De Gebeurtenissen in Spanje Pittige opening der Staats-üniTersileit yan Gent 10 SlecM bij anderen- maar goed bij hen In de Katholieke Unie Brussel-Kinshasa in 3 dagen Als goddeloozen ergens de meesters zijn Vijftig jaar geleden,,. Hoe slimmekens ze weten om te springen met de gelden der gemeenschap BOND EEN BENOEMING! Woeusdag OCTOBER 1934 De verzanding van de Haven van Zeebrugge XXXX JAARGANG HUMMJSft 225 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALST 6 Agentschap HAVAS, Adelt Maxlaan 13, Je grusael t= Bus da Riefcelea, Ear.ijs e= gank Buiding/Kingswa;;. 20. Bondres \V. C. 2, H. Franc. v. Borgia 1 Zonop6.03Zonaf5,12| E. K. 15 V. M. 22 Ogedragen aan de Socialisten De Kroonprir*ses Marie-José. heeft zeer veel .geschenken geweigerd en... nu zullen er met dat geld in vele steden yan Italië werken voor kinderverpleging worden ingericht. En om aan den wenscli van de Kroonprinses te vol doen en te herinneren aan de rede van de stichting, zullen die inrichtingen den naam dragen van het nieuwe prin sesje «Maria-Pia». Is dat zoo kwalijk? Daarover schreven de socialistische bladvullers niets. Eveneens hebben de ■rooiden opzettelijk verzwegen hoe dui zenden en nog duizenden volkskinderen .een stuk van hun eigen speelgoed opge stuurd hebben voor 't nieuw konings kind. Er zijn misschien wel menschen die dat alles dwaas en onnoozel vinden; maar anderen zien daarin de blijken van saamhoorigheid tussclien volk en koningshuis. En, hoe men er over den- ke, er blijft nog altijd dat de waarheid haar recht heeft en, dat moedwillig de waarheid verzwijgen, niet zeer eerlijk is. De roode bladen vertellen, dat de Paus, wien men het blijde bericht van de geboorte stuurde, onmiddellijk ge antwoord heeft... en dat de Paus dat niet doet voor alle kinderen. Maar er is hier, over kort, een zeer vermakelijke historie ge-beuxd, die dan nog door de «zorgen» van het N.I.R. over de heele wereld werd uitgezonden. M. en Mevr. Kam. Huysmans zijn op reis geweest., een plezierreis op zee. .Wie heeft er daar iets tegen, al kan iedereen diaar niet... tegen Ook dit is de zaak niet I Maar, wanneer M. en Mevr. Huys mans van hun reis weerkeerden, werd door het N.I.R. meêgedeeld d.at het schepencollege van Antwerpen beslist had M. den Burgemeester te gemoet te yaren om hem te verwelkomen. Zouden ze dat ook met iedereen 'doen Maar ja, ze doen zoo gaarne zelf, wat ze bij anderen kwalijk deen nemen I In de laatste openbare gemeente raadszitting, moest iedereen het weten dal enkele socialisten en een liberaal Borg stonden, ten hehoeve der stadsfi- nancie's, totaal 300.000 fr. Burgemees iter Nichels sLelde als borg zijn huis, doch sprak niet over zijn meerwaardige andere bezittingen. Dit borgstellen moest uitgebazuind worden... Deed M. Moyersoen ook aizoo. wanneer bij burgemeester was, en, in alle stilte zijn goed meermalen ten dienste der stadsbelangen stelde en op die wijze de stads'bcdienden en -arbei ders deed betalen S. K. Een groep Belgische partikulieren heeft op zijne beurt een voorstel voor snelle en ekonomische luohtverbinding naar Congo officieel neergelegd, en dit initiatief heeft heel wat verrassing ge bracht. Ziehier waarover het gaal. Een groep menschen, in dé luchtvaart welbeken den, gesteund door binnen- en buiten- landéche organismen die niet van de ïhinsten zijn, hebben aan den Staat voorgesteld Brussel aan Kinshasa te .verbinden in 3 dagen bij middel van 2- molorige Avro-642 ééndekkers van 1120 P.K. en met een kruissnelheid van 250 km./u. Het voorstel kan als volgt worden .uitgelegd. Alle risico der onderneming valt op de uitbaters, de aanschaffing van het materiaal, het onderhoud, de inrich tingskosten, enz. valt ten hunnen laste. De Staat garandeert alleen een zekere •posl lading die 90.000 fr. per reis moet opbrengen. Voor de rest hoeft hij zich om niets meer te bekommeren, \oor