De Studiedag der Katholieke Unie 19 Besparingen Volksontwikkeling Davidsfasds Alga- maeneKalh. Vlaamscho Hoogssehoolultbreiding De Stichting Francqui Een rouwdiens! voor wijlen de hh. Poiocaré en Eartliou te Brussel Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. -r DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag OCTOBER 1934 Het onderzoek na het Drama van Marseille Bij ds Graanhandelaars Een verheugende samenwerking Het Toerisme is* België XXXXe JAAilGANfi HU.MMJili. 233 {publiciteit buiten het Arrond. AALSX is Agentschap flAVAS, Adolf, Maxlaaa 13, .te Brussel flue de Ricjieleu, Parijs e— Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres "Wj. Q. g* H. Saviniua Zonop6,17Zonaf4,54| V. M. 22 L. K. 30 Woensdag werd te Brussel in aanwe zigheid van ministers', talrijke volks vertegenwoordigers, senatoren en ka tholieke strijders uit de arrondisse- mentsvereenigingen, de eerste studie dag der K. gehouden. Staatsminister Poullet. omringd yan do h.h. Rublbens, "Van Ackere, Be Schrijver en Jan Boon zit voor. Na het inleidingswoord van Burg- (graaf Poullet spreekt de h. Edm. Rub- ibens over «iPje Jeugd 'en de politiek». In zijn inleiding zegt hij dat do po litiek in onze oogen een edel streven is dat voor doel heeft liet landsbestuur in 'te richten volgens de christelijke be ginselen en naar al de vereischten van •liet algemeen welzijn, dus 'zoowel met het oog op de geestelijke als op de Stoffelijke belangen van al de burgers fen van gianseh de natie. Dergelijk streven is edel en verheven 'en hel, i.s dan ook de belangstelling van 'de Kaiholieke jeugd overwaard. Zooveel ie meer mag-het de belangstelling der yeugd opeischen als het een noodwendig 'streven is. sv Eerst heeft hij het dan over de jeugd en de partijorganisatie. De groote inassa der kath. Vlaamsche jeugd staal Sn een gezonde verhouding tegenover *le partij en de partij kan op; haar. re- ikenen. Maar niettemin mogen wij den 'toe- Stand niet verbloemen en moeten wij jerkennen dat zeer vele Katholieke yinamscho jongeren, vooral bij de in- jtellectueelen, tegenover de partij-orga nisatie ofwel vijandig, of onverschillig, of wantrouwend, of opstandig, of mis noegd of kritizeerend staan. 1 De opvattingen der jeugd zijn geen hinderpaal tot een goede verstandhou ding en normale verhouding tusschen üc jeugd en de partij-organisatie*. i Maar dat op twee voorwaarden dat er niet aangestuurd worde op feen totale opslorping van de gansche ïeugdbedrijvigheid door de partij, maar alleen op samenwerking op een be paald terrein; en dat voor wat die samenwerking 'aangaat de verhouding los en onge dwongen zij, binnen de grenzen door wederzijdsche loyauteit en wederkeerig (vertrouwen bepaald. Daartegenover dient de partij de -jeugd met ruimen geest te bejegenen 'en de jeugdorganisaties ,aan te moedi gen. Een bespreking volgt daarop waar aan verscheidene aanwezigen deelne men waaronder h. adv. Lud. Moyer- soen. II ij is van. meening dat er moet iets gevonden worden om de jeugd warm te maken voor het katholiek po litieke leven. Zij is opgevoed in een ac tie, die louter godsdienstig of sociaal is. Wanneer de jongeren nu ten volle zullen staan in het maatschappelijk le ven, welke zal alsdan hunne houding zijn tegenover de katholieke partij zullen zij de negatieve houding der par tij tegenover de godsdienstige en zedelij ke vraagstukken, ib.v. in zake echtschei ding of onderwijs, kunnen begrijpen Spreker meent dat de jeugd strenge ei» scben zal stellen, en na den strijd le gen het economisch liberalisme ook 't politiek en sociaal liberalisme zal willen bevechten. Zij