Het Eeuwfeest van Pius X Waar wam de nieuws Millionnairs Gezondheidsdienst Provincie Oast-Vlaanderon De öoudbiok-conferentie te Brussel Oe groote nood onzer jeygd eo hei Leger Onze Muntwaarde XXXXe JAARGANG KUMMEE 235 Kerkstraat, 9 en 2I Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. ÊubTfcTt'ett buiten het Arrond, AALST. g Agentschap ÏÏAVAS, Adolf, Maxlaan A3, te Brussel Sue de Ric-heleu, parijs. s— Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2b Zondag 21 October H. Ursula Zon op6,20Zon af4,50 Maandag 22 October 1934 H, Cardula Zori op6,22 Zon af4,48 j V. M. 22 L. K. 30 We doorleefden de spaarweek Tooi de zendingen en thans vieren wij den Missiezondag. Dit moet een dag van propagandawsrk, van gebed an van geldstortingen en geldinzamelingen voor do missies zijn. We weten ge noeg dat ze in do zendinganlandon Boodwondiglieden kennen die w» niet genoeg beseffen. Vergeten we niet dat de zendelin gen in alles moeten voorzien, want, zooals in Congo bij voorbeeld, en op de Philippynen bij de Igorotten heb ben zo alles te bezorgen aan de be keerden. Daarbij scholen moeten ge bouwd, kerken opgericht, hospitalen tot stand gebracht worden. We mogen niet uit bet oog ver liezen dat weesbuizen en onderkomen moet verleend w'örden aan de kleinen Eet leger der Missionnarisseu met gijn 125.000 laden, en van bet nog grooter getal catechisten zijn ook te onderhouden. De Missiedag moet een dag van edelmoedigheid zijn. Ieder# aalmoes is brood en onderkomen voor do held haftige apostelen van de christens beschaving. Ieder penningske, dien dag gestort, zal voor oen ziel de schatten der genade en der waarheid openen. Hoe grooter som ingezameld wordt des te ruimar de medewerking aan de uitbreiding van Cbristua' Rjjk 't Rijk van liefde, van vrijheid, van gelijkheid en van broederlijkheid. 't Is Cbristua' wil dat we meewer ken, au door aalmoes, boete, gebefl, HH. Communiën en Missen, en door Zlles wat da geestelijke werking bij machte ia. O. L. Heer Is gestorven voor alle mensehen, en dus moeten wij in de weer zijn om zijn Rijk uit te breiden. In de banden van uitgekozen mannen gat Hij de middelen tot dat werk-Wij allen moeten al onze krachten inspan nen om zooveel mannen mogelijk en zoo goed gewapende en beslagen mannen mogelijk naar onze broeders en zusters in 't heidendom te sturen en in bun onderhoud zooveel moge lijk te voorzien. Immers, zij hebben den tijd, de middolen, bet werk niet cm zicb mot stoffelijke zaken bezig te beuden. Wij zullou ze ter hulp komen op dat ge bied door ons geld au goed en ze on dersteunen op geestelijk gebied door onze geestelijke medewerking. Daarbij wa zijn toch ledan van de zelfde H. Kerk en ieder lid van die bests ir.aatacbappij moet zicb nuttig maken zooveel bet kan en meewer ken nog eens als dusdanig aan bat heil van allen' Gehoorzaam moeten wij zijn aan d» bevalen van ons aller Vader, den Paus van Rome en zelfs den raad dia Hij ons geeft volgen, an nakomen. Z. H. Pius XI deed een oproep tot allo christenen om do katholiiko ac tie bij te treden, men to maken, to be- hertigen, door te drijven. Die katho lieke daadwerkelijke actie breidt zicb uit moor en meer en omvat allo ka tholieken, 't Is ons plicht te schenken priesters voor Gods kerk, zoowel in de missiën als in 't beschaafd# bin nenland. 't Is ons plicht t« gevan stoffeiijkon en geestelijken onder stand. Dat wordt opgeëisebt en ge vergd. 