mogelijk deficiet kan hij niet aan sprakelijk gesteld worden. Van hun kanl garandeeren de uitbaters den duur en liet welgelukken der verbindingen. Het valt buiten twijfel dat de ver binding onder zulke voorwaarden bui tengewoon interessant wordt. De Staat heel't alle kans orn er geen cent te moeten voor geven, en zeker niet meer na een zeker verloop van tijd. Op zulke basis wordt deze groep toelating gevraagd om zoo haast mo gelijk 3 proefreizen te mogen onderne men om de mogelijkheid van uitbating op deze manier te bewijzen. Gaan wij binnenkort een nieuwe raid naar Congo beleven Het ware uit ganscher har te te hopen. 2000 slachtoffers In Catalonië Naar een bijzondere berichtgever uit Barcelona mededeelt, zou het aantal dooden en gekwetsten van't Gatalaansch oproer meer dan 2000 bedragen. Socialistische leiders aangehouden In den loop van den nacht zijn ver schillende socialistische leiders aan gehouden. 'Die aangehoudenen zijn allen lid van de socialistische jeugd. De toestand verbeterd in de steden O'fficieele berichten luiden dat het oproer volledig gedempt is in Barruelo (provincie Palaneia), Medina-Pioseco (Vallalodid)Teba (Malaga), Sax (Ali cante) Epila (Saragossa), Apenojar (Giudad Real), en de minister van oorlog voegt er aan toe dat het verkeer op de Spaansche spoorwegen, enkeie ongeregeldheden uitgezonderd, nor maal is. In Catalonië werden de spoor wegen op verscheidene plaatsen op gebroken. Voor zoover men bij een vluchtigen rondgang door de stad Madrid kan na gaan, schijnt de toestand te verbete ren. Talrijk zijn de bedienden van winkels eri kantoren, die het werk her vatten. De meeste winkels en café's zijn ge opend, ofschoon voorzichtigheidshalve de ijzeren luiken nog half omlaag ge laten worden. Gruwelen en gewe!ddaden. Het ware onbegonnen werk de inci denten op te sommen die in de jongste uren zich hebben voorgedaan in hon derden plaatsen. Troepen, waaronder bataljons van de koloniale infanterie zijn uitgerukt om de orde te herstellen. Maar inmiddels groeit nog steeds het aantal dooden en gewonden. Vooral in het gebergte van Asturië, waarnaar vele opstandelingen de wijk genomen hebben, wordt hard gevochten, en de revolutionairen worden van uit de lucht door bombardementsvliegtuigen bestookt. Te Barruelo hebben de opstandelin gen de rijkswachtkazerne, waarin de gezinnen van de gendarmen gehuis vest waren, met vrouwen en kinderen doen in de lucht vliegen. Ook liet wee- zenhuis zou opgeblazen zijn, waarbij eenige geestelijken en kinderen het le ven verloren hebben. Te Tauste is de vrije kommunistische republiek uitgeroepen. Te Navas hebben extremisten een pastoor met benzine begoten en levend in brand gestoken. Te San Vincent de Caslellet is een kerk afgebrand. Op andere plaatsen hebben revolu tionairen gevangenissen en gemeente huizen bestormd. Socialisten en anarchisten sturen aan op algemeene staking In de provincie groeit de opstandi ge beweging aan. De algemeene ai'bei- dersunie .(socialistisch) en de nationale arbeidersbond (anarchistisch) hebben te Malaga de algemeene staking uit geroepen. De toestand Maandagavond In de hoofstad wordt af toe nog slag geleverd tusschen de burgerwachten en opstandelingen, maar over 't algemeen is betrekkelijke kalmte ingetreden. Na bij het Zuidstation zou een bloedig ge vecht hebben plaats gehad, tijdens het welk 6 personen gedood werden. Te Barruelo zouden de -opstandelin gen de kazerne van de burgerwacht doen springen hebben alsook een wee- zenhuis; in het eerste geval werden de huisgezinnen der wachters en in het tweede verscheidene kloosterzusters en kinderen gedood. Te Saragosse geen belangrijke inci denten. De treinen ondergaan groote vertraging. iP,e burgemeesters van ver scheidene gemeenten in de provincie werden aangehouden. Te Barcelona is de toestand onver anderd. Eenige gevechten hebben no, plaats gehad. Troepenver&terking wordt verwacht. Het gemeentebestuur is af gesteld. Het kamerlid Luitz Bello werd aangehouden. Het getal aanhoudingen is hier tot ruim 2.000 geklommen. In het paleis van den raad heeft men 1.000 geweren, 125 kg. dynamiet en een groot getal pistolen ontdekt. In meest alle andere steden schijnt de toestand bijna normaal. 