28 Na lijf jaar Arbeid De Besluit Wetten De zware ontploffing te Machelea Rond de blijde gebeurtenis in Italië Onze Munt en de Tocht De Wereldtentoonstelling in 1935 Vrijdag SEPTEMBER 1934 De wedstrijd voor de Gordon Bennett-schaal Het geboortehuis van Mussolini j. XX XX JAARGANG. NUMMER 215 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit builen het Arrond, AALST. Agentschap HAVAS. Adolf Maxlaan ,i3. te Brussel i_ Rue da Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londrcs \V. C. 2. H. Weneeslas Zonop5,45Zonafo,37 L. K. 30 N. M. 8 K.V.R.O. herdenkt op 11 October zijn vijfjarig bestaan; hij zal de gebeurte nis vieren op bescheiden wijze zooals het past in deze benarde tijiden. r,eze gelegenheid kunnen wij niet la ten voorbijgaan, zonder even een blik •te werpen op het geleverde werk dezer vijf jaar. Er gebeurden heel wat dingen gedu rende deze tijdsspanne, en het belang rijkste was onbetwistbaar de groei van onzen omroep van 'n teederen scheut lot 'n stevigen boom. Zijn weidsche takken reiken nu. over al de gewesten van Vlaanderen; in zijn •schaduw slaan verzameld de duizenden vrienden propagandisten voor wie het nooit te veel is voor .den omroep op le marscheeren luistervinkjes dol op cn- ia kin déruurtjes; duizenden leden die •overtuigd zijn van de noodwendigheid van K. V. R. O.; duizenden abonnen- ten op «De Vlaamsche Radiogids» en zoo meer. Goddank, heeft K.V.R.O het zoover kunnen brengen. Heerlijk en aanmoedigend schouw spel, dat ons doet jubelen van vreugde; dat ons overtuigt dat de boom nog ih vollen was is'; dat ons de hoop doet koesteren dat 'hij nog uitgroeien kan en zal tot een reuzenboom. Onze dankbetuigingen gaan dus in de allereerste plants naar den Almach tige die onze pogingen steunde, en ons het bewijs geeft dat aan Gods zegen alles is gelegen. Wij danken vervolgens al onze trou we medewerkers; al onze helpers van het kleine luistervinkje af tot de stoere propagadisten en steunende vrienden. Wat de toekomst betreft, zijn wij op timist. Er ligt voor K.V.R.O. nog een ont zaglijk arbeidsveld braak. Is het getal dergenen die het radioprobleem door gronden reeds groot, toch zijn er velen die niet beseffen waar hun plicht ligt als geloovige. Broeders, die duizenden moeten wij nu in de komende maanden, spijts cri sis en ontmoediging, in de rangen van K.V.R.O. inlijven; die taak moeten wij nu torsen. Wij zijn zeker dat al onze vrienden dezen oproep met vreugde zullen aan hooren, want wij weten dat het voor hen nooit le veel is als het gaat voor K.V.R. O., voor ons volk, voor ons Geloof. Het parool klinkt dus vandaag groot en klein, op voor K.V.R.O. Wat onze werking in Vlaanderen be lemmert, is de censuur die wij moeten ondergaan; zoolang wij niet volkomen vrij onze meening kunnen uiten, onze idealen verkondigen, zullen wij niet rusten. Om te sluiten, herbalen wij wat Eerw. Pater Van Gestel eens schreef «In het beeld van het huidige Vlaan deren, naast de kathedralen en de ker ken, zinnebeelden van en roem van het verleden, naast het IJzerkruis dat de vrucht van ons bloed opeischt en onze verrijzeniskracht, uit dat offerbloed geboden, uitdrukt, staan daar de pylo nen van K.V.R.O. Van daaruit moet in de toekomst telkens opnieuw de bezie lende kracht en de helmende boodschap gaan Hier uw omroep, de omroep van het katholieke Vlaanderen. Hij dient, hij verovert, hij behoudt Vlaanderen aan Ivristus! K.L.J. Een onbeschrijflijke geestdrift te Napels Ruim 30.000 mensichen hebben gis teren namiddag hunne genegenheid en hun trouw