Bs groote Koloniale loterij 20 Balthazar pleit De LijkplecMigMen van Koning Alexander Katholieke Strijdersbond Nationale Maatschappij der Belgische spoorwegen De Werkloosheid in ons land Zaterdag ODTOBEB 1934 26 uren op de as van een trein MIIHSTIRRAAD De Geteislerden van Gosselies betoogen te Brussel E VOLKSSTEM XXXXe JAARGAAU JSJiMAfcEU 234 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, g Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaaa i_3, ie Brussel t» jlue de RiCkelep, Parjjft t-- Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* H. Paula Zoaopö, 18Zonaf4,52 V. M. 22 L. K. 30 f .Go kent hem toch, niet waar. Baltha zar van Gent, gewezen schepen, be heerder van de Bank van 'den Arbeid, die uiit de Gentsicih.è stadskas, op eigen hand, 18 millioen nam en dit kapitaal stortte in de kas zijner Bank men Weet dat die 18 millioen, plus de 22 (millioen der stad Antwerpen, door den bodem dier ka.s zijn gezakt en verloren gerold. Een onderzoekscommissie, ingests A •door den Middenraad der socialistische partij, heeft een reeks besluiten ge stemd waarin sancties worden gevraagd len laste van hen, die verantwoordelijk éijn voor de treurige lotgevallen van do 43ank van den Arbeid. Onder die ver antwoordelijken is, natuurlijk, ook Bal thazar (gerekend. Welnu, in een vergadering der Gent- is c-he roode Federatie, heeft, Balthazar, •Woensdag avond een pleitrede pro domo uitgesproken, waaruit we dezen yolzin lichten «Nu schijnt er een gansche catego- p rie die pas de Bank hebben ontdekt en die nochtans zoo dikwijls naar p Gent kwamen om den lof onzer p stellingen te toezingen en tevens toe- P lagen te vragen aan diezelfde instel lingen, die zij nu meenen te veroor- p ideelen. Al-dus tracht Balthazar zijn partijge- nooten als ondankbaren te doen door gaan, tevens als; een soort Farizeeërs. Nu, dat hebben die roode gezellen onder elkaar uit te maken. Het hadid'e ons meer belang ingeboezemd, hadde h'j getracht ons uit te leggen, waar hij 't recht haalde 18 millioen der stad Gent die hem niet toehoorde, naar een Bank le dragen in de omstandigheden en op op het tijdstip welke men kent. Maar daarover geen woord. Nochtans kan -dit zaakje niet zóó af- Joopen, ei, Balthazar, welke dagorden er ook gestemd worden in socialisti sche middens. Voor die 18 millioen hebt gij u te verantwoorden tegenover de bevolking en de openbare meening. en die laat zich geen ooren aannaaien door pleitreden pro domo. EEN BEKENTENIS Balthazar, in de pleitrede waarin hij ziehzelven en zijn maats poogde wit te Svasscihen, zei nog «Er hebben ongetwijfeld zich zaken voorgedaan die, unt socialistisch oog- punt gezien, zich niet meer mogen p en kunnen herhalen. Uit socialistisch oogpunt gezien •Wat gaat het socialistisch oogpunt de lastenbelalers van Gent en Antwerpen aan, die nu jaar-in, jaar-uit zwaren interest moeten opbrengen voor 40 mil lioen Jcapitaal, door hun gemeentebe sturen geleend, 40 millioen die op dit oogenblik nog slechts op papier be staan En dezelfde roode schepen van Finan ciën te Antwerpen die, voor zijn paart, 22 millioen verloren gooide in de fi nancierde kolk der Bank van den Arbeid, weet op dit oogentolik niet hoe de be grooting te doen kloppen. Werklieden worden op straat gezet,, wedden en loonen wonden verminderd, noodzakelijke credieten geschrapt; met andere woorden: alwie in stadsdienst is, de kleinen eerst en vooral, moeten het bezuren, terwijl het schoone geld der stad 22 millioen werd toever trouwd aan de roode Bank, op een tijd stip dat die Bank niet meer kon instaan voor teruggave. Dit feit woridit door de bevolking be schouwd uit een ander oogpunt dan dit der socialistische partij Balthazar hoeft het reeds ondervonden, en zijn Antwerpsche kameraden zHillen even min die straf ondergaan, wegens do za