De nieuwe wegcode Dg toets die kenmerkt 't bier DE GHEEST Poogt men vergeefs te achterhalen "Schoenmaker blijft bij uwen leest! Is wel de spreuk hier te herhalen De Ring van den Moordenaar Ongeluk te Meerbeke KHB9 2 October. H.H. Engelen De en gelen zijn'onsterfelijke wezens en wor den geesten genoemd. Zijn loven Gód' in den hemel en beschermen, de men- selicn hier ap aarde. Hoogeschool van Leuven. Vooral dank aan de actie van Migr Cruysbergh, vice-rector, neemt de uitbreiding der Vlaamsche faculteiten gestadig toe. De (opstand is thans zo-o dat het, met ingang van het nieuwe academische jaar, mogelijk, zal zijn 97,5% van de cursussen, aan de faculteiten der rech ten gegeven, in het Vlaamsch te volgen. Voor de wetenschappen bedraagt dit percentage 63. Voor de geneeskunde bereikt het al 84 voor de wijsbe geerte en letteren 91 °/0', voor, techni sche scholen 70°/0 voor de landtoouw- hoogeschool 70 en voor de 'handols- hoogeschool 63In al deze facultei ten en scholen hoopt men, tegen 1938 de 100% te bereiken. Wat moet begrepen worden. Ieder katholiek moet doordrongen zijn van de waarheid' dal, wanneer hij een dag blad leest bet een katholiek moet zijn. Met geld uit te geven voor dagbladen van andersdenkenden, verleent hij zijn steun aan wat hij moet bekampen en ajzoo wordt verraad gepleegd tegen over zijn eigen denkwijze. Een katho liek moet de katholieke pers steunen en geen andere, d&t is plicht. De vischvangst In Oktober. Van af 1 October af mag geen half uur vóór zonsopgang en geen half uur na zons ondergang meer gehengeld worden. Oktober is de besté maand voor de .vangst van onze roofvisschen: snoek, baars en groote paling. De aangenaamste liefhebberij is bet visscben met de vliegende lijn op baars en snoek, die zich in deze maand gul zig als ze zijn, goed laten vangen. Nat. Bank van België. Te op 27 dezer maand afgesloten weekstaat der Nationale Bank van België wijst er op dat.in den loop der verleden week de goudvoorraad andermaal met frank 27,800,000 toenam, zoodat hij in hel geheel fr. 13,305,275.526,93 bedraagt. De onmiddellijke opeischbare verbin tenissen biljetten en lóopende rekenin gen ten bedrage van 19,116,499,641,75 fr. groeiden aan met fr. 37,600,000 fr. De portefeuille met wissels op Beigie en met goudwaarden op het buitenland gevende fr. 3 354,973,605,55 klom rnet fr. 15,400,000. De voorschotten óp Belgische publie ke fondsen komen op hel zeer beschei den bedrag van fr. 234,1 14,530,25. De verhouding van de dekking in goud bereikt 69,60 ten honderd. In het Vlaamsch Nat. Verbond. Vrede is gesloten tu-ssiclien de Anlwerp- schc afvalligen en het Vlaamsch na tionaal Verbond van den h. Declercq, die in «iPie Schelde» onthaald wordt op een geestdriflig «Heil den LeiderI De Antwerpscbe groep legt zich neer bij het programma van het Vlaamsch nationaal Verbond, dat een soort «ge lijkschakeling» van de verschillende groepjes wil beworken, op grondslag van een Groot-Nederlandschen slaat, waarvan men in Nederland met eens wil hoor en. 1DIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARD IN VOEGE VAN VANDAAG Wat alle automobielvoerders moeten weten. Aan allen, die zelf een auto voeren, of die er een laten voeren, weze het volgende 'herinnerd, dal van heden 1 Oc tober in voege komt. Verkeer, 1. Evenals voorheemmag de leider, die een ander voertuig wil voorsteken, het alleen dioen als de baan links daartoe vrij is. Het nieuw regle- ment bepaalt dat hij, die aldus voorge stoken wordt, zich ervan moet onthou den zijn gang te vers nel 1-en 2. De weggebruiker, die van rich ting wil veranderen, of wil stoppen, moet daartoe leeken doen; overdag kan zulks geschieden met de hand; 's nachts nioet het gedaaii worden, door verlichte richtingsaamvijzer of stop signalen. 