3 Arbeiders in Frankrijk De eerste Sneeuw in ons Land en elders 150.000 Koeien zullen yeslaciit worden in Nederland Zaterdag NOVEMBER 1934 Deugd, en Vreugd Msedvwil of Liehtdinnigheid Gespannen toestand in Spanje Een Schip- Museum Droevig ongeval XXXXe JAARGANG» NUMMER 245 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het A.rrond, AALST, g Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan 43, te Brussel i—Rue de Richelep, Parijs J3ank Buiding/Kingswajr, 20 Londres W. C. Z* H. Hubertus Zonop6,41 Zonaf4,28 N. M. 7 E. K. 14 (Folltlore) 2de Vervolg. Meester Lieven van Woubrechtegem was een felle geestige, leutige, opge ruimde, fijne en zeer gelezen schrijver. Niet dat zijn letterkunde hoog stond, maar hij s*loeg den nagel op den kop. 't Volk las zijn druksels, bijdragen in talrijke gazetten, zijn boekjes en lied jes en bijzonderlijk zijn almanakje van "t Meetjesland dat van 1859 tot 't jaar van zijn dood 1885 het licht zag. Die collectie ligt hier op mijn werktafel en Z'i is het doorbladeren weerd. Spijtig dat er enkele jaren ontbreken Dat. is gezonde kost en daarmee komen de lachspieren in beweging, en wordt er u opgegoten meer dan een pint goed doende bloed De goede geestelijke sloeg zoo geerne een gezelliig kouterken met zijn volk, en met het nieuwsblad zette hij zich bij den heerd en de huistafel neer om te vertellen wat op zijn hert lag. ÏXij besefte ten volle de waarde en do macht, van de drukpers, en volgens liet Gentsche tijdschrift de Vlaamsche Wacht leverde hij nog al bijdragen in het Thouroutsch Blad, in de Gazet van het Land van Waas, in den Vader lander, later liet Vaderland geworden, in de Vlaming, het Gentsche Vosken,het Belgisch Leeuwke", (van Hasselt), de Standaard en de Patrie van Brugge, de Gazette van Thielt, De Klok (van Sint Kikolaas) in Reinaert de Vos, (van Antwerpen)den Den-derbode, het Land van Aalst, den Eecloonaar.de Vlaamsche Stem (van Brussel), en in verscheide ne letterkundige tijdschriften. De kennis der vreemde talen kwam hem daarin zeer wel te pas hij was zegt, men goed beslaigen in de Spaan- sche en in de Italiaansche talen, in het Fransch en in het hoogduitsch. Gelijk meest al de priesters van zijnen tijd, was hij daarenboven ook teTdege erva ren in de klassieke talen der oudheid... Pleiten kon hij wonderwel niet zijn pen Hij gaf eene eerste pleitrede uit in de jaren '40. Het zijn een driehon derdtal verzen ko,mende uit het herte: Wee de rijken die hunn' oorden Laten roesten Wee voor hen Die als Balthazars zich toonen En de tafels zoo bekroonen Met schier alle lekkernij I Die hun geld en goed verkwastan, En den armen laten vasten In het gure wintertij. Wee die 't goed met heele vrachten Hangen heeft aan de schachten Van de ruime kleederkas En dan nog den spot gaet drijven Met de menschen die verstijven En ze stiert naer Vera-Paz F. H. Duvillers of Meester Lieven Bchreef veel mengelmoes in proza rnet verzen. Zijne almanakjes1 geven et. ons klare bewijzen van. Zijne tooneelstuk- keri, waarmede hij zijn letterkundige loopbaan begon, zijn altemaal in alexandrijnen gedicht. Jan Van Wyneghem of den bekeer den student, was zijn allereerste too- neelstuk. 't Is een zedelijk blijspel in drij bedrijven en in ide dichtmael opge steld door Mr Constant Duvillers, pro fessor bij het bisschoppelijk kollege van St Niklaas, zoo luidt de titel. Op gevoerd voor de eerste maal door de studenten van het voornoemd Kollegie pp den 29 Juni 1836 en gedrukt bij de Weduwe van A. J. Van der Schelden, in de Onderstraat te Gent. Het beslaat een 64 bladzijden. Na tuurlijke eenvoudigheid ligt in die dicht sir ooken en treffende grepen treft men er in aan. De jonge leeraar ging 'hiermede tegen de franschdolheid en gaf lucht aan zijn volksgezindheid en democra tische gevoelens. Het stuk speelt te Maldegem waar de vader van Jan no taris is ten jare 1831. Jan had de pint boven de boeken verkozen, doch kwam tot inkeer. Dit sink