IVO ROL Het Geheim Hoe Popote iiet wild bereidt 0& Tieflgiscke. Tandfuxsta Provincieraad van Oosl-Vlaaadersi) Mijnongeluk te Eisden 20 Okt. H. Paula, geboren in de Ille eeuw, werd zij eerst mei stokken geslagen, daarna in een vuur. geworpen die haar geen leed veroorzaakt en ein delijk onthoofd in 273. Wereldtentoonstelling van Brussel .1935. Het Officieel Blad der 'ten- loon stolling» (N. Oct., 934) is zoo pas .verschenen. Het is inzonderheid gewijd aan de Kolonie. De voornaamste artikelen handelen over het Vervoerwezen in Congo door den Heer A. OlylT, «Het Werk der Missiën»; «Congo en toeristisch ge bied», door den Heer A. Moelier, Eerc- .Viee Gouverneur Generaal «De Tijdingen van de Tentoonstel ling» nemen meer en meer plaatsruim te, wegens de uitbreiding der .werken en immer talrijker wordende toetredin gen. Reeds hebben 25 vreemde Landen officieel hunne deelneming toegezegd. Iedereen zal dit zoo levendig tijd schrift dat, door zijn weelderige illus tratie zijn verscheidenheid van stof en zijn kunstuitvoering op de huistafel een eereplaats verdient, met belang stelling doorlezen en alzoo het opbou- wing'sproces volgen van diie merkwaar dige «.World's Fair», welke, te Brussel, in 1935 zal .gehouden worden. Spaansch winner van den Nobelprijs overleden. De Spaansclie geleerde Santiago Ramon y Cajal is overledtn in .den ouderdom van 81 jaar. In 1906 had hij den Nobelprijs voor scheikunde gekregen Een overlijden in het departement van Financiën. De h. Edgar Pieavet, ins'pecteur-gencraal in het ministerie van Financiën, i.s Woensdagnacht aan een hartaandoening overleden. De h. Pieavet, oorlogsinvalied, was rechts kundig raadgever bij het departement en 'bestuurde den IVenst voor likwida- tie der oorlogsschade. Onze paardenhandel. Voor het -eer ste halfjaar bedroeg onze paaiidenuii- voer 4.797 stuks., voor een waarde vari 23.571.000 fr. Hiervan gingen er 3517 paarden, voor een bedrag van 18,250.000 fr. naar Duitschland, 315 paarden, voor een bedrag van 1.564.000 frank naar Frankrijk en 245 paarden, voor een be drag van 878 duizend frank naar Ne der land. Wat sommige Engelsche schrijvers winnen. De Engelsche schrijver Noel Coward, die onlangs te Londen een zijner stukken speelde, met Yvon ne Printemps schijnt met zijn pen jaarlijksch 5 millioen op te strijken, zonder te rekenen wat. zijn films hem opbrengen. Bernard Shaw en Somerset Maughan winnen «maar» twee millioen. De humoristische schrijver H. G. Wo- dehouse, die al zijn romans te Cannes neerpende krijgt van zijn uitgevers meer dan drie millioen, tienmaal meer dan Mark Twain. II TUBE 6 EN 1QFRANK.INALLE APOTHEKEN?] 3de Vervolg. Gij zijl sedert mijn huwelijk bij mij geweest, ging Mevrouw Treverton voort. Gij zijl meer mijne vriendin dan mijne dienstbode geweest. Weigert gij mijn laatste verzoëk Gij weigert bottin, zie mij aan en luister naar mij! Waag. het niet te weigeren de pen op te nemen. Schrijf, of ik zal niet in mijn graf rusten-. Schrijf, of voorze ker zal ik uit de andere wereld bij ti lt omen. Sara sprong met een flauwe gil overeind. Gij doet mij beven, fluisterde zij, terwijl zij met een bijgeloovige schrik \le oogen op hare meesteres richtte, duist begon de overmatige hoeveel heid van hel opwekkende medecijn Me vrouw Treverlon's hersens aan te doen Zij wentelde het hoofd mateloos van tien eenen kant van het kussen naar den anderen kant, zegde ijlende eenige regelen uit een dier oude tooneclspe- 4en, die van haar bed genomen waren, en hield eensklaps hare kamenier de pen toe, met een theatraal gebaar, en •oen oog omhoog, naar eene denkbeel dige galerij van toeschouwers. Schrijf, riep zij met eene holle akelige stern.En de zwakke hand wuif de weer mei eene niet niinder akelige nabootsing van hel oud tooneelgebaar.