Ce Ring van den Moordenaar De Belgische boot Charles-José vergaan na bij de Nederlandsche kust verzacht de pijn Brand te Wevelgem 7 Oktcber. H. S:rgius, soldaat van ionizer Maximianus, had hij om zij a ge loof veel te lijden, ja zeli's den dood te Onderslaan. 8 Oktober. H. Brigitta, geboren in *"131)2 in Zeden, was zij in haar leven steeds een voorbeeld van aanhankelijk heid aan Gods geboden en trouwe pUehlvervulling. Zij stierf in 1373 te Rome. Bij den Koning. Vrijdag ontving Z. M. de Koning graaf de Kerchove de Denderghem, gezant van Belgie te lier- lijn, evenals Mr Stadler, gezant van België in Mexico. Afwisseling. Talrijke voorwerpen, die in het begin bevielen, werden verve lend... omdat het steeds hetzelfde was Er beslaat nochtans een uitzondering een T.S.F.-toestel. Inderdaad, door het eenvoudig draaien van den reigelknop Van een goed toestel, kunt U bij U een tachtigtal Euro-peesche zendstations ontvangen, zoodat naar keuze dc muziek, de voordracht, het luisterspel, in een woord het gewensohte vermaak bezit. Men kan zich een goed ontvang toestel zooals het. Philips Oetode Su per 521 aanschaffen tegen enkele tientallen franks per maand. Het is zeer weinig wanneer men bedenkt, dat men een dergelijk apparaat nooit moe wordt. Zending naar Perzie. De buiten gewone zending, die aan den Sjah van Pei'zië de troonsbeklimming van koning Leopold III gaat aankondigen, zal op 23 October uil Brussel n.aar Teheran vertrekken. Aan haar hoofd staat M. Gaston Ilhier, vergezeld door M.M. Pierre Daye, Michel Wittouck en, kapitein Maurice Wauequez. P.e reis gaat over land, via Constanlinopel, Moussaivl het oude Ninive en Bagdad. In de Ministeries. M. Albert De- vóze, heeft een kommissie genoemd, gelast met de studie der besparingen, welke inzake Landsverdediging kunnen aangebracht worden. Deze kommissie wordt voordgezeten door generaal Meu- ret. Ondervoorzitter is kolonel Boigaerls bevelhebber van liet 12de linieregiment en sekretaris kommandant Lavry, van het kabinet van den minister. Rij koninklijk besluit, wordt de lieer Eyskens, Gaston, professor aan de uni versiteit te Leuven, belast met bet ambt van Kabinetshoofd van den" Minister van Arbeid en Sociale Voorborg. Handelspolitiek. M. Van Camve- laert ontving eepe delegatie der Belgi sche Kamer van -Handel en Nijverheid. Hij zette uiteen-hoever het onderzo?!; staat der verschillende -opgeworpen vraagstukken, waarvan enkele het voor_ werp zullen uilmaken van beslissingen te nemen ingevolge de bijzondere mach ten der regeering. Men vreest dat negen opvarenden verdronken zijn. In den nacht van Donderdag op Vrij dag werden tijdens een heviigen storm op de Nederlandsche kust, noodseinen uitgezonden door een schip welks na tionaliteit onbekend bleef. Toen eenigc reddings- en bèrghigs- va.artuigen van JV?n Helder uitvoeren naar de aangeduide plaats in de nabij heid van het lichtschip «Haaks», von den zij geen spoor van de in nood ver- keerende boot. Onmiddellijk veronderstelde men, dat het schip met man en muis vergaan was In den vroegen ochtend inderdaad kwam de droevige tijding binnen bij de Nederlandsche marine-overheden. Het Belgische stoomschip «Chartes- José», is op 4 mijl westelijk van het lichtste,hip «Haaks» omstreeks 23 uur gezonken. Berichten uit zee van langs de Nc- derlandsche kust voorbijvarende sohe-i Ipen, brachten later nog de, helaas, al overbodige bevestiging van de eerste berichten. Een schipbreukeling gered Het Duitsche stoomschip «Windcn- fels» heeft op 53 gr. 10 min. Noorder breedte en 4 gr. 33 min. Oosterlengte