De Volksstem in 't gedrang 3 Van het H. Treesje Redevoering van Minister Maistriau Een Nazi Ier dood veroordeeld bekomt genade in Oostenrijk Woensdag OCTOBER 1934 0e Schepenkrisis te Qent opgelost Provincieraad van Oost-Vlaanderen XXXX JAARGANG. NUMMER 219 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, te gruss.el Rue de Ricjaeleu, Parijs J3ank g.uiding^Kingsway, 20 Londres \V. C. 2« H. Gerardus Zon op5,53 Zon af 5,26 N. M. 8 E. K. 15 {Folklore). Zouden we Treesje's feest kunnen laten voorbijgaan zonder ons te herinneren haar deugddoende leven en haar stand vastig rozenstrooien over de wereld en over de zielen. Treesje stierf over 37 jaar op 30 Sep tember 1897 in den jeugdigen doch reeds gansch verdienstvollen ouderdom van 24 jaren. Wie kent dat Zusterken niet Reeds vooraleer zij zalig en heilig werd verklaard, vooraleer liaar aantrekkelijk beeld in onze kerken en kapellen prijkte sprak iedereen van h-aar. Onze soldaten binst den oorlog stond ze bij onze kin deren beschermde zij ons volk vergastte zij met altijd nieuwe weldaden;onze kran- lcen genas zij of schonk zij moed en op beuring onze priesters en geloofszende lingen ondersteunde zij en deed zij ver overingen behalen en zielen winnen. Haar eigen leven beschreef zij uit ge hoorzaamheid en zoo kwam haar kleine hemel weg ten geschenke ten gerieve en ten bate aan iedereen die zich wat moei te getroost. Treesje is een lief kind Gods en bloem des Allerhoogstes. 't Is eene ster die schittert aan onzen modernen hemel. Een voorbeeld van Godsbetrou- wen door allen navolgbaar. Ze zou rozen doen regenen op aarde, 't is te zeggen gunsten en genaden door hare tusschenkomst van God verkregen doon nederdalen voor allen die haar be minden en vereerden. De bewijzen zijn voor de hand en moeten ons overtuigen. De dichter mag wel zingen Heilig Treesjeroosje fijn Mocht ik ook een bloemeken zijn Voor liet oog des Heeren Laat ons meesmeeken met den Car- meliet O Treesje, door den Heer zoo hoog [verheven Haar gij Hem hebt bekoord door uwen kinderlach Wil aan uw zielebroer uw zusterhand [nu geven Om op uw kleinen wegeenvoudig dag [voor dag Bctrouwvol als een kind voor Jezus lief [te leven. Treesje is de jongste der tot hiertoe onlangs verklaarde heiligen. De zalige Gemma Galgani, postulante bij de Zusters Passionistienen te Lucca in Italië die een jaar geleden door Z.H. Pius XI wierd za lig verklaard, werd geboren in 1878 en stierf ten jare 1903, doch men mag ze nog den eeretitel van heilige niet toeken nen, volgt op Treesje als ge het zoo wilt. Toen we in 1920 naar Lourdes reisden met de eerste bedevaart der Dender streek was E. II. Eduard Poppe zaliger, onze reisgezel. We zorgden voor hem en stonden hem bij. Toen was hetH. Trees je van 't Kind Jezus, in de wereld The- resia Martin van Alen^on gestorven in geur van heiligheid te Lisieux, nog niet op onze altaren verheven en toch had ze dan reeds een geweldigen invloed. Onze goede vriend Poppe, die niet genas in de Mariastad, wilde kost wat kost in het te- rugkeeren der bedevaart, den trein te Parijs verlaten om in ons gezelschap en door eene ziekendienster bijgestaan het graf van Treesje te Lisieux in Calvados te bezoeken en aldaar een vurig gebed te storten. Moederke heeft me niet genezen Treesje heeft veel invloed, bij Onze Lieve Vrouwke en bij Ons Heer, en zij zal mij misschien de gezondheid weer bekomen» zoo sprak hij. Het kostte veel aan den zoo godvruehtigen en vromen priester om tot op het kerkhof van Lisieux te gera ken... doch getroost en opgebeurd kwam hij van de moeilijke reis terug naar Moer- zeke en mocht nog vier jaar werken aan 't heil der zielen en veel goed stichten. Hebben wij betrouwen in de H. The- resia van Lisieux zooals mijnheer Poppe ons aller vriend, en voorbeeld en we zul len Treesje's goedheid mogen roemen. MARC. Weenen, 1 Oct. President Miklas heeft bewerkt