De Ring van den Moordenaar Werken rond Gent Het Eucharistisch congres te Buenos-Ayres Bebloed mannanlljk ontdekt Autobotsing te Luik yajyr?* 10 Oktober. H. Franciscus van Borgia, zoon van den hertog van Gau dio, Franciscus werd geboren in 1510. Op 18 jarigen leeftijd trad hij in dienst aan het hof van keizer Karei. Bij het zien van het lijk van de eenmaal ge vierde prinses Isabella werd hij zeer getroffen. Hij werd een heilige 'kloos terling in de orde der Jezuielen en stierf in 1572. Afreis van den Goeverneur van Gon- flo. M. Pierre Ryekmans, de nieuwe goeverneur van Congo, zal op Vrijdag 2 November te Antwerpen inschepen aan boord van de «Leopoldville», die 'te 11 uur 's morgens naar de kolonie fcal afvaren. Sneeuw In Beieren. Terwijl verle den week onder den invloed van den Foehnwind in Beieren nog een zomer- feche temperatuur heerschte, is Vrijdag 'het kwik tot op 5 graden Celsius ge daald. In de bergen is Lot op een hoog te van 1600 meter, sneeuw gévallen. Tot aandenken van den kanselier martelaar. Bij Linz, in Opper-Oos- .tenrijk, werd een lierdenkenisihuis van .15 meter hoogte opgericht, op de rot sen van Breitenstein. Het huis dat. uaar prijkt tot aandenken van den kanse lier Dolll'us, is iederen avond verlicht. Geen Claxons of hoorns meer in Pa rijs. De gemeentelijke verkéerskom- missie van Parijs heeft eeii voorstel van het lid van den gemeenteraad, L. Troquer aangenomen' om het gebruik van claxon- en hoorn signalen in Parijs te verbieden, met uit,zondering van noodgevallen. Er bestaat reeds een Pa- rijsche verordening volgens welk na zoTTsondergang bij straatkruisingen au tomobilisten geen hoorn- maar licht signalen moeten geven. Een voorstel tot. beperking van liet aantal taxis te Parijs werd verwezen naar eene su'b-kommissie. Onderscheiding. M. Paul Tschof- fen, minister van Koloniën, werd be vorderd tot grootkruis der militaire Christus-Orde von Portugal. Tfcrug van de ballonvlucht. De heeren De Muyter en Coeckelbergh zijn verleden Zaterdag uit Warschau te Brussel teruggekeerd. Zij verklaarden zich tevreden over hunne klasseering als deinde in .den Gox-. don Bennett-wedstrijd. Een record. Eene gelukkige ge meente is Jemeppe-sur-Meus3, waar het socialistisch, bestuur het nii.ddel. heeft gevonden om de fiskale lasten sedert 1913 met 40 te vermenigvuldigen Het schijnt dat men hier met -aen reT cord te doen heeft. Wie gaat er mee wonen naar Jemep- pe Op het missieveld. Op het missie- veld werken thans 18.028 priesters, 8755 broeders en 50.555 zh.slers, 74,147 catechisten en 62,087 onderwijzers. Dit leger van 213.572 christen strijders is natuurlijk veel Ie klein om de onmete lijke werelddeelen voor Christus te ver overen. In alle missiegebieden te zamen, zijn thans 56,327 kerken, 37,200 scho len, met 2.288.171 leerlingen, 771 ziekenhuizen met 36.301 bedden, 1.971 weeshuizen met 112.900 weezen, 428 tehuizen voor ouden van dagen met 17.668 inwoners. 39slc Vervolg. Het strijdlustig instinct maakte zich tfanstonds meester van de roovers. Zij veroenigden zich tot een dichte groep om zich op de roovers Ie werpen,van waar het schot gekomen was maar het duurde niet lang of zij begonnen ierug te trekken op het gezicht van de overmacht der aanstormende rui ters, wier aantal meer dan vijftig be droeg. Vreezend voor eene nieuwe losbran ding, lieten de-roovers Pamela aan haar lot over, en sloegen op de vlucht in de struikgewassen. Paméla was dus weder vrij maar wie waren de mannen, in wier macht zij nu weder zou vallen Een der