ZIJN ZWANENZANG 2 De Briefkaart Voor de Zaligverklaring van Paler Adolf Pelit S. I Internationale Telefonie De Koloniale Loterij Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Diusdag OCTOBER 1934 Treinbotsing in Engeland Ook de provincies en de gemeenten moeten bezuinigen Plaatselijk Congres der Katholieke Jeugd Het parket op het stadhuis van Qent VOLKSSTEM 2CXXX JAARGANG SUMMER 218 publiciteit buiten het Arrond. AALST K Agentschap HAVAS, Adolt Mailaan ii_3, le Brussel t— Jlue de Ricjieleu, Parijs. e- Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Engelen Zonop5.51Zonaf5.28 N. M. 8 E. K. 15 Burgemeester Niehels loopt el- ken avond zijn beenen af en schreeuwt met schorre stem dat de doppers van de Kattestraat, geen Voor 't jaar 1934 'heeft de stad betaald aan de C. O. O. een voor-' schot, van min of meer 70.000 fr., we zeggen cent meer gaan ontvangen, dat de voor 1934 en geen afkorting op het ouderlingen en de Weezen zonder jaar 1933. eten gaan zitten, da|t de zieken van j \\re mogen dus zeggen, dat de 't hospitaal het noodige gaan mis- Commissie van Openbaren Onder- sen, enz. enz. stand al dien tijd, 't is te zeggen, Kwestie van valsche compassie te ee)1 jaar lang, geleefd heeft op haar toonen en demagogie te verkoopen. eigen vet. ...Maar als M. Nidhels zich zoo Waarom heeft M. Niehels van bekommerd toont met den Open baren Onderstand, dan vragen wij ons af: kent M. Niehels den toe stand van den Openbaren! Onder stand Nu eerst zullen alle betalingen inQQ sloot vallen en gaan alle menschensommen' ^rsehuldigd voor 1933 - - -1 ffoed^ verschuiven op de be toen af niet gesproken van honger snood bij al de sukkelaars die hij bij elke gelegenheid opnoemt. Nu vernemen we drtt men zin- neits is de tot nu toe nidt betaalde die van den Openbaren Onderstand i en goedgekeurd in de begioo v tintr te vpvsr.hmven on de be lets ontvangen, verhongeren. JNu h dat M. Niehels gevoelt, dat zijn rijk ten einde loopt, NU weet hij dat. Welnu, we zullen M. Niehels zijn geheugen wat opfrissdhen. Eerst en vooral, onze burgemees ter wil het doen doorgaan, alsof de stad regelmatig de gewone toela gen aan den Openbaren Onder stand uitbetaalde. Niets is minder waar Dat de mensdien oordeelen. Voor 't jaar 1933, heeft de Com missie van Openbaren Onderstand nog te goed op de stad, aan gewone toelagen 785,000 frank en voor hulpgeld de som van 87.000 frarik. grooting van 1935. Is dat ook niet een onregelma tigheid van wege burgemeester Ni- chel Waarom maakt M. Niehels nu al dat kabaal Waarom al dien onnooaelen meetingpraat Alleen om de massa op te zwee- pen, ter intentie en u\t bekommer nis van zijn burgemeesterssjarp- ken Of wil M. Niehels met serieuse menschen den zot houden Gelukkig dat ons volk nog ge zond verstand genoeg heeft om zich geen katten in zakken te laten ver koopen. Het rijk van M. Niehels is uit Do sneltrein Londen-Fletwooci is na bij het station Warington, in Lancas hire, in botsing gekomen met een stil staand- lokaaltreintje. De lokaaltrein stond stil voor een gesloten sein, even na het verlaten van het station van Warrington. De snel trein reed in volle snelheid en de schok was dnn ook zeer hevig. Verschillende wagons van den lokaal- trein reden enkele honderden meters vooruil. Die eerste wagon van den snel trein werd geheel verbrijzeld. De mees te slachtoffers beviinden zich onder de reizigers, die in de eerste wagenafdee- lingen zaten' sn de me&sten vielen half om. Onmiddellijk werd met het reddings werk begonnen. Tot nu tioe sicihijnt het het aantal dooden een twaalftal te be dragen. Bovendien zijn er dertig ge wonden. Waarschijnlijk is het aan de tegen woordigheid van geest van den machi nist van den sneltrein te danken, dat een nog grootere ramp voorkomen werd Op korten afstand heeft de machinist voor hem den stils-taanden trein opge merkt en hij heeft toen uit alle macht geremd. Het was echter reeds te laat om den sneltrein nog