30 Bittere Vruchten der Onzijdigs Schooi De Verjaardag van den Slag aan den IJzer De Godsdienstige vorming der Jonge Arbeiders Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Dinsdag 0GT08ER 1934 Ob krankzinnigheden van het N. R. I. Het Belgisch Sesuritas bureel DE NIEUWE KONING Pc Stratosfeer tochten Zwijgen dat ze zweeten MNGtïST&HT 013 US VOLKSST XXXXe JAARGANG NUMMER 242 Publiciteit buiten het Arrond. AALST, g Agentschap HATA3, Adolf Maxiaan Ï.3, te grussel Rüe de Hichelêg. PaïIjB w IBank Buidtng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Germanus Zonop6,34Zonaf4,34 L. K. 30 N. M. 7 Tot vervelens toe hebben wij bet fre-r-haald onze arbeidersjeugd kent friet de heerlijkheid, den rijkdom de aantrekkelijkheid, de opbeurende kracht Van geestelijke en bovennatuurlijke realiteiten. En wel om de eenvoudige 'reden dat zij weinig of geen godsdiens tige vorming ontvangt. Op dit gebied blijft nog schier alles- te doen. Wij aar zelen dan ook niet te verklaren, dat daar het hoofddoel 'ligt door de K.A.J. nagestreefd. Op .stuk van godsdiensliig leven is het friet de jonge arbeiders en de jonge ar beidsters nog heel wat ellendiger gesteld dan op gebied van stoffelijke welvaart. Gewoonlijk hebben zij van hun kate- chismuslesscn niet veel meer onthou den dan een reeks zaken, die hun of geboden of verboden zijn en waarvan «ij de juiste beleekenis niet' altijd vat ten. «iPiat wa.s: goed, denken ze, voor den tijd dat we naar school gingen, voor kinderen en scholieren. Nu zijn we ar beiders, -gelijk vader en moeder. Als ge naar de fabriek of werkhuis moet, leeft ge noodzakelijk in staat van doodzon- pe De godsdienst komt.hun voor als iets kinderachtigs en onuitvoerbaars. Men heeft misschien ten onrechte sommige kleine fouten overdreven: men dacht er niet aan het geweten te vormen. En dan, van 's morgens tot 's avonds jmoetenzij zooveel spot- en schimwoor- don hooren over godsdienstige zaken, handelingen en personen, en wordt hun de godsdienst voorgesteld als iets ge nui,akts, iets verd-achts en vol bedriege- Cfj. Daar komt dan nog bij dat. ze zonder levenservaring zonder steun of verde diging en volop in de puberteitskrièis blootgesteld staan aan al de bekorin gen, aan al de verzoekingen, aan al de verdorvenheid' die hen, beloeren, bestor men en meesléepen. Zij die daar een prooi zoeken om hun hartstochten bot ,te vieren of hun li.aat tegen God en de maatschappij te koelen, hebben ze hier maar om te grijpen. De al te groote opperviakigheid van het godsdienston derwijs dat onze volkskinderen wordt verstrekt is gedeeltelijk oorzaak dat de ze voor het meerendeel de godsdienst praktijken den rug toekeeren wanneer ze pas de .school hebben verlaten. Het i.s ook niet zonder reden dat de K.A.J. zoo'n groot belang hecht aan de godsdienstige vorming harer leden. In de godsdienstige studiekringen zal men de jonge arbeiders in aanraking bren- jgen met Jezus-Christus den Goddelijken Werkman van Nazareth. Zijn persoon, zijn leven, zijne leer, zijn invloed, zijn Voortleven in de Kerk, zijn werking in den hemel, zijn eeuwig Koningschap frioeten een onuitwischbaren indruk achterlaten in hun jeugdig verstand en hart. De Kerk, haar geschiedenis, haar in vloed door de eeuwen heen op alle vol keren, haar streven vooral voor de her- opbeuring van den arbeidersstand moe ien hun op de meest aanschouwelijke wijze, door lichtbeelden en kinemaver- tooningen, voor oogen worden gesteld. En wat een bron van allerlei sociale toepassingen ons- niet de studie der li turgie", wanneer deze begrepen wordt in heel haar luister. Onze jongens, moeten de zichtbare en vergoddelijkte maat schappij het mystiek lichaam van Christus leeren kennen