Veel feesten zonder er iloor lijden Kwam 't MerDE GHEEST ze niet verblijden 't Is als een zon die nederdaalt En 't al met gulle vreugd omstraalt. MARGARINE Dg Ring van den Moordenaar Violette Noziéres voor het Assisenhof der Seine j jjlliflËla Brand te Asch Geheime stokerij ontdekt te Buggenhout Provincieraad van OosHlaaiideren 14 Oktober. H. Caiixtus in 2 IS volgde hij-den' h. Zel'irinus op als Paus der Kerk: Zijn.ijver voor het'Geloof be haalde hem het martelaarschap in 223. 15 Oktober. H. Theresia van Avil- la, geb. in 1515 trad zij op 18-la'rigên leeftijd in den Karmel, dien zij gansch hervormde. Hare mystische schriften verwierven haar den titel van «(Doctor der Kerk. Ten Paleiie. De Koning heeft Vrij dag den gezant van Japan ontvangen, die hem luitenant-kolonel Sumita, den nieuwen militairen attaché bij het ge zantschap, heeft voorgesteld. De bcterinvoer. Mededeeling van liet Ministerie van Landbouw Rekening houdend met de ofïicieele marktprijzen voor boter in Denemar ken en in Holland, mogen de invoerders- groothandelaars, gedurende de week van 15 tot 21 October, volgende prijzen niet te boven gaan voor ingevoerde bo ter: Deensche,. in vaten van 50 kgi-., 20,25 fr. Deensche, in vaten van 25 kgr. 20.50 franken. Hollandsche, 18.50 fr. tot 19 fr. vol gens kwaliteit. l>e Ardensche rotsen. Naar ver luidt zou het ontwerp zijn opgevat om op de rocher Bayard, te Dinant, een Latijnsc-h opschrift aan te leggen meldende dat Koning Albert ze bad be klommen. Het blijkt dat de Koning nooit een voet op die rots zette, wel dat hij, van in zijn auto, toekeek op een. lid van de Club Alpin idie het waagspel voltrok. Het zou jammer zijn moest men die beroemde rots mot een opschrift ont sieren. De schoonheid van onze Ardensche rotsen is nog niet voldoende geprezen. Onder de merkwaardigste Maasrotsen zijn die te Hermeton, te Hastière, te Freyr, te Chateau-Thierry, te Waulsort, te Anseremme, te Dinant; do rotsen van Crèvecceur, Poilvache; die te Yvoir, Bouillon. De indrukwekkendste zijn die te Fresnes. De Ijzsrenwegtrafiek in Congo. T.e statistieken van den Congoleeschen ijzerenweg gedurende de maand Sep tember geven 1400 ton voor den invoer. De vlottende stock te Matadi be droeg 800 ton, einde der maand. Er werden 8200 ton opwaarts en 24.400 ton afwaarts gehoekt. De kale trafiek bedroeg 3600 Ion, lo- Terugbetalingen. Van. lieden af kan de terugbetaling van de waarborgen van de abonnementskaarten voor 5 en voor 10 dagen, geldig op de Spoorwagen «Guillaume-Luxembourg» en Prince Henri en uitgegeven door de stations van deze spoorwegen, door de tus- schenkomst van al de stations en hal ten van het Belgisch Spoorwegnet ge schieden. Het Belgisch treinpersoneel mag eveneens bedoelde kaarten aannemen en het bedrag van den waarborg terug betalen. De laatste zitting van het grocte proces Ter dood veroordeeld. Het begin der laatste zitting van het Proces .Nozière werd gewijd. aan .het' verhoor dor laatste getuigen, twee jon gelingen die het meisje ook intiem ge- keiid hebben. Tenslotte hoort' men twee onderwijzeressen die Violette in hare schooljaren kenden. Daarna komt M. Boitel, advokaat der burgerlijke partij aan het .woord. En nadat hij een beeld heeft opgehangen van de goede verstandhouding welke er altijd in het huisgezin heerschte, tracht hij den slechten indruk weg tc nemen welke zou kunnen ontstaan zijn door dc beschuldiging van Violette Noziéres tegen haar vader. En hij eindigt zijne pleitrede met de -woorden «Mad. Nozière is mij dezen morgen komen opzoeken. Zij was een levend beeld van wanhoop. Zij ze.gde mij Gij zult aan Violette zeggen dat ik haar vergiffenis schenk; dat ik haar ver giffenis schenk omdat zij mijn kind is... en dat ik haar zelfs» hare leugen ver geef.,».. Heeren gezwoornen, besloot de ad vokaat, gij zult naar dien roep dei- moeder luisteren. Gij zult niet onver murwbaar zijn, De burgerlijke partij ziet dan dade lijk van haar eiscli af. De