Bij Sint Frederic te Vlierzele Ministers aan 't woord 25 Erfdienstbaarheden Kofhop Astrid en de Hooaere Scheo! voer Puericultuur "V" olksontwikkeling Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nufifel-De Gendt. Donderdsg OCTOBER 1934 De politieke toestand in Frankrijk KABSMETSRAAD Heden WOE MS HAG .1 VOMfft le 8 uur in 'I tie oen Ei ruis VOOBiBBMSACHT met LBCWTBtEïEL O BUM door Mevroutc BB Bi B- B. B<JAi. fi MS over: «Levensschoonheid in de Familie» UIT ONZE KOLOilE RADIO DE VOLKSSTEM XXXXe JAAllGAJJfi J£UMMJ5R 238 Publiciteit buiten bet Arrond. AALSX g Agentschap HAVAS, Adult Mailaan 13, is EruSMl e= a»S d» Bifibelep. Eariis s— Bank fiuid.ing/.Kingsway,, 20, Londres W, C. S, H. Crispinu» Zonop6,26Zonaf4,43 L. K. 30 N. M. 7 (Folklore) 'Ja zijn naam is ook' wel Frederic en G. Gezelle in zijn duikalmanak meldt Bint Flederijk, pastor, van Vlierseele, bij Aelst, overleden 't jaer Ons Heeren 974. Vandaer de vlaamsche naem: Fel- dry, Free, Freder, Fretten. Vlierzele is uitgestrekt met zijn hoe ken en kanten en streepjes. Vroeger stond hier eene gothieke kerk in de 13e 'eeuw gebouwd, welke in 1780 werd ge slecht en vervangen door eene in re naissance stijl. De toren nochtans bleef wat gothiek bewaren. Het prachtig hoogaltaar komt uit Sint Baafs hoofd kerk van Gent. De doopvont in Baele-. gemsche steen dagleekent uit het spits- boogvormig tijdvak. Men schreef vroe;ger Villa Fïithersa- la, Flietersele, Fleterzele, Flidazele, Vliederfsele. Dlie naam vindt men terug in de 14e 'eeuw onder de parochiën der dekenij Aalst. Ten tijde van het leenroerig stel sel maakte deze prochie deel der baroifie en later van het markgraafschap Rode en de heerlijkheid behoorde aan S. Baafsabdij en later aian den bisschop yan Gent. De H. Frederic was de eerste pastoor 'dezer parochie, geboren in Frankrijk op de boo rden] der Se ine,uit edele en godvruchtige ouders, groeide op in de vrees des Heeren en legde zich toe op de wetenschappen. Bezield met grooten iever verliet hij zijn streek en kwam naar Belgie eens priester zijnde en werd geestelijke be stierder van Vlierzele. Hij bezat onder andere hoedanigheden de giaaf van de geschillen te vereffenen n hij nam deze taak met zeer groote liefde ter harte. Hij oefende gedurig de deugd tot in een zeer gevordenden onderdom. Hij gat' zijne ziel aan God weder, nadat hij zijne krachten had uitgeput voor liet. geluk van zijn gemeente en van zijne kerk. Zijn graf werd zeer vermaard en vele igeloovigen vonden er de genezing hun- ner kwalen. Wonderen geschiedden en daar hij het gehoor aan verschillende dooven had: teruggeschonken, aanriep men hem weldra als bijzondere pa troon tegen de doofheid. De bedevaar ders stroomden toe. De geestelijken van Brussel deden deswege een onderzoek en wilden de gebeenten van den heilige mede nemen. Maar degenen die de reli- kwiekias aanraakten om ze te openen, «werden met grooten schrik bevangen, zoodanig dat 't hun onmogelijk wlas dit <te doen. De pastoor van liet dorp alleen gelukte er in het schrijn te openen zon der moeite. De geestelijkheid van Brussel, door dit, wonder getroffen, zagen van hun yoornemen af en lieten den 3chat aan Vlierzele. In 1545, martinuts Guper, medehel- pendc bisschop van Kamerijk, onder het bestuur van zijn bisschop Robeftus de Croy, wijdde een altaar in de kerk van Vlierzele, ter eere van den Sint, stelde deze zijn feest