heeft een tegen hanger Louis Van Wyneghem of den student te wege, door M. C. Duvillers, gewézen professor bij het Bisschoppe lijk Kollege te St Niklaas en nu pastoor te Middelburg in Vlaanderen. Zedelijk blijspel in vijf bedrijven, gedrukt bij Vanrijckegem bij St Baefskerk, Gent 1840 er» 't beslaat 79 Ibl adz ijldien. Louis wilde niet studeeren doch komt tot in keer. Evenals het voorgaande is dit spel in vloeiende verzen opgesteld, 't staat flink op zijn pooten, en treffende loo- neeltjes komen eT in voor. Een derde stukje of Grootmoedors Verjaardag, klupht in één bedrijf, door C. J. A. Duvillers, pastooT van Middel burg, drukkerij Van der Schelden ii 1851, 62 bladzijkan, zag ook het licht. Geschreven om op te voeren door een I4tal meisjes, in proza, 't Is een uit beelding van karakters. Kon nadien kwam ter wereld en gaf de Gentsche boekkeurder zijn goedkeu ring aan Meester Hagheman of den oolijken Suykernonkel. Klucht in drie bedrijven door C. J. A. Diuivillers, pa stor, 67 bladzijden nog van de pers van Vander Schelden en zonen, 't Is ook proza. Notaris Hagheman rijk, mildda dig voor de noodlijdenden, wil niet dat onweerdige neefjes en nichtjes van zijn erfenis zouden misbruik maken. Leven dige voorstelling van dorpskarakters. Daar zit leven in en stichting, want Duvillers sticht immer al lachende.Eer- biod voor de aloude eerlijke zeiden van hei volk wil hij inboezemen en verster ken. Hij weze er om geloofd, bedankt en geprezen. Mare. Nieuwe regeringsmaatregelen voor zuivel- en vleeschpositie iDe Nederlandscihe minister van Eko- nomische Zaken heeft eene beslissing getTofl'en inzake de maatregelen welke tc-n behoeve van de Nederlaudsche zus- vel- en vleeshpositie zullen moeten ge- ffomen worden. Deze maatregelen ko men neer op een beperking van den melk steun, voorts een verdere teellbe- perking door een mindere toewijzing van 50.000 stuks kalveren en tevens dooi afslachting van 150.000 stuks melkvee. I)e uitvoer-vooruitzichten van het Ne- derlandsche zuivel zijn door de maat regelen van verschillende landen van dien aard geworden, dat Nederland' in grijpende maatregelen moet treffen om te voorkomen d,a,t hare zuivel- en vleeschposïtio ineenstort. Reeds in het aTgcloopen jaar werden talrijke koeien geslacht, om te beletten dat de melk- voortbrengst vergroot werd, doch deze maatregel is niet voldoende geweest óm te voorkomen dat, bij achterwege blij ven van verdere maatregelen, in de toe komst opnieuw een nog aanzienlijker produktie vergrooting te wachten staat. Tusschen 1930 en 1933 werd de Ne- derlandsche veestap'el .aanzienlijk uit gebreid. Door de vroegere afslachting van koeien werd weliswaar voorkomen, dat er een grootere melkproduktie kwam, doch deze produktie werd niet verminderd. Terwijl de Nederland sche veestapel niet grooteT mocht zijn dan 1,250.000 stuks melkvee, zou deze, in geval geen maatregelen getroffen wer den, op 1 Juli 1935, 1.670.000 stuks melkvee bedragen, een aantal, waarvan de melk nooit verbruikt zou kunnen worden. Het was dus noodzakelijk dat er maatregelen getroffen werden. Door de beperking van den melksteun (in de toekomst zal slechts een gedeelte van de melk worden gesteund) hoopt men dat de Nederlandscihe boer zal trachten zijn produktie in te krimpen. Dit zal onder meer leiden tot een rui mer aanbod van vee. Alleen jong vee zal door de. regeering worden overge nomen, terwijl daarbij meer in het bij zonder aan vee zal gedacht worden, dat aan tering lijdt. Lie regeering verwacht dat op deze wijze 50.000 stuks melkvee zullen kun nen opgeruimd worden terwijl voorts voor 1935 opnieuw 50.000 kalveren min der zullen worden toegewezen. Het geslachte vleesch zal ingeblikt worden, daar het onmogelijk is het vleesch in verschen toestamd beschik baar te stellen. «De Standaard» van 2 Nov. schrijft Vi/at gebeurt er op den censuurdienst van het N.I.R. Geloof en godsdienst worden steeds driester bespot- De censuuirdienst van het N.I.R. blijkt feich al weinig te storen aan de gewet tigde verontwaardiging der katholieke openbare meening over sommige be dekte aanvall-en en nauwelijks verdoe zelde spotternijen tegenover den ka tholieken gadsdienSt. Wij teekenden eergisteren heftig protest aan tegen het Uylenspiegelspel van het echtpaar De MTuynck-De Man, uitgezonden door het N.I.R. Wij eischen met evenveel klem dat de ironie tegen onze katholieke leerstelling in SAROV opoude. SAROV voerde Dinsdag 1.1. een oogen- schijnlijk onschuldig luisterspel op .