ruiters kwam met losse teu gels de -groep vooruit rijden. Toen hij op korten afsland van Pa méla gekomen was, riep hij vol vreug de uit Ik had mij niet vergist het is inderdaad Paméla Aanvankelijk stond Paméla ver baasd, deze haar bekende slem te hoo ien, maar kort daarop riep zij uit. Carlo Carlo Het was werkelijk Carlo: een der ij verigste en trouwste dienaren haa/'S vaders. XIX tv HET STRIJDPERK Terwijl Paméla zich overgaf aan de Vreugde van wödef een bevriend ge zicht terug te zien, verkeerde Maleo ïii onheschrijfelijken angst en beslui teloosheid. De baan Brussel-Oostende van Qua- trccht-statie tot Gent-Keizerpocrt De werken welke thans in uitvoering zijn voor dc vernieuwing van den Brusselsehen str-enweg tussehen Metle en Gent, vorderen snel. Uit inlichtingen ons verstrekt, dooi de uitvoerende firma, blijkt dat binnen een drietal weken het vak tussehen Melle-Den Appel en De Leeuw volledig zal voltooid zijn. Daarna zal onmid dellijk met het vak tussehen Melle «De Leeuw» tot Gent-«Keizerpoort», aan gevangen worden. Deze werken moeten volledig geëindigd zijn togen 31 De cember aanslaande. iPje aannemers den ken tegen dien. datum klaar te korn.cn" met met de uitvoering. Alles hangt natuurlijk af van de omstandigheden, waarmede dient, rekening gehouden te. worden, voornamelijk met de weergé- stellenjs. Voor wat liet verkeer betreft gedu rende de uitvoering, van het deel tus sehen Melle-De Leeuw en Gent-Kcizer- poort, dit zai afgeleid worden van Gent- Brussel, langs Meirelbeke, en van Brus sel-Gent langs Gent bruigge, Hëusden- Bru-g.naar de Leeuw. De werken worden uitgevoerd met kalseistee.nen ;van Zweedsche graniet, dat merkelijk goedkooper is dan de steen der .Belgische steengroeven. Een onderlaag wordt stevig mecanisch vasIn gerold en beslaat uit macadamsteen 60/80. Djaarboven worden de kalseistee- nen van groot formaat in rijn-zand ge plaatst; de voegen worden daarna op gespoten met bitume-moortel, zoodat dit werk in zeer goede voorwaarden wordt uitgevoerd, en verder geen of weinig herstelling meer zal vergen. De oude kalseisleenon kunnen door de gemeentebesturen aan zeer voor deel ige prijs van den Staat worden aan gekocht, wat ten zeerste aan de aan palende gemeenten is aan te bevelen voor de herstelling hunner steenwegen. Dank de knappe leiding en de mo derne uilrusting van hun bedrijf, zijn de aannemers in staat de werken vlug te doen opschieten. Iedere week wordt gemiddeld 1 kilometer der breede baan opgebroken en hernieuwd. Laten wij hopen dat de werken welke totnutoe zoo vlug vorderen, al even vlug mogen blijven vooruitgaan, tot groot genoegen van het drukke ver keer. op deze baan, die nu somwijlen langs erbarmelijke wegen moet worden afgeleid. Aankomst van Kardinaal Verdier te Buenos-Ayres. Grootsch onthaal van den Pauselijken Legaat te Rio-de-Janeiro Buenos-Aires, 8 Oct. Kardinaal Verdier is gisteren te 11,30 u. aan boord van het stoomschip «Massilia» te Buenos-Aires aangekomen. Een grooté menschenrnenigte was getuige van de aankomst van liet schip. Toen de Kardinaal langs de loopplank het schip verliet, werd hij door de men schenrnenigte met geestdriftige jubel kreten verwelkomd. De kardinaal werd officieel begroet door ,n afvaardiging van notabelen van Buenos Aires. Bij zijit toespraak tot deze personen sprak de kardinaal zijn beste wenschen uit voor het welslagen van bet Eucharistisch Congres, dat vol gens hem reeds nu een verlioog'ing van den godsdienstzin in geheel Zuid- Amerika tengevolge heeft. In gezelschap