op 13 September en eene jaarlijksche processie in op den eersten zondag na het. feest van Sint Pieter en Pauwel, waarin de relikwie- kas processie,gewijs zou rondgedragen worden. De bedevaart moet zeer bloeiend ge weest zijn vroegere jaren, want de of feranden van dien tijd getuigen dit ge noeg. Thans van 7 tot 14 September ko men vele pelgrims naar Vlierzele. Waarom S. Fréderik bijzonderlijk aan roepen wordt tegen doofheid en oorkwa len is niet te gissen... zou het zijn omdat het woord Trommelvlies of kortaf Vlies in den naam van 't dorp Vlierzele, in de streek Vliezele genaamd voorkomt In de kerk is ook voorhanden en t,e bewonderen een standaard zeer oud waar de heilige op afgebeeld staat met het opschrift Desen H. is geweest p.astoor deser parochie van VLISEELE patroon voor 't gehoor. De voorgevel der kerk en de toren zijn slechts volledig hersteld geweest in 1892. In 1783 is het heiligdom aan S. Bavo en in 1831 aan S. Flederic toe gewijd. Een zij-altaar werd hem ook toegezeiden zijn beeld, twee honderd jtaar oud, werd in 1890 hersteld en veel kleurig geschilderd. Sedert de fransche revolutie was de vereermg des heilige zeer verslapt, doch sedert 1906 her pakte de toeloop en eene processie heeft plaats den derden Zondag van Juli... Een papieren bedevaartvaantje is- te Vlierzele te verkrijgen. S. Flederic staat er op afgebeeld op het voorplan in volle veld, zijn hoofd: is met een lichtglans omgeven, hij, draagt een volkomen mis gewaad. Met de rechter hand zegent hij de omstaande pelgrims en de ge knielde parochianen en met de linker houdt hij een kelk met hostie er. op verheven. Op het voetstuk hangen ex voto's en een der bedegangers biedt hem een hert aan. Te midden van 't vaantje bemerkt men de kerk, ten deele door boomgewas en hovingen geldokcn, alsook twee, huizen. Rond het vaantje leest men i H. Fledericus die zijt te Vlierzele verheven, Wil uwe bezoekers troost en bijstand geven, Opdat zij van doofheid en oorpijn, Door voorspraak van U, bij God zouden mogen geholpen zijn. Deze houtsnede dagteekent van het begin der! 19e eeuw, draagt geen hand- teeken en geen adres van den uitgever. Heilige Pastoor Frederic, bid voor ons. MARC. De «Moniteur» bevat het volgend kon. besluit Alle niet bebouwde kadastrale per- ceelen, gelegen langst de Rijkswegen in de- provincie Antwerpen zijn onderwor pen aan een erfdienstbaarheid non cedificandi» op een diepte van 8 meter .vanaf de voorgeschreven rooilijn of, bij ontstentenis hiervan, vanaf de normale rooilijn die voor eiken weg aangeno men is. In dit laatste geval mag de diepte Van de bouwvrije strook niet meer be drag-en dan 8 meter, gerekend vanaf de huidige grens van den weg,. Die bepaling is insgelijks van toe passing op bebouwde kadastrale per- ceelen 'die aan nieUbebouwde percee- len grenzen, naarmate de bestaande gebouwen volgens de voorgeschreven rooilijn herbouwd worden. Vallen buiten bovenstaande bepalin gen 1. De wegen of wegvakken, aangege ven in de hierbijgaanide label, voor wel ke strooken dienen aangenomen waar van de breedte aangegeven i,s' naast le deren weg; 2. iP|e wegen waarvoor er reeds een erfdienstbaarheid «non cedificandi» be staat krachtens koninklijke- besluiten, .uitgevaardigd vóór de afkondiging van de wet vian 28 Mei 1914. Deze wegen blijven onderworpen aan liet bijzonder (regime, vastgesteld door die besluiten. Volgt de tabel