-1 Sara sloot de vingers om de pen, die haar werd toegereikt, en met een blik die no-g altijd den bijgeloovigen schrik welken de woorden barer meesteres hadden gewekt, uitdrukte, wachtte zij Zitting van Donderdag. 18 October 1934 Te 2.45 ure, wordt de vergadering, onder voorzitterschap van heer Thuys- baert, geopend. Heer Tavenier, katholiek raadslid, district Temsclie, ontslag nemende, wordt vervangen door heer Petrus Ver hulst van Temsclie. Men gaat dan over tot de verkiezing van een dubbele lijst eandkliateii voor de plaats van ondervoorzitter bij <b rechtbank van eersten aanleg, en raads heer hij liet beroepshof te Gent, 'Voor de plaats van ondervoorzitter wordt heer Rommel, substituut van den Pro cureur des Kouing.s le Gent., met 71 stemmen aangeduid. Voor de tweede candidatuut*, heer De Sloovere, onder zoeksrechter te Gent, met 27 stemmen. Als raadsheer voor de eerste plaats, heer Smertryns, rechter te Gent, met 58 stemmen. Tweede eandidaat heer Van Thorenfburg, Procureur des Konings te Yperën, met 61 «temmen. Heer De Glip- pcle, substituut te Gent, 13. stemmen. •Door heer Rons©, afgevaardigde wordt dan verslag uilgobrach't over het .technisch onderwijs. Spreker bewijst dat dit onderwijs ten allen pr'ijze moei verzekerd worden, daar er zooveel jon gens en meisjes er van genieten. De heeren Vergeylen, Van der Cruys- sen, Deblock, mevrouw Jacobs-Lucifer, de heeren Van Impe en De Rop nemen deel aan de besprekingen, nopens dit belangrijk punt. Het gaat er over de toelagen die de oppositie liever aan de provinciale in richtingen zou willen doen onttrekken. 'Heer Ronse bewijst voor de zcfovec! - ste maal dat d.e katholieken nevens an dersdenkenden, voor het officieel onder wijs te betalen hebben, en dan voor ei gen onderwijs zorgen. Heer Van de Velde verdedigt, daarna het landbouwonderwijs ©n de leergan gen in liet Casino. Hij vraagt de aan stelling van een studiecommissie. Om 6.15 ure, na nog een aanhouden de discussie, wordt er gestemd voor het toekennen van achterstallige toelagen en de huidige subsidies alsook voor de globale toelage van 1935 van het tech nisch- en landbouwonderwijs. Deze toe lage worden aangenomen door de ka tholieken. De zitting eindigt, ten 6.30 ure. Hé den Vrijdag slotzitting, ten 2,30 u. Wereldtentoonsfelling van Brussel 1935 De Marsch van Oud-Brussel Wegens de begrafenisplechtigheden van President Poincaré, welke Zaterdag a.e. plaats hebben, heeft de Vemrout- schap der Tentoonstelling alsmede de «Vrienden van Oud. Brussel» besloten de uitvoering van dë geklasseerde wer ken in den vvëüstrijld; voor den Marsch van Oud Brussel, le verdagen tot Zon dag 21 October. De uitvoering heeft plaats op de Groote Markt van 15 tol 17 uur in aan wezigheid van talrijke overheidsperso nen van ,de Tentoonstelling van de Stad Brussel. De geklasseerde stukken zeven in ge tal, worden uitgevoerd door de mu ziekkapel der Gidsen, onder leiding van Kommandant Prevost, De voorstellin gen en berichtgevingen zullen door geluidversterkers bekend gemaakt wor den en levens worden de uitvoeringen door het N. I. R. en I.N.R. uitgezonden. Bij ongunstig weder zal deze muzi kale wedstrijd in de Madeleinezaal plaats hebben. de verdere bevelen van dleze