PUROL .VOROL Het Geheim Vervolg der Huurovereenkomsten oudt Uw handen zacht wV\o°^' oe 3-5° J|l| 1°?*°c£o'oOSb0'A Taxistakiag te Brussel Oe Tte&fische Tandpasta, Vechtpartij te Luik Hoofdstuk II. Beperking van sommige huurprijien Art 9. (fifi huurprijzen die meer bedragen dan 7 nuial de huurwaarde op I Aug. 1914, worden op verzoek van den huurder, tot 7 maal die waarde terug gebracht wanneer het geldt 1. Tot woongelegenheid gebruikte vaste goederen, waarvan de jaarlijksche huurwaarde op 1 Augustus 1914 minder, bedroeg dan a), 600 frank in de gemeenten met ttieer idan 100.000 inwoners, volgens de .laatste tienjaarlijksehe volkstelling, alsmede in de gemeenten Anderlecht, Etterbeek, Elsene, Koekeliberg, Sint Hans-Molenbeek, Sint Gillis en Sint 'Joost-ten-Noode. h). 450 frank in de gemeenten met B0.000 tot 100.000 inwoners c) 240 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners d) 225 frank in de gemeenten met d5.000 tot 25.000 inwoners e) 150 frank in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners 1') 75 frank in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners 2. Tot woongelegenheid gebruikte "gedeelte van vaste goederen waarvan de •jaailijksche huurwaarde op 1 Augus- Jtus 1914 minder bedroeg dan a). 400 frank in de gemeenten mot meer dan 100.000 inwoners, volgens de laatste tienjaarlijksehe volkstelling, ♦Alsmede in de gemeenten Anderlecht, Etterbeek, Elsene,. Koekelherg, Sint- Jans-Molenbeek, Sint Gillis en Sint- Joost-ten-Noode. b) 300 frank in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners o)' 160 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners d) 150 frank in de gemeenten met '45.000 tot 25.000 inwoners c) 120 frank in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners f) 75 frank in de gemeenten met rnindcT dan 5.000 inwoners Art. 10. De huurprijs van' de tot woongelegenheid gebruikte vasle goede ren en gedeelten van vaste goederen, die. na 1 Augustus 1914 werden gebouwd of verbouwd, kan niet meer bedragen dan de 5/4 van het kadastraal inkomen, .voor zoover dit inkomen niet hoogec is dan 1. Voor de vaste goederen f a) 3,600 frank in 'de gemeenten met meer idan 100.000 inwoners, volgens de laatste tienjaarlijksehe volkstelling, alsmede in de gemeenten Anderlecht, Etterbeek, Elsene, Koekel'berg, Sint J3nc lUnlnrvtanlr. Qinf fiilli» (JoosI-ten-N oode. b) 2.700 frank in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners c) 1.440 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners d) 1,350 frank in de gemeenten met >15.000 tot 25.000 inwoners e)! 900 frank in de gemeenten met ,5.000 tot 15.000 inwoners. f) 450 frank in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners 2. Voor de gedeelten van vaste goe deren aV 2.400 frank in dé gemeenten met. meer dan 100.000 inwoners, volgens (te laatste tienjaarlijksehe volkstelling, alsmede in de gemeenten Anderlecht, Etterbeek, Elsene. Koekeliberg, Sint- Ïïans-Molenbeek, Sint Gillis en Sint- Joosl-ten-Noode. b) 1,800 frank in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners c)' 960 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners d) 900 frank in ide gemeenten met 115.000 tot 25.000 inwoners e): 720 frank in de gemeenten met. 5.000 tot 15.000 inwoners f)1 '450 frank in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners Voor de bij gedeelten verhuurde vas te goederen, voor welke geen afzonder lijk kadastraal inkomen werd vastge steld, wondt dit inkomen voor de toe passing van bovenstaande bepalingen geschat volgens het totaal kadastraal inkomen van het vast goed. Art. 11. Geen op de artikelen 9 en 10 van dit besluit gesteunde vordering- tot vermindering van den huurprijs is ontvankelijk zonder dat, vooraf, dé huurder aan den vrederechter een ver zoekschrift heeft voorgelegd om den verhuurder tot een minnelijke regeling te doen op roepen. Het verzoekschrift wordt aan de griffie overhandigd; de griffier verleent daarvan een ontvangst bewijs. Binnen acht dagen