t Katholieke Vlamingen sleunt de werken vanVelksontwikkelim 23 De Conferentie van het Good-bloc Vaderlandschs plechtigheden Pe Godsdienstvervolging in Mexico Dinsdag OCTOBER 1934 Het doodvonnis zou over Koning Alexander geveld zijn te Seraing LXIe Zittijd van het Verbond der Katholieke Vereeniglngen en Kringen Naden dood van Poincaré XXXXe JAAUttANg NUMMER 23® Kerkstraat, 9 en SI Aalst, Telefoon li4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten het Arrond. AALST, g Agentschap HAVAS, Adol{ Mailaan i3, te Brussel «=-. Jlue de lUcJieleu, Parijs t— Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W, C. 2S W y£ 5Z'*ï*~Si~.i&t-ï.Zi5£2ïZ3i He Sevarinus Zonop6,23Zonaf4,46| L. K. 30 N. M. 7 Sirids jaren wordt liier in Aalst op velerlei wijzen aan Volksont wikkeling gedaan. Het is het doel van talrijke inrichtingen: van onze heerlijk bloeiende tooneelvereenigingen «Cathairinidten"' en «Land van Riemers» van onze muziek maatschappijen van onze Da- vidsfondsafdeelingen en zooveel andere bloeiende bonden. Dat deze instellingen ondanks de erisis mogen roemen op 'n volge houden succes is 'n verblijdend teeken van de kultlureele ontwaking Van ons volk. De inrichting die zich Volksontwikkelingheet, doelt rechtstreeks op die ontwikkeling van het volk door het geven van voordrachten en lezingen. Haar grootste roem is de inrichting der geestelijke voordrach ten die ongetwijfeld, een der zegenrijkste initiatieven is die deze laatste jaren te Aalst is genomen geweest, en laat er ons bij voegen dat uit vele andere steden met stijgende belangstelling wordt opgezien haar wat er te Aalst op 'dit gebied gebeurt Dit jaar is het lustrumjaar van die «Geestelijke Voordrachten Binnen kort zullen wij het programma kunnen mededeelen. Maar ook de gewone voordrachten die om de veertieiidagen door VVolksontwikkeling» worden ingericht verdienen de 'belangstelling Van al dezen die begaan zijn met de opvoeding en de ontwikkeling Van het volk. De reeks die dit jaar wordt aangeboden is een van de voortreffe lijkste. We zouden misschien nog veel heter kunnen doen indien we meer steun genoten. We meenen recht te hebben op den steun van alle wel denkende katholieke Vlamingen, omdat ons werk doordrongen is van kristen zin en overtuigd Vlaming zijn. Dat. zij ons dien steun niet weigeren door lid ije worden van «Volksontwikkeling» door onze voordrachten bij' te wonen door zelf als bet kan 'n buitengewone steunpenning te storten. We moeten nu eenmaal iets kunnen over hebben voor, dergelijke werken, ten minste indien we konsekwent zijn met onze princiepen. We rekenen dus op veilen steun. We doen 'n speciaal beroep op de 'leden van het Davidsfonds van de stad Aalst, om onze voordrachten bij te wonen. Voor hen is de toegang kosteloos. We zeggen u allen bp voorhand welkom op onze voordracht van Woensdag a.s. In de IJzerstreek Zondaig' morgen hadden vaderland- sche plechtigheden plaats te St Joris, Je Nieuwpoort en te Lombartzijde. Generaal burggraaf Joly vertegen woordigde den Koning bij de twee eer ste plechtigheden. Te Sint Joris, aan de Eendrachtbrug, aan den Yperoever, werd de Herden- ikingsvlam aangestoken en wierpen de weezen bloemen in de thans; geschied kundige rivier. Te Nieuwpoort legde generaal Joly bloemen neer op het monument aan de yermaarde sluis. Te Lombart.zijde huldigde de verbroe dering van -het 9e regiment een zuil in tot aandenken van den slag van 20-23 jO'ctober. Eene mis werd gelezen door den oud- Aalmoezenier, pater Pira, S. J., waarna de stoet zich naar d'.e zuil begaf, opge richt voor het gemeentehuis. Generaal Biebuivck, grootlint der Leopoldsorde, wiens zoon hier doode- iijk werd gewond, woonde de plechtig heid bij. De gedenkzuil werd onder de bloe men ais begraven. De muziek van het 9e linie gaf in den namiddag concerten te Lombartzijde. Hoe goed de samenzweerdiers bewast waren van de internationale moeilijk heden, die de aanslag te Marseille kon Verwekken, laat «L'Oeuvre» blijken uit een artikel van de «Nezavienna Hrvals- ka Drjava», van 6 Mei 11. De centrale unie van alle Kr