Na de Moord op Koning Alexander en Minister Barthon 13 Scliittorende inzet ran M Eicbaristisch Congres Ie Buenos Aires Zaterdag OCTOBEB 1934 De Politieke Toestand De Goudblok- conferentie Violette Noziéres voor het Assisenhof der Seine Maatregelen voor 's lands her stél XXXX JAARC-ANG; NUMMUft 228 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap HAVAS, AdoU Maxlaan 13. Ie feuesej Bue de. Biejieleu. JPaj-ljs m Bank Euldiag/Klngswajr, 20 Londree W. C. 2, H. Edouardus Zonop6,08Zonaf5,061 E. K. 15 V. M. 22 Voor Buenos-Aires, de schitterende ■wereldstad, voor gamsich Argentinië en Latijnseh Amerika, was de triomfan telijke' intocht van Z. Em. Kard'. Pacel- li, pauselijk Staatssecretaris, een on vergetelijke dag. In den vroegen och tend wacht reeds een ontzaglijke me nigte op de kaden. Kwart over drie De Conté Gran de komt binnengevaren. In alle dee- len der haven weerklinkt muziek, over- heerscht door het gejubel van nage noeg 200.000 toeschouwerts'. Om half vier. verlaat Zijne Eminentie, verge zeld van den pauselijken ceremonie meester, Mgr Gr an o, het schip. Samen met generaal Jus to, zal hij, onder het spelen van het pauselijk lied, de eere- compagnie, bestaande uit twee af dee lingen adelborsten en cadetten in oogenschouw nemen. !T,e burgemeester van Buenos-Aires begroet den pauselijken legaat als den Vredesgezant. .De vertegenwoordiger van den .Paus komt in deze ure als Christus aan de poorten van Jerusalem In zijn antwoord onderlijnt Kardi naal Pacelli de beteekenis van dit Eu charistisch Congres Vrede is er het doel van de wereldtriomf van den Koning des Vredes. De Openingsdag Woensdag 10 Oktober, onlcfèr den heerlijk blauwen hemel van den vroe gen Zuid-Amerikaanschen Zomer,werd het Eucharistisch Congres van Buenos Aireis geopend'. Buenos-Aires, de Schitterende bloem van de Pampa met haar tropische pracht van hovin gen en lanen, een reusachtig schaak bord van plaza's, waar de marmeren fonteinen ruischen en id'e overweldigen de pracht oprijst der paleizen. De Argentijnsche regeering heeft den openingsdag verheven tot een na- fionalen feestdag. Alle zaken zijn ge sloten en reeds bij purperen zonsop gang tiegen de duizenden pelgrims uit alle landen en were I'd deden naar het Parlcmopark. Vroeg in den morgend zijn reeds alle plaatsen bezet. Vooraan op de tribunen bemerkt men de prela ten in ham schitterende gewaden. Vier honderd luidsprekers zijn opgesteld. Zij melden de aankomst van den pre sident der republiek en van talrijke regeerings-Ieden, die- in een bijzondere loge plaats nemen. Buenos-Aires, d'e millioenenstad, de wereldscbe, is' thans omschapen in een .hemel sch Sion. De kerken zijn als bij enkorven, door pelgrims onophoudend bezocht de straten, lustprieelen met vlaggen en festoenen. Voor het paleis van gravin Olmo, waar de Kardinaal- Legaat een eenvoudige kamer betrekt, wriemelt een onafzienbare menigte,om den zegen te ontvangen van den groo- ten kerkvorst. In 18 kerken is het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld. De Pontificale Hoogmis. Ruim één mil lieren menschen zijn aanwezig. In de loges naaist het altaar bemerkt men de kardinalen in vonkel - roode mantels en het diplomatisch korps in rijke uniformen. Verder de bisschoppen en prelaten, een mengeling van purperen en stralend witte gewa den. Dje gouden kruisen vonken in de zon. Omringd van een "verrukkelijk ge volg bisschoppen en kardinalen schrijdt de Kardinaal-legaat langs de onafzienbare rijen, met zegenende hand naar het altaar. Nb. de H. Mis leest Kard. Pacelli dé Pauselijke bulle voor dit Congres af, waarop de aartsbisschop van Buenos- Aires een toespraak houdt en het the ma ontwikkelt God is liefde, en