Nieuwe geluiden hst Eucharistisch Congres te Busncs-Aires Hst Oproer io Spanje Na de Moord op Koning Alexander en Minister Barthou Nationale Maatschappij der Belgische spoorwegen ministerraad DE VOLKSSTEM XÖX JAARGANG NUMMER 229 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALSX a Agentschap HAVAS. Adolf Maxlaan A3, te BWMSl Bue de BieBele#. Earjje Bank Bjuiding^Kingsway_, 20. Eondres W. C. 2, Zondag 14 October] H. Calixtufl Zon op6,09 Zon af5,04 Maandag 15 October 1934 H, Theresia Zon op6,lI Zon af5,02 E. K. IS V. M. 22 Gisteren spraken we in ons blad feeds van de grootsche plechtigheid waarop 110.000 kinderen ter H. Tafel naderden. Thans meer hierover. Uit alle deelen van het land waren de kinderen naar Buenos-Ayres toege stroomd en naar raming hadden zich niet minder dan 1 10.000 jongens en meises in het Palermopark verzameld. Nadat de lange rijen kinderen in hst Palermopark ordelijk waren opgesteld voor de vier altaren, welke aan den voet van het monumentale kruisbeeld in Palermo waren opgericht, kwam Z. Bni. Cardinaal Pacelli met zijn ge volg aan. Door meer dan honderddui zend kinderen werd de Cardinaal-le- gaat begroet, wuivend met wimpels en vlaggen. Het was werkelijk moeilijk om de kinderen te weerhouden naar het altaar te stormen waarop Z. Em. Cardinaal Pacelli stond. Zoo overwel- digenQ\was de begeestering van de Ar gentijnsche jeugd. Aan de vier altaren werden tegelij ker tijd vier H. Missen gecelebreerd. Driehonderd priesters reikten de H. Communie uit. Na de H. Communie zongen de jon gens en meisjes alle andere kinderen Ier wereld een lied toe met de volgen de boodschap Wij, Argentijnsche kinderen, bidden voor allen, kinderen van heel de wereld en bididen om den vrede De Cardinaal-Legaat zegende met tranen in de oogen, de onmetelijke kin derschaar. Algemeene Vergadering Na de indrukwekkende plechtigheden van den morgen, werd 's middags in het Palermo Park de eerste algemee ne vergadering gehouden, waarop, Z. H. Exc. Tarfan, aartsbisschop van Li ma, ©ene rede hield. En toen aan het slot van deze eerste groote algemeene godsdienstoefening ter gelegenheid van het 32ste Eucha ristisch Congres de zegen gegeven werd zonken meer dan een half millioen hoofden 'eerbiedig neer en werd met meer dan 1000 vaandels de vaandel- groet gebracht. Vaandels van alle landen en volkeren ter wereld, die bij het Congres vertegenwoordigd zijn. Urenlangs hadden de pelgrims geluis terd naar de toespraken van de ver- schillig'e redenaars uit alle landen. (Die voornaamste redevoering van den middag haid tot tekst Christus Koning in de Eucharistie en door de Eucharistie.» De redevoering werd zoowel op lan ge als op korte golf door de radio naar alle werelddeeleri verspreid. Avondprocessie en IVIiddernachtmis Dienzelfden avond heeft in de too- verachtig verlichte stad, met haar kleurige lichtreclamen en lampions,de groote mannenprocessie plaats. Zij wordt gesloten met een - middernacht- mis op het Plaza de Mayo, waarboven een regenboog van kleurige gloeilam pen hangt gespannen. Bezijden ligt het regeeringspaleis en de indrukwek kende kathedraal. Een sterke orde dienst is noodig voor de overweldigen de menigte, die vanaf 10 uur 's avonds naar het plein stroomt. De mannenprocessie zelf duurde ruim twee uur, schrijdend langs de prachtige centrale lanen. Vier altaren zijn opgericht aan den voet van het Argentijnsch vrijheidsmonument. De aartsbisschoppen der vier nabuursta- ten Chili, Bólivie, Paraguay en Uru guay, celebreeren er, d-e nachtmis. Op de balcons van het regeeringspaleis bemerkt men den president, generaal Justo, de ministers, de hooge funetion- narissen, Z. Exa. Kardinaal Pacelli, de kardinalen en prelaten, terwijl op het plein honderden priesters biecht hooren, en honderden anderen de H. Communie uitreiken. Nogmaals stij gen heilkreten op ter eere van den H. Vader en van den Kardinaal-legaat,en duizenden