De Regeering Belachelijke Personage 27 De Blijde Gebeurtenis te Napels In de Katholieke Unie Donderdag SEPTEMBERI934 Ouders Opgepast Het Indexcijfer iMi- JAARC-ANfi SUMMER 214 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. «AALST, i Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, Brussel Rue de «Ricjaelep, Parijs en Rank B.uidin.g/(Kingsway, 20 Londres W. C. H. Coma Zonop5.44Zonaf5.39 L. K. 30 N, M. 8 Wacht niet tot hot te laat is Neemt de volgende maatregelen in geval er zich in Uw huisgezin gevallen van kroep voordoen. De ziekte wordt voortgezet door de slijmachtige uitspuwsels of snot van den zieke. Steek de kloe-deren of andere voor werpen door den zieke gebezigd of be vuild, geheel en al in kokend water, of in water gemengd met soda ofwel laat ze eenigc uren w eeken in ongeveer tien liter water gemengd met een. bierglas (kapper) zeepachtige oresol. Let wel op den zieke niet te naderen met kinderen. Zelfs volwassenen moeten hem slechts naderen om hem te verzorgen want zij kunnen, zonder zelf ziek te worden, de kiem der ziekte in hunne kleederen naar hun huis overbrengen. Daarom, als gij uit het huis van den zieke of uit zijne kamer komt, wasch uwe handen met zeep, doe andere klee deren aan en verlucht deze welke gij hebt uitgedaan, alvorens in aanraking te komen met uwe familie. Eet of drink in de kamer van den zie ke niet. De ziekte is nog besmettelijk ver scheidene weken na de genezing. De kroep kan volwassenen aantasten en zich twee tot, driemaal ibij denzclf- den persoon verloonen. iDe zieke moet afgezonderd worden en de- keel rein houden. Niet verlegen zijn raad te vragen aan uw «behandelende «geneesheer de welke U volgaarne alle verdere in lichtingen zal verschaffen over het ver plegen en behandelen der bovengemel de ziekte die op dit oogenblik in onze stad zoo er,g woekert. De kroep geneest enkel door inspui tingen van serum indien deze intijds gedaan worden. SCHOOLHOOFDEN WAAKT OVER UWE KINDEREN Indien er zich in Uwe school ge\ al len van kroep voordoen is het uw plicht de (besmette kinderen onmiddellijk naar huis te stiuren teneinde te beletten dat meerdere kinderen aaugetasi zouden worden. In geval van epidemie de klas of desnoods de school voor acht of tien dagen sluiten en een zorgvuldige ont smetting der lokalen is ten zeerste noo- dig. Kinderen, of volwassenen dewelke aangetast zijn van KROEP mogen niet vervoerd worden met particuliere of huurrijtuigen (auto) het is< dringend noodig deze personen te vervoeren met de speciale auto dewelke na elk vervoer zorgvuldig ontsmet wordt (Telefoon n. 237). De geneesheeTen worden verzocht desgevallend de belanghebbenden daar van te verwittigen. De geestdrift te Rome Rome. 25 Sopt. Te Rome, waar het boe lit van de geboorte vau hot pht. sesje Maria-Piia, nog in den nacht be kend was geraakt, werden alle vensters overvloedig hevlagd. Een register werd dezen morgen opengelegd in het Quirinaal en een groot aantal personaliteiten en men- sehen van allen stand hebben hun de- filee begonnen. De Koning bevindt zich nu in zijn re sidentie van San Rossore, nabij Pisa en het schijnt niet, dat hij onmiddellijk zal vertrekken. De volksvreugde is buitengewoon. De dagbladen publiceere-n heele blad zijden over de gebeurtenissen en over de ontelbare herinneringen, betrekking hebbend op het Huis van Savoye. Prins Umberto en Prinses Marie-José ken. non uren van een uitzonderlijke popu lariteit. Het voorloopig doopsel en de geboorte-actie In afwachting, dat., toekomende maand, het plechtig doopsel worde toegepast zou Mgr Ciniglia, deken van de pala- tijnsclie geestelijkheid, gister Dinsdag reeds het voorloopig doopsel gegeven hebben. Voor wat de geboorle-acte betreft, deze zal vandaag, Woensdag, worden opgesteld, in tegenwoordigheid van al de overheden van Napels, evenals van de Prinsen van Koninklijken bloede, die zich nu te Napels bevinden. Een boodschap aan den Heiligen Vader Door den prins van Piémont werd aan den H. Vader volgende boodschap gezonden «God dankend, ben ik gelukkig aan Uwe Heiligheid de geboorte te kunnen melden mijner dochter Maria Pia. Uw zeer verkleefde. (Get.) Umberto van Savooie. De Heilige Vader heeft Mgr Pizzardo, secretaris van de Congregatie der bui tengewone kerkelijke aangelegenheden, in