oaten te Seraing, heeft in tegenwoordigheid van alls in Belgie verblijvende leden, op' 1 April 1934 een motie aangenomen, die op koning Alexander de schuld legt van al liet lijden van het Kroaatsche volk. Alexander staiat met zijn leven in voor den dood van Stefan Raditsj en vele andere Kroatische martelaren. Wij ver- oordeelen Alexander Kaageorgevitsj en de gansche regeering te Belgrado tot de doodstraf. Dit vonnis! moeten de Kro aatsche opstandelingen uitvoeren bin nen der kortst nnogelijken tijd. Wij wil len de wraak, wij willen idle- revolutie. Be revolutie komt, al moest heel Eu ropa op. zijn grondvesten beven. De Kredieten aan Werkloosheid en de Begrooting Vóór de crisis, in 1929 en in 1930, kostte de werkloosheid aan den Staat 40 miilioen per jaar. In 1931, eerste crisis'jaa*r, stegen de uitgaven tot 424 miilioen. In 1932 bedroegen zij 1 mil liard 50 miilioen de staats ondersteu ning en gemeentelijke tusschenkomst samen. Zonder het nemen van maatre gelen in 1933, zouden de uitgaven verleden jaar minstens 1,200 miilioen hebben bedragen. Daar de regeering te Broquevill met bet tijdperk der onevenwichtige be- grootingen heeft afgebroken, mogen wij veronderstellen, dat alles in bet werk is gesteld om den toestand te herstellen. Maar het moet den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg toege laten zijn zelf de verdeeling zijner cre- dieten te bepalen, wat met andere woor den wil zeggen: dat de vermindering der uitgaven op' het budget van Arbeid en Sociale Voorzorg nog niet de ver. laging van die of gene individueele al locatie beduidt. Steeds strengere maatregelen tegen do Katholieke kerk Wij hebben reeds meegedeeld dat de Kamer van Volksvertegenwoordigers in Mexico besloten heeft al de katholieke bisschoppen uit het land te zetten Thans blijkt dat bij de Kamer van Afgevaardigden ook een voorstel is in gediend waarbij het 'godsdienstonder richt niet alleen voor de openbare doch ook voor de bijzondere scholen wordt verboden. De Staat zal te beslissen hebben dat er voor particuliere instellingen als gestichten en kostscholen geen uitzon dering kan worden /gemaakt. De toestand van de Katholieke Kerk in Mexico is thans uiterst kritiek ge worden. P,e Aartsbisschop van Mexico, Mgr Diaz, werd ervan beschuldigd de: wet op den eeredienst, te hebben overtreden door een II. Mis te celebreeren in Izta- palapa, zonder daarvoor toestemming te hebben ontvangen. De politie vertrok naar de residen tie om Mgr Diaz gevangen te nemen, doch deze wist zulks te verhinderen Zie vervolg hierneven. te Binche op 3 en 4 November 1934 Het Verbond der Katholieke Vereeni- gingen en Kringen, zijn zeer bijzondere genegenheid' willende betuigen aan de Katholieken van Bincbe, die diit jaar, hun vijftigjarig bestuur der stad vie ren, zal zijn Zittijd houden te Bi,nche op Zaterdag. 3 en Zondag 4 November. Deden van de regeering en leiders van die Katholieke Partij zuillen het woord voeren op de vergaderingen zoo als ook tijdens het banket. programma. ZATERlDlAG 3 NOVEMBER, rr—Te 15 uur. Zitting in de Katholie ke Kring, SDJacobusstraat, 51. 1. Welkom door M. Derbaix, burge meester van Binche en M. Dumont, voorzitter van de Katholieke Kring van Binche. 2. Antwoord van de voorzitter van hel Verbond. 3. Adres aan Z. II. de Paus'. .4. Studievergadering «Naar hernieuwing Om uit de krisis te geraken 1. De krisis en het economisch vraag- »tug, verslag van M. Bauicilhuin, profes- Bor aan de Hooge,school van Leuven 2..Bie krisis en het sociaal vraagstuk yerslag, van M. Moyers-oen, gewezen mi nister, senator. G e d a c ht enw ias'e-1 ing Te 21 uur. Gezellig samenzijn in. iden Katholieken Kring. ZONDAG 4 NOVEMBER. Te 9 uur 45. Gelezen mis in d>e'col legiale kerk. Te 10 uur 20. Algemeene vergade ring in d'e Kursaal, 30. Vanderpepen- laan. Lezing der besluitselen betreffende de verslagen van HH. Baudhuin en iMoyersoen. 3. De krisis en het financieel vraag stuk, verslag van baron Houtart, Staats minister, senator. 