Het Geheim Verteert gij snel De Koloniale Loterij "V ——i 24 Oct. H. Rafaël, aartsengel. In de h. Schriftuur lezen wij dal Ra fael, door God was gezonden om den jongen Tobias als reisgids bij te staan. De Koninklijke Familie aan de kust. De Koninklijke Familie heelt het weekeind doorgebracht in Knokk.'-Zou te. Den Zondagmorgen bracht de Koning door met golfspelen. De Koning, de Koningin en het prin sesje zouden 'Pjinsdag naar Brussel te- rugkeeren, terwijl prins Boudevvijn nog tot het einde van de week zou blij- .ven. Complimenten van den burgemeester aan de jongens van de liga. Op het banket,'aan den letterkundige Maurice Gauchez aangeboden en dat werd voor gezeten door den lieer Ga mi lie Huys- mans, oud-minister van schoone kun sten, zegde de achtbare voorzitter doe lend op de noodzakelijkheid eener ern stige landsverdediging en op de gebeur tenissen van over twintig jaar «Moet- liet ongeluk willen dat deze gebeurtenissen zicih moesten herhalen, dan zeg ik u, ik oude internationalist en oude anti-militarist: wij zouden herdoen, wat wij toen hebben gedaan. België zal leven en de actie handba- .ven. Aan de mannen van de Liga ieert men, dat men dus maar alle vijanden maar moet laten binnenvallen en Bel gië laten vergaan door gemis aan ei genwaarde en zelfrespect. Wat in rook vergaat. In Nederland wordt jaarlijks per inwoner 2 kilo 400 tabak opgerookt; in Belgie 2 kilo 300; in Frankrijk 1 kilo 500; in Spanje 1 kilo- 300; in Duitschland 1 kilo 250; in Engeland eveneens 1 kilo 250; in [talie .718 gram; in Rusland 700 gram; in Balkanstaten 690 gram. De waarde van wat per jaar in rook geblazen word», zou een bedrag vormen om van te duizelen De postkoer-ier in een halve minuut over het Kanaal. ln verscheidene landen worden proeven genomen mei een bijzondere soort vuurpijlen, raket ien genoemd. Een Wtfonsch ingeneur Sebmeidl, bij gestaan door zijn Duitsche kollega Zu- ipkcr, blijkt een zeer krachtige raket te hebben ontdekt in torpedovornr. waarvan zij de boogie- en de richtings roeren zoo hebben verbeterd/ dat naai zij beweren, van uit Engeland een ra ket- naar New-York kan worden gericht met 600 meter maximale trefzekerheid, wat wil zeggen dat men die raket op oriigeveer 600 meter kan doen landen. Die raket kan 75 kgr. port vervoeren. Eerlang zal tuisschen de Engelsche Kust en de Franscbe de eerste verbin dingsraket worden afgeschoten. Men rekent dat de afstand over liet. Kanaal in 35 seconden zal volbracht zijn, met een snelheid van 2 km. per seconde. TV? s-nelboot Calais-Dover zet er meer dan een uur op. Geen belasting op de Renten. Het gerucht doel de ronde dat de regcering de renten zou belasten. Dit gerucht is van allen grond ontbloot. De regeering zal geen wijzigingen brengen aan het regiem van de ren ten. 6de Vervolg. Ik moet mijnbeer spreken. Zoek hem dan maar ergens an ders. Een half uur vroeger zoudl gij hem hier gevonden hebben. Nu is fr'j hier. niet meer. Weet gij ook.waar hij heenge gaan is Neen. Ik bemoei mij niet met een anders doen en laten. Ik heb ge noeg te doen met op mijn eigen zaken le letten. Met dit onbeleefd antwoord sloot de ziekendienster .de. deur weer. Juist loon Sara zich er van afwendde, zag zij naai het einde van den gang. (Dinar was do deur van de kinderkamer. Zij slond op een spleet, an een flauw licht schemer de er door. Onmiddellijk trad zij binnen en zag dat het keerstieUt mit eene aangren zende kamer kwam, waar zij wist dat de kindermeid en het eenig kind van het huis Treverton, een meisje, Ko- zamond igenaamd, destijds bijna vijf jaren oud, zich gewoonlijk