stemmen zingen na de plechtigheid het congreslied en het nationale volkslied. Banket ter eere van den Pauselijken legaat. Een banket, waaraan 250 man aan zaten, werd door President Jus to den Pauselijken Legaat, Cardinaal Pacelli, aangeboden. In zijn 'toast zégde President Justo Het katholicisme is de christelijke broederlijkheid. Heden heeft de wereld meer, dan ooit, behoefte aan het toe halen van de geestelijke banden om weer de broederlijkheid 'te herstellen onder de menschen, die gebukt gaan onder de ernstige huidige vraagstuk ken. Heef. Justo dankte den Paus een hooge personaliteit als Cardinaal Pa celli als Legaat naar Buenos-Ayres te hebben gestuurd. In zijn antwoord dankte Mgr. Pacel li den President der Argentijnsche republiek, na herinnerd te hebben aan de noodzakelijkheid terug te keeren tot den Schepper, Wien de wereld den rug toekeerde. De Raad van beheer, van de Nationa le Maatschappij der Belgische Spoor wegen vergaderde op 12 October. De door de Directie voorgelegde programma's der werken van eersten aanleg en van vernieuwing voor 1935, werden goedgeke-urd. Ofschoon de voor bedoelde werken voorziene gezamen lijke uitgaven opgemaakt zijn met in achtneming van de mogelijkheden van het oogenblik, zullen ze ongeveer 500 millioen bedragen. Die Raad heeft toela ting gegeven tot het sluiten van over eenkomsten betreffende 30.000 ton spoorstaven, 200.000 metalen dwars liggers, 360.000 houten dwarsliggers en belangrijke hoeveelheden stukken hout op rekening van de behoeften van het dienstjaar 1935. De halfjaarlijksche aankoop van ka chelkolen voor de Maatschappij en de ministeries werden goedgekeurd. De modaliteiten van de bestelling der drié- ledige motorwagens tot de bestelling waarvan in een vroegere zitting beslo ten werd, zijn vastgesteld geworden. Er werd beslist op sommige van die voertuigen een proef te nemen met ver- warmings- en verluchtingstoestellen die van aard zijn een nieuwen vooruitgang fh (e zoeken naar comfort voor de reizi gers te vormen. Maatregelen werden beslist om de exploitatie-uitgaven op zekere banen, waarvan het rendement bepaald -een tekort oplevert, te besnoeien en een reeks tariefverminderingen werden goedgekeurd. Er werd eveneens besloten dat de Maats-chappij, in 1.935 in de Ardennen de autocarrondritten met vetrok uit Luik cn ,u:it. Jemelle zou behouden, zoo als zij ze gedurende het jaar 1934 in gericht had. De Spaansche minister van Oorlog heeft bevestigd dat de troepen te Ovie- do zijn binnengerukt. Vliegtuigen hebben een hevig bom bardement geopend op de stelling der opstandelingen, tusschen Oviedo en Mier es.' De berichten uit de provincie zijn in het algemeen optimistisch gestemd en men schrijft den incidenten geen groote beteekenis toe. Madrid krijgt zoo langzamerhand zijn normaal uiterlijk terug. De algemeene staking blijft echter in de meeste be roepen voortduren. In de vroege middaguren is het te Vallecas, een voorstadje van Madrid, tot een botsing gekomen tusschen stakers en politie. Daarbij is een kind gedood en zijn drie personen gewond. Vooral in de arme wijken der stad begint het gebrek aan levensmiddelen te nijpen. De relletjes, die zich thans nog in dé Spaansche hoofdstad voordoen, staan dan ook allen in verband met het gebrek, dat er in de woningen der sta kers begint te heerschen. Dje politie iwist in de meeste gevallen de plunderende vrouwen en mannen snel uiteen 'te jagen. In de steden Medina de Rio Seco, in de nabijheid van yalladolid, heeft de plaatselijke leider der socialisten een eind aan zijn leven gemaakt. Behalve hij, hebben zich nog twee andere so cialistische leiders van 't leven beroofd. Buiten Asturie is thans alles rustig De Spaansche ambassade te Brussel deelt mede, da de toestand te Madrid normaal is geworden. .Trams, taxi's en en metropolitain rijden. De rust is in Spanje thans volledig hersteld, buiten Asturie waar zich nog enkele