een roeiboot geborgen, waarin zich een schipbreukeling bevond van dc «Charles-José». Een andere -reddingsboot met nog 9 schipbreukelingen wordt vermist. Men vreest dat de inzittenden zijn verdron ken. Hulpgeroep in den nacht. Zijnerzijds meldde het Duitsche stoomschip «Rhein» dat liet nabij hetr lichtschip «Haaks» wrakstukken en reddingsboeien op het water bad zien drijven. Tevens werd hulpgeroep gehoord doch de nachtelijke duisternis liet niet toe de personen te vinden die in gevaar verkeerden niettegenstaande de plaats in wijden kring werd afgezocht. De kapitein die laatst aan boord bleef werd gered. 't Is •Donderdagavond', te 8 uur, dat dc eerste noodseinen .werden bemerkt door bet lichtschip «Helder» De boot Doris-Ryckor cn de sleepboot «Utrecht werden onmiddellijk lei- plaatse gezonden; ongelukkig genoeg leden ze vertraging tengevolge van het geweldig stormweder. Op- dit oogenblik meldden de ronde lichten van de «Charles-José»dal' de boot op drift was; nabij het doel ge komen. bemerkten de reddingsbooten dat de lichten verdwenen waren. De kapitein, eenig overlevende, was de laatste aan boord gebleven; hij ge lukte erin plaats te nemen in de red dingssloep Wildenfells» die erin ge- liukt was het schip in nood te naderen. P,e reddingsboolen zijn tot 4 u. 30 's morgens ter plaatse gebleven, doch helaas! zonder succes. De leden der bemanning De «Charles-José» ;is "dc vroegere «Paris» en werd gebouwd in 1899, te Irvine. Het schip heetf een -bruto tonnemaat van 551 en netto 215- torn Hel noort toe aan den veeder Van der Perre en was van Antwerpen op 2 Oc tober vertrokken naar. Gent, onder be vel van kapitein Popieul, -wonende Van Deynzestraat 36, D-èurne.' In Gent werd buiten de 9 man, die in Antwerpen wer den gemonsterd, nog een lid aangewor ven voor de bemanning. Van deze laat ste is de naam nog niet gekend. Buiten den kapitein waren aan boord de te stuurman Van de Perre, Koning straat 17, Antwerpen; de 2e stuurman Formont, Liersche baan 8i; Joostm L. Stanislas Meeuslèi 32, te Schooien; de matrozen Salminen, uit iiyigsfjord, wo nende Ankerrui 20, Antwerpen en Hei- nissen, van Ilelsingsförs, wonende lla- llëloi, 96, te Antwerpen. Als stokers waren aan boord Em. Voets, Waalsche kaai,','42; Delbanr K., Schoytestraat,te Antwerpen. Doodelijk arbeidsongeluk te Gent Vrijdagvoormiddag omstreeks half- tien heeft er zi,ch aan de werken der nieuwe Bargiebruig een doodelijk ar beid son geluk v oor gedta a n Omstreeks gemeld uur, heeft er zich een aardverschuiving voorgedaan, ten gevolge waarvan de arbeider Emiel Van der IJ.acgen, 40 jaar, uit Lede, te gen een der ijzeren pijlers geslagen werd en op slag dood was. Zijn lijk werd naar het doodeniuiis- je der Bijloken overgebraeht. De politie hwam ter plaatse en .ver wittigde het parket. 16 Doo9 4 en 7'/j frank. In. alle Apotheken Fietser door een auto verrast te Pascfiendaele P," boschwachtel ft. Verfaillie uit Oost-Nieuwkerken reed per fiets dooi de Statiestraat te Pasichendaele. Plots werd hij verrast door den auto, gevoerd door den beenhouwer Lel'evcr, van Oost Nieuwk erken. ken ledematen en zwaïo hoofdwonden* waardoor een schedelbreuk wordt ge vreesd.. Het slachtoffer, 22 jaar, werd hoog dringend in het St. Pietersgasthuis bin nengedragen en blijft er in behandeling. Politieofficier Velu -doet daaroveit thans onderzoek. De fiets van X. werd heclemaal vernield. De toestand van het slachtoffer is zeer erg. De 'man werd opgenomen met ernsti ge verwondingen. Onder meer had hij een schedelbreuk en erge hoofdwonden, Met