24 Be uitvoerende in Frankrijk mmrmm Deng-d. ©ra. "Vrera.gi'dL Dg Week van het Vlaamsclie Boek Denisuwa vaorsGhriffsn derWggcods ïs het waar Waarom Wicisfiii m ProlesfanlÉsme iapeoovar lis! Naliooaal-Ssciaüsiiio Woensdag OCTOBER 1934 Na d© Conferentie der Goudstaten De Middenstandsdienst LXD Zittijd van het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen DE VOLKSS® XXXXe JAAHGANfi NL'MiVUiit 237 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST a Agentschap HAVAS. Adolt Maxlaan 13. te prusssi Bue de BiS&eley. Parijs e= Bank ftuiding/Kingsway, 20 Londrea W. C. 2. H. Raphael Zonopö, 25Zonaf4,45 L. K. 30 N. M. 7 (Folklore) (Vervolg). Pastoor Djuvillers van Woubrechte gem, in de wandeling meester Lieven genoemd, (ook zijn deknaam) was ech gul herte, een oprechte ziel waar geen plooien inlagen, misschien al te op- ■ifocht om niet beknibbeld te worden. -Zoo stond hij bekend; te Woubrechle gem en thans nog. De Vlaamsche Wacht noemt hem een onderrichtenden priester wiens voort - hrengselen zijn voor de jeugd en voor het volk. En dat is de volle waarheid. Overloopt even de lijst zijner uitgaven: het zijn liedjes voor de kantwerksters- fsoholen, volksliedjes en hoerenliedjes. Hij Sichreef voor zijn volk. Hij mocht dus wel bij een verzanding naar ae jeugdige leden van «Met Tijd en Vlijt» fe Leuven een woordje voegen Ik zend u nog al eeniige almanakken voor .uw vrienden en kennissen en wel bij zonder voor de 'studenten van deze maatschappij, die de vlaamsclie zaak, de vlaamsche belangen, de vlaamsche beweging, de vlaamsche eenvoudigheid, en wat dies meer is, aankleven. Zijne zedelijke blijspelen voor 'studie- en volksjeugd, zijn bijdragen in talrijke bladen en tijdschriften mogen we ook aanstippen. Hij meende het goed met zijn volk en werd met wederliefde van dat volk beloond. Toen hij tachtig jaar oud geworden was in 1883, is hij nog immer werk zaam, vlug van geest en knap ter taal en ter sprlaok. Zijn geschrift is klaar, 'duidelijk, verzorgd en vol vurigheid. ïn Sept. 1883 schreef hij aan een vriend priester Ik heb hier geen rus te. Nee mora nee requies. Ik krijige veel bezoek. Dat komt er van, van beleefd te zijn, fen geestig te zijn en den Almanak van •fc Meetjesland op te -stellen en te kon- nen mirakels doen Sinds 25 jaren zijn er bij ons wel 2000 mensehen geweest óm iets te doen uitkomen, dat gestolen, Verloren of op den diool geraakt wa3 jnenschen, peerden, koeien, geeten, ko nijnen, honden katten, lijnwaad, geld en wat dies meer is te lang om te mel den: het komt meest al uit, en ik en wete van niet Peist dat nen keer Zou tiat wel een gratia gratis data zijn Ik worde er waarlijk mee verlegen met heel dat spel... Nog iets Den almanak .Van 1884 is gereed. Ik zal e'r twee exem plaren van zenden, zoodra hij gedrukt ïs. Ik telle reeds 80 jaren en gij ziet dat mij noch moed, noch .geest en ontbreekt en dat ik nog klaarder kan -schrijven, dan veel geleerde schrijvers. Jam satis, superque, etc. Sprekende van Woubrechtegem, voegde hij er bij Hier is geen armoe. Wij tellen niet eenen bedelaar dp 900 zielen Braaf volk Duvillers was een werker tot liet ein de toe. Zijn priesterlijke plichten ver vulde hij slipt en met iever voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd •stond hij immers op de bres met woord en daad, voorbeeld en pen. In de druk pers bleef hij werkzaam tot op 't einde