relletjes yoordoen. Het onderhoor der medeplichtigen Vrijdagmorgen werd het onderhoor van de twee aangehoudenen voortge zet. Novak heeft 's nachts reeds verklaard in werkelijkheid Propec te heeten.maar men denkt, dat ook deze naam niet juist is. Hij doet echter denken aan een bendechef, die het vorig jaar een ter roristische, anti-Yugo-SIavische school had gesticht aan de Hongaarsche grens. De heer Frotiteh, gezant van Yugo- Slavië, in Zwitserland, heeft als tolk dienst gedaan, om de mannen te onder- hooren. tPje twee aangehoudenen schij nen hiermede niet erg ingenomen te zijn. Novak ziet er een ruwe kerel uit, maar de andere, Benes, schijnt een in tellectueel te zijn eh de leider. Misschien zullen er nog verrassende ophelderingen komen in de loop van den dag. Een van de kerels "SiC'hijnt een van de personen te zijn waarvan men de fotos heeft getoond aan de Parij- sche hotelhoudster, vooraleer de aan slag- plaats greep. Het gerucht doet de ronde, dat de twee aangehoudenen, in Frankrijk zijn geraakt over Zwitserland, en dat zij van Munchen kwamen. Zij zouden vloeiend Duitsch spreken. In Yugo Slavie kan men niet aan nemen, dat de moord gebeurd 13 om Yu,go-Slavische binnenlandsche aange legenheden. Vroeger ter dood veroordeeld wegens een viervoudige moord Novak heeft thans 'een zoo goed als volledige bekentenis afgelegd over de omstandigheden van den aanslag te Marseille. Novak heet' in werkelijkheid Postisjil Zvonimir, geboren in Zuid-Slavie, in* het distrikt Enkovina, in 1904. Hij is ongetrouwid. Hij werd eenige jaren geleden te Belgrado bij verstek ter dood veroor deeld wegens moord op verscheidene politiemannen en op een dagbladbe stuurder. Benesj en Novak zijn gevreesde kerels Het onderzoek over de eenzelvigheid van de beide medeplichtigen van den moordenaar van Koning Alexander heeft meer licht in de zaak gebracht. Een inspecteur van de politie in Zuid- Slavie is alhier aangekomen. Deze ambtenaar is in het bezit van dokumen- ten waaruit blijkt dat Benes.j een ge vreesde kerel is die een overwegenden rol heeft gespeeld in de tragische ge beurtenissen van Marseille en wiens aanhouding dan ook leiden kan tot ge wichtige ontdekkingen. Nieuwe aanhouding Een Oostenrijker, geboren in Zuid- Slavië en wonende te Gratz, werd Vrij dag als verdacht door de gendarmen te Bourg St Maurice aangehouden. Zijn naam is Quiquerau de Baujeu. De man i.a 53 jaar oud en verklaarde te reizen als toerist. Hij heeft bekend dat hij zich, op den dag van den aan slag, te Aix-en-Provence bevond. De aangehoudene werd ondervraagd door de politie van Modane en vervol gens naar Champery teruggebracht waar men, in zijn aanwezigheid zijn reisgoed zal onderzoeken, in het hotel waar hij vertoefde. Belangwekkende wending In hef onderzoek Men verneemt Vrijdagavond dat de medeplichtigen van den moordenaar op nieuw werden ondervraagd, waardoor nieuwe feiten werden vastgesteld die aan het onderzoek eene wending geven zullen van het hoogste belang. Een medeplichtige naar Belgie gevlucht Dinsdag stapte de St Quentin een vreemdeling uit den sneltrein Parijs'- Brussel, en vroeg aan een taxibestuur der hem over Rijsel naar Roubaix te voeren. Hij sprak zeer slecht Fransch. Te Roubaix betaalde hij den rit jen verdween. Die autobestuurder verklaart dat de vreemdeling een groote gelijkenis ver toont met den aangehouden Macedo niër Benes. Alle politieposten uit het grensge bied zijn gealarmeerd. Men meent dat de vreemdeling een lid zou kunnen zijn van de terroristische veréeniging die den aanslag op koning Alexander, pleegde, en die zich gereed hield te Pa rijs. Bij hét vernemen van den dood yan den koning te Marseille, zou hij ge vlucht zijn, en over R-oufoaix te yoejt naar Belgie getrokken zijn# De leden van de Regeering zijn .Vrijdagmorgen in cabinetsraad samen gekomen onder voorzitterschap van den heer minister de Broqueville. Die volgende medödeeling werd be