dat de doodstraf, uitge sproken te,gen den nazzi Pfister zpu .veranderd worden in 15 jaar opsluiting, daar in aanmerking wondt genomen dat hij als gids in de Alpen meer dan 40 reddingen medemaakte, waarvan ver- schillige toeristen hun leven te danken hadden. De minister van onderwijs kondigt aan dat de Staatsbegrooting met 20 per cent zal verminderd worden om het tekort van 1 milliard te dekken Minister Maistriau heeft Zondag avond het woord gevoerd te Bergen. Sprekende oveT de budgetaire moei lijkheden heeft hij gezegd De eerste trein besluitwetten is het werk niet van dezen of genen minister, maar van allen te samen, die allen .de, verantwoordelijkheid^ aanvaarden, zoo wel voor -de mislukking als voor het welslagen. In den tweeden trein zijn er sympa thieke hervormingen, die nog beter zul len onthaald worden als de eerste. En dan komt -de derde, groote trein, die het evenwicht der begroeting van 1935 moet herstellen en die voor de re geering de kwestie van leven of dood is; want we moeten minstens een milliard vinden om dit evenwicht te verzekeren. Men zal dit milliard niet vinden zon der eT door te hakken; de besparingen moeten 20 p.c. van het geheel bedra gen. Vinden wij dit milliard, dan kunnen wij toekomend jaar in de hoop dat de gebeurtenissen alsdan sterker zijn can de menschen en ons zullen redden uit den nood, en dat de groote naties zul len begrijpen, dat het meer. dan tijd is zich niet meer oip te sluiten, ieder bin nen zijn grenzen, en dat de vrije ar beid de rijkdom van de wereld is. M. Maistriau sprak daarna -uitvoerig over het onderwijs. In 1914 waren er in het land 890.869 schoolgaande kinderen met 12800 ge meente- en 10.825 vrije onderwijs- kraiehtrjn. Verleden jaar 973.989 school gaande kinderen met 18.200 gemeente en 15,660 "vrijè .onderwijzers. Dit jaar overtreft het aantal schoolgaande kin deren het millioen. In vergelijking met 1914 zijn de loo- uen der onderwijzers vertiendubbeld, tfie der onderwijzeressen vertwaalfdub- beld. Er waren in 1914 in de middelbare scholen 30.000 leerlingen, verleden jaar 51,500; de vermeerdering dit jaar is ontzaglijk. Aan wat dit toe te schrijven? Aan de Vermeerdering van geboorten na den oorlog en aan het feit dat de ouders hunne kinderen op de school laten, om dat er voor hen geen werk is te vinden; t is een toestand die zich binnen en kele jaren zal normaliseeren wegens de vermindering der geboorten. Want indien de geboortevermindering den gang voortzet, die zij nu gaat, dan telt binnen 50 jaar ons land nog 5 mil lioen inwoners in stee van 8 millioen. Maar in afwachting moet nu de be grooting verminderd, worden, terwijl men van alle kanten nieuwe schoolge bouwen vraagt. In 1914 was de begrooting van on derwijs 43 millioen, in 1934 beloopt zij tot 1050 millioen, waarvan 90 tot 95 p. c. opgeslurpt door de wedden. Wanneer ik de taal voer der loonsver mindering van de onderwijskrachten, dan is dit ten opzichte van allen 'die voor den Staat werken; want wat ik zeg voor mijn departement, dat moetea al de ministers zeggen, ieder voor het zij ne. Het offer da-t men aan Staatsbezol- Zie vervolg hierneven. Groote publieke belangstelling De openbare omheining van de raads zaal was pro-ppensvol, toen Maandag namiddag, om 4 u. 45, door burgemees ter Van der Stegen de vergadering werd geopend. De burgemeester maakte de volgende mededeehng- bekend: «Het ontslag van de hh. Cnudde en Anseele, dat volgde op de afzetting van den h. Balthazar, heeft iri feite een einde gesteld dun de drie ledige medewerking die sedert 1921 de samenstelling van het schepenkolleige beheersehte. Door mijn toedoen hebben de afge vaardigden der drie partijen een ge- daehtenwisselintg gevoerd, waarna de groepen er toe gebracht waren zich uit te spreken. De katholieken hebben ge oordeeld, dat zich in de huidige om standigheden een katholiek-liberale sa menwerking