4 Naar Siat Ursmarus te Nokere Het Gondblok en ons land Regeeringscrisis in Spanje De Stad Luik in Financieels moeilijkheden Vliegtuig met bestemming naar Le Eourget, stoit in zee LANDBOUW. Ül - Donderdag OGTOSEB 1934 Belgische Kolen voor de Spoorwegen Een Fabrieksjongen werd Cardinaal Om den Gordon- Bennettbeker 5CXXX JAABGANfi HÏÏMMf® 22 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. [Publiciteit builen het Afrond, AALST t Agentschap HAVAS, Adolt Mailaan 13. Ie Brussel 'fiue de Bi<%elep. EarijS Bank B.uiding/Kingsway. 20 Londres \V. C. 2, H. Frano. van Asa. Zonop5.54Zonaf5.24 N. M. 8 E. K. 15 (FOLKLORE) - Ik ging op weg met drie dikke boeren, (abuis ;t waren twee houten magere en een die wat kort gestuikt en corperlenter was) om te bedewegen voor de koeien... en de plagen onder de beesten... en te verkrijgen de bescherming voor hun stal len. In cns boerenmenschen zit er nog geloof en 't zit er diep in, hoor Voor te gaan dienen kennen ze geen menschelijk opzicht. We hadden nog wel deftige leute onderweg, 't kou toch niet zijnom in dat rijtuig een paternoster te bidden en ik liet mijn drie makkers klappen over de vruchten der aarde, de malsche weiden en het wel te pas zijnde vee dat we voor bij reden en sinds enkele dagen op 't gras liep om zijn maag te vullen. Men koutte van den boerenstiel, van de goede en min goede jaren..de red ging door Deynze en zijn breede Markt langs de baan naar Audenaerde toe, met den buurtspoorweg nevens den steenweg... zeg daar lieten veel menschen hun leven bij.... naar Cruyshautem waar we op de M.arolle het St-.Gabriëlklooster der Pa ters Passionnisten bewonderden, Naza- rethsch Lieve Vrouw, de peperbus, van verre groetten, de Gentsche torens be merkten ginder boven 't Bunder op de hoogte en door het voorname Dorp Cruyshautem heen welhaast de hemel- kammekens van Zuid Vlaanderen in 't oog kregen en langs de Wortegemsche kassei, 't lieve heuvelachtig ouderwetsch dorpke Nokere binnenreden. Onze koer- ser draafde statig tot op het dorp, daar tot in de laagte en bleef halt maken voor de kerk. We zijn er zij een der magere boeren aan de dikke... eerst dienen en bidden en driemaal rond 't Kerkhof den beeweg gaan, een keerske ontsteken en ons doen zegenen of de relikwie kussen... en dan nen pot of beter nen druppel kla ren pakken. Zoo gezegd, zoo gedaan. De kerk van Nokere staat in eene diop- te links de pastorij welke aan een an tiek kasteel gelijkt. Weinig huizen vor men den blok dér plaats of grand' place. De parochie is uitgestrekt en vermindert in bevolking. Twee kasteelen en een wel- ingericlit klooster mogen vermeld wor den. Vroeger, over enkele jaren, stond hier ook een onderpastoor en thans doet hij slechts dienst den Zondag om de veertien dagen zoo. De bedevaart bestaat sedert lang en wordt wel bezocht bijzonderlijk in de Octaaf van St Ursmarus wiens feestdag valt den 18 April. Te Nokere staat, zijn houten beeld uit gesteld in de kerk, gekleed met de pon tificale of bisschoppelijke kleedij. 't Is een antiek standbeeld, dat gedragen wordt in processie en ommegang. Iets typisch. We bemerkten ook in de ouderwetsche gothieke kerk met drie gelijke beuken en een hooger prachtig koor, een tafereel van den H. Kerkvoogd. Op de gebede- kens wordt de bisschop en belijder Urs marus, wiens relikwiën berusten in de kerk van Nokere, van welke hij patroon is, afgebeeld met een wijwaterborstel in de rechter hand en besproeiende de wei de waar hij doorwandelt en waar talrijke hoornbeesten grazen. De afbeelding der kerk van de parochie bemerkt men ook op den heuvelachtigen grond. De melding staat er nevens S. Urs marus wordt alhier gebedevaard, hij, die van overouds geëerd en gediend wordt als beschermheilige tegen alle slag van ziekten onder de menschen, en bijzonder lijk zooals tot heden toe, dikwijls op eene bijzondere wijze is ondervonden, tegen de plagen onder het hoornvee. Z.D.H. Mgr. Bracq, bisschop van Gent, beval deze bebevaartplaats aan in 1872 met eencn aflaat van 40 dagen te verlee- nenaan allen die de kerk van Nokére be zoeken en er bidden een Vaderons en een Weesgegroet met het smeekgebed O.H. Ursmarus, bid voor onze geestelijke en tijdelijke noodwendigheden! 