De Rozenkransmnd u In en om de Regeering Algemeese Vergadering van Donderdag 25 September H. M. de Koningin bij de Eeuwelinge van Anderlecht Katholieke Middenstandsbond «XXXX JAARGANG RUMMER 2b7 Kerkstraat, 9 en 21.Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten het Arrond. AALST, l: Agentschap RAVAS, Adolf Maxlaan &3, .te Rrussel r— Rue de Ricbeleu, Parijs -Rank puiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2„ Zondag 39 September H. Hieponimus Zon op5,48 Zon af5,33 Maandag I October 1934 H. Remigiua Zon op5,50 Zon af5,81 N. M. 8 E. K. 15 (jnolUlore) Maria, ons aller Moeder, wordt ge vierd met groote belangstelling en alge- meene eeredienst gedurende de October- maand. En eerst en vooral laat ons Haar toeroepen Moeder, dat al onze deugden en daden U rozen wezen. Deze rooskenslieve Moeder Wil 'k U geven eiken dag Al zoo lange de Albehoeder, Toelaat dat ik leven mag Wil die rooskens wel aanvaarden Moeder, van uw armste kind, Zoo mijn lippen die vergaardden Liefde is 't die ze samenbindt De Feestdag van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans herinnert ons de bijzon dere hulp, die Maria aan den H. Domi- nicus, door het veropenbaren van het liozenkransgebed, in de bekeering der Albigenzen, verleend lreeft. De Albigenzen waren vreeselijke ket ters, die bijzonder in het zuiden van Frankrijk hun vernielingswerk aanricht ten. Niet alleen randden zijde Kerk aan, en bedreven ongehoorde keiligschende- rijen ook zij moordden en brandden, vernielden steden en dorpen, en wierpen alle burgerlijke maatschappijen en sa menleving overhoop met een woord, zij deden juist wat wij van de hedendaag- scho socialisten en bolclievisten te ver wachten hebben....! De Rozenkrans is eene belkoord gelijk, waarvan één einde aan de gouden bel der hemelpoort is vastgehecht, en het ander einde op de aarde nederkomt. Zoo dikwijls, zegt een godvruchtige schrijver als men een Weesgegroet van den H. Ro zenkrans bidt, trekt men aan die bel. 't Is ook een zweep, want gelijk men de luie lastdieren tot vluggen arbeid aan drijft, zoo dient de Rozenkrans om ons, trage en onachtzame christenen tot iever en ueerstiglieid in het werk onzer zalig heid aan te wakkeren. Hij dient ons ook tot zweep om kwade driften en zondige gewoonten uit ons hert te verdrijven. 't Is nog een slinger als deze van Daniël die-Goliath doodde tot welzijn dei- Israëlieten om den duivel te verjagen want indien de naam van Maria daartoe voldoende is oin de helsche geest te ver pletteren, wat zal het zijn bij het her halen van die ontclhare Weesgegroeten. 't Is wel ook eene keten die we in het Vagevuur nederlaten om er de lijdende zielen uit te verlossen want talrijke afla ten zijn aan dat gebed verbonden. 't Is eindelijk eene Harp. De Koninlij- ke profeet zingt het u Op eene tiensna- rige harp zal ik u loven. Niet te ver wonderen dat de geestelijke schrijver de 150 harpzangen van David met de 150 Weesgegroeten welke den vollen Rozen krans uitmaken, vergelijkt. Zoo loven en eeren, danken en smee- ken wij de Rozenkranskoningin. Aange naam moet dit gebed zijn aan Gods Moe der want die lofspraak van hemelschen oorsprong, welke God achtereenvolgens aan Gabriel voorschreef, aan Elisabeth ingaf en door de II. Kerk voltooide be valt aan de Smeekende Almacht. Zou het oudste broederschap of veree ring van O. L. Vrouw van den II. Rozen krans in Vlaanderen, te Meire bij Aalst niet bestaan. Een beeld van Maria zitten de op den wijsheidsstoel, draagt haar Kind op den arm en dagteeken uit de 14® eeuw. In de jaren 1500 wanneer de geuzen alles verbrijzelden, dolf