koelbloedigheid, nam dé man een waaruit hij overvloedig bloed verloor.1 beddelakën en liet zich naar benéden In den nacht van Donderdag op Vrij-, dag, een weinig na middernacht, brak ec'ii geweldige brand uit in de herberg; gelegen telgen over liet vliegveld en ge houden door Victor Debus sehere te Wevelgem. Deze laatste, met zijn vrouw en een. kindje van twee jaar, waren reeds te bed. Zij werden gewekt door een onge woon gekraak, dat uit de keuken scheen te komen. Toen de man bet venster van de slaapkamer opentrok, was geheel het huis reeds door vlammen omringd cn de doorgang langs de trap afgesloten. Ilij werd naar de kliniek -van Roeselac re overgebracht, -waar men voor het ven van, den ongelukkige vreest, Geheimzinnige zaak te Schi/le Wereld tentoonstelling van Brussel 1935 Bezoek aan de werken Steeds toenemende belangstelling In den loop van de laatste twee maanden heeft men voor de Zondagna middagbezoeken alleen, het zeer hooge cijfer van 80.000 entreé's, kunnen vaststellen. Donderdag laatstleden,ter gelegen heid van de verliichtiug van het park én de Grootc Paleizen, mag het aan tal toeschouwers op 7,000 worden ge schat. Dit is reeds een mooi bewijs van de aantrekkingskracht, welke van de tentoonstelling uitgaat, en van de belangstelling, welke liet Brusseische volk voor hare tentoonstelling voelt. Dinar Zondag aanstaande, 7 October, de wintertijd in voege treedt, wordt liet Zondagbezoek aan de terreinen gesteld vanaf 10 uur'.s morgens tot 17,30 uur 's avonds, mits een inkomgeld van één frank per persoon. Een concert zal er gegeven worden. .Volgende trams' l.-ide'n naar de ten toonstelling Brusseische Tramway 16, 18 en S (Zuidstation)Buurtspoorweg G. 11. S, W, L. (Noodstation-). Autobus- dienst M. (FontainaspleinT. Beurs- autobus: (Ste Calhe-jijneplein-Dikke Linde). glijden op de straat. Aldaar kon bij een ladder grijpen en.aldus zijn vrouw en zijn kind redden. Het was meer dan tijd, want heel de herberg én ook de belendende kruide nierswinkel, bewoond door Joris Wil- Op liet jacbfgoed van baron Delbeke pres en diens vrouw en twee kinderen, werd Vrijdagmorgen de jachtwachter bet oen negen en het andere' één jaar Edimond Looryn doodelijk gewond langs oud. stonden in lichtelaaie, den weg liggend aangetroffen. De man Bij de echfgenooten Ptebussehere kon had nog zijn hoofddeksel op het hoofd; hoegenaamd niéts gered worden; bij ae naast hem lag een half doorbroken ge- buren kon énkel een naaimachine wor- weef. De bril van Looryn stond bebloed op zijn neus. Het eerste onderzoek deed geen '1 minste spoor van gewelddaden op de plaats waar het slachtoffer lag ontdekken. Vóór het huis n. 81 der Wa terstraat echter vond de politie een grooten bloedplas1, een lantaarn ioebe- lioorend aan Looryn, eénige lucifertjes en een gebroken pijp. Het slachtoffer was in zulken toestand- dat liet onmo gelijk \vas bet te ondervragen. Het parket samengesteld uit bh. Ber- tcls, onderzoeksrechter; Van Hille, sub stituut en Dm pont, -griffier, stapte ter plaats af, maar tot. nog toe is het niet duidelijk of men liter met een jacijlRra- ma ofwel met cene aanranding te doen heeft. Edmond Looryn wend in zorgwok- kenden toestand in liet gasthuis vaii Antwerpen opgenomen. Erg Ongeval te Leuven Vrijdag- voormiddag even vóór 9 u. had in de drukke Brusseische straat, tegen het St. Pietersgasthuis te Leuven, een allergeweldigste aanrijding plaats fusschen de auto van een marktkramer die naar de Leuvensche Vrijdagmarkt kwam gereden en een landbouwerszoon Emiel Frans X., uit Berchem, die per fiels was'. De fietser werd met. geweld o-p de straatsteeiien geslagen, meters ver.nie- degesleurd en opgenomen met gebro- den buiten gesleurd. De brandweer van Wevelgem moest er zie.li bij beperken, de andere wonin gen te vrijwaren. Soldaten van liet vliegplcin stonden flink de blussehers ter zijde. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de. keuken van den li. Debus sobere, maar de juiste oorzaak is onbekend. Tragisch ongeluk in Wallonië Vrijdagochtend, gebeurde te Clavier, in Wallonië, een tragisch ongeluk. Op den overweg alda.ar, werd name lijk een auto-woonwagen, waarin zeven personen verbleven, dioor een trein ko mende uit Les Aviixs, aangereden Twee personen konden nog tijdig uit den wagen springen. Twee vrouwen en een man werden licht gekneusd van on der het puin van den woonwagen ge haald-, wat echter het geval niet was, met twee andere manspersonen, die vrceselijk verminkt werden opgenomen. De dood ha-d reeds zijn werk verricht. De slachtoffers zijn de 30-jarige; Caurilh Augudte, vader van drie kintic- ren, wonende te Hooi, en Wierths Pier re, 22 jaar oud, uit Glain. De rijkswacht stel-de liet eerste on derzoek in en waarschuwde meteen het parket, dat Ier plaatse afstapte TV? overweg, waar het ongeluk ge beurde, is onbewaakt. Verleden week, gebeurde een soortgelijk ongeluk op de.' zelfde lijn, namelijk le Huccorgne. 37ste Vervolg. Maar terwijl zij zich hiervan wilde vergewiss.en, kwam zij le struikelen. Door haar val veroorzaakte zij een eigenaardig geluid, dat vreemd en hol klonk in de zaal en tegelijkertijd hoor de zij het diertje wegkruipen zonder dal zij het weder k-On terugvinden. Het is stellig een rat geweest, dacht zij bij zich zelf zou hier mis schien een holte onder den grond zijn? Ja, ja, vervolgde zij na eenig na denken, er moet bier stellig een uit gang zijn. En onmiddellijk spiegelde zij zich allerlei plannen ter ontvluchting voor «Ten geest. Het was nu maar de vraag of de uil gang, waarvan zij ihet bestaan ver moedde, groot igcnocg was om liaar door te laten. Uit liet zonderlinge hol klinkende ge luid, dat zij bij haar struikeling waar genomen bad, meende zij te moeten afleiden, dat er wellicht een houten luik. aanwezig was, waarop zij was gevallen. En zij begon op slaanden voet het stroo weg le ruimen. Zij zocht echter te vergeefs naar cene opening. Mijne ooren zullen mij bedrogen hebben, -dacht zij, en, nederhurkend, ging zij op den vloer zitten. Haar rust was intusschen niet van Tangen duur, want al spoedig dreef haar niLuwtsgierigiheifd haar, om op nieuw le zoeken. Terwijl zij daarmede druk bezig was, werd haar aandacht plotseling af geleid door liet geluid van een sleutel, die in het slot van de zaaldeur knarste. Om verborgen te houden wat zij deed, strekte zij zich in allerijl op. het stroo uit., en nauwelijks had zij dit ge daan of een helder licht vulde de gc- heele zaal. Een der roovers kwam haar het avondeten brengen. In andere om standigheden zou zij getroffen zijn geweest door dit bezoek en het mede lijden hebben ingeroepen van haar bewaker. Maar nu zij hoopte een uit gang gevonden te hebben, wierp zij een verstrooiden en onverschilligen blik op de spijzen en op den bewaker, die zich weder spoedig verwijderde. Paméla had moeite op een kreet van vreugde le onderdrukken, toen zij be merkte dat men haar de lamp had ge laten, die haar, in de gedachte van den bewaker, licht moest verschaffen tijdens haar maaltijd, doch die haar nu een welkome hulp zou zijn bij het zoeken, en misschien wel bij haar vlucht. trachtte