't Is Sint Ursmarus die negen bisdom men doorreisde als geloofsverdediger, en stichtte eene kerk te Bree-Eyck, waar in de XI6 eeuw de Affligemsche Abdij ont stond. Hij overleed in den Heer ten jare 713. Een vlaamsche dichter zingt In de ziel een liemel schouwer Wat God aangenaam moest zijn Voor ons volle een herhenbouwer Wat ons nog doet dankbaar zijn. G. Gezelle noemt hem een landbisschop Zie onderaan volgende kolom, Wanneer .eenmaal de Rijksbegrototing is voorbereid en goedgekeurd door; den kabinetsraad, worden de departements- begrootingen, waaruit zij bestaat, bij de indiening verdeeld tussicihen Kamer en Senaat. Aldus wordt de behandeling er van bespoedigd, doordat de eene verga dering dadelijk de bespreking kan aan vangen zonder te moeten wachten tot de andere er mede Maai; is. Ditmaal zouden dus alle departe-" mentsbegrootingen van fmancieelen aard het eerst aanhangig worden ge maakt bij de Kamer, terwijl die Senaat eerst de begrootingen van meer admi nistratieven aard zooi to behandelen krijgen. Die regeling blijkt evenwel niet de volle instemming te bezitten van den Senaat die, in de meening dat de fi- nancieele begrootingen veel belangrijker zijn dan de andere, den indruk heeft dat hem een ondergeschikte rol wordt toebedacht. Een beraadslaging tus-schen de hh. Digneffe en Poncelét, voorzitters van beide vergaderingen, wordt in het voor uitzicht gesteld om dit 'dreigende «ge schil» te voorkomen. - De meening van staatsminister Masson Voor een vaster ruilverkeer Door den h. F. Maason wordt in «Le Soir» gewezen op het belang van een ekonomische toenadering Buisischen cle landen van het goudblok, namelijk Ita- Tië, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en België. i iPje liberale staatsman laait in zijn be schouwingen uitschijnen, hoe de h. P. Hymans destijds voor die gedachte op gekomen is. De landen, die hun muntwaandie niet willen zien aantasten, moeten inder daad voor een steviger onderling ruil verkeer zorgen. Na er nogmaals op gewezen te heb ben, dat een ekonomisch tolverbond tusiSichen Frankrijk en België uitgeslo ten is, drukt td'e h. Masson de h'oop1 uit, dat de ekonomische toenadering tus- schen de goudlanden voor ons land den tees tand moge helpen verbeteren. Ten slotte brengt d'e h. Masson hul de aan liet budtenlandsch beleid van België, dat er op gericht is de nadeeli- gei gevolgen van verkeerde ekonomische opvattingen te bestrijden en hij ver klaart, dat het voor de kleine landen een eer is zich voor deze vraagstukken van den invloed hunner machtigste bu ren bevrijd te hebben en gepoogd te hebben legen een verderfelijke geestes richting in te gaan. Financieels instorting nakend in Soviet-Rusland Reizigers die pas uit Rusland weer keerden, verklaren dat Soviët-Rusland thans met ernstig financieele moeilijk heden heeft te kampen. In verschillende Staatsondernemingen, hebben ambte naars en bedienden sinds verscheidene maanden geen loon meer ontvangen. In den loop den maand September hebben de regeeringsagenten al de juweelen, kiO'Stbare s-teenen, enz. in de -winkels van Moskow aangeslagen. Anderzijds bereidt de Soviët-regee- ring een grondige omvorming voor van den binnenlandse/hen handel. De huidi ge dispariteit tmsschen de prijzen in gouidroebel en papierroebel zal verdwij nen ten gunste van een bem'iddelings- peil. Deze (omvorming zou beantwoor den aan een stabilisaitiepolitiek, zoo niet aan de revalori&atie van de pa pierenroebel, waardoor alle loontrek- kenden van eene toename zouden ge nieten van de koopkracht hunner loo- nen. Zulks zou hun toelaten na zekeren tijd' zich aan te passen aan de nieuwe prijzen van alle dingen, die aan hooge- re koersen zouden staan als de huidige. Volgens dezelfde inlichtingen bestaat er geen twijfel dat de regeering reeds moeilijkheden