ken die zich niet meer mogen of kun- Tt-n herhalen. In ijzige koude Leoben, 18 Oct. In de statie alhier werden gister op de as van een J*uil— mann-rijtuig van de Warschau-Rome express, vijf jeugdige Polen ontdikt, die in Warschau kans' hebben gezien, hun gevaarlijke zitplaatsen in te no- ïnen. Zeven en twintig uur lang, hebben zij jn een ijzige koude, gehuld in kleeren 'die niet meer dan lompen waren, op het onderstel van den wagen gezeten. Zij zijn tusschen de 13 en 18 jaar oud en (vertelden dat zij tijdens den tocht vree- Bel ijk geleden hadden, aangezien in iTsjecho-Slowakije en op de Semmering de sneeuw reeds centimeters hoog ligt. Zij zijn idioor de overheden op trans port naar Warschau gesteld. Meer dan een half millioen menschen te Belgrado. Donderdag morgen werd koning Alexander van Joegoslavië, die zoo lafl'elijk te Marseille werd vermoondi op Dinsdag 9 Oktober, plechtig naar hel praalgraf der Ivaragieorgevitsj te Of.de- natz, opi 80 kilometer van Belgrado bij gezet na een groolsche lijkplechtigheid in de kathedraal van Joegoslavië's hoofdstad1. Meer dan een half millioen menschen svaren te Belgrado samengestroomd,om den overleden vorst een laatste hulde brengen. Den ganschen nacht kwamen, ondanks een geweldigen regen, d-ichie drommen landbouwers te voet "uit den omtrek van de hoofdstad aan. Uit de verder afgelegen gebieden waren meer dan honderd extra-treinen ingelegd. Om halfzeven in den morgen kon de stroom van volk niet meer langs de voor bepaalde wegen worden ge-leid, en zag de politie zich verplicht alle ver keer te verbieden. Talrijke stralen wer den met wagens versperd, om den met meer in te dammen volkstoeloop legen te houden. Meer dun 150.000 personen hebben voor den katafalk niet kunnen defileeren. De plechtige dienst in de orthodoxe kathedraal. Gedurende den nacht was de lijkkist naar de orthodoxe kathedraal overge bracht, en te 8 u. 15 begon de plechti ge lijkdienst, onder de leiding van pa triarch Barnabee, en in de aanwezig heid van de koninklijke familie, den president van de Fransc-he republiek, koning Karei van Roemenië, «.die drie re genten, de voorzitters van Kamer en Senaat, de bijzondere zending van de buitenlandsche hoven en regeeringen, hel diplomatiek korps, en de aanvoer ders van het leger, die vloot en de lucht macht. Na afloop van den lijkdienst wordt de kist touitengedragen. De kleine koning Peter schouwt haar met diep bedroefde oogen na. Hij zit da.ar alleen op zijn troon, een toon beeld van smart. Achter de kist volgen koningin Ma ria, prins Arseen Karageorgewitrh, ko ningin Maria van Rumenië, president. Lebrun, prins George van Engeland, prins di Spoltftlo van Italië, prins Gy- riel van Bulgarië, prins Nikolaas van Rumenië, de afgevaardigden van alle Staten. Diaarbuiten door d'e grijze najaars lucht cirkelen ronkend honderd vlieg tuigen en de doodsklokken zingen hun somber lied. De Bijzetting Het was juist 14 u. 45 (Belgische tijd 13 u. 4 5) toen ondier het laatste gebed de lijkkist van koning Alexander in de koninklijke,crypte werd bijgezet. Alleen de leden van de koninklijke familie van Joego-Slavië waren hierbij tegenwoor dig, evenals president Lebrun en koning Carol van Rumenië. Slechts een'klein aantal personalitei ten zijn in de kapel bij de laatste gods dienstplechtigheden aanwezig geweest. Men bemerkte o.a. Paul Boncour, generaal Denain, de pauselijke nuntius te Belgrado. Een dienst ter nagedachtenis van koning Alexander te Brussel. Bij de plechtige dienst die te Brus sel in de Anglikaanscihe kerk der Stas- sartstraat werd opgedragen ter nage dachtenis van koning Alexander, waren, behalve de Koning en de Koningin en de grootmeesteres van het huis. van Koningin Elisabeth, ook nog een groot, aantal hooggeplaatste personen aan wezig. Onder de zeer talrijke