tot stilstand te brengen. Waarschijnlijk heeft de ma chinist bij de ramp het leven verloren. Men heeft ten minste zijn lichaam nog niet teruggevonden. Den gelieelen nacht is er gewerkt, om de puinhoopen weg te ruimen* Lr moest buitengewoon voorzichtig te werk worden .gegaan, daar de stuk ken hout en ijzer der vernielde wagons verwaande massa vormden, die voortdurend gevaar opleverde voor d'e gewonden, die om hulp smeekten. Zoo dra de auto's en autobussen met de dok ters en verpleegsters waren aangeko men, werden de koplampen voor ver lichting van den trein gebruikt. De sneltrein was om 5,20 ure uit Euston vertrokken en juist met groote snelheid het spoorwegkniooppunt Win- wick voorbij, toen hij tegen den boe- meltrein aanreed', welk om 8,55 ure uit Warrington was vertrokken. De motor locomotief van den trein bevond zich aan de achterzijde, waaraan het is te danken, dat de 'botsing niet nog veel meer slachtoffers in den lokaaltreip ge- eischt heeft, want nu sprong de loco motief van d'en sneltrein over de mo torlocomotief heen en verbrijzelde den achtersten wagon, terwijl de ande re "wagons van den boemeltrein zooals gemeld', door den schok losgeraakten, Een van d'e reizigers werd door den schok weggeslingerd en kwam op omheinig van den spoorweg terecht, waar hij als het ware werd Een Oostenrljksche uitvinding Den In October 1869 werd de brief kaart voor het eerst in Oostenrijk in gevoerd en van hier uit spoedig over de heele aarde verspreid. Prof. Em manuel Herrmann was het, die in het begin van het jaar 1869 om zuiver economische redenen een voorstel in dien geest deedi aan het Oostenrijksclie handelsministerie. Reeds vroeger. in 1780 bestonden er i,n Brussel en Weenen instellingen, die als voorloo- pers van de (briefkaart beschouwd, kun nen worden. Deze waren echter, van postailsiche gezichtspunten uitgegaan, terwijl Herrmann zich uilsluitend door nationale economische overwegingen liet leiden. De vereenvoudiging en ver- billijking van korte schriftelijke mede- deelingen moest bereikt -worden. Herrmann heeft 't groiote succes zij ner ideeën kunnen heieven. Volgens zijn voorstellen werd de briefkaart inge voerd, zooals ze ook nu nog met klei ne wijzigingen in alle landen der we reld wordit gebezigd. De enorme econo mische beteekenis der briefkaart is niet te overzien. Er is geen tak van het maatschappelijk leven, waarhij niet van de brief- en drukwerkkaart wordt ge bruik gemaakt. Vele honderd millioe- nen worden er jaarlijks verzonden. Maar ook de productieve waarde dezer uit vinding is buitengewoon groot. Voor de papierfabricatie, de drukkerijen en het graphische ambacht biedt de briefkaart een rijk arbeidsveld, Emanuel Herrmann werd in 1839 in Klagenfurt geboren. Na zijn promotie kwam hij bij het landsbestuur van fi nanciën in Graz. Hij was daarna werk zaam als leeraar aan de handelsacade- rnie in deze stad. In 1868 werd hij als leeraar aan de militaire acadlemie Wiener Neustadt beroepen. Later, toen hij in het handelsministerie met de lei ding van het departement voor ara bajcht en ambacht sonderwijs was- belast werd hij tot «Ministerialrat» benoemd. In zijn talrijke werken vinden we ge dachten. die den te-en mali,gep. tijd vooruitliepen en die tegenwoordig onder den naam «rationalisatie der economie» worden bijeengevat. Prof. Herrmann is op 13 Juli 1907 in Weenen gestorven. Als er gesproken wordt van taksen en belastingen, d'enken de scliatplich- tigen maar al te veel aan den Staat. Zeker en vast zijn de staatsbelastingen geweldig hoog, maar hetgeen den doo denden doorslag geeft zijn de opeen, tiemen der provincie en der gemeente. Het is voldoende eens goed zijn be lastingsbriefje na te zien om te begrij pen, hoeveel vam onze belastingen naar de gemeentekas gaan. Hier ook dient er dus te worden spaard, ernstig gespaard. Is liet te verwonderen, dlat bij voor beeld te Gent, buiten de zware taksen en belastingen nog zooveel