het Eucharistisch Congres te Boents-Aires Na den moordaanslag te Marseille 16 Dood van Raymond Poincaré De eerste Studiedag van Zedeaadei te Antwerpen Dinsdag OCTOBER 1934 Oud-Voorzitter der Fraosche Republiek Een rede van Staatsminister Masson Bi] de Socialisten £X£X ÏMBGAJSa N TIMMER 230 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten bet Arrond. AAiSÏ s Agentschap HAYAS, Adolt iMaïlaan 12» te glUësei t—, guft de. Hiftbeles, Eatijs Bank B.uiding£Kingswaj, 2ft Bondres .W. C. 2, g.-.T'.TICT H. Florentinua |Zonop6,12Zonaf5,00§ V. M. 22 L. K. 30 Parijs, 15 Ok|t. Heden morgen te 4,80 u. is M. R. Poincaré al hier overleden. M. Poincaré werd geboren in 1860 te Bar-le-Duc. Steeds heeft hij in de politiek van Frankrijk, vooral binist den oor log een overwegende rol gespeeld. Van 1913 tot 1920 was hij presi dent der Fransdie Republiek. Hij trad ook verscheidene malen op als minister. Als staatsman verwierf bij grooten roem binnen en bui ten de grenzen van zijn land. De laaltste jaren van zijn leven trad hij minder op den voorgrond. Na Barthou verliest Frankrijk in Poincaré een groote politie ke persoonlijkheid. Brussel, 15 Okt. De h. de Broqueville, Belgisch eersite minister, tob. Jaspar, minister van Buitenl. Zaken en Poneelet, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers hebben elk een telegram van rouwbeklag gestuurd. Parijs een plechtige dienst gecele 11 u. zal in d'e St. Michielskerk te Parijs, 15 Ok|t. Woensdag tebreerdj worden voor de zielelafenis van wijlen bh. Barthou en Poincaré. Tienduizend militairen brengen mede hulde aan de H. IVIaagd Zaterdag was het de groote huldedag .ter eere der H. Maagd Tienduizend sol daten betrekken de militaire wacht rond liet alles. overheerschende kruis in het Palermopark. "Voor het uitreiken der H. Communie aan de 10.000 soldaten waren honderd priesters aanwezi.g. Tijdens deze H. Communie werd aan die menigte ver zocht om te bidden voor den vrede in 'Amerika en in de geheel e wereld. P.e pleehtihgaden waren zoo indrukwekkend dat zes soldaten vroegen om onmiddel lijk igèdoopt te worden. Deze doopplech tigheid werd verricht voor de ontroerde menigte. Na de H. Mis kwam Z. Em. Kardinaal Pacelli, wien een onbeschrijfelijke ova tie ten d,eel viel. Slechts een kreet klonk er «Leve de Paus 1» «Leve Pacelli!» Z. Em. Kardinaal Pacelli verscheen In. yol ornaat. President San Justo ontv>angt de H. Communie President Justo van Argentinië ont ving de II. Communie uit de handen van Aartsbisschop Farflan. Na de H. Com munie werd. de Argenüjnsche vlag in top geheschen en volgde er een vlag- genparade, waaraan alle troepen deel namen Daarna wefQ voor.lezimg gedaan van een telegram van den Paus waarin dank werd gebracht aan de organisatoren' •van liet Congres en waarin de Paus van •gansdie harte zijn Apostolischen Ze gen schonk. Na de voorlezing klonk weder zonder ophouden«Leve de Paus!» En onder deze ovatie door klonken de woorden van Generaal Fasola Gastano, dat de liefde voor liet Vaderland en de liefde voor den godsdienst nimmer meer mo gen verflauwen. Een bijzondere, eenige gebeurtenis Mgr. Abdulla Khouri, secretaris van d.en Partriarch van Ant.iochië, celebreer de in de kathedraal een H. Mis, gezon gen in den ritus van de Maroniten met gebruikmaking van het Arm eens ch idioom, waarvan Christus gebruik maakte op Witten Donderdag. Deze bijzondere en uinieke gebeurte nis