iSiSH LANDBOUW? De Ring van den Moordenaar Verkeersongeval te Antwerpen Brand te Roeselare 3 Oktober. H. Gerardus: uit rijke ouders geboren, en op weg riaag een schoone toekomst verzaakte h'tj aan diit leven van weelde eri genot en werd" mon- iiïk in de Abdij van St. Die-nis te Parijs. Hij stierf in 957. Bezc-ek van Fransche oudstrijders te Brussel. Zondag- zijn 1 500' Fran scire oud-strijders, dragers der militaire medalie, naar Brussel gekomen om hul de te brengen aan de nagedachtenis van •Koning Albert, eerevoorzittel van liun .verbond. In het Ministerie van Koloniën. Tengevolge van een artikel verscnenen in een Luiiksch blad, deeid het gerucht de ronde, dat de h! Tsehoffen minister van Koloniën, zijn ontslag zou indie nen, om zich aan het hoofd van een fi nancieele inrichting te plaatsen. Minis-ter Tschofferi 'heeft «dit gerucht Xen stelligste gelogenstraft'. Plechtig Te Deum te Brussel. Ter gelegenheid der geboorte van prinses Maria Pia werd Maandagavond een plechtig te Deum gezongen do<or Mgr. A.rigoni in de Abdijkerk van Ter Kame- ren. Luitenant-generaal Du Bois, ver tegenwoordiger van den koning, Mgr Carton de Wiart, igraaf de Lalaing, le den der nunciatuur en der regeering, waren hierbij aanwezig, alsmede oud minister Ilymans, burgemeester Max, graaf en gravin della Faille, .de ambas sadeur van Italië en het personeel der Italiaansche ambassade, graaf de Ros si, oud-minister van Italië te Luxem burg, de Italiaansche consuls in Bel- gie en de vertegenwoordigers der Ita liaansche groepeeringen. KLEINE ONGEMAKKEN DER MAAG Het meerend-ëel der maaglijders be gonnen hun lijdensweg met kleine on gemakken. Na de maaltijden ondervon den zij zwaarten, hadden zuwopwerpin gen, schele hoofdpijnen, winderigheid, sliepen slecht.dPiie verschillende hin dernissen duurden niet. Een. of twee maaltijden verteerden goed, eén 'andere slechter. «Dit zal wel voorbijgaan» zeg den- de toekórfistige slachtoffers. Een dag.kwam dat elke maaltijd gevreesd werd. De spijsvertering die volgde werd pijnlijker. Eenige milloenen dezer slachtoffers, in de geheele wereld, heb ben bemerkt dat zij niet enkel1,oogen- blikk'elijk'verlicht werden bij het nemen eener kleine dosis poeder of 2 of 3 ta bletten Magnésie Bismurne in een wei nig water na iedereii maaltijd, maar dat eindelijk de werking* der spijsvciy tering gans'uh normaal werd. Anderen, minder vooruitziend, zijn chronische zieken geworden. Hun leven is vergald. Wees vooruitziend, en hebt steeds in uw bereik een flesch Magnésie Bismu- rêe <:<De Redder der Maag». Te koop in alle apptlteken, in poeder of tabletten aan den prijs van frsY: 7,50 of .het groot voordeelige^ formaat tegen fr,. 13.50. hok van Votlem. Uitdefcljfrfifej/an geillus- treede'vlugschriften.- yi2. Oostende. Uitdeeling van tracts-Propaganda door de Cinema en door de dagbladen. f 13. In de overige sleden: Brugge, Méehelen, Leuven, Bergen, lvnorke en lio.udeng-Goegnies, uitdeeling van ge- illustreerde propagandaschriften. 14. In Belgisch Coiigo. te Élisabeth- vHlë, Jadotville, Panda eitf-Libilö Ge sprekken over St. Franciscus van As sise en over dierenbescherming met uit deeling van propaganda's traehls. i r /i Een multi-millionnair die niet omziet 't Was Maandag trekking der loten van het Gemeentekrediet van België der ieenin.g 1933. Bij de vorige trekking op' 1 Juli 1.1. kwam er een lot uit met vijf millioen, het nummer 1.080,485. Men zou denken dat de gelukkige winner van zulk fortuintje dadelijk de vijf millioenljes zou gaan oprapen. Geen gedacht daarvan, want op 1 October was er nog niemand