van kardinaal Verdier bevonden zich verschillende aartsbis schoppen en 'bisschoppen. Een delegatie priesters en ook veel Franscben waren ter verwelkoming aanwezig. Bij de aankomst van liet schip in Buenos-Aires werden de pelgrims trou wens door een heel gezelschap Fran- schen, Belgen en Zwitsers verwelkomd, alsmede door een vertegenwoordiger van hel Argcntijnsche ministerie van buitenlandseihe zaken. Een olTieieele ontvangst vanwege den s.taafc zal alleen geschieden hij het bin nenkomen van den Pauselijken nun tius Kardinaal Paeelli. Zijn nog te Buenos-Aires aangeko men": de Kardinaal patriark van Lissa bon; kardinaal Hlond, aartsbisschop van Santiago en Panama. Rio-de-Janeiro, 6 Oct. (Van den correspondent dei; «Osservalore Roma no», aan boord van dVï&Conle Grande» en meegedeeld door «De Maasbode») De diepe stilte, welke thans onder ons heèrscht, vertolkt het best de die pe ontroering hu wij de (grandiose baai van Rio aanscbouvveji.. We slaan ver stomd over deze Jstèèfr.ëerlij king van God. Want daar. vehsclyijn.l Hij, de Ver losser zelf, op deh-iCjttAcreadatussehen verblinUen.d.Jichlj Óe^ainïcn wijd naai de wereld geopend/: ';:v Als wij verdel' vai'èri/is het alsof de huizen van de hellingen der heuvels storten "waarop Rio dé Janeiro is ge bouwd. De groole stad is gekleed in een gouden licht en geheel versierd met vlaggen en vaandels. Men zendt honderden 'booten uit om ons Ie verwelkomen; Als het schip ein delijk ligt vastgemeerd, begeeft kardi naal PaceJli zich met; de overige leden van de pauselijke déleigatie naar bat salon, waar hij de autoriteiten ont vangt. Van den wal nem.en.jde toejuichingen geen einde en muziekkorpsen spelen afwisselend de Paushymne en liet Bra- ziliaansche volkslied. De kardinaal verscihijht tenslotte öp het dek en geeft a<jn 'de onmetelijke menschenmassa's zijn zegen. IVaclitelijk Ongeval te Kre mbodegem In den nacht van Maandag op Dins- daig omstreeks 11 u:- is te Erembode- gem-Terjoden een auto-tractor tegen een boom langs de steenweg op Aalst, te pietier gereden. De leider moest men. den tractor een andere auto. die te Wétle in pan lag, naar Terjoden overbrengen. Gekomen aan een bocht van den steenweg gleed het v-oertuig ter oorza- ke van den regen .uit. en haakte met het achterste gedeelte vast aan een boom. Pp chassis is-ganscb ingebeukt. De voerder bekwam erge verwondingen aan den arm en het,; tip.ofd. Men-vreest zelfs dat hij een arm gebroken heeft, De tractor hoorde toe aan h. Huyle- broeok, houthandelaar te Efembode- gem-Terjoöen. Gendarmen uitDampremy ontdekten op den grooten ste.enweg naar Bergen tegenover de fabriek van ijzerdra.ad het bebloede lijk van den Italiaan Sar te Bordignon, 27 jaar oud, ingeschreven rue de Boulonnerie te Marchienne au Pont. Het lichaam werd naar het gemeente lijke lijkenhuisje gedragen en meteen het parket te Bergen, gewaarschuwd. Men vermoedt dat de man aldaar door een auto werd aangereden die daarop is verdwenen. Silvio drong nog steeds op hem aan flat hij zou zeggen, waar Paméla zich bevond. Wat zou hij doen De bouwvallen aanduiden, waar vol gens zijn gedachten Paméla gevangen moest gehouden worden, stond gelijk met zich bloot, te stellen aan de dol ken der roovers, die geen pardon ken den voor hem, die het geheim van hun schuilplaats bekend maakten. Het stilzwijgen bewaren en iedere opheldering weigeren was niet minder gevaarlijk, want hij kon altijd vreezen dat Silvio ten slotto zijn geduld ver loor en hem zijn verraad met den dood zou bekoopen. Want, zooals