afwezigheid van Z. Em. staatsseere- volgend gram, waarin hij de vreugde uitdrukte, van al de leden der Italiaansche regee ring .en van heel heL Italiaan^u-o dij deze blijde gebeurtenis in de -ko ninklijke Familie. Gelukwenschen der Belgische natie De eerste minister, graaf de Broque- ville, heeft namens den Belgischen mi nisterraad aan de prinses van Piémont een telegram van geluKiwenschen ge stuurd. De li. Ja spar, minis ter van Bui- tenlandsclic Zaken, heeft zijnerzijds aan prins de Ligne, Belgisch igezant te Rome, opdracht gegeven de geltukwen- schen der Belgische regeering aan de Italiaansche koninklijke familie en re geering aan te bieden. Een oproep aan de Napolitaansche bevolking De buitengewone kommissaris van Napels heeft een oproep tot de bevol king gericht waarin hij -uiiting geeft van de innige vreugde bij deze heuglijke gebeurtenis. Gelukwenschen uit Brussel De Koning en de Koningin hebben telegrafisch hun persoonlijke geluk wenschen gezonden aan prinses Marie- José. Ook burgemeester Max, uit naam van de stad Brussel, heeft een telegram van gelukwenschen gestuurd. Prinses Mafalda van Hessen en de prins van Piemont hebben lang gebe den in de kapel van Maria-Christina van Savooie, die deelmaakt van de pri vate appartementen van prinses Marie- José. De plechtige doop zal plaats hebben op 18 Oktober in aanwezigheid der vorstin van Italië, van Bel-gië en Bul- garië. De kleine prinses zal dan neer gelegd worden in de wieg, aangeboden door de Napolitaansche bevolking. Het kindje rust thans in de blanke wieg, gift van Koningin Helena. De bijzondere korrespondent van «Le Journal» van Parijs, meldt aan zijn Valsch alarm Allerhande geruchten doen de ronde, luidens dewelke er een zekere spanning heerscht onder regeeringsleden naar aanleiding van de voorbereiding van de Rijksbegrooting voor 1935. Wij hebben hier trouwens reedst op gewezen. In hoeverre al die geruchten op wer kelijkheid berusten, kan moeilijk wor den nagegaan. Ondertusschen wordt bevestigd, dat een vergadering van den kabinetsraad gehoiu-dcn wordt Vrijdag aanstaande en dat deze bijeenkomst voorafgegaan zal worden door een beraadslaging van het beperkt ministerieel komiteit, aan den eenen kant om een eerste onderzoek aan de begrootingselementen te wijden, aan den anderen kant om de ontwerpen van volmachtsbesluiten verder voor te bereiden. Het is wel opmerkenswaardig hoe sommige bladen, tengevolge van liet te kort op de Begroeting van 1934, alarm roepen en reeds met cijfers naar vo ren komen, wijl nog niets concreets nopens dat tekort vaststaat. Daarbij komen zij met titels aandra ven als «Onze arme financies!» en «Oneenigheid in de regeering»v Et wordt zelfs beweerd dat een ge deeltelijke ministerieele krisis aan staande is. Of ze met. .al die voortvar«?nde berich ten de goede zaak dienen valt sterk te betwijfelen. We zijn zoo naiëf niet te beweren, dat al de ministers het op dit oogenblik inzake Begrooting volledig eens zijn. Jaarlijks kan men daaromtrent iets be merken. En dat zulks zich weer voordoet is naar onze meening heel natuurlijk de ministers zijn toeh ook menschen. We geven zelfs toe, dat er vanwege sommige ministers wat meer «tegen stribbeling» bestaat dan naar gewoon te. We kunnen echter niet aannemen dat zulks, in deze moeilijke periode, aanlei ding tot kabinetscrisis zou geven. We durven verhopen dat onder de die volgens enkele bladen zoek is geraakt. weldTa zal hersteld zijn. We rekenen tevens op het goede in zicht der regeeringsleden, dat ze uit al hun krachten den strijd zullen aanbin den tegen alle misbruiken; dat ze zul len bezuinigen daar waar 't eenigzins mogelijk is, en onverbiddellijk alle overtollige uitgaven stopzetten. De Kontingenteering van Lanabouw prod akten De ekonomische besprekingen over de kontingenteering van de landbouw- voortbrengselen, die reeds sedert eeni- ge weken nan den gang zijn tusschen I Frankrijk en België, zijn thans tot een gupstig einde gekomen. Een uitwisseling van brieven zal bin nenkort de gesloten overeenkomst, die als een aanvulling kan beschouwd wor den van de overeenkomst inzake de nijverheidsprodukten, bekrachtigen. Kolenvoortbrenging in Belgis De voortbrenging van de steenkolen mijnen in ons land neemt toe in om vang. Verscheidene maanden