Van Sinta Marten Ds Politieke Toestand Fransche Ministerraad Van een eenvoudigs flinke kerel Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, - Telefoon H4. - DAGBLAD - 2O Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Maandag 12 Novemb. 1934 De Staking der Taxi-vcerders te Brussel II NOVEMBER Os Bewoökissg werdi vriendelijk verxocüst de KEaSiasaiale WBass aan hare kuizen 4e latsa vz-ppcren. XXXXe JAARGANG NUMMER 251 Publiciteit builen bet Arrond, AALSÏ Agentschap HAVA3, Adolt Maxlaan 43. te Brussel it.ue da SteHele». Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 fcmdre* W, 0. S, Zondag 11 November H. Martinus Zon op6,54Zon af4,16 H, Livinu8 Zon op6,65 Zon E. K. 14 V. M. 21 (Kollclore) 't Feest van. Sint Martimis of Sint Marten, in de wandeling en in den volksmoud, is een echt volksfeest, en dat nog bijzonder sinds 1918, toen op zijn dag de wapenstilstand in voege kwam. Bat was den 11 November, om 11 uur. Vandaag is 't Sinte Marien morgen Sinte Kruk we komen uit goede parten, wij hadden zoo graag een stuk» Een houtje of een turfke in Sint Mariens kwrfke, zo ij zullen van hier niet gaan voor dat wij hebben ivat opgedaan A propo de zegswijze 'f Heden is het Sinte Marten en morgen Sinte Kruk», wijst op Sint Martinus met zijn paard te vieren op 11 November, en St Martinus, Paus, met kruk of bisschopsstaf, den 12 November. Da's een gebruik te Mechelen, waar men gaat of ging van deur tot deur, met een kabbasken aan den arm en men zingt dan bovenstaande St Martensliedeke. 't is om te krijgen een appelken, peerken een centje of iets anders. Den Zondag nadien is 't bijzonders om doen. Men maakt eene kruk, waar Sint Marten, een jongen, moet opzitten. En men trekt op met dien koddigen stoet Vier kadees dragen de kruk, met een driehoekigen hoed van papier op liet hoofd, nen zwaren, valschen baard dra gen ze aan de kin en op de kruk zit Sint Marten in persoon. Hij heeft nen gouden kazuifel aan, eeu papieren dus. nen mij ter op zijnen kop, nen knevel en idem baard als zijn dragers, nen vergulden staf in de hand en nen pollepel om het geld op te visschen of aan te nemen, aan de kruk aan een kabas kurf, korf of mandeke, om er de gekregen centen in te verzame len en te bewaren. Langs de Kust ziet men de kinderen rondloopen met lanteerns en een lawijd maken dat hooren en zien vergaan. Of ze kunnen tieren en schetteren, roepen, kla roenen en rettetetten. De oorsprong van dit volksgebruik zou aan dees legende liegen men vertelt dat toen Sint Marten eens aan 't prediken was langs de Kust 's avonds zijn ezeltje wegliep en de dui nen inging, zoodanig dat het welhaast verdoold geraakte. Zonder wachten gin gen allen terstond op zoek, men ontstak keerskens in lanteerntjes en liep door duinen cn straten der dorpen, tot wan neer men dien langoor terugvond. Dat feestvieren heet ook de lceersjes- looping of processie. De II. Martinus wordt in talrijke stre ken gevierd als kindervriend en rempla ceert zoo St Niklaas, die in andere oor den en gouwen de weldoener der kleinen en... grootcn is. Zoo bij voorbeeld te Yper, Kortrijk, Aalst, enz. Nog iets van gebruik en ge woonte te St Jans Molenbeek, ginder aan de poorten van Brussel. In die voorstad gaat non stoet uit en St. Marten in per soon rijdt er in. Te paarde legt hij den weg af, omringd door een schare talrijke uitgeklopte en op hun Paaschbeste die naren. De kinderen, en ook wel de oude ren van de wijken langs waar de kaval- kadc passeert, vangen al den bonbon, de spekken en de lekkernijen die hen worden toegeworpen. Men vertelt dat zoo een kermis duurt van den Zondag tot den Woensdag cn dat