in liet kollege opdringt. Langs bun kant hebben de liberalen het advies uitgedrukt, dat het vormen van een drieledig kollege slechts mogelijk is op voorwaarden, dat de drie groepen den opreic.hten wensch en den vastbe sloten wil koesteren in volle vertrouwen en zonder nevenbedoeling samen la werken en het vast inzicht hebben eens ezind liet openbaar belang te dienen. Daar wij echter liet liooger belang van de stad waarvan het beheer móet verzekerd worden boven onze politieke oneenigheid dienen te stellen, hebben de liberalen het aanbod dat hun door de katholieken gedaan werd aanvaard, voor zooveel zekere voorwaarden geëer biedigd -worden over, dewelke wij tot een akkoord bekomen zijn. Socialistisch oordeel De h. Balthazar (soc.) in zijn ant woord, heette de liberaal-katholieke overenkomst. een monsterverbond en richtte ten slotte aan de liberalen bet verwijt aan de katholieken de meerder heid te hebben geschonken. De kommunisl MIN'NAERT heeft ook geen vrede met het liberaal-katholiek akkoord. De h. DIELS, namens de Korpora- tief yerbon-d, verklaart dat zijn groep haar medewerking aan het nieuwe kol lege verleent zoo het bereid is de noo- dige -hervormingen in te voeren in het voordeel van den middenstand. Drie nieuwe schepenen Na deze vérklaringen werd overge gaan tot de verkiezing van de drie nieu we schepenen. De hh. De Saegher lib.) Storme- en Goossens (kath.), worden verkozen met 21 stëmmen tegen! 16 onthoudingen. De drie verkozen schepenen legden den gebruikelijken eed af en namen plaats op de schepenzetels. De zitting werd opgeheven om 7u.30. digden vraagt, vraagt men hun om zich zeiven te redden door de andere te red den. Zij moeten er in toestemmen, zoo niet uit welwillendheid dan toch uit moed en gelatenheid. Ik heb, besloot M. Maistriau, loyaal gewetensvol, moedig, al gedaan wat ik kon om mijn land te dienen. Ik denk dat, in dezen tijd, de economie boven de politiek staat tn dat wij, vóór alles, moeien leven. 't Schijnt dat onze gemoedelijke artikeltjes de 'gal onzer roode broe ders geweldig heeft, djoen keeren. Men deelt, ons mede, dat ze op hun nieetingen verleden week langs alle kanten zoo dudh|tig op De Volksstem hebben gékardast, dat 't stof in de geburen vloog. En zelfs in den gemeenteraad, in die schoone feestzaal omringd van al die prachtige spiegels, heeft schepene Haelterman door al die spiegels weerkaatst met t leelijkste gezicht van de wereld de leelijkste woorden uit zijn vocabu laire naar onze zachtmoedige Volksstem geslingerd- En dat allemaal dioor de schuld van Jefken Waarlijk, dit hadden We niet voorzien. Met onze hand op het hart of met ons hart öp de hand We trachten de zaken al/tijd te zeggen op een joviale manier... Eenvoudig, Vblksch, Gezond, Gemakkelijk om verstaan. Maar zonder venijn Neen, ve nijn steekt er niet in onze pen. We kunnen verschillen van ge dachten, onze filosofie kan anders zijn, maar daarom moetjen wij mal kander nog geen zeer doen. We gaan om les bij Uilenspiegel en dat was 'ne fijne Uilenspiegel zei ook zijn mee ning al lachende. 't Is de beSjte manier Doch 't schijnt dat we er dezen keer toch de boter hebben doorgei kletst dat We iets geschreven heb ben. dat over zijn hout gaat... Dat was ne kassei naar den sche pene zijnen kop We hebben inderdaad over de kasseiwerken geschreven... Wij hebben namelijk durven schrijven; dat de stad er 20 fr. den meter ach ter wint... En dat laat M. Haelter man niet /toe Dat joeg h;em in een onbeschrijfelijke koleire, huilen- de: niet dat het leugens zijn, maar veel erger... En daarbij trok hij zulk een leelij'k gezichthij is per tang ne schoone jiongen effen af om er benauwd van te worden— 'k Zal dat gezicht niet gauw ver geten 'k Heb zoo eens 'nen type ont moet al wandelen van Moll naar Gheel— wel juist hetzelfde niet., maar het itrok er toch op- Mijn eerste besluit is Een schoone jongen 'n mag geen leelijk gezicht trekken— 'Toch niet in zul ke chikkse zaal en in zulk voornaam gezelschap- Mijn tweede besluit Met leelij- ke woorden winlt ge niemendalle.