Politieke boel. Ba u onzijdigssebMl 26 6le Zittijd van hst Verbood ti§r MMm Vereenigingen en Met Begrootings- evenwicht Inniger samenwerking onder de Goud-landen Diiifsch-Belgische feesprekmgea te Berlijn Zedelijke en stoffelijks belangen der Pers Vrijdag OGTOSER 1334 De Bond der groote Gezinnen en de Kumuls Legernieuws De Volkenbond en de Hongersnood in Rusland Scherens voor de Micro D© verborgen Schat te Luik IS VOLKSSTEM XXXXe JAARGANg JlüMStER 239 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (publiciteit buiten het Arrond, AALST g Agentschap HAVAS. Adoll Maxlaan 13, te Brussel öye dft Ri<%eJeji, Parijs Bank Buiding/^ingsway, 20 Londres W. C. Z< H. Evaristus Zanopö, 28Zonaf4,418 L. K. 30 N. M. 7 'k Tr*k m( dien politiek niet san, "t is een Tuiie boei Hoe dikwijls hoorenwe inlks (eeg- gen) uit den mond van menachan die katholiek willen lijn 1 Hit zoggen ze ter verontschuldiging van hu» doenwijze hun katholieke belangen durven ze niet verdedigen, aan vergaderingen doen z» niet mee, in optochten en feestelijkheden zij» te nooit te ontwaren... Integendeel, ze breken af, ze spellen do les de Katholieken zijn de fout van alles, en do Katholieken zouden zus eu zoo moeten handelen, wat hebben ze nu al gedaan, enz... En aldus eu daarom doen ze aan gaan politiek, dien za met den naam van vuiien boel durven bestempelen 1 En ondertusschon doen zij in hun onwetendheid, zonder schuldbewuat te zijn aan gemeeuen politiek 1 Ze zijn katholiek, ze zouden voor waar d'eersten zijn om te jeremiassen dat kun katholieke en godsdienstige belangen moesten onder de voeten getrapt worden, dat het Kruis in al wat openbaar is, moest geweerd wor den. dat hun katholieke inrichtingen va» allen steun moesten worden be roofd, dat de katholieke volksscholen moesten worden gesloten... En wat doen ze Op rechtstreeksche manier werken zo més aan wat zo zouden betreuren Zij zijn de keldoraars van hun eige ne en heiligste belangen, alsmede deze van hu» katholieke medemen- achen Brengen ze niet onbedacht koren op den anti-clericalen molen Flauwen #n twijfelaars bevestigen ze in hun misleide gedachten, dezon die overhellen naar bet anticlericale leger avertuige» ze door ban onvoor zichtig woord. Aan de tegenstrevers geven ze alle wapens in de hand, en bij alle pas sende gelegenheid herhalen dezen «X,., een van hnn mannen, zegt ook dat de Katholieke» zoo... en zoo...» Wat afbrekerij Wat verwoesting brengen deze katholieken nietteweeg door oprecht misdadige politiek'. Het wordt hoog tijd aan dit dwaas gedoe een einde te stallen. Katholieken, stopt allen dwazen critiek op uwe leiders om een per soonlijke schijnredenbij een Katho liek gaat het algemeene belang voor! Durft U Katholiek toonen in uw gesprekkon, in vergaderingen, in optochten en plechtigheden Weest Katholiek in uwe pers I Weert uit uwe huizen andersdenken de bladen die u als een waanzinnige op het verderfelijk pad der kritiek werpen Er dient zooveel hersteld 1 Katholieken, doet aan politiek Katholieke politiek is edel. Daar niet aan meedoen is vuils politiek K. S. Ten overstaan van de geruchten die loopcn over de desigevallende opheffing yan de kumuls van pensioenen en wed den en de kumulis van wedden van man en vrouw in staiatsidienst, acht de Bond van Groote Gezinnen zich verplicht de aandacht van de openbare macht te ves tigen op de rampspoedige gevolgen die zoo een maatregel toegepast zonder eenig onderscheid, ihebben kan voor den toestand van de groote gezinnen en de toekomst van hun kinderen. Indien het in de bedoeling zou liggen van d'e regeering de kumuls te verbie den, meent de Bond dat