men dat beeld in den grond en geraakte vergeten de plaats waar men het had weggestopt. Zekeren nacht bemerkte men een licht in het veld dat op eene plaats rustte Men dolf op die plaats en 't beeld kwam te voorschijn. Alsdan werd den orame gang der 15 mysteriën opgericht en de bedevaarders thans stroomen op Rozen kransdag er heen. In de havenstad Antwerpen in 't kloos ter der Paters Predikheeren vierde men den verjaardag van den slag van Lepante in 1571 gewonnen op de Turken, door eene plechtige processie, de keerskens- processie genoemd. Uit Antwerpen gaat men ook naar Lier bij de Predikheeren (de voorstaanders en bijzondere verspreidere van den rozen krans) ter eere der Bruine Lieve Vrouw, een beeldje dat vroeger buiten de stad in het Mechelsch kapelleke stond. Te Nazareth zijn het de 15 dagen en de 15 kapellekens alsook de 15 kuustramen in de O. L. Vrouw van Nazareth dekana- Zle onderaan volgende kolom* Vereerend bezoek in het gesticht van tie Zusterkens der Armen Vrijdag morgen heeft H. M. Konin- in Astrid een bezoek gebracht aan de eeuwelinge Sophie Mious, in het ge slicht van de Zuisterkens der Armen te Anderlecht, om aan het oudje eigen handifg het koninklijk geschenk te ko men overhandigen. De vorstin,' verge zeld van liare eeredame, burggravin de Lantsheere, werd er .ontvangen door MM, Lambert, burgemeester; Van Hyfle gemeenteraadslid; E. H. Ma es, aalmoe zenier; de Eerwaarde Moeder Provin ciale Overste van België en de Eevw. Zuster bestuurster v,an het gesticht.Bij het verlaten van haar ,auto begaf II. M. de Koningin zich rechtstreeks bij de eeuwelinge, wenschte haar hartelijk ge- fuk en overhandigde haar in naam van den Koning en in haar naam, een prachtige bloemengarve, evenals een zilveren tas met onderlas. Met hare gekende minzaamheid onderhield de vorstin zich op gemoedelijke wijze met de eeuwelinge die er met fierheid aan herinnerde dat zij den eersten trein had zien \oorbijrijden te Brugge. Na enkele «ogenblikken gebeden 1e hébben in de kapel, welke prachtig ver sierd was, bezocht Koningin Astrid de venschillonde zalen van het gesticht, waar niet minder dan 250 oude lieden verpleegd worden door de Zustertjes der Armen. Al de kostgangers waren zielverheugd over dit bezoek van onze jeugdige Koningin, welke door haar minzaamheid en har eenvoud alle har ten veroverd heeft. Heden Zaterdag is de eeuwelinge plechtig gevierd geworden te Ander lecht. Eenige edelmoedige personen hadden ervoor gezorgd dat er ook aan de 250 kostgangers van de Zuis-terkens der Armen een flfnk eetmaal werd aan geboden. Te 9 uur is in d'e kapel van het ge sticht eene plechtige Hoogmis van dankzegging gezongen door den Z. E. H. -P.eken Fierens van Sint Jans-Molen- beek en was 'bijgestaan door den E. E. aalmoezenier Maes en EE. HH. pastoors. Van dor Velpen en Van den Wijngaerde. Te 11 uur is de ee-u'welinge officieel ontvangen door het Gemeentebestuur van Anderlecht. Vrijdagmorgen heerschte in de Wet staal eene ware crisisstemming. Vol gens zekere geruchten, zou de reges- ring de Broqueville in ernstig gevaar Verkeeren. De h. de Broqueville had onder meer een onderhoud met de hh. Jaspar, mi nister van Buitenl. Zaken, Sap, minister van Financiën, Wodon, staatssecreta ris van'het Huis des Konings, luilenant- eneraal. Nuyten, ministers Boveese en Dierckx. Terwijl de h. Devèze, minister van Landsverdediging, in zijn kabinet met de diensthoofden van zijn departement beraadslaagde over de mogelijke bezui nigingen op zijn begrooting, had de h. Sap een kort onderhoud met dén h. Jas par. Ook andere ministens beraadslaag