liefde beduidt vrede.» Z. Ecx. IVIgr Heylen, Bisschop van Namen spreekt de openingsrede uit Een oogenblik heerscht er groote stilte in het park. ;Z. Exc. Mgr Heylen, Bisschop van Namen, voorzitter van het bestendig comité it der Eucharis tische Congressen, bestijgt het spreek gestoelte. In het Spaansch, en zonder gebruik te maken van een geschreven tekst, houdt hij de openingsrede van het 32e Internationaal Eucharistisch Congres. De Belg.isic;he prelaat herinnert eerst aan de machtige voorbereiding van dit Congres die niet zonder resultaten kon/ blijven, en van dit 32ste internationaal Euch. Congres een énige katholieke manifestatie maakt. Dit Congres moet de verheffing zijn van God, die in deze moderne wereld öioe-'L heerschen over maatschappij, ge zin en enkeling. Toen na deze plechtige openingsrede Z. Em. Karid. Pacelli zich van zijn troon verhief om de vrome schare toe te spreken, brak een storm van toejui chingen los «Leve de Paus, Leve Z. Em. Kard. Pacelli, Leve het Eucharis tisch Congres Zijne Eminentie sprak in het Spaansch, dankte Z. Exc. Justo, president der Argentijnsche republiek, 'dankte alle organisatoren om hun voor bereid ingswerk, bijzonder id'aar. dit een moeilijke ep ingewikkelde taak was. Aangrijpend was' de geestdrift, die volgde op deze toespraak. Weer zonk de menigte op de knieën, en met «en groote ontroering nederblikkend op de honderdduizenden gebogen hoofden, schonk de Kardinaal-legaat den Pause lijken zegen. Het ruime Palermo-park liep leeg. Boven de menigte wapperden de vaan dels. Een hemelsch Latijn ruisc-hte door de straten der wereldstad', than3 om- schapen in een nieuw Jerusalem, en op dezen dag van Eucharistisch hoogtij wandelde Christus, heerlijker dan ooit, door d'e zielen. 110.000 kinderen naderen ter Heilige Tafel. Buenos-Aires, 11 Oct. De tweede dag- van 't internationaal Eucharis tisch Congres wordt de «Dag der, kin deren» geheeten. Driehonderd priesters hebben de H. Communie uitgereikt aan 110.000 kinderen. In de Wetstraat te Brussel teekent zich weer een zekere spanning af in verband - met de verhoudingen in den schootder regeefing. Namen van ministers werden ge- noemid die voornemens zouden zijn zich terug te trekken. De aanleiding van die geruchten, die met het vereischte voorbehoud dienen onthaald, is niet moeilijk om gissen. Er is de nasleep van de oneenigheden in verband met de bezuinigingsmaatre gelen. Er is zekere onstemming aan kri.s- ten-demokratischen kant over de zware inkrimpingen op de maatschappelijke begrooting. Er is de verdere regeling, van de nieuwe opdracht van de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nij verheid. Er is het incident Devöze-Nuytens, waarvan men de beslechting verwacht-, Ce1. Er zijn 'tenslotte ook faktoren van persoonlijken aard. Welke wending de zaken zullen ne men is vooralsnog niet uit te maken. Vrijdagmorgen was de kabinetsraad bijeengeroepen. Op het einde van de volgende week zal te Brussel de Commissie vergade ren ingesteld door de regeeringen van de westelijke staten die den gouden standaard getrouw zijn gebleven. Sedert de voorbereidende werkzaam heden die tijdens de vorige maand te Genéve plaatis vonden, is de minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, wien het voorzitterschap van deze Com missie toevertrouwd werd,, steeds in voeling gebleven met al de deelnemende regeeringen. Men weet dat Belgie benevens door Jaspar, in de Commissie vertegenwoor digd zijn zal door den minister van Financiën Sap, de minister van Land bouw en van Ekonomische Zaken, Van Cauwelaert, den minister van Ver keerswezen, Telegraaf en Telefoon, Dierckx en Paul van Zeeland, lid van den Ministerraad. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft zijne kollega's kennis gege ven yan de verschillende vraagstukken die het voorwerp zullen uitmaken van de aanstaande beraadslagingen, opdat zij deze kwesties aan het onderzoek van hun onderscheidenlijke departe menten zouden kunnen ontwerpen. De vijf ministers vergaderden Donderdag in het kabinet van Jaspar, ten einde de voorstellen, die België indienen zal,in gereedheid te brengen en Ie bespreken. TWEE MEDEPLICHTIGEN AANGEHOUDEN Op het spoor van de medeplichtigen De bijzondere commissaris van po litie heeft te Annemasse een' verdacht persoon aangehouden, waarvan men denkt, dat hij een van de medeplichti gen is; van Kalemen. De rijkswacht vindt een verdachte te Fontainebleau De gendarmen van de brigade van Fontainebleau, zijn Donderdagmorgen in een paviljoen binnengedrongen in de omgeving van Fontainebleau, waar; zij vermoedden dat een van de mede plichtigen van Kalemen een toevlucht had gezocht. (De verdachte schout op de gendar men en wist te ontvluchten in een bosch. Twee medeplichtigen gepakt De politie van Thonon les Bains was opmerkzaam gemaakt op de aankomst van twee verdachte vreemdelingen, die zich in een hotel lieten inschrijven on der de namen Ladislas Benes en Yaros- lav Novak. De Veiligheidsdienst van Parijs werd verwittigd en deze gaf opdracht de twee personen aan te houden, hetgeen dan ook gebeurde. Het zouden de Twee personen zijn diepte'Fontainebleau aan de gendarmen wisten te ontsnappen. Zij waren zinnens van Thonop met een boot te vertrekken naar Genè've "en Lausanne. Twee zaken waren door de veilig heidsdiensten vooral aangestipt. Voor eerst de verklaringen van de hotelhoud ster van Aix les Bains en vervolgens! de eenzelvigheid,skaart nummer 14047, die door Benes was aangeboden. Rond half eeh, Donderdagmorgen, werd een kerel staande gehouden op de statiekaai door gendarmen, die daar de wacht hielden. Hij toonde hun "een paspoort op naam van Noli Sylvester, geboren op 11 Februari 1902 te Karlo- vach, en dragende nummer 494-92-96 en 185.759, afgeleverd op 8 Juli 1934, door den consul generaal van Tche- cho-SIowakië te Zagreb. Het paspoort was van kracht vanaf 28 September 1934. Zoodra de gendarmen den verdach te genaderd waren, liep' hij de rijks- wachtleden omver en nam de vlucht. De gendarmen schoten op 'hem maar raakten hem niet. Toen de verdachte vluchtte, liet hij een revolvermagazijn vallen van het type Walter W. M. 479, met kogels van .7 mm. 65. Het is een persoon rond de dertig jaar, lengte 1 m. 75. Hij draagt een donkerblauw costuum met strepen en witte puntjes. Hij heeft een slappen hoed op en is nogal zwaarlijvig. Hij spreekt zeer moeilijk Fransch en draagt zwarte schoenen. Hij had een blauw hemd aan. Op een centimeter hoven het rech teroog draagt 'hij een lidteeken. Hij is gewapend. Donderdagochtend werden te Thonon de twee verdachte vreemdelingen Be- hes en Novak aangehouden. Benes was in het bezit van een pas poort, afgeleverd door den konsul-ge-, heraal van Tsjëchoslovakije te Zara CTtalie)den 30 Juni 1903, genum merd, 00487. iPje pas is geviseerd bij het verlaten van Italië, 'te Como, den 26 September 1934 en bij de aankomst in Zwitserland te Chiasso den,zelfden dag. Er is geen visa betreffende de aankomst in Frankrijk. Benes was in het bezit van een som van 1,700 fr. Novak was in het bezit van een pas, nummer 140991-00371, afgeleverd te Triest den 5 April.1934. Novak zou ge- boren zijn te Goritza (talie) den 1 Mei 1900. De pas is zooals de vorige gevi seerd te Como en te Chiasso. No,vak was in het bezit van een spoorkaartje terug van Evian naar Fontainebleau, yan een som van 1,160 fr, en van een kompas'. Beiden worden