uitgedrukt aan de Konink lijke Familie. Den oproep der fascisti sche overheden beantwoordend had zich een ontzaglijke menigte op het Dante Plein geschaard. Deze menigte be stond uit vertegenwoordigers van al de maatschappelijke standen. Het Dante Plein was de vergaderplaats van den reusachligen stoet .die samengesteld werd om een betooging in te richten ten bewijze van sympathie en gehecht heid aan de Prinsen van Piemont en aan de gansehe koninklijke familie. L\e s-toet werd voorafgegaan door een po le Ion wielrijders, de overhe.den van stad en provincie. De vlaggen met de kleuren van Napels en de provincie wer den in den optocht gedragen, geel rood en wit, met het zinnebeeldig paard erop geborduurd. Militaire en fascis tische muziekkorpsen speelden onafge broken de Koninklijke marsohe. Al de fascistisic/he associaties, de arbeiders synd ilea ben en de hoogeschool groepe- menlen, waren vertegenwoordigd. Op de Plebieielplaats, waar het pa leis der kroonprinsen staat jjreep een onbeschrijflijke -geestdriftige' betooging van uitbundige vreugde plaats, welke ten toppunt steeg, toen -de prins van Piemont dankbaar glimlachend en zicht baar tevreden om deze -betuiging van vreugde en gehechtheid op het balcon van het p:aleis groetend verscheen. De volksmassa huilde, wuifide met zakdoe ken riep Leven de Koning, de Koningin, de prinsen van het Huis van Savooie». Vooral en bovenal werd de kroonprins gehuldigd, met een geest drift die alleen in Italië en dan nog voornamelijk te Napels mogelijk is. De prins heeft dan de overheden en enkele Ilaliaansche en buitenlandsche journalisten ontvangen. Deze ontvangst was kort en hartelijk. De prins werd door dc dringende toejuichingen van het volk weerom aan het balcon geroe pen en be«e.ft met een hartelijk gebaar de duizenden bedankt. -Die politie was niet meer bij machte do volksmassa te gen te hou-den en de prins gaf toen een teeken om de menseden naderbij te la ten komen. Er .greep een -stormloop plaats tot vlak onder het balcon en nu -cbeen aan de oorvordoovende toejui chingen geen einde le zullen komen. Na een vijftiental minuten heeft do prins zich teruggetrokken, wijl d'e massa geen oogenblik naliet hem bestendig toe te ju^hen. Onze socialisten zouden toch logiek moeten zijn. Toen zij in 1926 deel natmaakten van de regeering, spuwden zij vuur en vlam, en mei reden, tegen de onvaderlandsche handelingen van financieele camarilla'1- die er op uit waren, op grond van per soonlijk profijt, den frank te kelderen ten nadeele van het gras der Belgische ourgers. Tlians integendeel ontwaren wij re gelmatig twee stroomingen in dc eigen rangen van onze -socialisten, waar ze kere politiekers, die in dezen het bewijs leveren, besef te hebben van hun ver antwoordelijkheid, zich formeel uitla ten tegen de pogingen tot nog verdere waardevermindering van onze munt, zaaien integendeel andere -socialisten paniek. Zij beweren, dat onze frank onver mijdelijk de daling van pond en dollar zal volgen: bij het vooropstellen van oet Plan van den Arbeid, zijn er voor standers die een nieuwe, doch matige waardevermindering van den frank noodzakelijk achten. Als er eenmaal van 'tucht mag ge waagd worden, dan moet dit woord wel gesteld worden in den zin van een na tionale tucht voor beveiliging van onze munt. De Romeinscbe correspondent van de «Temps» heeft een bezoek gebracht aan Mussolini's geboortehuis te Pre- dappio-Nuova in de Romagna aan de eerste hellingen van de Apennijnen. Het bestaat uit enkele eenvoudige huizen langs een