te Brus sel bij het bevoegd bestuur den schat komen opciscihen. En zeggen dat er zooveel menschen gelukkig met dat geld zouden wezen Een nieuwe Fransche gezant te Brus sel. In Fransche politieke kringen en ook in diplomatieke middens loopt, bet, gerucht te Parijs dat de huidige gezant van Frankrijk te Brussel, M. P. Claudel zou vervangenworden door graaf de Chambrun. M. Paul Claudel zou voor nemens zijn zich gansch aan de letter kunde te wijden en Frankrijk wenscht bij gelegenheid der wereldtentoonstel lirig van 1935 een zeer aictieven agent le hebben te Brussel: de diplomaat daartoe aangewezen schijnt niemand anders te zijn dan graaf de Chambrun, thans ambassadeur bij het Quirinaal. De steankoolkwestie. Vrijdag a.s. zal minister Van Cauwelaert een onder houd hebben met de leden van het ko- luiteit dor kolenvoortbrengers. De be raadslaging zal bandelen over een pro gramma tot regeling van de kwestie van de voortbrengst en den verkoop van steenkolen. Die voorstellen van dit komileit zullen door de regeéring be krachtigd worden, wel le verslaan in dien zij rekening houden met het al gemeen belang. Sint franciscus ran Assisen Werelddag voor de bescherming der Dieren Voornaamste bekendmakingen in België aangaande de Bescherming der dieren 4. België. Eene leis over dieren bescherming in al de scholen van het land (Ministerieel Besluit). 2. Bnivssel. Op 3 October om 19,30 u. •spreekbeurt door, M. Reynaers, V. L. l.N.R. 3. Sehaerbeek. Op 4 October om 15 uur sketch voor kinderen: in Radio Schaerbeëk. 4. Brussel. Om 18 uur toespraak over Vogelbescherming door M. Doeo- lot in Franscb l.N.R. 5. Charleroi. Op 4 October om 21 uur: Toespraak door M. Coyette le Radio-Binehe. 6. Brussel. School-Radio l.N.R. Vlaamsche en Fransiché gesprekken (zie dagbladen; Programma Radio-uitzen dingen) 7. Antwerpen. Op 5 October om 20 uur: Cinema-Luxor; Disniudëlaan 217. Berehem Tram 16. Gnoote Propaganda Avond-: Mw J. Thomas, zangeres-Toe spraak döor M. Martin. Blaaubecn- Opvoering. Film «Wat de Dieren ons te zeggen hebben». Uitdeeling van geïl lustreerde propaganda vlugschriften, Kostelooze toegangskaart. 8. Brussel. Propaganda door aan- plakbrieyen; tracts en vlugschriften. 9 Charleroi. Werk van -goedheid jeigèns de dieren, ingericht door: de plaatselijke Drukpers cn door Radio- Binche. Geldomlialing en uitdeeling van tracts. 10. Genf. Op 8 October om 19,15 uur: Goedheid en Dierenbescherming, door Mevrouw Die Iveyser-Buysse; l.N.R. Vlaamsch. Op 4 October in Cinema Capitole en in private localen Opvoedende cinema voorstellingen aangeboden aan de leer lingen van den 4n graad. In elke klas van het stedelijk officieel onderwijs wordt er eene les gegeven over dierenbescherming en propagan da kladpapier aan de leerlingen uitge deeld. Van 1 tot 7 October. Bezoek aan de bewaarplaats der dieren en uitreiking van geïllustreerde tracts. 11. Luik. Inhuldiging der Bewaar plaats en bezoek aan het nieuw schul- Dcelmatige voeding van het vee Het zal wellicht van gqen belang ont bloot zijn "de aandacht van onze land bouwers te vestigen óp de nieuwe sa menstelling van het «Remyv oeder A. B. dat sedert meer dan 35 jaar met goe den uitslag wordt aangewend bij de vpéding dier melkkoeien omdat het voórdeclig werkt op- de melkgifle, en tevens gunstig gekend'-^taait. voor het kw-eeken van kalvers-ojv het aanvetten van vee. Vroeger bevatte dit veevoeder slechts- 2 U'%" verteerbaar ei wilt fliari"s''höü'dtT htit 26% verteerbaar eiwit in, benevens 2,50% vet en 50 koolhydraten. Deze gelukkige verbetering- moet uitstekend werken op de