advokaat-generaal Gaudel, die vervolgens het woord neemt, vraagt voor dia schuldige, die haar vader doodde na eerst zijn naam bezoedeld te hebben, de doodstraf. De advokaat-generaal verhaalt dan de bloedige gebeurtenissen van de gan- .sclie tragedie. Hij schetst zeer streng de, levenswijze van beschuldigde en zegt dat zij in vadsigheid- leefde, wat haar verder "naar dé ontucht en de misdaad leidde. Violette weent zachtjes, het gelaat in haar zakdoek verborgen. Na "het rekwi'sitorium wordt de zitting geschorst. «Ik wil de doodstraf niet!» schreeuwt de beschuldigde die een zenuwcrisis nabij is. Violette Nozière in beroep gegaan Parijs, 12 Okt. Nadat de veroor- deeling ter kenni-s was gebracht aan Violette Nozière, werd zij door de wachters weggeleid. De misdadigster was als bezeten door een krisis van woede en men had alle moeite om haar in bedwang te houden. Zij weigerde het verzoek tot verbreking te onderteeke nen. Later is zij op haar besluit terugge komen en heeft beroep aangeteekend tegen het arrest. 1 j£jö en levendige belangstelling, die het park, de pleinen, de lanen, zullen door- loopen in bewondering voor de machti ge beelden, -die zich voor hun oog en ontvouwen. Zondag, 14dezer,''wordt het publiek op de terreinen toegelaten vanaf 10 uur tot- 17. uur, mits een inkomgeld van één frank per persoon. Een -concert zal wórden gegeven. Volgende trams feidén naar de Ten toonstelling Tramways Briixellois- 16-18 en S. (Zuidstation) Buurtspoorwegen G. H. S. W. L. (Noordstation) autobus M. (Fontainasplein) en Autobus-Beurs (Cathelijneplein-Dikke Linde), ONZE LEZERS AANBEVOLEN: 3XTRA •UIKERIJPEEN DE RYCKE. 9360 Wereldtentoonstelling* van Brussel 1935 Bezoek aan de terreinen Onze Wereldtentoonstelling wordt «the biggest in the World Inderdaad, vijf en twintig naties heb ben hun officieele toetreding ingezon den. Het is niet te gelooven hoe snel de gebouwen, de paviljoenen, heel d-ie massa constructie, uit den grond op schieten en vorm krijgen. We stellen ons reeds de Tentoon stelling voor, vanaf April aanstaande, met miljoenen bezoekers, vol uitbundige Gedurende den nacht, omstreeks 11 u., werd het dorpje Asch in oproer ge bracht. Brand was, uitgebroken in het handelshuis van Nulens-Cops-, verladen jaar gebouwd, en had in korten tijd zulke felle uitbreiding genomen dal in minder, dan geen'tijd' de heele woning erbij de prooi der vlammen is gewor den. De brand werd eerst opgemerkt door eenige voorbijgangers die aan stonds de geburen verwittigden, doch heel het gezin was afwezig en was in den voormiddag naar Sutendael ver trokken. Een dichte rook langs- deur en vensters van dep winkel drong zich naar buiten. Aanstonds werd heel de omgeving gealarmeerd rdoch het vuur had zulke uitbreiding genomen dat er geen redding meer' mogelijk was. Stoffen, likeuren en alle winkelgerief werden de prooi dér vlammen, zelfs het geld werd heelemaal opgebrand. In een ommezien was het heele dorp te been maar. ondajaks alle reddingsma teriaal kon men <kiefcs uitrichten en moest men zich gèü'oóstcn mét de be reidwilligheid der' dorpelingen. Em mers water werden" aangebracht om het vernielend element te keer te gaan, docli wat vermocht -dit alles tegen zoo een vuurpoel. De famp zou nog verde re uitbreiding gaan nemen want de vlammen kwamen reeds oplaaien uit het dak van het aanpalend h-uiis Sche- pers-Nulens. Gelukkig kon de brand geblus-cht worden en behalve het dak is dit huis gespaard gebleven. Nopens de oorzaak van den brand heeft men totnogtoe geen zekerheid. Er is evenwel verzekering. De uitbater aangehouden De accijnsbedienden onder de leiding van M. Van Gijseghem, kwamen op het spoor eener geheime stokerij, gevestigd in de woning Vander Vreken, Mechel sciie steenweg, 47, Buggenhout. d\e man was volop aan den arbeid en werd op heeterdaad betrapt. Hij werd aangehouden en naar de gendarmerie overgebracht alwaar hij verder ondervraagd werd, Vander Vreken weigerde zijn mede