in Buenos Aires trok enorme be langstelling en een groote menigte woonde de plechtigheid bij. De Kardinaal-legaat te midden der arbeiders Zijne Eminentie de Kardinaal-legaat lieeft een rondrit gemaakt door de dicht bevolkte Parke-wijk, welke wijk Vrij dag juist haar honderdjarig -bestaan ivierde. Nauwelijks was Zijne Eminentie in deze schilderachtige stadswijk aangeko men of hij zag zich omringd door cin- delooze scharen van arbeiders met hun vrouwen en kinderen die den auto van den Kardinaal Legaat letterlijk omsin gelden. Als een onbedwingbare kreet klonk uit duizenden monden Viva Christo Rey! en Viva el Papa!» Ge- ruinien tijd onderhield de Kardinaal- Legaat zich met de menigte, die hij on afgebroken zegende. «Dat in het Rijk van Christus de diepe Christusvrede heersche Over alle werelddeelen weerklonk Zondagnamiddag de soevereine stem uit het Vatikaan, met een gro.oten oproep föt Vrede, jubelend over den wereld- triomf van Christus in de H. Eucharis tie. Zijne Heiligheid de Paus zegende van uit Rome alle volkeren der aarde en inzonderheid hen, die daadwerkelijk of in den geest aan het Eucharistisch Congres van Buenos Aires deelnamen. Deze pauselijke zegen .werd door ver scheidene Europeesche zendstations alsmede door 86 radiozenders van Noord- en Zuid-Amerika uitgezonden. In Vlaanderen geschiedde dit door den Katholieken Vlaamschen radio-omroep. Zijne Heiligheid de Paus zegent het congres Ec is een oogenblik van groote stilte. Dan weerklinkt de stem van den H. Va der, gedragen over alie landen en zeeën: Christus Rex Euoharisticus regnat Christus Rex Eucharistiscus regnat, Christus Rex Eucharistrcus imperial! Juichend en met bezieliiig hebben wij dit nagestreefd, vervolgt Z. II. de Paus in het latijn. Juichend zeggen wij nu j ook «Christus Hex Etucharisticius trium- jphal I Christus Koning Eueharisti- Lfijas triomfeert!» Hij is onze liefste en grootste koning. Hij moet over den geest en den wil van allen zegevieren, in een door moord ontstelde en be droefde wereld, in een wereld die hun kert naar vrede. Dat in 'het Rijk van Christus de diepe Crhistusvrede heer sche Dit afsmeekend he.f ik in Christus' naam over u de handen, en schenk u mijn apostolischen zegen. Dat door de voorspraak van de Hei lige Maagd Maria, van de bijzondere beschermheilige van Argentinië, van den H. aartsengel Michaël, den H. Jo annes-Bapti sta, de HH. Petrus en Pau- lus, van de Heilige Martelaren Alphon- S'ius Rodriguez en Joannes van Gastil- lie, de zegen van den Almachtigen God Vader, Zoon en Heiligen Geest over u neder dale Hiermede werd het Eucharistisch Congres van Buenos-Aires, een der schitterendste die ooit werden gehou den, in een door stoffelijke en geeste lijke .gekwekte wereld, door den plaats vervanger van den Hoogsten Vrede zel ve gesloten. Om 5 uur had van uit de O. L. Vr. del Pilar-Kerk naar het Pa lermopark nog de groote slotprocessie plaats, die door het Te Deum en den zegen van den Kardinaal legaat zou worden gesloten. Een jaar is verloopen sinds de stich ting van Zedienadel, Bo;nd van Openba re Zedelijkheid. Die verjaardag gaf aanleiding tot een studiedag voor de propagandisten Zondag' gehouden in St. Ignatius Handelshoogeschool. Hij werd met een wiaarlijk onverhoopte opkomst bekroond; ruim vierhonderd propagan disten uit alle hoeken van het Vlaam- sehe landgedieelte waren aanwezig. Rond 10 uur werd de morgenvergade