bate, want aangezien er slechts 3% vezel stof,in v-oorkomt wordt liet eiwit, om zoo te Lpréken, volledig verteerd. Lijnmeel bevat gewoonlijk 25 tot 27% verteerbaar .eiwit, 2,1 vet en 33,9% koolhydraten. Het houdt dus min vet en merkelijk, ,minder koolhy draten in, en bij vergelijking van prijs is het voeder A.B. veel' voordeeliger. Dit voeder wordt graag do-or de die- ren geëten en geeft de besté uitslagen t>ij de kweek a.n kalvers, 'bij aanvetten- de dieren en ook bij melkkoeien. Bij deze laatste is de melk'en ook de boter van zeer goede hoedanigheid. Daaren boven blijven de dieren bij het gebruik ervan in een gezonden toestand. Indien de Pellen A.B. van vroeger (21 verteerbaar eiwit) volle voldoe ning .gegeven liebben, idan. mag dit ze ker verwacht worden van het huidige meerderwaardig Remyv.oeder A.B. dat op 26% verteerbaar eiwit, gebracht werd. Thans moet dit voeder, op gebied van inhoud aan nuw-: verteerbaar eiwit, niet meer onderdoen voor gelijk welke konkurreerende sicihilfers. Men kan dit voeder als idrank -toe dienen, of wel droog uit deii zak. Men mag het insgelijks vermengen met. hocveyoeders ,al§; koeten, r,apen wortelen, kaf, str.oo, epz>. Het is moeilijk le bepalen hoeveel men van het Remyvoéder A.B. mag toe dienen: dat hangt af Van de voort- brengsl en ook van dé hoedanigheid der dieren. Aan kalvers en jong vee geeft men per dag V* kgr* ,om trapsgewijze tot 1 Mi kgr. te komen. Aan melkkoeien mag men in het al gemeen 1 kgr. voeder A. B. per 5 liter melk geven, zoo.dat mén aan een koe, die dagelijks 20 liter melk voortbrengt, 4 kgr. mag toedienen. Een goede melkkoe kan dus per dag 5 lot 6 kgr. verbruiken'. Wanneer dit Remyvoedér aangeraden wordt als gunstig tot het kweeken aanvetten van kalvers, mag wel even vernoemd worden dat de Remyvoeders A.V. I en A.V. II daartoe speciaal schikt zijn, wat wel cèns vergeten wordt Gezien al deze voordeden mogen wij het gebruik van deze voeders aan onze landbouwers en veekweekers warm aan bevelen. J. A1DIT. Plechtige wijding der nieuwe Feestzaal en nieuwe school lokalen te Iddergem Zondag 30 September werd de wij- ding gevierd-met algemeen© geestdrift door de bevolking van Iddergem. 's'Morgens om 6 uur had er.op aan vraag derinwroners van Iddergem -uit dankbaarheid een II. Mis plaats met Mgeiïieene Communie. 's Namiddags, om 3 Mt «u're-, had er een plechtig lof plaats gecelebreerd door den Z.E.ÏI. Walters, pastoor-deken van Ninove, bijgestaan door de EE. H1L Baten, onderpastoor van Scheldewindo- ice, broeder van onze E. H. Pastoor en Van der Donckt, Zondag-onderpastoor van Iddergem. Na hot Plechtig Lof werden de 5 kruisbeelden, gelegen op een kussen en gedragen door schoolkinderen stoets gewijze naar de nieuwe lokalen gedra gen onder het zingen van het Missie- lie.d «Jêsus' Kruis ontsteek hel Hart», en begeleid door de plaatselijke mu ziekmaatschappij. Een verhoog was op den koer der school opgelinim.crd. Aldaar werd lot. de!; tóëgês.lrnbmÜi?!vólks-massa eene ge- logenheidsaanspraak gehouden dooi den Z. E. H. Deken Walters over de hristelijkc opvoeding van het~-volks kind. D;aarna hadden de liturgische ce- emoniën der wijding- plaats en werden de nieuwe kruisen in de schoollokalen ?n feestzaal gehangen door den E. II. Baten, pastoor van Iddergem, waarna ie volksmassa het lied Wij willen i-o'd» zong. Om 5 uur werd hel eerste feest in de nieuwe feestzaal gegeven namelijk een gezellige avond door het Vlaamsch Katholiek Cabaret van Brugge, dat het olk vergastte mét allerlei kluchten. En zoo verliep deze schoone plech tigheid onder de groote