moet be taald worden voor water, gas en elek triciteit In de regiën dier stad! zijn er 17 inge nieurs-, daar, waar volgens deskundigen 10 reeds te veel zijn. Ook het bestuurs- personeel is grootelijks-overtallig. Maar dat is niet alles. Al dlie bedienden wor den zeer vet betaald', maar verdeelen dan nog onder dkandler. groote sommen onder den vorm van aandeelen. Heeft men voor verleden jaar niet gesproken van 800.000 frank 'Dergelijke wantoestanden zijn de Gentsche lastenbetalers moê Wat waar is voor de stad Gent even waar voor al de gemeenten. Eerr welgelukte vergadering te Brussel Een plaatselijk Congres der Katho lieke Je'ugd werd Zondag gehouden te Brussel. De verschillende jeugdafdedingen riamen hier aan deel. Na afloop der vergadering werd er een optocht gevormd welke zich naar de Ste Goedelekerk begaf, alwaar een plechtig lof werd gezongen op den door tocht werden bloemen neergelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Daarna werd er eene algemeene ver gadering gehouden onder het» voorzit terschap van M. Pochet, voorzitter der Brusselsche afdeeling. Telegrammen werden verzonden aan den Koning en aan Kardinaal Yam Roey. Na het stem men eener dagorde werd de vergadering geheven. Vooraleer Rome le verlaten om zich naar het Eucharistisch Congres van Buenos-Ayres te begeven, werd Mgr Heylen, bisschop van Namen, in parti- kulier gehoor ontvangen door den Hei ligen Vader. In den loop dezer audiëntie overhan digde Mgr Heylen den Heiligen Vader de verzoekschriften, ge teekend door den kardinaal-aartsbisschop van België om fhleiding te vragen van de zaïak der za ligverklaring van den Dienaar Gods. Eerw. Pater Petit, der Sociëteit Jesu, geboren te Gent in 1822 en overleden te Drongen in 1914. Van 1 October e.k. af zullen, in den telefoondienst tusschen België, eener- zijds, Groot Brittannië Ierland, ander- ijds, de thans toegepaste eenheidsta- xen met 7 frank worden verminderd. Voor een gesprek van 3 minuten of minder zal men dus maar 56 frank be talen in stede van 63 frank in de betrekkingen met Birmingham, Bristol, Leicester "en Londen 73,50 frank in stede van 80.50 frank in belrckkin- ge met Cardiff, Liverpool, Manchester en Sheffield; 87,50 frank in stede van 94,50 frank In die betrekkingen met Belfast, Dublijn, Edimburg en Glasgow. De vermindering van 2/5 blijft be h'oudon op den prijs der tijdens de uren van zwak verkeer, zeggen van 19 u. tot 8 uur, gevoerde gesprekken. Welke oud-strijder denkt nooit meer, aan Lombartzijide Hierboven het mo nument dat onlangs ingehuldigd werd om deze dagen te herdenken. Er dient overal tot .besparingen te wor den overgegaan. Voegen wij erbij, dat ook die provin cie reeds.voorbeelden van besparingen heeft gegeven. Dat is iets, maar niet foldoende. Men moet manhaftig de zuivering durven doordrijven, in alles en overal waar het mogelijk en noodig is...- Aan 't werk dus. en korten tijd1 later overleed. Met het verlossen der gewonden en ongedeerd gebleven reizigers, van wie velen in een benarde positie verkeerden, ging ge- ruimen tijd verloren. Tientallen automobilisten stelden in ZIq onderaan volgende kolom, d'en loop van den nacht hun auto ter beschikking Moor d'e verlichting van 'de gespietst 'puinhoopen, uit het geheele Zuiden van Lancashire snelden dokters en ver pleegsters toe, in het vlakbij gelegen Winck-ziekenhuis werd geheele perso neel van de dagploeg opgeroepen. Onder de slachtoffers bevinden zich ook een jongen en een meisje, die arm iri arm, levenloos onder de p-u'inhoopen werden gevonden. Belangrijke Vergadering voor de Textielnijverheid ie Dendermonde Zondagmorgen, om 9 u. 30 had on der groote belangstelling van patroons, bedi enden en werklieden onzer textiel nijverheid een belangrijke vergadering plaats in de zaal Belgiica te Den dermonde. Op het verhoog hadden plaals- geno men de hh. Edm. Rubhens, volksver tegenwoordiger, Ern. Verhecke, be stuurder van het Centraal