ar vier zoons opgesloten zijn-. ln;verschil lende straten telt men in ieder huis ten minste een dióodé'óf. een vermiste. Daden van Heldenmoed Men niaakt' mehlingWan verschillen de' staaltjes van Jio-lffënniocd van red ders, van wi e de mees ten met meer of -minder ernstige verwondingen uit de mijn zijn gekomen. Zoo heeft een der redders geen oogenblik geaarzeld zijn leven Le wagen do-or zijn zuurstof masker af te nemen om zijn hemd uit te trekken en dit iïal de maken, ten ein de. een kameraad, die .door het gas be wusteloos was geraakt, weer bij te brengen: Kalme gelatenheid bij de bevolking Het bericht, dat ten slotte het 'red dingswerk moest worden opgegeven, is dloör d'e voor. de mijn slaande menigte met groole gelatenheid aanvaard. Na dat men Zondagmorgen nog even een weinig hoop had; begon men met liet verstrijken van die uren meer en meer in le zien, dat hier geen hoop meer mogelijk was. Bij het. vallen van den avondi hing een doodsolie stilte over Gresford. Slechts het gelui van de kerkklokken werd gehoord'. Een hulpfonds gesticht Geheel de bevolking sluit zich aan bij den rouw van Gresford en dc mijn- nijverheid. In alle kerken en voornamelijk in de abdij van Westminster en in de Kathe draal van St Paulüs, werden .-gebeden gedaan voor dc slachtoffers. Dc Koning doet. zich van uur tot. uur op de hoogte stellen van de gebeurte nissen. Een hnlpfondis is op inifatief van lord luitenant llenïy Gladstone inge steld, dat reeds nider dan 8.090 pond heeft verzameld. Nieuwe LVet op het Vervoer en Verkeer Onze lezers worden hierdoor opmerk zaam gemaakt dat het K.B. van 1 Febr. 1934 cup liet vervoer en verkeer in wer king zal treden op '1 'October e.k. Wij trekken vooral de aandacht op twee voorname.artikelen 1. Voor de landbouwers en houders van vee. In bebouwde wijken en voor al in 't dorp moeten de dieren en vee (die bereden dieren niet begrepen) aan den leiband gehouden worden, en mag een geleider niet meer dan drie dieren geleiden, enmoet 16 jaar ge- wordièn zijn; ook voor wat betreft, met het rijden der paarden, moeten de lei ders 16 jaar geworden zijn. 2. De rijwielen moeten voorzien zijn van een wit licht voren uitstralend, en een rood brandend'licht achterwaarts stralend. Oppassen is dus de boodschap en zich bijtijds in regel stellen is gewonnen, want het zal proces-verbalen regenen na 1 October. IHIII II I «w» voet van liet altaar, liefde en onver- brcekbare trouw zweren. De jeugd hoopt, nog op' onvermengd geluk. Maar het duurt helaas niet lang of de droeve werkelijkheid komt hel. levenspad bezaaien hiel zorgen, ver driet en ongelukken. Tegenover de hofstede lag een dicht, boschje daar zaten twee mannen, zorgvuldig verschoten, zachtjes met. elkander le fluisteren. Dc een droeg, bruiloft skloederen dat was. Moreno. De andere- droeg ook een rijke kleedcrdracbt, maar een mas ker belette zijn gelaat te onderschei den. Toen Moreno Parrtéla gewaar werd, bleef hij een oogenblik in diepe ge dachten verzonken. Maar zoodra Lui gi aan de zijde- van zijn bruid ver scheen, sloeg zijn doodsvijand de hand aan zijn dolk. De gemaskerde weerhield hem ech ter en zeide Alles loopt mee voor hem, die weet te wachten Maar wie verzekert mij dat wij zullen slagen? Ik. Hoe dikwijls ziét men niet., dat zelfs de best voorbereide plannen mislukken Ik heb er wel gevaarlijker vol bracht dan deze. Het eenvoudigste zou zijn, hem den dolk in de borst... Welnu, als ge dal het beste mid del vindt, ga dan uw gang. Maar pas op, dat ge zelf niet aan de galg komt. Moreno, die zich voor een bijna on overkomelijke moeilijkheid geplaatst zag, bewaarde ligt stilz>vijgen3 Zondag nacht heeft zich op de Bri- tanjelei, le Antwerpen een drama voor gedaan, waarvan de ware oorzaak nog niet gekend is. 1 In n. 78 van. voornoemde lel, woont de tandarts Georges Verachtert, 53 jaar. en zijne vrouw Marie Janssens, 59 jaar. Twee kinderen zijn uit het huwelijk gesproten;dc oudste, 'die 26 jaar is, baat een papierhandel uit in de St. Richussfraat te Deurne; dc jongste, die 18 jaar oud is, is student in de geneeskunde. De oudste zoon, die- van zijne vrouw gescheiden leeft 