3. Waar er vluchtheuvels óf iets dergelijks op den openbaren weg staan moeten alle voertuigen rechts daarvan rijden, ten ware een witte pijl op blau wen grond eene andere richting' aan wees; nïi r 4. Het voorsteken vahrijdende trams mag alleen nog geschieden rechts; het is slechts als de doorgang feie.hts -ontoereikend of belemmerd is, dat men trams links mag voorsteken; Volgens het nieuwe reglement mag het oversteken van overwegen maar ge schieden met ten hoogste 10 km. snel heid per uur; van beweekbare bruggen, maar. o-p 5 km. per uur. (1 Stilstand. 1. Het is voortaan verboden nog te stoppen ter hoogte van een ander stilstand v-oertuig, wanneer aldus de gemakkelijke doorgang voor een derde voertuig wordt bemoeilijkt. Een verstandige automobilist zal zoo iets nooit doen, maar men ziet het nog dikwijls gebeuren door onbezonnen of verstrooide vyeggebruikers; 2. De stilstandi op den weg dient genomen langs den kant van de ver- kcersrichling, behalve in de straten waar het staliionneeren gereglementeerd is. Behoudens' deze uitzondering, mag iemand', die rechts rijdt, dus den weg niet schuin oversteken om naar links te gaan stationneeren; 3. Het is- verboden met een voer tuig, stil te staan; a) op minder dan 10 m. van de aan geduide haltepunten van trams of au tobussen; -b) vóór de ingangen van schouw burgzalen, scholen, openbare parken en koetspoorten vanj particuliere wonin gen; o) in de bochten waar de zienbaar heid, in de twee richtingen niet verze kerd jsl op minstens' £0 m. in open veld en' op minstens 40 m. in de bebouwde agglomeraties. d) aan kruispunten,' op minder, dan 5 m. achter de rooilijn der gebouwen van den kruisweg. Ve.rliohting. 1. Het gebruik dar dim- of krui slichten. is voortaan verbo den in dó agglomeraties waar de open bare verlichting toelaat een ander voer tuig oip 100 m. afstand gemakkelijk te onderscheiden 2. 's Nachts moeten de station- neei'ende voertuigen zwh door hun ei gen lichten zichtbaar maken, overal waar de openbare of particuliere ver lichting ze ni-et goed zichtbaar maakt op minstens 100 m. afs-tand 3. Het gebruik van verlichte rich- tingsaanwijzer is verplicht na het al- gaan van den dag, en deze verlichte richttngsaanwijzers moeten op die voor ste helft van het voertuig geplaats zijn. Van een anderen kant moet het slop- 32ste Vervolg. Mijn tegenwoordigheid alhier zal u niet meer verwonderen, wanneer gij kennis hebt genomen van het doel van mijn komst. Komt gij ons' de belofte brengen, dat onze heer A-gos'lino zijn' vrijheid zal herkrijgen Ik kom u ten minste het middel verschaffen om hem te bevrijden. Het middel, zegt u En ik zoek al drie dagen en drie nachten zonder liet te kunnen ontdekken. Dat verwondert mij niet, doch ik beschik over .sommige elementen, die u ontbreken. Daaraan twijfel ik geenszins.Maar hoe komt het dat gij, die toch de vriend zijt van Silvio, ons zoudt w;l Jen helpen om hem te bestrijden. Omdat ik niet kan instemmen met de willekeurige gevangenhou ding van Agoslino, omdat zijn lijden ook mij verdriet veroorzaakt, en mij er aan herinnert dat hij eveneens lot mijne familie behoort. Terwijl Mateio -sprak, sloeg d-e in lendant. hem met de uiterste oplet lendheid gade. Alhoewel hij op zijn hoede Was voor een list van zijn kant meende hij toch niet a priori de hulp te moeten afwijzen, welke Maleo hem aanbood. Alles wat u mij daar zegt, zal on getwijfeld wel vo'orkomcn uit oprech Ie 'gevoelens, maar ik zie niet duidelijk ii-oe dit mogelijk is. Ik kan ook or u binnenleiden niet licht achteraan links-,qranjekleurig zijn (het in werking treden dezer twee be palingen is nu echte,!' verdaagd tot 1 November 1934). Geluidssignalen, —r In de agglomera ties mag het geluidssignaal lussohen middernacht en het,opgaan van den dag nog slechts gebruikt, worden in geval van uiterste noodzakelijkheid. Het dient dan vervangen door éeh kort en her haald aansteken dei' groote wegli-chten. waardoor de automobilis-t, in de buurt van een kruispunt,''de •gebruikers der kruiswegen van zijn nadering verwit tigt. ^\Y Alle autogeleidei'S worden aange spoord deze voorschriften zoo nauwge zet mogelijk na tekomen, willen zij ontsnappen aan de talrijke