bekend, werd op Cor sica, vooral in de 16 eeuw, het verraad altijd met den dood gestraft. Een enkel oogenblik dacht Mat so zich te kunnen redden. Hij meende een middel'gevonden te hebben om aan de waakzaamheid van Silvio te ontsnap pen. Ik kan zelf de personen, die Pa mela aan haar echtgenoot moeten le- rugbrengen, den weg wijzen, zegde hij. Neen, stellig niet. hernam Silvio. Ik weet nooit, wat uw sluw heid tegen ons in het schild voert.En dan, het geldt hier een daad van uit boeting waaraan ge bepaald deel moet nemen. Matëo was aanstonds bevreesd voor zijn leven en met de bedoeling van SHvio'van zijn sombere plannen e gedachten af te leiden, zegde hij. Als gij het dan absoluut ver langt zal ik de plaats', waar Paméla zich bevindt, aanwijzen. Goed, hernam Silvio, Lijk opgehaald uit de Vestingswalle te Dendermoide Maandag morgen toen ,de krnder m ter schblé kwamen lanigs den Tragelen weg, zagen zij aan de aanpalende ves- tingswal, achter Bastion 8, Ie Dendor- monde, een vrouwen hoed boven het kruid uilsteken. Zooals kinderen doen werd er met steenen naar gesmeten. Doch groot was hu-nne ontzetting, bij liet wegdrijven van het kruid een vrou wen lijk te ontdekken. De polieie der stad werd onmiddelijk verwittigd, die dan ook ter plaatse verscheen met hel noodige materiaal en de drenkelinge uit het water haalde. Daar de ongeluk kige geen enkel officieel stuk bij zich had kon de eenzelvigheid niet dadelijk worden vastgesteld. Ze schijnt een vrouw te zijn van rond dc vijftig jaar; was met een bruinen mantel gekleed, droeg zwarte kousen en bruine hand schoenen. Ze had een bruine geldbeu gel bij zich waarin buiten een vijftien tal franken, twee zakdoeken instaken, met rood afgezoomd en de letters R.V. dragende. Deze vrouw kon nog maai* enkele liren in het water liggen. Ook was er geen spoor van gewelddaad te bespeuren, zoodat: hier bijna van geen misdrijf kan spraak zijn doch van. een droef ongeluk. Het lijk werd vervol gens naar bet doodenhuis gedragen, alwaar de noodige vaststellingen én de gebeurlijke vereenzelviging zal plaats hebben. Een hunner sprong ganseh gekleed in het kanaal en bereikte al zwemmend den anderen oever. Middelerwijl had. zijn makker gele genheid gehad zich uit de voelen le maken. De douanen zochleh hem odder op. Een poos nadien werd do vluchteling1 ontdekt in een huisje in de hü'url, waar hij zich verkleed had. De smokkelaar werd aangehouden. Men vond nog 5 kg. Belgische tabak bij hem. Hij werd ter beschikking van bet par ket van Itijsel gesteld. Loodrijders te Ca'mpthout Gister avand was Mevr, Stuyts, ee.'nt- geuoote van oen hovenier, 34 jaar oud, niet haar man en een familielid op den weg Capellen-Calmphtout aan 't wan delen, toen twee auto's in snelle vaart aangerukt kwamen. De vrouw werd, door de eerste der auto's aangereden en met ongemeen geweld ten gronde gesmakt. Zij werd met zware hoofdwonde ter. verpleging naar het gasthuis van Gap- pel 1 en overgebracht waar men een sche delbreuk vaststelde. Korten lijd later, is zij er aan bezweken. Voor. wat de auto's betreft, zij zetten ongestoord, bun dollen rit voort; men heeft niet het minste signalement van de doodrijders kunnen geven. Smokkelaars door Douaniers verrast springen in da Leia te Fransch-Wervik Een der smokkelaars verdronken Fransch-Wervik werd in beroering gebracht door een smokkeldrama dal zic.h afspeelde in den nacht van Zater dag'op Zondag. Douanen waren op dienst nabij dc Leie tussehen het kerkhof van Fransch- Wervik en de fabriek Cousin, tóen