52 soldaten omgekomen Reuter verneemt uit Madrid In de Asturië-^provincië hebban de opstandelingen met dynamiet een ca mion doen springen die troepen aan bracht; 52 soldaten zijn omgekomen. Het is- bedroevend, hartverscheurend 't geen in Mexico gebeurt. De wreede framassonsloge doet er voortdurend eene geweldige vervolging der Heilige Kerk heerschen. De jeugd wordt ontchristend en be dorven in de staatsscholen, waar alle kinderen naartoe moeten. Slechts hier en daar is er een pries ter mogen in het land blijven één per twee honderd duizend, per vijf honderd duizend, per millioen,, per twee mil- Ifoen inwoners, «om den godsdienst te bedienen» Bittere spotternij, be nevens duivelsche arglistigheid. Schier alle kerken, 't land door, staan gesloten. Onlangs hadden de Mexicaansche vrouwen den President der Republiek eene petitie toegezonden, waarin zij, met de schoonste woorden der wereld, hem smeekten om de heropening van een aantal gesloten kerken te bekomen. En welk is zijn antwoord, dat nu toe kwam President Rodriguez laat meededen, «dat de regeering het individueel recht op godsdienstvrijheid niet schendt, maar slechts van de bevoegdheid ge bruik maakt -om het aantal dienstdoen de priesters naar verhouding tot het bevolkingsgetal te beperken, en dat de vervulling van den .uitgesproken wensch eene schending der grondwet en der uitvoeringswetten zou beteekenen». Wat schandige valschheid in dat ant woord De godsdienstvrijheid van eenieder is gewaarborgd, zegt het, terwijl men de menschen van hun priesters en hun kerken berooft De regeering kent zich het recht toe te bepalen hoeveel priesters er mogen zijn voior zulk of zulk bevolkingsgetal, ietswat enkel en alleen door de kerkelij ke overheid te bepalen valt. Men maakt eene slechte grondwet cn vaardigt slechte toepassingswetten uit, en dan schermt men met den eerbied voor groiidwet en wetten. Droevig Mexico Wee Wee 1 de landen, waar godde looze de meesterschap in handen krijgen t Is er gedaan met hel zoet genot der vrijheid! 't is -ermee gedaan voor elk en ieder, behalve voor de goddeloo- meesters. Dwang en slavernij leidt -er tot den ondergang der natie. Welke les en verwittiging voor onze dierbare Vlaamsche, Belgische bevol king Maandag morgen om 11 ure had in de Aula de plechtige heropening der leergangen plaats van de Staatsuniver siteit van Gent. De plechtigheid was voorgezeten door den heer professor Dr Bessemans, rec tor der Universiteit; aan diens zijde hadden plaats genomen de heeren Sterekens, afgevaardigde van den heer Minister van Onderwijs1, raadsheer do Hoerne, Eerste Voorzitter van het Hof van Beroep te Gent; Weyler, gouver neur der provincie Oost-Vlaander en Luit.-Generaal Doms, bevelhebber der militaire omschrijving; Van der Ste gen, burgemeester der stad Gent; Pr,of. Schouppe, beheerder der Universiteit Prof. Dr de Stellas, secretaris van den Academischen Raad; Prof. Vermeylen. pro-rector. Verder waren aanwezig het profes soraal korps en tal van "vooraanstaande personaliteiten van Staats- en stadsbe stuur. Het muziekkorps van het 2e Liniere. g'iment onder leiding van adjudant Poulain luisterde de plechtigheid op en speelde de Rubensmarsch bij het verschijnen der overheid. Prof. Dr Bessemans, rector, sprak de. gebruikolijke openingsrede uit waarin hij handelde over de besmettelijke ziekten. De rector werd menigmaal door toejuichingen onderbroken. Prof. Dr de Stella, secretaris van den Academischen raad bracht vervolgens bet jaarlijksch verslag