De dubbele politieke moord te Marseille 12 In de Katholieke Unie Brussel-tentoonstelling* 1935 gsiitSI Vrijdag OCTOBER 1934 KABINETSRAAD Krediet aan de Nijverheid Violette Noziéres voor het Assisenhof der Seine Het Oproer in Spanje DE VOLKSSTEM ÏLXJO, JAABGAIJS WMMS& 227 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST t Agentschap HAVAS, Adoll «azlaan U. Is SOUMt fins de Rf&eleji. Earije t-, Bank Êuiding/Kingswajr. 2Q Bondreg W. C. H. Wilfridus Zonop6.06Zonaf5.08 E. K. 15 V. M. 22 De indruk in Yougo-Slavië Een gansch volk weent om zijn vorst. Tevergeefs hebben de overheden ge bracht de pijnlijke mare verborgen te houden. Als een strooivuiur liep ze van Belgrado tot Zagreb en tot Lioubliana. De droefenis, de verslagenheid en den rouw zijn op alle gezichten te leze*. In de gangen der ministeries zag men (mannen weenen. Het leven schijnt over gansch het 'land opgehoud'en te heb'ben tegenove het plotse van deze door niemand voor fcicne katastroof. «Do kogel die den koning doodde aldus word tgezegd, «was gericht tegen de Fransch-Yougo Sliaafsche toenade ring. 1-Iet land blijft kalm. Het is midden den waardige stilte dat de hoofdstad de nadere bijzonderheden over de ramp af pacht. De Koningin Weduwe voor het stoffelijk overschot van haar gemaal Woensdagmorgen is zij te Marseille Aangekomen en heeft zij zich naar de prefectuur begeven waar haar doode gemaal was opgebaard. Heel kiesch Cwij,gen de persberichten over de ul lieme ontmoeting. Terwijl het lijk van den Koninj werd gebalsemd wachtte de Koningin in een aanpalend vertrek in gezelschap •van. enkele hofdames. Zij hield; zich kloek. Daarna heeft fcij langdurig voor het doodsbed van haar gemaal gebeden. De Koningin en President Lebrun groeten de groote dooden Om twaalf ure worden H. M. de Ko ningin en de president van de repu bliek binnengelaten door heer de Fou- Gjuières, directeur van het protocol en generaal Braconnier van het militaire huis van den president. Zij komen een laatste maal de groote dooden groeten. De weinige getuigen van deze laatste ontmoeting zullen het aangrijpend oogenblik nimmer vergeten. Hare Majesteit de Koningin, hare groote smart beheerschend, haar tra nen bedwingend, de rouwsluier weg geslagen van het doodsbleeke gelaat, staat aan de rechterzijde van den pre sident bewegingloos. Absolute stilte heerscht in de rouw kapel, slechts snikken klinken nu en dan gesmoord. De eeredames van de Koningin, haar gevolg, het gevolg van den president, heCren Tardieu en I-Ierriot, staatsmi nisters en ministers van het cabinet Doumei'gue, staan -bewegingloos, ter wijl Koningin Maria en president Le brun lang huigen, eerst voor het lijk van Koning Alexander én dan voor dat yan minister Barthou. Heer de Fouquières is verplicht met een bescheiden gebaar de Koningin en den president aan hun droefheid te ontrukken en hen naar de nabijgelegen kamers te geleiden, waar de familiele den van de dooden vrijen loop laten aan hun tranen. Het stoffelijk overschot van Koning Alexander naar Zuid-Slavië Marseille, 10 October. Te 15 u. 30 werd dezwiare kist in een auto- ge plaatst waarmede het stoffelijk over schot van Koning Alexander naar de lid ven zal worden overgebracht. Op de •kist de driekleur. Fransche officieren begeleiden de dragers tot op de koer van de prefectuur. Het 14e linieregi ment vormt de eerewaclit, terwijl beur telings het Zuid-Slavisch volkslied en .«Marseilliaise». worden uitgevoerd. De treurige stoet trekt traagzaam door de bijzonderste straten, waar dui zenden en duizenden toeschouwers stilzwijgend opeengepakt staan. Vooraan reed een groote wagen vol prachtige kronen. Daarna kwam da lijkwagen. Dan, in gesloten rijtuig, H. M. Koningin Maria; de Voorzitter van de Republiek; Prins Arsène, oom van den Koning; de ministers Herriot en Tardieu; Fransche en Zuid-Slavische hooge officieren, enz., enz. De kruiser «Doubrovnik» is gemeerd aan de kaai der Belgen. Daiar wordt de kist neergezet, terwijl de Koningin en tie h. Lebrun, ook al de personaliteiten afstappen. Opnieuw weerklinken de nationale liederen, 'terwijl Zuid-Slavi sche