In de Regeering Krokodillentranen 29 VAN SINT MICHIEL Bezuinigen is de Boodschap Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag ISEPTEM8ERI934 MWichels is daar op rijn plaats niet meerI Zoo spreekt 'h volk, zoo spreekt 't gezond verstand. Na de geboorte van de prinses Maria-Pia Bilan der slachtoffers van den typhoon in Japan JCXXX JAARGANG N.ÜMMEft 225 Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 43, ie. grussel ftue de Richeley, Parijs Rank B.uiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* H. Michael 8Zonop5.47Zonaf5.35 L. K. 30 N. M. 8 (FOLKLORE) De H. Michael is de eerste der aarts engelen. We kennen zijn naam en nog twee voorname liemelafgezanten staan hem terzijde, te weten de H. Gabriël de boodschapper en de H. Raphael, de geneesmeester van den ouden Tobias en de reisgezel van den iongen Tobias. Een puik tafereel van Paelinck stelt ons die reis voor in de kerk van Opbrabcl. Raphael, Raphael, reizigers moeten U als beschermer en bijstand groeten Vissclwrs en blinden betrouiven met recht, Ook op uw hulpe, als zij doen wat Gij zegt G. Gezelle wist 't een en ander over S. Michiel te melden. Hij gewaagt van Sint Michielszomerken. Sint Mackiel komt, met ze' zaaikleed aan. 't Is de Engelweke. 't Is suikerbakkers, kleer makers, weegschaalmakersmesdag. Van daar ook vlaamsche namen Mackiel, Chiel, Chielen, Chielens, Michiels en, Michels, Michielsen Michielsone en de vrouwennaam Micheline. En nog Een zaadtjen in 't zand is een raapken in mijn hand en een zaadje in de morre is een groeze zonder hiorre. Deze heilige die den duivel in de hel stortte wordt nogal in 't land gevierd. Te Brussel verheft zicli de collegiale Kerk van S. Michaël en S. Goedele, te Gent de S. Michielskerke, een juweel van regelmatigen gothieken bouwtrant met al hare vooraanstaande schilderijen, onder ander Christus stervende aan het kruis door Antoon Van Dyck de H. Catharina geknield op den wereldbol en door enge len ten Hemel opgevoerd door Gaspard De Craeyer 't portret van S. Franciscus a Paulp, toegeschreven aan Jozef Ribera; het tafereel op figuurlijke wijze de pest te Milancn voorstellende, door Karei van der Mandere en nog zoo menig ander groot puik tafereel. En nog engelenbeel den in marmer door Lt Taminne van Nijvel 1775. De relikwie van het II. Kruis en den II. Doorn. Nog een marmeren beeld van 0. L. Vrouw, Stoel der Wijs- beid en een geknielde S. Augustinus van Duquesnov. Eindelijk voorname misorne- mentcn zeer antiek en de beroemde Re- monstrans in verguld zilver (hoog 95 cen timeter) een meesterstuk door J. B. Le noir van 't jaar 1098. De oude Sint Mi chielskerke te Kortrijk met het mirakel beeld van O. L. Vrouw van Groeninghe Ook de hoofdkerk van Roeselare is den aartsengel toegewijd en meer andere. De H. Michaël is de patroon der heiligdom men van Kieldrecht, Machelen, Sint Lievenshouthem, enz. A propo van S. Michiel in het Gods- boek der Openbaring toont Sint Jan ons het gevecht en de zegepraal van den aartsengel en de goede engelen. Dichter Vondel in zijn Lucifer, laat meesterlijk dit gevecht en die zege voor ons oog ont rollen. Dat alles weze ons een toonbeeld en een spoorslag in den strijd van 't leven strijd van 't goed tegen 't kwaad. En een Dichter Carmeliet zingt Dat Gods ijver mij beziel' En mij leere vechten Voor mijn God, lijk Sint Michiel Winnend op de slechten. Want mijn leven is een strijd Tegen vele hvalen. Nooit de wapens neergeleid Steeds gescherpt tot daden. Als weerkuude mogen we aanstippen1: de oude lieden hadden hunne opmerkin gen gevestigd op den tijd korts vóór en na S. Michielsdag, en meenden dat zij daaruit al de eigenschappen van het aanstaande jaar konden voorzeggen. Sint Michiel verbiedt witten hoed en blauwen kiel. Zooveel dagen als het vóór St. Michielsdag regent, zooveel dagen het rijmt en koud is na S. Jorisdag, 23 April. Al de noten moeten geplukt zijn en te drogen liggen. Het Volksgebruik komt bier ook tusscben Men placht heden den vieruur schofttijd af te schaf fen, de dagen worden te kort zelfs met het zomeruur dit duurde tot St Matthijs (24 Februari). Men zegde St.Michiel steekt den vieruur boterham in den zak, Sint Matthijs brengt hem ons weer. S. Michaël verscheen in Italië, op den berg Gargini, ook aan den H. Joanna d'Arc als beschermer van Frankrijk. De berg of mont St.