— want dan zeggen de menschen nog al licht «'t. Vat geeft uit wat het in heeft. En hij zulke zinspeling Ge moogt minderheidsschepene of meerclerheidsschepene, faeist of antifacisit zijn Ge moogt zelfs antificist zijn in princiep en facist in de praktijk gelijk ons mini mum-college dan nog is het best van deftig te zijn. Alles in eerlijkheid en deftig heid Ja, maar, Jefken, booren wé zeggen— Al wat er gebeurde, is uw schuld— Die leelijbe muilen en die leelijke woorden zijn voor uw re kening— G'hebt. geschreven dat de stad achter de kasseiwerken 20 fr. per meter wint— G'hebt geschre ven dat dat een wettelijke diefte is... Is dat gepemiitjteefd Eti ge hebt er durven bijvoegen, dat ie dereen 'dat gemakkelijk kan ge daan krijgen zoo goed en 20 fr, de meter beterkoop als de stad. En daarmee hebt ge Onzen edel- achtbaren heer sdhepene het bloed naar den kop gejaagd... en zoo leelijk doen doen Dat is de waar heid Hewel, menschen, we hebben er af verschoten.,., Van dié koleire willen we zeggen van onzen edel- achtbaren heer schepene— Want ge moet, weten— we hadden de pa pieren op voorhand gezien.,, voor dat we schreven, We hebben de papieren gezien van mensehen die straks meer moe ten betalen voor hunnen kassei als voor hun huis... Aanslagbriefkens beddekens, zeiden de bedroefde belanghebbenden 'beloopende van 1'2 tot 40 'duizend frank Valt niet, achterover.,. Ja, ja, tot 40 dnizend frank... Maar, Jefken, g'hebt er straks 'nen halven bol vaar veur En toen hebben wij ons ge wend tot specialisten— En die spe cialisten hebben ons gezegd Een meter kassei kost ongeveer 50 fr. en ne meter beton 'n goede 46 fr. En de stad rékent 75 fr, den me ter.., -Maar, Jefken, Jefken, dan zijt' ge er nog onder Van 46 tcjt 75 fr. is meer dan 20, We weten het, menschen, w'en overdrijven nooit niet— We blijven hltijd in de middelmaat—. In Medium Virtus, zeggen de La tinisten— En ,t is daarom dat we verschoten, van 'de koleire van on zen minimum schepene Na 20 seconden poos T 'k Ben kurieus wat hij1 zal vertellen in den geméen|teraad Woensdag... want, nu heeft hij de Volksstem maar ingezeept— doch Woensdag zal hij haren bol eens wasschen— En wij zijn benieuwd wat onze mannen zullen antwoorden.... Och, Guido Gezelle schreef het n heeft de Schepene, of geen éénenj zoo gemoedelijk Er zijn nog schepene van den aardbol belang... schoone dagen in het leven—» Integendeel JEF KEN, EEN VLIEGTUIG VALT IN DE STRAAT TE BARCELONA. Een vliegtuig welke de begrafenis van een andere vlie.ger overvloog is In de straat .gevallen en heeft vier personen vair den rouwstoet prg gekwetst, De twee loodsen zijn insgelijks verwond'. Maandag had een openbare zitting plaats in het Provinciaal «hotel; de heer Dr Rubbens, ouderdomsdeken, opende de vergadering. De heer Gouverneur sprak een rede uit, waarin hij de instelling voorstond van een wetgeving tot het beslissen van bestuurlijke gevallen. In 1930 wa-s' er reeds spraak van zulk wetsvoorstel, waarin alle standen zou den vertegenwoordigd wezen. Het is be wezen dat, in verschillende gevallen, zulk organism als' bestu-u'rlijk© tus schenkomst flink werk zou kunnen le veren. Door heer Van de Wattyne, besten dig afgevaardigde, werd voorgesteld het bureel in zijn geheel te herkiezen. Mët' algemeene stemmen aanvaard. In afwezigheid van heer Thuysbaert nam heer Van Smeden dan het voor zitterschap waar. Overeengekomen werd, dat nog deze week de verschilligo commissies van den Raad zouden bijeengeroepen wor den om over punten van allerhanden aard, alsmede voorstellen te bespre een* De eerstkomende openbare zitting zal dan plaats hebben den 9 October, a.s., om 2,30 ure namiddag.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1