officieren de kist op den kruiser dragen, na er de Zuid-Slavische, vlag te hebben op neergelegd. Een priester der Grieksche kerk zegent en bidt. De kist wordt te midden bloemen ophet achterdek geplaatst. Ko ningin Maria knielt, en kust de kist; de familieleden en de Maar-schalk van het Hof volgen haar voorbeeld. H. Lebrun en de Fransche ministers, daarna al de personaliteiten groeten een laatste maal heL stoffelijk over schot, terwijl de muziek de marsch van Chopin uitvoert. De droevige plechtigheid is ten einde. Om 16 u. 30 worden de ankers) ge licht, en enkele minuten later bereikt de «Doubrovnik» door verscheidene oorlogschepen omringd, de volle zee... De laffe moordenaar van de Koning en Minister Barthou te Marseille. De Koningin-Moeder van Roemenië en de jonge Koning te Parijs aangekomen Parijs 10 October. Peter II koning van Joégo Slavië is vergezeld van zijn grootmoeder te Parijs aangekomen. Ze werden ontvangen door Minister Flandin. Vervolgens begaven zij zich naar het gezantschap van Yougo Slavie. Koningin Maria moet een dringende heelkundige bewerking ondergaan De Koningin Maria moest, reeds! se dert enkelen tijd, een heelkundige be werking ondergaan, en had beslist, na de ontvangst te Parijs, zich in een kli niek' in de omgeving der Fransche hoofdstad te laten verzorgen. Men ver neemt dat de Koningin, op aandringen harer geneesheeren, te Parijs blijven zal, en reeds op het einde der week in de kliniek zal zijn. Het stoffelijk overschot van heeC Barthou naar Parijs. Marseille, 10 October. De h. Le brun, voorzitter van de Republiek, is naar Parijs vertrokken te 19 uur per bijzonderen trein, waarin ook de Ko ningin Maria heeft plaats genomen. De ministers Herriot en Tardieu hebben in gesloten rijtuig den lijkwa gen gevolgd van h. Barthou, wiens stoffelijk overschot om 19 u. 10 uit het St-Charlesstation naar Parijs is ver trokken. De twee ministers reisden met dezen trein méde. Dinsdagavond reeds heeft een pope de absoute uitgesproken over koning Alex ander. Eén katholieke priester verrichtte de zelfde plechtigheid voor heer Barthou. De begrafenis van heer Barthou Parijs, 10 October. De nationale begrafenis van h. Barthou zal plaats hébben Zaterdag om 13,30 uur. Van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, zal het stoffelijk overschot nabij het standbeeld van Generaal Gal- lieni overgebracht w;orden, waar een enkele lijkrede zal worden uitgespro ken, n.l. door h. Doumergue. Daarna zal een Absoute worden ge zongen in de kapel van het Hótel des Invalides, gevolgd van de begrafenis, in alle intimiteit, op het kerkhof van Pére-Lachaise. Het rouwbeklag van den heiligen Vader Rome, 10 October. De heilige Va der heeft aan den pauselijken Nuntius te Parijs het volgende telegram gezon den «De Heilige Vader betuigt zijn deel neming in het zware verlies dat de Fransche natie heeft ondergaan in den persoon van den h, Barthou. De Heilige Vader neemt aan dien rouw uit gan- scher harte deel en vereenigt zich met de Fransche natie door. het gebed. Veiligheidsmaatregelen Ter gelegenheid van het bezoek van Koning Alexander waren 1200 politie agenten, 191 toezieners, 120 gendar men te voet, 48 bereden mobiele wach ten -en talrijke soldaten opgesteld. De agenten moesten de haag vormen met liet gezicht naar de massa gekeerd. Minister Sarraut zou aftreden. Parijs, 10 Oktober. Het bericht van den aanslag te Marseille, heeft te Parijs niet alleen een groote opschud ding maar ook een groote verontwaar diging gewekt. Naar verluidt, was: de algemeene vei ligheidsdienst gewaarschuwd, dat een a'anslag was voorbereid. De openbare toeening vraagt zich af, of de leiding, en in de eerste plaats de minister van Binnenlandsche Zaken Sarraut, geen doelmatige voorzorgen hadden kunnen treffan. De positie van Sarraut zou zeer ge- .schokt zijn. Bij he,t vertrek van den president van de republiek naar Mar seille, zou minister Marque't aan Sar raut hebben gevraagd Is de ordedienst in het station even goed verzekerd als te Marseille Wellicht zal dit alles aanleiding ge ven tot een wijziging in de regeering. Sankties. Parijs., 