-Michel in Normandië is wereld beroemd. Mare De regeering heeft de Volmacht aan gevraagd en wij meenen,dat zulks voor. eerstens ged'aan werd om het budjet in evenwicht te krijgen, en ten tweede om besparingen te verwezenlijken, ten ein de de lasten te kunnen verminderen. Dat ons budjet ziek is, dient niet meer te wotden bewezen. De regeering staat op dit oogénblik voor eene uiterst moeilijke taak. Zij moet ten allen prijze het evenwicht van 's Land's begro-oting henstellen.D.it evenwicht was in 1933 bereikt. Zoo,ten minste, is ons ten stelligste verzekerd geworden door M. Jaspar, die toen het departement van Financiën beheerde. Dit werd bevestigd! door M. de Broque- ville. Het fiskaal inkomen der regeering is sedert .die laatste begrooiting op gevoe lige wijze verminderd. De belastbare stof ontsnapt. Handel en nijverheid worden steeds zwaarder getroffen door de krisis en geraken steeds dieper uit geput. Anderzijds bleven ,dJe uitgaven stij gen, zoodat noodlottig het evenwicht der begrooting in gevaar werd gebracht. Sparen is dan ook meer dan nood zakelijk geworden. M. Sap, minister van financiën, had gevraagd, dat in alle departementen besparingen zouden ged'aan worden, maar inzonderheid van Nationale Voor zorg en van Landsverdediging. Het is hier dat de schoen begint te nijpen. M. Devèze wil niet hooren spreken van vermindering op die militaire kre dieten. Integendeel, de uitgaven wor den van dag tot dag grooter. M. Van Isacker bewöie-rt, dat hij slechts zal besnoeien op de pensioenen, wedden en vergoedingen, wanneer ook het departement van het leger mede werkt voor het herstel van 's lands budjet. Wat M. Maistriau betreft, die wil eerst zien wal M. Van Isacker doen zal, vooraleer tol besparingen over te gaan. 'Ziedaar hoe de toestand nagenoeg er tiit ziet. Als elke minister zijn eigen belangen Wil verdedigen, kunnen wij er nooit op denken een eenheidsplan van herstel te laten uitvoeren. M. Sap heeft nog eens bij zijne kol- legas aangedrongen, opdat zij in hunne wiederzijdsche departementen de noodi- ge besparingen zouden invoeren. De toestand is dus zeer ernstig. Alle hoop op een vergelijk is nog niet uitgesloten, maar het wordt meer dan noodig, dat de ministers zelf het voorbeeld van tucht, toewijding en .va derlandsliefde zouden geven. Hier gaat het immers niet om ba langen van partijen of van .standen te behartigen, maar enkel en alleen om het land te redden uit <een financieele instorting. Wie diat niet begrijpt op dit oogen. ïflik, begaat eene zware fout tegen zijn vaderlandsche plichten. Dat- iedereen zijne verantwoordelijk heid neme. Wie zijn post verlaat en zijn plicht verzuimt, moet geen beroep maken op de openbare meening: hij zal op voor hand veroordeeld zijn De Kursaal van Oostende in financieele moeilijkheden Het wil maar niet vlotten met de Kursaal van Oostende. iPieze heeft zwaar te lijden onder d'e crisis, zoo zwaar zelfs, dat er blijkbaar nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan vo-or de stad Oostende. De beheerders hebben namelijk eene uitgebreide nota ingediend bij dep ge meenteraad. Deze zal kortelings uit spraak d:oen. In deze nota wordt door de beheer ders gewezen op de moeilijkheden wel ke zwaar op de uitbating wégen ten ge volge de crisis-. In die zelfde nota wordt er op gewe zen dat de uitbaters sedert 1933, het jaar waarin de vergunning