en hegrij pen; zij moeten er de vrijwillige lede maten van willen worden; zich bewust .worden van de verplichtingen aan dit Vrijwillig lidmaatschap verbonden. iPie bovennatuurlijke schatten, rijk dommen en heerlijkheden, waardoor •zij vereenig,d zijn met de Godheid, al die verheven waarhed-en, die heerlijke (werkelijkheden moeten hun suggestief jen geestdriftig worden voorgesteld, opdat heel die wereld voor hen een aan trekkingskracht worde, hun verbeel ding vervulle, hun verstand verlich te en hun h,art veroverre. Zij moeten in de reizen van een H. tPaulus, in de Handelingen der Aposte len, in den heldenmoed der martelaren, Sn de bedrijvigheid der monniken, in den arbeid onzer missionarissen, in heel het machtig raderwerk onzer mo derne katholieke instellingen en oiga- ni.s-a.ties het tastbaar bewijs vinden van de vruchtbaarheid van hun geloof, van de weldadigheid van hunnen gods dienst. De Godsdienst is liefde, waarheid en schoonheid. De liefde tot God moet hun voorko men als onafscheidbaar verbonden aan de liefde tot de menschen, zo-oal3 de godsdienst niet kan gescheiden wor den. van de zedelecr. K-HAJEE. EEN UUR MUZIEK DAT 33.000 FR. KOST. Men weet dat het N.R.I. de negen tienden van de taks- op de ontvangst- toestellen opstrijkt. En daar de op brengst van deze taks steeds stijgende is, vermeerderen de inkomsten van het N.R.I. gestadig. Binnenkort zullen zij aldus 35 en zelfs 40 millioen per jaar bereiken. Nn heeft de Regeering besloten, dat het N.R.I. aan d-en Muntschouwburg en aan de Kon. VLaamsche Opera van Ant werpen een millioen zal uitbetalen, ter- wijk beide schouwburgen moeten toela ten zekere gedeelten van hun uitvoe ringen uit te zenden. De Munt zal al dus 665.000 frank ontvangen en de VI. Opera van Antwerpen 335.000 frank. Bij deze ruiling teekent La Libre Belgique» aan «Beide schouwburgen hebben gretig bet geld aanvaard. Maar zij hebben een ontzettende gierigheid aan den dag ge legd wat de tegenprestatie betreft. »Voor 665.000 frank zal de Munt de uitzending toelaten van twintig opera- bedrijven, hetzij 33.000 frank per be drijf. Voor 335.000 frank zal de Vlaam- sche Opera de uitzending toelaten van eveneens twintig bedrijven, hetzij 16.500 frank per bedrijf. En zulks voor een gansch jaar! Beide belanghebben den hebben er zelfs aan toegevoegd dat het N.R.I. nooit de uitzending zou mo gen eischen van twee opeenvolgende bedrijven. Voornoemd blad vraagt of de Regec- fifrg dergelijke handelwijze zal toela ten van wege twee-instellingen die ten slotte hun bestaan hebben te danken aan de subsidies der openbare bestu ren. Drie en dertig duiizend frank betalen voor één uur uitzending van de Munt schouwburg, werpt inderdaad een schril licht op de mentaliteit die in zekere ad ministratieve kringen heerscht Binnenkort wordt te Brussel, onder vorm eener samenwerkende vennoot schap, staande onder de bescherming van den Belgischen Landsbond der bouwbedrijven en Openbare Werken, een SeCuiritas-bureel opgericht, dat zich gelasten zal met de controle der bouw werken, met het oog op hunne verze kering. iP|eze controle zal bestaan in de stu die der ontwenpen, het nazien der plan nen en berekeningen, het toezicht op de uitvoering. Deze controle, uitgeoe fend door technische deskundigen en gesteund op de proeven van verschil lende goed uitgeruste laboratoria, zal aan alle belanghebbende verzekering geven dat de gecontroleerde werken vol gens' de regels der kunst uitgevoerd worden, dioor bevoegde techniekers, ingenieurs, architecten, aannemers die daarbij tusscihengekomen of meege werkt hebben. OER ZIGEUNERS In een -bosch in de buurt van Lodz is Michel II, Kwik, tot koning der Pool- sche zigeuners gekozen