ring geopend dour het gebed' waarna de voorzitter Z. E. H. Kan. (D|. A. Jans sen, hoogleeraar te Leuven en geeste lijke adviseur van den bond, de ope ningsrede uitsprak. Tegenover de toenemende zedeloos heid, die thans verdedigd; wordt, willen we oen dam opwerpen, zegt de eerwaar de redenaar. Zedenadel is geboren uit liefde en uit liefde zullen we voort- werken. Daarna behandelt de h. Lode Janssen de ziel van Zedienadel, het onderwerp: «Wat wil Zedenadel». Een vruchtbare gedachlenwisseling ontstaat hierop. Gedurende de II. Mis hield Mgr Cruvsberghs een prachtige kanselrede. «Zedelijk volk, sterk volk» was zijn thema. 's Namiddags. In die. namiddagvergadering gaf E. P. Meeus eerst enkele medcdeelingen van practischen aard. Nadruk werd vo-oral gelegd op d'e stichting van plaatselijke afdeelingen. De li. Valvekens, secretaris van den Kath. VI. Landsbo-nds sprak over Wetgeving en openbare zedelijkheid'. Wij bezitten reeds enkele wetten tot waarborg dier zedelijkheid: maar deze worden niiet altijd toegepast. Vervolgens is het de beurt aan Juf fer Delwaide burgemeester van Rêck- kem om een spreekbeurt te houden over gemeentebestuur en zedeloos- höidsbeteugeling Na een groet uit Nederland gebracht, ving een algemeene bespreking aan en werd een motie aangenomen. Moge doior Zedenadel .ons Vlaamsche volk weerom zedelijk en groot wor den. Op een vergadering Zondag te Fra- merics gehouden werd o.m. het woord gevoerd door staatsminister Masson. Hij drukte zijn meening uit over den politieken en ëconomischen toe stand van het land nadat hij reeds op had gewezen dat de socialisten tot hier toe niet hebben laten merken dat zij instemmen met de noodzakelijke maat regelen diie reeds moesten getroffen werden. Hij wees er op dat in deze 'tij den, A'oor het welzijn van het land, alle partijtwisten zouden moeten stilgelegd worden. W.ij keeren terug naar de meest tra gische tijdstippen van de geschiedenis, sprak de h. Masson, naar deze tijden die de groote omwentelingen voorafgingen die steeds opduiken na financieels ram pen. Het is dan hoogst noodlzake 1 ijkT"dat het land al de regeeringspioigingen zou aanmoedigen en de middelen zou aan nemen waartoe zij haar toevlucht moet nemen om het budget in evenwicht te brengen. De h. Masson acht die vermindering der loonen, bezoldigingen, pensioenen Zie hier neven» Verleden week vertelde het socialis tische blad «Le Peuple» idlat de bisschop van Doornik een Waalsc-he publicist ernstig 'had gewaarschuwd, omdat hij de katholieke leer had overtreden. Het blad noemt dit «un coup de crosse», een mijter,slag en schrijft naar aanleding daarvan allerlei geestigheden en spot ternij neer. De socialisten loopen weliswaar het zelfde gevaar niet van wege een bis schop, doch zij hebben niettemin ook hun censors en inkwisitoren, die soms strenge straffen toepassen. Verleden week nog heeft de partij raad zware sancties uitgesproken te gen verschillende leden die gezondigd hadden telgen het socialistisch geloof en zijn geboden. De heer Anseele moet ontslag indie nen als beheerder van een bankinstel ling waar hij in gezelschap van kapita listen rond de .groene tafel zat. Vorder zal hij zijn mandaat van Kamerlid niet mogen hernieuwen. Aan het gewezen Kamerlid Pepin is een niet minder zware penitentie opge legd; hij moet ontslag nemen als bur gemeester yan Paturages. Senator FrangolS' mo-et onmiddellijk