omder le vermeld en die 12 bladzijden van id,en Moniteur be slaat. De plannen van minister-voorzitter Doumergue tot hervorming van de uit voerende macht, zijn plots op heftig verzet der demokratische linkerzijde van den Senaat gestooten. Bienvenu-Marin en Cuminal, voorzit ter en ondervoorzitter dezer groep, die de helft van den Senaat omvat, hebben Doumergue met het standpunt van hun groep bekend gemaakt. Deze heeft met eenparigheid van stemmen beisloten zioh te verzetten tegen het ontwerp van Doumergue, dat den Senaat het recht ontneemt de par- lemenfcsontbinding uit te spreken, om dit recht aan den minister-voorzitter over te dragen. Xy>umergue heeft geantwoord dat hij zijn ontwerp ongewijzigd zal hand haven. Men vraagt zich af welke houding in dit geval, de radiko-sociialistische ministers zullen aannemen. De meesten meenen dat zij het aan het parlement zullen overlaten te beslissen of de Nationale Vergadering voor de herzie ning der grondwet dient te worden bijeengeroepen. Indien de Kamer ontkennend ant woordt, zou Doumergue den Senaat verzoeken, hot parlement te ontbinden en indien de Senaat zijnerzijds wei gert of zich tegen de herziening der grondwet uitspTeckt, zou de minister- voorzitter het ontslag yan heit Kabinet indienen. Landsverdediging In eene lange nota, aan <de> pers me degedeeld, legt de minister van Lands verdediging uit op welke wijze de be langrijke kredieten worden aangewend, die bestemd zijn voor de vestingwerken en voor het veldleger. Er dient eerst aan herinnerd dat de in Decemb. 1933 goed,gestemde kredie ten verdeeld waren als volgt 234 millioen voor versterkingen 431 millioen voor het veldleger; 52 millioen voor de Ardenner Jager# 41 millioen voor, de behoeften van het leger in vredestijd. Het vtan 1931 goedgekeurde plan om vatte eer&t en vooral de herstelling en het moderniseeren van sommige for ten van Luik en Namen, alsmede het oprichten van het nieuw fort van Eben- Emael. Die taak is, dank zij de in 1933 toegestane kredieten, bijna voleind. Wat ide .Schelde betreft, omvatte het plan de herstelling vtan de forten van Antwerpen en het tot stand brengen, te Gent, van een versterkt bruggenhoofd. Het beantwoordde aan de zorg om aan onze opstelling de noodi,ge id'iepte te geven, om het mogelijk te maken in ge val van een nederlaag op de Maas, een aftocht na/ar een sterke stelling te ver zekeren, ook om het gebied tosschen de Kust en de Schelde te beschermen, op dat bevrienidie steuntroepen uit de rich ting der zee kunnen aankomen. De minister zet uitvoerig de werking uiteen die volbracht is om 's landsver dediging te verzekeren en het aangeno men programma in zijn geheel uit te voeren. De Regeering's hulp aan den middenstand. M. Yan Caufwelaert, minis'ter van economische zaken, heeft ipjinsdag na middag voor de pers de jongste be sluitwetten, die betrekking hebben op de middenstand, uiteengezet De regeering wenjsicht, in haar po gingen tot, economisch herstel, een bij zondere bezorgdheid aan den dag te leggen voor den middenstand. De maat regelen strekkenidle tot uitbreiding van de kredietmogelijkheden te zijnen voor- deele beantwoorden, aan deze bezorgd heid. Deze uitbreiding van het krediet zal ond'er drie vormen worden verwe zenlijkt 1. De regeeringswaarborgen voor goed verloop inzake krediet vood am bachtsimaterieel wordt gebracht van 35 op 50 millioen 2. Uitbreiding van den waarborg van den Staat ten voordeele van de Centra le Kas' voor Klein Beroepskrediet door hem van 50 op 150 millioen te brengen. 