Het Geheim Het Kolenvraagstuk Naar de Stratosfeer Geburentwist te Boom - Motorrijder verongelukt 26 Gkt. H. Evaristus Doze paus kende onder de jaren \an zijn pont'li- caat veel kommer. Niet alleen Werden de christenen vervolgd,.maar ketterijen staken het hoofd op. Hij stierf als mar telaar. Aan het Hof. Woensdagmorgen heeft de Koning ontvangen M. Devèze, minister van Landsverdediging Z. F.. P. Ruiten, senator; M. Poncelel. voor zitter van de Kamer en M. Dierekx, mi nister van Vervoer. Mgr K-eylen. Eergisteren was het 35 jaiar geleden dal. Mgr Heylen ver heven werd tot de waardigheid van bis schop van Kamen. Prinses Marie José rijdt uit. Voor de eerste maal s»inds hare bevalling heeft de prinses van Piémont het ko ninklijk paleis van Napels verlaten. Zij reed uit per auto om een bezoek te brengen aan «liare moeder, Koningin Elisabeth, die noch altijd de villa Rose-* berg bewoont. De Belgische glasuitvoer naar Frank rijk. iDje in Frankrijk getroffen rege ling, dat zekere produkten uit het bui tenland een mark van herkomst moe ten dragen, valt nadeelig uit voor de Belgische glasnijverheid. De betrokken indust rieden. hebben 'een afvaardiging naar Parijs gestuurd om tegen deze regeling verzet aan te teekenen. E. P. D-ierick in Kongo gevierd. Te Matadi beeft men het gouden klooster- jubilé jgevierd van E. P. Dierick, 11e- Remptorist, aalmoezenier van het gasthuis van Kinkanda. In de kapel van hel, gasthuis werd een mis van dank zegging gecelebreerd met lassisteneie .van Mgr. Cuvelicr en Mgr Van Ronsle. Door den bestuurder van den Kongo- spoorweg, M. Moussin, werd den jubi laris een remonstrantie aangeboden. Dr Zaneti hield een aanspraak, waarin hij de groote goedheid van E. P. r,;e- rick deed uitschijnen. Koninklijke commissie van geschie denis. De Koninklijke Commissie van Geschiedenis van België, gesticht door Koning Leopold I op 22 Juli 1834, zal op 28 November, in het Paleis der Aoadcmieën, te Brussel, haar honderd jarig beslaan herdenken. In den loop van dit bestaan heeft de commissie uitgegeven: 'ee'ne dubbele reeks kronijken, gedenkschriften, kar- •lulariën, diplomatische akten en brie ven, documenten van economischen en eociiaal-historischen aard. enz., van al le perioden en de slof vormend van 53 boeken in quarto en 58 in octavo, on gerekend de 97 hoeken van haar Bulle tin. Nu is 't Vaderland gered Hei parlement, van den slaat Zacateeas, in Mexico, behandelt, thans een wetsont werp, waarin bepaald wordt, dat de naar heiligen genoemde plaatsen een anderen naam zullen krijgen. Als- nieu we namen zullen de namen van beken de mannen uit de Mexicaansche ge schiedenis worden gebezigd. Sint Niklaas zou bij die kleppers een voudig Klaas worden. Practische raadgevingen over de Win- tervoeding onzer melkkoeien >P;? wintervoeding onzer huisdieren, en vooral van onze melkkoeien is, zon der éénigen twijfel, een zeer ingewik keld en moeilijk vraagstuk, voor onze landbouwers. Zij dienen vooral het grondbeginsel'in het oog te houden dat zij aan de dieren met milde hand het voeder moeten toedienen, dit wil zeggen dat ze hun zooveel moeten geven als ze verteren kunnen, want het is> door tal rijke proeven bewezen dat, hoe meer de dieren kunnen verteren, hoe profijtiger men voedt, en hoe geringer de inkomst- prijs is van de melk. Er dient nochtans opgemerkt dat er een grens bestaat die niet mag overschreden, worden, en die grens moeten de landbouwers trachten nabij te komen. Zoolang men door toe voeging van V> kgr. krachtvoeder, 1 li ter melk per dag meer loan bekomen, zal men profijt