ion Heer lep 9 Be toestand in Spanje Het Spoorwegverkeer Ssoalor, gewezsn Minister van Nijveriieifi en Arbeid »g Vrij da NOVEMBER 1934 Onze Staatsambtenaren protesteeren Paus Fius en izijro. Moed.er xxxxe jaargang nummer 249 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf, Maxlaan 43, te Brussel Sue de .RiObelep, Parijn H. Theodorus |Zonop6,50Zonaf4,18 E. K. 14 V. M. 21 Bank JBuiding/Kingsway, 20 Londres VV. C. Z* Hef Congres der Katholieks Wsreeuisiagen te Binche den 3 en 4 Eüovemtaer IS34 2de Vervolg. Nevens het werk der .goecikoope wo ning dient het werk van den Akker ver meld, dat zonder groote toelagen der openbare besturen 70.000 arbeiders m het bezit stelt van hun tuin. Onder de &choonsle werken belmoren ook al deze ten gunste van de kroost rijke gezinnen. Sedert den oorlog heb ben wij, dank zij den Bond der Kroost rijke Gezinnen, eene flinke gezinspoli tiek (gevoerd. Deze vindt hare toepas sing in verlaging van belastingen, af slag op de spoorwegtarieven, op de er- fenisrecbten, maar vooral in de wet op de gezinsvergoedingen. Het initiatief der gezinsvergoedingen gaat uit van de patroons. De wetgever heeft ze verplicht gemaakt. In 1933 waren 96.220 ondernemingen met 1,227.000 arbeiders bij de kom- pensatiekass.en aangesloten. De betaal de bijdragen bedroegen 270 miljoen; er .waren 475.000 begunstigde gezinnen met 857.000 kinderen. De kwestie der vergoeding voor de .twee eerste kinderen is fel besproken geworden. Vele meenen tereciht, dat deze ver goeding de nijverheid een te zwaren last oplegt zonder merkelijk nut yoor de families. Dat is inderdaad waar. 260.000 ge zinnen 't zij 54,05% hebben maar een kind; zij trokken 56 miljoen of 18,20ofc der'vergoedingen: 123.000 gezinnen heb'ben twee kinderen en trekken 51 miljoen of 20,5 van het totaal. Men beweert dat de afschaffing dezer ver goedingen misnoegdheid zou verwekken in het Walenland. Nochtans dringen zich in het regiem der gezinsvergoedingen verschillende hervormingen op, zooals: de verminde ring op 20 van de boni welke de kornpeiisatiekassen mogen behouden. Daar zou eene aanzienlijke besparing uit voortvloeien; verplichte aansluiting van alle bedrijven, openbare besturen en daarmede gelijkgestelde besturen :(uitgezonderd Staat en Provincie) bij eene kompensatiekas; verplichting voor .alle kassen de bedrijven te aanvaarden, welke hunne aansluiting vragen, zulks om de selectie der resico's» te beletten strengere sancties tegen de werkgevers, die niet aangesloten zijn. Andcrszijds moet dc regeering, te genover het gevaar van de geboortebe perking, hare gezinspolitiek uitbreiden en door gepaste middelen de kroostrij ke gezinnen verdedigen en siteunen, op- dal deze gezinnen bestaansmiddelen in verhouding met. hunne behoeften zou den genieten. Een laatste vraagstuk de Werkloo- zensteun. Dit is zeer ingewikkeld. Theoretisch gesproken vait de ver goeding ten laste van de verzekerings kassen. Deze worden aangevuld door de bijdragen dei' leden en door toelagen van dien Staat. Doch de krisiis heeft se dert langen tijd die kassen uitgeput, en feitelijk dragen de openbare besturen rneer dan 90% van hare lasten. Het K. B. van 1 .Juni 1933 (Volmacht) heeft de werklooslieidverzekoring geor dend en de tusschenkomst dier lopenba re besturen gereglementeerd. Volgens de laatste statistieken, tellen wij 165.000 volledige werkloozen 170.000 arbeiders, die bij tussclienpoo- zen zonder werk zijn. P,it is het hoog ste cijfer, dat wij ooit hebben geboekt. De uitgaven voor het loopend jaar