voor den tijd van vijf jaar. Aan de verkiezing is een hevige cam pagne voorafgegaan daar er onder de zigeuners twee stroomingen heerschten. Kwik, die thans koning is., stiet op ver zet van zijn beide broers, die zijn plan tot stichting van een nationalen zigeu-- nerstand in Britsch Indië en tot sta king van het nomadenleven, verwierpen. Kwik wil onder alle zigeuners ter wereld een geldinzameling houden niet de opbrengst waarvan hij een ge-schikt territorium van de Engelsche regeering wil knopen, dat -onder Engelsch pro tectoraat zou staan. Of het plan uit voerbaar is, mag worden betwijfeld. Voor de nieuwe opstijging van profes sor Piccard, met een luchtballon van zestig meters diameter In de luchtvaartkringen te Warschau wordt verzekerd, dat professnr Piccard den luchtvaartwerven te Jablona last gegeven heeft het omhulsel v.an zijn nieuwen luchtballon, welke zestig nie ters diameter moet hebben, in gereed heid te brengen. Het beheer van voornoemde werven heeft met groote voldoening het xoor- slel aanvaard, Er, ia geschreven en herhaald dat An- seele tot 650.000 fr. in den loop van een enkel jaar opstreek als baas van de Bank van den Arbeid en beheerder van maatschappijen die door de Bank gefi- nanceerdi werden. Er is veropenbaard dat hij nog 400.000 fr. uit dien hoofde trok, wan neer de crisis reeds ingetreden was en tien duizenden arbeiders werkloos wa ren. Er is gezegd dat de Bank van den Arbeid deelnam aan en leeningsactie ten gunisite van een Staat die door de socialisten als fascistisch wordt uitge kreten. Er i-s nadruk op gelegd dat de Bank van den Arbeid belangen had in een fa briek waar oorlogstuig werd vervaar digd-. Dat schrijven, en veropenbaren, en zeggen, en nadruk leggen, en herhalen gebeurde al eenige dagen geleden. Do socialistische bladen, die z-o-o gaar ne hun groo-te muil wagenwijd open spalken, hebben daartegen niet het minste gereageerd. Ze zwijgen dat ze zweeten. Lie zedeles Die zal het volk. zelf er wel uit afleiden. De vrijdenkers zijn in congres bij eengekomen te Seraing, Ciloyen Merlot, socialistisch bungeinees-ter dezer ge meente, heeft er de volgende verklaring afgelegd «In Seraing is er sedert lang geen dnkel onderwijzer, geen enkele onder wijzeres meer die een diploma heeft van een confessioneele inrichting. De uitslag van dergelijke politiek? »In onze officieele instellingen heb ben wij meer dan zeventig ten honderd van de schoolbevolking, zestig ten hon derd van de huwelijken en van de be- igrafeni&sen geschieden zonder eenige kerkelijke tusschenkom-s't» Hierbij teekende «Le Rappel» aan «Het is zeer waarschijnlijk dat vijf tien, twintig jaar geleden, lal van bra ve lieden, in slaap gewiegd door het eeuwig refrein van de onzijdige school, toegankelijk voor allen, haar hunne kinderen hebben toevertrouwd. De uitslag van dergelijke onvoor zichtigheid Dat uit deze onzijdige school huij kinderen onzijdig, ongodsdienstig, god deloos zijn te voorschijn igekomen. Gitoyen Merlot gaat er groot op. Dat ziet mén nog elders dan te Se raing. TIJDENS EEN DIENST VOOR KONING ALEXANDER Kind gedood. Elf personen zwaar gekwetst Belgrado, 28 Oct. In een kerk te Podgoritza (Montenegro), waar een herdenkingsdienst voor Koning Alexan der werd gehouden, was een groot aan tal menschen bijeen, toen plotseling het dak instortte, tengevolge waarvan een kind werd gedood en elf personen ern stig gewond. Aangezien op den -beganen grond geen plaats, meer was-, had een aantal personen een zitplaats gezocht op de balken van het dak der nog niet geheel afgebouwde kerk. Het gevolg hiervan was, dat twee zware balken -braken en het dak neerstortte. Onaangename vangst. Geweldige inktvisch Toen de bemanning