spel wordt besloten in nen stamiuet of café met eeu soupeehc. Wa peisde En nu d'historie van dien mantel en die gift van dien heilige. Toen onze Sint nog geen christen was, doch slechts catechumeen, diende hij als dappere soldaat in het Romeinsch leger van Keizer Julianus en verbleef te Amiens. Zeer milddadig was hij jegens den arme. Eens dat hij de stadspoort van Amiens overschreed to paard, (men toont nog die plaats aap), stond een arme grij ze man te beven van de koude en maar half gekleed. Men was in 't putje van den winter, het weder was guur en de vent stond half versteven en hij bedelde met klagende stem. Telkens er iemand voor bijkwam, stak de ouderling de magere en ontvleesde hand naar hem uit, doch tel kens te vergeefs. Niemand zag om naar den duts. De grijsaard leed goweldig %n dc onverschilligheid der voorbijgangers zooveel als van honger en koude. Op den bock der straat zag hij een ruiter aan komen. Die krijger was Martinus. Hij bemerkt den halfnaakten. Doch de arme man weet niet naar wien hij de hand uitsteekt de milddadige Martinus heeft Zie vervolg hiernoven. De Kabinetsraad. Vrijdag hebben de leden der regee ring Kabinetsraad gehouden voor bet onderzoek van den politieken toestand. Ec werd idiruk gesproken over de dag orde van de. A. C. W. en over de ver gadering der socialisten, die weer een proefballon voor tripartistm hebben opgelaten. Eenparig besliste de regee ring zich noch om de eene noch om de andere vergadering te bekommeren. De regeering zal voltallig MM. Van Zeeland en ingenbleek inbegrepen,Dins dag voor de kamer verschijnen, en zal er zelfs eene interpellatie over de al- gemeene politiek aanvaarden. De Kamer zal dus gelegenheid krij gen hare meening, te doen kennen en zal aldus voor hare verantwoordelijk beid gesteld worden. 'De ministers hebben dan, in volledig akkoord, het onderzoek geëindigd van de hervorming van den werklozen steun, volgens het plan van Van Isacker De regeering is het volstrekt eens op al de punten van idit plan. Deze her vorming slaat op de tarieven, op den wachttijd, op den kontrool, enz. Op de begrooting van Sociale Voorzorg wordt eene som v^n 200 miljoen bezuinigd waarvan het grootste deel op den werk- loozensteun. De regeering heeft dan het onderzoek an idicn ekonomischen toestand voort gezet. Zij is nu in het bezit van de groote lijnen van een opbouwend pro- ram, met welks uitwerking Maandag morgen 'reeds, in een nieuwen Kabi netsraad, zal aangevangen worden. Maar, zegde ons een minister, dit is een werk dat niet op een ommezien klaar, komt. Het zal al onzen tijd tot het einde ider volmacht in beslag ne men...?. Wel te verstaan, indien de huidige regeering in de Kamer een stemming van vertrouwen bekomt. Tot nu toe is er nojg, geene interpellatie over de al- gemeene politiek ingediend. De 'regee ring zelf geeft nu de oppositie en de malcontenten de pap in idien mond om voor Dinsdag nog eene vraag tot terpellalie in te dienen. iPie regeering zoekt dusi zelf liet debat, om de Kamer voor hare verantwoordelijkheid te stel len. Het ware onzinnig en een bewijs «DE Vi/ITTE» van Era. Claes, kan! men verkrijgen in den boekhandel van J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. Zicht op eert der omgeworpen autos. In tien voormiddag hebben zieti op mie en de rijkswacht bewaakt, werden verschillende punten der stad inciden ten voorgedaan. Autos» werden omge worpen en personen gewond. Station- neerende taxis wenden aangevallen en beschadigd. Het ging zelf zoover dat do benzine! vtam een auto werd in brand ge stoken en deze gedeeltelijk verbrandde. Een officieele mededeeling [Vrijdagavond werd door de Bru'ssel- sohe politie volgende oilicieele nota medegedeeld De N.Y. «Bruxelloi'Se d'Au to-Trans ports», koncesslonnaris van het stand recht van de taxi's op het grondgebied Brussel, heeft Vrijdagochtend 82 rij tuigen, door nieuwe chauffeurs bestuurd op straat gebracht. Negentien standplaatsen, door de po. SCHJOTTERSHOEKJE door deze rijtuigen bezet. Een groot aantal in staking zijnde autobestuurders loopen rond ia de stad. Hun groepen worden door politie- patrocljes uiteen gedreven, Een 'rijtuig van de B.A.T. werd omver geworpen op de Anspachlaan, alsook twee, a-ndere op bel Rouppeplein, op een standplaats, die niet aangeduid was. Niemand werid gewond. Drie werkstakers werden aangehou den. Van Zaterdag af, zullen de in het ver*, keer zijnde taxi's door politie-ag,enten in uniform begeleid worden. Krachtige maatregelen zijn getroffen om alle aanvallen op de vrijheid van den arbeid af te weren en te beteugelen. Over -den algemeenen politieken toe stand voerde liet woord, de heer R. DE MAN, volksvertegenwoordiger. Hij oefent kritiek uit op het feit dat de bezuiniging niet over alles gelijkma tig is gedaan geworden maar te zeer drukt op de sociale werken. De lieer DELAUOLETTE meent dat er goede kanten zijn in bepaalde wets besluiten maar dat er nog veel te doen valt. De heer PAUWELS, voorzitter van Eene vergadering van den soclalistischen partijraad. iP.e socialistische partijraad kwam Vrijdagvoormiddag bijeen in het Volks huis ie Brussel, voor een onderzoek van den politieken toestand, miet liet oog op de heropening van liet parlement. De besipreking werd ingezet door den h. Vandervelde, die de kwestie van een deelneming aan de resgeering toelichtte Voerden veTder nog het woord de hh. van volslagen onmacht, moest de re- dé Conferentie der Kristen Syndikalen #Uset, Delattre en De Man. geering in de "volle uitoefening van ha re volmacht ontslag nemen, zonder een bewijs van wantrouwen van het Parlement. Vergadering van het Hoofdbestuur van het Christen werkers verbond Het. hoofdbestuur van het algemeen kristen werkensiverbond vergaderde op Vrijdagochtend, onder voorzitterschap van M. Edm. Hubbens, om den politie ken toestand te onderzoeken aan den vooravond van de heropening van het parlement en vooral met het oog op de bezuinigingsmaatregelen in verband met de wcrkloozensteun. Aanwezig waren de minister,si Tschof- fen, Yan Isacker, oud minister Poullet, en talrijke krisiten-demokratische se natoren en kamerleden. Vervolg-.. Zie hiernaven. reeds alles weggeschonken en niets blijft hem over om den ongelukkige te helpen. Toch nog iet De liefde is vindingrijk.Hij trekt zijn zwaard uit de sckeede, en den breeden mantel waarin hij gehuld was om zijn eigen tegen de koude te beschutten, snijdt hij in twee stukken hij geeft het een aan den halfnaakten ouderling, om hult zich met het andere en rydt rap de stad in. O heldhaftige liefdadigheid, hoe verrukte gij niet de engelen en verblijde gij niet het Hart van den zoo liefderijken Jesus Denzelfden nacht verscheen hem Jesus met datzelfde stuk mantel gekleed. De Heer was omgeven door eene menigte rondzwevende engelen en sprak «Met dit Kleed heeft Mij Martinus gekleedt.., Het loon dier goede daad volgde onmid dellijk. Martinus omhelsde den katholie ken godsdienst, werd monnik, later bisschop van Tours en stierf als een vooraanstaande heilige. Niet te verwonderen dat zijn. patroon schap zich zoover uitbreidt, en dat alles, in onze St Martinuskerk van Aalst, gelijk overal, waar hij als beschermer vereerd wordt, op zijn Paaschbeste is. Sinds 1918 wordt hij aanzien als de milde gever van den vrede. Da's nen bedank weerd en zijn voorbeeld in de milddadigheid mogen we ook volgen... 