is doordrongen met den geest der paus/elijkc encyclieken Te half een werd den leden het mid dagmaal opgediend in 'een restaurant der stad. Tijdieiis dit middagmaal houdt de h. Van Gauwelaert, minister, een belang rijke redevoering, waarin hij eerst spreekt over het financieel beleid der re,geering, de taak der ministers en de noodzakelijkheid der bezuinigingen. Vervolgens heeft hij het over de Vla mingen en de Landsverdediging om te eindigen als volgt Men moet de regeering niet aanspo ren om in overhaasting en lichtzinnig te handelen. Zij moet te werk gaan mcl zorg en bedenking. De ondervinding van eiken dag leert ons dat pogingen lot economisch herstel kunnen mislukken, zelfs al gaan zij uit van onbetwistbare bevoegdheden en zelfs als die geduren de maanden hunne krachten vereend hebben. iPie regeering kan niet in een handomdraaien het uitzicht der zaken veranderen. Doch ik ben overtuigd dat zij de eenige middelen gebezigd heeft die te gebruiken waren en het is nood zakelijk' dat zij doorheen al de moei lijkheden voortgaat op den weg dien ze betreden heeft. Het is niet noodig te gelukken om te volharden. De h. De Schrijver krijgt het woord op de namiddagvergad'ering en handelt over de organisatie en de werking der politieke vereenigingen in het Vlaam sche lanck Wat moet de werking en de geest zijn in ieder arrondissement.De arrondissementen zijn de rugge-graat der Kath. Unie. Weerom volgt een bespreking waar aan de h.h. Van Gauwelaert, Heyman, Van de Vyvere en Jan Boon deelnemen. Te 5 u. werd deze schitterende stu diedag gesloten. pe opzoekingen te Aix waar de moorde naars hun wapenen verborgen De politie van Aix, heelt nu vastge steld, dat de bandieten hun wapens bor gen in hun bed. De onbekende vrouw moet ook goed van wapens voorzien ge dweest zijn, daar de kussens van haar {bed. waar zij waarschijnlijk de wa pens verborg, geheel ingedrukt waren. Men d^nkt dat Malny de gelegenheid ïiiet meer heeft gehad 'om zijn wapens te halen in het hotel ofwel, dat hij het niet meer noodig heeft geoordeeld, daar de aanslag te Marseille op dit oogen- blik reeds geslaagid was. ■P;e Mauser en de kogels werden ver borgen in een dagblad, waar de fotos >van den Koning en de Koningin op Stonden. Valsch alarm te Namen Dinsdag werd de politie te Namen onverwachts gealarmeerd. Een jonge man had aan den buffetbouder in de ■statie zijn reistasch in bewaring ge geven, zeggende dat hij die een uur la ter zou komen halen. Hij kwam echter niet en de buffet- houder, die vermoedens kreeg, waar schuwde de politie. Deze opende de reistasch en vond er oude kleederen in, gewikkeld in dag bladen uit Lausanne, en adressen uit Lausanne en Genève. Soortgelijke reistasschen, die aan fèommige medeplichtigen van Kalemcn toebehoorden, werden in Zwitserland pntdekt, en de politie vroeg zich dan ook af, of men hier niet op het spoor Vvas van een ni(éuwen m edep'lich frgie, Alle politieposten van het land werden gewaarschuwd. In den namiddag kwam de mede plichtige» echter zijn reistasch terug halen. Ondervraagd, (begreep hij met wat men van hem verlangde, en uit zijn iidenditeilsstukken bleek wel-dira, dat hij een eerlijk Fransoh staatsburger is, die te Lausanne woont. Hij was zijn zuster komen bezoeken, die te Philippe- ville verblijft. Begrafenis van Koning Alexander MM. Albert Lebrun, Paul Boncour, maarschalk Pétain en de afgevaardig"- fien van Kamer en Senaat van Frank rijk, zijn te Belgrado aangekomen.Aan den trein werd de president der repu bliek verwelkomd door de regenten en door M. Ouzounovitch, voorzitter van den ministerraad, omringid door ai de