van de vis- schersiscihuit die «Ruby» haar netten binnengehaald had, ontdekte ze, dat ze SSn geweldige achtarmige inktvisch ge vangen had, welke vreeselijk te keëic ging. Bij het bevrijden van het beest u:t de netten, .ging de rest van haar vangst den b-ak, waarin de gevangen visch be- verloren. Men bracht het monster in waard werd. Er stond een vrij ruwe zee en daai; het beest in den vischbak verschrikke lijk te keef ging, ontstond er niet ge ring gevaar voor de boot en haar be manning. Men besloot den inktvisch te dooden. Allereerst werd het beest met messen bewerkt, maar dit had geen ander re sultaat, dan dat het van kleur veran derde. Toen sneed men de armen een voor een af en wierp Het lichaam overhoord. Die acht armen bleven echter afzonder lijk over het dek rondspartelen en het kostte de bemanning de grootste moei'. |e öm zich ook hieryan te bevrijd§1^ Het defilée der troepen in uniform van 1S14 voor de Koninklijke Tribuun. Een toespraak van den Koning Zondag voormiddag werd op initia tief der Unie van de Oud Strijders Ver- eenigingen, te Brussel, bij gelegenheid der twintigste verjaring van den slag aan den IJzer een defilee van oud-strij ders ingericht. Vanaf 9 ure kwamen reeds talrijke groepen van oud strij ders- bijeen om tot een machtigen stoet samen te smelten en rond half elf naai de Walerloolaan op te stappen. Aan al de officieele gehouwen en aan het .grootste deel der huizen wapperde de 'nationale vlag. Het paleisplein was het centrum der bijeenkomst en daar was d-an ook de Koninklijke tribuun op gericht waarrond d-an de invalieden en talrijke maagdekens met bloemen korf jes'. Rechtte,genovef de tribuun stelde zich de eerewacht op van het 9e Linieregiment, met vaandel en muziek Die ordedienst werd waargenomen, door een sterke politiemacht. Op de e eretribuun hadden voor de komst van den Koning, de ministers de Broqueville, Devèze, Dierckx, Pierlot en Jaspar plaats genomen, evenals de fransche, Engelsche en Italiaansche militaire attache's, burgemeester Max, verscheidene generaals en andere voor aanstaande personaliteiten. In de belendende straten, vormden de schoolkinderen en de padvinders,met- hun vaandels en wimpels, de haag. Onder duizend-en regenschermen,wacht te de menigte stoïsch op het voorbij trekken van den st-oet. Om 11 ure traden de Koning en de Koningin uit het paleis met hun gevolg sn begaven zich onder toejuichingen van invalieden en -schoolkinderen naar de Koninklijke tribuun na eerst de re gimentsvaandels te hebben gegroet. Meisjes wierpen bloemen en de mu ziekkapel speelde de Brabangonne». Onmiddellijk d-aarop volgde het del'ilee. Na het defilee spraken heeren Pie Val keneer, voorzitter der Federatie van oudstrijd-ers- en de voorzitter der «Ami cale van de gewezen IJzer-Soldaten een huiderede uiit, waarna de Koning een merkwaardige rede uitsprak waar van wij hier de voornaamste gedachten weergeven. De toespraak van den Koning De Koningin en ik Zelf zijn zeer ge troffen door -de prachtige woorden wel ke gij hebt uitgesproken. -Dje hulde ge bracht aan de nagedachtenis van de ziel van den strijd aan den IJzer, wij len Koning Albert heeft ons diep ge troffen. Mijne teerbeminde Moeder werd even eens dioor U gehuldigd on ik ben er U zeer, dankbaar voor. Wijl die honderden hier voorbijtrokken, beladen met wel verdiende eereteekens en fier nog eens op1 te stappen bij de herdenking van de glorierijke overwinning van dit leger waarvan gij deel hebt uitgemaakt,kwa men mij -de heldendaden van duizenden en duizenden voor den geest. ,Vv ij heb ben eens te meer onze gemeenschappe lijke zienswijzen gevoeld^ evenals wel- eeT aan den IJzer, in d'e bloedgr,achten. Deze 'roerend eensgezinde