bedragen ongeveer een miljard, waar van 300 miljoen door provincie en ge meente. Is die last gerechtvaardigd De organisatie van den wier.klooze.n- S'teun werd hevig gehekeld. Al de kri tieken zijn niet ongegrond, diocli men moet erkennen, dat M. Van Is,acker moedig de misbruiken te lijf is gegaan. Ik denk niet, dal men het bedrag van den steun kan beknibbelen. De werkloo ze uit de stad verkeert doorgaans in een pijnlijken toestand. Op den buiten is de vaststelling van den staat van behoefte zeer moeilijk. De regeering kan er zelfs niet rekenen op de hulp der plaatselijke besturen. An derzijds bestaat er in sommige steden geen toezicht over de toestanden inge diend door de kassen voor werkloos heid. De werkloosheid is zeer demo.ralisec- fénd, vooral voor de jongeren. Er be staan geen statistieken met die indee ling per ouderdom. Men mag evenwel aannemen, dat 40% der werkloozen 20 tot 40 jaar oud zijn, d.w.z. jongelui of jonge gezinshoofden. Ook onder dc jon- g'eren is er veel werkloosheid. Welke rampspoedige toestand Voor die jon geren moet er tot eiken prijs bezigheid gevonden woorden. D.it vraagstuk its' bij ons nog ver ten achter, terwijl in andere landen de openbare besturen er hun grootste aan dacht aan wijden. De Heer Senator Verbist heeft daarover in de «Standaard» een studie gepubliceerd, met de uitslagen van een persoonlijk onderzoek in verschillende landen. Ook in Belgie dient dit vraagstuk ern stig bestudeerd. Ik verwijs naar enkele fragmentaire oplossingen Organisatie der plaatsing. De regee ring heeft aan deze organisatie een rui mie plaats gegeven in het besluit, be treffende de arbeidersbemiddeling. De werkloozensteun vo.or de jongeren doen afhangen van het bijwionen der leergangen van den 4en ;gr?fhd, of van eene vakschool. Verplichting voor al de werkloozen lot arbeidsprestatie in ruil yan dien hun verleenden steun. Beperking van den arbeid der vreem delingen. Beperking van den arbeid der ge huwde vrouw. -Dut laatste vraagstuk is in den Senaat gesteld .door het welsont werp van Pater Ruttcn. Het dient eru stlg ingestudeerd. Zeker lokt het in de nijver.heidmiddens opwerpingen uit. Nochtans is de voorgestelde oplossin gematigd. Het princiep dient gesteld, dat de plaats der geihuwde vrouw in haar gieizin is en niet in. de fabriek. Voor de kroostrijke gezinnen i.Si de gezins vergoeding liet echte toon der vrouw. Gok was het ons een pijnlijke verras sing, ie zien, dat de socialisten kate: riek v:jandig staan tegenover dit voor- si el. Zonderlinge manier om de familie weer op te beuren I Slot volgt, iU De leden van de regeering verga derden Woensdag namiddag onder het voorzitterschap' van graal' de Bro- queville, eerste minister. D,e oüicieele mededeeling luidt als volgt llij ging over tot een grondige be spreking van de wetgeving inzake werkloosheid en tot een gedaclitenwis- seling over de maatregelen welke den economischen toestand kunnen verbe teren. Hij stelde zich akkoord over de aan de gemeentewet en het landbouwboek toie te brengen wijzigingen. De raad behandelde vervolgens een reeks administratieve zaken. Als commentaar op .deze mededee ling werd ons- gezegd, dat de drie ont werpen \an besluiten, voorgelegd door minister Van Isacker, en waarover we elders in dit. blad spreken, tot basis van de bespreking hebben gediend. Al de voorgestelde hervormingen inzake werkloosheid lokten een gedachtenwis- seling uit en enkele opmerkingen wier den gemaakt. Het gaat er niet enkel om maatregelen tot inkrimping der uitgaven maar torn