af. Er verliepen eenige minuten voor dat Mevr. Treverton weer sprak. Zij was nog genoeg bij hare zinnen on. flauw te weten wat uitwerksel de me decijn op haar had, en om, pogingen le willen aanwenden ten einde den verderen voortgang daarvan tegen te gaan, voordat hare denkbeelden ge heel en al verward werden. Zij vroeg eerst naar haar rèuk- fleschje, vervolgens om wat Eau de Cologne. Het laatste, op haar zakdoek gegoten en tegen haar voorhoofd ge houden, scheen te helpen om gedeel telijk baren geest weer op te klaren. I-Iare oogen kregen hunne vastheid en uitdrukking terug, en toen zij ba re dienstbode weer toesprak, en hel woord schrijf herhaalde, was zij m staat dit bevel kracht bij te zetten, door terstond op een bedaarden stel- ligen loon met dikteeren een begin te maken. Sara's tranen: vloejden rijkelijk hare lippen mompelden afgebroken volzinnen, waarin smeekingen, betui ging van berouw en uil boezemingen van vrees zonderling vermengd wa ren maar zij schreef gedwee voort, met onvasite hand, totdat zij <d'e eerste twee zijden van het blad postpapier bijna vol had. Toen hield Mevr. Treverton met dikteeren op, nam de pen, en onder- teekende liet geschrevene. Bij deze inspanning scheen de om de opwekkende uitwerking van de medecijn te weerstaan, haar andermaal te verlaten. De donkere blos begon ha re wangen weer te kleuren, en zij sprak gejaagd en woest, toen zij hare Ongelukkige val in eene fabriek te Ninove Clement Van Rossom, reeds verschil- ligc jaren in de Union Allumetticre werkzaam zijnde, verliet Donderdag middag, omstreeks 12 u. zijn bureel, dat op de eerste verdieping is gelegen. Wanneer hij naaf. "beneden wilde gaan deed hij een verkeerde beweging, met het ongelukkig gevolg, dat hij hei evenwicht verloor en loodzwaar naar beneden viel. Dadelijk daagde er hulp op en daar het. slachtoffer geen toeken van leven meer gaf, ontbood men in allerhaast dochter Achtergaal. P.o/.o was spoedig ter plaatse en diende hei. slachtoffer de eerste zorgen toe, ten einde hem tot het bewustzijn te doen Icrugkeeren, waarin hij dan ook ge lukte. Mijnheer Van Rossom kloog over geweldige inwendige pijnen, zoodat men hem onmiddellijk onder de X-stralen plaatste. Men heeft nochtans nog nic.l kunnen vaststellen of den gekwetste inwendige kneuzingen, zou opgeloopen hebben. Tot nader óverleg heeft, men hem bij zijn broeder Cjiarles jyjèrvoerd, die te Ninove woont daar. het onmogelijk was den gekwetste naar zdjhe woning fe Erembodegem over le .jjrengen. De brandkastdieven té Cent OriïJer-hcor en huiszoekingen. donderdagmorgen werden Karei Mei- re, die eigenlijk geen bepaalde woonst heelt, en in de Mo odé Lijvekensstraal werd aangehouden .en Alfred Kregers- man, der Brusselséhéstraat, nog ions onderhoord. Zij wisteil natuurlijk van niets en kregen een: briefje voor Brug ge. Onder geleide der gendarmen wer den zij naar die stad gebracht en zou den er verder onideriiö'órd worden dooi den heer onderzoeksrechter Van lloeye, die in verband met de diefle der spoor wegzegels te Blankenberge. Beide betichten zullen aldaar voor- loop-ig onder mandaat blijven. Eugeen Nuyttens, der Lange Violet- lenslraat, Oscar Van de Wiele, der Jloo- de Lijvekensstraat, Michel Manders, van Oostacker en Jëroom Tytgat der Korte Koestraat, le («ent, werden even eens onderhoord en brachten geen licht in de zaak. Dat onderhoor, door den heer De Rouck gedaan, duurde gansch den voor middag;-de aangehoudenen zullen -ook onder mandaat worden geplaatst. Alice Van de