doen. Het komt er dus op aan een rantsoen toe te dienen' dat een volledig voedsel Uitmaakt, dat smakelijk en goed ver teerbaar isi, dat ide dieren gretig nemen en dat daarenboven niet. te veel kost. Benevens rapen, beeten, pmlp, aar dappelen, wortelen, hooi, stroo, en kaf zal men dus krachlvoeder geven, en >n de eerste plaats de winterschilfers of winternoten van Remy. Zeggen wij terloops dat de winterno ten vooral de voorkeur verdienen daar hunne gelijkvormigheid het verbrokke len en verpulveren voorkomt. Verder bevorderen de winternoten de melkgifte en ook de hoedanigheid van de melk; ze worden tevens graag door de koeien genomen. Zij bevatten gemiddeld 26 tot 30% eiwit, 4 lot 6% vet en 50 tol 55% kool hydraten. Men maig ze droog toedienen of wel in drank. Hier zal men nagaan welke gebruikswijze voor de dieren voordee- ligst is. Gewoonlijk geeft men 2 tot 4 kgr. per kop en per dag. Verstandige landbouwers luisteren naar goeden raad en varen er ook best bij. J. AIDIT. CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARD 7de Vervolg. Zij knielde voor het sleutelgat van de vierde deur neer, legde den brief naast zich op den plankenvloer, en loerde een oogenblik wantrouwend naar binnen daarna begon zij de ver schillende sleutels te beproeven, tol.dat zij er een vond die op het slot, paste. Het kostte haar echter groote moei te. om het zoover te. brengen, want dooi de hevigheid barer ontroering, beefden hare handen dermate, dat zij nauwe lijks in staat was de sleutels van el kander gescheiden te houden. Eindelijk gelukte het haar de deur te openen. Dikker stofwolken dan zij tol -dusverre nog ontmoet had, vloegen blaar tegen, zoodra het inwendige van de kamer zichtbaar was ecne be nauwde lucht, verslikte haar bijna,toen zij zich bukte om den brief van den vloer op te rapen. Eerst deinsde zij er voor terug, en deed eenige slappen achteruit naar den trap maar terstond, greep zij weer moed. Ik kian nu niet teru.gkeeren, zeg de zij vastbesloten, en trad de kamer binnen. Zij bleef er niet, langer in dan twee of drie minuten. Toon zij er weer uit kwam, was haar gelaat wit van schrik, en in de hand, waarin zij den brief had gehouden toen zij de kamer binnen ging. hield zij niets dtan een kleinen joestigon sleutel. Na de deur weer gesloten te hebben beschouwde zij den giooten bos sleu tels, die zij uit hare kamer bad mee-, genomen, me! meer oplettendheid dan De Beroepsvereeniging van de Ko lenhandelaars hield Woensdagochtend een vergadering, waarin liet kolenvraag stuk werd ondrzocht, in verband, met ue inzichten, van de regeering inzake voortbrenging, invoer en verdeeling. De voorzitter gaf voorlezing van een brief, gestuurd aan minister Van Cau- welaeit, waarin gevraagd werd geen be sluit te treffen, alvorens de afvaardiging van de kolenhaiudélaars te hebben ge hoord. Een der bestuursleden gaf daarna een uiteenzetting van de belangrijke rol, die door'de groothandelaars voor het kplcnverbruik werd gespeeld en meende, dat het ontworpen plan alleen de voortbrengers zou bevoordeel en, terwijl de handelaars weldra zouden vervangen worden. Hij verzette zich Le gen de verdere invoerbeperkingen. Een algemeene inrichting van de kolenvoort- brenging is er noodig, maar zij mag zelf geen handelaar spelen. Daarna wenJ een proleslmotie goed gekeurd, waarin tevens wordt aange drongen om geen overijlde besluiten te nemen. zij er tot, dusverre aan besteed bad. Behalve het ivoren plaatje, dat aan den ring die zij bijeen hield, vast zat, wa ren er strooken perkament aan eciiige der sleutels gebonden