9 De Gebeurtenissen in Spanje De bezuinigingen op de Leger uitga ven De Buitenlaadsche Politiek van Belgie Bond der Kroostrijke Gezinnen Dinsdag OCTOBER 1034 ft De Socialisten en de Regeering Ongekende Kolenlagen nabij Dinant Internationale Perskonferenties 2CX.XX SJJMMEa 224 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALSX (j Agentschap RAVAS, Adolf Maxlaaa 13* is SEHfigfil Bue 'de Riojieleu, Parijs t» Pank Ruiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. mBSXMB^ÊÊ8ÊsaBBanMim»mmmEaKXM H. Dionysius Zonop6.02Zonaf5,14 E. K. 15 V. M. 22 Een uiteenzetting van den Minister van Lands verdediging Het ministerie van Landsverdediging deelt mede Om een einde te stellen aan de kwaad willige geruchten die verspreid werden en in het leger ongerustheid zouden kun nen verwekken, acht de Minister van Landsverdediging het noodig eenigen na deren uitleg te geven betreffende de be zuinigingen welke hij meent te kunnen doen op de begrootingsvoorstellen van zijn departement over 1935. Die bezui nigingen schaden in niets de sterkte van het Leger, noch de veiligheid van het Land noch de verwezenlijking van het in 1933 vastgestelde programma voor de in tegrale verdediging wan het grondgebied. Zij omvatten hoofdzakelijk 1. do afschaffing van de bijzondere ver goedingen voor de miliciens die meer dan acht maand dienst moeten volbrengen en voor sommige wederopgeroepenen. 2. het stellen van nieuwe voorwaarden tot dienstneming en hernieuwde dienst neming, welke voorwaarden enkel toe passelijk zijn op de korporaals en solda ten en op zulke wijze berekend werden dat de toestand der gehuwden er niet wordt door gewijzigd. Zij brengen geen verandering aan in bet regime der onder officieren. Er komt geenerlei wijziging aan de bestaande dienstverbintenissen. 3. de progressieve afschaffing van de bediening van refter wachter, wijl hun dienst voortaan door miliciens zal verze kerd worden en het beschikbaar perso neel, bij prioriteit, opnieuw te werk kan worden gesteld in andere openvallende betrekkingen 4. de vermindering van den diensttijd der candidaat reservegegradueerden tot den duur van den dienst der militieklasse waartoe zij behooren die diensttijd mag echter niet minder dan 12 maand be dragen 5. de vermindering tot 30 dagen van de eerste wederoproeping bij de cavalerie de rijdende artillerie en de bereden ar tillerie 6. in de regimenten cavallerie, de mi trailleurseskadrons als wielrijders in te richten 7. een samenstel van maatregelen die, door vereenvoudiging, vermindering, en afschaffing, toelaten voor een groot aantal posten der begrootiug het be drag der aangevraagde kredieten te ver minderen sommige dezer maatregelen zuilen blijvende uitwerkselen hebben, die van jaar tot jaar zullen toenemen ande re zijn buitengewone maatregelen, die natuurlijk niet zouden kunnen worden toegepast op de volgende begrootingen. Het totaal der besliste bezuinigingen bereikt 66 millioen. Gerekend met die welke nog ter studie liggen, kan er wor den voorzien dat het eindbedrag 70 mil lioen zal bereiken. Zooals men ziet is er geenerlei vermin dering in wedden, soldijen, vergoedingen loonen. Die zouden later slechts kunnen worden verminderd, indien de regeering om de begrooting in evenwicht te kun nen honden, een algemeenen maatregel trof. Doch zonder dat er daaruit eenige ver traging in de bij het programma van 1933 voorziene versterkingswerken en aankoo- pen van wapeningen zal voortvloeien zal een betalingskrediet van honderd millioen (dat overeenkomstig de wet van 1932 betreffende het bijzonder krediet van 759 millioen, op de buitengewone begrooting van 1935 diende ingeschre ven), op het jaar 1936 worden overge dragen. Sommige voorgestelde bezuinigingen moesten worden geweigerd zooals 1) Al die welke als gevolg zouden hebben gehad afbreuk te doen aan het werk dat werd volbracht krachtens de in. 1933 door het Parlement getroffen be slissingen 2) De afschaffing van de ordonnansen van de bereden officieren. Bij een grondig onderzoek van dezen maatregel werd er bevondena) dat de verzorging der paar den in de kazerne de handhaving zou vereischen van een personeel ter sterkte van ten minste een derde van het huidig personeel, wijl de miliciens niet op blij vende wijze mogen worden onttrokken aan de instructie en aan de verzorging van de troepenpaarden b) dat er bij komende personeel