ophielden Kan hij daar zijn juist in die- kamer Even snel als die gedachte bij baar. opkwam, hief Sara den brief, dien zjj lof, dusverre in rle linntl gehouden had; op. en verborg hem ten tweede male, evenals zij gedaan had toen zij zich van het bed barer meesteres verwijderd had. Daarna sloop zij op de feenon naar de binnenkamer.. De ingang daarvan was, waarschijn- Indien gij na 3 of 4 uren ide gevolgen van de spijsvertering nog voelt: op rispingen, zuren, winderigheid, mis schien wel braaklust, opdrang, neiging lot slapen bij hel van. tafel gaan dan is liet omdat om de eene of andere re den: overtollig zuur, goed eten, enz. de maa.g niet goed werkt. De schedel- hoofdpijn kan ook te wijten zijn aan een gisten van het voedsel: Een half koffielepel!je of twee of drie tabletten Magnésie Bisnmrée, onmiddellijk na de, maaltijden, inleen weinig water geno men, zullen in enkele minuten gene zen en toelaten te eten al wat gij lust. De imillioenen flesschen die in gansch de wereld verkocht worden, getuigen voldoende voor de afdoendheid van dit geneesmiddel, dat zelfs door een groot aantal dokters dikwijls wordt voorge schreven. iI.V: Magnésie Bismurée is te koop in alle apotheken in poeder of tabletten aan de prijzen van frs 7.50 of bet groot voordeelig formaat frs.: 13.50. Reglement van de tweede snede Luidens het in het Staatsblad ver schenen koninklijk besluit van 15 Ok- tpber i 934, betreffende .detvyee.de ^no de van de Koloniale Loterij, zullen 1. De biljetten uiit.slnitend» aan toon der zijn. Het lot is betdalbaar aan toon der zonder dat liet "bewijs zijner een zelvigheid w-ordt geeisiclit, 'behoudens in geval van twijfel over de geldig heid van liet biljet. In igcval bet biljet of een aan toonder opgesteld deposito- briefje zoekgeraakt, vernield of gesto len is, zal geen enkele klacht of ver- zetdoening worden aanvaard. 2. Onder voorbehoud der door het ko- miteit der Loterij te bepalen verkoop modaliteiten, is de afstand van liet bil jet boven of onder den door den minis ter van Koloniën vastgestelden prijs verboden. Koepures Door koepure moet worden verstaan een breuk van het biljet, dat in verhou ding recht geeft op de algcheelheid' der aan het officieel biljet verbonden kan sen. De verkoop van koepures van het bil jet is toegestaan voor zoover de ver hooging van den normalen prijs d?r koepure, hetzij een frank per koepure van tien frank of meer hetzij 10 t.h. van het bedrag der koepure van minder dan tien frank niet te boven gaat. De koepure moet de aanduiding dra gen van den prijs aan denwelke zij verkocht werd. Het aanbieden van koepures als pre- hiiën moet kosteloos geschieden dit aanbod mag niet bestaan in bijdrage van een deel der waarde van de koe pure. De onderverdeeling van het biljet, in koepures welke breuken vertegenwoor digen, die minder bedragen dan een tiende van het officieel biljet is ver boden. Deelhebbingcn •D.oor dcelhebbingen moet: worden verstaan een biljet-fraklie die in ver houding slechts recht, geeft, op een deel der aan het officieel biljet verbonden kansen. De deelhebbing mag slechts het Voorwerp uiitmaken van een kosteloo- zen afstand; in geen geval mag zij verkocht woorden, zelfs met het doel la ter als premie te worden aangeboden. Het aanbod van deelhebbingen in premiën mag niet bestaan in een bij drage in een deel der waarde van de declliebbing. De verdeeling van het bil lijk om eene gril van het kind te be lieven, boogvormig omgezet 'met hoi- dergekleurd traliewerk, zoodat. het veel overeenkomst had niet den ingang van een zomerhuis. Twee sierlijke sitsen -gordijnen, die pinnen het traliewerk hingen, vormden de eenige afscheiding tusschen de dag kamer en de slaapkamer. Een dier gordijnen was opgenomen en naar de aldus gevormde opening ging Sara nu, na omzichtig haren blaker in 'den gang gelaten le hebben. Het eerste voorwerp dat haar aan dacht in de slaapkamer van fret kind Hok, was de gedaante van de kinder meid, die in een armstoel aan liet ven,- ster gerust zat te slapen. Na deze ontdekking waagde zij liet een moediger oog in de kamer te wer pen, en nu zag zij haren heer, met den rug naar tiaar toe naast het ledi kant van het kind zitten. De kleine Rosamond was wakker en stond in het bed overeind, met hare armkens om baars vaders hals. In de eene hand hield zij, 'over zijn schouder heen, de pop vast, die mee naar bed was genomen de andere streek zij liefkozend door zijn haar. Het kind had bitter geweend, en was nu uitgeput, zoodat zij slechts van lijd tot tijd zacht weende, met haar hoofd op vaders borst. Sara's oogen stonden vol tranen ter wijl zij op haren meester en een der handjes, die om zijn hals geslagen waren, staarde. Zij aarzelde bij de op geheven gordijn zonder zich te storen aan het gevaar dat zij telkens liep van ontdekt te worden: /.ij aarzelde tof, dat zij kapitein Treverton boorde zeg je! in deelhebbingen die minder bedra gen dan een honderd&til" van het geza menlijke der loten of van een deel der aan het officieel biljet toegekende lo ten. is verboden. Deze laatste schikking beteekent, dat de verhouding ondir de tot hef officieel bilj Hbehoorende lo ten en deze behoorende lót de deelheb- binrg een -honderdste nii/el bereiken voorbeeld komt bet officieel biljet met 5.000.000 uit, dan hoeft de deei- hebbing ten minste op 50.000 frank recht te geven. Soc a'istiscfie Koop e ratte ren in moeilijkheden De socialistische koopcratieven «Uniori et Progrès», uit La Louvière en «I'nion des CooperatéuFS du Borinage, de Soignies du. Centre; d'Ecausinnes el du Brabant Wallon» bevinden zich se dert geruimen tijd ip moeilijkheden, door het feit dat een groot aantal leden hun gelden teruggêëischt hebben. In toepassing van de jongste vol- machtsbesluiten werd bij 'de rechtbank van koophandel te Bergen, liet gekon- troleerd beheer» aangevraagd. De rechtbank hééft een rechter nan-- gesteld die verslag zal Uitbrengen. In dien dit.verslag gunstig is zullen nieu we beheerders aangesteld worden, di? op de eerstkomende a>lgemeene; verga dering der schuldeischers voorstellen tot herinrichting zullen moeten indie nen. Terloops weze opgemerkt dat «Union et Progrès» alleen meer dan 10.000 le den telt. De aanhouding te Denderhoutem Hieromtrent vernemen wij nog het volgende Georges Lombaert aldus heet de aangehoudene had reeds te Ninove aan de kerk, vier velos ontvreemd, die hij dan aan den man trachtte le bren gen voor den prijs-, van 150 fr. Nu Zondag laatst, toen hij den velo van h. Van Snick van Pollaere meenam, kwam er juist iemand uit de kerk, die dan ook een persoonsbeschrijving kon aangeven. In welke omstandigheden hij aange landen werd, is den lezer wel bekend. Een man verdrinkt in het Kanaal te l/ucht De verbreedingtswerken aan liet ka naal te Vucht (Limburg)' zijn toever trouwd aan ondernefriér Monbailleux, die o.m. werkman Peter Driëssen, 29 jaar oud, gehuwd én vader van vier kinderen wonende te Ton.gerluü in zijn dienst heeft. Maandagmorgen rond 6 uu 30 begaf laatstgenoemde arbeider zich per fiets naar zijn werk langs het kanaal, waar langs groote kranen geplaatst zijn voor bet opheffen van de zware massa's aarde. Toen hij op zekér oogenblik