plichtigen kenbaar. te maken. D-e instelling en al de toestellen werden aangeslagen, waarbij een 6tal liter alkohol. Werkongevallen in de Antwerpsche Haven Een werkman zwaar gewend Vrijdagvoormiddag greep aan num mer 13 der dokken een erg werkongeval plaats. •Die 36-jarige Willem Hofmans, wo nende Belliards'traat, 4, viel er, in om standigheden die door het onderzoek nog zullen moeten uitgemffakt worden, van een «stek», de gekende verhoogen, die aan de haven in gebruik zijn. De man kwam met het hoofd op den beganen grond terecht, waar hij be wusteloos opgenomen werd. Hij werd naar het Verbandhuis der Bordeaux straat gevoerd, waar de dienstdoende dokter een hersenschudding vaststelde. Het sla-clhtoffer werd ter verpleging, .naar het Cons-tance Teichmanssgc- sticlit gevoerd. Werkman tusschen twse wagonbuffers gepletterd. Aan n. 142 der -dokken, had Vrij-' dagvoormiddag een erg ongeval plaats waarvan de 32-jarige Gerard Franqui, wonende te Ekeren het slachtoffer werd. De man geraakte tusschen wagon- buffers geklemd, waardoor hij zware verwondingen aan het onderlijf én ern stige inwendige kneuzingen opliep. Hij werd naar liet Verbandhuis<-Noord gevoerd, waar de dokter voor een breuk van het bekken yreesde. Hij werd, bij hoogdringendheid, naar het C. Teieh- manngcsticht gevoerd. De politie stelde een onderzoek naar de verantwoordelijkheid in. Onder voorzitterschap van heer Th-uvshaert wordt de zitting ten 2,45 ure geopend. Lezing der artikels wordt gegeven en lieer iPjumont, van Ronsse, verlangt de bespoediging van de moderniseering der Buu r tsp oorweg en Heer Van de Wattyne, als Bestendige Afgevaardigde, herinnert er aan, dat er reeds bij de Regeernig is- aangedrongen om de Nat. Mij van Spoorwegeil en' die van Buurtspoorwegen op gelijken voet tc brengen. De opcentiemenkwestie komt aan de dagorde en heer Van Mossevelde zou deze van 60 op 40 willen -brengen op do hoofdsom van. de mobile belasting op de inkomsten der in België belegde ka pitalen, op de hoofdsom der rijksbelas ting, op het mobilier. Dit voorstel lokt een bespreking uit, daar de oppositie a.l de andere punten ook op 50 zou willen brengen. Bij naamafroeping wordt aangeno men 40 te bepalen voor bovenstaande. Een voorstel om, ook de taksen op drankslijterijen, tabak-winkels, rijwie len, pers-oneel in gebruik, openbare vermakelijkheden, taksen op honden, voertuigen en stoomketels op 40 te orengen wordt verworpen. Door -de socialisten zou een wijziging willen gebracht, worden aan de taks op de jacht doclh heer Van Steenberge ver neemt dat zulks moeilijkheden zal bij brengen voor de begrooting, daar het aan de Regeering behoort daarover te bes.lis.sen. Dé voorgestelde wijziging wordt dus verworpen. Nog verschillige artikelen worden gestemd. Heer De Rop, verslaggever ovèp- da toelagen' aan VTé: Landbouwschool te Rwairècht, geeft' eën'zaakrijk verslag daarover. Daaruit blijkt, dat sedert het jaar 1929 gemiddeld acht leerlingen de school verlieten en zulks volgens de toelaag op veertig duizend frank per leerling komt. Heer De Rop herinnert aan den wensch van verleden jaar om een studiecommissie te vormen die den staat van zaken grondig zou nazien. Door lieer De Roo wordt beknibbeld, dat men in de Provinciale School van het Casino twee honderd frank school- eld eischt. De zitting wordt gesloten ten 5.15 u. en zal Dinsdag a.s., ten 2.45 ure her nomen worden. 