zou noodig zijn voor de cavalerie- en de artillerieschool c) dat de plotselinge afdanking van dit overblijvend personeel aan het werkloo- zenfonds meer zou kosten dan er zou wor den uitgespaard 3) De vermindering van den diensttijd bij de cavalerie. Die dertiende maand waarin er twee klassen te gelijk onder de wapens zijn is onontbeerlijk om ge durende de eerste weken instructie aan de vereischten van den dienst te kunnen voldoen 4) De afschaffing van 12 iufanterie-mu- ziekkorpsen. De studie wordt nochtans voortgezet om er toe te komen eene uit sparing te doen door vermindering van het aantal regimentsmuzikant.en.Er dient immers niet uit het oog verloren, van welk belang de regimeiitsmuzieken zijn, uit het oogpunt van de moreel der regi menten en der bevolking. Al die beslissingen, hoe pijnlijk som mige er van ook mogen wezen, zijn onont beerlijk voor de financieels redding van het land en werden genomen na overleg met de legerkorpscommandanten, met den commandant van het Cavaleriekorps en met debetrokken inspecteurs generaal der Wapens en in volle overeenstemming met de adviezen welke zij hebben ge geven. Die beslissingen werden ter kennis ge bracht van den Eerste Minister en van den minister van Financiën. De inspanning van heep Jaspar Minister Jaspar doet zijn best. Vroe ger werd aan Ivet Departement van Bui- tenlandsche Zaken verweten, enkel de politieke vragen te behandelen, maar de economische betrekkingen met bet buitenland te verwaarloozen. Minister Jaspar iheeft die fout her steld. Geholpen door een ambtenaar van hooge waarde, den heer Suetens, gaat Minister Jaspar op stap, opent onderhandelingen, voert intieme be sprekingen om voor de Belgische pro ducten vreemde markten te behouden en dc uilvoermogelijkheden te vergroo- ten. Van de uitslagen is nog niet veel te bespeuren. Wiij moeten echter er kennen, dat er thans t.en minste ge werkt wordt en geijverd aan Builen- landsche Zaken om onzen uitvoer te verdedigen. Zelfs wordt verteld dat Minister Jas par, die zich opgewassen voelt op groote plannen te volvoeren, rondloopt met een denkbeeld, waarvan de verwe zenlijking van beslissende beteekenis zou zijn voor. ons land: de vorming, van een economisch verbond tusöchen de landen die getro'uiw zijn aan den goudstandaard. Een grootsch plan dat inderdaad bekoorlijk is. Ook op politiek gebied heeft Minister Jaspar een daad gesteld. Hij heeft ter, gelegenheid van de opname in den Vol kenbond van Rusland, een houding aangenomen, waardoor op duidelijke wijze de onafhankelijkheid is gebleken van de Belgische politiek. Tegen Frankrijk in, tegenover heer Barthou, die zich opgeworpen heeft tot den ijverigen propagandist voor Sow- jet Rusland, meer dan dat tegen de Fransdie militaire politiek, die bond', genooten in het Oosten zoekt heeft België geweigerd om de communisti sche verdrukkers lot den Volkenbond uit te noodigen. België -he-eft zich ont houden bij de stemming en uit da scherpe redevoering van heer Jaspar bleek, dat hijzelf w%l liefst had tegen gestemd. Vuur en bloed te Barcelona en Madrid 200 dooden in gansch het land Nadat de president van Katalonie de onafhankelijkheid van deze provincie had afgekondigd, werden de gebouwen van de generaliteit en van het minis terie onder hevig igeweer- en korion- vuur genomen. Dje schade aan de ge bouwen veroorzaakt is dan ook aan zienlijk. De zetel van het verbond van handels- en nijverheid,sbedienden werd eveneens met kanonnen bestookt. In den gevel van het gebouw neemt men vier groote gaten waar door obussen veroorzaakt. De beschieting heeft de verwachte uitslagen opgeleverd want Zondag morgen om 6 u. 15 heeft de voorzitter van de Katalaansche republiek zich overgegeven aan de Madrileensche troepen. De overgave is gebeurd1 omdat Com pany» verzet heeft willen vermijden dat nutteloos en bloedig zou worden. Do regeering te Madrid heeft het bericht van de overgave onmiddellijk aan al de provinciegouverneurs medegedeeld. Zcoals we reeds meldden heeft het Belgi sch Schoolschip «Mercator», dat men op onze foto ziet, de haven van Antwerpen verlaten met bestemming voor het Paascheiland. Op dat eiland, gelegen in den Stillen Oceaan, zal het een Belgisch-Fransche zending opne men, dia daar archeologische opzoekin gen heeft gedaan. Zondag werd te Nijvel een socialis tisch perskongres gehouden, waarop minister van