tusachen een dezer kranen en' de kaai wou rij den is hij door een onbekende oorzaak tegen de kraan gereden, verloor het evenwicht en verdween met zijn t'iets in liet water. Andere werklieden, die het ongeluk hadden zien gebeuren snelden Driesen ter liulp. Men kon er slechts een kwart- uur later in gelukken het lijk van den ongelukkige op te vksschen. P;e gendarmerie steldé een onderzoek in en verwittigde bet Parket van Ton geren. gen om het kind tot bedaren te bren gen Stil Rtoosje, - stil liefke Ween niet langer om diwe arme moeder. Denk aan uwen armen vader, en doe uw best om hem te troosten. Hoe eenvoudig deze woorden waren, hoe bedaard en teeder zij uitgesproken werden, schenen zij Sara LeéSon ter stond alle kracht té 'doen verliezen. Onverschillig of men baar hoorde of niet, keerde zij zich om en liep den gang in, alsof zij vluchtte om haar leven te redden. i De kaars die zij daar had laten staan liep zij voorbij, zonder er zelfs naar te zien, spoedde zich naar de trap en snelde die in dolle vaart, af naar de benedenverdieping. Daar ontmoette tiaar een der knechten, die opgebleven waren, en vroeg haar met 'een verbaasd en ontsteld gelaat wat baar deerde Ik ben ziek, ik bezwijm, ik moet lucht hebben, antwoordde zij verward, doe de ihofdeur open, en'Maat mij er uit. De knecht gehoorzaamde, hoewel aarzelend alsof hij baar ongeschikt vond om alleen vertrouwd te worden. Zij wordt wonderlijker dan ooit, zegde hij, toen hij w'eer bij zijn mak ker kwam, nadat Sara hem haastig voorbijgeloopen was .om de vrije lucht in le 'gaan. Nu mevrouw diood is zal zij zeker eene andere betrekking moeten zoeken. Ik voor mij zal er mij niet dood om treuren. Gij III. HET VERBERGEN VAN HET GEHEIM. De frissehe koelte in den hof, die Sara legenwaaide, schéén de hevigheid Ean9 prachtige vangst te Antwerpen Onze lezers herinneren zich de bru tale bandieten-streek die in de maand Juni plaats had in de gemeente Mer- xem. Een kaslooper van de firma «Union Margarinièrc Beige», gelegen De Borrcwatcrslraat, was met den tram \«n de bank teruggekeerd en werd na bij de fabriek in de De Borrewrater- straat plots door een bende bandieten overvallen. Zij hadden bet gemunt, op de geldlasch van den kaslooper, doch deze verzette zich zoodanig dat de schelmen 't maar best oordeelden van zonder buit met hun auto op den loop le gaan. De onderzoeksrechter M. Van der D.onekt, een zeer werkzaam magistraat op het gerechtshof, bijgestaan door den rechterlijken dienst van het par ket, heeft het onderzoek naar de bende bandieten in zooverre opgeknapt, dat thans de ganschc bende achter slot zit. De opzoekingen leidden het eerst lol een paar mannen. Deze werden opge zocht en le Hasselt aangehouden, liet waren zekere G„ van Hobokeib en V., verblijvende te. Gent. Aldaar werd ook een auto aangeslagen, die voor de aan randing zou gediend 'hebben. Het. was te begrijpen dat deze menschen van niets afwisten, maar -daar stoorden, "de speur ders rich niet aan en zetten hun onder zoek voort. Men kwam vervolgens tot de ontdek king van den eigenaar van den auto. Deze was zekere Frans V., van Gent, maar hij had het beter gevonden de vlucht naar Holland te nemen. De op zoekingen leidden tot zijne ontdekking en atanhouding te Amsterdam. Hij werd dadelijk uitgeleverd en bij eene strenge ondervraging bekende hij aan den on derzoeksrechter M. Van der Donckt, dat hij deelgenomen had aan den aanslag en dat zijn auto daarvoor gediend had. Er niet meer uitkunnende, maakte hij ook zijne handlangers bekend, na melijk Guill. Van den H.., bijgenaamd «Jommeke», en Guslaaf