kend gemaakt De Raad heeft definitief den tekst bekrachtigd van de besluiten betreffen de de bescherming van <d'e spaarders en den middenstand. De hesluiten zullen bekend worden gemaakt in het Staatsblad vanaf aan staanden Dinsdag. De minister van Geldwezen heeft bekend gemaakt dat hij in het bezit is van alle begrootingsontwerpen van de onderscheidene ministeries. Hij zal die voorstellen bespreken met den eer- ste-minister en met zijn c.ollegas. In de .volgende bijeenkomst zullen zij door den Raad besproken worden. Die lieer Sap heeft verklaard, dat de begrooting van 1935 in evenwicht zal zijn. De Raad heeft ook een reeks vraagstukken van administratieven aard onderzocht. De financieele toestand Hieraan kan worden toegevoegd eerst en vooral wat het vraagstuk van de huurprijzen betreft,, waaromtrent een besluit werd goedgekeurd. De huurders, die een huurceel heb ben, mogen die overeenkomst opzeggen of doen verbreken. Voor :d'e kleine woningen met liuur- deel wordt de maximum huurprijs vast gesteld op 7 maal den vooroorlogschen prijs. Wat de kleine woningen betreft die na den oorlog werden gebouwd, 'nier zal 'de huurwaarde worden bepaald vol gens de gangbare regelen en namelijk volgens de kadasterwaarde. De nieuwe volmachtsbesluiten zullen op Dinsdag e.k. worden afgekondigd. Mot genoegen zal anderzijds worden vernomen dat de begrooting voor 1935 in evenwicht zijn zal. Het was, zoo zei heer Sap, een der hoofdzaken van de regeering die begrootingen in even wicht te brengen en zij is dan ook erin geslaagd. Generaal Nuyten ontslagen •Dje Raad kwam samen om 10 ure. Om half een maakte minister Devèze aan de dagbladschrijvers bekend, dat luitenant-generaal Nuyten, hoofd van den generalen staf, zijn ontslag beeft gekregen. Dit ontslag is een gevolg van liet meeningsverschil tusschen minister De vèze en generaal Nuyten. Onder de besluiten, die aan de goed keuring* van den Koning worden onder worpen, en die volgende week in het Staatsblad zullen bekend worden ge wraakt, komt ook voor de opheffing van het meervoudig stemrecht in de naam- tooze maatschappijen. Luitenant-generaal Nuyten is van zijn functies als hoofd van den gene ralen staf ontheven. Hij zal te Antwer pen bevelhebber worden van het 2e le gerkorps, wanneer luitenant-generaal Pou'lleur, die einde van dezen trimes ter aftreedt wegens het bereiken van de ouderdomsgrens. De i/otorwagens yan de Natioiale Maatschappij der Belgische Spoorwegen In den laatsten 'tijd hebben de Spoor- wegbesturen er zich veel mee bezigge houden hun reizigersdienst drukker te maken door motorwagens te laten loo- pen. De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen was een der eerste in dit opzicht en zo-o trof ze, in 1929, het besluit een proef te nemen met motorwagens met Dieselmotor welke zij op de banen in de streek rondom Gent benuttigde. Eenige maanden later richtte zij, in de streek rondom Luik Ibijtreinen in door middel van stoommotorwagens. De daaropvolgende studie had tot uit slag dat nieuwe typen werden inge voerd, waarvan de bouw aan dé Natio nale industrie werd toevertrouwd. Thans zijn er 28 rijtuigen in omloop welke een maandelijkschen rit van cir ca 2-40.000 km. afleggen. Verscheiden honderden nieuwe aansluitingen werden er door verzekerd; daar zij de soms nogal lange poozen tusschen dó zware treinen korter maken verschaffen zij aan de bevolking uit de streek zeer ge waardeerde reisfaeiliteiten. De op Antwerpen, Brussel, Charleroi, Gent, Luik en Bergen, uitloopende lij nen kregen alzoo wat betere verkeers- middelden Siajotiershoehje "De wereld draait verkeerd» zeggen oude menschen. De moderne monsch knikt glimlachend want het gaat hem maar weinig aan. Hij zal verkeerd mee draaien, men gaat immers mêe met z'n tijd met de gewoonten en gebruiken, met de gedachten en opvattingen, ja, met de «mode" van zijn tijd. Onduldbare toe standen, reusachtige dwaasheden