ontslag nemen als' lid dier Hooge vergadering zooniet wordt, hij in den ban gesiagen der socialistische gemeenschap. Op 28 October a.s. zal over het lot van den salon-socialist Spaak beslist worden tijdens het congres dat te Brus. sel wordt gehouden. Indien deze zou worden uitgesloten, zou hij d.e partij zeer kunnen benadieelen, daar hij bij de bolcheviseerende Bruss-élsche soci^Iis. ten veel aanhang heeft. Om die reden wordt alles in het werk gesteld om hem te redden. De begrafenis van Barthou Onder een triestigen grijzen hemel, heeft Frankrijk een laatste vaarw3l gebracht aan den h. Louis Barthou. Massas volk 'Wonen de plechtighe den bij. Even voor het vertrek van den lijk stoet komt president Lebrun toe. De kist wordt op een kanonaffluit ge plaatst en wordt geëscorteerd door mi litairen. Onmiddellijk achter de kist volgt do president der Republiek en dan de fa milieleden, voorafgegaan door de broe ders van heer Barthou. Het is een lamge stoet, waarin de ver tegenwoord igers der vreemde landen, de Fransche reg'eeringsleden, de ge zanten, het verbrekingshof, het reken hof, de Staatsraad, de hoogere Oor logsraad, de hoogere Marineraad eiï de hoogere Luchtvaartraad, de ge meenteraad van Parijs, het Beroeps hof. De stoet begeeft zich naaf de kerk van St Louis des Invalides; waar de lijkplechtigheden zullen plaats hebben. Op' de Esplanade lioudt de rouw stoet stil. Op' de tribune nemen de over heidspersonen plaats. M. iDjoumer-gue, eerste minister, spreekt de lijkrede uit.Daarna gaat het weer naar de kerk der Invaliden. Mgr. Crepin, hulpbisschop van Pa rijs, vertegenwoordigt Zijne Em. Car- dinaal Verdier en zingt de absoule. De doodenvespers worden gezongen door de Cantoria, onder leid.ing van heer Meunier. Na de kerkelijke, plechtigheid werd het stoffelijk overschot van de tragisch omgekomen minister van Buiteniand- sche Zaken naar de begraafplaats van 'Pere-Lachaise overgebracht. Op zoek naar de schuldigen van den aanslag. De Fransche politie heeft door heel 't land aanhoudingen verricht van ver dachten die- betrokken zouden zijn bij den aanslag. Te Douai zijn Vrijdag, Eisenstein en Silberstein gepakt, van wie de eerste onder valschen naam te Parijs schijnt te hebben gewoond, terwijl de andere zich voor Pool uitgaf. Hun bagage Wordt nauwkeurig onderzocht. Te Chamberey is een uit Yugo-Sla- vië afkomstige Oostenrijkscihe onder daan aangehouden, die zich Quiquerari Debouzen noemt. Hij verklaarde zijn do-micilie te Graz te hebben cn te Zag reb geboren te zijn. Op den dag van den moord moet hij zich tc Aix en Provence bevonden hebben en hij zou opf het punt gestaan hebben Frankrijk over den Sint Bernard te verlaten. Waarschijnlijk zullen een groot Jan- tal aangehoudenen als ongevvenscht over de grenzen worden gezet. De klopjachten in de omgeving van Fontainebleau hebben nog geen uit slagen opgeleverd. Te Calais werd een persoon aange houden, die een paspoort had op naam van Wilhelm Willinger, van Munchen; hij stond juist op het punt om in to schepen. Een handelaar in valsche paspoorten In de statie van Dijon werd August Morani aangehouden, die te Marseille handel drijft in valsche paspoorten. Het is nog niet zeker, dat hij in verband staat met den aanslag van Marseille, maar de Fransche politie wil geen spoor overslaan. Hongarië wordt er bij getrokken Door de vaststellingen, dat de sa menzweerders deel uitmaken