om de kamers aan te -wijzen, waarvan zij den ingun, openden. Aan den sleutel dien zij gebruikt had, was een van die opschriften vast. Zij hield de strook perkament dicht bij het licht, en las .er op, in geschreven letters, idie door den lijd verbleekt wa ren «De Mirtc-kamer. Dus had de kamer, waarin zij- den brief verborgen had, een naam Een wonderlijke naam, die voor de meeste .mensiihen uitlokkend klonk, en hun aangenaam in.het geheugen zoui blij ven. Een naam, die juist om deze re den, voor haar niet te vertrouwen was na hetgeen zij gedaian had. Zij haalde haar naaidooske uit den zak van haar voorschoot, te voorschijn en kniple niet de schaar, die het be vatte, het briefke van den sleutel af. .Was het genoeg dit alleen te ver nietigen Zij verloor zich in een doolhof van vruchlelooze gissingen en eindigde met de andere briefjes ook af te snij den, uit geene andere beweegreden dan ifen zeker inslinktmatig wantrouwen. Na al de strookjes perkament van den vloer opgeraapt te hebben, stau zij die, alsook liet roestige sleuteltje, dat zij uit de Mirte-kamer had meege bracht, in den leegen zak van haar voorschoot. Vervolgens nam zij den grooten bos sleutels in de hand, sloot de deuren die zij op haar weg naar den noordkant yan Porth.gena-Towjjr geopend had, De gelukte opstijging v,ao b-aer en dame Piccard. 322 kilometer ver. 16.300 meter boeg Wij hebben gisteren de 'opstijging gemeld van heer Jeaiï Piccard, broeder van August Piccard, naar de stratos feer. We heb'ben ook melding gemaakt, van de nederdaling op 5-kilometer af stand van Cadix. ltrt.was 9.45 ure Greenwichtijd, toen de ballon neer kwam nadat hij een hoogte van, 15 a 16.000 meter bereikt had en een af stand had afgelegd van 322 kilometer. De ballon zou beschadigd geworden zijn, doch -de inzittenden zouden gaaf en gezonden beneden zijn gekomen. Ook de instrument bh hebben niet gele den bij den kléinen tegenslag. Volgens de verdere berichten moeten landbouwers hebben verklaard dat Jean Piccard bij middel van een valscherm zou zijn gedaald, nadat hij met zijn bal lon eene hoogte vian 16.000 meter be reikt had. De ballon kwam omlaag in een dich te 'boomengroep in de buiur.t van een afgelegen hoeve. Maar de melding als zou Piccard met een valscherm zijn naar beneden gekomen, is onjuist. P.'è mrs/sing ontstond daardoor,- dat de stratosfeernran versóhilligé instrumen ten met een valscherm naar beneden gelaten had. Mevrouw Piccard verklaarde dat, de landing vrijwillig gedaan is en volledig lukte. De luchtvaarders wisten niet waar zij gingen landen, dètar zij na 8 ure geen enkele inlichting per T. S. F. nog ontvangen hadden. Zij hadden ook geen grond kunnen zien dan op liet oogenblik dat de neerdaling ver genoeg gevorderd was. Over de landing Een honderdtal landbouwers waren bij .de nederdaling van den ballon aan wezig cn van zoodra zij het luchtge vaarte bemerkten, snelden zij toe om de noodige hulp te bieden. Niettegen staande hunne besbe pogingen om de koord te grijpen, welke wasuitgewor pen, gelukte hun dat niet. De ballon bleef in de boomen hangen. De bemanning wierp een accumula- teusr uit alvorens naar beneden te ko men en ook hadden de luchtvaarders 2ich reeds voorgenomen ballast uit te werpen. Zij lieten dit echter uit vrees ergere ongelukken te veroorzaken. Na onderzoek is gebleken dat het om hulsel van den ballon alleen bescha digd werd. Heer Piccard en zïjne vrouw hebben hunne instrumenten) bijeen gedaan en aan de overlieden - de barograaf over handigd, welke naiar Washington zal worden gezonden om officieel de