personen die bij deze plechtigheid aanwezig waren, vermelden wij nog die ministers de Bro- iqueville, Jaspar, Van Cauwelaert, Pier lot, Van Isacker, Maistriau, Devèze, de voorzitters van de Wetgevende Kamers, de heeren Poncelet en iDiigncfïe; -de Staatsministers Hymans, Lippens: en^ Max; de heeren Nens, gouverneur van de provincie Brabant; procureur-gene raal Hayoit de Termicourt, de perste voorzitter van het Beroepshof de le Court, generaal Van Hemelen, bevel hebber van het le legerkorps, Van. Lan- 'Dïonderdagnamiddag werd een ver gadering gehouden van den Kabinets raad om het begrootingsvraagstuk ver der le bespreken. Men weet dat de re geering in haar jongste bijeenkomst tot de vaststelling kwam id&t het even wicht bereikt kon worden, en nu kwam het er op aan dit nader te onderzoeken aan de hand van de bezuinigingsvoor waard en ingezonden door de-verschil lende departementen. Dat de optimistische vooruitzichten bevestigd worden, blijkt uit de olïicieo- le mededeeling, verstrekt aan die pers. Deze luidt De Kabinetsraad ging over tof, een onderzoek van de konkrete voorstellen voorgelegd met het oog op de verwe zenlijking van het begrotingseven wicht, dat van nu af verzekerd is, en met het oog op de verlichting van de fiskale lasten. De ministers hebben hun eensgezind beid vastgesteld aangaande voorgestel de maatregelen in hun geheel en zullen Maandag in een nieuwe bijeenkomst van den kabinetsraad, het onderzoek van de modaliteiten voortzetten.» Aan de mededeeling hebben de mi nisters, na afloop van de vergadering niets toegevoegd. Op' de vragen naar de wijze, waarop zij er in geslaagd zijn het gegrootingsevenwicht te verzeke ren, antwoorden zij ontwijkend. Zij verklaarden enkel dat de begroting sluiten zal met. een vrij aanzienlijk boni. Onder de maatregelen id'ie overwo gen werden, waren er die betrekking hadden op de openbare schuld, waar van men den last trachtte te verlich ten, op de wedden en loonen, waarvan een verlaging in vooruitzicht werd ge steld. Men zal echter tot. Maandag moeten wachten alvorens meer precies te ver. nemen tot dewelke van die maatregelen d;e regeering haar toevluc-ht neemt. ta 8 Mra stipt, algemeene vergadering voor de leden van al de wijkkringen. De leden die geen uitr.oodiging hebben ontvangen, worden toegelaten op vertoon van hunne lidkaart. Niemand mag ontbreken. Men kent de ontrevredenheid van ae bevolking van Gosselies, zwaar getrof fen -door de sluiting van do mijn van Grand-Conty en door het feit dat tal rijke woningen beschadigd zijn door de ondergTondsche mijnwerken. Dionderdag is een duizendtal gcleis- terden uit voornoemde stad te Brussel komen betoogen. Aan het hoofd van den optocht stap ten de h. Dnon, burgemeester, een paar schepenen en verscheidene gemeente raadsleden van Gosselies, alsmede volksvertegenwoord iger Lec 1 ereq Op den doortocht, langs de buitenla- nen deelden de hetoogers strooibiljet ten uit aan de voorbijgangers. Een paar spandoeken wezen op den nood 'der betrokkenen. Na een bezoek aan het. graf van den Onbekenden Soldaat, waar bloemen werden neergelcsd. Tieffa-f de sloel zich naar de Sooiété Générale waar. een groep afgevaardigden ontvangen wer den terwijl de betooger.s uiteengingen^ De bedrijfsontvangsten voor Septem ber 1934 beloopen 199,7 millioen en de toedrijfsuitjgaven 187.4 millioen dit be- teekent een overschot van 12,3 mil lioen. Rekening houdend met de financiee- le lasten welke 9 millioen ongeveer be dragen. sluit deze maand met een over schot, van 3.3 millioen. In 1933 bedroegen de ontvansten 208.7 millioen en de uitgaven 191,7 millioen. wat een overschot foeteekent van 17 millioen. Rekening houdend met de financieele lasten bestond er voor bedoelde maand een overschot van 8.2 millioen. Voor de negen eerste maanden van 