10 Oktober. Waarschijn lijk zullen zonder verwijl sankties ge nomen worden, jegens hen die verant woordelijk zijn voor de ordemaatrege len die bij de ontvangst van koning Alexander te Marseille werden getrof fen. Daarentegen zal eerste-minister Dou mergue niet vóór Zaterdagavond voor zien in de vervanging van minister Bar thou aan het' hoofd van het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Het woruLten andere bevestigd dat dit aanleiding zou kunnen geven tot wijzigingen in de regeering. De rouw in Zuid-Slavie Belgrado, 10 Oktober. De radio zenders van Belgrado, Zagreb en Lioe- bliana, hebben den dood van den koning Dinsdagavond bekend gemaakt. Alle koffiehuizen, cinema's' en schouwburgen werden op ibével van de politie gesloten. De bevolking is ver slagen en verontwaardigd. Alles is rustig en de volmaaktste or de heerscht over het gansche grondge bied. De ministerraad heeft een rouw van zes- maanden afgekondigd. De dag van 10 October werd tot na tionale rouwdag uitgeroepen. Alle win kels', bureelen, scholen zijn heden ge sloten. De rouwklokken luiden in alle ker ken, tempels en synagogen van heb gansche land. Proclamatie tot het volk van Joego Slavie. Belgrado, 10 October. De minis terraad van Joego Slavië stelde een proclamatie, op, welke.heden om 4 uur 's morgens alom aangeplakt werd. Ook de dagbladen kondigen den tekst af luidend als volgt «Aan het Joegoslavische volk, Onze groote Koning Alexander I, is gevallen, als slachtoffer van een laffen aanslag, den 9 October, om 16 uur, te Marseille. De Koning-martelaar heeft, met zijn bloed het vredeswerk bezegeld voor het welk hij de reis had ondernomen naar het geallieerde Frankrijk. Op den troon van Joegoslavië, is, in- i gevolge art. 26 van de Grondwet, zijn eerstgeboren zoon Z. M. Koning Peter II geklommen. De Koninklijke regeering, het leger en het zeewezen hebben den eed van trouw1 aan Z. M. Peter II afgelegd. De regeering, die vöorloopig de Ko ninklijke macht uitoefent, ingevolge art. 45 van de Grondwet, heeft dë Na tionale Vergadering bijeengeroepen in een gemeenschappelijke zitting der Kamers voor den 11 October, ten emde den eed af te leggen, ingevolge de arti kels 59 en 42 van de Grondwet. Het laatste woord van den Koning, die in vrede rust vooraleer hij den adem gaf, was in zijn oneindige va derlandsliefde, volgende boodschap', die hij als een erfenis aan de Natie opgaf: «Waak over Joegoslavië». De Koninklijke regeering noodigt gansch de Natie uit, trouw en waar dig op dqze erfenis le -waken. Politieke toestand, katholieke werking en staatshervorming De Katholieke Unie van België ver gaderde Woensdag in de kantoren van het hoofdsecretariaat, Broekstraat, te Brussel. Deze vergadering, waarop de hoogste personaliteiten uit de katho lieke polotieke wereld aanwezig waren, werd voorgezeten door den h. Burggraaf Poullet, staatsminister. Het bureel hield zich bijzonder bezig met het onderzoek van den politieken toestand. Vervolgens werden de werk zaamheden van de centrale organisatie van de katholieke partij voor de vol gende maanden vastgelegd. Gedurende de studiedagen, die de Katholieke Unie belegt óp 17 en 18 October, zal het bu reel aan de leden en aan de aangesloten gr.oepeeringën verdere inlichtingen ge ven over de werkzaamheden van de ka tholieke Unie. Ten slotte werden ver schillende punten van administratieve orde geregeld. 's Namiddags vergaderde de com missie voor studie en coördinatie der werken en verslagen over de Staatsher vorming. De -commissie onderzocht ver_ schillïge verslagen voorgedragen door sociale groepeeringen. Zij benoemde vervolgens drie verslaggevers voor het samenbrengen dezer studiën dë hh. De Schrijver, voor de parlementaire werkzaamheden Rubbens, voor de or ganisatie van de wetgevende macht en de versterking aan de uitvoerende macht, en Michaux voor het kïezing- stelsel. De vergadering van den Kabinets raad zal Vrijdag morgen worden ge houden onder voorzitterschap van graaf de Broqueville. Eerst zal de raad zijn definitieve goedkeuring hebben .te hechten aan de ontwerpen van besluit wetten, waarvan