't Geluk dat wij b#zltton, den he mel dl# eens do onze zal wezen 1 mo gen we ook helpen inwinnen bij en voor anderen. Ieder vau ons is min of mear verantwoordelijk voor de za ligheid van zijn evenmenscb... Rad den we zielan en talrijke zielen en daarom nog eens Iaat ons ondersteu nen do zendelingen, de zendelingen sn bun te bekeeren of reeds bekeerde heidenen. Aan 't werk dus MARC. Een comiteat ijvert voor zijn Zaligverklaring Men meldt uit Vatikaanstad t Uitgebreide voorbereidende maatrege len worden hier reeds .getroffen voor dé iyiering van den honderdsten geboorte dag van Paus Pius X. Pie H. Vader heeft de plannen tot vie ring van dit feest goedgekeurd en er is reeds een comiteit gevormd, dat ijvert voor de zaligverklaring van Paus tPius X. Paus Piusi X, die in armoedige om standigheden is opgegroeid en wiens eenvoudig en voorbeeldig leven voor alle katholieken der wereld een lichtend [voorbeeld was, werd op 2 Juni 1834 in •het kleine dorpje Riese in de provincie JTreviso geboren. Men neemt algemeen aan, dat de we reldoorlog zijn dood heeft verhaast. Kardinaal Ö'Cónnell, aartsbisschop yan Baston, die door Paus Pius X tot de waardigheid van kardinaal is verhe den, ihèeft de volgende boodschap ge richt tot" het oomiteit voor de viering yan het eeuwfeest. «Het verheugt mij buitengewoon, dat Z. H. Paus Piuisi XI de viering van het eeuwfeest van Pius X., zaliger gedach tenis, heeft goedgekeurd. «In armoede geboren en in bescheiden omstandigheden opgegroeid', is deze fedele ziel tot de hoogste plaats in de Wereld opgeklommen en heeft den Stoel yan den II. Petrus bestegen. De liefde yoor de armen is hem zijn gansche le- yen bij gebleven. Met zijn poddelijken Meester Jesus Christus 'heeft hij veel gemeen gehad. Allereerst de armoede zijner jeugd, de bescheiden omstandig heden, waarin hij leefde en tenslotte het lijden in zijn latere jaren, dat hij yan de zijde zijner vijanden onderging jén dat hij, zooals zijn Goddelijken Heer en Meester zwijgend en geduldig droeg. Zijn groot plichtbesef verheft hem tot groofe hoogte. Met energie en ijver reorganiseerde hij de Romeinsche Cu- fie, sloeg de aanvallen der Modernisten af en hervormde de kerkelijke muziek, welke in dien tijd een vorm had aange nomen, die niet geschikt was voor een huis van God. Een groote liefde voor den Eucha- ristischen Koning brandde in zijn hart. »Ik ben den Almachtigen God uit het diepst van mijn hart dankbaar voor het voorrecht, dezen heiligen Paus van nabij gekend te hebben. Hij was mij een waar voorbeeld van een heiligen priester en van een heiligen Paus. On ze geliefde Amerikaansche landen ken de en beminde hij in hooge mate. »Ik ben ervan overtuigd, dat het plan tot. viering van zijn honderdsten ge boortedag door alle katholieken in de geheele wereld toegejuiicht zal wor den. In zekere Brusselsche bladen is ge wag gemaakt van verklaringen die in een ParijiSich blad «Le Petit Journal» verschenen en die werden toegeschre ven aan Minister van State Francqui. Daarenboven heeft men opnieuw ge tracht deze verklaringen uit te leggen alsof het toch tot verlaging van onze munt zou komen in Belgie. Ook «Le Peuple» knoopte dergelijke zinspalin gen vast aan wat verscheen in Le Petit Journal». Opnieuw heeft Minister van State Francqui echter een verklaring afge legd die aan duidelijkheid niets te wan- schen overlaat. Aan een medewerker van het agenl- èchap «Belga» zegde de h. Francqui, dat hij nooit dergelijke venklaringen aan wie het ook zij heeft afgelegd, en hij verwees naar zijn vroeger onder hand met den vertegenwoordiger van ^Belga», waarin hij tegen een waarde vermindering van den frank is opge komen. Ilij voegde er aan toe «l'k neem zooals ik U zegde, de ver antwoordelijkheid op van mijn eigen verklaring, maar niet van de verklarin gen, die anderen mij toeschrijven »- In de Brusselsche omgeving De namen der gelukkige winnaars der loten van 1 millioen zijn totnogtoe niet volledig gekend. Sommigen bewaren angstvallig dit scihoone geheim. Er zijn er die met verscheidene houders