gezichtspun ten zult gij behouden tot aan het einde uws levens, evervals een vereering in den d.iens't var* het Vaderland, dat gij met wijlen >ffiijn betreurden Vader hebt gered. Gl* hebt vandaag eens te meer; in het rjpenbaar de belijdenis afgelegd van ipfr groot geloof in de toekomst van on$ vaderland. Polemieken worden thans gevoerd "rond de geheime vraagstukken der na Deze bes-prekingen vormen een gevaar, voor de binnenlan-dsche overeenkomst. Zij kunnen niet zonder gev-aar worden voortgezet, noch voor binnen- noch voor buitenland. Midden van deze gevaarlijke verwar ring, welke de eenheid van 't Vaderland zou kunnen aan het wankelen brengen, richt het Staatshoofd zich tot de Natie om een voorbeeld van eenheid aan te wijzen welke gij heden symbolisch ver tegenwoordigt met zooveel kracht en zooveel waardigheid. Die' Regeering heeft een ontwerp neergelegd dat door het Parlement werd gestemd en dat strekt tot de versterking onzer militaire organisatie en waar van de uitwerking is en integraal zal doorgedreven worden (Ovatie). Waarom moet men toch door betwis tingen over formulen, in dit opzicht twijfel verwekken in de geesten Het is een groote plicht aan de op de grenzen wonende bevolking de gruwe lijkheden te besparen eener overrom peling. Maar hoe groot is de beteeke- nis van deze zorg wanneer men denkt aan de snelheid waarmede eeri gemoto riseerd leger zich kan verplaatsen en wanneer men denkt aan de mogelijkhe den der vliegkunst waarbij men op min der dan een uur tijd achtereenvolgens Brussel en Antwerpen, Gent en Luik kan overvallen. Daarom is het nood-ig dat in een land, zoo klein als hel onze, waarvan het grondgebied het werkveld van de mo derne oorlogstuigen niet overschrijdt, de voorzongen te nemen ter verdedi ging van de grensstreken. Om dit te verwezenlijken is er slechts een "middel, z-oo eenvoudig als radikaal: de oorlog vermijden. Daarom moet er, een militair verdedigingsstelsel worden onderhouden dat de gro-ote en natuurlij ke verdediginsmogelijkheden, degelijk versterkt en welk eerbied en vrees in boezemt. Vast besloten zijn we dit militair stel sel onmiddellijk in actie te zetten, met de meest doordrijvende energie, van op op den uitersten rand van ons grond gebied. (Ditzelfde ontwerp werd door Ko ning Albert reeds voorgesteld aan de Regeering, nu twintig jaar geleden. Dit zelfde stelsel werd door Hem nogmaals verdedigd in 193 itoen het programma besproken werd der versterkingen, die men thans- volop aan het afwerken is. Deze opvatting aangepast aan onze fi- nancieele mogelijkheden stemt gansch Zij komt ook in het kader van de be- overeen met de belangen van ons land. staande overeenkomsten en in een in ternationaal -statuut vrij van alle voog dij en blijvend in een traditie die ons heid heeft behouden, in onafgebroken 84 jaar lang reeds onze onafhankelijk- vrede. Dierbare Oud Strijdbrs, indien wij onze onafhankelijkheid willen behou den, voorwaarde onzer leefbaarheid én onzer eer. indien, wij werkelijk onze haarden willen, vrijwaren van de gru welijkheden van een nieuwen oorlog/,' laten wij dan terug in ons zeiven ver trouwen hebben, wezen wij waardig, sterk en voornamelijk, laten, wij ons door geen enkel twistpunt 'ooit schei den. De luidsprekers op de Paleizenplaats Dank zij de krachtige versterkers en öen zestigtal luidsprekers opgesteld door Philips langs de Paleizenplaats, de Koninklijke plaats en Hertogelijke straat, konden meer dan honderd- dui zend oud-strijders en een even talrijk tionale verdediging, en brengen deze puib-liek, op volmaakte wijze de rede vaa op straat, waar zij besproken worden* Z, M. den Koning volgen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1