Wiele, van de Terpla- tenkaai, Em.ilie en Bertha Van de Wie le, der Lange Vipj.eltejiistraat, werden in vrijheid: g-esteld. l>e huiszoeking©.?».' w owfen voortgezet en het onderzoek duiurt ieverig voort. Het verdachte overlijden van Schendelbeke Over eenige dagen deéldèn wij mede hoe de heer Nestor Mac,htelinckx, van Schendelbeke bij Geeraard,sbergen, dood gevonden werd aan den voet van zijn trap. Thans is, vastgesteld dat de man m dronken toestand, verkeerde en aldus van den trap is gestuukt en daarbij zoo'n kwalijken val deed dat hij ter plaatse dood bleef. Zijne echtgenoote was afwezig toen zich bel ongeval vooi'djeed maar de kin deren hebben dadelijk, den burgemees ter verwittigd, welke de doend heeft vast gesteld. kamenier die- pen teruggaf. Teeken riep zij, zwak met de hand op liet beddclaken slaande. Tee ken, Sara Leeson, getuige. Neen I Schrijf medeplichtige' Neem er uw aandeel in ik wil het niet op mij ge schoven hebben. Teeken, ik eisjch het! Teeken, zooals ik u zeg. Sara gehoorzaamde en toen Mevr. Treverton haar het papier afnam.wees zij er plechtig op, met' dezelfde akelige tooneelbeweging van zóoeven. Gèef dit aan uwen heer, als. ik dood hen, doet zoo oprecht en naar waarheid alsof gij voor den rechter stoel stond. De handen samengevouwen, zag Sa ra hare meesteres voor de eerste maal met een vaste blik aan, en sprak haar voor de eerste maal op een vasten toon toe. Wist ik slechts dat ik bereid wa re om te sterven, zegde zij, o hoe geerne zoude ik met u van plaats ver wisselen. Beloof mij dat gij dit papier aan uwen heer zult geven, herhaalde me vrouw; Treverton. Beloof mij, neen ik vertrouw niet op uwe beloften al leen Ge moet het, riiij zweren Neem den bijbel, den bijbel dien den predikant gebruikte, toen hij heden morgend hier was. N©ejn dien, of ik zal uit de andere wereld tot u komen. De meesteres' lach Ier-toen zij vleze bedreiging herhaalde. |I> dienstbode beefde terwijl zij aan r hél bevel vol deed. Ja. ja. den bijbel, die de predikant gebruikte ging mevrouw Treverton ij lende voort, nadat hel. boek Ie voor schijn was gebra' lil. D«±Jiredikant, een Smo'tkelzaak te Kruishout; m Aan de rijkswacht van Krufehoutem was gemeld: geworden dat al-daar een auto zou voorbijkomen niet ges mok kelden alkohol. Er werd langs den weg een nauwkeurige waakzaamheid uitge oefend en Donderdagmorgen werd in derdaad de auto opgemerkt, waarvan dé beschrijving bekend was. Op bevel van de gendarmen stopte de wilgen. Benevens de autobestuurder, wast er nog een helper aanwezig. Uit het, onderzoek bleek, dat de auto zes benzinekruiken bevatte, die echter geen benzine, maar alkohol inhielden en van hoog gehalte. •P,e auto werd in beslag genomen en de autobestuurder, Alfred Paternole en «ijn helper. Jozef Bonewijn, gehuisvest te Tubize, werden aangehouden. Beiden bekenden de feiten. Zij Mva- men met den alkohol uit Luxemburg. Donderdagmorgen werden Bonewijn en Palernote naar liet gerechtshof te Gent overgebracht. Zij werden, na m verhoor te zijn genomen, dooi- den on derzoeksrechter De Sloovere, onder aanhoudingsbevel geplaatst. Hét Verkeersongeval te Maria-Lierde Onze lezers konden in ons blad van [gisteren bet. verhaal lezen over het zwaar verkeersongeval te Maria Lierde, waarbij de 24-jarige Paul Eeman mei zijn moto door een auto werd gevat. Niet ailleen had hij een been gebroken maar liep daarbij een schedelbreuk op, wat eerst niet gevreesd werd. In tegenstelling met. wat we gisteren meldden, werd liet 'Slachtoffer