«Boven de stratosfeer Er kwam daar onder meer een gesprek in voor tus schen Sinte-Pieter en Satan. Schrijver van het luisterspel legt het zoo han dig aan boord dat hij de laatste allerlei .voor den godsdienst krenkende mee ningen laat uitkramen, waarop de «hei lige» afgeschilderd als een oude brom beer, slechts met een dom lachen ant woordt. Zoo wordt er de vrijheid van den wil geloochend, zoo flapt men cr ook dergelijke onzin uit als «Nu be grijp ik waarom de socialisten alleen nog volgens hef. Evangelie leven I» Ver der handelt dit weinig verkwikkelijk onderhoud:, dat heel wat stichtender of heel wat neutraler had kunnen afge schilderd worden, over eenige punten van het socialistisch programma, en wordt zelfs de socialistische volksverte- genwooTdoger Louis Piérard er bij ge sleurd, ide man, die volgens het luister spel, de gepaste raad zal verschaffen om een maatschappij natuurlijk volgons Marxistische leerstelling in te richten. Wij hooren ook dat de so cialisten tegen de intrede zijn van «alle kwezels, pilaarbijters, fascisten, enz. in den hemel» «De socialisten aanzien Satan als een illusie en Sint-Pieter als een hypothese», hoort men zeggen in dit luisterspel. Sarov is een socialistische omroep, maar het is een regel vastgesteld bij het N. I. R. (dat bespotting of bcleed'- ging van godsdienst en geloof ongeoor loofd zijn, zooals er ook door K.V.R.O. zekere voorschriften van algemeen© conventie zijn na te leven. Waarom laat de slordige censuurdienst dan zoo- iets toe tegen de geloofsovertuiging, terwijl diezelfde censuur zoo angstval lig op ander gebied tewerk gaat De opsomming van soortgelijke ge zegden zou ons te ver leiden. Wij vra gen dan ook niet meer. WIJ EISCHEN, dat aan deze voor de geloovigen kren kende feiten een einde wordt gesteld. Wij veroordeelen geenszins het legen darische genre van dit luisterspel, wij veroordeelen met verontwaardiging het half verdoezelde soms openlijke schim pen op waarheden en personen, die voor onzen godsdienst geheiligd zijn De godsdienst blijft voor ons en voor nagenoeg de algeheelheiid der Vlaam- Sehe bevolking bet dierbaarst bezit der natie I In ons blad van 1-2 Nov. wezen wij de arbeiders, die naar Frankrijk werk gaan zoeken, op de noodzakelijkheidi een werkcontrakt te bezitten, bekleed met een visa van het bevoegde ministe rieel departement. Nadere bizonderheden zijn ons toe gekomen vanwege bet consulaat van Frankrijk te Gent. Bij dat werkcontract hoeft ook een geneeskundig certificaat gevoegd, af geleverd door een geneesheer, gea- greëerd door de Fransche Overheid. Om aan de volbrenging dezer forma liteiten te ontsnappen, weigert een ze ker getal vreemdelingen, hun inzicht, een betaald werk aan te vangen, be kend te maken; zij stellen zich ten dienste van een of ander persoon, en eischen dan een eenzelvigheidskaart om zich in regel te stellen. Deze manier van handelen is- gansch onregelmatig en stelt den vreemdeling bloot aan volgende moeilijkheden 1) Onmogelijkheid om aangeworven te worden alvorens zioh in orde gesleld te hebben, op straf van vervolging te gen hem en den persoon die hem in dienst heeft; deze werkloosheidsperio de duurt zoo lang als zijn vraag tot in- orde-Btellen uitblijft. 