van zijn langen en welgevulden levens loop. Naar een vriend schreef hij «Ik heb u eenige gazetten opgezonden reeds en gij moogt er nog ten minste 50 ver wachten. In eiken courant zult gij al iets dat uit mijnen koker komt aantref fen. Wie weet waarvoor het goed is, zegt de Hollander. Gij kunt ook nog eens mijn levensbeschrijving in 't licht ge ven. Ik zal eer naar den hemel gaan als gnj En Kanunnik Muyldermans- brengt in Ja waarvoor het goed is Het is voor mij een bewijis dat de brave mail zijn pen niet heeft laten roesten... Zijn volksalmaniakje was zijn lang leven Hij leeft heel en al in zijn schrif ten en dat zij niet zonder invloed wa ren staat buiten kijf en dat hij ver dienste bezat, ongetwijfeld gaarne moeten we zulks erkennen zoo druk te de Vlaamsche Wacht van Gent. Die dichter, en dat was hij inderdaad, sprak zijn ziele uit dit nakomende dichtje Heer, wil u ook mijns ontfermen., Mogt ik niet veel armen spijzen, O 'k heb toch op alle wijzen, Wiet den mond en met dó pen, En vóór alle regtbank, hén Voorgestaen. Bij 't rustloos waken, Voelde ik soms mijn hoofd als blaken, En ik smakte van den dorst En 'k verzwakte zoo mijn borst Dat de stem in 't hevfg spreken, Soms den pleiter ging ontbreken. Wilt gij meer, ik ben bereid 'k Denk alleen aan d'eeuwigheid.» Een goed hart, een rechtschapen ge- moéd, een flinke pen en een ievei'ig herder wras de Eerw. Heer pastoor. Du villers zoowel te Middelburg als te Woubrechtegem. Is 't niet MARC. Zooals verleden jaar wordt opnieuw 'een «Week van het Vlaamsche ooek» ingericht en dit maal van 3 tot 12 No vember. Deze week is niet bedoeld als een gewone reclame week, omdat het boek ook geen gewone waar is, maar 'een product des geestes dat dient ver spreid te worden onder alle lagen van het volk. De «Week van het Vlaamsche Boek» dient te worden beschouwd als een der belangrijkste prestaties der Vlaamsche activiteit -omdat door de boekenproductie een volk tot zelferken ning en zelfbewustzijn komt. Dla-arom hebben alle Vlamingen als plicht om gedurende deze week, die van jaar lot 'jaar meer en meer succes heeft, vast te 'stellen wat er gedurende het verloop en jaar door onze taalkunstenaars en ge leerden werd voortgebracht en levens Sen overzicht te krijgen van vroeger Werk. Met dit doel richten ialle Vlaamsche boekhandelaars gedurende deze feest dagen een speciale tentoonstelling in hun winkel in, terwijl te Antwerpen in de Lamornière zaal, Meir, 75, een groote boekententoonstelling gehouden Wordt. Dje vorige jaren bezochten tien duizenden deze tentoonstelling die de bewondering afdwong van alle bezoe kers. Dit is dan ook een éénige gele genheid voor allen die zich een ge dacht willen vormen van den cultuur- Stand van ons volk, wiant deze komt lot Uitdrukking in het boekbedrijf. Meer d'an de vorige jaren zal dit thans blij ken door de uitgaven van de meest vooraanstaande Vlaamsche- en Hol- landsche uitgevers. Een bezoek aan de ze tentoonstelling is dus uiterstinte ressant. Hierbij mla-g het nochtans niet blij ven. De «Week van het Vlaamsche boek» wordt voor de vijfde maal ge vierd. Het is verheugend vast te stellen dat ieder jaar de boekenweek de vorige zal overtreffen. In verschillende Vlaam sche steden, waarond^ Oostende wor den voordrachten ingericht door boek handelaars- die hun taak begrijpen. Daarom mogen de Vlaamsche intellec-- tueelen zich niet onbetuigd