leden van de regeering. M. Lelbrun schouwde een eere-com- pagnie soldaten, waarna hij met den prins-regent Paul in een rijtuig steeg, dat de t/wee hooge personen aanstonds haar het koninklijk paleis voerde, waar Mr Lebrun zal wonen gedurende zijn verblijf in Belgrado. ,P(e Turksche, Grieksche en ltaliaansche afvaardigin gen zijn insgelijks aangekomen. M. Albert Lebrun heeft het bezoek ontvangen van koning Carol van Runn- nië, waarna de president der republiek, vergezeld door den algmeenen secre taris van het Elysée, een tegenbezoek aan den vorst Ibracht. Later heeft M. Lebrun, aan bet hoofd der Fransche afvaardiging, een kroon op de lijkbaar van koning Alexander neergelegd. De bijzondere trein waarmede de Fransche troepen-afvaardigingen naar Belgrado gebracht werden is aldaar aangekomen. De soldaten en matrozen cTie in de straten der hoofdstad defi leerden werden sympathiek door de be volking begroet. Alle lantaarns in de stad zijn met rouwfloers bedekt, en lange rouwdva- perijen hangen aan den gevel van het koninklijk paleis, en (bijna aan alle an dere huizen der stad. waarbij de Staatskas de werkloozen en de jongelui gebaat zijn Volgens sommiige geruchten zou net Staatsbestuur zinnens zijn de bedienden op pensioen te stellen op 60-jarigcn ouderdom. Bij een eerste lezing zullen sommige geroepen hebben «Welk een verspilling». Tot deze zeggen wij «Halt, eerst overpeinzen en dan be sluiten trekken. Laten we de zaak eens onderzoeken 1 Eerstens In plaats van verspilling zou' zulk besluit een besparing mee brengen voor de Staatskas, want de wedde van een beginneling plus het rustgeld. van een gepensionneerde be draagt samen zooveel niet als de rna- ximumwedde van een bediende. Tweedens De Staat zou er nog bij gebaat zijn onder oogpunt van werk- voortbrengst. Want een jeugdige werk kracht levert meer werk dan iemand die 25 tot 35 jaar dienst achter den rug heeft. Meer nog dan lichamelijke arbeid slijt geesteswerk den mensch af en op 60 jarigen ouderdom overschrijden de meeste bedienden 35 jare'n dienst. Op 60-jarigen ouderdom komen ziek ten het werk onderbreken, daarlbij is de geest nog zoo. helder niet meer als op 20 a 30 jarigen leeftijd. Derdens Door bovengenoemde be slissing zou een groot gedeelte van de gestudeerde jeugd gered worden. Vol gens globale schatting zouden er zoo 4000 5000 plaatsen beschikbaar ko men. Denk eens na zoovele jongelui die hu verwijfeld, moedeloos rondloopen zouden werk vinden. Zoo zouden zoo vele duizenden huisgezinnen uil nijpen de ellende verlost worden. Die bedenking over gelcnigden nood zal wel vele ambtenaren met het besluit verzoenen. En O'ok zou dit een ander goed gevolg kebben: veel ontelbare afgestudeerden die nu werk- en broodloos rondloopen, voelen in hun haYt druppel voor drup pel se misnoegdheid sluipen. Het zijn zulke die de rangen aanvullen van di- naso's, communisten en andere mal contenten. Door die broodverschaffing pel de misnoegdheid sluipen. Het zijn omkeer maken en bij volgende kiezing hun vertrouwen schenken aan 't huidig bestuur. De man, die dat besluit zou kunnen doordrijven zou niet enkel die duizen den mannen achter zich heb'ben. Hij zou daarbij mogen bijrekenen op do stemmen van zoovele duizenden vaders en familieleden dank aan den invlood van de aldus geredde intellectueelen. De nood is giroot. Dat men niet wach- te tot het laat is. De beheerraad der stichting Franc qui, vergaderde Woensdag te Brussel en kende voor de eerste maal een zeker getal reisbeurzen toe. iDjeze beurzen zijn ■voorbehouden aan jonge ingenieurs en dergelijke, waar voor een nieuw verblijf