ondervindt betreffende den uitvoer van het Vijfjarenplan. Men mag dus veronderstellen dat de soviët- repuibliek haar pogingen gaat verdub belen teneinde in vreemde landen lec- ningen te bekomen. of geloofsbode in Vlaadneren, voorname lijk in Oudenburg en op vele andere plaatsen. Van daar de Vlaamsche naam Oslcen. Wilt ge bevrijd worden van alle be smettelijke ziekten (naar ziel en lichaam) en ook uwe stallen daarvan vrijhouden aanroept St Ursmarns I MARC. Zooals te verwachten was werd de Spaansche regeering in de openingsver gadering van de Cortes heftig aange vallen do.or dep h. Gil Robles leider van de rechtsche groepen en heeft de eer_ sts-minister, die h. Samper, het ontslag van de regeering aan den President van de republiek aangeboden. Er heeft in de Gortes geen stem- minig plaats gehad, doch na den scher pen aanval van Gil Robles hebben twee ministers, -namelijk de vertegenwoordi gers1 van de liberale (democraten, de zit tingszaal verlaten. De regeering was dus uiteengevallen en er bleef den oct- sten minister niet anders over dan zijn ontslag en dat van zijn regeering in te diénen. Trouwens z-onder de steun van de rechtsche groepen, die 150 leden tellen en dien van de liberale democra ten, i-s de regeering niet liefbaar. Toen men aan Samper naar den nieu wen cabinetsvormer vroeg, noemde hij zonder dralen Lerroux. Lerroux Pita Romeno, gevolmachtigd minister van Buitenlanjd-sche Zaken, raadde den president aan de Gortes niet te ontbin den en een nieuwe regeering op radi cale basis te verkiezen, met bijvoeging van enkel republikeinsche ministers. Samper werd door den president ge roepen om geraadpleegd te worden no pens zijn meening als afgetreden eer- ste-minister. Algemeen iis men van o-ordeel dat Lerroucs door Aloala Zamo- ra zal ontbieden worden en met de ca- binetsvorming zal gelast worden. Na de leiders van de verschillende partijen te hebben geraadpleegd heeft president Alcala Zamora aan den ladi- kalen leider Lerr-oux opdracht gege ven tot de vorming van liet nieuwe ka binet. Vrijwel alle politieke kopstukken ble ven gekant te zijn tegen een ontbinding van het parlement. De Nationale Spoorwegmaatschappij heeft bij de Belgische mijnen do bestel ling gediaan voor de kolen die zij tij dens het winterseizoen van 1 Oktober 1934 tot 31 Maart 1935 voor haar lo- komotieven zal gebruiken. Deze bestelling bedraagt 990.000 ton voor hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Gedurende het zomerseizoen was de bestelling slechts 800.000 ton. Tijdens de vergadering van de^ ge meenteraad Maandagavond heeft bur gemeester Neujea-n uitvoerig verslag gegeven over den huitd-igen financieelen toestand van de stad;, toestand die zeer benard ie. De gewone stadsbegrooting voor 1934 sluit met een tekort van ruim 5.5 milliio-en, tekort dat niet kan gedekt worden dan do/or een voorschot op d'e leening, die de stad gevraagd lieeft te mogen aangaan bij het Ge meentekrediet. Voor het dekken van het tekort op de buitengewone begrooting zou een voorschot van ruim 33 mil- lioen op dezelfde leening moeten toe gestaan worden. De Minister van Binnenlandsche Za ken, die de begrooting (heeft nagezien, heeft den burgemeester laten weten d'at 12,752,019 fr. uitgaven van het' bui tengewoon budget op de gewone be groeting moeten gebracht worden, zoo dat deze ten isilotte met 22.511.806 fr. in deficit is. Hoe dit te dekken De Minister maant, den Gemeenteraad aan bezuinigingen te doen. Indien hier aan gevolg gegeven wordt zoo het te kort bij uitzondering door de leening mogen gedekt worden, maar volgend' jaar zal de ge-wone begrooting in even wicht moeten zijn. Intusschen is de kas ledig tot op deft bodem. De verplichtingen voor Septem ber kon het Schepenko-llege naleven diank zij een voorschot van 6 millioen bij het Gemeentekrediet. Maar voor Oc tober werd igeen voorschot toegestaan. Dus besloot de burgemeester, zijn we gedwongen onze betalingen voorloopig te schorsen. De vereenigde commissies zullen Donderdag