riviertje. Een bord wij3t de richting van de casa del duce. Het staat hoog en onderscheidt zich in niet3 van do andere woningen. De muren zijn grijs en naakt, de -steenen, onregelma tig, werden nauwelijks met een laagje kalk verbonden. Van verf .geen spoor en de vensters zijn zonder tooi. Het geheel wordt door grove pannen gedekt. Gelijkvloers is de ruimte, die vader Mussolini oorspronkelijk tot smidse diende. Later onderrichtte moeder Mus solini er de dorpskinderen. De vloer is van gestampte aarde en de balken dra gen de sporen van vonken en rook. Daar hanteerde de jonge Benito voor te kun nen lezen de blaasbalg en het gloeiende ijzer. Die bedrevenheid is hem" nog t.e stade gekomen. iFie vadër stierf in 1910. Deze fana tieke internationalist, had zijn kinde ren de namen van nieuwlichters gege ven. Hij was streng voor hen in tegen stelling met de teedere moeder, die soms des naicihts van zorgen niet slapen kon. Benito zag haar dan heen en weer loopen. Zoo bleef hij op school hard, gesloten en eenzelvig. Een buitentrap leidt naar de boven verdieping. In de keuken staat nog de ronde tafel van hard hout, waaraan het gezin at. Het menue bestond meest uit groentesoep en brood en 's avonds wor telen, die grootmoeder uit Men grond trok. Vandaar ziet men liet feodale slot van de Sforza's, thans zijn zomer residentie. Hij wil niet, dat er iets aan het ouderlijke huis yeranderd wordt. Het inrichtingskomileit van den in ternationalen ballonwedstrijd om den Gordori-Benrieltbeker beeft een lijst bekend gemaakt, die, op enkele kilome ter na, de afstanden en de rangschik king bevat van de landingen, die tot dusver bekend zijn. Hieruit zou blijken, dat de drie deel nemende Poolsche ballons de eere- plaatsen bekleeden, onmiddellijk ge volgd door den Belgischen ballon «Bel- gica». Een eerste offlcieele lijst Hier volgt deze voorloopige oiïiciiuse lijst 1. - «Kosciuszko» (Polen), op 25 September te 13 i|. 40 geland bij Anna in Sovjet-Rusland, op 85 km. ten Z. O. van Woioneze, op 1300 km. van W ar schau-. 2. «Wiarszawa» (Polen), geland op 25 September, ie 4 u. 50. in Sovjet- Rusland in liet dorp Bikowo, bij Mos kou, op 1,280 km. van Warschou. 3. «Polonia» (Polen), op 24 Sep tember, te 15 uur geland in Finland, te Sultaw, op 1,170 km. van Warschau. 4. «B'elgiica» (België), op 25 September geland, te 15 uur, in Sovjet- Rusland, ten Oosten van Biezeck, in de streek va Twersk, op 1.165 km. van Warschau. 5. «Zurich» (Zwitserland), op 24 September geland, te 5 u. 15, op 65 km. van Leningrad en op 35 km. van Szlissclburg, hetzij 1.030 km. van Warschau. 6. «U.S. Navy» (Vereenigde Sta ten) bestuurd door Kendall en Orville, 1000 km. 7. «Dux» (Italië) .bestuurd door Amoroso en Pirazzoli, 1000 km. 8. «Base?» (Zwitserland), op 24 September te 14 u. 35 geland, in het dorp Bolszo-Azarow, in Sovjet-Rusland, op 920 km. van Warschau. «Aigle» (Frankrijk), op 24 September geland bij Pius, ten Zuiden van Lu,ga, in Sovjet-Rusland, op 900 km. van Warschah. 10. «La Lorraine» (Frankrijk), bestuurd door Boilard en Dupont, 890 km. 11. «Deufcschland» (Duitsiehland)', bestuurd door Goetze en Burghardt, 830 km. 12. «Wilhelm von Oppel (Duitschland)oip 24 dezer te 8 u. 15, geland, op 25 km. ten Noorden van Tartn (Estland), op 800 km. van War schau. 13. Buffalo Gourrier Express (Amerika), op 24 dezer te 8 u. 30 ge- land, op 2 km. van Sincyn, in Sovjet Rusland, op 800 km. van Warschau. 14. «Sladt Essen» (iPjuitschland) op 24 September te 5 uur geland, op 20 km. ten Noorden van Fellin (Estland), op 750 km. van Warschau. 