een volledig stel maatregelen die de verbetering en de aanvulling van het bestaande regime ten .doel hebben daarin begrep-en verlaging van den staat van behoefte, het regime der vreemdelingen, wijzi gingen inzake controle, enz. Wat de maatregelen tot verbetering van den aJgemeenen economischen toestand betreft, deze maken een ruim programma uit, waarvan de verwezen lijking nog verscheidene maanden zal .vergen en tot het voornaamste, werk van die volmachtsregeering behoort. De verlaging van zekere belastingen is een voornaam deel van diit program ma, dat door de regeering m/et de grootste aandacht wordt onderzocht. Het behelst een heele reeks vraagstuk ken waaronder de uitvoer, het intrest- regime, enz. De door den raad- aangenomen wijzi gingen aan de gemeentewet moeten een doelmatiger controle der begrootingen toelaten, alsmede kleinere gemeenten in staat stellen zich te groepeeren om gezamenlijk b.v. slechts een veldwach ter of een gemeente-iontvanger te heb ben. Het gaat er om aan deze hervor mingen een wettelijken yorni te geven. Naar we vernemen zullen de begroo- lingen eerstdaags kunnen gedrukt wor den. De naad heeft ook een voorstel van minister Van Cauwelaert aangenomen waarbij botermijnen in bepaalde voor waarden ingevoerde boter zouden mo gen verkoopen. Zij zullen vergunningen bekomen evenals- de Kandelaars. Doei van dezen maatregel is overdreven prijzien te vermijden.- De staatsambtenaren hadden ütfoons.'jay morgen p'akKaatdragors voo.. de ministeries opgesteld om protest aan te teekenen tegen de 5 t.h. vermindering hunner wedden. Ze v.-erd-sn door de politie verdreven. Eeuwfeest In de «Camara Santa» te Oviedo Naar de Spaansche bladen melden, hebben de arbeiders, die de opgravin gen verrichten in de puinen van de be roemde Camera Santa idier -geheel ver woeste kathedraal van Oviiedo, aldaar .twee helsche machienen gevonden, welke niet tot ontploffing zijn geko men. Dje arbeiders dachten aanvankelijk, dal het. twee con serveblikjes waren en wilden ze daarom weggooien om ver volgens hun opgravingswerk voort te zeilen. Eenige opzichters vertrouwden de zaak echter niet en onderwierpen de blikjes' aan een nader onderzoek. Zij Stelden vast dat ze geheel met spring stoffen: waren gevuld. Het mag een wonder genoemd wor den, dat de bommen, toen zij dooi* defusiljeerd* arbeiders t.egien den grond geworpen werden, niet tot ontploffing zijn geko men. Over het opgravingswerk zelf wordt gemeld, dat de bestanddeelen van de beroemde Area Santa alle zijn terugge vonden en dat ook hel z.g. Kruis der Engelen en het Triomfkruis, die, zoo als gisteren werd vermeld, eveneens vermist werden, intact ondier de puin- Ifoopen zijn gevonden. De kisten daaren tegen, waarin beide Kruisen bewaard werden, zijn geheel vernield. Twee Spaansche terdoodvercordeelden gefusiljeerd Gij ooi, 7 Nov. José Laredo Cor- rales werd dézen morgen gol'usiljeerd. De veroordeelde was er gister van op de hoogte gebracht, dat zijn beroep op génade verworpen was. Madrid, 7 Nov. Dezen morgen werd do genaamde Guerra Par do. te Leon ge- op Allerheiligen en Allerzielen liet personenverkeer öp Allerheiligen er; Allerzielen was ditmaal in de voor naamste staties niet zoo druk als ver leden jaar. Zoo werden er van 31 October let 2 November 'te Aalst 4000, te Antwerpen- Centraal 27000, te Korlrijk 7700, te Gent Sint Pietér 6200, te Luik-Guille- mins 16000, te Leuven 6800 te Mecbelen 5100 en te Venders 5100 kaarten afge leverd terwijl in hetzelfde tijdperk van verleden jaar de cijfers voor deze sta ties -onderscheidenlijk luiden j 4700, 3C.100. 