laten en moet er gedurende de week van 3 tot 12 November een Vlaamsch boek gekocht worden. Er moet een besluit genomen worden om in de toekomst zooveel mogelijk een boek ten geschenke te geven. Een goed boek blijft zijn waar de behouden en het is meer dan welk ander voorwerp een blijk van waardee ring en vriendschap. Onze kunstenaars en geleerden die nen hun volk door hun geestesproduc ten, het is een plicht deze te kennen om ze te kunnen waapdeeren. De «Week van het Vlaamsche boek» herinnert er U aan en wordt met dit doel ingericht I .1 PAKKEN OF LASTEN OP RIJWIELEN Het blijkt dat sommigen meenen dat zij op een rijwiel geen mand meer zul len mogen vervoeren waarin b.v. door een hakker brood wordt geladen voor de klanten. J>it berust nla-tuuplJijk op een ver gissing.. Artikel 123 van iden nieuwen weg- óode zegt dat het verboden is zware of omvangrijke goederen per rijwiel te vervoeren, doch ieder moet voor zich zelf uitmaken wat daarbij dient ver staan. Een broodmand op een rijwiel is dus ifiet verboden op voorwaarde dat de wielrijder die zicih van het rijwiel moet bedienen, hiermee rijden kan zonder gevaar voor zich zelf o«f voor anderen. Wanneer het dus niet duidelijk uit de omstandigheden blijkt dat het ge vaarlijk is met een vracht op een rij wiel te rijden is het toegelaten. Ie het waar dat de stadsbegrooting van 1934 door het hooger Bestuur niet is goedgekeurd en teruggezonden werd Wiaiarom verzwijgt men dat Mogen zelfs de raadsleden dat niet weten Wat steekt daar achter Waar-om brengt burgemeester Ni- cihells den gemeenteraad van die kwes tie niet op de hoogte We zijn nu op. 't einde van October en we zitten nog zonder goedgekeurde begrooting voor 1934. Erine M. Cornelis Waarom spreekt M. GorneliiSj niet Nochtans M. Cornelis draagt nog steeds verantwoordelijkheid en hij zwijgt En «De Liberaal» wiens reporter door deuren en vensters ziet, zwijgt als een. graf Wat schuilt daar achter We vragen dat men klaren wijn zou schenken. De Brittsohe finantiëele pers staat ln het algemeen -sceptisch tegenover de uitslagen van de Conferentie der goud staten. BJe «Times» daarentegen geeft een gunstig commentaar Over dte totnogtoe getroffen beslissingen der bijeenkomst te Brussel. «Men zal met algémeene voldoening vernemen, schrijft het blad, dat de goudstaten streven naar een verrui ming hunner onderlinge handelsbetrek kingen, hoe bescheiden het opgesteld programma ook weze. Heit beteekent een stap verder op het -gebied van in ternationale samenwerking voor de herop-beuring van den wereldhandel. De goudstaten hebben andermaal hun wil te kennen gegeven om een economische eenheid met een enkel muntsysteem te vormen. Stapsgewijze kan men dit be reiken en daartoe moet men vooreerst een zoo innig mogelijke samenwerking tot stand brengen ondier de landen, die ofwel door wederzijdsche politieke be langen met mekaar zijn verbonden, of wel een analoog economisch svsteem of analoge munt bezitten. Gunstige weerslag op de Beurs Het besluiit der goudstaten om hunne muntpariteit niet te wijzigen iaLsme.de het ontslag van minister Marquet als lid van de Fransc-he neo-socialiisitische partij, waardoor de stabiliteit der re geering wordt verzekerd, heeft Maan dagmorgen een gunstigen weerslag ge had op de gouddeviezen en inzonder heid op den frank. Zij wordt uitgebreid. Naar verluidt is de Fransche