be- Zakkenroller aangehouden te Huisse Op de jaarmarkt te Huisse werd een zakkenroller betrapt óp heeterdaad van diefstal. Hij werd aangehouden en her- kond als Gustaaf DtfTfoose wil Gent. Hij bad gepoogd bet gouden uur werk van den 73-jar|géii Richard Yeys te ontstelen'. - t-- De zakkenroller fë een behendige dief, die zijn kunde vooral doet gelden bij paardenwedstrijden en kermisdagen in verschillende gemeenten. Hij werd reeds meermalen veroordeeld wegens diefstal. De Roose gehuisvest, Groenstraat te Gent, werd Woensdag naar het ge rechtshof te Gent overgebracht. Na in onderboor te zijn genomen door den onderzoeksrechter Jacquart werd bij onder aanhoudingsmandaat geplaatst. De schorsing van den Gemeentesecretaris van Lede berg bij Gent In verband met vastgestelde onre gelmatigheden was ér voor Dinsdag avond, om 7 uur, eene geheime raad zitting belegd, zitting die duurde tot middernacht. liet betreft de onregelmatigheden .waarvoor een schepen verantwoorde lijk gesteld wordt en ook andere waar voor de li. Van Meutèr, gemeentesecre taris ter verantwoording wordt geroe pen. Aangezien dc kwestie betreffende den schepen alleenlijk kan beslist x\ror'- den door liet Provinciaal Bestuur,, weid hel dossier overgemaakt aan den h. Gouverneur en de Bestendige afvaardi ging. Wat de zaak betreft van den h. Van Mewter, liet gaat over de volgende Kwestie: de li.'Van Meuter bevond zich zekeren dag in ècn café van Ledeberg en terwijl hij met vrienden in gesprek was, verbrandde hij zijn overjas aan den kachel. De h. Van Meuter diende een verklaring in van het- gemeentebestuur bij de verzekeringsmaatschappij met den zegel van de gemeente. Die maat schappij keerde 573 fr. schadevergoe ding- aan het gemeentebestuur, som welke de 'h. Secretaris heeft opigéstre- n. De h. Van Meuter voert echter te zij-r ner verdediging aan dal hij persoonlijk ook aangesloten is bij dezelfde maat schappij en dat hij dus door onacht zaamheid de stempel der gemeente op de verklaring heeft- aangebracht. Na deri h. Van Meuter onderhoord te hebben, heeft de gemeenteraad dezen geschorst'van 24 October tot 15 Janua ri, zonder wedde, tot na uitspraak door het gerecht. Hij werd ook verzocht de sleutels van zijn kantoor .af te geven. Voegen wij hier nog aan toe dat de h. Van Meuter tegen deze beslissing In beroep is gegaan bij de Bestendige De putatie, die Vrijdag zal bijeenkomen. LandlDOtiwer door zijn. Koe vertrappelci Een tragisch ongeval deed zich voor te iriiepenbeek. De landbouwer Frans Steegmans wilde eene koe wegjagen, die uit de weide gebroken was. De ou derling liep een hevigen hoornstooi op, waardoor hij verscheidene ribben ge broken werd. De ouderling is aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer was meer»dan 90 jaar oud en ging eerlang zijn diamanten bruiloft, vieren. zorgvuldig, keerde naar de huishou dingkamer terug, trad binnen zonder iemand te zien, en hing iden bos sleu tels weer aan den nagel in den muur. Bevreesd bij het vorderen van den morgend eenige vrouwelijke dienstbo den te ontmoeten, j.liep zij naar hare slaapkamer terug. i, De blaker, dien zij id-aar gelaten had, brandde nog flauw in het heldere mor gendlicht. t Toen zij. de,venstergordijnen ter zij de, schoof, ,na de' keqrs uitgedaan te hebben, zweefde, er. yfeer. een. schaduw van hare vroegere vrees over haar ge zicht, zelfs in het volle daglicht dal er nu op Viel. Zij opende bet venster en leunde er uit om "de koele lucht in le ademen. Het zij ten goede of ten kwade, het noodlottig geheim was nu verborgen,de daad was verricht, Er