ze zouden ge- hiandhaalfd of toegelaten moeten blij ven in de volgende twee gevallen wanneer de betrokkenen nog ten minste drie kinderen te lasten hebben; 2) wanneer 'do betrokkenen ten min ste vier kinderen in leven hebben. Herinneren wij eraan dat het Verbond zijn jaarlijksche zittijd te Binche zal houden op Zaterdag 3 en Zondag 4 No vember om saam met de Katholieken van Binche de 50ste verjaardag van hun katholiek stadsbestuur te herden ken. Tijdens de vergadering welke Zater dag' te 3 uur zal gehouden wonden in de Katholieke Krin|g zal een verslag uitgebracht worden door M. Fernand Baudhuin, professor aan de Hooge- school te Leuven, over «De cTiois en het economisch vraagstuk», en door M. R. Moyersoen, gewezen minister, sena tor, over De crisis en het sociaal vraagstuk Deze twee verslagen zullen gevolgd worden van een gedachtenwis- seling'. 's Zondags zal M. Hout art, staatsmi nister, senator, op de algemeene ver gadering gehouden in de Kursaal te 10 uur 20, een verslag uitbrengen over ,«De crisis en het financieel vraagstuk» en M. Ch. du Bus de Warnaffe, volks vertegenwoordiger, schepen te Brussel, over «De crisis, en het zedelijk vraag stuk». M. Pierlot, minister van Binnenland- sché Zaken en M. Jaspar, minister van Buitenlandsche Zaken, zullen eveneens het woord voeren. Tijdens het banket dat de werkzaam heden van de 61e Zittijd zal sluiten, zullen belangrijke redevoeringen uit gesproken woorden door Heer Staats minister Segers, Voorzitter van het Verbond, senator en graaf de Broqug- ville, Eerste Minister. Reeds werden er verscheidene hon- (Tferde inschrijvingen genomen op het banket. Het aantal hiervan zal moeten beperkt worden bij 600. Wij verzoeken aldegenen die nog niet ingeschreven hebben het te doen zonder uitstel. Het volstaat een som van 35 frank te stor ten op rekening van postcheck-nummer 1768.00 van het Verhond -der Katholie ke Vereenigingen en kringen, alleszins voor 30 October. Het programma der (socialisti sche) Belgische werkliedenpartij, is gekend en werd drie jaar geleden, in een bijzonder congres vastgesteld. Wij zijn namelijk voor de Neutrale, onzij dige school wereldlijk en zonder gods dienst, die alzoo voor alle kinderen toe gankelijk is 1)Men moet er een voudig de zedeleer der eerlijke men- sclien aanleeren Wij beweren dat deze school alleen een recht heeft op de toelagen der openbare besturen. Ons programma, vereischt de ge leidelijke afschaffing van alle toelagen aan het vrij onderwijs zóó wordt het in ons programma bepiaald, en ik meen dat er daar sindsdien niets aan ver anderd werd Ziedaar de opvatting der gewetens vrijheid door de socialistische voor mannen gekoesterd. De ouders van 600.000 schoolgaande kinderen willen van de onzijdige school niet hooren, verlangen als ka tholieken dat hunne kin/deren een chris telijk onderwijs ontvangen; larie, ant woordt Louis, Piérard, die oudefis heb ben dat recht niet; zij hebben maar een recht lasten te betalen en op te bren gen voor een onderwijs, dat aan de so cialisten bevalt en waar wel z;al gezorgd worden -dat in die scholen de jeugd nooit meer van godsdienst zal hooren spreken. En dan heeft Louiis Piérard no(g de onbeschaamdheid aan de ohrislene ar beiders een koopje voor te stellen. Wij, socialisten, zoo verklaart hij, wij zul ten erin toestemmen de schoolkwestie nog een tijdje van kant te schuiven, en alles te laten gelijk het is, indien gij naar ons overkomt en ons helpen wilt het Plan van den Arbeid te verwezen lijken. Wij zien wel niet af van ons school programma, zoo redeneert citoyen Slimmeke verder, maan we zullen de verwezenlijking ervan