't zal deugd doen. Leve St Marten... en dat hij voorts voor ons ten beste spreke. MARC, onderzocht 'de bezuinigingen gedaan in Arbeid en Sociale Voorzong. De kristene syndikaten nemen niet aan dat er vermindering zou zijn in den werkloozensteun, dat het aantal karentiedagen zou verhoogen of dat de arbeiid-ers een hoogere bijdrage zouden te betalen hebben. Wat de 5 t.h. verlaging voor de staatsambtenaren betreft beeft spre ker nog geen houding vastgesteld daar die tijding noig niet officieel is. beves tigd. Minister VAN ISACKER zet uiteen wat er gedaan is geworden ook onn te vermijden da:t de belangen van de wei'Jt- loozen in bet gedrang zou|dcn komen; maar alleszins blijken maatregelen van vooruitzicht noodig. Zonder in nadere bijzonderheden te treden zegde de minister, zich niet heelemaal te kunnen aansluiten bij den lieer Pauwels. (De heer MARCK voorspelde dat de val van de regeeripg nakend is hij had liet vooral teig-eri minister Devèze .van wien hij beweert dat er nog ver spillingen gedaan worden in de lands verdediging. Spreker oefende kritiek uit op de re geering op alle punten en zegde, dat ieder zijn verantwoordelijkheid moet op zich nemen Dinsdag aanstaande. De indruk is' dat men voorziet dal ie der vrijheid van stemmen zal .behouden in het parlement. Zijn de hoeren Van Isiacker Tschofl'cn hiermede niet akkoord dan is liet niet uitgesloten dat zij hun ont slag zouden indienen. Een motie Ten slotte weTd een motie aangeno men waarin de verfgadering-de meeninj uitdrukt, dat de maatregelen tot op lie don door de regeering getrolTen, onvol doende zijn en dat het ministerie du' delijk, nauwkeurig en onmiddellijk aan het land de groote lijnen van een prak tisch, ekonomisch, financieel en inter nationaal programma moet mededec- len. Dit programma 'dient in overeen stemming te zijn met -de memorie van toelichting van. 4 Juli 1934, waardoor de aanvraag oon bijzondere machtiging werd yerrechtvaardijgd. Volgens de eerste inlichtingen zou zich een zekere kentering in den dialistischen partijraad afleekenen, dien zin dat men desjgevallend ook a&n een regeeringsdeelneming zou denken, zonder zich daarom onverzettelijk te toonen wat een volledige en onmiddel lijke toepassing van het plan van den arbeid betreft. In de namiddagvergadering van den socialistischen partijraad was het de beurt aan de hh. llolin, Wauters, Spaak Iiubin en Vandervelde om hun opvat tingen uiteen te zetten, waarbij de nei ging om van een drieledige regeering deel uit te maken zich minder duidelijk afteekende dan 's voormiddags het ge val was geweest. Om alle richtingen te verzoenen werd dan een motie aangenomen waarin be sloten werd de parlementaire werking, zoowel als de algemeene werking van de partij, verder te doen steunen op de besluiten van bet Kerstcongres van 1933. De leden der nieuwe regeering zijn in regeeringsraad bijeengekomen op Vrij dagmiddag, 12 ure, op de Quai d'ürscy. onder voorzitterschap van lieer Flandin, Zij besloten tot de .stichting in den schoot van den raad van een comiteit, belast met de studie van de maatrege len voor te stellen aan liet parlemenl om de economische crisis tegen le gaan, De mifilsters van Binnenlandsche Za ken, Arbeid en Landbouw zijn gelast met bet voorbereiden, onder voorzit terschap van lieer Herriot, dor maatre gelen betrekkelijk de inwijking uit den vreemde en strekkend tot liet, verzekeren der prioriteit van het werk aan de na tionale arbeiders. Heer Germain Martin, minister van Financiën, werd gelast met. de