processen- verbaal, waartoe de toepassing van de nieuwe wegcode ongetwijfeld aanleiding zal geven. (1) Deze snelheidsbeperking is be lachelijk en overdréven en zal ongetwij feld in de practijk. aanleiding geven, eenerzijds tot veel proeessen-verbaal, anderzijds tot tal van 'opstoppingen aan overwegen en bruggen met diruk ver keer. Wereldtentoonstelling van Srussel 1935 Nog zeven maanden scheiden ons van de 0'ffi.eieele opening van de Algenieene Werel.dtcntoonsiellinjg van Brussel 1935. Binnen dertig weken vindt deze wereldgebeurtenis plaats die een mijl paal in het hedenidaags-ch economisch leven zal zijn. A. Brussel 1935 woüdt de indrukwek kendste tentoonstelling ooit opgericht; zelfs de machtige tentoonstelling van Parijs 1936 zal ver .pvébtroffen worden, zoowel -op gebied van belangrijkheid als wat betreft het aantal,.deelnemende na ties. Nu de wereldecóiiofhié der volkeren op een keerpunt is 'gekorrtén, zijn we ervan overtuigd dat voor de wordende tentoonstelling een ongemeen groote belangstelling groeit, een belangstel ling die gevoed wondt door de immer- voortstuwende wetenschappelijke op zoekingen en onverpoosde uitbreiding en volmaking der nijverheid en tech niek, welke in de laatste decennia won deren hebben verwezenlijkt in de ver schillende bedrijfssfjeren. De naties hebben het begrepen: reeds twee en twintig hunner hebben hun of- ficieele tootredimg gestuurd en nog andere worden verwacht. Uit alle hoe ken dei' wereld reeds kijkt men nieuws gierig-verlangend oip. lederen Zondag boekt men op de wer ken meer dan 10.000 betalende bezoe kers. Builenland.sche vereenigingen eveneens, zo/oals het Iron and steel institute of London» en binnenkort, de «Internationale verecniging van dag bladschrijvers» komen terplaatse, om zich een denkbeeld te vormen van dei vorderende w erkzaamheden, welke on gehinderd, zonder tijdverlies noch' moeilijkheden, worden voortgezet, dank' zij het wijs beleid van de ondernemers. En niettegenstaande hare uitzonder lijke -omvang zal.de Wereldtentoon stelling van Brussel 1935 kant en klaar staan zooals voorzien, en zal ze yoor.de héele wereld getuigenis- afleggen voor de door haar verwekte belangstelling. Zaterdagavond omstreeks 9 uur ge beurde er op het grondgebied van Meerbeke, bij Ninove, een schrikkelijk ongeluk dlat aan een jongeling het le ven heeft gekost. Tie genaamde Cyriel "Van Muylder, 33 jaar oud, ongehuwd, afkomstig van Denderwindeke, thans/ wonende te Pe pingen, kwam per moto naar Ninove ge reden, waar hij zinnens was zijn motor fiets te verkoopen. Toen hij o>p het grondgebied van Meerbeke kwam, be merkte hij dat de steenweg opengebro ken was, en met alle zorg wilde hij er door rijden. Opeens trof hij een steen, waardoor hij het evenwi/ciht verloor on ten gronde werd geslingerd'.- Eenigo personen die het ongeluk van uit de verte hadden zien gebeuren, snelden tóe, doch jammer génoag bet was te laat, de ongelukkige- 'had reeds opge houden te leven, bezweken aan eene schedelbreuk. Men verwittigde seffens de gendar men van Ninove» die ter plaatse het eerste onderzoek instelden en den on gelukkige naar het cloodenhuis van Meerbeke deden overbrengen. De familie werd, met de meeste om zichtigheid op de hoogte van het onge luk gebracht. Brand te Hofstade bij Mechelen Zaterdagavond, omstreeks 9uur, werd de gemeente Hofstade in opschud ding gebracht door het kleppen van tie brandklok. Brand was namelijk uitgebroken in de woning van Frans Verhoeven, grocn- lenhandelaar, wiens woning gelegen is op den Tervuursohen steenweg, ten plaatse «Heike», nabij het Kantoor. De man was afwezig. Omstreeks 914 uur, al-a de vrouw zich met haar kindje ter ruste begaf, werdi zij een sterke, brandlucht gewaar; toen opeens, dé vlammen boven het dak uitsloegen. Hulp daagde snel op vanwege buren, doch het vuur breidlde zich zoo snel uit, dat er schier aan geen blu-sscben te denken viel. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, stond ganseh de woning mét' autobergplaats in lichte laaie. Weinig of niets kon gered! wor den. De aangerichte schade zou ruim •150.000 frank bedragen. Er bestaat ver zekering. Te oorzaak zou te wijten zijn aan kortsluiting. uwe soldaten. Volg mij maar en gij zult het weldra weten. Die intendant behoorde tot die lieden die niet langen tijd noodi.g hebben om een besluit te nemen. Na eenigo oogen- blikken nagedacht te 'hebben, zeide hij met nadruk Ik wil niets liever dan geloof te kunnen heéhlen aan uwe beloften. Maar aangezien uwe betrekkingen met de vijanden ven lieer Agoistino mij aan leiding geven om uw plannen in twij fel te trekken volg ik u alleen onder de zeer stellige voorwaarde, dat ik u geen oogenblik uit het gezicht zal ver liezen, en dat ik u een, kogel door de hersens jaag bij dien minsten schijn van verraad. Neemt gij dit voorstel aan Jawel, antwoordde Maf co op kal- men toon. In dit geval zal ik u vergezellen zoodra gij mij uwe plannen hebt bloot gelegd. Deze zijn zeer eenvoudig. Gij sluipt met uwe krijgers behoedzaam naar het kasteel della Rocca en drukt hun op het hart, zich zorgvuldig voor aller oogen verborgen te houiden. Do bewakers, die men op mijn bevel na mijn vertrek overvloedig wijn toege diend heeft, zullen nagenoeg beneveid zijn, zoodat ik zonder gevaar een deur Jian openen waarvan de sleutel in mijn bezit is. De schildwacht die jegens mij niet den geringsten argwaan ko-esterl, zal met een dolkstoot neergeveld wor den. En gij zult meetster zijn van het kasteel alvorens men zelfs uwe tegen woordigheid kan yqrmoeden, Handelt gij dus uitsluitend in hel belang van heer \Aigoslino voor hem alleen, prevelde Maleo die in weerwil van i zijn veinskunst niet zonder ontroering deze orutale lengen kon uitspreken. Nu goed, ik neem het aan, maai' vergeet niet, dat gij'kunt rekenen liet zij op mijn onbegrensde dankbaarheid, hetzij op mijn onmiddellijke wraak. Op sitnnnden voet werden verschil lende orders gegeven. De wapenknechtenvan Agoslino en de bandieten, die door den broeder van den intendant waren medegebracht, maakten zich gereed, tot den aanval. Door hun wisselvallig en avontuur lijk leven in de bosschen waren c!e bandlcl.cn gewoon om in de diepste stilte te handelen maar de vazallen, die den wapenknechten van het kasteel ter zijde stonden, maakten veel ge- druisch, ondanks de vermaningen, dia hun op dit punt gegeven waren. Eindelijk begaf mpn zich op weg. Aller aandachtwas in de hoogste mate gespannen op hot gezicht van den gemaskerde, die aan de rechter zijde van den intendant liep. Ongemerkt voortsluipend kwam men aan den voet van den berg, waarop het kasteel de.lla Rocca gelegen was. Tiaar hield de krijgsmacht stil zoo- als bevolen was. Mateo legde zijn masker af en open de nu een deur van een geheime gang. De schildwacht, die deze deur be waakte, koesterdie volstrekt geen nrg waan, toen hij Mateo herkende. Maar hij stortte eenige oogenblikken later, met een dolksteek in het hart, dood Jachiongeluk te Vyre-St-Elooi Zaterdag, rond. den middag, was M. De Graene, wonende op het kasteel Ie Wielshekc, op jacht te "Vvve-St. Elooi, op het jacht van M. Honoré "Van Toni sche, landbouwer en vlaskoopman te Vyve-St. Elooi. M. Van Tepselle was/ in gezelschap van M. De Craene; op zeker oogenblik vertrokken zij naar een andere boslem ming. M. De Craene maakte eene bewe ging om zijn jachtgeweer op den schou der te dragen. Almetêens' ging een schot af en M. Van Temsche werd g troffen i.n dien rechterarm, juist boven de hand, er eene groote gapende won de veroorzakende. Onmiddellijk werd ter plaats do wonde verzorgd en met den eersten den besten auto, wei'd het slachtoffer naar eenfe kliniek van Kor- trijk overgebracht, waar eene heclkun dige bewerking aan den rechterarm moest plaats hebben. De toestand van M. .Van Temsche is geruststellend. Een voetganger door Auto doodgereden te Izegem Zondag voormiddag heeft zich in de Foeselarestraat te Izegem een doodelijk ongeval voorgedaan in die