Verbond d-er Kristene Textielbewerkers Leo Yin- devogel, volksvertegenwoordiger van Ronse, en Z.E.H. De Pauw, diocesaan bestuurder der Sociale Werken. Vooreerst gaf de h. Verthecké eene duidelijke en objectieve uiteenzetting van dierf 'hulidügen toestand- der tex tielnijverheid in ons land;. Volksvertegenwoordiger. Vindevogel toonde vervolgens het standpunt aan der regeering in het textielvraagstuk. Wij vragen, zegde spreker, d.at ie re geering ons in de mate van het moge lijke, de binnenlandische markt voor behoudt, dat zij voor onze nijverheid in het buitenland, een aifzetgebied zoekt en ons1 kapitalen ter beschikking stelt voor den uitvoer. Spreker dieed ook beroep op den be roepsgeest die tegenwoordig te veel achteruit gedrongen wondt door den klas'sengeest. Hij handelde over het deflatievraagstuk en trok vervolgens een paraleel tusschen de moeilijkheden i'n het steenkolenbedrijf en deze der textielnijverheid'. Spreker eindigde met te herinneren aan den toestand ten tijde van Van Artevelde, en was van oordeel dat een zelfde oplossing als toen ook nu mo gelijk is'. Hij werd langdurig toegejuicht. Volksvertegenwoordiger Rubhens nam alsdan het woord! en stelde voor een telegram van instemming met bei de sprekers aan den Eersten Minister én aan den Minister van Nijverheid te sturen. Na het eensgezinde antwoord wordl deze welgelukte yergadering gesloten. Het schijnt dat de koloniale DoteriJ niet het succes heeft gehad dat men of! van verwachtte. Naar onze meening had men d-e prijzen anders moeten verdoe len. Thans zijn er 200.000 prijzen van 200 frank, waarvoor dius een bedrag van 40 milliioen frank wordt besteed. Waarom heeft men die regeling ge troffen, wanneer men goed weet dat nagenoeg niemand een bedrag van 100 fr. zal riskeeren om 200 fr. te winnen. De organisatoren hebben niet voldoen de rekening gehouden met de gemoeds toestand der menschen. Wat we dan voorstellen Van die 40 millioen had men een twee prijzen moeten maken van vijf millioen frank, en dertig èi vijf en dertig van een millioen. Dit zal de menschen meer aantrekken en meer voor d'en Staat opbrengen. Men heeft verkeerd gehandeld, In «Het Volk» (Gent) lezen wij het volgende in verband met het slecht be stuur van zekere socialistische schepe nen te Gent «Het zal uit zijn, dat zekere stads diensten schadelijk slecht zullen be stuurd worden». Zoo sprak Gust. Balthazar op de socialistenvergadering van Woensdag avond 11. «Het zal uit zijn». Eh wij zeggen «Van het oogenblik dat de socialisten weg zijn uit het stadhuis, zal het in derdaad uit zijn», Toen zij er waren, 'hoe werden do stadsdiensten dian bestuurd Hoe Vrijdag, is de prokureur des' Ko- nings, M. De Heem afgestapt op het stadhuis. Hij kwam de boeken van den burgerlijken stand nazien. Dat was zeker een ongewoon bezoek. Het gerecht op het stadhuis 1 Waarom ging de prokureur des Konings de boeken van den burgersstand kontro- leefen Onidat houdt u vast, beste lezer, omdat de akten van den burgerlij ken stand sedert maanden niet meer waren onderteekend door den bevoeg den schepen d'oor M. Anesele jr. Goed gelezen: sedert maanden wer den de geboorten, overlijdens, huwe lijken door den officier van den bur gerlijken stand, door Mr Anseele ju nior. niet meer in de registers onder- teegend. Honderden menschen die in werkelijkheid geboren, overleden of gehuwd zijn, zijn het dus niet voor de wet De prokureur heeft vastgesteld dat) zulks niet in orde was. Hij heeft den afgetreden rooden schepen, M. Anseele acht dagen tijd gegeven om op het stadhuis de registers te gaan teekenen, zooniet zal hem voor elke akt een von- nis' aangedaan worden. Hoe waar sprak Gust Balthazar te gen zijn eigen vrienden Het zal uit zijn Een schepen die werd afgezet dooll den gouverneur Een schepen, die van den prokureur; des Konings' meekrijgt Gent was goed' geleverdl Maar. «HoJi zal lilt zijn V.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1