belangstelling n medewerking van het Iddergemsehe olk. Wielrijder door auto gedood te Ander/echt Maandag gebeurde te Anderlécht eert ernstig verkeersongeval dat het leven kostte aan een persoon. M. Jan 'Djemeur, 35 jaar oud, wonerijy de in de Bistebroe-ckslraat, te Ander-' lecht, reed met zijn fiets langs den s.teejiweg op Bprgcn, loep hij.ler, hoogte van de Dóverstraat d'oor een auto ver rast en gedood werd. I. De getuigen van het ongeval snel den bet slachtoffer ter hulp, maar het was' reeds' te laat. Het slachtoffer was reedis een lijk. Zijn lijk werd naar het doodenhuis der gemeente overgebracht. Een onderzoek werd door; de politic* ingesteld. Noodlanding van het vliegtuig Brussel-Londen te Folkestone De passagiers ongedeerd Het vliegtuig dat een rëgématigen dienst tusschen Brussel en Londen ver- ekert, en bestuurd werd door M. Van- aeker, had Maandagmorgen met 10 passagiers aan boord' Brussel verlaten. In de omgeving van Folkenstone moest de piloot een noodlanding doen, daar hij moeilijkheden had met den. motor. Dé landing geschiedde heel normaal. Een hulpvliegtiviig te Londen aange vraagd kwam do passagiers aan boord 'nemen om ie naar Croydon over le brengen. 33ste Vervolg. Deze geweerschoten en dit strijdru moer waren hel, diede aandacht hadden gel rokken van MoVeno en hem met. schrik en angst vervuld hadden in hel gevnngenhok van Agiostino. De verrader vreesde dat Mateo ze gevierde en zich op hem zou wreken over het mislukken van zijn voorno men. Het moedig voorbeeld van Silvo, krachtig gesteund dóór zijn intendant, die geen deel had genomen aan het feestmaal, stortte opnieuw moed cn verhouwen in do meest vreesachtigen en herstelde langzamerhand do orde in de verdediging. Van aangevallenen werden zij op hun beurt aanvallers, en Telalfo en zijn dapperen werden gedwongen terug te trekken. Hoeveel vijanden sneuvelden er met onder hun slagen Maar ten slotte dreigde de over macht hen le overweldigen en te ver pletteren, toen eensklaps in looppas «lc bandieten kwamen aangesneld cn den stand van zaken volkomen veran derden. Zoodra Tellafo bemerkte dat hij on dersteund werd. stormde hij, op den voet gevolgd door de zijnen, opnieuw op de groep, die aangevoerd werd door Silvio en deze werd genoodzaakt, (e wijken. Tevergeefs vloog Silvio langs de rijen der soldaten om hun moed cn onverschrokkenheid aan te vuren. In zijn vermetelheiid' gaf hij zich meermalen te veel bloot, en zou stel lig bezweken zijn onder de verwoede aanvallen van Teliafo's soldaten, wan neer deze niet gedacht had een dienst le bewijzen aan Agoslino, dóór Si vio's lovon te sparen. Evenwel, de bandieten, die niet dezelfde -voorzor gen behoefden in acht te nemen aüs Tellafo, geraakten allengs in de voor ste gelederen en een hunner bracht zelfs een geweldigen slag toe op den arm zoodat hij zijn degen moest le ien vallen. De verwonding vam Silvio vervulde de zijnen met angst en ontzetting, cn hij zou ongetwijfeld als slachtoffer van zijn moed gevallen zijn, ware het niet dal. Tellafo het doodend staal af gewend had, dat Mateo te midden van de verwarring op de borst van zijn neef had gericht. In het begin van den strijd had Ma teo zich lafhartig op een afstand ge houden maar nu de vazallen van Sil vio op de vlucht waren geslagen, viel hij op zijn ontwapenden neef aan. Hij had bij zichzelf overwogen dat, terwijl Moreno het leven ontnam aan Agostino, wiens vazallen hij, om al len argwaan te voorkomen, zelf aan voerde, hij Tc rnidden van de algemcc- nc verwarring Silvio gemakkelijk zou kunnen dooden zonder opgemerkt le worden. Door