'en met eene vriendin woont, veroorzaakte, veel verdriet aan zijne ouders, wat dikwijls hevige twis ten voor gevolg had'. Zondag was de oudste zoon bij zijne ouders komen middagmalen en had om 2 ure het ouderlijk huis verlaten om zich naar Br'asschaat le begeven, waar hij eene villa heeft. Daarna waren de twee meiden, Pau line en Marie, beiden, in dienst bij de echtgenoot en Verachtert, vertrokken. De eene is reeds 13 jaar in dienst cn de andere 7 jaar. Toen nu dé meiden 's avonds rond 1-1 urethuis kwamen, .vonden zij de deur op nachtslot. Zij heidén verscheidene malen, doch na een half uur. onophoudend bellen, gingen zij in een naburig hotel logce- ren. Maandag morgend even na 7 ure, zijn de beide -gezuisters opnieuw naar de wo ning van hunnen meestér gegaan en nogmaals werd hun gebel niet gehóórd. Ongerust geworden waarschuwden zij. den agent, die niet het oudste dér meisjes Juten in den tuin van de wo ning dinonig. De achterpoort van liet heerenhuis bleek gesloten. Langs een raam, ge raakte hij in de woonplaats. In liet. huis was alles in de beste or de. De slaapkamer van het gezin was gesloten. De agent beukte; de deur in en vond op het bed de vrouw levenloos. Het hoofd was vree'&elijk vermorzeld. Rond den hals was een handd'oek ge bonden en fel toegetrokken. Op dï nachttafel lag een stuk bebloede gas buis. Politieofficier Baeten kwam spoe dig ter plaats en bracht liet parket op de hoogte van liet drama, dat onder lei ding van onderzoeksrechter Vander. donckt ter plaats kwam. De echtgenoot bekent In liet huis vond men geen spoor van den echtgenoot PolicieoffieierVandenberghe waar schuwde inmiddels liet parket, dat Jo* ris Verachtert opgenomen, werd in het Stijiivc njierg.ga struis met oei te wonde aan de keel. Hij legde 'gedeeltelijke bekentenissen af; Hij had na' de misda.aü dc vlucht genomen en verborg zich in een hotel aan de Hollandschestraat, waar hij ge poogd had zelfmoord te plegen door middel van een mes waarmede hij zicli eene snede aan de keel had toegebrecht. Toen men hem voruu, had hij reeds veel bloed verloren. W,at de moordenaar verklaart De bekentenissen van 'den dader al hoewel Verachtert geweldig veel bloed verloren had, kon hij nog aan den po- 1 itie-officier Van den Berghc, in af wachting zijner overbrenging naar liet Stuivenborgsgasthuis, eene verklaring aangaande de gepleegde misdaaid al le ggeir. Verachtert bekent, dat hij zijn vrouw- vermoord heeft, omdat hij niet langer meer het leed kon aanzien 'dat zij te verduren had, tengevolge! zijn slecht Het bruidspaar was trouwens weder uit bun gezicht verdwenen. Na eenige oogenblikken gezwegen to hebben, en zijn opgewondenheid weder meester te zijn geworden, hernam hij; Dus, dan belooft gij mij min stens, dat ik vanaf dezen avond liet hart van Luggi zal kunnen folteren Ik zal mijn belofte houden; maar dan moet gij ook denken aan onze overeenkomst. O, zeker antwoordde Moreno op knorsigen toon en met een gebaar van weerzin. De onbekende deed alsof hij dat ge baar niet bemerkte, en vervolgde Het geheugen van een menseh is wel eens zwak. En soms verstaat men elkander verkeerd. Laat ons dus. nog eens duidelijk herhalen wat wij te doen hebben opdat ons beider plannen sla gen. Vanavond, onder den dans zal Pa mela op de manier waarover ik beschik ontvoerd, naar eene veilige plaats overgebracht en daarna tot uwe. be schikking gesteld worden, f.oodra ge aan uwe beloften voldaan hebt. Dus om mij te wreken hernam Moreno zou ik eerst over twee lijken moeten heenstappen Een is voldoende. Welk dan Dat van Agostino. Dat'dacht ik wel ge denkt alleen aan uw eigen haat maar mij heeft die man niets misdaan. Wat doet dat, er loe Ik heb een kwestie u.it te maken niet Luigi, en daarom is het heel na tuurlijk dat ik zijn vrouw ongelukkig maak, maar Agostino1... J>ie s.taat mij in den weg, gedrag. Ook bevond) hij zicli in finari- cieelc moeilijkheden wat mede aanlei ding' was tot zijn wanhopig besluit if eerst haar en Óiaii zichzelf om het ieveni te brengen. - Onderzoeksrechter Van der Donckt. leverde een aanhoudingsmandaat teil laste van Verachtert af,diat hem Maan dag