lag iets gerust siel-lends'-in. de eerste verzekering daar van. Zij kon nu bedaarder over zich zelve en de onzekere- toekomst die zij te gemoet ging, nadenken. Onder geenerlei omstandigheden kon zij verwacht hebben hare betrekking te behouden, nu de band tussehen baar en hare meesteres dpor den dood van een «gereten was. Zij wist dal Mevr. Treverlon, in de laatste dagen harer ziekte, haar ern- sli.g in de welwillendheid en bescher ming van kapitein Treyerton. had aan bevolen, en zij ihield zich verzekerd dat deze ide laatste verzoeken zijner vrouw, in dit evenals» in elk ander geval, al de heiligste verplichting zou bes>c_hou wen. Maar kon zij bescherming én blijken van welwillendheid aannemen van eenep meester, dien zij bad hqlpep be Zekere Van D., wonende Gevaertlaan, was Dinsdag- op de rechtbank veroor deeld gewonden wegens de beïecdigin- gen aan derden» Zijn gebuur Verh., die in deze zaak als getuigen optrad en zich ten opzichte van V. D. niet guns tig had' uitgelaten, moest het bij zijne terugkomst ontgelden. Beide mannen Kregen een hevige twist. Verb, die meende in staat van zelfverdediging te verkeeren nam een revolver en schoot ermede op zijn gebuur. Gclukkigüjk voor V. D. was deze slechts geladen met losse poeder. Verh. ziende dat den opzet mislukte, bracht met het wapen verscheidene stagen toe op het hoofd van V. DY, zoodat deze dadelijk ge neeskundige hulp noodig had. De Rijkswacht van het gebeurde op dc hoogte gesteld stelde dadelijk een on derzoek in. Verb, verklaarde een "tamp te hebben gekregen in den onderbuik en zijn wapen te hebben gebruikt omdat hij wist, dat bet. enkel met losse poeder was geladen. Nog verschillende getr.i- en zullen worden gehoord. De 28-jarige Louis Ve'rhelst, ge huwd en woonachtig te Oude-G-od, i3 met zijn motorrijwiel te Wommolg.em, ter hoogte van de tramstatie, veronge lukt. De h. Vcrhelst, bediende van een ver zekeringsmaatschappij, deed eiken dag een ronde .per mol or. Hij keerde om streeks halfzes voorbij Wommelgem. huiswaarts toen hij tegen een kar. bot ste, die met straatvuil geladen was. Do botsing was geweldig en de ongelukkige werd met geweld legen de straatstee- oen geslingerd. Hij werd in de statie binnengedragen, waar dr Coenen, uit Ranst, een schedelbreuk vaststelde. De ongelukkige wiaa weldra een lijk. D,e kar, waartegen de motorrijder te recht kwam, was deze van den tuinier Van de Wiele, uiit Wommelgem. Het paard werd gewond aan den poot. Het slachtoffer laat een jonge wedu we en eau kind achter. Erg auto-ongeluk te Kuurne Dinsdagavond te halfelf, kwam Mar cel Burggpaevc, lederlïahdelaar, wonen de Lange Steenstraat te Kortrijk, met zijn auto langs den Brugschen steen weg, voorbij de wijk «De Katte», to Kuurne gereden, waar hij geweldig in botsing kwam met. een motorrijwiel, komend uit de richting van Kortrijk. De bestuurder van dc motor Was Je- room Lèeluyse, gehuwd, 30 jaar oud, houder van het koffiehuis Cambr:- nus», te Isegem. Op liet achterzadel bevond zich zijn vriend Michel Terrein, 27 jaar oud, leersnijider, insgelijks de zelfde gemeente bewonend. Beide motorrijders werden te gronde geslingerd en op slag gedood. De lij ken werden ter plaatse aangetroffen door een apotheker uiit Isegem, dlie per auto aldaar voorbijreed. De lichamen lagen op een tiental meters afstand van elkaar verwijderd. Op onverklaarbare wijze, was de au to van den lr Burggraeve een zestal km. ver doorgereden, immer de machi ne van de verongelukte jonge mannen meesileepenid. Ten slotte moest de aula stil houden tegenover het Eliisabetilipark ómdat de, gebroken motorfiets tus sehen de wielen en liet slijkbord van de auto vastgeraakt staken. 