na het indienen van het verzoekschrift, roept de vrede rechter de partijen tot verzoening op en maakt proces-verbaal op van den uitslag der verschijning. Art. 12 en 13 regelen de proceduur. Hoofdstuk III. Verlenging van som mige huurovereenkomsten Art. 14. De rechten van den huur der en, onder voorbehoud van toepas sing van artikel 5, van den onderhuur der van een vast goed of van een ge deelte van een vast goed behoorenide tot een van de kategorieën bepaald bij artikelen 9 en 10, zijn verlengd tot den dag van de maiand Januari 1936, _die overeenkomt met den zooveelsten van de maand waarin de gehuurde goede ren in gebruik werden genomen, zoo hij zijn huurverpiichtingen nakomt, waar bij rekening gehouden wordt met de bij deze artikelen .voorziene verminde- ring van huurprijs. Opzegging vanwege den verhuurder voor liet van kracht worden van dit be sluit is nietig en van geener waarde, wordt voor het van kracht worden van dit besluit de opzegging door den huur der gedaan, dan zal zij geldig zijn ten ware de huurder, (binnen vijftien dagen na het van (kracht worden van dit besluit, bij een ter post aangeteekend schrijven, den verhuurder kennis zou hebben gegeven van zijn wil om liet voordeel van de verlenging te genieten De verlenging is niet van toepassing op de clausulen van optie tot aankoop Art. 15. In igeval van overlijden van den huurder genieten al degenen, die sedert ten minst-e zes' maanden bij hem inwoonden, met uitzonderirfg van de bedienden en dienstboden, het voor deel van de huurverlenging. De termijn van zes maanden geldt niet voor den' echtgenoot. Art. 16. 1. De verlenging ge schiedt van rechtswege, met uitsluiting van elke stilzwijgende inhuring. 2. 'Die .verhuurderis .echter gc- l'pph(i«<l Uolvïj do vrlonjfinj, to woïgc- ren, hetzij de intrekking daarvan aan te vragen, indien hij doet blijken van hij zonder gewichtige redenen zijnerzijds of aan de zijde van den bewoner, waar over de rechter oordeelt. 3. De verhuurder kan als ge wichtige reden doen gelden, dat hij ge noodzaakt is het verhuurd perceel zelf te betrekken, of wel, dooT zijne voor- of nazaiten of die van zijn echtgenoot 'te doen betrekken. De verhuurder moet, binnen ten hoogste drie maanden, te rekenen van het oogenblik waarop de gewichtige re den aan zijne zijde zich voordeed, z-jn rechtsvordering instellen en tevens de redenen opgeven, waarom hij zich tegen de verlenging verzet of dezer intrek king aanvraagt. Deze termijn is bepaald op slaffe van vervallenverklaring. 4. In de gevallen voorzien bij bovenstaande paragrafen 2 en 3, kan de rechter beslissen dat slechts een ge deelte van het vast goed ter beschïkkin^ van den verhuurder zal gesteld worden In dat geval stelt hij de evenredige ver mindering van den huurprijs vast. 5. De verleniging kan geweigerd of de intrekking daarvan aangevraagd worden door ie,deren £clg die, eigenaar, of vruchtgebruiker van of mcor vaste goederen, den wil te kC.unen geeft in een dezer te verblijven of er zijn na komelingen bij dezer instelling te doen verblijven. Indien de eigenaar reeds een zijner saste goederen bewoont, moet hij, om van vast goed te veranderen, van een r.echtmatig belang doen blijken. 8 6. De vroegere huurder heeft recht op schadeloosstelling, in de ge vallen voorzien bij de paragrafen 2 tot 5, indien hij te wiens behoeve de ver lenging werd geweigerd of onttrokken het verhuurde perceel niet betrekt bin nen drie maanden na het vertrek van den huurder, of indien het perceel blijkbaar toetrokken wordt. Art. 17. 