zeer scherp door de politie ondervraagd. Benes zou reeds hekend hebben, dat hij in het hotel in de rue Mazagran heeft verbleven met Novak. Hij beweert dat Novak en Nalis een en dezelfde per soon zijn. Bekentenissen Annemasse, 11 Okt. Oip de .twee vreemdelingen die te Thonon-les<-Bains zijn aangehouden, werden verscheidene voorwerpen gevonden die aangekocht werden in een groot warenhuis te Pa rijs, waar ook Kalemen zijn kleederen had gekocht. Uit een eerste ondervraging zou blij ken, dat beiden, evenals Kalemen, lid zijn van een terroristisch genootschap, en dat er nog andere medeplichtigen zijn. Zij zouden bekend hebben, dat indien de aanslag te Marseille mislukt was, zijzelf opdracht hadden te Parijs een nieuwe aanslag op koning Alexander te plegen. Nadere bijzonderheden over de aanhouding De twee medeplichtigen van den moordenaar van Koning Alexander zijn te 5 uur in de morgen te Thonon aan gekomen. Zij begaven zich in' 'een drankgelegenheid en hestelden een glas bier met veel moeite evenwel daar zij gebrekkig Fransch spraken. Een politiebrigadiep die tegenwoordig was erkende' in de beide personen de mede plichtigen wier persoonsbeschrijving "overal was1 gezonden. De beide mannen werden aangehouden en naar Annemas se overgebracht. Zij poogden den indruk te wekken alsof zij niets op hun kerf stok hadden en eischten dat een Portu- geesche tolk hen bijstand zou verlee- nen. Doch men liet hen dadelijk blijken dat zij Servisch begrepen en de minister van Serbie te Genève die gewaarschuwd werd, zond een tolk af. Zij waren van zin per boot naar Lau- •sanne te reizen. Men bevestigt dat beiden tot een ge heime organisatie behooren die vertak kingen heeft in Zuid Slavie. De beide verdachten hebben bekend dat zij Koning Alexander tot Marseille zijn gevolgd. Ze zullen naar Parijs overgebracht; worden iDje twee kerels, die Donderdagoch tend te Thonon aangehouden werden', en die reeds een eerste ondervraging ondergingen te Annemasse, zullen naar Parijs overgebracht worden. De h. Sarraut, neemt ontslag Donderdagavond wordt uit Parijs ge meld' dat de h. Sarraut, minister van Binnenlands'dhe Zaken ontslag heeft genomen. De h. Berthoin, bestuurder van den .Veiligheidsdienst wordt uit zijn ambt ontheven evenals de prefect van de «Bouches du Rhóne». Ook Jouhannauid;, de p'refekt van het Bouches-du-Rhone departement, werd uit zijn ambt ontheven. Kabinetscrisis Naar aanleiding van den aanslag te Marseille, vragen de meeste bladen ©enerzijds dat het toezicht op de vreem delingen zou verscherpt worden, en anderzijds dat sankties zouden worden genomen jegens de verantwoordelijke overheidspersonen. Met weet dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken, Sarraut, ontslag heeft genomen. Dit zou kunnen leiden tot een gron dige wijziging in het kabinet. Minister Chéron, wiens houding in de zaak Prin ce veel opspraak heeft gewekt, zou ook uit de regeéring treden. Men gewaagt zelfs van een gezamenlijk ontslag van het gansche kabinet. Nog een slachtoffer van den aanslag overleden Marseille, 11 Oct. In het zieken huis is overleden Mevrouw Farra die tijdens den aanslag door. een schot van den moordenaar van den Koning werd gewond. Aan den anderen kant wordt gemeld dat de toestand van generaal Georges niet betert. Hij mag geen bezoeken óntvangen tenzij deze zijner vrouw. De lljkplechtigheden van Koning Alexander. Belgrado, 11 Okt. Het staat nog niet vast, wanneer de lijkplechtighoden van koning Alexander plaats zullen hebben. Het stoffelijk overschot zal waars-cihijnlijk >rjinsidagavohd te Split aankomen, waar een eeredienst zal worden opgedrgaen. Het lijk van den vorst zal daarna overgebracht worden naar Zagreb