werd beko men, zoowat vijf en een half millioen aan de stad 'hadden afgedragen. Daarna zijn de ontvangsten beginnen te verminderen, wat echter niet weg- NIEUWE BESLUITWETTEN Het beperkt ministerieel komiteit heeft 'Donderdag namiddag- onder voorzittersc-liap van den h. Jaspar eene vergadering gehouden die tot na half zeven heeft geduurd. Na d'eze bijeenkomst werd ons me degedeeld dat de ministers in volledige overeenstemming zes van bij den kabi netsraad aanhangig gemaakte ont werpen van koninklijke besluiten heb ben goedgekeurd. Deze ontwerpen heb ben betrekking 1) op de verplichting voor de openbare en ministerieele ambtenaren de gelden, die zij .krachtens hunne bediening in ontvangst, nemen, op de -postcheek te storten 2) op de schorsing van betalingen 3) op het gecontroleerd beheer van de handels maatschappijen en do ondiernemingHjn die zich in tijdelijke moeilijkheden be vinden 4) .op de rechtsgedingen m te spannen -door die aandeelhouders van handelsvennootschappen 5) op de handelsbeurzen en het beroep van wis selagent 6) op de termij.nmarkt der in de Beurs genoteerde titels. Het komiteit zal Zater-diagmorgen op nieuw vergaderen om -het onderzoek van de andere ontwerpen voort te zet ten. Het beroep van wfsselagent Men weet dat door de wis&elagenten, onder meer dioor die uit Antwerpen, aangedrongen was opdat men het plan zou prijsgeven om het beroep van wis- selagenl aan een stabdut te onderwer pen. Het ministerieel komiteit heeft be sloten dat er, met het oog .op de be scherming van het spaarwezen, wel degelijk aanleiding toe bestond' een re geling af te kondigen. De tekst, die aangenomen werd!, voorziet een proeftijd van zes jaar e:i het slagen in bijzonder examen om als wisselagent te kunnen aangenomen worden. Waarborgen dienen gegeven onder meer door twee «peters alvo rens een inschrijving bij een beurs wordt aanvaard. Sommige onvereenig- baarheden w;orden vóórzien. Ben borg tocht wordt geëischt van 150.000 fr. te Brussel. 100.000 fr. te Antwerpen, 50.000 fr. voor d'e andere beurzen. Dc beurskommissies dienen een regie ment met zware sankties- af te kondi gen. De wisselagenten bekomen het bord'erelmoinopool en zullen hun schrijving mogen vragen, niet bij een enkele beurs, zooals aanvankelijk was bedoeld, maar bij twee beurzen. De politieke toestand -In sommige departementen betoon de men zich Do-ndjerdagmorgen nog tamelijk pessimistisch. Donderdag avond evenwel, na de bijeenkomst van het beperkt ministerieel komiteit, ver zekerden de ministers dat er onder hen volle overeenstemming heerscht. Afwachten blijft echter de bood schap. Misschien brengt de kabinets raad van Vrijdagnamiddag wat meer zekerheid. Men weet dat voornamelijk d'e bezui nigingen op de begroeting van Lands verdediging en va;n Openbaar Onder, wijs tot bedoelde «tegenstribbelingem aanleiding gaven. In verband hiermede weze gemeid dat Minister Devèze Vrijdag met zijn diensthoofden naging welke besnoei ingen zouden kunnein aanvaard! worl den. Aan den anderen ka-nt verzekert man dat het nieti mogelijk is honderd mil lioen op Openbaar Onderwijs uit te sparen, te-nzij aan de wedden wordt geraakt. Burgemeester Nichels stort krokodillentranen. Hi j trommelt zijn volk op met 't muziek en geeft meetingen in d' openlucht. t Zal nu de fout zijn der katholieken dat er geen .geld is om de doppers te betalen, om de ouderlingen, de zieke,, en de weeskens te voeden; want de katholieken komen naar de gementeraadszitting niet Ooh arme 1 M. Nichels weet niet wat hij uitkraamt en doet aan de grofste demagogie 1 M. Nichels l>edriegt het volk De katholieke raadsleden zijn afwezig geweest op de gemeente raadszitting, omdat M. Nichels zonder RECHT EN* REI)EX de zittingszaal van den gemeenteraad verplaatst heeft naar de groote Feestzaal van helt stadhuis. Waarom moet flat zoo gebeuren Wij kennen daartoe