1. Wegens' de verlen ging kunnen noch de uitvoering van werken ten algemeenen nutte, noch het recht van de openbare besturen om vasle goederen, die hun eigendom zijn te bestemmen voor een dienst van al gemeen belang, verhinderd worden. Kunnen verder daardoor niet worden verhinderd, werken welke door de be voegde machten in het belang der ge zondheid of der openbare veiligheid onontbeerlijk- zouden bevonden zijn. 2. Wordt een arbeidsovereen komst met werklieden of bedienden verbroken door toedoen van den werk man of den bediende, dan kan aan dezen de huur worde opgezegd van de woning waarvan hij huurder is of was, zoo deze woning onontbeerlijk is voor de behoef teil van het bedrijf. Die werkgever, bedrijfshoofd of pa troon, moei de opzeggingstermijn in acht nemen voortvloeiende uit de huur overeenkomst, de wet of de gebruiken Art. 18. De bewoner geniet het voordeel van de verlenging niet ten op zichte van den kooper, onder bezwaren- den titel, van het vast goed, onder voor behoud van den uit (de huurovereen komst of de gebruiken voortvloeiende!! op z e g g ings term ij n Art. 19. De bewoner, aan wien de verlenging ten goede komt, kan ten allen tijde het perceel ontruimen, mits inachtneming echter van de voorwaar den bepaald door 'de huurovereenkomst of de gebruiken. Hoofdstuk IV regelt eene reeks alge meene bepalingen. met Purol! Harde, ruwe of gesprongen banden worden in één nacht, gaaf en zacht met 't Beste voor de handen Doos 1 en V/i fr^In alle Apotheken» Rlo(<leS "Oe k1e'°" ebro'.WsHU» - nfO® A© Va" „0 K*10" .oo dagklappêr 4 November. H. CaroluS. Op 23- Jarigen oiiderdom wasi hij reads aarts bisschop van Milaan. Hij onderscheid de zich vooral door zijn liefde tet ar men en zieken. 5 November. H. Zacharius vader van den h. Joannes den Dooper. Op den «ag der geboorte van Joannes kreeg hij de spraak terug idie hij enkelen tijd te voren had verloren. Botsing tusschen auto én Autobus te Antwerpen Vrijdagmorgen, ten 6.50 ure, had op den hoek van den Mechelschen^ steen weg en Van Breestraa.t een botsing plaats tussichen een autobus van de lijn Lier en een heerenauto. De auto botste met geweld van ach ter op de autolbus. De vier inzittenden van den auto werden gewond. Jan Scheere, 25 jaar, luitenant van het leger, wonende te Brasschaet,Bre- dabaan, 830 Marie Seydel, 23 jaar,wo nende te Brasscihaet, in hetzelfde huis; O. Nuytemans, 24 jaar, wonende te Blankenberghe, Continental Palace Deze personen werden slechts; licht gekwetst en verpleegd door een ge neesheer uit de buuprt. Hervé Diumonceau de Bergendael, 24 jaar, legerluitenant, wonende insge lijks te Brasschaet, liep erge verwon dingen op aan het hoofd en wend ter verpleging, naar, het krijgsigaisthuis ge bracht. D,e achterkant van de autobus werd ingedrukt, de inzittenden bleven on gedeerd de heerenauto was totaal ont redderd'. Adjunct Antoine der 7e wijk, heeft een onderzoek ingesteld om de verant woordelijkheid vast te stellen. Vrijdagavond is plotseling stakin uitgebroken onder de chauffeurs van de bekende Brusselsche «groene taxi's». Het geschil is gerezen om een loon- kjvestie. Naar aanleiding hiervan be sloten de taxibestuurders om hallzes s'avonds het. werk neer te leggen. Alle zich op straat bevindende wagens re den naar de garages en spoedig was er geen enkele groene taxi rneer op straat te zien. Op de standplaatsen zag men slechts enkele wagens van de taxi-on dernemingen uit de voorsteden staan, hetgeen aan liet stadsbeeld' een onge woon uitzicht gaf. 14de Vervolg. Mij, als 't u 'belieft, onder uwe geleide natuurlijk. Lach niet Lenny. Ik zou zeer streng omtrent M. Horloek zijn, ik zou op al zijne rekeningen iels ■aan te merken hebben, en er ongenadig op afdingen. Ik heb eens een opzichter een huis zien opneynen, en ik weet heel goed wat men in zulk een geval doel. Men stampt op den vloer, en klopt te gen de muren, en krapt, aan het metsel werk en ziet in al de schoorsteenen en uil al de vensters somtijds maakt men aanteckeningen in een notie hoek je, somtijds meet men den grond met een maatstok, somtijds gaat men op eens zitten en peinst diep 1 de slot som van alles is dat. men zegt dat het huis wel goed in orde kan komen, als de bewoner zijne beurs maar wil trek ken om het behoorlijk te laten herstel len. Schoon gedaan Rosamond Gij hezii nog eene kundigheid rneer dan ik wist, en ik veronderstel dat ik nu geen andere keur heb. dan u gelegenheid te geven om die aan den dag te leggen. Als