niet naar Ronse maar naar liet hospitaal van Aalst gevoerd alwaar hij Vrijdag mor gen om 3 uur. overleden is Drama te Buggenlioiit-Opstal Donderda.gnamid.dag, rond 3 uur heeft te Buggenhouit-Opstal een vree- selijk drama plaats gegrepen dat in cie gemeente algenieene ontroering heeft t eweeggebra-ciht. Geburen bemerkten in den namiddag dat rook opsteeg uit de woning van den landbouwer Verschueren, in de Crab- straat te Opstal-Bugigenhout. De schuur van hel huis stond reeds in lichtelaaie en het woonhuis dreigde eveneens door de vlammen te worden aangegrepen. Verschueren die alleen thuis was zijn vrouw en zijn dochter waren naar Lebbeke gegaan had de schuur, de stallingen en de woning in brand ge stoken en daarna zelfmoord gepleegd niet een revolver. P.e rijkswacht vaji Bnggenhouil wérd dadelijk ingelicht over hei gruwelijk drama en intüssclien werden de blus- schingswerken ijverig doorgezet. Van de stallingen en de schuur viel echter niets meer te redden daar het vuur aan wakkerend voe'd'ael vond in het stroo. Een drietal koeien en twee varkens ble ven in de vlammen. Ook het woonhuis stond reeds in brand doch men slaagde er in liet vuur den pas af te snijden. Men begrijpt de diepe verslagenheid en de treurnis der vrouw en kinderen van den wanhopige, nadat zij met de noodige omzichtigheid op de hoogte werden gesteld van het gebeurde. De rijkswacht heeft ter plaats de noodige vaststellingen gedaan en liet parket van Dendérmonde op de hoogte gesteld. Het verder onderzoek zal moeten uit wijzen waarin 'de oorzaak van dit vrec- selijk gebeuren kan gevonden worden. goed, zwak man, ik heb hem bang ge maakt, Sara. Hij zegde Zijt gij in vrede met alle mpnschen En ik ant woordde1 Met allen op een na. Gij weet wel wien. Den broeder van den kapitein. O, sterf niet in vijandschap met iemand, sterf niet in vijandschap,, zelfs niet met hem, smeekte Sara. - Dat heeft de predikant mij ook gezegd', hernam Mevr. Treverton, wier oogen nu doof de kamer'begonnen te dwalen, terwijl haar loon eensklaps la ger en onduidelijker werd. Gij moet hem vergeven, zegde de prediikant, en ik antwoordde Neen, ik vergeef ieder een, maar den broeder mijns echtgi- nóots niet. Dë predikant stónd! bevreesd vari' zijnen stoel naast mijn bed op, Sara. Hij sprak van voor mij te bid den en terug te komen. Zou hij terug komen Ja, ja, antwoordde Sara. Hij is een braaf man, hij zal terugkomen, cm, o, zeg hem dat gij den broeder van 'den kapitein vergeeft. Die lage woor den, welke hij van u gezegd heeft, toen gij getrouwd waart, zullen eenmaal op hemzelven nederkomen. Vergeef hern voordat gij sterft. Pit zeggende trachtte zij den bijbel zacht uit het gezicht barer meesteres weg te nemen. Die beweging- trok de aandacht van Mevr. Treverton en riep haar afdwalenden geesit wéder bij ffet tegenwoordige. Halt, klonk het van hare bleeke lippen, terwijl een zweem van de oude vastheid' weder in hare stervende oogen flikkerde. Met een krachtige poging greep zij Sara's hand, legde die op hel boek, en hield ze vast Brand aan de houtstapels te Antwerpen Donderdagavond t.è 8 uur is brand uitgebroken aan de houlhangaar 48 behoorende aan den heer Jussiant. Het dak werk vernield en de stapel hout werd aangetast. De pompiers, onder bevel van luitenant Roiribauts kwamen ter plaatse en moesten één uur wer ken om 't vuur meester te "worden. Polil ie-officier Dccock heeft een on derzoek ingesteld. Aanzienlijke schade werd door den brand aangericht. Gisteren, omstreeks. 