15. «Bruxelles» (België), op 24 dezer geland, op 15 km. ten Oosten van Witebsk, in Sovjet-Rusland, op 720 km. van Warschau. 16. «Bratislava» (Tsjcchoslova- kije)geland op 23de>zer te 21 u. 42, bij Eustachowo, in Litauen, op 300 km. van Warschau. 55HSSS5 ZICHT OP DE PLAATS DER RAMP. In onze laatste berichten van giste ren gaven wij reeds het nieuws- van de vreeselijke ontploffing die zich Woensdag heeft voorgedaan in het wa- terstoffabriek te Machelen bij Vilvoor de. De ontploffing werd veroorzaakt door het springen van metalen fles- schen welke waterstofgas bevatten. Twee werklieden werden bierbij gedood en een derde zwaar gewond. •Die brand welke ontstaan was werd krachtig bestreden door de brandweer van Vilvoorde. Verscheidene kleinere ontploffingen hebben zich naidien nog voor.gedaan.De pompiers hebben hardnekkig gewerkt om de aanpalende gebouwen te vrij waren. Een oogenblik bestond er vrees dat een groote vergaarbak de lucht zou invliegen en dan ware de ramp niet te overzien. Gelukkig heeft men dit gevaar, kun nen afwenden. gewe- Rond 10 uur was alle gevaar ken en was de brand ingedijkt. Door .de ontploffing werd liet dak van de gebouwen afgerukt en de brok stukken daarvan ver in het ronde ge slingerd. De schade door de ontploffing ver oorzaakt is heel aanzienlijk. De slachtoffers. De twee dooden zijn de arbeider» Moerdijk uit Molenbeek, en Jorderis, uit Schaarbeek. Het derde slachtoffer Elaut, heeft zware brandwonden opgeloopen. Da huid is van de armen gevallen. Men heeft hem oveTgebraoht naar het gast huis van Vilvoorde. Dc arbeider Elaut, welke tijdens de ontploffing zware brandwonden had opgeloopen is in den namiddag aan zij ne verwondingen bezweken. Deze ram.p heeft dus drie menschen- levcns gekost. De «Belgica» zou miss-chien op de derde plaats kunnen komen als men in bezit zal zijn van da barografen, daar slechts 5 km. den Belgiischen ballon van de «Polonia» scheiden. M. Francois Boves-se, minister van Jusicie, ontving Woensdagnamiddag eene afvaardiging Antwerpsche wissel agenten, vergezeld van volksvertegen woordiger Joris, die hem kwamen on derhouden over de door zijn departe ment ontworpen besluit wet, dat een nieuw regiem voor het beroep van wis- selagent invoert. D,e afgevaardigden oefenden kritiek uit op de schikkingen betreffende het bordereelmonopolie, dat aan de wissel agenten zou toegekend worden, maar dat hen, zoo betoogden zij, in minder heid tegenover de banken zou stellen. Deze schikking zou hen alle bedrij vigheid, die niet van zuiveren Beur3- aard is, ontnemen, terwijl de banken zouden voortgaan zaken van allen aard le doen en vrij blijven alle Beurs-ope- raties aan hunne wisseia.genlen toe te vertrouwen. De afgevaardigden vroegen nog aan den minister waarom men nu hals over kop het statuut der wisselagenten wil regelen, dan terwijl het desbetreffende wetsontwerp al sedert 1928 is inge diend. Wat de éénige kwoteering betreft, droegen de afgevaardigden den indruk mee, dat het ontwerp hun voldoening zal schenken en dat de inschrijving op twee of drie beurzen opnieuw zal inge studeerd worden. De eerste proefnemingen wat betreft de verlichting van het «park» in de Brusselsche Wereldtentoonstelling heb ben plaats gehad in aanwezigheid van enkele genoodigden. Het waiS "een sprookjesachtig schouwspel, dat men te zien kreeg. Immers het «park» met zijn boomen en perken, leent zich uitste kend voor spelingen van licht en scha duw tusschen het loofwerk. Een groote verscheidenheid aan kleurschakeeringen wordt