bijeenkomen om den toestand te onderzoeken en gebeurlijk maatregelen te treffen. Het gemeentoknediet springt nogmaals bij. Dinsdagnamiddag werd medegedeeld dat het Gemeentekrediet nogmaals; zal bijspringen, nadat het departement van Binnenlandsche Zaken de noodige toe lating had gegeven. De stad Luik' zal dus weer regelmatig hare betalingen kunnen doen. Bij bet 50-jarig priest er sic,hap, van Cardinaal O'Connell,bisschop van Bos ton, willen wij in een paar woorden eens iels vertellen over het merkwaar dig leven van dezen kerkvoogdi, die van fabrieksjongen cardinaail werd'. De naam van den cardinaal laat reeds vermoeden dat hij van Iersohe afkomst is, en ongetwijfeld is hij een afstammeling van een dier Iersche landverhuizers, dlie zooveel hebben bijgedragen tot het doen opbloeien van het Katholicisme ip Amerika. Hij was de jongste uit een huisge zin van elf kinderen toen hij vier jaar oud was, /stierf zijn vader, en het huisgezin bleef in allesbehalve voorspoedige omstandigheden achter. De toekomstige cardinaal was reeds op zeer jeugdigen leeftijd verplicht te werken om zijn mioeder, niet ten laste te vallen. Op 11 jarigen leeftijd w;as hij al leerjongen in een katoenfabriek. Van 6 ure 's morgens; tot 7 ure 's avonds iverkte hij in de oververhitte lokalen tusschep het oorverdoovend geraas van de machines, in den dikken walm van petroleum, olie en ammoniak. Het werk was te zwaar voor hem, en op een dag viel hij in bezwijming. Dë jongen werd opgenomen, en men' zag weldra dat hij ongeschikt was voor dézen arbeid. Yap dan af gaat zijn leven een an dere richting u'iit. Men stuurde den jongen naar eene school, en dan bleek zijn buitengewone begaafdheid. Ifij werd op 'het collage van St Charles van Maryland gedaan, en dan bij de Jézuieten van Boston, zijne geboorte stad. Dé aartsbisschop die den schran- deren student had opgemerkt, deed hem naar het diocesaan seminarie overplaatsen, en stuurdie hem later naar Rome waar O'Connel werd gewijd. Zeven jaar was hij rector van het Noord Amerikaansche ooilege, waarna, hij de pauselijke instelling verliet om bisschop te worden van Portland.Voor- alcer hij echLer vertrok naar zijn bisdom, gelastte Paus Lao XIII hem met een zending nuar den keizer van Japan, wiiep hij een persoonlijken brief van dien H. Vader moest over handigen. iDe paus was zoo tevreden over de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijn delicate taak had ge kweten,dat hij hem benoemde tot coad jutor van dien aartsbisschop van Bos ton, met recht van opvolging. In 1907 volgde liij den aartsbisschop op. Een der leuzen van den aartsbis schop waardoor hij zijn uitstekende betrekkingen met de hoogst geplaat sten te danken heeft is Ik kom niet om een gunst af te smeeken, maar om te d'ienen en nuttig te zijn. Hij is zijne leuze getrouw gebleven en zijn 50 jarig priesterschap in dien geesl opgevat, heeft zeker veel bijge dragen tot de hoogachting, die het ka tholicisme in Amerika heeft weten te verwerven. In tusischen is het geval van aarts bisschop O'Connell geen alleenstaand geval. Cardinaal Haves, van New-York was krantenjongen in zijn jeugd. En Paus Pius X dan, die die zoion was van een briefdrager uit Lonïbardië. Er zijn zooveel dergelijke voorbeel den aan te halen in de katholieke Kerk; hoevelen vap die grioote kerkvoogden, prinsen der Kerk, tot den plaatsvervan ger van Christus Boe, stammen niet af van geringe menschen De meeist naderigen worden door God geroepen en zij krijgen de hoogste waardigheden. Afkomst noch rijkdom hebben daarin mee te spreken. De noes te, begaafde werkers, worstelen zich zelf omhoog; voor hen allen, wie zij ook zijn, staat de weg open, de weg naar de hoogsle waardigheden in den dienst van God. Zeven dooden De stoomboot «Biarritz» is ter hulp uitgevaren van een vliegtuig dat op on geveer 5 kilometer van Folkestone in het Kanaal gestort is. Het toestel maakt dieel uit van een Engelsche luchtvaartmaatschappij. Het was Dinsdag morgen op het vliegveld van Abridge 