1934, bedraagt het bedrijfstekort 15.5 millioen of ongeveer 96.5 millioen zoo men rekening' houdt, met de financieels lasten. Voor het overeenkomstig tijdperk van 1933 bedroeg het bedrijfstekort 40,3 millioen of 119.5 millioen, zoo de financieele lasten er bij gerekend wor den. De interest van 6 verschuldigd aan de preferente aandeelen, komt niet ten laste van de Nat. Maat.; hij wordt betaald door den Senaa.t, den le Sep tember van ieder jaar. Op 965.319 leden van 145 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid was het getal volledige werk- looze arbeiders, op 1 September, laatste werkdag van de laatste week van Au gustus, 164.969 (17.4 t.h.). iPieze vérhouding was 17,4 t.h. de vo rige maand en 13.5 t.h. in Augustus 1933. Op denzelfden datum waren 169.255 verzekerden 17.5 t.ih. tegen 18,2 t.h. de vorige maand en 16.3 t.h. in Augus tus 1933 bij tussehenpoozen werkloos. In het geheel gingen gedurende deze maand 5.118,777 dagen verloren, of 1.325 per duizend aangeslotenen genhove, algemeen secretaris van het'! per week, tegen 1.223 de vorige maand ministerie van buitenlandsche zaken, van de Kelder, voorzitter van het krijgs gerechtshof, de leden van het diploma tisch korps, waar onder de ambassa deurs van Frankrijk, Italië én Spanje, evenals de minister van Hongarie;Mun- deleer, onder-voorzitter van de Kamer, ëfTz. enz. en 1027 in Auguistus 1933. Indien men als verSgelijkingiScijfers (100) het getal dagen neemt geduren de welke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 23.5 t.h. in Augusitus 1934, 20.8 t.h. de vorige maand en 17.9 t.h. in Au gustus 1933. V Op onze foto ziet men de trommel die voor de loterij aangewend werden. ln afwachting van de godin fortuin Donderdagavond had te Brussel, voor een talrijke opgekomen menigte, de trekking plaats van de eerste schijf van de Koloniale Loterij. Ziehier id-e volledige uitslagen van deze reuzentrekking, die onder gewel dige belangstelling, doorging Winnen 200 fr. al de biljetten ein digende met het cijfer 8. Winnen 1000 fr., al .d'e biljetten ein digen mei 95. Winnen 5000 fr., al de biljetten ein digende met. 448. Winnen 25.000 fr., al de biljetten eindigende met. 2377. Winnen 100.000 fr., al de biljetten eindigende mei, 1494. Winnen 250.000 fr., al de biljetlen eindigende met 49.883. De trekking van de mlllioenen Reeks A. Hel millioen van «leze reeks is gewonnen door het n. 58.139. Reeks B. Het millioen van deze reeks is gewonnen idioor het n. 81,756. Reeks C. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 84.112. Reeks D. Het millioen van deze reeks is gewonnen door n. 44.927. Reeks E. Het millioen van (leze reeks is gewonnen door het n. 97642. Reeks' H. Het millioen vgn deze reek» is gewonnen door n. 30.152. Reeks K. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 46.184. Reeks L. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n.33.702. Reeks M. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 99.768 Reeks N. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 36.073 Reeks O. Het millioen van deze reeks i.s gewonnen door het n. 25.447. Reeks P. Hel millioen van ideze rooks is gewonnen door het n. 19297. Reeks R. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 84899. Reeks S. Het. millioen van deze reeks is igewonnen door he t n.21.999. Reeks T. Het millioen van deze reeks, is gewennen door liet n. 48.747. Reeks U. Tiet millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 62.738. Reeks V. Het millioen van deze reeks is gewonnen* door het n. 11.991. Reeks X. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 55-874. Reeks Y. Het millioen van deze reeks is gewonnen door het n. 26.388. Reeks Z. Het millioen van deze reeks, is. gewonnen door het n, 49-435.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1