7800, 6300, 24.7000 780", 5900 en 6900 Voor deze staties boekt de spoor wegmaatschappij dus een inkrimping van 16300 kaarten. Opvallend is voor al de vermindering van 8700 reisbiljet ten die te Luik wordt vastgesteld.Daar tegenover staat evenwel een uitbreiding van het aantal afgeleverde kaarten m de volgende staties te Brugge, 5300, te Brussel Zuid 30.600, te Brussel Noord 34800, te Brussel Leopoldswijk, 11,300, te Charleroi 14.200 te Namen 10.900, en te Doornijk 4600, tegen 3300 27.400, 30.200, 9600, 13.800 10,400 en 42u0 in 1933. Voor al de voornoemde staties samc.n is er dus een inkrimping met 3600 kaarten. De inkrimping van. ontvang sten beloopt 62000 Riese, de geboortestad van Paus Pius X, der. heiligen Paus, ligt aan den voet der bergen in het Ven-etiaansche laag land De gezichtseinder van de men schep, die er wonen, wordt in het Noor den door de machtige toppen van het gebergte begrensd. Er voert van bet stadje Caslelffan- co een mooie, rechte weg naar Riese. Fraaie platanen geven er in den Zomer schaduw, in den Winter beschutting te gen den snijdenden bergwind. Lang geleden, herinnert de Msb. er aan, liep de kleine Giuseppo Sarto, de zen weg tweemaal per dag. Acht kilo meter heen en acht kilomeier terug, in elke levensbeschrijving van den Paus, wiens hart bij het uitbreken van den wereldoorlog '.brak, slaat beschreven hoe Giuseppe, de jonge, vurige, onvermoei de leerling van liet gymnasium van eastell'ranoo telkens, .zoodra hij het gedeelte van -den weg had be reikt, waar de dorpelingen van Riese hem niet meer konden zien, zijn schoe nen uittrok en blootsvoets verder ging. Giuseppe wist dat zijn. vader en moe der hard moesten werken en uiterst zui nig moesten zijn om zijn schoolgeld te kunnen betalen. En hij spaarde aldus zijn sichoenen. Voor de poorten \an Cas- teifranco trok hij ze weer aan. •De. weg naar lliese gaat door vrucht bare akkers, langs de ruine van liet kasteel van As,oio, en bijna overal ziet men de geweldige omtrekken van den Montie Grappa, den berg die in den strijd tussclien de Oostenrijkers en de Italianen zuilk een groote nol heeft ge speeld en thans voor de laatsten een soort pelgrimsoord is Er over heen loo- pen nog steeds de zig-zaglijnen van de loopgraven, De Paus, die tevergeefs! trachtte den wereldoorlog te voorkomen, werd bijna honderd jaar geleden geboren. Het vol gend jaar gaat lVuese den honderdsten geboortedag van Giuseppe Sarllo her denken en het liecel dorp is steeds vol van hetgeen er dan zal gaan gebeuren. Het zijn eenvoudige menschen in Riese. Maar. als ze van hun Paus spre ken, van hun Pio Decimo, komt er in hun oogen een glans en gloed van ge- rechtvaardigden trots. Ze zijn trotscli op hun «Papa», en sinds langen tijd kijken ze eigenlijk met scheeve blikken naar liet eenvoudige borstbeeld van Giuseppe Sarto, dat werd opgericht toen deze tot Paus gekozen werd. Nu het jubileum iop komst is, vinden ze dat het eenvoudig .borstbeeld niet völd.oende is, zeker niet voor een Paus, dié voor de eer .dier altar,en in aanmer king komt. Natuurlijk, het borstbeeld is heel mooi, maar... En in dit maar ligt heel hun liefde en bewondering opge sloten en ook hun Italiaan-zijn, want als echte Italianen willen ze hun gevoe lens vorm geven in een prachtig mo nument. Die bezoekers krijgen allerlei bijzon derheden óver groiotsche plannen te hooren. Het volgend jaar zal Riese in het centrum der belangstelling van heel de katholieke wereld staan, en liet