uit, waarna rec tor Bessemans' terug aan het woord kwam en na hulde te hebben gebracht aan de afgestorven leden van het pro fessorencorps, de leergangen der Uni versiteit plechtig open verklaarde. De zitting werd geheven en de over heid verliet de Aula terwijl die Vlaam sche Leeuw door het muziekkorps werd aangeheven. Er deden zich geen] incidenten, yoois Op' Woensdag 10 Oktober a.s. zal het Bureel der Katholieke Unie vergaderen fn de kantoren van het Hoofdsekreta- riaat, Broekstraat, 23, te Brussel. De vergadering zal beginnen te 10 u. 30 en zal worden voorgezeten door den h. burggraaf P. Pioullet, staatsminister. Het Bureel zal den politieken toe stand onderzoeken en de werkzaamhe den der .centrale organisatie der katho lieke partij voor liet komend winter seizoen vaststellen. Denzelfden dag, te 14,30 uur, zal een vergadering plaats hebben van de Com missie voor onderzoek en coördinatie der studies en verslagen over de Her vorming van den Staat. Gedurende de ze bijeenkomst zullen verschillende belangrijke besluiten, getroffen worden. Zooals reeds werd aangekondigd, be legt de Katholieke Unie van Belgie op Woensdag 17 en Donderdag 18 Okto ber twee studiedagen voor de leden, de aangesloten groepeeringen en belang stellenden uit de politieke en sociale wereld. Een groiot belang wordt ge hecht aan de studie van de organisatie der katholieke partij in de arrondisse menten en aan het probleem der jeugd tegenover de politiek. De Woensdag is voorbehouden aan de Vlamingen. In den loop van dezen dag zal het woord gevoerd worden door de heeren burggraaf Poullet, staats minister ;Van Cauvvelaert, minister van Economische Zaken en Landbouw; Rub- bens en De Schrijver, volksvertegen woordigers. Einde November (waarschijnlijk Za terdag 24 November) zal de Katholieke Unie een receptie beleggen waarop het Hoofdbestuur der Rooniseh-Kat.holieke Staatspartij van Nederland zal ontvan gen worden. Voor onze katholieke lei ders is dit een eenige gelegenheid tot betere kennismaking met de prachtige organisatie der Nederlandsche Kalho lieke Staatspartij. Voor ongeveer een jaar heeft de Bel gische regeering aan het hydraulisch Iabaratoruim te Delft, in Nederland, op dracht gegeven, de middelen op le zoe ken, om de verzanding van de haven van Zeebrugge te voorkomen, of in zoo ruime mate mogelijk te verminderen. Thans heeft zich een afvaardiging van het gemeentebestuur van Brugge, en van de maatschappij voor Zeevaart- instellingen van deze stad iaar Delft begeven, om de uitslagen van deze op zoekingen na te gaan. Vier ontwerpen wenden aan het labo ratorium onderwerpen. Het zijn die van de Belgische ingenieurs Bonnet, Van Gaeneghem, Milecan en Mavaux. Proefnemingen werden gedaan op ver scheidene maketten in beton, den pier van Zeebrugge en de Belgische kust voorstellend. De bestuurder van het Delftsche la boratorium verklaarde met zekerheid, dat ten koste van zekere werken, de ver zanding van de haven van Zeebrugge, in ruime male zal kunnen verminderd worden* Dit jaar wordt het feit herdacht dat, dat eene halve eeuw geleden, de eerste practisch bruikbare zetmachine .voor een gezelschap belangstellende toe schouwers te Washington werd gede monstreerd. Hiermede werd de eerste stap gezet op den weg, dien de wereldpers zou maken lot wat ze op het oogenblik is: samen met bioscoop en radio, het machtigste wapen dat die menscliheid kent en het eenig middel om met d heele wereld in aanraking te komen. De uitvinding van de zetmachine heeft de geweldige uitbreiding van de moder ne gazetten mogelijk gemaakt. De uit vinder van de merkwaardige machine was de Duitacher Mergenthaler, die op zijn achttiende jaar naar Amerika was getrokken. Zijn vernuftige geest zette hem reeds 3poedig aan, zijne krachten aan het bedenken van een schrijfma chine te wijden. Via dat werk, kwam hij op het denk beeld, een