eerste- minister, Doumergue, voornemens zijn programma voor 's lands politiek en ckonoimisch herstel, afgekondigd in zijn jongste radiotoespraken, thans zonder ver-der verwijl door te zetten, en de praktische werkzaamheden te beginnen met de hervorming van- de uitvoerende macht, die alle oude her vormingen ziel vergemakkelijken. De voorgenomen hervorming van de uitvoerende macht, komt feitelijk neer op een versterking van deze maeht. Van regeeringswege wordt namelijk hoofdzakelijk noodig geacht, dat de po sitie en de bevoegdheden van den eer- ste-minister worden vastgelegd in de grondwet. Inzonderheid zou aan den êerste-miniislter het recht gegeven wor den in geval van konflikt met de Ka mer of met die blijkbare meerderheid Man de natie, aan den president van de republiek de ontbinding van de Kamer te vragen, zonder den Senaat te raad plegen. H©t initiatief van de regeering inzako begrootingen en kredieten zou be schermd en uitgebreid worden. Aan de staatsambtenaren zouden dui delijke plichten, maar ook duidelijke rechten moeten voorgeschreven wor den. Er Malt echter op te merken dat voor een grondwetsherziening als deze, de goedkeuring noodig is van de beide in nationale vergadering verenigde ka mers van het parlement. NOG DE BEGRAFENIS VAN M. POINCARE. nü Op weg met het lijk naar Ncire-Damo. In een belangrijke kanselrede heeft Mgr Keiler, de katholieke bisschop van Emland in Oost-Pruisen, de nationaal- isio'Cialistische aanvallen op het katho lieke dogma streng veroordeeld. Hij verklaarde, dat de katholieke kerk geen vrede kon nemen met de stichting van een nationale kerk, die gegrondvest is op' de overlevering van de bloedver wantschap en het ras. Zij is strijdig met de grondslagen zelf van het ka tholiek geloof, dat in haar een herle ving Man het heidendom herkent. Het kan dan ook als geen politieke aktie beschouwd worden, alsidus verder Mgr Keiler, den strijd tegen haar aan te binden, uit het oogpunt van het dog ma en van het moraal. Anderzijds heeft ook de synode van de protestantsclie kerk openlijk afge broken met het gezag van de rijkskerk, die onder leiding staat van bisschop Muller. In de oude kerk te Dalhem bij Ber lijn, heeft de voorzitter van de synode, dr. Koch, voorlezing gedaan van een plechtige varklaring, waarin alle pro- testantische geloovigen aangezet wor den, gehoorzaamheid te weigeren aan 1 de rijkskerk en haar vertegenwoord;-i gers, «wegens den valisichen en onbijbei- schen geest van hun godsdienstige op vattingen Dé leden der Regeering kwamen in ministerraad bijeen, op Maandagmor gen, onder voorzitterschap van graaf de Broqueville, eersle minister. Na de zitting werd er mededeeling ediaan aan die le.den van de pers, dal het gerucht, volgeras (hetwelk de regee ring zinnens zoui zijn een belasting te leggen oip de renten, zonder grond is. De regeering is niet zinnens het re giem der renten té wijzigen. Maandagnamiddag komen de mi nisters opnieuw in vergadering bijeen om het onderzoek voort te zetten, be trekkelijk de te nemen beslissingen met het oog op het begromtingseven- ftucht. Bespreking van het Begrotingsevenwicht Die ministers hebben Maandag na middag vergaderd tot na 7 u. Er werd geen mededeeling verstrekt aan de pers. De ministers hebben hun bespre kingen over de noodzakelijk geachte besparingen niet geëindigd, en zullen Dinsdag voortgaan. Vomrloopig werd er dus nog geen overeenkomst