'opgestegen. Het wrak van het vliegtuig en dé, lijken van vijf passagiers werden door. de «Biarritz» opgepikt. Nadert seint, men Niet vijf, maar zeven personen kwa men in het vliegtuigongeluk om, dat zich hed'en morgen op vier mijl len Zui den van Folkestone voordeed. Het vliegtuig een twee-motoren, eener Engelsche maatschappij, had het vliegveld van Stopleyford, nabij Abrid ge, ten Noord-Oosten van Londen, ten 10 ure 's morgens ter bestemming van Le Bourget verlaten. Aan boord hadden buiten de loods, M. Bannister, plaats genomen drie Franschen M. Bordaz, van Parijs, M. BaignecLT en Mej. Slabosdny, eveneens Le Parijs verblijvend, een Amerikaan M. de Sanno en twee Engelschen M* Ritchie en Miss Budden. Kort na elf ure, bevond de paketboot «Biarritz», d'ie den dienst Folkenstone- Boulogne verzekert, zich op 4 mijl van de kust, toen hij seinen kreeg van een Duitsche icargo de «Leander». De «Biarritz» naderde de stoomboot en de Duitsche kapitein meldde dat hij het wrak van een vliegtuig ontdekt had en dat hij opzoekingen begonnen was om de lijken der passagiers, te vinden. De «Biarritz» liet eene sloep in zee. Een kleiine Engelsche boot de «Snow- crete», die zich in de buurt bevond had eveneens een bootje uitgelaten. Gelijk het bootje van de «Biarritz»; de boot ve'rliet, keendie dit van de «Leander» weder, twee lijken medebren gend, die de «Biarritz» aan boord nam. Eenige oogenblikken later 'bracht het bootje van de «Snowcrete» een derde lijk toe. Eindelijk vonden die matrozen van de «Biarritz» nog twee lijken in het wrak. De opzoekingen naar de andere slachtoffers waren te vergeefs. Het is niet mogelijk de oorzaak van de ramp te bepalen. Buitendien kon den die lijken die zwaar verminkt wa ren niet geidentifieerd worden. De «Belgica» op 'de derde plaats Bij het juist berekenen van de door dé deelnemers aan den wedstrijd om den Gordon Bennettbeker afgelegde af standen is gebleken, dat niet de «Po- lonia» maaT de Belgische ballon «Bel gica» op de dorde plaats komt. Volgens .d'e berekeningen van de Pool se he vliegclub, d'ie cahier nog niet of- I ficieel zijn, werden de volgende afstan den afgelegd 1. «Kosciusziko» (Polen), 1,331 k*m. 8 m."; 2. «Warszama (Polen)', 1.304 km. 76 m.; 3. «Belgioa» (België), 1.17% km. 143 m.; 4. «Bolonia» (Polen), IA38 km. 154. m.| 5. «Zurich» Zwitserland')1.051 ikm, .4 m. Weiden-Boomgaarden Wat men er ook over zegge, wij we ten hij ondervinding^ dat oinze land bouwers over 't algemeen gesproken, weinig zorgen besteden aan hunne wei den, en vooral aan de boopgaarden Dat is te betreuren, en i|U hun belang is het noodzakelijk dit stelsel te verlaten, want het is klaar dat hot gras, om weelderig te groeien en voedzaam te zijn voor de dieren, voedlsel noodig heeft, ep dat de fruitboomep zeer on regelmatig vruchten geven, in geval zij niet telkenjare bemest wordien. Op de hoedanigheid van het fruit en van het gras dient gelet en deze kan verhoogd woTden door eene ver- tstandiige bemesting. De beste bemestingswijze is die wel ke toegepast wordt vóór den wintefl (October-November.) Wil men dus vroeg in die lente veel malsch gras bekomen, en een loonen- de opbrengst aan fruit in den herfst, dan mag men niet verwaarloozen zoo gauw mogelijk, 't is te zeggen, zoiodrai de dieren definitief den boomgaard! verlaten hebben, de volgende schei kundige meststoffen per hectare aan te wenden 600 tot 800 kgr. superfosfaat 300 Bot 400 kgr.kairiiite of silvinitë en 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat. Men zal deze meststoffen zorgvuldig ondereen mengen en zoo gelijk moge lijk op den boomgaard open spreiden. Het is verstandig handelen daarna dé n grond met de ij ze ren eg te eggen. •Daardoor wonden de meststoffen eenigszins ondergewerkt, en beter, mei den gro-nd vereenigd, zoiodat men valt hunne werking verzekerd! is. Wij raden aan in de lente, zoo Vroeg mogelijk, nog 100 tot 150 kgr,. ammo niaksulfaat te gebruiken én daarna goed te eggen. jjixu

De Volksstem | 1934 | | pagina 1