oyer de lijken van zijn twee neven heen te stappen, zou hij de erf genaam worden van hun beider bezit tingen. Maar hij had niet gerekend op de voorzichtigheid van Tellafo, die hem van nabij in het oog)hield. Silvio was overwonnen maar of schoon hij in vendetta was met Ago stino, waren de wapenknechten van Rafael li sinds- zoo langéó tijd roads gewoon, den heeren van della Rocca bijna evenveel eerbied tóe te dragen als hun eigen meesters, dat zij Silvio moeilijk als een vijand konden b schouwen. Tellafo omringde Silvio dan ook met de meest mogelijke voorkomend heid. Maar van te voren gaf hij bevel om Mateo te ontwapenen. Mateo bood lieftigen weerstand aan de soldaten die hem wilden binden. Waarom bcnooft gij mij van nnjn vrijheid riep hij op geimmigen toon Onze aanvoerder heeft uns- daar t.oe bevel gegeven. Dat zijn dwaze bevelen. Een soldaat geoórzaaml en rede neert niet, gaf een der officieren ten antwoord. Piat is een vergissing waarovi gij u met uw hoofd zuil hebben te vej antwoorden. Pas maar op dat uw eigen hoofd geen gevaar loopt. Gij weet tioeh wel, dat ik vo-lko men eensgezind ben met uw intendant Ik weet slechts één ding, en dat is, dat ik u moet ontwapenen. Mateo die gewaar werd dat hij niet verder kwam, ontstak in verbeten woede, maar bewaarde het stilzwijgen Op korten afstand van hem was ee siuldaat van Silvio, die door het geraas ontnuchterd' was, uit zijn staat van dronkenschap overeind igesprongen r— Wat een zonderlinge uitwerkin Treinongeval tusschen Geel en Mtillegem Maandag morgen rond 7 uur vonden de baanwerkers een -weiniig voorbij den.) barreel van Hatschod op het spoor het" ijselijk vermorzeld lijk eener vrouw. Dè rijkswacht werd verwittigd en deze ver- scheen weldra ter plaaitse om een on derzoek in te stellen. De rijkswacht gaf kennis -van hiel gebeurde aan het par-; ket van Turnhout. Bij nader onderzoek bleek .men voor het lijk te staan van de: 'feëftaamde Wwe Constance Kennis, 40 jaar oud, die niet ver van de plaat», waar het ongeluk gebeurd is, woonde. Hoe zij iop het spoor gesukkeld is- weet men niet. Men denkt dat zij over-! reden werd' door den eersten trein van Herenthals naar Hamont. Machinist en stoker die hierover wer den ondervraagd hadden niets gehoord of gezien, noch gewaar geworden. Do vrouw was over de borst gereden en. had eenen arm en been gebroken. Het stoffelijk overschot werd haar het doodenhuisje overgebracht, nadat het door de familie wérd herkend-, en nadat het parket ter plaatse .ver schenen was. Op de Noorderlaan deed zich Maan dagmorgen, rond- 8 uur, een verkeers ongeval voor, w^aarbij twee molorijders erge verwondingen opliepen. Een moto, welke bereden werd door Louis Hillaerts, wonende Diuboisstraat, 64 en waarop ook ii#g plaats genomen had de genaamde Jozef Van Trier, wo nende Lange Selderstraat, 58, gleed door een onbekende oorzaak uit. De moto kwam nevens den rijweg te recht. De beide berijders werden met. ^eweld ten gronde geslingerd. Hilliaerls werd met gebroken linkersleutelbeen en wonden over het gansehe lichaam op genomen. Van Trier bekwam erge kwet suren aan het aangezicht en de boe nen. De moto was totaal ontredderd. Maandagavond, omstreeks 7 u. 15. brak een zware brand uit in dé jute-. fabriek van'den h. Maurice Carlier te Roeselare. Het vuur nam in weinigen tijd' een reusachtige uitbreiding, zoodat er aan blusschen niet te denken viel. Die toe gesnelde brandweer moest z'ich dan ook bepalen bij het vrijwaren van omlig gende gebouwen. Het duurde trouwens niet lang iof ganseh de uitgestrekte fa briek was in een vuurpoel herschapen. Talrijke arbejders' vallen tengevolge van deze ramp zonder werk. De geheele brandweer .