state, Vandervelde, een redevoering uitsprak in verband' met den politicken toestand. De h. Vandervelde verklaarde onder meer, dat de socialisten vooralsnog te gen elke medewerking aan een driele dige regeering zijn gekant, al zouden ook twee of drie socialisten vóór sa menwerking met de huidige regeerders te vinden zijn. Sprekende over de verwezenlijking van het plan van den arbeid, die vol gens den h. "Vandervelde, de oplossing van de huidige moeilijkheden moet brengen, legde hij er den nadruk op, dat ee socialisten de reg.eeringsmacht met demokratische middelen willen veroveren en binnen de perken van de wettelijkheid wenschen te blijven. De h. Vandervelde verzette zich ook tegen een verbond met de kommunisten, met hot oog op het revolutionnaire plan, in strijd aldus- met de houding van de socialistische jonge wachten, die zich vóór een dergelijk verbond had-den uitgesproken. Tenslotte verklaarde de ih-, Vander velde zich ook tegen de vernietiging van de gevestigde maatschappelijke orde door het geweld* Wereldtentoonstelling van Brussel 1933 Zooals bekend wordt in de tentoon stelling, óp den Heizel, een gelegenheid tot tijdverdrijf en vermakelijkheden opgericht onder de benaming Oud Brussel». De werken, naar de plannen van bouwmeester® De Lange en Blockx, gaan goed vooruit en, in den loop van de volgende maand, zal aldaar, reeds een plechtigheid plaats hebben, waarop burgemeester Max een toespraak zal houden, «Oud Brussel» op den Hei-zei zal een weergave zijn van het uitzicht van dé hoofdstad tijdens de 18e eeuw, met als voornaamste centrum «Het Balieplein» zooals het Koningsplein toen gehee- ten werd met de St-Jaak-op-Kou- denbergkerk en het Huis van de adellij ke familie de Rubempre. «Oud Brussel» zal verder bestaan uit 136 gebouwen, waarronder een af beelding van de hotals der adellijke fa milies uit den tijd, n.m. van de Naus- sau's, d'Arschot-Croy en de van Mal- degam's, met het Huis der Zilversmeden cn het Veerh'uiis. Er werd naar gestreefd om aan het geheel een aangename atmosfeer te ge ven, maar om niettemin getrouw te blijven aan dé geschiedkundige gege vens uit de 18e eeuw, zoo voor wat de samenstelling als den bouwtrant be treft. Een programma van volksvermaken en volksspelen uit het tijdperk werd reeds samengesteld, waarvoor stellig veel belangstelling zal bestaan. Professor Kaisin, leeraar bij de Ka tholieke Hoogeschool van Leuven, heeft gister avond voor de leden der Unie van Buitenlandsche perscorrespondenten, plannen toegelicht met het oog op bo ringen op een diepte van 3.500 meter. -P,e professor is- overtuigd dat in de streek van Dinant totnogtoe onbekende kolenlagen te vinden zijn, doch op groote diepte. In de provinlciie Namen anderzijds heeft de prof. op een diepte van on geveer 20 meter, aardhars gevonden, het welk in hpt algenneen slechts aan getroffen wordt in 'streken waar ook petroleurn voorhanden is. De kansen op welslagen worden door prof. Kaisiin als. zijnde 15 op 100 aan gegeven,, Do botooging van 4 November taj Brussel DOEL: De aandaichj, van het publiek,- de pers, de parlementsleden en de Re geering te trekken op1 de macht van. den Bond, op het aantal leden dat bij vertegenwoordigt, op de heilige rech ten der groote gezinnen waarvan hij de belangen verdedigt. Er zal in 't bijzon der aangedrongen worden op de veral gemeening der gezinsvergoedingen en de uitbreiding van de verminderingen! op de reizen per spoor. De belooging moet in het teeken van macht en waardigheid staan. De va ders van een kroostrijk gezin zijn man nen van plicht, zij zullen eventueel de noodige opofferingen kunnen doen, doch, zij willen dat het groot ge zin geërbie-digd weze en niet opgeof ferd aan andere categorieën van burgers die dezelfde titel» niet kunnen doen gelden op de hoogschatting en de er kentenis van het Land. Leden van Aalst laat u inschrijven op het Gewestelijk Secretariaat, Zon- nestraat, 20, den Zaterdag van 9 'tot 11 ure. Een bijzondere trein wordt ingelogd uit Aalst. In 't belang onzer eischcn en om de algemeene organisatie te verge makkelijken worden de deelnemers ver zocht zich te laten inschrijven en dien Zondag geen gebruik te maken .van hunne persoonlijke kaart, daar. de ver mindering van 50% hun verzekerd is i,n hun hoedanigheid van betooger. De prijs, heen en terug van het reisbiljet bedraagt 7,70 fr. waarop naderhand eené teruggave zal gedaan worden. Al wie niet kan meegaan, betale een steungeld om de reiskosten van minbe- goede K. G. te helpen dekken. Men mag ook -zijne bijdrage storten op postcheckrekening van den Bond der K. G. N. 1853.59, G&neraai saiet in gezelschap van M. Companys bij een kort geleden plech tigheid. Nu heeft de generaal M. Com panys aangehouden. 