uitstellen, tot wanneer gij ons zult geholpen hebben ons integraal socialistisch programma te vefiwezenlijken. !!1 Kwam onze vriend Louis soms niet van een banket toe hij zijn artikel s'chreef Uit den sjampitter kunnen tt-og meer dwaze gedachten ontstaan. Men heeft gezien dat de regeering er deze laatste weken haast en spoed heeft bijgezet om de begrooting in evenwicht te brengen. Dit evenwicht is verzekerd door de bezuinigingen op de openbare uitgaven en door de besnoei ing van de wedden, loonen, pensioenen en vergoedingen van het staatsper- soneel. In welke verhouding deze personeel suitgaven zullen verminderd worden heeft de regeering nog niet openbaar gemaakt. Toch kunnen wij bevestigen dat alleszins eene algemeene verlaging van 5 per cent beslist is. Andere mid delen worden in overweging genomen progressieve weddevermindering, door dewelke -d'e hoogere ambtena-arisi zwaar der zouden getroffen worden dan de la gere bedienden vervroegde op pen- Sioenstelling ider ambtenaars op 60 jaar stopzetting voor een zeker ter mijn van alle bevorderingen in de ka- d'ers, dus ook v,an weddevérhoogingen, uitbetaling der wedden op het einde van de maand, in plaats yan in 't be gin, enz. D.e 'regeering moet daarover reeds een vaste beslissing getroffen hebben vermits de officieele persmededcelmg van den Ministerraad van Dinsdag avond zegt dat het onderzoek der bc- grootingsvocrstellen geëindigd werd, dat de regeering hare goedkeuring heeft gehecht' aan de maatregelen voor het evenwicht, en d'at de minister van Financiën de begrooting gaat indienen. De zaak is' dus igeklonkert. De vol machtbes,luiten betreffende de bezuini gingen op het personeel moeten eerst daags verschijnen, alleszins voor de lieropening van het Parlement, dat den tweeden Dinsdag van November bijeen komt, en aldus het Parlement voor het voltrokken feit te stellen. Te Berlijn zijn onderhandelingen aan den gang tusschen Belgische en Duitsche afgevaardigden over de toe passing van sommige maatregelen be treffende de bescherming van de onder danen van beide landen alsmede van hun eigendommen. De onderhandelingen loopen name lijk over de dubbele fiscale aanslagen, over het auitoverkeer en over hét ver blijf van vrijwilligers in de bedrijven. Yan Belgische zijde nemen aan do besprekingen deel de hh. Putman, alge meen bestuurder aan ihet Departement van Geldwezen; Lavers, directeur aan het Minis,terie van Buitenlandsche Za ken en Halleux, consul. Men verwacht dat toekomende week een overeenkomst zal kunnen gesloten worden. Pje deelnemers aan het kongres der Internationale Journalistenfederatie werden ontvangen door het verbond van Brusselsiche dagbladbestuurders. Ook de h. Goelst, eerste schepen, w.as daarbij aanwezig. Bij het nagerecht drukte de h. Joui> dain, voorzitter van het verbond, zijn voldoening) unit over het hartelijk sa menzijn 'van journalisten en bestuur ders, die vereenilgd zijn door een ge- meenschappelijken band: de liefde voor het vak en den zin voor zelfstandigheid. Hoe meer de ware journalisten de vraagstukken nagaan, waarmede het bestaan van de pers gemoeid is, hoe meer zij ook tot het besluit komen, dat de stoffelijke en zedelijke 'belangen sa mengaan. De waardigheid en het aanzien van de pers worden bewerkt door degenen die er al hun werkkracht voor over hebben en *alle verwtarring weten te vermijden tu&schen de verantwoordelij ke beroepsjournalisten en degenen die in het vak willen binnensluipen met vreemde oogmerken. Niet genoeg kan de beteekenis hoog geschat worden van de persvrijheid, die in België vergroeid' is met het land. Persvrijheid, welke