3.Inrichtinigj van een tijdelijk kre dietfonds ten behoeve van den midden stand gesticht met een kapitaal van 50 millioen en dat onder waarborg van den Staat verbintenissen zal mogen aangaan tot een bedrtag van 350 mil lioen. Het krediet aan den middenstand moet aan bijzondere voorwaarden vol doen. In het algemeen is het op gemid delden termijn; het moet in ruime ma te rekening houden met de persoonlij ke waarde van den klant en het moet ook een economisch en sociaal doel na streven. De organisatie van dit krediet mag niet zonder meer verward worden met die van gewone handelsbanken. De achtbare minister onderlijnde vervolgens de voornaamste punten die in de jongste besluitwetten voorkomen, lichtte hun doel toe en wees op het be lang dat zij hebben voor den midden stand. De Cabinetsraad heeft gisteren Dins dag eene vergadering gehouden te 3.30 ure. D|e besprekingen duurden tot bij 7 ure. Na de vergadering verklaarden de ministers dat zij zich verbonden had. den niets over de gehouden beraadsla gingen aan de persi mede te deelen. Eene officieele mededeeling zou ver strekt worden. Die mededeeling, welke kort daarop verscheen, is de volgende. «De Raad heeft het onderzoek der, b'egrootingsvoorstellen voortgezet en geëindigd. Hij betuigde zijne instemming met fle maatregelen waardoor het evenwicht der begrooting wordt verzekerd en die door den minister van Financiën zyt- len ingediend worden, Koningin Astrid heeft Dinsdag te 2 u. 30 een bezoek gebraebt aan de Hoo- gere schoot voor Puericultuur, Ant, Gautienstraat te Etterbeek, alwaar zij de. eerste les bijwoonde gegeven door 'den bestuurder van de onderwijsinrichting. De koningin was. vergezeld door Gravin D|e Lantsheere en werd er voor cle les ontvangen door graaf Carton de Wiart, voorzitter van het Werk Schmidt, burgemeester van Etterbeek, enz. en 11a de ontvangst werden haar bloemen aan geboden. Aankomst van de «Anversville» Nieuwstijdingen uit de Kolonie De Belgische stoomboot Anvers ville van de Compagnie Maritime Bei ge, is Dinsidag morgen omder bevel van kapitein A. Meiremans, van Congo in de haven van Antwerpen toegekomen, na eene voorspoedige reis. Aan boord bevonden zich 106 pas sagiers, verdeeld als volgt komende van Congo, 44 in eerste klasi en 30 in tweede klas; ingescheept te Lobito 17 in eerste, klas, 6 in tweede en 9 in tusschenklas. Onder hen bevonden zich de Eerw. Zusters! Stael en Van Bochaute der Do minicanessen. De lading, welke ongeveer 4315 ton bedroeg waiS' verdeeld als volgt 28 ton ciacao, 509 ton koffie, 26 ton caout chouc, 1 ton was, 561 ton copal, 51 ton koper, 390 ton koper-matte, 5 ton ko per-afval, 295 ton katoen, 12 ton se- S'ame-granen, 319 ton tin-erts, 147 ton palmnoten, 4 ton vellen, 1440 ton sui ker, l ton zeep, 27 ton houtvezels; het overige bestond uit «general cargo». D|e passagiers brengen de volgende tijdingen mee Te Jadotsta'd is onder den naam van .