43ste Vervolg. Terwijl ik aan het venster geleund naar het park en de velden keek, die zich tot op groot en afistand van mij uitstrekten, zag ik mijn neef della Rócca bedaard wandelen en genieten .van. de frissche morgenlucht. Zijn kalmte en geluk brachten mij die niet tot rust had kunnen komen,in een staat van overprikkeling. Mijn oogen vielen toevallig op een dolk, dien ik den avond te voren op een der meubelen had gelegd, en nu welde er een geniale gedachte in mijn geest op. Deze dolk was liet eigendom van Agoslino hij was van het zui verste staal en zijn familiewapen was er in gegraveerd; uit voorzorg had ik hem, reeds kort na mijn komst in hel kasteel uit een ander vertrek wegge nomen. Haastig kleedde ik mij aan, niet in mijn schitterend kostuum maar in een stel donkerkleurige klcoderen. Even haastig verliet ik zonider eenig gedruisch het kasteel, en vermeed al ler blikken door dicht, langs de muren te loopen. Trouwens in dit vroege uur was er, behalve mijn neef della Itoeca nog niemand op de heen. Gewapend met den dolk van Agosti- no, snelde ik in de richting welke mijn neef gevolgd was maar in het park zocht ik hem te vergeefs. Eerst na lang zoeken zag ik hem in de verte hecnwandelen naar een diciht met hoo rnen bezet terrein, eene oms-tandigheid die mijne plannen begunstigde. Ik wais vast. besloten mijn neef della Rocoa te dooden en tusschen de twee familien een onverzoenlijken haat te verwekken, door de schuld van den moord heimelijk op Agoslino te wer pen daardoor zou ook een huwelijk tusschen Maria en Agoslino onmogelijk worden. Op deze wijze had ik alleen voordeel te verwachten van hun vij andschap, immers van hen beiden was ik de naaste bloedverwant. Ik moest mijn neef echter uit -den weg runnen zonder zelf eenig gevaar te loopen hij kon eveneens gewapend zijn, cn hij was moedig genoeg om zich tot het laatste te verdedigen. Ik sloop dus behoedzaam tusschen de hoornen en heersters door, totdat ik plotseling voor hem istond, cn voor hij lot het besef kwam van hetgeen er ge beurde, had ik hem reeds met mijn dolk getroffen hij trachtte mij te grijpen met zijn gespierde armen en hield reeds mijn linkerhand als in oen schroef vastgekneld, toen ik hem den dolk opnieuw nu midden in het hart 6lootte, waarna hij aan mijn voeten nederstortte. Ik liet den dolk in de wond liet was de dolk van Agostino. Onmiddellijk s-loop ik weder weg en nam, na aan het kasteel te zijn geko men, de uiterste voorzorgen om door niemand gezien te worden hierin slaagde ik naar wensch, en nu begaf ik mij aanstonds naar mijn kamer. Ik sloot voorzichtig de deur, ont kleedde mij, verborg de donkere klee deren, die mijn plannen zoo begun stigd haddön, en legde mijn blinkende' uniform van kapitein der Garden van den Koning van Frankrijk op eene in 't oogloopende plaats. Daarna legde ik mij te bed om de gebeurtenissen af te wachten ik had mijn alibi. Tevergeefs- wachtte ik meer dan een uur, dat mij een eeuwigheid toescheen. Tijdens deze gedwongen rust doemde harhaaldelijk het bebloede slachtoffer voor mijn geest op. Om dit ontzettend schrikbeeld te verjagen had ik van mijn bed willen springen en beweging nemen. Maar mijn misdaad en de noodzakelijkheid om zelfs den schijn van eenigen argwaan te vermijden, hielden mij aan het bed gebonden. Eindelijk hoorde ik groot rumoer en opschudding in het kasteel kreten van smart en verontwaardiging, deuren die haastig geopend en weder hard dichtgeworpen werden. Ik bleef echter met opzet in bed en hield mij als in diepen slaap gedompeld. Inmiddels vernam ik de slem van Maria, die zeide Gij, ga Agoslino roepen, dat hij onmiddellijk komt. en gij, ga neef Mateo wekken Kort daarna kwam men aan mijn deur kloppen, eerst behoedzaam, toen krachtiger, eindelijk zeer heftig. Ik stond ijlings op, bleef in nacht kostuum en opende, opdat ieder duide lijk zou zien dat ik juist mijn bed ver- Pa ten had, de deuren van mijn slaap kamer zeer wijd open, zoodat mijnj fraai uniform noodzakelijk aller aan dacht. moest trekken. Wie had, op dit gezicht, mij durven beschuldigen, zelfs maar durven ver denken Met geveinsde verbazing vroeg itó naar de oorzaak van het rumoer. En tóen men mij ingelicht had, was ik: gedwongen, de dienaren te vergezellen] naar de plaats, waar ik mijn neef della: Rocca had gedood en badend in zijn! bloed achtergelaten ha,d. Op het gezicht van mijn slachtoffert behoef ik het wel te bekennen ?i liep een rilling over al mijn leden, .Vervolgt*.

De Volksstem | 1934 | | pagina 2