Waren van het kostbare biljet. Zoo hebben tien werklieden van de werkhuizen Destrée, te Haren (hij Brussiel), het eerste mil lioen n. 58139 reeks A. gewonnen. Zij hadden slechts twee loterijbriefjes ge kocht, waarvan -het anid'ere eindigde met- cijfer 8, en hun bijgevolg nog maals 200 fr. bezorgde. Negen van hen vernamen het nieuws reeds Donderdag. Het was werkelijk als een goudbom die midden hen ontplofte. De tiende, cm vrouw, vernam de blijde mare slechts !s anderdaags toen ze de fabriek bin nentrad, allen bleven kalm en gingen onmiddellijk hun beistuurder raadple gen over wat ze met dit kleine fortuint je (voor elk 100.000 fr.) zouden aan vangen. Een huisje mee houwen, of het het op de bank zetten Het zal in alle geval hun leven zeer verzoeten. Vorst is niet achter gebleven en een van .de inwoners van de schoone, luch tige BrusseliSiChe voorstad is insgelijks sedert Donderdagavond millionnair ge worden; zoo zegt men ten minste. iPie gelukkige winnaar zou de h. Marcus zijn, 40 jaar oud, gehuwd en vader van een kind die sedert 14 jaar m dienst is bij de Nationale Maat schappij van Spoorwegen, in het station Brussel-Zuid. Gelukkige tappen te St. Truiden Wij vernemen dat het bestuur van de Sint Truiidsche Voetbalclub, be staande uit negen leden, een lot won van 100.000 frank. Elk der negen be stuursleden zal 10.000 fr. opstrijken en in de kas van de club zal een som van 10.000 fr. worden gestort. De negen bestuursleden zaten aan ta fel bij de supportersclub «Hooger Op» toen zij dit verheugend nieuws ver namen. To leper en te Mechelen. Te leper werd door toedoen van de bank van Handel en Nijverheid het lot welke als nummer draagt 46.184 van de reeks K van één millioen verkocht. De naam van den gelukkigen winnaar is tot nu toe onbekend. Verscheidene loten welke 1000 en 5000 fr gewonnen hebben werden insgelijks door ideze in stelling verkocht, zoodat deze streek wel bevoordeeligd schijnt. Een lot van 1 millioen is ook beval len aan M. Leemans, onder-statie overste te Mechelen, Vaartstraat. En in Wallonië Uit Namen wordt gemeld', dat het personeel van de statie van Iloyet, een millioen won. Anderzijds wordt medege deeld, dat heer Grognet, eerste chef bij' het regiment Genie, samen met zijn schoonbroer J. Marin, eveneens eerr millioen won. Te Comblain au Pont, won Alf. Tho mas met n. 97.624 reeks E, 1 millioen* te Saive, won een groep van tien per sonen eveneens' een millioen. Te Herstal 2ou een groot lot gewon nen zijn idoor heer Latour, wonende Emiel Tilmansstraat. Te Luik zelf zou een dagbladverkoo- per met 9 anderen, ook een winnend nummer bezitten. Een inwoner van Doornik, die onbe kend wenscht te blijven, zou 1 millioen: gewonnen hebben, terwijl drij loten van 100.000 fr. gewonnen werden door 150 heidienden van een leerlooierij te E3- tai ruber g. Ook gelukkige winnaars te Hoei Te Hoei won een groep van een twin tigtal politiebedienden een lot van 100.000 fr. in de Koloniale Loterij. Een groep van 10 personen, te Oc- quier, heefts insgelijks 100.000 fran ken gewonnen. Een lot van 1 millioen te Eekloo In de trekking der Koloniale Loterij werd Eecloo waarlijk door het lot be gunstigd. Benevens verscheidene loten van 1000 tot 25000 fr. telt de hoofdstad van het Meetjesland thans ook een winner van een lot van een miljoen. De gelukkige winnaar is Pieter Van Overberghe, brievendrager, -gehuwd en huisvader, broeder van den gelkenden fotograaf Edmond Van Overbeke. Van Overberghe heeft het lot in ver deeling met eenen gebuur, Kamiel Vanden Berghe, een werkman, die we- Zie vervolg hlernevan. STRIJD TEGEN DIE KROEPZIEKTE 1. De kroepziekte is eene gevaarlij ke overdraagbare ziekte. Zij i6 be smettelijk in 't bijzonder voor de kin deren. 