een der honden welke hen vergezelden plots vooruitschoot en losstormde op twee mannen die poogden' den Fransehen oe ver der Leie te bereiken. Het waren twee smokkelaars, die, toen zij zich ontdekt zagen, probeer den d,e rivier te bereiken, 100 met. ver der gelegen. Eene driftige jacht ont stond, doch het waren de smokkelaars die het eerste de Leie bereikten, met 10 meter voorsprong. Ze sprongen re soluut in dé Leie teneinde aan de dou anen te ontsnappen en den Belgischen oever te bereiken waar andérë smokke laars, met balen beladen, hen afwacht ten. De tolbedienden zagen beide mannen in't water springen, do'crh slechts één hunner weer opduiken die niet de groot ste inspanning den anderenoever be reikte, De ongelukkige die teneinde krachten was, moest door zijn 'makkers op het droge worden getrokken. De tweede smokkelaar kwam nog eventjes boven, om daarna voor goed in de diepte te verzinken, onder het oog der smokkelaars en douaniers. De verdronken smokkelaar zou een inwoner van Fransch-Wervik zijn, die sinds Zaterdag door zijn huisgenGoten werd vermist.. Wat zijn makker betreft, deze viel in zwijm zoodra hij op hel droge was ge raakt en diende de kunstmatige adem haling terug in het leven geroepen. Rog een smokkelaar die ai zwemmend het kanaal oversteekt te H.aubourdin. Toen zij op het punt waren door douanen gevat? te worden, namen le Hauboudin (N.-Fr.) twee smokkelaars de vlucht. Ten einde het de douanen lastiger te maken, vluchtte ieder een andere kant uit. Zoo, dus zult ge ons dan einde lijk zeggen, waar zij' is riep Luigi, die. geen enkel woord' van Maleo tiet verloren gaan en hem onafgebroken met zijn wapen in bedwang hield. Mateo haalde inmiddels een boekje uit zijn zak. scheurde er een blad uit en schreef er eenige woorden op. Laat hem nu mét dit briefje naar dc Drie Eiken» gaan tussehen zes en zeven uur in den avond. Daar moet iemand driemaal in de handen klap pen, waarop een man te voorschijn kombzal ko zal komen. Na dit briefje in ontvangst genomen Je hebben, zal de boodschap per spoedig terugkomen in gezelschap van Paméla. Dat is goed zegde Agosti.no die het briefje aannam zoodra Pa méla hier is, zult gij vrij zijn. Maar is het inderdaad waar, wat ge nu zegt vroeg Luigi, terwij! hij het briefje van Agostino overnam. Ik begrijp uw aarzeling en wan trouwen, Lui'gS vervolgde Silviio, die deelde in de besluiteloosheid van zijn trouwen vazal. Evenmin als gij hecht ik eenige waarde aan de woor den of geschriften van een verrader. Maar als hij ons ook nu nog, in d<'ze plechtige en hoogst gewichtige om standigheden, bedriegt en misleidt, wacht liern de dood. Maleo. huiverde onwillekeurig. Deze beweging, die hij aanstonds trachtte le onderdrukken, ontging niet aan Agostino, die op gezaghebbender! toon tot hem zegde Nu blijft mij nog over, een zeer droeven plicht te vervullen. Na, als Christus, u vergiffenis geschonken lc "V"ee aangeslagen te ^loerl^elïe-'Waas Tijdens den nacht, hadden onbeken de smokkelaars verscheidene stuks vee over de grens in een weide, op bet grondgebied van de gemeente, gedreven. Waarschijnlijk werden zij in hun werk gestoord, want het vee werd aldaar ach tergelaten. De tolbeambten sloegen bet aan. Zondagavond deed zich op de Pont de Coronmeuse te Luik een botsing voor tussehen een vrachtauto die voet- balsipelers vervoerde en een andere au to, waarin hengelaars hadden plaats genomen. Uit de ontredderde voertuigen, werden een 15-tal gewonden gehaald. De personen die het ergst gewond wenen zijn Joseph