studie deT teksten, die toelaten zullen het recht van het parlementair initiatief nader t bepalen en te omschrijven, voor wat betreft nieuwe voor te stellen uitgaven De eerstvolgende regeeringsraad zal plaats hebben op Dimsidag aanstaande, iten hall' tien ure, gevolgd, ten 11 ure, |yan een vergadering der ministers. Ia een der vorige kajottershockskes hebben we'n paar voorbeelden aange haald van kajotters die ter verovering trokken van het arbeidsmidden, met als wapen dienstvaardigheid. En hier ben ik nu weer terug met het voorbeeld van 'n flinke kerel die voor z n makkers een der grootste offers bracht, en die, niettegenstaande de ellendige toestand waarin hij thans verkeert, zelfs nog meer zou doen indien er te herbegin nen was... Ik hoor het hem nog zoo oprecht en eenvoudig vertellen Enkele jaren geledenhet teas in den bloei der textielnijverheidstond ik alleen als Kaj otter in een tapijt fabriek. En zoo- als het toen meestal gingwerden ook daar de schoolverlatenden aangenomen om de wevers in hun werk bij te staan. Men noemde ze hulpweversof beter «garrons» KajoUer als ik was, bezield met een ruste- looze veroveringsgeest, zoo nam ik me voor al de nieuwelingen van het arbeidsmidden te beschermen tegen de spotlust cn de schunnige praatjes van de meeste arbei ders, en ze aldus te winnen voor de KAJ. Zoo is het me met God's genade gelukt vele van die jonge kerels op den rechten iceg te brengen of te houden. Veel offers, veel tijd en veel werk heeft liet me gekost. Doch ik rcas gelukkig en fier om de nieuwe geest die er heerschen ging in de fabriek. Andere tijden zijn aangebroken. Een meestergast die geen kajotters lijden kon is er in geluld zijn vuig plan met satanisch sarkasme uit te voeren. 11 Kaj otter r.zoo sprak hij met een glimlach, met spijt moet ik u mededeelen dat er hier voor u geen werk meer is». uIk danku, vriendheb ik9 hem geantivoord. En ik hield me sterk, op dat hij niet zou kunnen merken dat er in mij iets brak. Dat mijn bloed aan t koken ging om't vuige verraad van den meester gast. Hij stond verbaasd omdat ik liem vriendnoemde, en ik dacht aan Judas..» En daar stond ik nu met al mijn sclioo- ne veroveringsplannen Ik, die aan de toe komst dacht... Dagelijks blootgesteld aan de bespottingen van broers en zusterscn moeder die gromde Daar slaat hij nu met zijn verovering. TVaar is uw schoon geluk ?...Waar is uw leiderschap Hij wil veroveren, maar een boterham verdie nen kan hij niet Soms ivordb hel me dan te bang cn dan zou ik willen spuwen op al wal ik deed voor het welzijn van andere jonge arbei ders en dan zou ik willen haten, haat zaaien.Maar dan plots hoor ik weer in mij de hijotter staal, dan denk ik aan al nat ik in de K. AJ. licb gehoord en gezien, aan icat andere kajotters voor mij hebben gedaan en nog doen, en luide klonk in mij de stem Gij helt 't eerste zaad gestrooid daar in het arbeidsmiddeneens zult ge ér de vruchten van plukken Dan voel ik me weer opgebeurd en ik wil en zal nog doen wat ik deed, al moest het 't offer van mijn leven kosten. Kristus moet en zal heerschen in liet arbeids midden. I)at is een Ivajotter 100 0/0, zooals Kan. Cardyn er duizenden zou willen zien oprijzen. "Kajotter», en gij leider vooral, zijt ge bereid ALLES te geven voor het welzijn uwer medearbeiders?.» We vragen niet van u, kajotters, het zoo ver te drijven als deze eenvoudige, flinke kerel, maar wat we wel hopen en stellig van u verwachten, is dat ge van nu aï het besluit zult nemen do sympa thie van de arbeiders uwer fabriek te winnen door uiv dienstbetoon!!! K.HAJEE.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1