55% der schoolgaande kinderen zijn vatbaar. De kroepziekte wordt veroorzaakt door eene bacterie id'ie groeit en bloeit in de keel en in de neusholten. Die bac teriën woekeren in de slijmen van keel en neus, in het speeksel en in de flui men van den zieke; zij kunnen de oor zaak worden dat de ziekte zich voortzet. 2. De ziekte wordt, overgezet 1. door de zieken; 2. dour de kiemdraigers, die geen uitwendige teekens van ziekte- dragen. Na den afloop der ziekte kan de zieke nog kiemdrager zijn. iDie kiemdrage'~s verspreiden onbewust de ziekte rond hen. Zij moeten opgespeurd en ver pleegd worden. 3. Het eerste dat men doen moet is den zieke afzonderen; hij mag slepht.s in betrekking komen met die personen welke hem verzorgen. De verpleegster moet ook de noodige maatregelen ne men om de besmetting te beperken. Al de af scheidingen van mond en neus zullen ontsmet moeten worden, alsooik al de voorwerpen die met den zieke in aanraking zijn geweest. 4. Ten tijde van lieerschende kroep ziekte, indien iemand aan keelpijn lijdt, zal hij den geneesheer raadplegen. 5. De verklaring der kroepziekte is verplichtend. Zij zal door het hoofd van het huisgezin aan den Burgemeester, en door den geneesheer aan den Opziener der Volksgezondheid kenbaar gemaakt worden. 6. De Serum vroegtijdig ingespoten, geneest de ziekte in 't algemeen. 7. Men kan de ziekte voorkomen. Hoe Door de enting. In streken waar de ziekte zich ge woonlijk voordoet, zou elk kind tegen de kroepziekte zoowel als tegen pokken, moeten gevaccineerd worden. iPte sto ringen door de inspuitingen verwekt zijn doorgaans niet heviger d'an dege ne welke men bij de pokinenting vasi- stelt. De immuniteit die men ver krijgt duurt zeer lang. Door de enting moet de ijselijke kroepziekte verdwij nen, zoowel als de pokken. OUDERS hou'dt er aan vroegtijdig den geneesheer te raadplegen, zorgt er voor dat uwe kinderen geënt worden. 't Is voor U een heilige plicht De opening van de conferentie der goudlanden te Brussel had Vrijdagna middag, om 3 ure plaats. Naar we vernemen is de agenda der werkzaamheden nauwkeurig vastge steld ap iniatief van Belgie, in over. leg met de andere belanghebbende lam den. Een algemeene commissie zal samen gesteld worden met een bepaald statut; zij zal voor doel hebben de verruiming van het handelsverkeer te bewerken. Daarnaast wil de conferentie verbe teringen bereiken op1 het gebied van verkeer en toerisme. D(e verschillende afvaardigingen wor den geleid door de verantwoordelijke ministers en de hooge ambtenaren die de handelspolitiek van hun land bestu ren. Hoofden van de afvaardigingen zijn: Alberto Aaquini, Italiaansehe staats- ondersekretaris, Lamoureux, Franseh minister van Handel; Bech, Luxem- burgs'ch staatsminister Steenbërghe. Nederlandsch minister van Ekonomi- %the Zaken; Stucki, Zwitsersch gevol machtigd gezant; Donezal, Poolsch staatsondersekretaris voor nijverheid' en Handel; Jaspar, Sap, Van Cauwe- laert, Dierckx en Van Zeeland, voor Belgie. gens ziekte nu werkloos is en wiens vrouw moet gaan arbeiden op het fa briek om in het onderhoud te Voorzien van hun kroost, drie kinderen. Hoeft het gezegd dat Eücloo Vrij dag volliep met dit nieuvs en dat fac teur «Pier» ook wel. r*retard» zal ge had hebben op zijn bonde. Het miljoen >.t»n duis voorwaar niet betèr gevallen zjjnt Twee DjKe huisgezinnen in eens 1 MajollershoeBije. Een zoo objectief mogelijke stu die of beoordeeling van de toestanden in het leger, hebben bij mij de innige over tuiging gegrondvest dat gansch het vraag stuk "Jeugd en Leger» veel meer neer komt op een kwestie van zuivere opvoe ding dan wel op wettelijke regelingen en voorschriften, gewelddadige of onder- duimsclie werking of utopieke betrach