zal zich deze belangstelling waardig maken. Bijna eiken dag, wordt hot getal be zoekers grooler en het zal niet lang meer duren, of het zullen er scharen worden. Want hand over hand neemt de vereering voor den heiligen Paus toe Een bezoek aan ltie.se is daarbij een verkwikking voor den geest. De serene pust .van het rustieke lsnd&eh_a£l zoo harmonisch in zijn lijnen en kleuren, een rust die Giuseppe nooit verlaten en pltijid zijn zachtmoedige ziiel vervuld heeft, deelt zich miede aan den vreem deling, voior wien de streek, waarin lCc- se gelegen is, ee-n wonderlijke bekoor lijkheid bezit-, een ongemeene vertrou welijkheid; de koestering van een oord* waar men eigenlijk geen vreemdeling zijn kan. De bewoners der wijd: in het ronde liggende dorpen beschouwen het eeuw feest, dat officieel pas den 2en Juni a.s. wordt gevierd, al als aangevangen. En 's Zondags komen ze in groepen naar Uiesie en bidden er in de kerk, waai; Giuseppe Sarto gedoopt wer.d. Ze be zoeken er natuurlijk ook het eenvoudi ge geboortehuis, dat vrijwel intact- is galaten en meerendeels nog de meubels bevat, die er waren toen Giuseppe er als kind woonde en als kardinaal wat uit ruilen kwam. De herinneringen aan den Paus zijn er iévenid in de harten i menschen. En ook in tal opschriften. In haar wapen voert de gemeente Riese thans heit an ker en den gevleugeldeu leeuw uit Pius X's pauselijk wapen. Er is een straat die Via Pio X heet. Tevens zijn er her inneringen aan kardinaal Merry del Val, den grooten vriend van den Paus, die te Riesie vertoefde. Het geboortehuis van den Paus is; klein en onopvallend, slechts één ver dieping. hoog. Het is heel eenvoudig; gemeubileerd. Tussclien ingelijste por tretten hangt er een van den bekenden musicus Don Lorenzio Perosi, die als. koordirecteur van de San Marco de va derlijke bescherming genoot van den patriarch van Venetië en vaak ten huize, van zijn beschermer logeerde, terwijl de gezusters Sarto hem moederlijk ver zorgden. In de kamer, waar de Paus hef le venslicht aanschouwde, en zijn moeder, Margherita Sarto, st'ierl', staan geen meubels meer. Het mooie ledikant, liet eenige pronkstuk in heel het huis, moest# eens verkocht worden toen en geldgebrek was in den huize Sarto. Hier, in deze kamer, beleefde Mar gherita Sarto het mooiste moment van haaf leven. Toen Giuseppe Sarto, pa triarch van Venetie, ca'rdinaal was ge worden, kwam hTj haar op haar ziekbed bezoeken, zooals gewoonlijk in iftlen eenvoud. Margherita voelde haar einde naderen. Ze had niet in Venetie kunnen zijn, om daar van d-e verheffing van haar zoon getuige te wezen. Ze ver nam van de feestelijkheden slechts dat gene, wat hare dochters haar verleiden* Jn haar gerechtvaardigden. moeder trots had ze nog s.Iechts één verlangen. Haar zoon te zieri in al de schittering van zijn cardinaalsigewaad.. Maar ze dorst dit verlangen niet te uiten. En die eenvoudige zoon las het verlangen, niet in haar oogen. Toen vertelden de zusters aan Giu seppe moeders harlewensch. En op een gelukkigen dag kleedde cardiïiaal Sar to zich in de aangrenzende kamer vooH zijn moeder in het verblindende purper* met alle onderscheidingen cn versierse len die hij bezat, maar waarom hij in zfjn eenvoud niet gaf. Starend naar het mooie gouden kruis, haar oogen vol tranen, sprak te haan gedachten uit in het Venetiaansch dia lect van haar geboortestreek. «Vu tuto vestio de rosso, e mi qua* fua biancha». «Gij, heelemaal in het rood gekleurd en ik, heelemaal in Ret wit».

De Volksstem | 1934 | | pagina 1