in dien vreemde noodig blijkt. Tevens, werd besloten van den prijs Francqui, een tweejaarlijk- sichen prijs te maken. Men weet dat deze prijs ten bedrage van een half millioen frank, toegewe zen kan worden aan den Belg, die de Belgische Wetenschap dienstbaar was en het prestige van ons land in don vreemde verhooigde. De eerstkomende toewijzing van den prijs Francqui, kan dus geschieden in den loop van het Academisch jaar 1935-36. Een brief aan minister Sap. De vereeniging van graanidhande- laars heeft den h. Sap, minister van fi nanciën, een (brief gezonden waarin be toogd wordt dat een hervorming nood zakelijk is wat betreft het beginsel van de overdrachtstaks. op1 de aankoopen van granen voor den landbouw. De vereeniging geeft op boe er be drog wordt gepleegd. Meer dan ooit zou er met inlandsch graan worden geknoeid en dit zou gaan over vijftig ten honderd van al de ver handelingen. Zij stelt de afschaffing voor van da overdrachtstaks op de inlandsche gra nen, en vervanging door een recht op den invoer van maïs. Aaisl lineft aa» overproductie geledou van voordrachtenlezingen, feest vergaderingen.,enz. Verheugend was het wel dat ten allen kante initiatieven hot licht zagen om aan het voik ontwikkeling en beschaving te bezorgen. Maar er komt een tijd dat die initiatievan mekaar in dan weg loopon, met het onvermijdelijke gevolg dut de zaak der volksontwikkeling zelve er schade ouder lijdt. Om 'n einde te stellen aan deze anarchie, hebben de besturen van drie zeer belangrijke kulturoele groepeeringeu besloten tot iuiiemv samenwerking. Volksontwikkeling en Hoogeschooluitbreiding werken sinds long samen; thans treedt ook het «Davidslouds» bij. Iodsr van deze groepeeringen behoudt hare zelfstandigheid, maar tot het inrichten van voordrachten wordt samengewerkt. We zijn er van overtuigd, dat dit 'n groote vooruitgang is, en dat er het beste zal uit voortspruiten. De voordrachten van «Volksontwikkeling» zijn sinds jaren gekend en geprezen. Dit jaar weeral werd in samenwerking 'n heerlijk programma opgesteld. U vindt dit verder. Namen als E. P. Slracke, E. H, Sendon, Floris Van der Mueren, beteokonen wat... Do voordrachten van Mevrouw Hellemans, van Dom Aibertus Van Roy, van E. H. Blanckaert en anderen zuilen zeor goede figuur maken naast do reeds genoc-mdea. Het wordt 'n buitengewoon jaar, dat zal besloten worden met 'n prscht- reeks geestelijke voordrachten. Dit jaar is voor de geestelijke voordrachten het eerste lustrum-jaar. Het Bestuur werkt ijverig aau het opstellen van 'n buitengewoon programma. We hopen dat de leden van het Davidsfonds en Volksontwikkeling onze krachtinspanning naar waarde zullen schatten, en met geesldriit onze voordrachtavonden zullen bijwonen, Laten we daze korte uiteenzetting sluiten, met bescheiden den wensch uit te drukken da.t ook andere Katholieke Kultureelo vereenigingen zouden uitzien naar de mogelijkheid van samenwerking of ten minste vaa gemeen zaam overleg voor practische aangelegenheden. L. M. Het jaar 1935 belooft voor ons land uit oogpunt van vreemdelingenverkeer van het allergrootste belang te zijn. Er is.' immers de Wereldtentoonstelling te Brussel die, door haar grootsche opvat ting en de toegezegde medewerkingen uit binnen- en buitenland, de menschen zal aanlokken. Het spreekt, vanzelfs dat de vreemdelingen in die tentoonstelling een aanleiding zullen zien om ditmaal bij voorkeur hun vakantie in ons land door te breng,en, waar wij hen trouwens, buiten Brussel, heel wat merkwaardigs kunnen toonen. Maar opdat die trek naar ons land er komen zou, is een aanhoudende en doelmatige