geleden reeds werd dit waargenomen en de Augus tus- cijfers bevestigen het de voortbren ging die 2.180.000 ton bereikte, over treft met 150.000 ton die van Augustus 1933. De voorraden namen toe met 63.000 ton, dus net als in Augustus van ver leden jaar. Zonder de uitbreiding van de voort brenging, zou er waarschijnlijk een inkrimping van de voorraden vastge steld worden. Het aantal mijnwerkers neemt af 122.500 of 1.000 minder dan in Ju«li 1934. Onze burgemeester wil voorzeker de eerste geklasseerd worden in het Krite- rium der belachelijkheid-. Heel zijn doening legt het er naar n. Zijn laatste sprint in de feestzaal van ons gemoedelijk Landhuis verraadt onloochenbaar zijn Ganzendonksche inzichten. taris kardinaal Pacelli met spoedantwoord aan den kroonprins, be- blad last Onder de trekken die aan prinses «Gelukkig om uw zeer beminnelijke' Marie-José de liefderijke bezorgdheid mededeeling, sturen wij tot den hemelverzekeren van het volk, is er een die vurige gebeden voor de nieuw geboren prinses, Maria Pia. Wij zegenen haar van harte, alsmede hare doorluchtige oiuders en gansch liet huis van Savooie. (Get.), Pius XI. Een telegram van Mussolini Voor middernacht nog zond Musso lini, zoodra hij op1 de hoogte was ge bracht van de gelukkige geboorte van het Prinsesje, van uit Rome, een tele- Die mensch stapelt de eene onwelte- lijkheid op de andere. Wij stappen over de baggerwerken, met zijn misrekeningsken van meer dan 100.000 frank. Uitgave gedaan zonder vóórkennis van den gemeenteraad. Wij wippen over de 30.000 fr. gege ven aan het Kriterium, zonder vóórken nis van den- gemeenteraad. Tweede on wettelijkheid. Wij blijven niet haperen aan da slecht-uilgevoerde kasseiiwerken, waar op de stad 20 fr. d«en meter meer re kent dan den kostenden prijs. Tusschen haakjes Gewoonlijk werden de Kassaiwerken aanzien als werken van openbaar nut. .Ver van er iets te willen op winnen, na men onze vorige bestuurders ten min ste een vierde ten laste deT stad. Het huidige bestuur heeft dat veran derd. En nu rekent het de aangelande eigenaars, kleine en groote, 20 fr. den vierkanten meter meer dan de kassei- werken kosten. Zal het hooger bestuur zulke wette lijke diefte goedkeuren Want een diefte is het elke eigenaar immers kan die werken vóór zijn deur doen uitvoeren aan 20 fr. den meter beter koop Daarbij komt no«g, dat de onbebouw- 'k'n gansch strijdt met het gemeenteregie- ment. Wij laten voor rekening van ons zon derling hoofd der politie, de uitdagende tegenbelooging der röode Liga, door hem uitgelokt en beschermd op het heugelijk feest voor Katholieke Actie wij laten voor zijn rekening de hatelijk la,ag geplaatste spandoeken; het ge meen optreden d'er roode snotters te genover onze geestelijke overheid... Al dingen waarover het onderzoek voort gaat te... Brussel... en welke onze ele gante burgervader, nu ten grooten doe- le, heel moedig op den kap van on- i zen heer Commissaris wil schuiven, i (Vroeger wilden de rooden het op den rug van 't Schepencollege laden, om M. Cornells plezier te doen Wij willen spreken over zijn laatste heldendaad het beleggen van een vergadering van den gemeenteraad in de feestzaal van het Stadhuis. Heeft die mensch dan niet het minste begrip van zijn toestand: Hij staat in de minderheid met 7 te gen 16. Hij staat er tegen den wil van de kiezers. En hij staat er niet kers- versch, gelijk b.v. Minister Van de Vy- yere, die eens een ministerie wilde vor men, toen de andere partijen geen ver antwoordelijkheid durfden nomen iets wat ten slotte toch mislukte 1 Maar M. Nichels staat hier in heel andere omstandigheden Hij staat hier gelijk het volk zegt, als 'nen gepro- beerden man». De fronters hebben niet hem bestuurd. De fronters hebben hem verlaten. Toen hebben de liberalen ge probeerd, met 'nen zekeren zwier zilfs, maar ze zijn er rap van onder gezwierd. Beide partijen zeggen dus «M. Ni chels, i^et U gaat het niet De elementairste regel van de poli tiek zagt nu toch, dat M. Nichels er in die omstandigheden van door trekke. Beseft hij dat niet De eerste de beste jongen van de Kat, die 'nen keer de avondschool volgt, zou dat na een beetje uitleg verstaan. Is onze burgervaderdan zoo «dur de comprenure» Of 'wat is 't Verre van er iets van te begrijpen, belegt