iD.e P., gekend onder dén naam van «den Staf», wo nende Tulpstraat. Het duurde niet lang of deze twee werden eveneens, aange houden. «Jommeke» was spoedig tot beken tenissen over te halen, maar «de Staf» beweert steeds dat hij er niet bij was. Of dit steek zal houden bij het ge recht is eene andere zaak, te meer daa:' het. geweien is dat bij de vlucht, na het mislukken van hunnen aanslag aan den plotsen draai eener straat, de Staf» uit. den auto werd geslingerd cn met gebroken arm werd opgenomen. De vijf leden der bende, die thans op gesloten zitten, zullen voor de .recht bank verschijnen. Jammerlijk Ongeval te Antwerpen Maandag avond gebeurde er rond 7 uur een jammerlijk verkeersongeval in de Lange Pothoekslraat. Aldaar reed een autobus uit Schooten.in de richting dezer gemeente. Wagens de tramlijn moest- de auto bus, den zijkant van de straat houden. Daar de straatweg sterk al'helt, kwam de autobus op een zeker oogenblik op het voetpad terecht. Zij bol^e nog een heel eind verder waarbij Mevr. Lucia Vleugels weduwe De Roeck, 71 jaar, woonachtig Annuiieiatenstra-at, 69, le Merxem, door het zware voertuig werd aangereden. Zij liep hierbij erge verwondingen op waaronder eene open% beenbreuk. Het slachtoffer werd in zorgwekken- den toestand naar. het nabijgelegen Stuyvenberggasthuis overgebracht. harer ontroering eenigszins te doen oedaren. Zij sloeg een zijpad in, dat na^r oen terras leidde, waar men het gezicht had op de kerk van het naburig dorp. Buiten dc deur wai» het reeds helder daglicht. Het nevelig, bruinachtig licht dat den zonnenopgang voorafgaat, Kwam kalm en liefelijk achter een streek donker heide, langs den g.ehee- len oostelijken .hemel te voorscihijn. De oude kerk, met het heg van mir ten en fuchsia's, die in ta.l d'e weelderig heid welke men slechts in Gornvalis ziet, rondom het kleine kerkhof groeit, vertoonde zich met bijna even snel Löe- neménde klaarheid en helderheid als liet morgenduitspansel zelf. Sara leunde met hare armen zwaar legen den rug van eene hofbank en wendde het gelaat naar de kerk. llare oogen zwierven van het gebouw, zelf naar het kerkhof er naast, rusten daar, en sloegen het licht gade, dat zich al warmer en warmer over de stille rust plaats der dooden verspreidde. Ach zegde, zij, mijn hart moest wel van steen zijn om niet te breken. Zoo bleef zij een poos zitten, droevig naar het kerkhof ziende, en peinzende over de woorden die zij kapitein Tre verton tot het kind had hooren zeggen. Zij schenen evenals haar tot nu toe scheen, in verband te staan met den brief, d:ie op diet sterfbed van Mevr. Treverton geschreven was. Zij haalde dien weer uit de borst van haar kleed te voorschijn en verkneukelde hem in hare vingers. Nog in mijne handen I Nog door geene andere oogen gezien dan de mij ne zegde zij op dé verkreukelde blad-, Een wielrijder badend in zijn bloed op de baan gevonden te Bilsen De nacht van Zondag op Maandag is le Bilson gekenmerkt geweest door een ongeval dat doodelijkc gevolgen had kunnen hebben. Rond middernacht kwamen personen van het station langs den Maarslricht- scihen steenweg gegaan. Op de plaats Brugstraat, ter hoogte van liet kasteel van notaris Hauben bemerkten ze een man uitgestrekt op de baan liggen, badend in zijn bloéd. Op zij van den weg lag .een fiets. Deze personen verwittigden de geini- ren alsook de gendarmen die onmiddel lijk ter plaatse kwianien. De man werd buiten kennis opgeno men en in een naburig huis binnenge bracht waar een dokter hem. onderzócht. Die geneesheer stelde een schedelbreuk va.st en voor het leven van het