worden voor iets heel gewoon genomen. Ja, het is nu eenmaal zoo. Redelijke, mensche- lijke zaken klinken als iets dat heel ver afstaat. Het klinkt voor velen heel gewoon, heel natuurlijk zelfs, dat het arbeidsmid- den de plaats is waar ieder jaar duizen den gezondheid en leven- verliezen. Ja, men weet en dat is immers toch niets eigenaardigs zeker dat in het arbeids- midden met godsdienst en zedelijkheid den spot wordt gedreven, dat mannen en vrouwen er kletsen over allerlei "aange name zaakjes,,. Dat de jeugd, jongens en meisjes, in het arbeidsmidden worden "ontgroend» al het schoone dat zij tot dan toe hadden, worden ontstolen, ja. er is niks aan te doen wat wilt ge 't Is de geest van onzen tijd Bij 'n bezoek aan onze moderne fabrie ken staat men in bewondering voor de reusachtige machienen,de afmetingen der zalen, de overvloedige voortbrengst. Men bekijkt, betast, bewondert de fijn afgewerkte produkten. Kijk, dat was voor korten tijd nog ruwe stof, en nu Men oordeelt heel tevreden hier is toch nogal iets te zien I Hier wordt nogal iets voortgebracht, en men gaat... heel tevre den. In fabrieken, bureelen, werkplaat sen, ateliers worden prachtige «zaken» voortgebracht Dat zijn moderne geluiden. Maar er zijn nu ook andere menschen, menschen, 'n nieuwe jeugd, die niet willen meedraaien met de verkeerde wereld want het gaat hen immers heel veel aan. Dwaasheden en wantoestanden aanzien zij niet als gewone, natuurlijke zaken. Ja; het is nu zóó maar die «zóó» willen zij veranderen. In bureelen, fabrieken, werkplaatsen gaat die nieuwe jeugd voorbij. Zij gaan er met leed in hun hart om hun werkbroe- ders die er aan den arbeid staan. Zij kijken naar de bleeke gezichten, de ze delijk gebroken levens, de beslijkte zie len... Ja, bier is nogal iets te zien... Hier wordt het schoonste, het verheven- ste van den mensch omgebracht. Die jongeren gaan, met medelijden en pijn in het hartmaar met een onwankelbaar besluitwant... in fabrieken, bureelen, ateliers, worden monsters van menschen gemaakt. Dit is 't begin van 't nieuwe geluid En die nieuwe werkersjeugd zal het schreeuwen wijd en hard, dit nieuwe geluid dat het arbeidsmidden verande- ren moet. Waar grondstoffen veredeld uit te vodrscliijn komen, moeten in de eerste plaats schooner menschen worden ge vormd De jeugd wil het arbeidsmidden zooals het door God is gewild een midden dat ons helpt onze bestemming van jonge menschen, gedoopte menschen, te berei ken voor dit leven 'n menschelijk be staan, dat ons toelaat ons voor te berei den tot onze roeping van echtgenoot en vader en voor ons eeuwige besteraming: 'n midden tot zielsheiliging. K. HA JEE. Om den reeds verwezenlijkten voor uitgang nog verder te drijven, wend in Mei 1934, op de baan Brussel (Zuid)'- Zle vervolg hier neven. Gent (St-Pieters) een tweeledige mo torwagen rnet groot tractievermogen in dienst igesteld die 185 zitplaatsen biedt# Die wagen beidient zes dagelijksohe. treinen met een snelheid welke op; sommige plaatsen 120 km. per uur be reikt. Geregeld legt de hij de 52 km# van Brussel naar Gent in 32 minuten; af na dezen afstand bij de proefritten in 27 te hebben doorloopen. Als gevolg van de bekomen uitslagen gaat de Nationale Maatschappij aan de Belgische nijverheid een bestelling doen van acht drieledige motorwagens. meÜ Diesel-electri&cihen motor en met 230, zitplaatsen. Anderzijds zal in het begin van 'toe komend jaar een drukke dienst tus schen Brussel en Antwerpen ingericht worden met stellen electrische motor-, wagens welke 360 zitplaatsen bieden. Het doel dat de Nationale Maat schappij nastreeft is tusschen de groo te centra veelvuldige, zeer snelle ver bindingen volgens een onveranderlijk rhythme te verzewenlijken. Het zal volstaan dit rhythme te ont houden om 'dë dienstregeling van dezq treinen in het treinboek niet meer te,, moeten opzoeken.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1