4. De krisis en hed moreel vraagstuk', verslag van H. Ch. dni Bus de Warnaffe, volksvertegenwoordiger-, schepen van JBruSiS'el. f Te 13 uw. Banket in de Waux- IHall, Groote Markt. iV. B. De vrienden, welke ver langen dit congres en het Banket hij te wonengelieven zich voor Donderdag 25 October in De Volksstemte laten inschrijven. De reis geschiedt per auto-car. Naar aanleiding van h'et overlijden van von Kluck il?|e Du its oh e generaal von Kluck is dood. Hij werd 88 jaar oud. Er waren dagen dat de naam von Kluck op ieders lippen lag. Hij was, in het begin van den oorlog met zijn le gerkorps door Belgie getrokken om het Fransche leger en dezes Engelsche bondgenooten te omsingelen en den Keizer triomfantelijk naar. Parijs te leiden. Dit omsingelen mislukte, en instede tot Parijs door te dringen, moesten de Duitschers achteruittrekken tot voorbij de Marne. Maar dan werd door den volksmond het lot van, von Kluck bezegeld. Hoe dikwijls hij met zijn volk omsingeld is door de Franschen en de Engelschen, is niet te zeggen. Schier dagelijks ging die tijding in het onbezette gebied we schreven nog September 1914 van mond' tot mond maar, ongelukkig lijk, dit goede nieuws werd nooit be vestigd. Wat er van zij, werd von Kluck niet omsingeld en voor de rest van den ocr- logsduur uitgeschakeld, hijzelf haalde zijnen -slag niet thuis en dit misluk ken van dit eerste groote offensief der Duitschers heeft ongetwijfeld grooten invloed uitgeoefend op den einduitslag van den oorlog. door een beroep te doen op de overhe den. Wederom zijn een viertal kerken en twee kapellen in de hoofdstad van Co- lina, op- last van de burgerlijke over heid gesloten. Do priesters is een ver bod opgelegd om hun ambt uit te oefe nen, zoodat thans de geestelijke be diening van 25.000 katholieken door twee priesters moet worden waargeno men. In de stad Coahuila mogen slechts 9 priesters ihun ambt uitoefenen;. Dat komt dus neer op één priester voor 48.491 inwoners. In den staat Hidalgo is op iedere 50.000 katholieken slechts één priester. Hei Protocol oiaderteekend De algemeene vergadering dar conferentie van het goudbloc in het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel. Op den voorzitterszetel: IY1. H. Jaspar. De bijeenkomst van de afgevaardig den der goudlanden, in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel, heeft geleid tot de goedkeuring van een eindprotocol, dat den grondslag biedt voor verdere onderhandelingen. De tekst van het eindprotocol luidt als volgt De ondergeteekende regeeringtm Er van overtuigd zijnde, zooals zij te Londen op 3 Juli ,1933 hebben ver klaard, dat ed monetaire stabiliteit een der noodzakelijke voorwaarden is van den terugkeer tot den normalen eco- nomischen toestand overwegende dat zij met de stabili teit van hun munt te verzekeren ertoe oijdragen zullen tot het herstel van de wereldeconomie bevestigen hun wil de thans bestaan de goudpariteit van hun onderscheide ne munt te behouden erkennen; da-t- hun gemeenschappe lijke muntpolitiek zich de ontwikke ling ten doel stelt van het internatio naal ruilverkeer, welke ontwikkeling gunstig' moei .worden beinvloed door de gelijkaardigheid der thans in hun lan den bestaande monetaire voorwaar den Komen overeen I. Een algemeene commissie tot stand te brengen, samengesteld uit hun we- derzijdsche afgevaardigden. II. Wat het ruilverkeer betreft 1. te onderzoeken op welke wijze 't thans mogelijk is de handelsbetrekkingen tus&chen hun land uit te breiden. Zij achten het wenschelijk, dat de globale omvang: van het handelsverkeer, van 1 Juli 1933 tot 30 Juni 1934 met 10 t.h. zou worden vermeerderd. 2. Te dien einde, zonder uitstel, tweeledige on derhandelingen aan te knoopen, waar van men, binnen een tijdperk van ten hoogste 1 jaar, een uitslag moet ver wachten. 