2) Onzekerheid nopens de aanvaar ding van zijn eisch om zich in Tegel te stellen, tengevolge van de uitzonderlij ke strengheid inzake dergelijke vragen, vandaar mogelijkheid, tot weigering. Instructies werden gegeven opdat de aanvragen die gansch in orde voorge legd worden (vergezeld van werkcon tract én getuigschrift van geneesheer) zoo gauw mogelijk zouden behandeld worden De werknemers hebben ér dus alle 'belang bij zich te gedragen naar de I voorgeschreven formaliteiten. In Madrid wend- Donderdag een Mi nisterraad gehouden, onder voorzitter schap van het hoofd der Republiek. Bij het einde der vergadering heeft de voorzitter van den Raad verklaard, dat hij de tendood veroordeelingen had na gezien, welke uitgesproken werden door de militaire gerechtshoven en die op het oogenblik tot 22 klommen. Wij hebben, zoo zegde hij, aan dsn President der Republiek de beslis sing medegedeeld, welke door de regee- Hng genomen werd, maar wij zullen die geheim houden tot op het gewensciite oogenblik. Een Calbinetsraad zal Don derdag namiddag plalatfs 'hebben, om verschillige kwesties te bespreken en ik zal, na het einde der vergadering, aan de pers dc noodige verklaringen doen. Het hoofd der Regeering verklaarde op een ander oogenblik ook nog het volgende Wij zullen ons bezig houden met uiterst belangTijke kwesties. Het be treft hier echter geen doodstraffen of ministerieele crisis, maar wij moeten oogen'blikkelijk maatregelen treffen. Het is mogelijk dat in den Minister raad van Donderdag morgen besloten werd tot de uitvoering van een of twee doodstraffen te Deone of in Asturie. In dat geval zou het eveneens kunnen dat n^en oogenblikkelijke maatregelen zoude treffen om bijvoorbeeld alle mo gelijke bewegingen van sociaal karak- teT te voorkomen, die zouden kunnen op touw gezet worden ten teeken van protest. De minister van oorlog ondervraagd De dagbladschrijvers hebben ook den heer minister van Oorlog ondervraagd en inlichtingen genomen of een poli tieke nota zou worden medegedeeld na het einde van den Calbinetsraad, welke Donderdag namiddag moest worden ge houden. De minister heeft geantwoord Wie weet wat er zou kunnen ge beuren En hij voegde er aan toe Wij zijn zeer vermoeid, daar de Raad heden (Donderdag) namiddag voor de zesde maal vergaderen zal, bin nen drie dagen en zonder dat wij ook maar een oogenblik rust hebben kunnen nemen De politieke toestand is zeer gespan nen. Inschrijving geopend De Spaansche monarchistische partij h'eeft eene inschrijving geopend ten voordeele van de openbare nmcht. De fondsen worden ingezameld door het blad «A. B. C.». Aan het hoofd van de lijst staat Alphonso XIII met 50.000 pesetas. Na den regeeringsraad B;j het einde van den Regeerings raad, welke gehouden werd, heeft heer Léroux lezing gegeven van eene motie, waarvan het bijzonderste hier op neer komt Een onderzoek is geopend tegen den korporaal Luis Alcala Zamora, tweede zoon van den President der Republiek. De jongen vervulde zijn militairen dienst te Jaca en tot op heden was zijn gedrag voorbeeldig. Over korten tijd, Échter heeft hij eene militaire fout be gaan. De Regeering heeft den Presi dent der Republiek daarvan op de hoog te gesteld en deze heeft gevraagd dat recht zou geschieden. Een gewezen kapitein -heeft een oude visschersboot, die vroeger op IJsland voer, te Havre .als museum ingericht om de bezoekers aan te toonen hoe de moe dige,taaie Fransche visscliers aan boord leven en hoe de vischvangst in de Nooï delijke waters geschiedt. Dat vlottend museum heeft veel aantrek en men zou wellicht te Oostende of Blankenberghe 'n soortgelijk museumschip kunnen in richten. Het zou een curiositeit zijn voor de badgasten in het zomerseizoen. De Pauselijke legaat begroet in Spanje Dc boot «Conte-Grande», die van Boenos-Ayres kwam, heeft te Barcelo na aangelegd. Aan boord bevond zich Gardinaal Pacelli, afgevaardigde van den Paus bij het Eucharistisch Con gres lieer Pita Romero, is speciaal to Madrid aangekomen Donderdag mor den, teneinde den Pauselijken gezant te gaan groeten uit naam der Regeering van de Republiek. Bijzondere