geen en kel reden. M. Nichels belegt nu een tweede vergadering EX WEER IX DE FEESTZAAL. M. Xichels is reeds drie dagen verwittigd dat de katholieken om dezelfde reden de zitting van den gemeenteraad niet zullen bijwonen. Ze'n doen niet mee aan Clownstreken. M. Nichels wil hot zoo ver brengen, dat de zitting zou veranidéren in een tegensprebelijke meeting en daarvoor is de toestand te ernstig! of teeet M Wichel* niet dat hij de minderheid vertegenwoordigt Dat M. Xichels 'de raadsleden samenroepei in de GEWONE ZITTINGSZAAL en de katholieken zullen de zitting bijwonen en ZE ZULLEN HUN WOORD DOEN BEGREPEN Het Te Deum van dankbetuiging voor, de .geboorte dier Prinses Maria-Pia van Savooic, is gecelebreerd geworden Don derdag morgen, in die kapel van het Koninklijk Paleis, in tegenwoordigheid van eene diiohle menigte personaliteiten en overheidspersonen tot in de vijfde categvie van het Protocool. Het Te Deum werd gezongen dooi' Cardinaal Ascalesi, Aartsbisschop van Napels-, bijgestaan door Mgr Giniglia, deken van de Palatijnsehe geestelijkheid en Mgr Lessie, vicaris van het aartsbis dom. Woonden den dienst bij: Prins de Piémont, de hertogin d'Ao-ste, moeded, de hertog van Spo-lete, heer. Luigi Fe- derz-oni en de markies Guglieno Impe rial!', ridders der Orde van de Annon- ciaden, de 'hertogin Diaz de la Victoira de Prins de Ligne, Groot-Meester van het Hpf van Koningin Elisabeth, de vertegenwoordigers en academische overheden. De heeren waren allen i;n habijt met; eereteekens op de borst, ofwel in groot- uniform; de dames waren in ceremo- nietoilet, de hoofden bedekt met de ge kende zwarte Mantilla. Het populaire prinsesje In een wiegje van het koninklijk pa- De prinsen van Piémont hebben aan de leis te Napels, ligt het prinsesje Maria kerk van Napels een heerlijke kelk ge- Pia, onbewust van de groote popular!- schonken ter eare van den H. Januarius, teit; die f if d'e cnkcle "ff van bestaan heeft verworven. Iedereen weet patroon der stad. Dit kunststuk ts in ^hans, dat zij blauwe oogen en blond verguld zilver, fijn bewerkt en met haar heeft en op haar grootvader, wij- kostbare gesteenten versierd. len koning Albert van België lijkt. Het offiicieele bilan der slachtoffers- van de overstroomingen welke veroor zaakt werden door den typhoon is vooij het -oogénblik als volgt Er bleven 2523 dooden, waarvan er 635 te Osaka. Ei* waren 13.184 gekwet sten, waarvan 677 uit Osaka. Men ver mist er verder nog 656 personen, waar van 3199 te Osaka. De schade welke aangericht is ge worden aan den oogst van de negentien geteisterde prefecturen, wordt thans op 124 millioen yens geschat. daartoe w*ordt aangevoerd dat in meer voorspoedige jaren dergelijk bedrag na.ni dat de -uitgaven dezelfde bleven of eveneens werd toegekend). zelfs meer no-g stegen. Het komt tot het besluit dat het aandeel van den Staat dat 77 l.h. bedraagt van de ontvangsten voortvloeiend uit de spelen, toch wel zou mogen vermin derd worden. Het oordeel van de beheerders is dat dc stad- hare teruggave zou moeten ver_ hooigen tot 1,400.000 fr. Als, argument gie vvolg onderaan volgondo kolom verslag - Ten slotte verklaren de behecrdcra 'in deze nota dat ingeval zij geene vol doening bekomen, zij de zaak voor den rechter zullen brengen of anders de pacht -opzeggen. Het laatste redmiddel z-ou zijn die verlaging van het kunstpeil. Algemeen vraagt men zich af wat het antwoord zijn zal van het gemeentebe stuur der stad .Qo6ten.de op dit ultima tum. In ons blad van gisteren meldden wij hoe da Napolitaansctva bevolking zeer, opgeruimd is bij de blijde geboorte van het prinsesje Maria-Pia. Onze foto geeft een zicht op de massa di-e met duizenden voor het palely toegestroomd was om den prins yap Piémont, den gelukkigen vader, her* haaldelijk toe te juichen.,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1