rond twee uur door politieofficier Van den Berghe, in het gasthuis betee- kend werd. Maandag rond den middag, kwam do 23-jarige Gyriel zoon den landbouwer. Theodoor Biebuyck, wonende Leikant met zijn wagen waarop eene ledige stelling geplaatst was liui'swaarts gere den. Achter hem, uit dezelfde richting kwam de auL> aangereden van M. Me- huys, kiekenhandelaar le Zulte. De auto botste op de stelling die vooruitschoof en terecht kwam op het achterste van liet paard, dat verschrik te en op hol sloeg. Cyriel Biebuvck die op de 'Stelling zat werd' ten gronde ge slingerd., waardoor de beide wielen van den wagen hem over liet middenlijf re den. Men droeg den jongeling bewuste loos in eene naburige woning, waarA D,r Van Ackere hem de eerste zorgen toediende en hem naar zijne woning overbracht. Hier w-erd d-oor den geneesheer be- statigd, dat het slachtoffer' zeer erg ge steld was, en nog geene uitspraak kon gedaan worden daar men voor de mo gelijkheid vreest van zeer zware inwen dige kwetsuren. Do Rijkswacht van Wa- regem heeft een onderzoek .geopend om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het bestuur van het Davidsfonds Hofstade, heeft de eer zijn program ma voor de winter 1934-1935 ter ken nis te brengen. Op Dinsdag 16 October, te 19 Vz uur, komt een spreker, wiens succés even. goed verzekerd is Eerw. Pater Calle- wa'ert zal een Voordracht met "licht beelden geven over Ierland, Op 10 November, le 5 uur 's namid dags vieren 'wij onzen Sint-Martens- avond. Sint Marton komt de kinderen bezoeken en brengt dit jaar een bijzon dere verrassing mee: een half uurtje kinema voor de kinderen. Op Dinsdag 4 December, te 19 u. hebben wij een avond met lichtbeelden over Peter Bénoit, gevolgd door de jaarlijksehe algemeene vergadering. iD.it jaar moét de helft van liet be stuur herkozen worden. Leden die zich kandidaat atellen moeien vóór de ver gadering hun naam aan het bestuur, kenbaar maken.;, -1 Op 2de Kerstdag, le 5 .uur 's namid dags Vorsc'haevc-avond. Voordracht en fragmenten door de artisten Juffrouw Allacrt en Heer Ponjaert. Slechts 1 l'r. inkomgeld. Dinsdag 15 Januari, le 19% uur Toerislenavond met de medewerking van den V.T.B. onzer gemeente. Op Dinsdag 12 Februari, te 19 uun spreekt de Heer J. Boon (Nonkel Jan)) over «Zwarte en Bruine hemden», een uiterst actueel onderwerp. Op Dinsdag 5 Maart, te 19 uuri Voordracht over «School en Familie» door den heer Ru mes, Schoolopziener. Op Dinsdag 26 Maart, te 19 uur7 Voordracht met lichtbeelden gegeven over «Eerste hulp bij Ongevallen». Op Zondag 28 April, te 5 uur 's na middags Feestavond waarvan liet programma later zal afgekondigd wor den. Ruim gij hem dan zelf uit den weg. Ge w^eet, toch wel 'dat dit onmo gelijk is dat ik persoonlijk niets te gen Agostino kan uitrichten zonder, niij zelf in gevaar te brengen even goed als gij onmiddellijk beschuldigd', zult worden cn den dans niet zult ont springen, wanneer ge Luigi met eigen hand cloodL Wij moeten ieder ons alibi kunnen bewijzen liet eenige dat wij daarvoor te doen hebben is ons slacht offer te verwisselen. Wij streven ieder naar een afzonderlijk doel. Wij heb ben elkander noodig, en wij zullen sa men ons doel bereiken. Inmiddels kwamen Paméla en de bruiloftsgasten naar buiten om zicli naar de keTk te begeven; de gemaskerde maakte behcnd.ig gebruik van deze om standigheid om de verbittering vanl Moreno weder aan te wakkeren door, hem op dé bruid; te wijzen, zeggende Kijk eens, daar is zij 1 O fluisterde Moreno terwijl hij zijn dolk te voorschijn haalde. Bega geen onvoorzichtigheid I; fluisterde de gemaskerde hem toe. Moreno volgde met wangunstige blikken den bruiloftstoet, diie inderdaad de belangstellende aandacht verdien de, zoowel om het groot getal genoo- digden, als om de keurige kleeder drachten. Ook hij was tot dezen brui loft genoodifg'd, en liij zou er zich wer kelijk bijvoegen om zijn duistere plan nen te volvoeren. De vrouwen die die bruid vergezelden hadden het haar in lange strengen ge vlochten en opgebonden onder kleine, ronde kapjes_ van wii neteldoek. •'i Yeryplgtj

De Volksstem | 1934 | | pagina 2