gij er niet tegen hebt. lieve, de hulp .van een deskundige van. beroep aan te Doodelijk ongeval te Mopertlngen Vrijdagnamiddag, rond 1 ure, heeft een auto, bestuurd door heer George de Schaetzen, lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers, een wielrijder aangereden te Mopertingen. De fietser was op den slag dood. Het parket van Tongeren is ter plaats afgestapt om een onderzoek naar de verantwoordelijkheid in te stellen. Branslkastboorder# te Gent De heer onderzoeksrechter Kumps, van het parket van Leuven, heeft zich in verbinding gesteld met den heen Van Eeckhoute, onderzoeksrechter te uent, die het onderzoek leidt in de zaak der brandkastboorders, te Gent en omtrek gepleegd en vermoedelijk ook te Leu ven. Door een deskundige werd vastgc steld diait de sporen en de werktuigen door de bende gepleegd, goed overeen komen met deze te Gent ontdekt. Zoo werd eene ijzere vouwbare ladder ontdekt, die de dievenbende gebruikte, als er beklimmingen moesten gebeuren. Deze werd getoezigd bij de idiefde in de bureelen der werkhuizen «Bergongnon», Ever gem, als ook. in bureelen gele gen op den Oudburg te Gent. Inbrekers dringen in de Pastorij te Jemelle Tijdens den nacht zijn onbekenden bij middel van braak, binnengedrongen in de pastorij te Jemelle. Zij maakten zich aldaar meester van een bedrag van 27.000 fr. en van ver- scheidene voorwerpen. Om in de woning te geraken, hebben de inbrekers verscheidene ledige in- pakkisten tegen het venster geplaatst. Daarop hebben zij een ruit uitgesne den en het schuifslot doen springen. Alles gebeurde zonder veel «gerucht to veroorzaken, want de pastoor, die in een nevenkamer te rusten lag, heeft niets van den diefstal gehoord of ge zien. Het is sechts den daaropvolgen- den ochtend dat de inbraak werd vast us teld. Van de daders is er verder geeiï spoor, Het. parket uit Namen is ter plaatse afgestapt. Probeer ze ..en ook Gij zuil zeggen: 4J5 onbetwistbaar de beste. In de rue Picrreux te Luik kregen, zekere Henri Martin uit de rue des Aveugles en Taquart, uit ide rue Picr reux het aan den stok over een meisje. Twee vrienden poogden beide mannen tot rede te brengen. Op dat oogenblik kwam de 32jango Savekoul, uit de rue Volière yoorhij.IIij werd door een van uit de ruziemakende groep lastig gevallen en neergeslagen wanrop een wilid handgemeen v.olgde. Martin en Savekoul zakten plotseling bloedend ineen. Do eerste had vier ge vaarlijke messteken opgeloopen aan het hoofd, den arm, de dij en den rug, terwijl Martin getroffen was in het' aangezicht. Beiden moesten naar het ziekenhuis gevoerd worden. Een on derzoek is ingesteld. nemen bij de gewichtige taak der be rekening van M. Horlock te. controlee ren, wil ik volgaarne een kort bezoek op Porthgenna Tower afleggen, wan neer het u maar behaagt, inzonderlijk, nu ik weet dat de westelijke kamers nog bewoonbaar zijn. Dat is lief van u Wat zal mij dat een plezier geven Wat zal ik ver heugd zijn de oude plaats weer te zien voor dat zij veranderd is Ik was nog maai' vijf jaar oud. Lennv toen we Porthgenna verlieten, en ik ben zoo verlangend om te zien wat ik mij, na zulk eene langdurige afwezigheid,, er nog van kan herinneren. Weet gij wel dat ik nooit iets van dien vervallen noordelijken kant van het huis gezien heb, en ik houd zooveel van oude ka mers. Wij zullen ze allen doorloopon Lennv, Gij zult mijne hand vasthou den en door mijne oogen zien en even veel ontdekkingen doen als ik. Ik voor spel dat wij geesten zullen zien, en schatten vinden, nu geheimzinnige klanken hooren en, o hemel wat zullen wij door wolken van stof moeten gaan! Poef alleen het vooruitzicht maakt mij reeds benauwd. Nu wij over Porthgenna spreken, Rosamond, moeten wij een oogenblik ernstig zijn. Het i.