den met elkaar over den politieken toe stand. Er werd medegedeeld dat de kabi- hetsraad 'uitgesteld was tot 8 u. 30 's avonds Dit bericht wekte eene slechten indruk. In het begin van den namiddag ont ving de Eenste Minister den h. Devèze. Naar verluidt zou de minister van Landsverdediging aan den h. de Bro- queville hebben medegedeeld dat hij aan zijn collega van Financiën een brief had laten bezorgen, waarin liij hem mededeelde welke bezuinigingen op de begrooting van Landsverdediging toch zouden kunnen gedaan worden. Naar van dezelfdte zijde wordt gezegd zou de h. .Devèze na aandachtig onder zoek volgende bezuinigingen mogelijk achten: op het krediet van 210 millioen vertegenwoord-igend de kosten voor uit- le kerk die ons den rozenkrans herinne ren. Naar Oostacker trekt ook een mach tige rozenkransbedevaart onder het ge leide der paters Predikheeren, terwijl in 't verre Lourdes insgelijks eene der laat ste pelgrimmagies, uit Toulouse en om liggende de Rozonkranshedevaart heet. MARC. rusting, verlichting, verwarming en voor het in leven houden van de mili taire inrichtingen, zou 44 millioen kun nen bespaard worden. De 683 millioen, zijnde de uitgaven voor die wedden, sol dij,, de vergoedingen en het voedsel voor den troep, zouden verminderd wor den in dezelfde verhouding als de uit gaven der andere departementen. Voor de rest zou de h. Devèze er in toestem men van de speciale kredieten van 359 millioen, door de Kamers voor de ver dedigingswerken goedgekeurd, 100 mil lioen over te dragen op het dienstjaar 1936. Intusschen meldde men nog dat de h. Devèze aan den minister van Finan ciën ook zou hebben meegedeeld dat hij thans bereid was het vraagstuk der inkrimping van de legeruitgaven ver der in te studeeren «en de middelen tot verdere bezuinigingen te vinden» die vereenigbaar zijn met de noodwendig heden van de landsArerdediging. Kabinetsraad. De Kabinetsraad, die aanving om 20 u. 15 was om 22 u. 30 reed» afge- 1/óopen. De volgende mededeeling werd ver strekt «Alvorens de loopende zaken te on derzoeken, hebben de ministers bijeen gekomen in Kabinetsraad, de studie van de (begrooting voor 1935 voortgezet. Zij waren eensgezind, om nogmaals de noodzakelijkheid van het begro tingsevenwicht te erkennen, en hebben zich, ieder wat zijn departement be treft, verbonden de inkrimpingspoging te doen, die onontbeerlijk is- om dit doel te bereiken. M. Dierckx stelde een bezuiniging voor, die 200 lot 240 millioen kan be- loopen, zonder dat eenige verlaging op de eigenlijke wedde en loonen wordt toegepast. Zij zou er in bestaan een reeks van vergoedingen, toelagen, enz. in te trek- Zle vervolg hlerneven. Die vergadering is voor het bestuur van den Katholieken Middenstandsbond een milde beliooning geweest voor zijn tudie en zijn voorbereidend werk der laatste drie maand. (De bloem der ka tholieke middenstanders wais er rijk vertegenwoordigd, volbloede mannen van de houwe trouwe; ook talrijke sympathieke nieuwelingen waren opge komen. Dank om die krachtige goed keuring De heer BRUWÏERE, spreker, kwam te acht uur aan de beurt. Zijn voor dracht was een zuiver wetenschappelijk betoog, een eerlijke, ernstige studie over het premiestelsel, zijn oorsprong, verspreiding, ontaarding, wat het betee- kent én voor den verkooper én voor den verbruiker; de houding tegenover het stelsel van publiek en wetgever in ver schillende landen, zeer bez-onder de in teressante wetgeving ter zake in het Groothertogdom Luxemburg; ten 'slotte de besluiten van den heer Bruwiere zelf en zijn voorstel met betrek tot ons eigen land. Flink