hij een vergadering van den ge meenteraad In de feestzaal. Weeral een onwettelijkheid. De gemeentewet zegt heel duidelijk - en verscheidene schrijvers bevesti gen het met nadere toelichtingen dat alleen de gemeenteraad bevoegd is om zijn vergaderzaal aan te wijzen... DE GEMEENTERAAD, hoor wel, dus niet de burgemeester. Voor die vergadering had onze bur gervader zijn troepen opgeroepen. Hij zou er den Barnum spelen. Hij zou de meerderheid braveeren. Hij zou zich doen toejuichen, gelijk Balthazar, te Gent, toen deze de stad in nesten stak met haar geld te plaatsen in de Bank van den Arbeid. onvermijdelijk tot het hart der moe ders spreken moet 't is. het verlan gen, onlangs door de prinses uitge drukt en bekend, haar kindje zelf te voeden. Wie, ik vraag het u, zou, in dat 'ge baar, al de eenvoudige minzaamheid niet éeren der prinses, samen met hare bezorgdheid, zich in volle vertrouwen te kwijten, van hare moederlijke plich ten. De indexcijfers voor de maand Sep tember luiden als volgt Voor gansch 't land 660 Antwerpen 687 Brussel 687 Gent 634 Luik 651 Provinciën Antwerpen 675' Brabant 661 West Vlaanderen 668 Oost Vlaanderen 646 Henegouw 673 Luik 646 Limburg 854 Luxemburg 663 O de roode leiders rekenen zoc^vast op de kleine ontwikkeling, op de on wetendheid, op het blind fanatisme hunner volgelingen, dat ze zic«h alles durven permitteeren Onze Katholieke vrienden hebben hem op die nieuwe onweUelijkheid ge wezen en lieten M. Nichels met zijn p-nnprjs,allppn, Welgedaan Als toppunt van belacTielijKneia t.wij willen niet zeggen onbeschaamdheid, want de positie van de socialistische partij is geen groot woord weerd) las M. Nichels zijn onnoozel briefken af... Als de meerderheid niet doet, wat hij Alfred de Eerste beveelt, dan zullen de politieagenten geen loon meer ontvangen, de oiuide mannekens geen eten, de doppers van 't hospice geen geld, enz. enz. Frod Fred Hoe klein Hoe pie perig klein... Waarom het niet lievers aftrappen, met nog wat overschot of vezeling van eer, inplaatst van u zóó flauw te vernederen Weet ge, wat ne politieagent ons op staand en voet zei Wel verdraaididat hij er van onder trekt, en er zal subiet geld zijn voor d'agenten enz.» Voelt ge, Mr Nichels, hoe laat het is? Ge zijt geklasseerd I man I 't Kriterium der volksfilosofie heeft de puntqn geteld en u te licht bevon den... Pak uw bagage bijeen Of... Zoudt ge wellicht... gelijk Bal thazar... afgesteld willen worden... van hoogerhand... om dan al» dikke martelaaT te kunnen pronken Wij hopen dat men ons le Brussel die martelarij zal siparen... voor 't ple zier van ons «straatje JEFKEN. De commissie voor studie en coördi natie der versla.gen over de Hervor ming van den Staat, zal bijeenkomen op Woensdag 10 October a.s. te 14,30 uur in de bureelen van het Iloofdsecre- taTiaat der Katholieke Unie, Broek straat 23, te Brussel. Deze c-ommissie wordt voorgezeten door den heer burggraaf P. Poullet Staatsminister, omringd door het vol ledig Bureel der Katholieke Unie, Af gevaardigden uit de vier groote sociale groepeeringen (Algemeen Christen Werkecsverbond, Belgische Boeren bond, Verbond der Katholieke Vereeni- gingen en Kringen en Christen Mid denstandsorganisatie) maken deel uit van deze commissiie. De belangstelling voor de Studie dagen, dié de Katholieke Unie belegt op 17 en 18 October is zeer groot, Herinneren wij er aan dat op den IVlaamschen Studiedag van Woensdag 117 October, nevens belangrijke spreek- beurten door den heer Staatsminister, Poullet en den heer Van Cauwelaert, minister van landbouw en economische zaken, inleidende vers«lagen zullen wor den voorgebracht door de heeren volks vertegenwoordigers Edmond llubbens over «De Jeugd tegenover de politiek» en A. E. De Schrijver over «De Orgu- nisatie en de activiteit der politieke Vereenigingen». Deze verslagen zullen aan een gron dige bespreking der aanwezigen onder worpen worden. 's Middags zal aan de deelnemers een. middagmaal aangeboden worden, waar bij do hoogste personaliteiten uit de katholieke politieke en sociale wereld zullen aanzitten. Het inschrijvingsgeld voor het mid dagmaal ten foedra.ge van 15 fr. moet gestort worden op postrekening n. 726,98 (Katholieke Unie, te Brussel^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1