zetmachine te vervaardigen. Na eenige proefnemingen, vervaardigde hij een regel tot één stuk, waarmee onmiddellijk gedrukt kon worden. Van daar. de nam van de machine, de «Li notype». Ondanks de tallooze latere verbete ringen aan de machines toegebracht, zijn de groote grondbeginselen steeds behouden gebleven. Dat heeft de uit vinding met vele andere werkelijke 'ge niale vindingen gemeen» Het is goed- soms een herhalingja van 't gebeurde te doen, bijzonderlijk als het de «schoone daden» van den rooden aanhang betreft. Eene bespreking, welke dezer dagen in den gemeenteraad der stad Antwer pen plaats greep, biedt er ons de gele genheid toe. De zaak is al te schoon en al te leer rijk om ze stilzwijgend te laten voor bijgaan. Zij doet ons zien hoe koddig en per- tig de socialisten de openbare l'inan- tlën, 't geld van elk en ieder, weten to besturen. De stad Antwerpen kwam een leening te doen, en daardoor beschikte zij over geld, waar zij zocht gebruik van te ma ken. Maar zie juist toen was er eene socialistische Bank, die in geldelijke moeilijkheden verkeerde... En wat deed dan die Bank ('t Was de Bank van den Arbeid), Ha iets fijns 11! Zij herinnerde zich dat de finanliën der stad Antwerpen beheerd werden door een socialistische schepen, en in volle vertrouwen richtte zij zich tot dien schepen om hem te verzoeken, dat hij ten minste een gedeelte van het be schikbare geld der stad haar zou toe vertrouwen De stoute vraag werd ingewilligd r eene som van twintig millioen frank werd in de wankelende Bank van den Arbeid gestort En sindsdien i-s toestand dier Bank oodani-g! verslecht, dat zij nu voorstelt 12 ten honderd in gelde terug te geven en het overige inpapier En daarop nog iets schoons. De gemeenteraad hield eene be spreking over die fameuze geldzaak,en gedurende deze bekende de burgemees ter van Antwerpen, citoyen C. Huys mans, dat de fameuze geldzaak van 20 millioen frank verhandeld was zonder dat er 'een dossier ervan werd opge maakt in de gemeentelijke archieven!! Alles wierd afgehandeld met zeggen de woorden, zonder eenig geschrift erover Daar is geen schriftelij ke aanvraag, geen schriftelijk ant woord geweest. Men heeft er niet eens voor gezorgd om de voorwaarden dier plaatsing van 20 millioen frank vast t:ê stellen Alles geschiedde mondeling tusschen de roode gezellen. Menschen Menschen 1 om 't even tot welke gezindheid gij moogt behoo- ren, moet gij in 't binnenste van uw Kart niet bekennen dat zoo iets onge hoord', effenaf schandalig- is En dat het eene schande is voor den rooden burgemeester van de stad Ant werpen, citoyen Huysmans, dat hij geen woord afkeuring had op de leo- lijke daad van den rooden schep'ene En dat het t^st zal wezen, in 't ver volg der tijden, te zorgen in de kiezin gen, dat overal de roode aanhang ver wijderd worde van alle beheer der gel den van de gemeenschap. Minister Tschoffen wint een slag In de stilte van den Ministerraad i3 een geheime strijd uilgevochten. Ster ke invloeden en liberale drukking be oogden het behoud van generaal Til— ken als gouverneur-generaal van Con go. In de huidige moeilijkheden bij de economische en moreele crisis die dfi kolonie doormaakt wordt echter een onpartijdige en durvende leiding ge vergd. Daarvan was minister Tschoffen zoozeer overtuigd, dat hij zijn gezag In de schaal wierp om een noodzakelijke vernieuwing te bekomen. Het is ons aangenaam vast te stel len, dat hij het pleit gewonnen heeft.cn wij thans in heer Rijokmans den zoon van den nog niet vergeten senator Rijckmans, een krachtigen en jongen gouverneur van onze kolonie mogen begroeten. .Wij mogen fier zijn dat de Koning, die de belangen van de kolonie kent, aan dezen voorbeeldigen katholiek aan dezen vriend van onze sociale organi saties», zulken belangrijken post heeft toevertrouwd.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1