van een Hongaarscb kamp voor Yugo-Slavischo terroristen, wordt Hongarië in den po litieken nasleep van den aanslag be trokken. De Hongaarsche pers van Zaterdag morgen geeft (wiel inlichtingen, maar. spreekt niet over het verblijf van do terroristen in Hongarië. Wel geven zij de officieele logenstraffing van Honga rië, die reeds Vrijdag werd afgekon digd over 'het bestaan van een terforis- tenkamp. De officieuze «Buapesti Hirlap» zegl'r dat men de verklaringen van de aan gehoudenen nog niet mag gelooven. Zij zouden alleen zinnens zijn ook Honga rië in de verwikkelingen te betrekken. Wij behouden, schrijft het blad, onze koelbloedigheid, maar wij herinneren aan den aanslag van Serajewo en druk ken er op dat het gevaarlijk is in $sen zoo gevaarlijke atmosfeer te spelen. In deze kerk te Topola zal het stoffelijk overschot van Koning Alexander worden bijgezet. en vergoedingen door den Staat uilb taald, onontbeerlijk. Hij verklaarde dat d,e toestand van het land sedert den oorlog nooit zoo slechts is geweest als op het oogenblik. Meer dan ooit is e'f eendracht noodig want een Staat die verdeeld is moet verdwijnen. De h. Massion wiijst er op dat het of fer dat van de Staatsbedienden wordt gievraagd slechts: van tijdelijken aard is en dat het slechts is voor het algemeen welzijn. De Staatsminister verklaart einde lijk dat welke offers hem dit ook moge kosten steeds .die waarheid zal zeggen over de» vpest^nd .van hot land, Het stoffelijk overschot van Koning Alexander in Yougo-Slavië aangekomen Split heeft op roerende wijze hulde gebracht aan het stoffelijk ovsrsohot van den Koning die te Marseille ver moord werd. Moer dan honderd duizend Yougo- Slaven uit Dialmatië en de eilanden toegekomen, woonden de indrukwek kende plechtigheden bij. Vanaf 5 uur 's morgens namen de af gevaardigden plaats in de straten welke de rouwstoet zou doortrekken. Aan de huizen hangen de vlaggen halfstok naast rouwdrapperijen. Op den havendam waar hooge masten met rouwvlaggen aangebracht zijn is een groote katafalk opgesteld.. Hier- ron'd hebben de troepen post gevat. Aan den voet. van de katafalk bemerkt men de officieele vooraanstaanden. Te 6 uur, wanneer de iPiubrovnik aanlegt, wordt het eersto kanonschot gelost, dat dan alle vijf minuten door salvo's gevolgd wordt. Alle klokken van Split luiden, over dood. De bevelvoerder over de «Ppkrovnik^ komt eerst aan wal voor zekere forma liteiten te vervullen, waarop dan dq matrozen bloemengarven en kronen rond de katafalk brengen en de haag! vormen. Te 6 uur 40 komen M. Pietri, Franscli minister van Zeewezen, de commandant! van de «Colbert» en M. Knobel, legatie- raad te Beligrado, aan wal. De officieren der Fransche oorlogs bodems en de marine-fuseliers bewij zen de eier. 1 Te 7 uur wordt dft lijkkist door .tien officieren naar de katafalk gedragen^ onder het bulderen der kanonen en hoi beieren der klokken. Talrijke vliegtui gen zweven boven de stad. Slavische, koorzangen worden aange heven en de bisschop van Split zegent! met br^ed gebaar de lijkkist. De troepen defileeren dan bloots hoofds, gevolg van oud-strijders, re serve-officieren, sokols en een talloozcj Menigte. Te 10 uur wordt de doodskist naait den bijzonderen trein 'gedraigen diai naar Zagreb en Belgrado vertrekt, ter wijl al de in haven aanwezige oorlogs schepen kanonsaivos lossen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1