in de ver lichting bereikt, zoodanig dat men don indruk krijgt van een echte lichtsym- fonie. Nieuwe proeven zullen genomen wor- den in de eerstkomende dagen. Het «park» strekt zich uit over 17 Ila. Talrijke boomsoorten treft men er in aan. Mooie wegen slingeren tusschen de perken door. Er is ook een vijver, alsmede een openluchttheater. Dit «ipark» zal een van de voornaam ste aanlrekkelijkheden van de tentoon stelling uitmaken. Besprekingen onder ministers Minister Sap aan zijn kant beeft een onderhoud gehad met de voorzitters van dc beurskommissies uit Antwerpen en Gent alsmede met. die van de beurs- kommissie te Brussel. Ditmaal liep het gesprek niet meer uitsluitend over het statuut van de wis selagenten, maar ook over de exiceptie van spel en de bescherming van het spaarwezen. Over die verscheidene vraagstukken, die het voorwerp uitmaken van ontwer pen van volmachtshes lui ten, werd reeds beraadslaagd door ministers Bovesse en Van Zeeland. Woensdagnamiddag had er ook een j gedachtenwisseling over plaats tus schen ministers Bovesse en Sap. Aan de Antwerpsche wisselagenten heeft de minister van Justitie gevraagd hem een geschreven nota te willen overmaken met- het oog op- de vergade- rthg van het beperkt ministerieel ko. miteit dat voor Dond.er,dagnamiddag bijeengeroepen is. Het afscheid van den H. Vader uit Caste/ Gandoifo Onder de inwoners van Gastel Gan doifo, die de vorige week naar de pau selijke villa zijn gekomen om den H. vader als bewijs hunner liefde, trouw en eerbied, kleine geschenken aan te bieden, bevonden zich elf ouden van dagen, die reeds ten tijde van iZ.H. Pius IX z.g. in het Castel Gandoifo woon den. De stokoude maar nog krasse Col- derini trok de bijzondere opmerkzaam heid van den II. Vader, die hem tijdens den rondgang door de audiëntiezaal met buitengewone hartelijkheid be groette, naar zijn familie en zijn ge zondheid vernam en hem onder andere ook vroeg of hij altijd in Castel Gan doifo had gewoond. Neen, H. Vader, antwoordde Col- derini, eenige jaren woonde ik bij mijn zoon in Rome, in de Via Triomfala, maar van 1845 tot 1890 ben ik altijd inwoner van Castel Gandoifo geweest. Van 1845... Zijt gij vroeger ook wel eens bij den Paus op audiëntie geweest Zeker, H. Vader, ook aan Zijne Heiligheid' Pius IX hebben wij hier in de villa meer dan eens bloomen ge bracht. Maar éénmaal heb ik Z. H< geheel alleen gesproken. Toen ik in 1868 op een zomeravond' van mijn wijnberg naar huis terug keerde, stond ik plotseling bij een kromming van den weg, voor een ou den priester. Dadelijk herkende ik Z.H. Pius IX< Onmiddellijk sprong ik van mijn muil ezel en viel ik voor hem op de knieën, Z.H. gaf mij zijn zegen, zegde mij op te' staan en schonk mij een medalie en een geldbeursje. Maar nauwelijks had ik deze aange nomen, of plotseling kwamen van alle zijden talrijke Zwilsersche garden aangeloopen, die den II. Vader aan het zoeken waren en aanvankelijk dachten dat ik een stniikroover was. De H. Vader stelde hen evenwel ge rust, schonk mij nogmaals Zijn zegen ging, vergezeld van een officier, naar de villa. Thuis gekomen, vond ik in mijne beurs vijf zilveren grosset li eene heele som in dien tijd. Later heb ik Z. II. nooit meer gezien...- Z. H. de Paus luisterde met groota belangstelling naar liet verhaal vart den negen en tachtig jarigen Colderini en schonk hem, alsmede alle andere grijsaards, die reeds bij Z.H. Pius IX op audientio waren geweetst, een goui den herinneringsmedalie.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1