§ mij duidelijk dat die reparatiën van de noordelijke ka mers een aardig sommeke '.zullen kos ten. Evenwel denk ik geen sum gelds, Bo(3 groot ook, verspild, als bet is om u genoegen te geven, lieve. Ik ben met hart en ziel met u. Hij zweeg. De armen zijner vrouw waren weer liefkozend om zijn hals ge slagen, en haar hoofd rustte legen hel zijne. Ga voort Lenny zegde zij op zulk een teederen toon dat de spraak hem voor he4 oogenblik verliet, en al zijne aandoeningen zich schenen op te los sen in het plezier van te luisteren. Rosamond, fluisterde hij, er i geen muziek in de wereld die mij zoo treffen kan, als uwe stem mij nu treft.! Ik voel haar in mijn binnenste, evenals het uitspansel mij des ayonds van aandoening pleeg te doordringen in den fijd toen ik nog zien kon. Terwijl hij sprak omsloten de liefde rijke armen zijnen hals nog nauwer, en drukte zij hare lippen op de plaats, die hare wang eerst- had ingenomen. Ga voort, Lenny, herhaalde zij nu even vroolijk als teer, gij zegSüet dat gij met hart en ziel met mij waart. Met mij waarin In uw plan, lieve.- om uw vader te bewegen, na dezen laatsten kruistocht! Nachtwaker te Eigenbrakel neergestoken Vrijdag nacht deed de 28-jarig» Edward Brassine, nachtwaker in dienst van de Brouwerij Gilbert, aan de Groo-' te Markt te Eiigenbrakel, als naar, ge woonte zijn ronde op de binnenplaats vrm de inrichting, wanneer hem plots weid toegeschreeuwd Handen op doch alvorens de man daaraan kon ge hoorzamen, werden twee revolverscho ten in zijn richting afgevuurd. In den buik getroffen, zakte hij kermend in een. Op zijn jammerklachten, daagden geburen op, rnaar intusschen waren de bandieten vermoedelijk inbrekers die werden verrast, verdwenen. Het slachtoffer werd in een zieken huis opgenomen. Dc bandieten zouden deel uitmaken van een bende hrandkastdieven, die se dert geruimen lijd de omgeving onvei lig maken. zijn zeemansheroep te laten varen, en in uwe hoop van hem te overhalen den avond zijns levens rustig met ons te Porthgenna door te brengen. Indien het geld. aan reparatie der noordelijke kamers ten koste gelegd, om ze in t vervolg bewoonbaar te maken, het aan zien der plaats wezentlijk in zijne oogen genoegzaam verandend om zijne treurige herinneringen, die er, mee in verhand slaan, te verdringen en zijn verblijf aldaar een genoegen in plaats van een ve'xdriet voor hem te maken zal ik dal geld als wel besteed aanzien. Maar, Rosamond, zijt gij wel zeker, voordat, wij het ondernemen dat uw plan gelukken zal Hebt gij uw vader er sedert over gepolst Ik heb hem gezegd, Lenny, dat ik mij nooit recht tevreden zou gevoelen, voor dat hij de zee vaarwel zegde en bij ons kwam wonen, en bij zegde dat hij het -doen zou. Ik heb van Porthgen na geen woord gesproken, en hij ook niet, maar hij weet dal wij daar ons verblijf zullen houden, en heeft geene voorwaarden gemaakt, toen hij beloofde dat onze woning de zijne zou zijn. Is het verlies van uwe moeder de eenige treurige herinnering, aan die plaats verhonden Niet heel en al. Er is nog iets an ders,- waarvan nooit melding gemaakt wordt, maar dat ik u wel mag zeggen, omdat wij geene geheimen voor elkan der hebben. Mijne moeder had eene be voorrechte kamenier, die sedert haar huwelijk bij haar in dienst was geweest, en die toevallig, de eenige aanwezige in de kamer was, toen zij stierf. Ik herin ner mij van die vrouw te hebben hooren spreken, als zonderling in voorkomen en manieren, en bij niemand behalve hare meesteres bemind. Welnu, op den morgend van het over lijden mijner moeder, verdween zij op eene raadselachtige manier en liet een allerwonderlijksten en geheimzinnigen brief voor mijnen vader achter, bevat tende dat mijne moeder, in hare laatste, oógenblikken haar een geheim had toe vertrouwd, dat zij aau haren lieer moest doen kennen, wanneer hare meesteres niet meer was mct.de bij voeging dat zij bevreesd was- van dit' geheim melding te maken, en dat zij, om te vermijden er naar gevTaagd to worden, besloten had voor altijd het huis te verlaten. Zij was reeds eenige uren vertrok ken toen de brief geopend werd, en se- tfei't. dien tijd heeft men haar, nooiti meer weergezien of van haar gelicorda 'i Xeryolgtj

De Volksstem | 1934 | | pagina 2