4 uur 's mor gens voerden enkele werklieden e n herstelling uit aan een ophaalbak ia de kolenmijn te Eisden. In omstandig heden, die nog niet goed opgeklaard zijn, botste de lokomotief, welke voor het vervoer der kolen gebruikt, wordt met groot geweld tegen den ophaalbak. Een werkman van Ilongaarsehe af komst, werd de borstkast ingedrukt en was reeds een lijk toen men hem ter hulp snelde. Zij makker, dlie naast, htm arbeidde, had het bekken gebroken, en liet linkerbeen vermorzeld, zoöclat zijn toestand zoo goed als hopeloos is. Twee andere werklieden liepen slechts lichte uitwendige kwetsuren op, doch klagen over inwendige pijnen. Naar de oorzaak van dit vrecseiijk ongeluk is een onderzoek aan den gang. Milaneesche Filets van Konijn Doe de filets van de beenderen. Pa neer ze met geklopte eiers of eiwitten en fijn paneermeel, gemengd met een wei nig ge rasp e Gruy'è'rekaais. Werpi de fi lets in het zeer heet Liebig-Vet. Goed doreeren. Dien op, omringd niet maca roni en kaas waaraap .ge een eetlepel geconcentreerde Tomaat Carlo Erba aan toegevoegd hebt. Met het overschot bereidt ge «Civet» van Konijn Snijd sclióone stukjes en laat ze ma rineer en met ajuin, tijm, laurier, roo- de wijn en a-zijn gedurende 24 uren. Laat uitlokken, droog ze af. Bereid een «roux» Liebig-Vet, tarwebloem, mari nade en stoof daarin de stukken ko nijn. Opdienen met moes van vruchT ten. Het konijn zal maïsch zijn na 30 a, 40 minuten. Is de saus te dun'bind ze met wat aardappelmeel. Gefpuite Lijsters. Kent U dat Hebt ge geen lijsters.. schaf U spreeuwen aan. Flambeer ze, schik ze in een" schotel, strooi er zout op en laat ze alzoo twee uren staan. Verwami den friltuirpot. met Lïélïïg- Vet, het vet moet verseh zijn, dus mag nog niet gedampt hebben. Schud de lijs ters of spreeuwen af om het zouit te ver wijderen en dompel de vogels in het ko kende vet. Laat ze fruiten gedurende 5 minuten. Haal ze er uit en laat, ze afdruipen; opdienen op een servet. In- die" ge er saus bij verlangt, afzonder lijk opgediend verkies dan een bruine saus. Hare andere hand zwierf een weinig over de beddelakens- totdat zij het ge schreven papier dat aan haar echtge noot gericht was, ontmoette hare vin gers, omklemden liet en een zucht van verlichting ontglipte hare lippen. Ha zeide zij. Ik weet nu waar voor ik den bijbel noodig had. Ik sterf bij mijn volle kennis, Sara, gij kunt riiij zelfs nu niet bedriegen. Zij zweeg weer, glimlachte een weinig en fluisterde snel Wacht, wacht, wacht en voegde er toen overluid mot. het oude tooncel- spel en het oude tooneetgetoaar bij Neen ik wil u niet op uwe belofte al leen vertrouwen. Uw eed wil ik bob ben. Kniel neer, dit zijn mijn laatste woorden, in deze wereld, weerstreef ze zoo gij durft Sara zonk op de knieën naast lie* bed neer. De koelte, die juist met het langzaam vorderen van den morgend aanwakkerde, scheidde de venstergor dijnen een weinig vaneen, en dreef vroolijk de ziekenkamer binnen. Te gelijk deed zich het gonzend geklots van de golven in de verte liooren.Daar na vielen de venstergordijnen weeil zwaar neer, de flikkerende vlam van do kaars werd stil, en de diepe sd.ilte in de kamer was akeliger dan ooit. Zweer, zegde Mevr. Treverton* Hare stom verliet haar, toen zij da tl eene 'woord! had uitgesproken. Dooij zware ademhailn,g gelukte het haat* echter naar spraakvermogen terug tal krijgen, en zij ging voort Zwee.u dat gij dit papier niet zult vernietiger^ als ik dood hen.» "t Vervolgt*

De Volksstem | 1934 | | pagina 2