3. Het ontwerp van interna tionale overeenkomst betreffende de te voeren handelspropaganda, waaraan zij in beginsel, hun goedkeuring verleenen, aan het onderzoek te onderwerpen van een ondercommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de ondertee- kenendle regeering., met de opdracht de finitief den tekst der overeenkomst vast te -stellen om de onderteekening ervan -zoo -spoedig mogelijk toe te laten. III. Wat liet toerisme en het vervoer wezen betreft, twee ondercommissies op te richten, samengesteld uit verte genwoordigers van de onderscheiden regeermgen, met 'de opdracht verslag uit te brengen, bij de algemeene com missie, nopens de voorstellen, die bij bedoelde commissie, met ingang van heden zijn ingediend of haar later zul ten worden voorgelegd. Numecourt, 21 Oct. Het stoffelijk overschot werd Zondagmorgen te Nu mecourt in het departement van de Meuse begraven. De president van de Republiek was vertegenwoordigd door Admiraal Bigot en de regeering door de hh. Tardieu en Hprriot. Mgr Gini.sty, bisschop van Verdun, heeft een lijkrede gehouden tijdens de lijkmis die in de parochiekerk wend op gedragen. D'e Kerkvoogd heeft herin nerd aan do katholieke opvoeding dooi den heer Poincaré genoten. Het is voor al te 'danken aan zijn moeder dat de heer Poincaré christelijk werd opge voed. Zijn moeder heeft hij steeds een IV. Zonder uitstel bovenbedoelde on dercommissies bijeen te roepen en t* Brussel, binnen een tijdperk van 3 maanden, een vergadering te, beleggen van de algemeene commissie, om ken nis te nemen met den stand der werk zaamheden en het vervolg vast te stel len van haar programma, zonder da belangen van derden en de noodzake lijkheid v>an een meer uitgebreide sa menwerking op internationaal gebied uit het oog te verliezen. Deze verklaring werd onderteekend door de afgevaardigden van Belgie, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land, Polen en Zwitserland. Op deze laatste bijeenkomst der af gevaardigden hield de heer Jaspar, mi nister van Buitenlandsche Zaken, een korte toespraak, waarin hij de deelne mers dank zegde om den practischen. zin, waarvan zij blijk hebben gegeven, en die da commissie heeft toegelaten in bijzonder korten tijd nuttig werk te verrichten. Het doel van deze eerste bijeenkomst was de werkzaamheden der commissie voor de febekomst in te richten. Dit doel werd niet enkel bereikt, maar zelfs voorbij gestreefd. Wij hebben, zegde de heer Jaspar, een drievoudig decreet en practised resultaat bereikt. Wij hebben beslo-- ten 1. ons ruilverkeer uit te breiden; 2. in subcomiteiten de vraagstukken betreffende de handelspropaganda, het toerisme en het vervoerwezen voor le bereiden 3. zonder onderbreking onze werkzaamheden voort te zetten door- van nui af een nieuwe vergadering bin nen de drie maanden vast te stellen .om kennis te nemen van de uitslagen der subcomiteiten en haar verder pro gramma te regelen. Terwijl we onze onverzettelijke ge trouwheid aan onze munt hebben be vestigd, hebben we tevens de noodza kelijkheid uitgedrukt van een meer uit gebreide samenwerking op interna tionaal gebied. fl?|at zijn positieve feiten waarvan de geleidelijke ontwikkeling de' uitbreiding van het ruilverkeer moet bevorderen, die den terugkeer tot eert normalen economischen toestand moet verzekeren. De heer Jaspar verzekerde ten slotte dat hij al zijn krachten zou wijden aan het. welslagen van dit gemeenschappe lijk werk van internationale solidariteit De heer Lamoureux, Fransch minis ter van Handel, nam vervolgens namens al afvaardigingen het woord en dankte den heer Jaspar voor de gulle gastvrij heid, die de afgevaardigden te Brussel hebben genoten, en wensciht hem ge luk om de gelukkige liiïtslagen die op deze eerste bijeenkomst werd bereikt. kinderlijke genegenheid toegedragen. De herinnering aan baar heeft hem later ook tot de Kerk teruggebracht'. Poincaré heeft evenwel tijdens zijn gansche loopbaan steeds gereserveerdo hoarding in godsdienstige aangelegen heden aangenomen. De lijkkist werd naar het kerkhof gj- bracht waar zij in het familiegraf werd bijgezet. De oud-strijders vorm den de haag. Mev. Poincaré volgde de lijkbaar met diepe smart. Men schat bet aantal personen die uit de omliggende gemeenten waren gekomen op cuirn 10.000. In den namiddag heeft Mevr. Poinca ré een laatste bezoek gebracht op het graf van haar gemaal.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1