niet kan verward worden met bandeloosheid, is een be hoefte voor een ontwikkelden staat. De h. Va lot, secretaris van de Jour nalistenfederatie, sprak den dank uit van de genoodigden en drukte er op, dat, de internationale federatie van meet af doordrongen is geweest van de gemeen schappelijke belangen van de besturen en, de journalisten, Dienstnemingen en hernieuwing van Dienstverbintenissen Om een vrijwillige dienstverbintenis te mogen aangaan, moet de Candida al voldoen aan navolgende verei'schteu ,1. Belg zijn 2. In vredestijd, ten minste zestien jaar en ten hoogste dertig jaar oud zijn. In oorlogstijd, ten minste zestien jaar ouid zijn 3. Niet aangetast zijn door ziekten of lichaamsgebreken die aanleiding geven tot vrijstelling of verdaging 4. De lichamelijke geschiktheid en de vakkennis bezitten welke door het ver kozen korps vereischt worden 5. Een getuigschrift indienen. Die eandidaat, die nog geen twintig jaar oud is, moet daarenboven volgen de stukken indienen a). De akte van toestemming van den vader, van de moeder, bij ontstente nis van den vader, van den voogd zoo vader en moeder overleden, wettelijk onbekend, vermist, van het ouderlijk gezag vervallen zijn of in de onmoge lijkheid Verkeeren hunnen wil te ken nen Te geven. Als de oudersi echter, gerechtelijk of feitelijk gescheiden zijn, kan de Mi nister van Landsverdediging, wanneer de omstandigheden zulks wettigen, de tbestemming der moeder als voldoende achten, voor zoover deze het kind on der haar hoede heeft b) In voorkomend geval, de beraad slaging waarbij de familieraad (of de voogdijraad)den voogd er toe ge machtigd heeft in de dienstneming van zijn pupil toe te /stemmen. De c-andidaten vrijwilligers worden in twee categorieën /gerangschikt 1. Degene die in aanmerking komen om tot beroepsgradueerden te worden opgeleid 2. Degene die bestemd zijn om een betrekking te bekleeden. Om in de eerste categorie te worden opgenomen moet de eandidaat een ge tuigschrift bezitten waaruit blijkt dat hij ten minste zes jaren lagere studiën heeft volbracht. Onze Minister van Landsverdediging stelt de militaire overheden aan die de dienstverbintenissen of niéuwe dienstverbintenissen ontvangen of goedkeuren. Voor alle vrijwillige dienstneming na dienstonderbreking, zal de com mandant Van het gendarmeriedistrict, op verzoek vanwege de militaire over heid, een verslag betreffende de acht baarheid', de zedelijkheid en het verle den van den eandidaat inleveren. Bij gelegenheid van de openbare de- Batten over de toelating van Sovjet- Rusland tot den Volkenbond heeft Bondsraad Motta in zijn thans histo risch geworden rede het onomwonden gezegd, dat de hongersnood waardoor sommige streken vanj Sovjet-Rusland geteisterd worden, niet een voorbij gaand verschijnsel is maar dat tenge volge van de economische politiek van Sovjet-Rusland de hongersnood een permanent karakter heeft gekregen. Reeds, een jaar geleden, heeft de toenmalige voorzitter van den Volken bondsraad de Noorsche Minister-Presi dent Dr Mowinckel de aandacht van de leden van den Volkenbondsraad geves tigd op de noodzakelijkheid om een hulpactie te organiseeren, teneinde de verschrikkelijke ramp van een hongers nood van de ongelukkige bevolking in Sovjet-Rusland af te wenden. In 193$ zijn in de Sovjet-Unie onge- veer 4 èt 5 millioen menschen boven het normale sterftecijfer door den honger snood en door ziekten, dié daarvan het onmiddellijk gevolg waren, omgekomen. De Sovjetregeerinlg heeft bij haar strijd om alle ongewenschte elementen uit te roeien, op een ongéhoorde wijze ge bruik gemaakt v,an een afschrikwek kend