ordemaatregelen waren j getroffen geworden door de overheden, dagbladschrijvers en photografen wer- den zelfs niet toegelaten aan boord. De eerste koude kwam ons reeds Woensdagnamiddag verrassen en de weerkundige waarnemingen van Uk kei hadden mogelijken sneeuwval voor speld. Rechtuit gezegd, keken wij wel wat ongeloovig naar de-ze voorspelling op en toch werd zij bewaarheid. Donderdagmorgen vielen blanke vlok ken neer, alhoewel er in de streden der stad niet veel'sneeuw gezien werd. Tot ongeveer acht ure bleef 't voortsneeu- wen. Itond tien ure was er van. de sneeuw niet veel meer te bespeuren. Een zeldzaam verschijnsel. liet weerkundig Instituut van Fkkel deelde het volgende mede De sneeuwval is te wijten aan een stroom van koude lucht, welke recht streeks uit de Poolstreek komt en de vochtige lucht welke over ons land dreef, sterk verdicht' had. Die koude stroom dreef Donderdag morgen ook hoven Noord-Frankrijk en boven het Oosten van ons land, waar het om 10 ure, nog sneeuwde. De sneeuwval deed zich ook voor over Nederland en over een gedeelle van Engeland. Hij had nog niet centraal Europa bereikt, waar nog een tempo- ratuur heerschte van 7 tot 10 gr. en de regen aanhoudend viel; toch zal ver moedelijk die poollucht ook Centraal Europa be invloeden. D'e overvloedige neerslag van sneeuw is een tamelijk zeldzaam verschijnsel <n ons land, met Allerheiligen. Waar schijnlijk zal die poollucht niet lang aanhouden, al is er toch vorst te vree zen. Een zonderling verschijnsel is het hoe die koude luchtstroom zich over Engeland heeft voortgezet, overlangs, van Schotland naar het Zuiden van het eiland en dit in twee duiidelijk afgetee- kende helften heeft verdeeld: een rech terhelft waar een temperatuur heersch te Dondlerdagmorgen, 7 u., van 3 gr. en een linkerhelft waar no.g tempera turen van 6 tot 7 gr- waren. Het sneeuwde ook In Parijs Donderdagmorgen, rond 4 ure, is ook in Frankrijks hoofdstad de eerste sneeuw gevallen. Het was een vlaags ken, dat 20 minuten duurde en zoo plotseling opkwam als -het ook weer verdween. Men meldt van geen enkele zijde ook ongelukken of sloornissen van meldenswaardigen aard. Sneeuw en vorst in Engeland In verschillige plaatsen van Engeland heeft men ook reeds kennis gemaakt piet. den voorbode van den Winter. Ook Essex, het zuidelijk landsgedeelte, is niet van de witte vacht bevrijd geble ven. In Durham en in de buurt van Pen rith in Cumberland ligt er eene sneeuw laag van 20 centimeter dikte, terwijl in Schotland en Yorkshire de witte laag reeds een hoogte van 15 centimeter be reikt. De temperatuur is ook erg gedaald in South Farnborough en de thermometer wees daar reeds 12 graden onder zero. In Londen heeft het niet gesneeuwd, doch ondertusschen uren aaneen ge motregend. De koude In Noord-Frankrijk In het Noorden van Frankrijk heeft ook de sneeuw reeds haar verschijning gedaan en bijvoorbeeld te Rijsel, is Witte massa gedurende een gansch deel van den nacht blijven vallen. Tn heel de streek heerscht een zeer héviige koude, welke reeds tevoren tot vriespunt is gedaald en scihijnbaar geen verbetering laat verhopen. op Schoonselhof te Antwerpen Met Allerheiligen had er eene groote volkstoeloop plaats op de Antwerpsche; begraafplaats van Schoonselhof, te Ho boken. Duizenden menschen brachten er een bezoek aan de graven der duurbare af gestorven familieleden. Lucia Pooters, iVrcuw Colbert, 57 jaar oud, wonende Van Helmontstraat, 17, te Antwerpen, was naar Schoonselhof gegaan. Toen! de vrouw zich aan het graf van éen ba rer naastbestaanden bevond, zakte ze plots ineen en gaf geen toeken van le ven meer. Een bijgeroepen geneesheer kon en kel den dood vaststellen, die hij aan eene beroerte toeschreef. Het lijk wend naar het doodenhuis van Hoboken overgebracht. He/«, is begrijpelijk dat dit droevig on tval eene groote opschudding op het' i kerkhof verwekte.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1