de teksten door het ko- miteit voor wetgeving werden herzien. Vervolgens zal de Raad zich bezig hou den met de kwestie van liet begroo- tingsevenwicht. Heden Donderdag, zul len de ministers waarschijnlijk allen aan hun collega van financiën hun be- grootingsontwerpen overgemaakt heb ben en het cijfer doen kennen van het bedrag der bezuinigingen, die zij voor stellen. Beraadslaging in het ministerie van Financiën Men weet dat de Nationale Maat schappij voor krediet aan de nijverheid een belangrijke rol te spelen krijgt in de pogingen van ekonomisch herstel, dié thans gedaan worden. De juiste afbakening van die op dracht was nog noodig. Daarna had in het ministerie van Fi nanciën een vrij lange beraadslaging Zie vervolg hierneven. De Marsch van Oud-Brussel Zaterdag aanslaande 13 October zal op de Groote Markt te Brussel van 15 tot 17 uur, door de muziekkapel der. Gidsen, onder leiding van Komman- dant Provost, de uitvoering plaats heb ben van de zeven geklasseerde werken, welke werden ingestuurd om deel te ne men aan den wedstrijd voor den Marsch van 0-ud-Brussel. Als Voorzitters van de algemeene ju ry fungeeren de Heer. Burgemeester, Max, Voorzitter van het Uitvoerend Co mité van de Tentoonstelling, en de- Heer, Frans Thys, Ifoorzitter van de Vrienden van Oud-Brussel. Na de uitspraak van de jury zal de muziekkapel der.Gidsen, omheen, de Groote Markt stappend, vóór het pu bliek, het bekroonde werk ten uitvoer brengen. Bij ongustig weder zal de uitvoering in de Madeleine-zaal plaats hebben. Woensdag verscheen Violette Nozié res voor het Assisenhof der Seine. Bij den aanvang der zitting wordt een mi nuut stilte verzocht, ter nagedachtenis van de dooden gevallen onder de moor dende kogels van een schurk te Mar seille. De zitting wordt vervolgens een kwartier lang geschorst en onmiddellijk diaarna begint de voorzitter met de on dervraging der betichte. De voorzitter brengt de betrekkingen in herinnering die betichte had met Jean Dabin en wijst op het feit dat Violette Noziè'res aan dezen jongen man in verschillende omstandigheden geldsommen overhan digde. Betichte zit ineengedoken op de beschuldigingsbank <en beantwoordt dö vragen van den voorzitter met stilte, ebroken stem. Wannéér de voorzitter haar de vraag stelt waarom zij een losbandig leven leidde, doelt zij op hetgeen z*ij reeds tijdens het onderzoek verklaarde over het gedrag van haar vader. Er ontstaat een gebrom van verontwaardiging on der het publiek. Wanneer de voorzit ter op verderen uitleg aandringt, roept betichte uit «Heer voorzitter, ik heb alles tijdens het onderzoek hieromtrent verklaard. Vraag mij hier niet verder o'ver uit.» Dan begint de voorzitter met de ondervraging over 'de misdaad zelf. Hij wijst erop dat zij hare ouders had vergiftigd met een poeder diat zooge zegd dienen moest om hen te vrijwaren tegen een ziekte waardoor zij zelf was aangetast. De betichte bekende dan dat zij het inzicht had hare ouders te dooden. plaats onder de hh. Sap, minister van Financiën, Em. Francqui, Louis Francis en A. Van de Vijvere, ministers yan Staat en Mahieu, bestuurder van de Nationale Maatschappij voor krediet aan de nijverheid. Nog aanhoudingen van Kommunistiscne en socialistische oproerlingen De kalmte keert weer. i Het leven te San Sebastian heeft zijn ewonen loop hernomen; vooral in het centrum van de stad is alles rustig en de gemeentelijke diensten hebben Woensdag dan ook weer hun werk her- Romen. Het schijnt niettemin dat te Bilbao nog onrust heerscht. De berichten zijn echter zeer gere serveerd en men weet niet wat er juist, plaats1 grijpt. In de Coótes Met algemeene stemmen werd een. voorstel aangenomeh, de doodstraf weer, in te voeren voop overtredingen van dë wapenwet en hij gevallen van ernstiger)) roof. Nia enkele korte toespraken v-Stn leiders der. aanwezige partijen, waaruit algemeen vertrouwen sprak in d'en pre mier Lerroux, ging het parlement voor, den duur van acht dagen, uiteen, ten einde de regeering bij de bestrijding van den opstand de vrije hand tq laten*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1