«Essior de Jadotville» een dagbladje verschenen, dat zich van alle polemiek onthoudt en enkel als informatieblad wil dienen. Er komen al meer en meer koffie- plantagies in de nabijheid van Stanley- stad. Dit vermoedelijk om werk te verschaffen aan de inlamdische bevol king van den omtrek, die geen werk meer vindt in de stad, waar handel en nijverheid: totaal stil liggen. Het nieuwe zwemdok te Eli.s'abeth- stad zal op' dit oogenblik kant en klaar zijn; het lig.t op 1700 meters van het centrum der stad en is heel modern in gericht, met een strand als speel plaats voor kinlderen. Te Alberta, bij Bumba, is M. Del- forge, bestuurder der fabrieken van de H.G.B., die per auto uitreed, bijna over reden door een treintje id-at uit de fa briek reed zonder eenig signaal te ge ven; hij kon de botsing vermijden, doch deed een val, die hem voor een paar we ken aan het ziekbed kluisterde. De kleine stoomboot «Stanleyville» die het handelsvervoér verzekert voor eene Indische handelsfirma te Stan- ïfeystad, is hoven Bumba gezonken. Er is niemand omgekomen, maar het stof felijk verlies is aanzienlijk. Op Zondag 9 September hadden te Boudewijnstad grootsche feestelijjkhe- den plaatis tot viering van het vijftig jarig priesterschap van Mgr Roelens,, tapostolisch-vioaris yap Boven-CongQ* Koning Radio dringt meer en meer. onze huizen binnen. Bijna geen hovingen, bijna geen oa ken meer waar geen antenne triom fantelijk de lucht inrijst... Radio wordt stilaan meester, over. gedachten en gemoederen. Wat hij orakelt is evangelie .1 En wat orakelt hij niet al in cle huiskamer Is 't al goed Is 't al waar Is \t al onberispelijk Is 't al zedelijk God beware me 1 Tusischon luchtige deuntjes iiX schunnigheden, protestanksche spreek beurten, aanvallen op de goede zeden, in 't goor sleuren, van al wat gods dienstig is, rechtstreeksche onbedekte bekamping van wege de logebazen van de katholieke school, Kerk en Paus .1 En schaars, maar Goddank eenige uren vrome christelijke uitzendingen! Gij, katholieke luisteraars, zijt ge niet fier dat ook uw luidspreker tens in uwe huiskamer zindert om Gods lof en de eer van zijn Kerk te bezingen uwe katholieke instellingen en vooral uw katholieke scholen, de hoop op de toekomst voor ons land, te verdedigen. Moesten onze menschen nu eens' an ders niets meer ihooren dan aanvech ting van hun katholiek- en godsdlen- stig'zijn, wat verderf zou koning Radio niet stichten. Katholieke luisteraars, gij begrijpt het belang der katholieke uitzendingen, gij zijt overtuigd van den overwegen den rol dien de katholieke Vlaamsche Radio speelt tot het in stand hóudeii van het godsdienstig gevoelen bij velen onzer menschen, die ongenaakbaar, zijn langs pers of andere wegen oni. Ge zoudt oprecht betreuren moesten de katholieke uitzendingen verminde ren of stop gezet worden bij gebrek aan geldmiddelen. Neen, zulks zoukl't ge niet dulden I Uw plichtgevoel zal hiertegen in op stand komen I Breng geen crisriisrede.- nen in ter verontschuldiging van uw niet-steunen Door den Katholieken Radio te steunen verhelpt ge aan Ro gevaarlijkste aller crisissen de zede lijke en godsdienstige crisis. Begrijpt uwen plicht Steunt don; K.V.R.O. Laat u niet besgjriamen dooa zoovele edele apostelzinfen die zelf$ geen radiotoestel beften, die zelf on der de crisis lijden, en toch hun mil. den steunpennin^; geven aan K.V.R.O* omdat ze het f>iuzenbelang ervan in zien Treedt al'ien bij als lid van de K. V.- R. Vereep;.ging, ofwel neemt een abon nement, op den Vlaamschen Ra'diogids orgaan van K.V.R.O. Lirimaatschap K.V.R.V. 20, 50, 100 fr» Radiogids 70 fr per jaar. K.V. R. V. Aalst. Postcheckrekening 1065.27.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1