bereikt. Het schijnt evenwel dat de Regeering er van afziet de staatsambtenaren op 60jarigen leeftijd op pensioen te stel len. Andérzijdis zal een speciale belasting geleigd worden op de gezinnen, waar- vtan m.an en vrouw in staatsdienst zijn. De mededeeling Man de Regeering, dat er geen speciale taks zal worden ge legd op d'e sitaatsrenten, heeft tot ge volg dat in sommige beurskringen het gerucht verspreid werd, dat de Staats- renten zouden worden omgezet. Er dreigde een omvangrijke speculatie op de renten. Aan d'e bestaande politiek ten op zichte van de renten wordt geen wij ziging gebracht, alle cijfers, die wor den meegedeeld omtrent de besprekin gen zijn dan ook voorbarigs De h. Van .Gauwelaert, minister van Ekonomische Zaken, heeft een afvaar diging ontvangen van den Hoogen Raad van Middenstand. Dieze drong aian op> een spoedige hervorming van den offi- cieelen middens landsdienst en op dej wederinrichting van het algemeen be stuur ervan. De afvaardiging betoogde dat het geen nut heeft maatregelen ten voor- deele van den middenstand af te kondi gen zoolang de bestuursdiensten, die voor de toepassing moeten zorgen, niet in staat zijn huin opdracht te vervullen met de vereischte doelmatigheid en het dito gezag. Voor den middenstand iis het eert kwestie van persoonlijke waardigheid en vertrouwen. Indien geen voldoening wordt bekomen, verklaarde de afvaar diging, zal er moeten uit afgeleid wor den dat de regeering niet wensoht tus- schen te komen ten voOrdeele van den middenstand. te Binche op 3 en 4 November 1934 Het Verbond der Katholieke Vereeni gingen en Kringen, zijn zeer bijzondere genegenheid1 willende betuigen aan de Katholieken van Binöhe, die dit jaac hun vijftigjarig bestuur der stad vie len, zal zijn Zittijd houden te Bmohe op Zaterdag 3 en Zondag 4 November. Leden, van de regeering en leiders; yan die Katholieke Partij zuülen het Woord voeren op de vergaderingen zoo als ook tijdens het banket. programma. ZATERJDiAG 3 NOVEMBER, r—Te 15 uur. Zitting in de Katholie ke Kring, SUJacohusB'traat, 51. 1. Welkom door M. Derbaix, burge- pieester van Binche en M. Duwiont, '.voorzitter van de Katholieke Kring van Bir.che. 2. Antwoord van de voorzitter van het Verbond1. 3. Adres aan Z. H. de Paus. 4. Studievergadering «Naar hernieuwing Om uit do krisis te geraken 1. De krisis en het economisch vraag-, stug, verslag van M. Baudlhuin, profes sor aan de Hooges'cbool van Leuven f 2. Die krisis en het sociaal vraagstuk y ar slag van M. Moyersoen, gewezen mi nister, senator. i GedachtenwiSiS'eling. Te 21 U'Uir. Gezellig samenzijn ra den Katholieken Kring. ZONDAG 4 NOVEMBER. Te 9 uur 45. Gelezen mis in de dol-4 legrale kerk. Te 10 uur 20. Algemeene vergade ring in. d'e Kursaal, 30, Vanderpepen- laan. Leizing der besluit.selen betreffend^ dé verslagen van HH. Baudhuin eri jMoyersoen. 3. De krisis en het financieel vraag stuk, verslag van baron Houtart, Staats* minister, senator. 4. De krisis en het moreel vraagstuk^ y er slag van H. Ch. diu Bus de W amaffe,' volksvertegenwoordiger, 'schepen vari Brussel. Te 13 u<u<r. Baj&et in de Waux* .Hall, Groote Mafk't. -V- li. lie vriendenwelke veA f (trig en dit congres en het Banket hij te wonen, gelieven (Ach voor Honderdag 25 October in 1)6 Volksstemte laten inschrijven, De reis geschiedt per auto-car.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1