'Die politie uit Kortrijk stelde liet eer ste onderzoek in. De gendarmerie uit Kuurne, bad mtusschen ook "liet par ket te Kortrijk gewaarschuwd. Een droeve bijzonderheid bij dit on geluk is>, dat de h. Lecluyse van een be zoek van zijn vrouw terugkeerde, die zich te Kortrijk in een kliniek bevindt, waar zij werd opgenomen voor een be valling. Het parket is Woensdagnamiddag; naar Kiiurnë gegaan voor dc noodige vasl stellingen. driegen cn jegens wien zij zich op nieuw laan bedrog liaid schuldig ge maakt Het denkbeeld alleen van zulk een laagheid was stuitend, dat bijna met oen gevoel van verlichting de eenige treurige keus, die haar overbleef, aan greep de keus van onverwijld bet hui-s te verlaten. En hoe zou zij bet verlaten r',oor er formeel kennis van te geven en zich al zoo bloot te stellen aan vragen die haar zeker in verlegenheid en angst zouden brengen. Kon zij bet wagen haren heer weer onder de oogen te komen, daar zijne eerste vragen op hare meesteres be trekking zouden hebben daar bij haar zeker maar de laatste treurige bij zonderheden, naar het minste woord dal in dat sterfuur, waarvan zij alleen gel uiige was geweest gesproken was, gevraagd zou hébben Zij sprong op, toen de zekere ge volgen van zich aan die onvermijdelij ke beproeving te onderwerpen, haar waarschuwend beslormjden en luister, de aan de deur harer kamer met plot selinge vreesi en angstige vermoedens Had zij voetstappen, gehoord Liet haar meester haar reeds roepen Neen builen was alles stil. Een'ge tranen vloeiden langs bare wangen toen zij haar hoed opzette, want zij gevoelde dat zij door deze eenvoudige en alledaagsche verrichting, de laatste en misschien de hardste aan de wree- de noodzakelijkheden, waarin het ver bergen van het geheim haar gewikkeld had, uitdaagde. De teerling was geworpen, zij moest gevaar Ioopen alles te verraden, of de dubbele beproeving te door staan yan Waarborg van echt heid verzekert U het BAYER-kruisop ie- (bayer dere verpakking van V r Porthgenna-Tower te verlaten, en wel heimelijk. Heimelijk als een dief in den nacht?" Heimelijk, zonder haar meester een woord te zeggen zelf?, zonder hem een enkelen regel te schrijven om hem. voor zijne goedheid te danken, en hem vergiffenisi te vragen Zij had haar lessenaar geopend en ct hare beurs, eenige brieven en een boekdeeltje van Wesley's gebedenboek uitgenomen, voordat deze overdenkin gen bij haar opkwamen. Zij weerhiel den haar den lessenaar te sluiten, Zal ik schrijven vroeg zij zich af, en den brief hierlaten, om gevonden te worden wanneer ik vertrokken ben? Een weinig nadenken deed haar daartoe abesluiten. Snel sshreef zij ^eenige re gelen aan kapitein Treverlon, waarin zij bekende een geheim dat baar opge dragen was' hem te openbaren, voor hem verborgen te hebben gehouden er bijvoegende dat zij in gemoede ge loofde hem, noch iemand in wien zij belang slelde, te benadeelen,door aldus in gebreke te blijven de haar toever trouwde taak te vervullen zij eindigde met vergiffenis te vragen idat zij hei melijk liet limis verliet, en verzocht als eene laatste gunst van hem, dtat bij nooit nasporingen omtrent haar in het werk zou stellen. Na dit korte briefje verzegeld en, aan haar heer geadresseerd op de tafel ge legd te hebben luisterde zij weer aan de deur en zicli overtuigd hebbende dat er niemand wa.s, begon zij voor de laatste maal de trappen van Porthgen na-Tower af te loopen. '.t YcrvolgL

De Volksstem | 1934 | | pagina 2