slacht offer vreezende deed hij hem naar hel hospitaal van Bilzen overbrengen. Onder tusschen stelden de gendarmen het eerste ondezoek in. Hieruit bleek dat de gekwetste M. Jon Geeraerts was, afkomstig van Hoelbcek, 24 jaar en in dienst als beenhouwerskneciht bij M. Zimmerman van Bilzen. Deze was bij zijn verloofde geweest waar hij den avond had doorgebracht. Rond' middernacht verliet hij dit huis om naar zi'jne woning terug te keeren. Op de biaan naar Maastricht moet hij waarschijnlijk door de duisternis zi.jrt misleid en is tegen den afsluitings muur van het kasteel van den notaris aangebotst. De schok was geweldig en de ongelukkige bleef uitgestrekt op do baan liggen. Het parket van Tongeren werd ver wittigd. Een policichond brengt dieven in de kiem te Drongen 's Niachts was de 'bevelhebber van do plaatselijke rijkswacht uit Drongen, in gezelschap van zijn politiehond., langs den steenweg op Drongen op ronde en bemerkte twee personen, die elk een zak op den rug droegen. Op het bevel om te blijven slaan, wierpen dc nachtwandelaars hun zak op den grond en zetten het op een loo- pen. Zij werden echter achterhaald' en in bedwang gehouden door den poli tiehond, en door intuisschen aangeko men gendarmen aangehouden. Hun eenzelvigheid kon vastgesteld worden. De. eene is Julius H., gehuis vest te Afsnee, en zijn med.eplichf.ige, Cyriel Santes: ingeschreven te Gen'., In de achtergelaten zakken waren drie gestolen konijnen, een eend en een kip verbórgen. iDjië d.ieren hadden zij in verschillende hoeven in de omgéving- ontvreemd, na de deuren le hebben opengebroken. Onderzoeksrechter h. De Sloover on dervraagde hen Maandag. Na afloop van hel onderhoor werden ze onder; aanhoudingsbevel opgesloten. Een man gestoken te Uikhoven De biggcnihandelaar Schuurmans, u'fi Mechelen-aan-Maas, had zich naar Uit hoven begeven, waar zijn verloofd» woonde. Het was kermis in de gemeen te, en vergezeld door zijn verloofde, be zocht hij verscheidie-ne drankgelegenhe den. In een dezer zochten jonge man nen uit Uikhoven twist met Schuur mans en van woorden kwam het tot da den. De ongelukkige werd zoo toegeta keld, dat hij weldra den gees.t gaf. zijden neerziende. Is het geheel mijne- schuld Als zij nog in leven was, als zij gezien had wat ik gezien heb, als zij gehoord had wat ik gehoord heb, had zij dan kunnen verwachten dat ik hem den brief gegeven zou hebben Haar gemoed scheen door dcge dachte, welke hare laatste woorden te kennen gaven, lot rust gebracht te zijn. Peinzend stond zij van de hofbank op, ging over liet terras, liep eenige houten trappen af en volgde een pad, dat tusschen struiiken door, kronke lend van den oostelijken naar de:i noordelijken kant van liet huis leidde. Dit gedeelte van het gebouw was- sedert meer dan eene halve eeuw on bewoond. In den tijd van kapitein Treverton'» vader, was de geheele rei noordelijk» kamers van hare schoonste schilderijen en kostbaarste meubelen beroofd om er de westelijke vertrekken mee te versieren, die tegenwoordig het eenige bewoonde gedeelte van het huis uit maakten en ruim voldoende waren tot huisvesting van de familie en de gas ten die er van tijd tot tijd logeerden. Het huis was oorspronkelijk in den vorm vnn een vierkant gebouwd cu, zwaar versterkt geweest. Van de vele versterkingen was er slechts eene overgebleven, eene zwarte lage toren (van welken, evenals van hel nabijgelegen dorp, het huis zijn naam van Portgthenna Tower ontleen de), die aan het zuidelijk uiteinde van het westelijk front stond. '.t .Vervolgt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2