volgende om standigheden. Omstreeks 11 uur 30, kwam de genaamde Devisscher Isidoor, oud 81 jaar en wonendie in de Roese- larestraat, rechtover de Lindestraat, stadswaarts. Toen hij .de Roeselarestraat wilde oversteken, werd hij onverwachts ge vat dioor een auto, bestuurd door den. genaamde Vande Kerckhove Jozef, ge boren te Rumbeke en wonende Meen- 6ehe aardeweg, 103 te Rocselare. De auto hoorde toe aan den genaamdon: Paul Verbeke, handelaar in auto's wo nende Moorslcdesteenweg, te Rocse lare. Het slachtoffer werd met een zware schedelbreuk en groote hoofdwonden, waarfiit hij overvloedig bloedi verloor, 9pgen!omen. Daarbij waren zijn twee beenen gebroken. Hij werd naar de ste delijke kliniek van Dokter Vande Putte overgebracht waar hij in den namid dag aan zijn opgeloopen verwondingen bezweken is. De auto is ook fel beschadigd. Zware Kasteelbrand tolj Warsage Voor een miljoen schade Zondagmorgen brak er een zwaré brand uit in het kasteel Bnook te Fou- ron-le-Comte, bij Wars,age (pi'ov. Luik)| Spijts het moedig optreden van óe brandweer werden het kasteel on de aanpalende gebouwen, de prooi der vlammen. Men schat de schade door het vuuij veroorzaakt op i miljoen l'rank. ter aarde... Er ontsnapte slechts een zwak geluid aan zijn stervende lippen. De wapenknechten van Agoslino,zijn vazallen en de bandieten drongen nu in de diepste stille in de yerdedigings1 werken door. Alles scheen dus naar wensch lo zullen slagen. De sold/aten die be kend waren met de plaatselijke toeslan den van het kasteel, richtten zich haastig naar het gedeelte, dat lot woonverblijf diende maar de vazallen dwaalden min of meer van den weg of, en leidden ook de bandieten op een dwaalspoor, die volstrekt niet bekend waren met die plaatsen. Deze laatsten echter, die gewoon wa ren aan nachtelijke tochten, warm ook de eersten, die de dwaling bemerk ten. Hun aanvoerder 'beval onmiddel lijk lialt te maken. En terwijl de on ervaren vazallen meer en meer af dwaalden, hieven de bandieten beraad slagen. Kort daarna deden vei'schoidene losbrandingen, gevolgd door een lovcn- dig en goed onderhouden geweervuur, hen opspringen. Als .onverschrokken strijders snelden zij op slaanden voet naar. het looneel van den sl/rijd. Wat was er gebeurd De wapenknechten, die vlak bij het kasteel waren gekomen, hadden daaf halt gemaakt en waren blijven wach ten op hun strijdmakkers. Hoe 'groot was niet hunne verbazing toen zij zich alleen gevolgd zagen door eenige boeren. Zij ondervroegen hen, en nu eerst hemerkleQ zij zelf, dat zij verrg wa ren van de anderen, daarover werden' zij beangstigd. Zij begonnen onder elkander té fluisteren en begingen zelfs de on voorzichtigheid, luidkeels te roepen. Een bewaker, die zijn gewone ronde deed en die door hun kielen aange lokt werd, sluilte juist op den troep wapenkneehlcn van Agoslino, die hein zonder omslag, maar in alle stillé wilden ontwapenen. Toch in het hand gemeen dat daarbij plaats greep, wer den eenige schoten gelost, waardoor verscheidene soldaten van Silvio na derbij gelokt werden. Toen zij lei* plaats verschenen,werd de patrouille ontwapend en de mees- len hunner gedood. Er viel nu niet meer ie aarzelen, minder noig terug te trekken. Tellalo zag dit aanslonds in, en daarom gafj hij bevel tot den algemeenen aartval. Alhoewel de verdedigers van Silvioi wegens de feestelijke stemming,waar in zij verkeerden, niet hijzonder ge schikt waren om te vechlen en krach tig weerstand te bieden, waren zij toch zoo talrijk en hun aanvallers be trekkelijk zoo gering in aantal, dafi Tellafo, in weerwil van zijn onver saagdheid, de ijzeren heg, die hom den doortocht belette, niet kon door boren. Want ook Si-lvio en zijn gasten had den, zoodra zij de geweerschoten had den gehoord, naar: hun degens gegre pen. De strijd werd' vreesielijk, en met groote verwoedheid volgehouden.Mid-* den onder het geweervuur streed metf Hisn legen mag, 'i Servfij£t,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2