40 Dooden te Barcelona In het doodenhuisje van Barcelona werden 18 lijken aangebracht waaron der die van twee stormwachten en van een vrouw en van een meisje. De 14 andere lijken zijn die van Catalaansclie strijders. De dooden omklemmen in hun ar men de Gatalaansche kleuren. Anderzijds werden in het krijgshos pitaal de lijken aangebracht van vier soldaten en van een burger. Het aantal gewonden is nog onbe kend. In het krijgshospitaal bevinden er zich 15 en in het burgerlijk hos pitaal 35. Andere gewonden worden in dé stedelijke hospitalen verzorgd. Men schat het aantal dooden op 40. Hevig geweervuur in de straten van Madrid Nadat de Zaterdag te Madrid be trekkelijk rustig was verloopen brak s avonds in het (centrum van de stad en in de buitenwijken een heftig pis. tooi- en geweervuur los. Politie en troepen beantwoorden de schoten. De opstandelingen konden echter dank zij de gebrekkige verlichting in vele straten gemakkelijk dekking vinden.De 'straten waren in enkele oogenblikken Uitgestorven. De menschen vluchtten in portieken en winkels. Men spreekt van talrijke gewonden. Een vloedgolf van wanordelijkheden over het land. Terwijl de afkondiging van den vrij en Katalaanschen staat té Barcelona zelf aanleiding gaf tot ernstige onlus ten, scheen de toestand zich op on rustbarende wijze te zullen ontwikke- Ién in de overige Spaansche landstre ken. De algemeene staking bracht ovep het land als een vloedgolf van wano'r- dalijkheden. Uit Valencia, Melba, Alicanterf Elda en Carolina werden min of m'ocr ern stige incidenten gemeld. Te Hermani, te ValladoKd, te Ztima- ga en te Andoain hebbjen spoorweg aanslagen en aanvallen 0p voorbijrij dende treinen plaat» gevonden. Te San Sebastia'n (Baskische pro vincie) werd de. volksvertegenwoordi ger Oreja door de revolutionnairen gê- 2ïe vervolg hierneven. Te Brussel. Twee internationale perskonferenties zullen eerlang te Brussel plaats heb ben.. Van 19 tot 24 Oktober hebben de be sprekingen plaats aangaande de nieu we hulpmiddelen van de pers en van 23 tot 28 Oktober gaaf het vijfde twee- joarlijksche kongres' door van den In ternationalen Journalistenbond, onder voorzitterschap van den heer Rons (Belgie). De deelnemers aan laatstgenoemde konferentie zullen op 25 Oktober Brug gen bezoeken en op 27 Oktober de grot ten van Han. vangen genomen en in het .Volkshuis opgesloten. Bij een poging tot ont snapping werd hij samen met een vriend door de opstandelingen neerge schoten. Te Cadix is de stakingsbeweging in tegendeel mislukt. De regeering is den toestand meester De Spaansche regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin zij verklaart, dat zij den toestand meester is en dat de opstand in Asturie en Ca- lalonie onderdrukt is. De rust is thans teruggekeerd. Moes ten de rebellen opnieuw troebelen uit lokken dan is de regeering gewapend om eraan het hoofd te kunnen bieden., De regeerip-g doet een beroep op de werkgevers om volledig hun plicht té doen en arbeidskontrakte.n na te leven en dus geen weerwraak te oefenen op, de arbeiders en bedienden. De h. Lerroux wordt door de menlgtë toegejuicht. Rond den middag heeft zich een menigte bestaande uit ettelijke duizen den personen zich voor het ministerié van Binncmlandsche zaken begeven; waar zij 'de regeering geestdriftig toe gejuicht, heeft. De h. Lerroux moest op fiet brdkon verschijnen en werd 'toe gejuicht. Naar een rechtsche regeering De handelwijze van de Catalaansché regeering zal voor de zelfstandigheid van dit land groote gevolgen hebben. De rechtsche groepen zijn steeds ge kant geweest legen de verzwakking yan het Centraal bestuur te Madrid. Alle teekenen wijzen erop dat Span je op weg is naar een gezaghebbende en zelfs autoritaire rechtsche regeering. Een officieele medpdecling Madrid, 7 Okt. Volgens de eerste oTTicieele mededeeling van het ministe rie van binnenlandsche zaken te Ma drid, zou men in het geheel 2QQ dooden, tellen en 700 gewonden,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1