en vervolgens naar Belgra do, waar het gedurende een of twee da gen zal opgesteld worden, om het pu bliek gelegenheid te geven ervoor te defileereh. Het lijk zal bijgezet worden in cte' Mausoleumk.erk te .Ojblenatz, De tweede zitdag van het geruchtma* kende proces. Bij den aanvang van dezen tweeden dag begint men met de ondervraging van de moeder van Violette Nozière, dia. in grO'Oten rouw het proces bijwoont.; De Voorzitter vraagt haar dan waar om zij zich bugerlijke partij heeft ge steld tegenover hare dochter. Waarop, zij antworodt dat zij dit .gedaan heeft om den medeplichtige te kennen en voor de nagedachtenis van haar echt genoot. Geenszins, zegt zij, heb ik het gedaan uit haat vo.or mijn kind. i De beschuldigde bukt zich in de ge- vangenboks- en snikt luidop. Daarna geeft Madame Nozière den vollediigen uitleg van de toedracht van het drama en de grootste ontroering maakt zich van de aanwezigen meester. En dan wendt zij zich tot, hare dochter en zegt «Violette, ik kan niet vergeten dat gij mijn kind zijt, maar hetgeen gij van uw overleden vader gezegd hebt is valsch en afschuwelijk1 1 Maar zeg dan toch dat het nietwaar is De beschuldigde gaat voort met snikken, maar de tranen komen veel moeilijker, het is; meer om stemming te wekken. Men verwijdert de moeder uit de zaal daar men ziet dat zij zich. naar hare dochter wil begeven.- Bij het het uit gaan roept zij nog «Medelijden met mijn kind, medelij den met mijne dochter .Violette, al weenende, vraagt nu ook medelijden voor zichzelf. Men leidt de; moeder weg. Dap volgen Dir Paul en de technische' experten zich op en leggen hu,nne ver klaringen yoor het Hof af.: Nadat "de dokters en (deskundigen ge hoord zijn geeft Violette Nozière een lijst van haar gelegenheidsvriendem Enkele dezer verschijnen dan reeds en leggen verklaringen af. Sommigen zijn weinig spraakziek en schijnen bang zichzelf of nog anderen te .compromit- teeren. Eindelijk komt ook de echte vriend van Violette, Jean Dabin, in soldaten- kleederen voor het Hof. Hij bekent dat zijne vriendin hem geld gaf. De Voorzitter zegt dan dat hij hoopt dat de legerdienst aan Dabin een mid del zijn zal om zich zooveel mogelijk in eere te herstellen. Ook de Procureur Generaal heeft enkele striemende zin- n'en aan het adres van den jongen. Hij zegt dat hij niet door het gerecht kan worden vervolgd, maar alleen doos den afschuw van het publiek. Gedurende de aanwezigheid van naar vriend houdt Violette Nozière zich zoo veel mogelijk in de bank der gevange nen achteruit. Het beperkt ministerieel komiteifj vergaderde Donderdagnamiddag ohden Voorzitterschap van den heer Jaspar, minister van Buitenlandsche Zaken, om het onderzoek van de ontwerpen, zooals deze door het komiteit voor, wet geving werden gewijzigd, voor te. zet- Cbn. Deze ontwerpen zullen Vrijdag ëën laatste maal voor den Kabinetsraad worden gebracht, waarna ze den Ko ning ter omderteekening zullen voor gelegd worden. Een minister deelde ons mede dat be'fi komiteit zich o. m. heeft bezig gehou den met de kwestie van de aandeeleri met meervoudig stemrecht, de hffishuuS en de coöperatieven. Wat het verschijnen der tweede reeks besluitwetten betreft werd ops. door een lid van de regeering medege deeld dat men hoopt een eerste deel te, kunnen laten verschijnen in Staatsblad van Zondag morgen, terwijl het tweede 'deel Dinsdag morgei, zou' gepubliceerd worden. y Men moet de verdaging v^n de publi catie niet gaan zoeken ip het fait dat nog geen eensgezindheid zou zijn be reikt omtrent die besluiten, maar wel in het materieele wérk van voorberei ding en vertaling der teksen, wat veel tijd vraagt.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1