tingen. Laten we het dieper ingaan. Sinds jaren is een massa burgers stilaan ge woon geraakt over het leger niets anders te hooren roepen dan onder vorm van wraakroepende eu onnoembare mistoe standen, waaraan spijts klachten, onder zoeken, interpellaties in liet Parlement, enz. maar geen einde kon komen. Zoo ontstond er stilaan tusschen het alge meen burgerlijk element eenerzijds, en het militair element anderzijds een schijnbaar onoverkomelijke kloof, die nog verdiept werd door het feit dat beide partijen hardnekkig vasthielden aan het eigen (zoogezegd specifiek) terrein. Daarom ook vind ik dat het toch niet aanneembaar is dat de taak vau officieren en onderofficieren zich beperkt tot het aanleeren aan jongens van 20 jaar, hoe zo in vredestijd een ingebeelden-, en in oorlogstijd een werkelijken vijand bij middel van een geweer, een automatisch wapen of eea ander moordtuig moeten om het leven brengen. Ik neem het een ailerspijtigst iets, dat de Staat niet het minste gebruik maakt van die eenige gelegenheid die hij heeft om het kruim zijner leden, gezonde ke rels van 20 jaar, een breedere en diepere maatschappelijke, verstandelijke en ze delijke vorming te verschaffen. Beschouwt met mij het vraagstuk in zijn diepste werkelijkheid en ge zult be grijpen hoe prangend en hoe doodspijtig de toestand is ge zult inzien hoe be langrijk en dringend het is met beslist heid naar een oplossing te zoeken. Yoor de massa der soldaten is de leger dienst de overgang naar de laatste voor bereidende stap tot de groote werkelijk heid van het leven eens de kazerne ver laten, trouwen de meesten, stichten een familie, en begint voor hen het leven van vrije, zelfstandige burgers Waarom wordt dit vraagstuk in het leger bijna totaal verwaarloosd Waarom komen zoovele van onze soldaten uit het leger niet terug, gesterkt en gestaald om de groote strijd van het leven aan te gaan Waarom verlaten zooveel de ka zerne als gedesillusioneerden, als gebru- taliseerden, als vodden, ja zelfs als wrakken, zoowel op physisch als ep geestelijk gebied Waarom Die enkele gedachten hebben als een wekroep geklonken en de reaktie is niet weinig vinnig en omvangrijk geweest. Vinnig en talrijk zijn de opwerpingen opgerezen, mondeling en schriftelijk, vanwege officieren en nog meer van onder officieren. Al die opwerpingen, gansch deze reak tie verraadt de mentaliteit van vele legergegradeerden dat is onze taak niet Ze gaan zelfs zoover te beweren dat zij het recht niet hebben mede te werken (in de mate van het mogelijke) aan de sociale, geestelijke, zedelijke en algemeene opleiding van de jongens die zij onder hunne bevelen hebben. Onze plicht beperkt zich tot het verschaffen van technische-militaire opleiding Welnu, juist daar ligt de knoop Daar zit de kern van het vraagstuk Op dit terrein moeten we kost wat kost tot een overeenkomst geraken en een oplossing vinden Het standpunt der K. A.J. is volgende "Al wie rechtstreeks of onrechtstreeks met de jeugd in betrekking staat, moet het zich tot plicht rekenen zijn beste krachten in te spannen, om aan de jeugd een opleiding te verschaffen, die voor gemeenschap, land en wereld een schoo- uere, een betere, een gelukkigere toe komst verzekert». Daarom verwachten wij daden, én van de officieren én van de onderofficieren én niet het minst van de soldaten zelf. Ziedaar ons onverzettelijk besluit Aan de geïnteresseerden het w^'ord of nog beter de daad Nog een laatste opmerk/mg. Niemand weze zoo kortzichtig ip. dit debat iets an ders te willen zien. als een rechtzinnige en loyale uitnoofliging tot eerlijke samen werking voor den opbouw eener schoone- jre en betere toekomst. K. HA JEE.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1