Buitengewoon flink Ver volgens punt twee: Grootwarenhuizen: een klare voorlichting, zonder harts tocht en nog veel meei? zionder demago gie; een pleidooi voor de gelijkberech tiging van winkelier, grootwarenhuis en coöperatief, maar (bovenal een krach tige opwekking tot het eenige en zekere redmiddel voor den middenstand: Or ganisatie, organisatie in katholieke middenstandsbonden, gevestigd op de heerlijke princiepen van rechtvardig- held en naastenliefde. Organisatie, en nog eens organisatie, riep de spreker krachtig uit, altijd maar organisatie De georganiseerde kleinhandelaars heb ben geen grootwarenhuizen noch coöpe ratieven te vreezen: ze kunnen inkoo- pen tegen even gunstige voorwaarde en exploiteeren met minder onk-o-sten. Spreker acht evenwel dat de wetgever enkele gezonde maatregelen, welke hij opsomt, zou dienen te treffen om de ex ploitatievoorwaarden van grootwaren huizen en coöperatieven te regelen. De voordracht van M. Bruwiere is een prachtige studiebrok; hij rs zoo goed geweest ons zijn tekst toe te zeg gen, die voor -onzen bond een rijk ma teriaal zal wezen. Ziedaar de ware, goede voorlichting ten behoeve van den middenstand Na zoo'n voordracht kan worden ge streden met kennis van zaken. De vergadering keurde vervolgens de nieuwe standregelen goed. De Voorzitter gaf aan de vergadering verslag over de inspanningen van het nieuw bestuur .sedert zijn aanstelling; hij ontvouwde een actieplan dat reeds een begin van verwezenlijking beleef de. Hij vestigde vooral de bezondere aandacht der leden op de onschatbare diensten van ons bestendig secretariaat, dat door zijn verbinding met het sterke Pt.o v i n c ia a i M iddens ta ndisis e ere tari aat, alle volstrekt alle belangen van onze leden kan verzorgen, ze met volledige toewijding behartigt en diit in de streng ste discretie. Geen wonder dat deze Diensten, die van natuurswege de spe cialiteit zijn en zullen blijven van den Katholieken Middenstandsbond, het groo-t succes uitmaken onzer; bewe ging. Die Diensten zijn ook het mono polie van de Katholieke Middenstands bonden omdat de scheurbonden, of ze zich noemen onpartijdig of wat ook, afzonderlijk istaan en niet beschikken over machtige centrale organismen welke alléén voor den ernst en de dege lijkheid van die Diensten kunnen in staan. De Voorzitter lichtte ten slotte de vergadering in over het gedrag van het bestuur van den Onpartijdigen Mid denstandsbond, gevestigd op de Groote Markt. D,eze heeren hadden ons bestuur telephonisch uitgenoodigd voor een dringende gezamenlijke actie tegen de concurrentie van groot-warenhuizen in onze stad. Ons Bestuur aanvaardde, en een afvaardiging ging dit besluit rnec- deelen aan het bestuur van den Onpar tijdigen Bond- der Groote Markt. Goed, einde. aangenomen en eenige dagen verscho ven voor de uitwerking van het opzet. Maar Die onpartijdige, vrijheid lievende bond heeft nieuw bloed noo- d.ig en zou het graag halen uit den. Katholieken Middenstandsbond. Die oude heeren zijn heusch niet lekker En hun groote leider deed een pathe tisch verzoek opdat op. die tweede ver gadering van gedachten zou worden gewisseld om tot één bond te komen, en dat wij maar het bestuur hadden in handen te nemen Onze afvaardi ging verklaarde geen mandaat te heb ben omtrent dergelijke kwestie en zou ons bestuur inlichten. Op die tweede vergadering dan, toen onze Voorzitter naar een concrete formuul vroeg,kwam de aap uit -de mouw de huidige lei- ders van den onpartijdigen bond wil den hun post verlaten om onze lei ders; te laten binnentreden, maiar tot verdediging van hunne opvattingen 