Paméla zoo haar ongeduld te be- I Intusschen goed mogelijk dwingen. Na eenige oogenblikken gerust le hebben, stond zij op, trok de spijzen naar zich toe maar raakte ze nauwe lijks 'met de lippen aan. Haar geest vertoefde elders-. Alleen haar vlucht, haar vrijheid, hielden rhaar op het oogenblik bezig. Nadiat Paméla zich óverluigd had, dat de roover zich had verwijderd,nam zij de lamp van den vloer en begaf zich weder naar den hoop stroo, dien zij^ haastig begon weg te schuiven. Tot haar onbeschrijfelijke vreugde bemerkte zij nu een groot luik. Maar de overijling, die aan de jeugd eigen is, brengt vaak zelfs de voor spoedigste ondernemingen in gevaar. In haar voortvarendheid bij het zoeken had zij niet bemerkt, -dat. liet stroo le dicht boven de vlam van de lamp was gekomen en vuur had- gevat. Toen zij liet eindelijk gewaar werd was zij reeds geheel omringd door een feilen vuurgloed. Zij slaakte een kreet,van ontzetting en liet tegelijk de lamp uit haar hand vallen, waardoor onmiddellijk een an der gedeelte van het stroo in brand ge raakte. Na een oogenblik van verbijstering waarin zij naar het midden van de zaal vluchtte, overwoog Pamela dat, wanneer zij er niet in slaagde haar lamp uit d-en brandenden hoop te red den alvorens liet vuur uitgedoofd was, zij daarna te vergeefs zou zoeken te vluchten, aangezien zij dan in de diep ste duisternis zou (gebuild, zijn. Zij begon dus eerst bet stroo te ver wijderen, dat nog niet door liet vuur aangetast was, en zocht vervolgens naar een of ander voorwerp, waarmede zij de lamp uit het vuur zou kunnen trekken. Alhoewel de rooik, die nergens <*en uilgang vond, weldra de geheele zaal vulde en Paméla zeer ernstig begon te hinderen, begreep zij toch dat zij geen oogenblik tc verliezen had te meer nu zij voorzag, dat het vuur, bij gebrek aan voedsel, vrij snel uitgedoofd zou zijn. Om duis zoo spoedig mogelijk de lamp weder meester te worden, greep zïj den ijzeren schotel, waarop de roo ver haar avondeten had; binnen ge bracht, keerde hem om zoodat de spij zen op den grond vielen en begon nu uit al haar macht het nog smeulende stroo weg te duwen. Zij werkte d-an ook zoo ijverig en volhardend, dat het niet lang duurde, of zij had de lamp in haar handen en stapte er triomfantelijk mede naar bet midden der zaal. Daar viel zij op haar knieen, zond een dnnkbede tot God en smeekte de Moeder van Smarten haar nog verder bij te staan in haar poging tot ont vluchten. Bij gebrek aan nieuwe brandstof was bet vuur inmiddels uitgedoofd, en kwam Pamela allengs een weinig tot veradc- m in/g. Zij verkeerde inderdaad in eenen zonderlingen toestand, liet moedige meisje, dat tegelijkertijd te strijden had zoo,wel tegen de roovers als tegen allerlei hinderpalen, die haar den weg tolvluchten versperden in een verlaten toren, waar zij een uitgang zocht, waar in weinig mannen zich zouden ge waagd hebben. Eindelijk stond zij op, en, gewapend' met liaar lamp, liet zij het licht vallen op de plaats, waar zij de aanwezigheid van een luik had opgemerkt/Ér was éen ring aan bevestigd om het op te heffen. Maar, hetzij het luik sinds lange ja ren geen dienst ha.d gedaan, hetzij de scharnieren geheel vastgeroest waren, zeker is, dat na vele vruchteloozc ïnl spanningen het meisje genoodzaakt was Tiaar pogingen om het luik te openen, op te geven. Zij stond zelfs op het punt. den moed te laten zakken, toen zij in een der planken van het luik een gat bemerk te. dat waarschijnlijk door het vuutf grooler was gemaakt, 'i Xervolgtj

De Volksstem | 1934 | | pagina 2