opgevatte propaganda ver- eïscht.' Eveneens is no-odig, dat alhier alles wordt geweerd, dat den vreemde ling zou kunnen hinderen, hem de ver plaatsingen bemoeilijken of het verblijf op de eene of andere manier onprettig maken. Wij hebben ons land in te rich ten voor het toeristisch verkeer. Hier mede bedoelen wij niet enkel dat al wat er aan eigenaardigs of schoons te zien Is zon gemakkelijk mogelijk voor vreemdelingen genaakbaar moet wor den gemaakt, maar tevens dat alle be- stuursvoorschriften, taksen, enz., die den vreemdeling kunnen afsiöhrikken, dringend opgeheven moeten worden. 'D|it alles is, aan regeeringskant Inge zien. Konden wij onlangs niet melden dat de Interministerieele Ekonomische Kommissie in haar schoot een onder- kommissie heeft aangewezen met gem andere opdracht dan te waken over de belangen van het toerisme en dus alles op te spogen, wat eenigermate van aard zou zijn het toerisme te belemmeren Dit was een gelukkig initiatief, dat enkel verheugende uitslagen kan heb ben. Het voorzitterschap van die onder- kommissie is in handen van graaf van der Burch, voorzitter van den Belgisch- Lu xemburgsiclre Dienst voor Toerismo en algemeen regeeringskommissaris bij de Brusselsche Tentoonstelling. Men weet dat de h. van der Burch bij her haling bewijs leverde van zijn bevoegd heid op onderhavig gebied. Thans vernemen wij d*at ook een an dere noodzakelijkheid wordt ingezien, en die is: dat er geen ordentelijke toe ristische propaganda in het buitenland kan worden gevoerd, indien men niet over de daairtoe vereischte gelden be schikt. Aldus heeft de h. Dierckx mi- Zle vervolg hiernoven. Woensdagmorgen werd in Ste Goe- delekerk te Brussel, een plechtige lijk dienst gecelebreerd tot zielelafenis van de hh. Poinoaré en Barthou. Het koor van de kerk was geheel met rouw- draperjjen behangen en de katafalk waarrond vele kaarsen brandden, was bedekt met de Fransche kleuren. Op liet koor namen plaats de hli. graaf de Broqueville, eerste minister en ministers Sap, Van Gauwelaert,Jas- par, Van Isaeker, Pierlot, Maistriau, Dierckx en Bovesse Poncelet, voor zitter van de Kamer iPiignefTe, voor zitter van den Senaat Theunis, Gar- ton de Wiart, baron Tibbaut., Franck, Lippens, Max, Hymans en Janson, mi nisters van state de leden van het diplomatiek korps, en leden van het personeel der verschillende gezant schappen Nens, gouverneur van Bra bant, gravin de la Faille de Leverghem, grootmeesteres van het Huis van Ko ningin Elisabeth, enz. Te elf uur kwamen de koning, ver gezeld van kapitein Jacques de Dix- muide, vleugeladjudant, en de koningin vergezeld van Mevr. du Roy de Blicque, eeredame, toe. Zij wenden (begroet door. den heer Claudel, Fransch gezant te Brussel, en kolonel Riediriger, krijg- attaché, alsmede door Mgr Marinus, deken. De vorsten namen plaats op den met rouw omfloersden troon. Rond de ka tafalk schaarden zich de vaandels van de Fransche vereenigingen te Brussel. De zieledienst werd gecelebreerd door. Mgr Marinus, bijgestaan door de pa rochiale geestelijkheid. De absouten werden gezongen door Mgr Carton de Wiart, hulpbisschop van Mechelen. De rouwdienst eindigde rond het middag uur met de uitvoering door het orgel van de Marseillaise en van de Brabanconne.» nist.er van Verkeerswezen, ertoe be sloten, niettegenstaande den zuinig- heidsdwang door de omstandigheden aan de regeer-ing opgelegd, een aan zienlijke verhooging van de toelage voor bedoelden toeristisehen dienst voor te stellen. Die toelagen zou namelijk verhoogd worden van 500,000fr. op een millioen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1