-.uit Roeselare, bestaande uit twee molorspruitcn en twee stoomspuiten, kwam öp het ter rein van ,d'en brand. Men hoopte de kantoren en de machinekamers voor het vuur te kunnen sparen. Ook een deel van de spinnerij trachtte men te redden. Van de kaarderij bleef om zoo te zeggen niets over. De bfandweér ondervond bij het blus- scliingswerk nog de moeilijkheid, dat de slangen gelegd moesten worden on der de spoorbaan Kortrijk-Roeselare. De schade aan de machines en de voorraden zal waarschijnlijk in dc mil- lioenen loopen. Men verwachtte, dat de', brand nog den geheelen nacht zo-u- au- ren. Begrijpelijkerwijze was geheel Roe selare door deze brand in opschudding. De plaatselijke politie en de gendar men slaagden er echter in den orde dienst uitstekend te handhaven. Door den brand zullen waarschijnlijk 250 arbeiders zonder werk komen. gen toch de wijn hebben, mompelde hij. alles draait om mij heen. liet komt mij -voor of ik zelf geboeid ben, en dat al mijn kameraden hét ook zijn... Wat diocn die groote lummels daar met h-mi hellebaarden Hola schurken schreeuwde hij tegen de ovërrompelaars', hoe en. waa.rom zijl gij hier gekomen Pas op', hernam een ander, dat een van die hellebaarden geen einde maakt aan uw wartaal Hé daar, vervolgde een derde,hebt ge dan heelemaal geen ontzag of vrees meer voor Silvio Heer Silvio Die iis- hier, zeide hem de soldaat, terwijl hij hem ver duidelijkte dat Silvio gevangen geno men was. Op dit oogenblik werd aller aan dacht getrokken door luide krelen die van verre, als uit de ingevvanden der aarde schenen te komen. Leve onze heer Agostino, leve onze heer Agostino, werd op geest- drifligen toon herhaald. Kort daarop kwam Agostino nader bij, in triomf gedragen door zijn va zallen. Dank, dank, mijn beisle vrienden, herhaalde hij voortdurend. Ik zal nooit uw moed en genegenheid vergeten,die mij de vrijheid hebben wedergegeven. En toen liij Silvio bemerkte, dien men nog altijd gevangen hield, voeg de hij er bij En ik zal ook de ontberingen en het lijden der gevangen niet vergeten. De vreugde dezer overwinning moet niet gestoord worden door de smarten i yan hen, die lijden. Ontdoe heer SilviQ van zijn boeien. Wat dezen man be- freft, zcidc hij, op Mateo wijzend,laat» hem geboeid, totdat «heer Silvio die hier meester is, over zijn lot heeft be slist. "Vervolgens wendde hij zich tol Sil vio én zeide op innemenden toon Wilt u hem maar ondervragen, dan zult u 9pöedig genoeg bemerken wat u van hem hebt te denken. .Zooèven w.as ik hier nog lieer en meester, zuchtte Silvio, maar nu bon ik liet niet meer. Het zou beier zijn te zeggen, dat U' slechts een oogenblik hebt opge houden -het te zijn. Hoe dan Maakt gij dus geen gebruik van de rechten der overwin ning Schenkt gij mij dc vrijheid' terug Mijn vertrek en dat van mijn soldaten zal u hiérvan aanstonds over tuigen. Alles wat hier dezen dag gebeurt, verbaast mij en brengt mij in opge wondenheid en verwarring. Mijn kas teel is overrompeld geworden zonder dat ik weet hioe. Door een list, dood verraad', of door lafheid Ik ken dei getrouwheid en den moed mijner dap pere dienaren. Ik kan dus alleen den ken aan verraad, maar er is hier geen verrader. Moge de hemel mij verlich ten en mij de noodlottige hand wijzen die deze droeve gebeurtenissen heelt geleid. Uw vriend Mateo zal u deze nood lottige 'hand wel kunnen aanwijzen,als; hij durft. Wij zullen ons inmiddelsj verwijderen, 1 ,'A [Vervolgt*

De Volksstem | 1934 | | pagina 2