'j! die naieve «mannen van ondervinding» hadden zich blijkbaar ingebeeld dat onze, leiders persoonlijke ambities koesterden en dat aan die ijdelheid de hooige katholieke princiepen wel zou den worden opgeofferd... wat alleen het wankelend kraam van het Burgers- huis der Groote Markt had moeten ten goede komen. Doch hier komt no,g het istrafste van dé historie 4e samenwerkende actie tegen de grootwarenhuizen, opzet dot nu in daden moest worden omgezet, uri en waartoe ons bestuur zijn geschrif ten had voorbereid, werd door die hee ren niet meer noodiig geacht ze kriti- keerden achterdochtig ons Bestuur zou intussichen niet meer het recht hebben gehad de sinds weken vastge stelde algemeene vergadering der ieden vian den Katholieken Middenstands bond samen te no-epen met de bekende dagorde,.zonder de Groote Markt te verwittigen,want nu vreesden zij door 'hun leden van traagheid te zullen worden beschuldigd daar de Ka tholieke Middenstandsbond méér blijk van leven gaf Zoo zijn de feiten, en ziedaar de knoop van alles de angstvallige bezorgdheid van den On partijdigen Bond der Groiote Markt orn den verheugenden opgang van onzen Katholieken Middenstandsbond. Eer enkele maanden verloiopen, zullen tal rijke christelijke leden van den Onpar- Cijdigen Bond .hr Groote Markt, wars van dezes futlooze princiepen, einde lijk teru-gkeeren in den Katholieken Middenstandsbond van wiaaruit de frissche en krachtverwekkende bron aders zullen leiden naar een heerlijk© economische en cultureele verheffing onzer goede en talrijke katholieke bur gersbevolking. Om dat te beletten raaiskalt men aan de andere zijde oveT politiek, als het eenige middel waarmede ze hopen onze actie voor het goede in opspraak te kunnen brengen hun kwade trouw is van grof allooi; wij hébben gezegd en herhaald aan de patriarchen van dit huis-van-verwarring dat partijpolitiek en cultureel streven onderscheiden zijn van elkaar; dat onze Katholieke Mid- db nis landsbond- geen bevoegdheid heeft om zich met partijpolitiek in te laten, en van deze laatste geen richting hoeft te aanvaarden; dat de partijbelangen der katholieke burgerij daor een ander organism worden behartigd. Maar dat alles baat niet; de zeer onpartijdige lei ders van dien onpartijdigen bond zien steeds in elk princiepvaist katholiek een kwaadaardig mian; als eenige veront schuldiging zouden ze onwetendheid of vijandigheid in zake katholiek levan kunnen inroepen; maar, aangezien ze fanatiek weigeren elke opheldering te aanvaarden vanwege eerlijke en belang- looze katholieken maken ze zich on waardig van het vertrouwen van alle katholieken. Dit gelde meteen als rechtzetting van en antwoord op hun onnoozel strooi briefje waarmede zij hun scheurcam- pagne in vulgaire meetingaal hebben, ingeleid. Hun rijk van demagogie loopt ten ken, aan het personeel toegestaan in den Kabinetsraad, welke Donderdag a.s^ den tijd van hooge duurte, die nu min der rede van handhaving blijken te be zitten. Voor zijn departementen alleen berekent de h. Dierckx, dat dit toelaten kan ongeveer 120 millioen uit te spa ren en nagenoeg evenveel voor de an dere ministeries saam. Het onderzoek van de ontwerpen van nieuwe volmachtbesliu'iten werd ver daagd tot de volgende vergadering van plaats zal hebben. Zaterdagmorgen en Woensdag a. s. za-1 het, beperkt ministerieel ko-mitoit nieuwe vergaderingen houden, om d* nog aanhangige teksten klaar, te krij^ gen. Men hoopt de nie&we reeks van vol- machtsbesluiten. op' het einde van da volgende week openbaar te kunnen ma* ken.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1