middel om haar nationale politiek te doen zegevieren, door al haar tegen standers den hongerdood te laten ster ven. Dat is een middel dat in de ge schiedenis der volken nog nooit zoo wreedaardig is toegepast. Zoo was de toestand vorig jaar. En dit jaar moet de Sovjet-regeering zelf openlijk toegeven, dat de oogst gedeeltelijk is mislukt door de aanhou dende droogte. Wat dat beteekent Deskundigen zijn van oordeel dat ook dit jaar wederom zeer vele men schen in de landbouwgebieden van Sovjet-Rusland onvermijdelijk den hongerdiood zullen sterven. Nu Rusland is opgenomen in' den Volkenbond is de taak der aangesloten leden te eisrhen dat zé maatfiegelen Kiemen tegen den hongersnood. Ons nationaal «Poeske» is niet enkel een groot rijwielkampioen, doch ook een volslagen akkordeonist, die Dins-, dag namiddag met groot sultses voor. den micro van Radio-Schaarbeek is op getreden. Hier ziet men Scherens in gezelschap van den sympathieken Peggy, speaker van Radio-Schaarbeek. Het schijnt dat de opzoekingen naar een zoogenaamd verborgen schat onder, het standbeeld van Karei den Groote te Luik werden stopgezet. De man, die de inlichtingen verschafte, namelijk een gewezen Duitsch soldaat, wais: bij de opgravingen aanwezig, maar schijnt zich vergist te hebben of zelf hot slachtoffer geworden te zijn van een grappenmaker. Tenzij" de 500.000 gouden marken on der een ander Luiks oh* standbeeld ver borgen werden Volgens de termen van het protocol dat Zaterdag, na afloop der vergadering te Brussel onderteekend werd, zijn de reigeeringen der Goudlanden overeenge komen onverwijld' bilaterale onderhan delingen aan te knoopen, ten einde eene vermeerdering van hunne respec tieve handelsbetrekkingen mogelijk te maken, en hebben zij als weaschelijk opgegeven, dat na een jaar déze ver meerderingen niet minder mogen be dragen dan tien per honderd van den globalen omvang van het handelsver keer tusschen de betrokken landen. En om bezorgd aan dit voornemen zonder uitstel gevolg te geven, hebben de Belgisch-Luxemburgsche Economi sche Unie en Frankrijk besloten te dien einde een commissie tot stand té bren gen, samengesteld uit hunne afgevaar digden. De vertegenwoordigers van België zullen zijn hoeren Suetens, directeur- generaal aan het ministerie van Buiten landsche Zaken; baron de Traux de. Wardin, gevolmachtigd minister; ba ron Snoy d'Oppuers, geattacheerde bij Ret cabinet van den minister van Eco nomische Zaken en Gavyn, consul, toe gevoegd aan de ambassade van Belgie te Parijs. De heer Wehrer, Regeerinigsraad, zal fiet Groot-Hertogdom Luxemburg ye— tegenwoordigen. De werkzaamheden der commission zullen een aanvang nemen te Parijs op 5 November. Zij zullen druk worden voortgezet op basis, van een nauwkeu rig programma. Tijdens de besprekin gen zal er in de mate van het noodigö een oproep gedaan worden met het oog op de medewerking van de vertegen woordigers van den landbouw, de nij verheid en den handel. Uit Rome wordt gemeld dat tengevol ge van de onderhandelingen tusschen de goudstaten de bilaterale besprekin gen tusschen Frankrijk en Italië eer lang zullen beginnen. i België houdt aan den gouden standaard Het gerucht heeft de ronde geda&n dat ons land den gouden standaard zou verlaten. De h. Jaspar logenstraft tie ze ge ruchten met de grootste stelVigheid ea wijst er op, dat pas op de konferentie van de goudlanden te Brussel Belgie zijn getrouwheid aan den gouden stan daard bevestigd heeft,. Bovendien is het begrootingseveri- wicht bereikt en. verkeeren 's lands fu hanojën in. den besten toestand.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1