Joskin, van Hous- se; Joseph Engelen, van Cerexhe-Heu- seux; Melchior Crème, van Housse Jean Closset, van Housse, Maurice Baumans, van Wandre; Mathieu Glos- set, van Housse; Franqois Piron, voer der van den vrachtauto van Visé; Jean Gielen van Wandre; Fernand Joskin, van Saint-Remy; Louis Closset, van Housse; Guillaume Sniegels van Luik. Doze laatste werd den schedel gebroken. Zijn toestand is- wanhopig. Joseph Stiennon, van Luik, l>rak eveneens den schedel. Deze gewonden werden naar- het ■Beiersch liospilaal overgebracht. Do minder erg gewonden werden te;1 plaat-, se verzorgd. it woord in aen vorm van een kruis bevindt zich op elke verpakking van hebben en zelfs als bemiddelaar voor u te zijn opgetreden bij Silvio, moet ik hu handelen als lio.ofd van de familie Rafaelli. Uw wapenschild moet nu ge «roken worden, het is het schild van een verrader. En die ring voegde hij er bij, op' den ring van Mateo wij zende draagt die ook het familiewa pen! Terwijl Agostino aldus sprak, trok h'ij van Mateo's vinger een ring, dien hij vervolgens met minachting van zich wegwierp. ring, die een miniatuur, de af beelding van een vrouw bevatte, rolde Lot voor de voeten van Maria. Deze was uit haar slaap wakker ge schud door het .geluid van een aantal geweerschoten. Aanvankelijk dacht zij dat deze salvo's deel uitmaakten van het program van de feestelijkheden, waarbij zij geweigerd had' tegenwoor dig te zijn. De slaap ontvlood eehier haar oogen. totdat zij van uitputting eenigszins begon in te dommelen,toen de angstkreten en hel gekerm der ge wonden haar deden hegrijpen, dat er hoogst ernstige gebeurtenissen plaats grepen. Zij stond in allerijl op én verliet haar vertrekken, toen zij op het bin nenplein van het kasteel kwam, was de strijd reeds geëindigd en nam het verhoor van Mateo een aanvang. Bij de komst van Mafia, weken al len eerbiedig op terug en juist op dit oogenblik rolde de door Agostino weg geworpen ring voor haar voeten. Een der dienafesse'n raapte liet blinkende voorwerp op en overhandigde het aan hare meesteres. Na eerst een verstrooiden blik op dezen ring geworpen te hebben, werd haar aandacht er meer bijzonder op getrokken, en riep zij uit Groole God, zou het mogelijk zijn Deze ring was in alle opzichten ge lijk aan dien, welken zij op de plaats van den moord, gevonden had, bevlekt met het bloed liaars vaders... En zij verwijderde zich aanstonds. Te midden van de algemeene bedrij vigheid schonk niemand aandacht noch! aan dezen uitroep, noch aan liet plot seling weggaan van Maria. Alleen Maleo had bemerkt welke'be- geerige blikken Maria luid geworpen: op dezen ring, vrees greep hem aan, hoewel koele redeneering hem daarna weder eenigszins geruststelde. Want wat kon het hem eigenlijk de ren, dat Maria dien ring met zoo won derlijke blikken had .gadegeslagen. Hij was er volkomen onkundig van, dat Maria het tooneel van den moord had bezocht, en met groote zorg eer* •ring, in alles gelijk aan dien, welke zooeven aan haar voeten was gevallen, bewaard bad. Hoe had Mateo eenig vermoeden kunnen hebben van dit. feit, waarover; Maria alleen gesproken had met. Silvio?; Zelf had Mateo er niets van ge merkt, dat in de worsteling, die aan den dood van zijn slachtoffer was| voorafgegaan, zijn ring ongemerkt] van zijn vinger was gegleden. En toch, hoe menigmaal reeds had hij zich niet zonder eenige bezorgdheid afgevraagd, waar en hoe hij dien ring waarop hij zooveel prijs, stelde, had kunnen verliezen. yeryolgt*

De Volksstem | 1934 | | pagina 2